تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

نشست مشترک سفرای اروپا با کمیسیون امنیت ملی مجلس


تهران- ایرنا- رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس از نشست مشترک سفرای عضو اتحادیه اروپا با اعضای کمیسیون امنیت ملی در مهر ماه سال جاری خبر داد و گفت: در این نشست قرار است مناسبات ایران با اتحادیه اروپا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
نشست مشترک سفرای اروپا با کمیسیون امنیت ملی مجلس
حشمت الله فلاحت پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، افزود: فضای عمومی پارلمان اروپا و مجالس کشورهای اروپایی و به صورت کلان فضای افکاری عمومی این کشورها به گونه ای است که خواهان حفظ مناسبات با ایران هستند.
وی با بیان این که حفظ برجام در دستور کار اروپا قرار دارد، یادآور شد: پارلمان اروپایی چند قانون خوب را در این زمینه تصویب کرده است اما در مرحله اجرا انتقادهایی را داریم.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: این نشست مشترک این فرصت را فراهم می کند تا ما بعنوان نمایندگان ملت نظرات خود را مطرح کنیم و در عین حال آرای طرف های اروپایی هم شنیده شود.
فلاحت پیشه با استقبال از برگزاری این نشست، افزود: قرار بود این جلسه مشترک پیش از این برگزار شود اما به دلیل حضور سفرای کشورهای اتحادیه اروپا در تعطیلات، به مهرماه موکول شد.
وی میزبان این نشست مشترک را کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد و گفت: قرار است از جریانات سیاسی و فراکسیون های فعال در مجلس از جمله فراکسیون بانوان دعوت بعمل آید تا آن ها نیز نقطه نظرات خود را بیان کنند.
رییس کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: این نشست به بیان شفاف نظرات طرف ها منجر می شود.

** بررسی ساختار وزارت خارجه در کمیسیون امنیت ملی مجلس
فلاحت پیشه درباره برنامه های هفته آینده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم اظهار داشت: قرار است این کمیسیون یکشنبه آینده با حضور مسئولان مربوط به بررسی ساختار جدید وزارت امور خارجه بپردازد.
وی با یادآوری این که در تشکیلات جدید وزارت امور خارجه حوزه های ماموریتی با توجه به مناطق مختلف تقسیم شده، خاطرنشان کرد: این ساختار به منظور چابک، فعال، تخصصی و عملیاتی سازی ایجاد شده است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی به ایجاد معاونت اقتصادی در ساختار جدید هم اشاره کرد و گفت: با توجه به این که وزارت امور خارجه در شرایط ثبات بعنوان پیش قراول جذب سرمایه گذاری اقدام می کند، در شرایط تحریمی هم باید بعنوان پیش قراول رفع موانع همکاری های اقتصادی در خارج از کشور عمل کند.
فلاحت پیشه دستور کار بعدی کمیسیون امنیت ملی را بررسی گزارش های کمیته های مختلف این کمیسیون دانست و گفت: باتوجه به برگزاری نشست های مختلف با مسئولین وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی، آخرین بررسی ها در مورد تهیه گزارش اجرای برجام انجام شده است.
وی با اشاره به تعطیلات تابستان نمایندگان مجلس، اظهار داشت: بیشتر اعضای این کمیسیون در ایام تعطیلات به دنبال انجام ماموریت های محول شده در سفرهای استانی بودند و قرار است گزارش این ماموریت ها در کمیسیون ارائه شود.
سیام**9314** 9053
منبع: ایرنا

مجلس با افزایش قیمت قیر مخالفت کرد


تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای ضمن مخالفت با افزایش قیمت اولیه قیر شرکت ملی نفت ایران را موظف کردند نسبت به تامین چهار میلیون تن مواد اولیه این فرآورده های نفتی اقدام کند.
مجلس با افزایش قیمت قیر مخالفت کرد
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز - سه شنبه - مجلس شورای اسلامی طرح استفساریه بند ه تبصره 1 قانون بودجه سال 1397 کل کشور را با 216 رای موافق، 16 رای مخالف و دو رای ممتنع از مجموع 243 نماینده حاضر تصویب کردند.
براساس این مصوبه قیمت مواد اولیه قیر افزایش نمی یابد.
نمایندگان در این طرح استفساریه سوال کردند: آیا شرکت ملی نفت ایران می تواند به هر دلیلی از جمله افزایش قیمت نفت خام مبادرت به افزایش قیمت مواد قیر اولیه یا کاهش حجم آن از چهار میلیون تن یا تغییر در نسبت های مقرر کند؟
مجلس نیز به این سوال پاسخ منفی داد و شرکت ملی نفت ایران را موظف کرد نسبت به تامین چهار میلیون تن مواد اولیه قیر اقدام کند.
در مقدمه توجیهی این طرح که به امضای 43 نماینده مجلس رسیده آمده است: براساس بند ه تبصره 1 قانون بودجه سال 97 کل کشور، شرکت ملی نفت ایران موظف است از محل منابع در اختیار خود معادل ریالی چهار میلیون تن مواد اولیه قیر رایگان تا سقف مبلغ 30 هزار میلیارد ریال به نسبت 13 درصد در اختیار وزارت جهاد کشاورزی، جهت خاک پوش، 50درصد در اختیار وزارت راه و شهرسازی جهت روکش آسفالت و آسفالت راه های روستایی و معابرمحلات هدف بازآفرینی شهری، هفده درصد در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جهت آسفالت معابر و بهسازی روستاها و انجام طرح های مشارکتی با دهیاری ها قرار دهد.
همچنین این شرکت موظف است 13 درصد از این نسبت را در اختیار وزارت کشور جهت آسفالت معابر شهرهای با جمعیت زیر 50 هزار نفر و سه درصد جهت نوسازی مدارس در اختیار وزارت آموزش و پرورش با اولویت تادیه بدهی دستگاه های مذکور به شرکت های تولید قیر قرار دهد و در حساب های فی مابین خود و خزانه داری کل کشور اعمال و با آن از محل خوراک مایع تحویلی به پتروشیمی ها و پالایشگاه ها تسویه کند.
در ادامه این مقدمه آمده است: شرکت ملی نفت ایران مکلف است تا پایان سال 97 نسبت به تحویل کامل مواد اولیه قیر به دستگاه های اجرایی ذی ربط اقدام کند،این دستگاه ها مکلفند با رعایت شاخص های مربوط نسبت به ابلاغ سهم هر یک از استان ها حداکثر ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون اقدام کند.
در ادامه این مقدمه تصریح شده است: شرکت های تولید کننده قیر وابسته به شرکت ملی نفت ایران اخیرا با ادعای افزایش قیمت نفت خام مبادرت به افزایش قیمت مواد اولیه قیر کرده و در نتیجه مدعی شده اند باید از حجم چهار میلیون تن مواد اولیه قیر کم کرده و متناسب با مبلغ سی هزار میلیارد ریال مواد اولیه قیر تحویل داده شود یا مبلغ 30 هزار میلیارد ریال به قیمت زمان حال اصلاح شود، این در حالی است که تکلیف مقرر در بند ه تبصره 1 قانون بودجه سال 97 ناظر بر تحویل چهار میلیون تن مواد اولیه قیر بوده و بر اساس قیمت زمان تصویب قانون محاسبه لازم انجام شده و نوسانات قیمت نباید تاثیری در تکلیف قانونی داشته باشد.
سیام**9121**1058**1336
منبع: ایرنا

گروه تروریستی الاحواز جایگاهی بین مردم خوزستان ندارد


تهران-ایرناپلاس-نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی با محکوم کردن حادثه تروریستی امروز تأکید کرد گروه تروریستی الاحواز جایگاهی بین مردم این استان ندارد.
گروه تروریستی الاحواز جایگاهی بین مردم خوزستان ندارد
جواد کاظم‌نسب الباجی در گفت‌و‌گو با ایرناپلاس به تشریح حادثه امروز پرداخت و گفت: چهار تروریست مسلح با لباس نظامی به یگان‌های رژه حمله کردند. این افراد از فاصله دور و از یک پارک به جایگاه تیراندازی کردند که با این عمل آنان، تعدادی از هموطنان ما در میان نیروهای نظامی و انتظامی و همچنین مردم عادی به شهادت رسیدند و عده کثیری هم مجروح شدند.
به گفته او، سه نفر از تروریست‌ها کشته شده‌اند و یک نفر نیز دستگیر شده است.
کاظم‌نسب همچنین درباره آمار شهدا و مجروحان اعلام کرد: بر اساس اخباری که نیروهای امنیتی استان به من گزارش دادند، تا کنون بیش از 20 نفر به شهادت رسیده اند و آمار مجروحان نیز بیش از 50 نفر است.
او با محکوم کردن این حادثه تروریستی اظهار کرد: گروه تروریستی الاحواز جایگاهی بین مردم خوزستان ندارند. مردم غیور و عرب اهواز همیشه در کنار انقلاب بوده‌اند. در جنگ تحمیلی مردم عرب خوزستان 16 هزار شهید تقدیم انقلاب کردند. همچنین مردم اهواز در تقدیم شهدای دفاع از حرم اهل بیت پیش قدم بودند و بیشترین شهید را داده‌اند.
نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مردم اهواز همیشه و در همه حال در کنار نیروهای امنیتی، نظامی، سیاسی و در کنار رهبر معظم انقلاب بوده‌اند و خواهند بود، بنابراین این حرکات را تأیید نمی‌کنند و این اقدام تروریستی محکوم است.

*اداره کل اخبار چندرسانه‌ای *ایرناپلاس*
منبع: ایرنا

همگان موظف به حفظ نظام هستیم


بوشهر- ایرنا- رئیس فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی همه باید برای عبور از گردنه های ایجاد شده تلاش کنیم و در این مسیر موظف به حفظ نظام هستیم.
همگان موظف به حفظ نظام هستیم
به گزارش ایرنا، حمید رضا حاجی بابایی روز یکشنبه در همایش ارتقا سلامت اجتماعی و اداری در بوشهر افزود:
امروز کشور در شرایط عملیات فتح المبین است که روسای سه قوه همگی فرماندهان عملیات هستند و اولین کسانی که در این شرایط باید روی مین بروند، خود فرماندهان هستند.
وی اضافه کرد: در این مملکت امروز مردم بالاترین تبعیت را از مقام معظم رهبری دارند و بالاترین نهی از منکری که آنها طلب می کنند برخورد با کسانی است که بصورت ناجوانمردانه و با کمال پررویی با اختلاس های خود نظام را زیر فشار قرار داده و براحتی از روی خون شهدا عبور می کنند.
رئیس فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در کشور هزاران مدیر صادقانه کار می کنند ولی برخی از عملکردها همه را زیر سوال می برد.
حاجی بابایی اظهارداشت: اعقتاد داریم نیاز امروز کشور تفکر انقلابی است و در این شرایط باید با توسل به قرآن، کربلا، عاشورا، نهج البلاغه مردم را نجات داد و مشکلات آنها را حل کرد.
وی گفت: ایران درمدت چند ماه از توفان ایجاد شده عبور می کند زیرا آمریکا نمی تواند کار را ادامه دهد و دنیا نیز همراهی بلند مدت با آنها نخواهد داشت.
وی تاکید کرد: انقلاب اسلامی سختی های خود را دارد و شرایط کنونی آزمایشی الهی است که از آن عبور می کنیم.
حاجی بابایی افزود: اگرچه برای حل مشکلات حرکت هایی آغاز شده ولی مردم این گونه حرکت ها را باید بیش از پیش حس کنند.
وی گفت: نوع تفکر مثبت در جامعه ایران، کار را به جایی برده تا با همه این شرایط، مردم لحظه ای از نظام، ارزش ها و رهبری که در طول 40 سال شکل گرفته، عقب نشینی نکنند.
7212/6043
منبع: ایرنا

تعیین تکلیف استیضاح وزرای راه و صنعت به مهرماه موکول شد


کرج-ایرنا-عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که تعیین تکلیف در خصوص استیضاح وزرای صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی به بعد از تعطیلات تابستانی و اول مهرماه موکول شده است.
تعیین تکلیف استیضاح وزرای راه و صنعت به مهرماه موکول شد
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام مجتبی ذوالنور روز پنجشنبه در حاشیه مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر در مصلا امام خمینی کرج در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه تعداد امضاها برای استیضاح این 2 وزیر بالا است، اظهار داشت: اول مهرماه پس از فعال شدن مجلس شورای اسلامی این استیضاح ها تعیین تکلیف می شود.
وی با اشاره به اینکه موضوع استیضاح وزرای صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول نشده گفت: هنوز در مرحله افزایش و کاهش تعداد رای قرار دارد البته در این بین رایزنی ها نیز بالا است.
ذوالنور با بیان اینکه عمده سوال ها از وزیر صنعت در خصوص وضعیت خودروسازی ها است اظهار داشت: انجام این استیضاح ها بستگی به این دارد که تا قبل از اعلام وصول به هیات رئیسه تعداد امضاها از حد نصاب کمتر نشود.
7414/ 6155
منبع: ایرنا

شمشیر 2 لبه استیضاح


ارومیه- ایرنا- نمایندگان مردم طی یک ماه گذشته رکورد تازه ای را به ثبت رساندند و بیشترین استیضاح از وزرای قوه مجریه را در دهمین مجلس شورای اسلامی رقم زدند؛ اقدامی که نه تنها تاثیر محسوسی در امور اجرایی کشور نداشت بلکه همانند شمشیر دولبه ای اگر کنترل نشود، منجر به خودزنی خواهد شد.
شمشیر 2 لبه استیضاح
به گزارش ایرنا، استیضاح 2 وزیر اقتصادی کشور آن هم در شرایط حساس داخلی و خارجی، نه تنها دولت را زیر فشار مضاعف قرار داد بلکه دستاویزی شد برای فرصت طلبی دشمنان خارجی که در تلاش برای سیاه نمایی وضعیت کشور هستند.
نمایندگان مجلس نباید به دور از بیان واقعیت و پیگیری موضوع و با یک برخورد سطحی، دلیل مشکلات 40 ساله کشور را چند وزیر ببینند زیرا این لطمه به پارلمانی است که بنیانگذار جمهوری اسلامی آن را راس امور می دانست.

** دولت تنها مسوول وضعیت فعلی کشور نیست
دبیر حزب اراده ملت در ارومیه با بیان اینکه استیضاح وزرای دولت سیاسی است، گفت: نمایندگان مجلس با استیضاح وزرا سعی دارند تا دولت را تنها مسوول فعلی وضعیت اقتصادی کشور معرفی کنند و فرار رو به جلو داشته باشند.
علی عالیقدر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی عملکرد خود برای برون رفت از وضعیت فعلی اقتصادی را برای مردم بازگو کنند، بیان کرد: استیضاح پشت سر هم وزرای دولت نه تنها نقطه قوتی برای مجلس محسوب نمی شود بلکه این اقدامات دشمنان نظام اسلامی را در رسیدن به اهداف خود امیدوار می کند.
وی افزود: استیضاح پشت سرهم وزرا در بازه زمانی کنونی همانند مسکنی کوتاه مدت با عوارض مخرب عمل می کند.
وی با تاکید بر اینکه همدلی و اتحاد در برون رفت از مشکلات امروز کشور نقش کلیدی دارد، اضافه کرد: اتحاد و همدلی بین سه قوه به معنای سکوت آنان در برابر هم تعبیر نشود.
دبیر حزب اراده ملت در ارومیه با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس در شان و منزلت مردم رفتار کنند، گفت: نباید طوری القا شود که استیضاح کنندگان وزرا به دنبال تسویه حساب شخصی هستند.
وی در رابطه با استیضاح وزیر اقتصاد، توضیح داد: در استیضاح وزیر اقتصاد شفافیت کافی وجود نداشت و در این جلسه زندگی شخصی و بخصوص فرزندان افراد به دستاویز نمایندگان تبدیل شد.

** حامیان دولت در مقابل تخریب ها رییس جمهوری را تنها نگذارند
اما رییس جبهه اعتدال کشور معتقد است که نمایندگان حامی دولت در مجلس شورای اسلامی باید در این برهه حساس در کنار دولت باشند.
غلامعلی عرب خدایی در گفت و گو با ایرنا، بیان کرد: نمایندگان مخالف دولت با سیاه نمایی به دنبال تضعیف و ناکارآمد نشان دادن دولت تدبیر و امید هستند و حامیان دولت نباید در این وضعیت رییس جمهوری را تنها بگذارند.
وی با بیان اینکه آن دسته از نمایندگان مجلس که استیضاح پشت سرهم وزرای دولت تدبیر و امید را خواستار هستند، سهوا یا عمدا همصدا با دشمنان نظام اسلامی عمل می کنند، گفت: دشمن در تلاش برای ناامیدی مردم است و تخریب دولت و القا کردن ناکارآمدی آن در این بازه زمانی دستاوردی جز شاد کردن دشمنان ندارد.
رییس جبهه اعتدال کشور موضوعات مطرح شده در جلسات استیضاح وزرا را غیرکارشناسی و سطحی توصیف کرد و افزود: مردم انتظار دارند تا نمایندگان آنان، بدون سیاسی بازی برای بهبودی وضعیت کشور تلاش کنند.

** نمایندگان مجلس حامی رویکرد فساد ستیز دولت باشند
رییس حزب اتحاد ملت در آذربایجان غربی با اشاره به اینکه دولت تنها مقصر وضعیت فعلی نیست، گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید از رویکرد فسادستیزی دولت حمایت کرده و حامی وزرا باشند.
اسمعیل علی میرزایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه استیضاح حق قانونی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است، بیان کرد: نباید طوری القاء شود که برخی نمایندگان از این حق قانونی خود برای موضوعات شخصی و جناحی بهره می برند.
وی با طرح این سوال که ' دولت در وضعیت فعلی اقتصادی چقدر سهیم است؟' اضافه کرد: وقتی کمتر از 50 درصد بودجه کشور در اختیار دولت قرار دارد، نباید وضعیت فعلی را تنها متوجه دولت دانست.
وی افزود: نمایندگان مجلس به خوبی به وضعیت فعلی کشور واقف هستند و انتظار می رود تا به دور از سیاسی کاری به وظایف خود عمل کنند.
میرزایی نبود احزاب قوی را از علل اصلی ضعف در عملکرد نمایندگان مجلس دانست و گفت: اگر نیم نگاهی به کشورهای توسعه یافته در حوزه سیاسی داشته باشیم، خواهیم دید که تربیت سیاسی مهمترین حلقه مفقوده در عملکرد نمایندگان مجلس است.

** تخریب ناجوانمردانه دولت به شکاف منجر می شود
رییس مجمع دانش آموختگان ایران اسلامی در آذربایجان غربی با اشاره به تلاش های تخریبی برخی ها علیه دولت، گفت: تخریب ناجوانمردانه دولت از جمله استیضاح غیرکارشناسی وزرا به ایجاد شکاف بین ملت و حکومت منجر می شود.
نادر علیزاده با بیان اینکه سرمایه اجتماعی بزرگترین دستاورد نظام اسلامی است، بیان کرد: دشمن در تلاش برای ناکارآمد جلوه دادن کارگزاران نظام و مایوس کردن مردم است و در همین راستا برخی نمایندگان مجلس نیز نباید با تخریب ناجوانمردانه دولت همگام با دشمنان خارجی عمل کنند.
وی با بیان اینکه موضوعات مطرح شده در جلسات استیضاح باید رنگ و بوی نقد سازنده به خود بگیرد، افزود: مرزی بندی مشخصی باید بین نقد و تخریب باشد زیرا ناامید کردن مردم از حضور پرشور در انتخابات به هیچ وجه به معنای نقد دولت نیست.
وی رقابت جریان های سیاسی در ایام انتخابات را امری ضروری عنوان کرد و گفت: در تمامی کشورهای توسعه یافته پس از اعلام نتیجه انتخابات، تمامی جریان های سیاسی، اختلاف ها را به حداقل می رسانند و هیچ اقدامی برای دلسرد کردن مردم از دولت و آینده کشور مرتکب نمی شوند. به گزارش ایرنا موضع گیری های اخیر نمایندگان ظاهرا حاکی از این است که مجلس نشینان هیچ نقشی برای خود در وضعیت کنونی مملکت و بسترسازی برای عملکرد قوه مجریه قایل نیستند.
گزارش از شاهین سپهراد
3214/3072
منبع: ایرنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟