_  

گروه خبری فرهنگی

زندوکیلی در تهران و شیراز به صحنه می رود

تهران - ایرنا - کنسرت محمد زندوکیلی خواننده آهنگ «خواب آرام» در شیراز و تهران برگزار می شود.
زندوکیلی در تهران و شیراز به صحنه می رود
محمد زندوکیلی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار موسیقی ایرنا درباره برگزاری نخستین اجرای موسیقی زنده خود بدون حضور علی زندوکیلی (برادرش)، اظهار داشت: بعد از سه سال همکاری با علی زندوکیلی، تصمیم گرفتم برای نخستین بار اجرای موسیقی زنده را ابتدا در شیراز بعد در تهران برگزار کنم.
وی با اشاره به اینکه ۲۵ اسفند نخستین اجرا را در شیراز خواهد داشت، افزود: در این اجرا از ارکستر پاپ، موسیقی تلفیقی و سازهای الکترونیک استفاده خواهیم کرد، که در نوع خود کارهای جدید و متنوعی است.
این خواننده موسیقی با بیان اینکه دومین کنسرت خود را اردیبهشت سال آینده در برج میلاد برگزار خواهیم کرد، افزود: این اجرا خیلی تفاوتی با برنامه شیراز ندارد تنها ارکستر بزرگتر و نوازنده های بیشتری در کنسرت تهران حضور خواهند داشت.
محمد زندوکیلی درباره قطعاتی که در این کنسرت ها اجرا خواهد کرد نیز توضیح داد: قطعه «خواب آرام» از ساخته های علی زندوکیلی، به همراه قطعاتی دیگر چون «سیاه مژگان»، «بخواب گل نازم» و... را اجرا خواهیم کرد و رهبری کنسرت نیز بر عهده حامد طاهری است.
وی درباره اجرای قطعه ای به گویش شیرازی در کنسرت شیراز و تهران گفت: فعلاً در برنامه و لیست قطعه هایی که خواهم خواند، اجرایی به زبان شیرازی وجود ندارد. البته قطعه ای آماده به زبان شیرازی دارم که بستگی به فضای کنسرت دارد که اگر لازم شد آن را هم اجرا خواهم کرد.
خواننده آهنگ «خواب آرام» درباره اینکه چقدر تحت تاثیر نام برادرش (علی زندوکیلی) قرار دارد و آیا تلاش می کند شبیه به او نخواند، گفت: قطعا موسیقی را مدیون برادم بزرگترم علی هستم اما موسیقی من به برادرم اصلا شبیه نیست.
زند وکیلی خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که قبل از انتشار آلبوم کنسرت برگزار کرده ایم همین موضوع است تا مردم متوجه تفاوت های بسیار اجرای موسیقی من با علی زندوکیلی شوند. ما در ارکستراسیون، خوانندگی و حتی چهره ظاهری هم شبیه نیستم و این موضوع با حضور مخاطبان در کنسرت حتما بیشتر و بهتر قابل تشخیص است.
وی اظهار کرد: فعالیت در زمینه موسیقی را از سال ۱۳۷۷ و حدود ۹ سالگی با نوازندگی تمبک و تار شروع کردم و بعد از کنسرت ها تعدادی از تک آهنگ ها که قبلا منتشر کرده ام را به همراه چند آهنگ جدید در قالب یک آلبوم منتشر خواهم کرد.
فراهنگ**۹۲۴۶**۱۸۲۳

اصلاح اساسنامه خانه موسیقی ضروری است

تهران- ایرنا- دبیر و سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی گفت: اصلاح اساسنامه خانه موسیقی ضروری است و باید در نخستین مجمع عمومی فوق العاده خانه موسیقی مطرح و به رای گذاشته شود.
اصلاح اساسنامه خانه موسیقی ضروری است
داریوش پیرنیاکان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار موسیقی ایرنا افزود: هر تغییر و اصلاح اساسنامه خانه موسیقی را باید در مجمع عمومی خانه موسیقی پیشنهاد داد و سپس پس از رای گیری، تصویب شود.
وی اظهار داشت: شورای عالی خانه موسیقی در آخرین جلسه خود، پیشنهاد کرد بندی به اساسنامه خانه اضافه شود که طبق آن اعضای هیات مدیره نمی توانند بیش از دو دوره متوالی عضو این هیات شوند اما پس از یک دوره فترت، نامزدی مجدد آنها برای عضویت در این هیات مدیره بلامانع است.
سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی گفت: این جز بندهایی است که در اساسنامه باید اصلاح و گنجانده شود.
پیرنیاکان همچنین یادآور شد که اصلاح اساسنامه پس از تصویب در مجمع عمومی باید در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم ثبت شود تا لازم الاجرا گردد.
به گفته وی، موضوعات دیگری هم در شورای عالی خانه موسیقی مطرح بود و مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت که از آن جمله می توان به اوضاع جاری موسیقی کشور، ارکسترها و ارکستر ملی ایران و ارکستر سمفونیک تهران اشاره کرد.
دبیر شورای عالی خانه موسیقی همچنین اظهار داشت که هر دوره هیات مدیره خانه موسیقی ۴ ساله است.
در جلسه شورای عالی خانه موسیقی، فرهاد فخرالدینی (رییس شورا)، حسن ریاحی، داود گنجه ای، محمد سریر، هوشنگ کامکار، داریوش پیرنیاکان از اعضای شورای عالی خانه موسیقی و حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه حضور داشته اند.
فراهنگ**۹۰۱۲ ** ۱۴۱۸

گرایش به پاپ و نبود حمایت کافی ازچالش های موسیقی بومی لرستان

خرم آباد - ایرنا - بافت اجتماعی ایلیاتی، نحوه ارتباط گیری، شیوه تولید و امرار معاش و مهمتر از همه روحیه حماسی مردم لرستان، موسیقی این خطه را نسبت به دیگر مناطق کشور متمایز ساخته است ولی این روزها این موسیقی محلی و بومی با چالش هایی نظیر نبود انسجام در سیاست های موسیقی، گرایش به پاپ و نبود حمایت کافی مواجه است.
گرایش به پاپ و نبود حمایت کافی ازچالش های موسیقی بومی لرستان
لرستان ومحدوده زاگرس خاستگاه تمدنی شگرف در جهان بوده که همواره مورد توجه مورخان، باستان شناسان و دانشمندان قرار گرفته است. در این میان موسیقی لرستان از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است تا آنجا که براساس کاوش ‌های باستان‌ شناسی در مناطق مختلف لرنشین، تصاویر و آثار سفالی به جا مانده از زمان کاسی ها، قدمت موسیقی در این منطقه به هزاره چهارم پیش ازمیلاد مسیح رقم ‌زده می شود.
این هنر متعالی در پی گذشت قرون و اعصار و تجربه سرد و گرم روزگار در سالیان اخیر هنرمندان بزرگی را به موسیقی کشور و حتی جهان معرفی کرده است اما این مسئله نباید موجب شود تا از کاستی ها و چالش هایی که امروزه موسیقی فاخر لرستان با آنها دست به گریبان است، غافل شویم.
خبرگزاری جمهوری اسلامی لرستان در راستای آسیب شناسی موانع و مشکلات موجود بر سر راه موسیقی بومی و سنتی این استان اقدام به برگزاری میزگردی تخصصی با حضور کارشناسان، هنرمندان و مسئولان لرستان نموده تا هم به رسالت خود در این خصوص عمل کند و هم گامی رو به جلو گرچه کوچک در راه اعتلای موسیقی این سرزمین بردارد.
دبیر انجمن موسیقی لرستان در این میزگرد خبری به قدمت موسیقی لرستان در طول تاریخ اشاره کرد و گفت: این هنر متعالی از تولد تا مرگ با انسان عجین شده و به بیان دیگر فقط موسیقی لرستان است که برای مرگ نیز موسیقی و رقص خاص خود را دارد.
مجتبی رومانی افزود: موسیقی لرستان در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دستخوش تحولات بزرگی شد و اکنون بصورت بسیار علمی تری نسبت به گذشته در حرکت است.
وی اظهار داشت: خانواده ها درگذشته فرزندان خود را از آموختن موسیقی به شدت منع می کردند؛ حتی دیدن ساز در دست اشخاص صورت زیبایی در جامعه نداشت اما اکنون آموزش موسیقی یکی از مراحل تربیتی خانواده هاست و به جرات می توان گفت که اگر امروز جوانی با موسیقی آشنا باشد کمتر دچار آسیب های اجتماعی می شود.

** لزوم معرفی هنرمندان لرستان از طریق رسانه ها
دبیر انجمن موسیقی لرستان درخصوص مطرح نشدن هنرمندان لرستانی در عرصه های بین المللی گفت: بیشتر هنرمندان بومی ما به رغم بهره مندی از استعدادهای بی نظیر متاسفانه در عرصه بین المللی موفقیت های لازم را کسب نمی کنند که مهمترین دلیل این موضوع بی توجهی به این سرمایه های اجتماعی است.
وی افزود: متاسفانه در لرستان هرگز به هنرمندان به عنوان یک سرمایه اجتماعی نگاه نشده درحالیکه در کشورهای پیشرفته این موضوع کاملا برعکس است.
رومانی با تاکید بر لزوم ارتباط رسانه ها با هنرمندان برای مطرح شدن این سرمایه های اجتماعی اظهار داشت: این ارتباط برای معرفی و مطرح شدن هنرمندان لرستانی بسیار کارگشا است.
وی افزود: بخش دیگر به خود هنرمند برمی گردد چراکه شرم و حیای لرستانی ها در این مورد خاص، دردسرساز شده و به بیان دیگر هنرمند را به سمت دلی کار کردن سوق داده است.

** نبود بانک اطلاعاتی هنرمندان لرستان
دبیر انجمن موسیقی لرستان گفت: نداشتن مدیر برنامه، نداشتن آموزش کافی حتی برای حرفه ای ها و مشاهیر و همچنین نداشتن بضاعت مالی کافی از دیگر دلایل دیده نشدن این افراد در عرصه های جهانی می باشند.
وی افزود: عده ای هم که از سد چنین مشکلاتی می گذرند متاسفانه دچار غروری کاذب شده و ارتباط مناسبی را پس از مشهور شدن با مردم خود برقرار نمی کنند.
رومانی نبود بانک اطلاعاتی هنرمندان لرستانی را از چالش های این حوزه دانست و گفت: بیش از ۵۰۰ نوازنده حرفه ای و حدود ۶۰ نفر خواننده در شهر خرم آباد وجود دارد اما به دلیل نبود بانک اطلاعاتی جامع نتوانسته ایم در ساماندهی و رسیدگی به وضعیت این هنرمندان موفقیت کاملی کسب کنیم لذا سازمان های متولی فرهنگ در استان باید هرچه سریعتر نسبت به تحقق این مهم اقدامات لازم را انجام دهند.

** لزوم برگزاری کنسرت برای آشنایی مردم با موسیقی فاخر
دبیر انجمن موسیقی لرستان یکی از موثرترین روش های آشنایی مردم با موسیقی فاخر را برگزاری کنسرت دانست و گفت: برگزاری کنسرت در لرستان بسیار موفقیت آمیز بوده و با اقبال گسترده عمومی مواجه شده است.
وی معرفی شهرهای استان را از اهداف برگزاری کنسرت های موسیقی خواند و گفت: زمانی که هنرمندان مطرح کشور پیاپی وارد خرم آباد می شوند ناخودآگاه این شهر بیشتر شناخته می شود.
رومانی افزود: برگزاری کنسرت های موسیقی موجب تبادل علمی هنرمندان با یکدیگر و برگزاری کارگاه های آموزشی می شود البته هنرمندان بومی نیز باید نسبت به علم آموزی و استفاده بهینه از این فرصت طلایی اشتیاق داشته باشند و در کنسرت ها شرکت کنند.
وی با تاکید بر لزوم توجه به اقتصاد هنر اظهار داشت: در جریان برگزاری یک کنسرت برای حدود ۲۰۰ نفر بصورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی می شود که رقم بسیار مناسبی است.

** موسیقی بومی و سنتی متاثر از سبک پاپ
مدیر شعر و موسیقی صدا و سیمای مرکز لرستان نیز در این میزگرد خبری با بیان اینکه مشکلات و چالش های موسیقی بومی و سنتی اتفاق نادری نیست، گفت: این هنر در دهه ۴۰ نیز به علت پیدایش سبک پاپ دچار چالش های اساسی شد اما با ورود هنرمندانی چون گلپایگانی، ایرج و شجریان این کشتی بزرگ دوباره به ساحل آرامش بازگشت.
ذبیح الله کردعلیوند وقوع این اتفاقات در جهان موسیقی را امری تقریبا عادی دانست و افزود: این دولت ها هستند که در چنین شرایطی با تمام امکانات خود به یاری موسیقی اصیل خود می آیند و با هزینه های دولتی و تدارک دیدن مشوق های گوناگون مردم را به سالن ها می کشانند.
وی با اظهار تاسف از آگاهی نه چندان زیاد نسل جدید از تاریخ موسیقی سنتی اظهار داشت: نسل امروز اطلاعات درستی در مورد بزرگانی چون تاج اصفهای و ادیب خوانساری ندارد و این نمی تواند خبر خوبی برای آینده موسیقی سنتی در ایران باشد.

** پشتوانه ضعیف مادی از دلایل عقب ماندن سبک بومی و سنتی از پاپ
مدیر شعر و موسیقی صدا و سیمای مرکز لرستان گفت: نبود تنوع کافی و خلاقیت در سرایش شعر و تنظیم ملودی و همچنین پشتوانه ضعیف مادی از مهمترین دلایل سبقت موسیقی پاپ از سنتی می باشند.
کردعلیوند با اشاره به انتقادها علیه صدا و سیمای لرستان درخصوص عدم ترویج موسیقی محلی گفت: ترویج موسیقی رسالت صدا و سیما نیست بلکه وظیفه این دستگاه معرفی نتایج و تولیدات نهادهای مرتبط با موسیقی مانند حوزه هنری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
وی افزود: برخی نسبت به نوع پخش نماهنگ های محلی اعتراض دارند مثلا می گویند چرا در بسیاری از این تولیدات از لب خوانی استفاده می شود یا چرا سازهای موسیقی درست نمایش داده نمی شوند که در پاسخ به این افراد باید گفت مسئله لب خوانی امری مرسوم در همه جهان است.
مدیر شعر و موسیقی صدا و سیمای مرکز لرستان ادامه داد: امکانات پخش برای همه سبک های موسیقی در بسیاری از شبکه ها موجود نیست و از طرفی اجرای زنده آن هم در صدا و سیما کاری پیچیده است.

** چالش های صدا و سیمای لرستان برای معرفی موسیقی بومی و سنتی استان
وی درخصوص دلایل نشان ندادن سازهای موسیقی در صدا و سیمای لرستان و تاثیر آن در جذب نوجوانان و جوانان به موسیقی سنتی گفت: نمایش سازهای موسیقی مسئله ای منطقه ای نیست لذا ما نمی توانیم در این خصوص تصمیم گیری کنیم.
کردعلیوند افزود: نشان دادن یا نشان ندادن این مهم به سیاست گذاری های صدا و سیما برمی گردد و اگر در پاره ای از مواقع نمایش داده شده این مسئله تا حدی سلیقه ای بوده و به فراخور زمان، موقعیت و نوع موسیقی بستگی داشته است.
وی درخصوص اعتراض برخی از لرستانی ها در مورد کم توجی به گویش های دیگر استان لرستان در شبکه افلاک گفت: از نظر سازمانی هیچ تفاوتی بین گویش لری با گویش های دیگر مانند لکی و بختیاری و غیره وجود ندارد اما باید نسبت به این مسئله دقت بیشتری به خرج داد.
وی افزود: اکنون یک برنامه رادیویی تولید شده که اجرای هر هفته آن به یکی از گویش های لرستان اختصاص یافته است و در آینده نزدیک بصورت تلویزیونی نیز چنین برنامه ای ساخته خواهد شد.

** انتقاد از سیاست های صدا و سیما درخصوص موسیقی
رئیس انجمن موسیقی لرستان نیز در این میزگرد خبری با انتقاد از برخی سیاست های صدا و سیما گفت: بیشتر موسیقی هایی که از صدا و سیمای لرستان پخش می شود به سبک پاپ است.
امین عباسیان افزود: گاه صدا وسیما در قالب برخی برنامه ها بهترین خواننده را از مردم نظرخواهی می کند که چهره های شاخص موسیقی سنتی در این نظرسنجی ها در کنار چهره های معمولی موسیقی پاپ قرار می گیرند.
وی اضافه کرد: در این چنین برنامه هایی ممکن است همایون شجریان که چهره ای شاخص در موسیقی سنتی است در کنار چهره ای معمولی در موسیقی پاپ قرار گیرد در صورتیکه سبک کار متفاوت است و علاقه مندان به هر کدام از سبک ها هم متفاوت هستند.

** لزوم حمایت از موسیقی بومی و سنتی لرستان
رئیس انجمن موسیقی لرستان گفت: برگزاری کنسرت های موسیقی عاملی موثر در ایجاد شادی و نشاط در جامعه است البته نباید با هدف ایجاد شادی، موسیقی را به سمت درجه سخیفی از این فن ببریم.
وی افزود: کنسرت های موسیقی در صورت استفاده درست و کاربردی می توانند عاملی موثر در ارتقای سطح فرهنگ جامعه باشند.
عباسیان اظهار داشت: توجه و حمایت بیشتر از موسیقی بومی، محلی و سنتی لرستان از وظایف مسئولان است چراکه باید به تمام سلائق و ذائقه های موسیقی پاسخ داده شود.

** تاثیر برگزاری کنسرت هنرمندان برجسته در جذب جوانان به موسیقی سنتی
عباسیان اظهار داشت: این انجمن در سالهای اخیر از چهره های برجسته موسیقی سنتی کشور دعوت بعمل آورد که با حضور این هنرمندان در استان، کنسرت های موسیقی مورد استقبال عمومی مواجه شدند.
وی افزود: در شرایطی که گفته می شود مخاطب موسیقی سنتی رو به افول است اما در استان لرستان کنسرت های موسیقی سنتی با دعوت از چهره های شاخص این عرصه مورد استقبال واقع شده اند.
رئیس انجمن موسیقی لرستان اضافه کرد: برگزاری کنسرت ها در استان لرستان با یک ترافیک همراه شده است بطوریکه چهره های شاخص موسیقی خودشان درخواست می دهند که در لرستان کنسرت برگزار کنند.
وی اظهار داشت: موسیقی پاپ مخاطبان بیشتری دارد لذا درخواست ها برای برگزاری کنسرت به این سبک موسیقی بیشتر است.

** لزوم آسیب شناسی کاهش مخاطبان موسیقی محلی و بومی
رئیس انجمن موسیقی لرستان گفت: موسیقی محلی و بومی تاحدودی مخاطب خود را از دست داده چون ذائقه ها و سلیقه ها تغییر کرده است که برای رفع این مشکل باید توازن برقرار کرد.
وی افزود: هنرمندان موسیقی بومی و محلی باید کارهایی انجام دهند تا مخاطب خاص خود را از دست ندهند در عین حال باید یادآوری کرد که ما ناگزیر از توجه به ذائقه های مردم در موسیقی هستیم بدون شک کسی که علاقمند به موسیقی پاپ است را نمی توان به زور وادار به شرکت در موسیقی سنتی یا محلی کرد.
وی گفت: در عین حال می توان علاقه مندان به موسیقی را به موسیقی محلی علاقه مند کرد و صدا و سیما به عنوان رسانه ای تاثیرگذار می تواند موثر باشد.
رئیس انجمن موسیقی لرستان گفت: هنرمندان در برابر کم شدن مخاطب موسیقی محلی و بومی تا حدودی می توانند با ارائه کارهای خود اثرگذار باشند ولی کاهش مخاطبان را باید آسیب شناسی کرد.
وی افزود: با شناسایی چالش ها و ایجاد کارگروه هایی باید راهکارهای موثر را استخراج کرد تا موسیقی محلی حداقل مخاطب های خود را از دست ندهد.
عباسیان اظهار داشت: صدا و سیما، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرمانداری و شورای تامین باید برای رفع این معضل کمک کنند.
وی افزود: این موضوع که برگزاری فلان کنسرت به نفع است یا ضرر باید در شورای فرهنگ عمومی بررسی شود چراکه برگزاری برخی کنسرت ها می تواند معضل هم باشد.

** گرایش جوانان به گیتار به لطف فضای مجازی
رئیس انجمن موسیقی لرستان با بیان اینکه جوانان و نوجوانان سازهای محلی و سنتی را در تلویزیون نمی ببینند، گفت: تمام جوانان ما تحت تاثیر فضای مجازی به گیتار روی آورده اند چون این ساز را بیشتر می بینند در صورتیکه اگر ساز سنتی را در تلویزیون ملی می دیدند امید گرایش به سمت موسیقی سنتی نیز بیشتر می شد.
وی افزود: یکی از مشکلات در عرصه موسیقی این است که بطور کلی در کشور و در استان سیاست مدونی در این زمینه وجود ندارد که این سیاست مدون فارغ از تغییرات مدیریتی کار خود را انجام دهد.
عباسیان اظهار داشت: سیاست های کلی حاکم بر صدا و سیما ترویج موسیقی نیست لذا گریزی هم برای این مشکل نیست.
وی در خصوص نحوه برگزاری کنسرت ها در لرستان گفت: تاکنون هیچ یک از کنسرت های موسیقی لرستان لغو نشده و این استان با حمایت همه جانبه مسئولان توانسته است در تمام زمینه های پاپ، سنتی و محلی کنسرت های خوبی با استقبال بالای مردم برگزار کند.
عباسیان افزود: با تمام محدودیت ها و مشکلات ساختاری که در عرصه موسیقی و برگزاری کنسرت ها وجود دارد اما می توان ضمن پذیرش سیاست های کلی، اقدامات موثری نیز انجام داد اما متاسفانه برخی هنرمندان بجای اینکه سطح کار خود را ارتقا دهند به گله مندی و شکایت از وضع موجود می پردازند.
وی با انتقاد از اینکه بانک اطلاعاتی دقیقی از هنرمندان در استان وجود ندارد، گفت: هم اکنون لرستان از ۶۰۰ تا ۷۰۰ نوازنده و ۵۰ تا ۶۰ خواننده مطرح برخوردار است.

** نبود انسجام در سیاست های عرصه موسیقی
رئیس انجمن موسیقی لرستان نحوه مدیریت در عرصه موسیقی را بسیار موثر و تعیین کننده خواند و گفت: سیاست کلی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان حمایت از برگزاری کنسرت ها است اما در شهرستانی ممکن است مدیری اهل ریسک نباشد و حاضر به برگزاری کنسرت نشود.
وی افزود: موسیقی پاپ باعث شده تا مردم گرایش کمتری به موسیقی محلی داشته باشند؛ مردم بیشتر به دنبال تخلیه انرژی هستند که این قابلیت را در موسیقی پاپ احساس می کنند.
عباسیان اظهار داشت: به رغم وجود ظرفیت های قابل توجهی در موسیقی لرستان، هنرمندان این استان به عنوان سرمایه های اجتماعی مورد بی توجهی قرار می گیرند.

** لزوم استفاده از تکنولوژی برای جذب مخاطبان به موسیقی بومی
رئیس انجمن موسیقی لرستان گفت: اکنون ما با جوان هایی مواجه هستیم که دنبال تخلیه انرژی؛ هستند طبیعی است که این افراد هرجا بتوانند این انرژی را خالی کنند لذا نمی توانیم این جمعیت زیاد زیر ۱۵ سال را پای مویه های محلی بنشانیم.
وی افزود: البته نباید ناامید بود بخشی از این مشکل را می توان با بکارگیری تکنولوژی رفع کرد.
عباسیان با اشاره به استفاده از ارگ برای نواختن موسیقی محلی گفت: هم اکنون تمام گروه های ارکستر در حال ساماندهی هستند و برای آنها کارت صادر می شود و از آنها تعهد گرفته می شود که نباید کردی بزنند و اجرا کننده سیاست های ما باشند.

** گرایش به موسیقی کردی به علت تبلیغات فراوان
رئیس انجمن موسیقی لرستان در توضیح گرایش و تمایل عمومی مردم لرستان به موسیقی هرچند سطح پایین کردی گفت: زمانی گرایش ها به سمت موسیقی ترکی بود اما امروز به سمت کردی رفته است که دلیل آن تبلیغات گسترده کانال های متعدد ماهواره ای است.
وی افزود: موسیقی کردی از عنصری به نام زن و رقص برخوردار است که این موضوع موجب جذب مخاطبان زیادی می شود اما موسیقی ما در تنها شبکه تلویزیونی افلاک از امتیازاتی نظیر نشان دادن ساز نمی تواند برخوردار باشد.

** تقابل نابرابر موسیقی لری با کردی
احسان عبدی پور نوازنده بین المللی سرنا نیز در این میزگرد خبری درخصوص چرایی تمایل مردم به موسیقی کردی گفت: ماییم و یک کانال تلویزیون محلی به نام افلاک با تمام مشکلات، محدودیت ها و سیاست های کلی نوشته و نانوشته در برابر ۵۰ شبکه ماهواره ای که بدون هیچگونه محدودیتی، موسیقی کردی را تبلیغ می کنند.
وی افزود: موسیقی کردی که امروز مردم تمایل زیادی به آن پیدا کرده اند گاه از نظر کلامی و شعر بسیار سطح پایین و سخیفی دارد و این نشان می دهد که از ریشه مشکل وجود دارد.
این نوازنده سرنا یادآور شد: متاسفانه مردم ما اهل شعر و کتاب نیستند و سطح فرهنگ تا جایی پایین آمده که محبوبیت به میزان تکان خوردن با آهنگ بستگی دارد و می توان گفت ما اکنون به یک شتابزدگی در تمام زمینه ها مواجه شده ایم.

** تبلیغ منفی نشان ندادن ساز در تلویزیون برای موسیقی سنتی
عبدی پور لب خوانی را از معضلات و مشکلات موسیقی لرستان خواند و گفت: باید دید جایگاه امروز موسیقی لرستان کجاست و چرا نسل جوان از آن فراری است.
وی افزود: نسل جوان امروز هیچ سازی را در تلویزیون نمی بیند و طبیعی است که به آنچه که نمی بیند شناختی نداشته باشد و ساز مورد نظر خود را در فضای غالب مجازی یا اینترنت و ... انتخاب کند.
این نوازنده سرنا با اشاره به اینکه هزاران توهین و تحقیر را پشت سر گذاشته تا به این حد رسیده است، گفت: اکنون سرنا در بین سازها در رده کمانچه قرار دارد و باید تلاش، نوآوری و خلاقیت در عرصه موسیقی داشت تا بتوان به جایگاه مورد انتظار رسید.

** موسیقی لرستان نیازمند خلق چهره های بین المللی
عبدی پور با تاکید بر اینکه مسئولان یک شهر و استان باید برای هنرمندان خود تلاش کنند، افزود: کردها برای معرفی هنرمندان خود تلاش می کنند و از آنها چهره های بین المللی می سازند اما متاسفانه برای فرهنگ و موسیقی لر کار شاخصی انجام نشده است.
این نوازنده سرنا با انتقاد از اینکه لرستانی ها یک چهره شاخص ملی در عرصه موسیقی ندارند، اظهار داشت: حوزه هنری لرستان عملکرد ضعیفی دارد یک اداره کل فرهنگ و ارشاد است که معمولا با بضاعت کم مواجه است و انجمن موسیقی لرستان و شبکه افلاک نیز به دلیل گرایش و هجوم مردم به سمت موسیقی پاپ به این سبک موسیقی گرایش دارند.
وی افزود: هنرمندان موسیقی بومی و سنتی لرستان به رغم تلاش فراوان به هیچ جایگاه و سمتی نرسیده اند برای مثال من با ۳۲ سال سن و کسب موفقیت های چشمگیر در نوازندگی به جایگاهی نرسیدم و سمتی ندارم لذا طبیعی است که هیچ جوان و نوجوانی هم رغبت نمی کند راه مرا دنبال کند.
عبدی پور گفت: به رغم اینکه فرهنگ موسیقی لر با وجود شاعرانی چون ایرج رحمان پور غنای بیشتری دارد ولی در لرستان ضعیف عمل کرده ایم و نتوانسته ایم همانند موسیقی کردی چهره شناخته شده ای همچون ناصر رزازی، شهرام ناظری و کامکارها معرفی کنیم.
وی افزود: زمانی انجمن موسیقی لرستان تنها یک در و یک تابلو بود اما اکنون با تلاش های صورت گرفته من نوازنده خواسته هایم را از این انجمن مطالبه می کنم پس می توان کارهایی دیگری هم انجام داد.

** لزوم به روز بودن هنرمندان موسیقی محلی و سنتی لرستان
این نوازنده سرنا اظهار داشت: با برگزاری کنسرت های متعدد به همت انجمن موسیقی لرستان بسیاری از چهره های شاخص موسیقی را از نزدیک دیدیم.
وی افزود: اگر اهل هنر و موسیقی از همدیگر حمایت کنند دیگر نیازی به تبلیغ و بنر نیست اما در عین حال باید ایرادها را هم یادآوری کرد؛ خواننده هایی هستند که بعد از ۱۷ سال همچنان دارند یک تصنیف را اجرا می کنند طبیعی است که این شیوه هیچ نبوغی را هم در پی نخواهد داشت.
عبدی پور گفت: کار تولید بسیار پرهزینه است و هر ساعت کار در استودیو معادل یک میلیون ریال هزینه دارد یعنی برای یک آلبوم متوسط به بالا باید حدود ۲۰۰ ساعت زمان صرف کرد.
۱۹۲۰/۷۲۶۴/۳۰۲۲

موسیقی البرزنشینان در مازندران نواخته می شود

ساری - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت : سومین جشنواره موسیقی بومی البرزنشینان موسوم به ' لیلم ' مرداد ماه سال جاری در مازندران برگزار می شود .
موسیقی البرزنشینان در مازندران نواخته می شود
احد جاودانی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا هدف از برگزاری این جشنواره ارتقاء جایگاه موسیقی بومی و معرفی هنرمندان این عرصه عنوان کرد و گفت : ویژگی متمایز جشنواره سوم افزوده شدن منظومه خوانی به بخش رقابتی است.
وی بدون اعلام مکان این جشنواره افزود : بخش جنبی جشنواره شامل اجرای گروه‌های موسیقی استان‌های البرزنشین، گروه‌های موسیقی نواحی ایران و گروه‌های موسیقی بین‌الملل خواهد بود که نام گروه‌ها متعاقبا اعلام خواهد شد.
جاودانی با بیان اینکه این جشنواره یکم تا پنجم مرداد در دو بخش رقابتی به صورت انفرادی و گروهی و جنبی برگزار می شود، ادامه داد : بخش جنبی جشنواره شامل اجرای گروه‌های موسیقی استان‌های البرزنشین، گروه‌های موسیقی نواحی ایران و گروه‌های موسیقی بین‌الملل خواهد بود که نام گروه‌ها متعاقبا اعلام خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران زمان ثبت نام متقاضیان را از امروز تا تاریخ ۱۰ تیر ماه سال جاری اعلام کردو افزود : ثبت نام متقاضیان به صورت گروهی و انفرادی از طریق پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانی lilemfest.ir انجام می شود .
جاودانی تاکید کرد : هنرمندان و علاقه مندان باید پس ازثبت‌نام ، شماره‌ی پیگیری و نمونه‌ اجرای تصویریِ اثر در قالب DVD، با کیفیت مطلوب و بدون افکت صوتی و تزئینات استودیویی و قابل پخش به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.
وی همچنین گفت: این جشنواره در نظر دارد بر اساس اطلاعات هنرجویان ثبت‌نام شده در دبیرخانه‌ جشنواره، آموزشگاه‌های فعال در حوزه‌ پرورش هنرجویان موسیقی بومی و بهترین مدرسان را شناسایی و معرفی کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از برپایی نمایشگاه ساخت سازهای بومی استان‌های البرزنشین و برگزاری کارگاه آموزشی در حوزه‌ موسیقی بومی به عنوان برنامه‌های جنبی این جشنواره خبر داد.
سال گذشته نیز این جشنواره در چهار بخش رقابتی شامل گروه‌نوازی مازندرانی،تک‌نوازی سازهای بومی مازندران (دوتار، دسرکوتن، للـه‌وا، غرنه، کمانچه‌ی محلی، سرنا، لگن)،آواز محلی مازندرانی، بخش پژوهشی شامل مقالات پژوهشی در حوزه موسیقی بومی اقوام البرزنشین و غیررقابتی چون گروه‌نوازی استان‌های البرزنشین مازندران، گیلان، گلستان، سمنان و تهران برگزار شد.
گفتنی است این جشنواره درحالی سومین سال حیات خود را در مرداد ماه برگزار می کند که دومین دوره این جشنواره سال گذشته در آذر ماه برگزار شد .
لیلم در زبان ساکنان شمالی البرز به معنی زمین بایر و زمین تازه آباد که به حال خود رها شده است اما در نام گذاری به مراتع سرسبز و ییلاقی و دشت های کوهستانی رشته کوه های البرز لیلم گفته می شود .
همچنین در مازندران مناطقی با پسوند و پیشوند لیلم وجود دارد می توان به اسمالیلم از توابع هزارجریب بهشهر ، دالیلم مرتعی در منطقه سوادکوه ، درویش لیلم از توابع بخش دودانگه ساری ، لیلم دشت از توابع بخش کنج افروز شهرستان بابل و دلیلم نام مرتعی در منطقه زیرآب به آلاشت اشاره کرد .
همچنین در استان های گلستان و گیلان نیز روستا و مراتعی با نام لیلم وجود دارد .
۷۳۳۵/۱۸۹۹

دایره نظارت و صدور مجوز آثار موسیقایی کوچک شود

تهران- ایرنا- مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید دایره نظارت و صدور مجوز را به سرعت کوچکتر کنیم و امور موسیقی نیز به صنف واگذار شود.
دایره نظارت و صدور مجوز آثار موسیقایی کوچک شود
«علی ترابی» در جلسه هیات مدیره خانه موسیقی که با هدف بررسی راهکارهای همکاری متقابل و همچنین وضعیت کلی موسیقی کشور برگزارشد، افزود: به زودی راهکارهای مرتبط با بخش نظارت، در مسیر سهولت صدور مجوز را اعلام خواهیم کرد.

** خانه موسیقی سال بسیار سختی را پیش رو دارد
به گزارش ایرنا از اعلام روز سه شنبه خانه موسیقی، ترابی با اشاره به کمبود بودجه و بدهی بجا مانده از سال قبل اظهار داشت که سال بسیار سختی پیش رو داریم.
وی اصلاح ساختار شوراها از جمله شورای شعر را ضروری دانست و اضافه کرد: حتما باید در این شوراها جامعه شناس و روانشناس هم حضور داشته باشند چرا که شعرهای رسیده به این شورا باید از مناظر مختلف مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.
مدیرکل دفتر موسیقی به نکات مطرح شده از سوی اعضای هیات مدیره خانه موسیقی اشاره و ابراز امیدواری کرد با همکاری و همراهی خانه موسیقی گام های مثبتی در جهت اعتلای موسیقی کشور برداشته شود.
حمیدرضا نوربخش مدیر عامل خانه موسیقی نیز گفت: خانه موسیقی وظیفه دارد تا از اقدامات مثبت مدیر کل دفتر موسیقی حمایت کند و اگر این حمایت از مدیر کل قبلی صورت گرفت تنها به دلیل کارکرد مثبت وی بود.
در این جلسه سید «محمد میرزمانی» رئیس هیات مدیره خانه موسیقی درباره اموری که آمادگی تفویض به صنف را دارد، گفت: برخی از امور را می توان به خانه موسیقی محول کرد و دفتر موسیقی باید در این زمینه بررسی های معمول و همکاری های لازم را انجام دهد.

** معضل بیکاری فارغ التحصیلان موسیقی
همچنین دیگر اعضای هیات مدیره به مواردی همچون معضل بیکاری و عدم اشتغال جوانان فارغ التحصیل، لزوم آسیب شناسی جریانات موسیقی و لغو کنسرت ها، علل و عوامل عدم استقبال از موسیقی های جدی و هنری و ضرورت حمایت از فعالیت های فرهنگی و غیر انتفاعی در حوزه آموزش و پژوهش اشاره کردند.

** لزوم رسیدگی به وضعیت آموزشگاه های موسیقی
اعضا همچنین با تاکید برتعامل و تفاهم در حوزه های مختلف موسیقی، نظارت و رسیدگی به وضعیت آموزشگاه های موسیقی، ایجاد شرایط مساعد برای فعالیت در انواع مختلف گونه های موسیقی ابراز امیدواری کردند تا در این دوره به این موارد رسیدگی جدی شود.
«حمیدرضا نوربخش» مدیر عامل خانه موسیقی گفت: ما وظیفه داریم که از مدیر کل دفتر موسیقی حمایت کنیم و اگر این حمایت از مدیر کل قبلی نیز انجام شد تنها به دلیل کارکرد مثبت وی در چند سال مسوولیتش بود.
نوربخش افزود: اگر این گام ها در دوره بعدی هم مثبت و به نفع اهالی موسیقی باشد قطعا خانه وظیفه دارد تا از شما هم حمایت کند چرا که خانه موسیقی می خواهد یار و کمک کار شما باشد تا مسایل سریع تر و بهتر حل و فصل شود.
وی با اشاره به موضوع اصل ۴۴ و واگذاری امور به صنف از مدیر کل دفتر موسیقی خواست تا آنچه از امور موسیقی را که قابلیت واگذاری به صنف را دارد مشخص کند تا به صنف واگذار شود.
فراهنگ**۹۰۱۲ ** ۱۴۱۸

کنسرت موسیقی مهدی یراحی در شوش برگزار شد

دزفول - ایرنا - کنسرت موسیقی مهدی یراحی خواننده پاپ برای نخستین بار در شوش برگزار شد.
کنسرت موسیقی مهدی یراحی در شوش برگزار شد
به گزارش ایرنا این برنامه موسیقی یکشنبه شب با استقبال علاقه مندان به موسیقی در تالار قصر بلور شهر شوش برگزار شد.
مهدی یراحی در این کنسرت ترانه های خاک ، عطر تو ، آشوب ، حیک ، ۲۱ روز بعد ، آخرین اسیر ، امپراتور ، مثل مجسمه ، منو رها کن و چشم تو را اجرا کرد.
اجرای ترانه به زبان عربی با استقبال بسیار علاقه مندان در این برنامه موسیقی روبرو شد.
برخی شرکت کنندگان در این کنسرت موسیقی از بی نظمی در برگزاری آن به ویژه در کنترل بلیت انتقاد کردند.
مجوز برگزاری کنسرت موسیقی در شهرستان شوش برای نخستین بار با مساعدت مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و معاون هنری و سینمایی این اداره کل ، فرماندار و شورای تامین شهرستان شوش صادر شده است.
مهدی یراحی متولد ۲۳ آبان ۱۳۶۰ در اهواز خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده و نوازنده پیانو، کیبورد و گیتار ایرانی است.
۶۰۶۸/۷۲۸۰

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن