_  

هیچ راهی جز مقاومت مسلحانه برای بازگرداندن فلسطین وجود ندارد

بیروت-ایرنا-شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیر کل حزب الله لبنان در مراسم اختتامیه «نشست همبستگی با فلسطین» تاکید کرد که برای آزادی و بازگرداندن فلسطین راهی جز مقاومت مسلحانه باقی نمانده است .
هیچ راهی جز مقاومت مسلحانه برای بازگرداندن فلسطین وجود ندارد
به گزارش ایرنا، شیخ نعیم قاسم عصر امروز (سه شنبه) در اختتامیه این نشست که از روز یکشنبه با حضور برخی چهره های مسلمان، مسیحی و یهودیان ضد صهیونیسم در منطقه جیه در جنوب لبنان برگزار شد، گفت: سخن از راه حل سیاسی در شرایط بین المللی کنونی به نفع اسرائیل است که از آینده می ترسد.
وی افزود: معامله قرن که اکنون برای پایان دادن به مساله فلسطین به دنبال آن هستند، امکان ندارد که عملی شود.
معاون دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به دخالت های آمریکا در منطقه از طریق به کار گرفتن تروریست ها و حمایت از عربستان سعودی در جنگ علیه یمن و سرکوب بحرینی ها تصریح کرد که آمریکا به منطقه شدیدا آسیب رسانده است.
وی در ادامه گفت: آمریکا راهبر حل و فصل نیست و باید جنایت های آن آشکار شود.
شیخ قاسم اظهار داشت: حاکمان کشورهای عربی که با اسرائیل به دنبال عادی شدن روابط هستند، حق ندارند بر مردمش حکومت کنند.
وی خاطرنشان کرد: قدس پایتخت ابدی فلسطین خواهد ماند، حالا تصمیمات آمریکایی هرچه که می خواهد، باشد.
او افزود: امور به همین وضع نخواهد ماند و صبح امید نزدیک است و مقاومت، افق های روشنی پیش رو دارد.
پیش از معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان در جلسه اختتامیه این نشست، «اسماعیل هنیه» از طریق ویدیو کنفرانس برای حاضران به ایراد سخنرانی پرداخت.
رییس دفتر سیاسی جنبش حماس از نوار غزه گفت: هدف ما ناکام گذاشتن تصمیم رئیس جمهوری آمریکا درباره قدس و انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی است.
از اواسط آذر ماه، تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر معرفی قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت کشورش به این شهر مقدس، خشم فلسطینیان، مسلمانان، مسیحیان و همه آزادگان جهان را در پی داشته است.
خاورم**۲۰۵۴

کاش می توانستیم درکنار یمن با ائتلاف سعودی بجنگیم

بغداد– ایرنا – شیخ 'قیس الخزعلی' دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق در پیامی به 'عبدالملک الحوثی' رهبر انصار الله یمن گفت: اگر دوری مسافت و وجود مرزهای ساختگی نبود، در کنار شما علیه متجاوزان به یمن می جنگیدیم.
کاش می توانستیم درکنار یمن با ائتلاف سعودی بجنگیم
به گزارش ایرنا، الخزعلی در پیامی روز یکشنبه که در صفحه توییتر خود منتشر کرد با تبریک فرارسیدن عید فطر به مقاومت و ملت یمن، بر ایستادگی عصائب اهل الحق در کنار انصار الله در نبرد علیه تجاوز عربستان سعودی به یمن تاکید کرد.
وی افزود امیدوار بودیم که این مسافت های طولانی و مرزهای ساختگی ما را از شما دور نمی ساخت تا در کنار شما می بودیم، نه به خاطر اینکه شما نیاز به کسی دارید که درکنار شما مبارزه کند، بلکه برای نائل شدن به این افتخار که در برابر قاتلان زنان و کودکان و حامیان عادی سازی روابط و نوکری اسرائیل (ائتلاف متجاوز سعودی به یمن) بایستیم.
الخزعلی در این پیام آورده است که به وعده الهی در قرآن کریم ایمان داریم که فرمود اگر خدا را یاری کنید خداوند گام های شما را مستحکم خواهد گردانید و نیز به ایستادگی و پیروزی شما باور داریم همانطور که پیش تر برای نیروهای مقاومت در عراق و لبنان این پیروزی رقم خورد.
نیروهای متجاوز سعودی و اماراتی از چهارشنبه گذشته تاکنون حمله به شهر الحدیده را آغاز و روزگذشته مدعی اشغال الحدیده شدند که بلافاصله مشخص شد این ادعا کذب است.
درهمین حال سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که حمله نیروهای ائتلاف سعودی به شهر الحدیده در غرب یمن، زندگی ۲ میلیون و۶۰۰ هزار نفر را به خطر می اندازد.
عربستان وشش کشور عرب هم پیمانش با تشکیل یک ائتلاف خودخوانده و با چراغ سبز آمریکا از ششم فروردین ماه ۹۴ به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری به قدرت، تجاوز همه جانبه ای را به این کشور فقیر عربی آغاز کرده اند که همچنان ادامه دارد.
خاورم**ع ص**۳۸۰**

رژیم صهیونیستی پایگاه نیروهای مقاومت را هدف قرار داد

تهران - ایرنا - توپخانه رژیم صهیونیستی یک پایگاه متعلق به نیروهای مقاومت در شرق اردوگاه «البریج» واقع در مرکز نوار غزه را هدف قرار داد.
رژیم صهیونیستی پایگاه نیروهای مقاومت را هدف قرار داد
به گزارش یکشنبه شب ایرنا به نقل از خبرگزاری فلسطینی «معا»، شاهدان عینی گفتند که پیش از حمله توپخانه ای رژیم صهیونیستی، یک فروند هواپیمای شناسایی این رژیم راکت هشدار دهنده ای را به سوی پایگاه «مقبوله» در شرق اردوگاه البریج شلیک کرد.
تاکنون خبری در باره تلفات جانی گزارش نشده اما حمله به این محل، خسارت مادی وارد کرده است.
امروز همچنین یک فروند هواپیمای شناسایی رژیم صهیونیستی، گروهی از جوانان فلسطینی را که در صدد رها کردن بادبادک ها و بالون های آتش زا به سوی شهرک های صهیونیست نشین در منطقه موسوم به «غلاف غزه» بودند، هدف قرار داد.
شبد**۱۴۸۰**۱۳۷۹

ابتکار عمل در نبرد الحُدیده به دست ارتش یمن است

تهران -ایرنا - محمد البخیتی عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله با بیان اینکه ائتلاف سعودی و اماراتی در نبرد الحُدیده واقع در سواحل غربی یمن، متحمل خسارت های سنگینی شده است، گفت: در حال حاضر ابتکار عمل در این منطقه به دست ارتش و کمیته های مردمی یمن است.
ابتکار عمل در نبرد الحُدیده به دست ارتش یمن است
وی روز دوشنبه در مصاحبه با المیادین افزود: با نماینده سازمان ملل در امور یمن در خصوص موضوع واگذاری استان الحُدیده و بندر آن به طرف خاصی، بحثی به عمل نیامده است.
برخی رسانه های عربی پیشتر اعلام کرده بودند که 'مارتین گریفیتس' فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن روز شنبه قصد داشت با رهبران جنبش انصارالله درباره خروج نیروهای این جنبش از بندر الحدیده و واگذاری آن به طرف سوم، گفت و گو کند.
عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله گفت: نبرد سنگینی با ائتلاف تحت فرمان سعودی و امارات در منطقه 'الفازه' در ساحل غربی یمن در جریان است و نیروهای این ائتلاف شکست های سنگینی را در این منطقه متحمل شده اند.
وی با بیان اینکه کشورهای متجاوز به یمن، مسئول جان غیرنظامیان و سلامت آنها در الحدیده هستند، افزود: با توجه به اختلافات زیادی که میان حزب الاصلاح (شاخه گروه اخون المسلمین) و ائتلاف عربی علیه یمن وجود دارد، مشارکتی از نظامیان وابسته به این حزب در نبرد الحدیده ندیده ایم و افراد وابسته به حزب الاصلاح نزدیک مارب مستقر هستند.
البخیتی ادامه داد: ابتکار عمل در حال حاضر به دست ارتش و کمیته های مردمی یمن در ساحل غربی است و کشورهای متجاوز هیچ پیشروی در این منطقه نداشته اند.
با وجود اینکه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است حمله نیروهای ائتلاف سعودی به شهر الحدیده در غرب یمن، زندگی ۲ میلیون و۶۰۰ هزار نفر را به خطر می اندازد، این ائتلاف همچنان به حملات خود به این منطقه ادامه می دهد.
این عضو ارشد انصار الله یمن تصریح کرد: همه تلاش خود را به کار می گیریم تا جنگ در ساحل غربی خارج از مناطقی باشد که غیرنظامیان در آن هستند. بسیاری از نیروهای یمنی در منطقه ساحل غربی حضور دارند تا مانع پیشروی نیروهای ائتلاف سعودی شوند.
البخیتی گفت: قایقی که در سواحل الحدیده به دست یمنی ها افتاده، فرانسوی است و در عملیاتی در آخرین روزهای ماه مبارک رمضان این دستاورد حاصل شد.
این در حالی است که شبکه ماهواره‌ای العربیه گزارش داده است که ائتلاف عربی حملات هوایی را علیه فرودگاه الحدیده آغاز کرد و‌ همزمان نیروهای زمینی مورد حمایت ائتلاف نیز تلاش کردند تا کنترل این فرودگاه را به دست بگیرند.
محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن جمعه شب درباره تحرک ائتلاف عربی برای حمله به بندر راهبردی الحدیده در ساحل دریای سرخ گفت: نبرد ساحل (الحدیده) یک نبرد آمریکایی- انگلیسی است و کشورهای متجاوز (عربستان و امارات) به تنهایی توانایی آغاز حملات را ندارند.
ائتلاف خودخوانده عربی به سرکردگی عربستان و امارات چهارشنبه گذشته (۲۳خرداد) به رغم هشدارهای بین المللی درباره وخامت اوضاع انسانی، حملات گسترده ای را برای اشغال بندر الحدیده در غرب یمن آغاز کردند که تاکنون با مقاومت نیروهای ارتش و کمیته های مردمی این کشور روبه رو شده است.
خاورم**۹۳۲۹*۱۴۳۶*

طرح چندباره خلع سلاح داخلی در عراق

بغداد- ایرنا - طرح برنامه خلع سلاح گروههای سیاسی در عراق و انحصار آن در دست دولت موضوع جدیدی نیست اما انفجار مهیب شهرک صدر بغداد، آن را بار دیگر به یکی از مسائل روز این کشور تبدیل کرد.
طرح چندباره خلع سلاح داخلی در عراق
به گزارش ایرنا، در ادامه واکنش های به انفجار یک انبار مهمات در مناطق مسکونی شهرک صدر 'حیدرالعبادی' نخست وزیر عراق نیز روز یکشنبه در دیدار عید فطر با گروهی از فرماندهان امنیتی و نظامی این کشور وجود هر گونه سلاح در خارج از چارچوب دولت را امری تجاوزکارانه خواند و گفت سلاح باید در انحصار دولت باشد.
وی با اشاره به این که برنامه خلع سلاح گروههای مسلح داخلی ادامه دارد، همچنین بر اهمیت بی طرفی نیروهای مسلح و دوری نگهداشتن آنها از درگیری ها و اختلافات سیاسی تاکید کرد.
از زمان اعلام پایان نظامی داعش در اواخر آذرماه ۹۶ بحث ضرورت خلع سلاح گروههای سیاسی عراقی که در طول ۱۵ سال پس از سقوط صدام و بویژه در دوره مبارزه با تروریسم و داعش مسلح بودند و یا شاخه های نظامی داشتند، مطرح شد.
نخست وزیری عراق نیز در دسامبر ۲۰۱۷ / آذرماه ۹۷ آغاز اجرای طرح انحصار سلاح در دست دولت را اعلام کرد.
این امر بویژه از چند ماه پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق (۲۲ اردیبهشت) به اوج خود رسید و ضرورت خلع سلاح گروههای سیاسی به یک گفتمان عام تبدیل شد و اغلب گروههای سیاسی اعلام کردند شاخه نظامی خود را منحل یا زیرنظر ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح درآورده اند.
یکی از موضوعات جنبی مساله خلع سلاح داخلی در آن زمان بحث خلع سلاح نیروهای بسیج مردمی (الحشد الشعبی) بود که عمدتا توسط جریان همسو با سعودی و بعثی در عراق دامن زده شد.
این بحث انحرافی اما با تاکید دولت و پارلمان بر این که نیروهای الحشد الشعبی طبق قانون مصوب پارلمان از نیروهای رسمی و کاملا زیر نظر و امر فرماندهی کل نیروهای مسلح هستند به حاشیه رفت.
درحالی که رهبران سیاسی و افکار عمومی عراق طی ماههای گذشته سرگرم انتخابات بودند و سایر مباحث به حاشیه رفته بود، انفجار مهیب ۱۶ خردادماه جاری یک انبار مهمات در شهرک پرجمعیت و فقرنشین صدر، بار دیگر موضوع سرنوشت برنامه خلع سلاح داخلی را مطرح کرد.
انفجار این انبار مهمات در ساختمان یک حسینیه در منطقه دهم شهرک صدر در شرق بغداد پایتخت عراق ویرانی وسیعی بجا گذاشت، دهها خانه را ویران کرد و طبق گزارش های رسانه ای ۱۰ کشته و ۱۹ زخمی بجا گذاشت.
گفته شد که این انبار مهمات مربوط به گروه سرایا السلام شاخه نظامی جریان صدر بوده است.
تاکید نخست وزیر عراق در خصوص ضرورت خلع سلاح داخلی درحالی است که شیخ 'همام حمودی' رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق و نائب رئیس دوره رو به پایان کنونی پارلمان این کشور نیز انبار کردن سلاح و مهمات در مناطق مسکونی و نیز گسترش مواد مخدر و فساد اخلاقی در داخل شهرها را روی دیگر سکه داعش عنوان کرد.
وی گفت مناطق مسکونی مملو از انبارهای سلاح و مواد منفجره شده است. بیشتر ساکنان شهرک صدر را خانواده های شهدا و رزمندگان تشکیل می دهند و باید این انبارها از مناطق سکونت آنها بیرون برده شود.
به نظر می رسد موضوع خلع سلاح گروههای سیاسی و نیز مناطق مسکونی در عراق تا اطلاع ثانوی یکی از دهها پرونده بلاتکلیف دیگری خواهد بود که در عراق هر از چندی مطرح و دوباره تحت الشعاع مسائل دیگر قرار گرفته و به فراموشی موقت سپرده می شود.
خاورم**۳۸۰**

جان بیش از 2 ملیون یمنی در الحدیده در معرض خطر است

تهران- ایرنا- سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که حمله نیروهای ائتلاف سعودی به شهر الحدیده در غرب یمن، زندگی 2 ملیون و600 هزار نفر را به خطر می اندازد.
جان بیش از 2 ملیون یمنی در الحدیده در معرض خطر است
شبکه خبری الجزیره امروز یکشنبه گزارش داد : 'تیدروس ادهانوم' رئیس سازمان بهداشت جهانی در بیانیه ای با اشاره به تشدید درگیری در اطراف الحدیده، نسبت به عواقب خطرناک آن بر زندگی ، بهداشت و رفاه دو ملیون و۶۰۰ هزار یمنی ساکن این شهر و اطراف آن و در سطح وسیع تر مردم یمن هشدار داد.
وی افزود: بندر الحدیده شریان اصلی زندگی در یمن است به طوری که بیش از ۷۰ درصد مواد غذایی، دارویی و کمک های بهداشتی از این طریق، وارد کشور می شود.
سازمان بهداشت جهانی، از طرف های درگیر در یمن خواست از بندر الحدیده حفاظت کنند و اجازه دهند به فعالیتش ادامه دهد.
الجزیره افزود: سازمان ملل که ابزارهای دیپلماتیک آن در ممانعت از حمله به الحدیده شکست خورده است بیم آن دارد که درگیری ها منجر به فلج شدن زندگی بیشتر یمنی ها شود ، زیرا زندگی ۲۲ ملیون یمنی به خدمات و کالاهایی که وارد این بندر می شود بستگی دارد و در صورت ادامه درگیری ها ۸.۴ ملیون یمنی در معرض گرسنگی قرار می گیرند.
سازمان دیده بان حقوق بشر نیز هشدار داد عملیات نظامی در بندر الحدیده، عواقب ویرانگری بر غیر نظامیان دارد.
این سازمان در گزارش خود از طرف های درگیر خواست با توقف خشونت ، خسارت به غیر نظامیان را تقلیل داده به خانواده ها فرصت فرار به مکان های امن را دهند و امداد رسانی به آن ها در سراسر یمن را تسهیل کنند.
سازمان حمایت از کودکان یمن (السیاج) نیز از دولت مستعفی این کشور و سازمان های امداد رسانی خواست برای نجات جان صدها محاصره شده در ساحل تهامه در جنوب شهر الحدیده اقدام فوری کنند.
این سازمان با صدور بیانیه ای از طرف های درگیر خواست زمینه خروج غیرنظامیان تحت محاصره در روستای الدریهمی که بیشتر افراد آن کودک و زن هستند را فراهم و به غیرنظامیان آسیب دیده از جنگ کمک رسانی کنند.
بر اساس این بیانیه صدها نفر همچنان در روستاهای مناطق درگیری تحت محاصره قرار دارند .
نیروهای متجاوز سعودی و اماراتی از چهارشنبه گذشته تاکنون حمله به شهر الحدیده را آغاز و روزگذشته مدعی اشغال الحدیده شدند که بلافاصله انصارالله یمن آن را تکذیب کرد.
عربستان وشش کشور عرب هم پیمانش با تشکیل یک ائتلاف خودخوانده و با چراغ سبز آمریکا از ششم فروردین ماه ۹۴ به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری به قدرت، تجاوز همه جانبه ای را به این کشور فقیر عربی آغاز کرده اند که همچنان ادامه دارد .
خاورم** ۱۴۵۳ *۱۰۴۹

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن