گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری بین الملل

سیاست ترامپ گسترش مسابقه تسلیحاتی است


نیویورک – ایرنا – مدیر اجرایی انجمن کنترل جنگ افزار در واشنگتن، تصمیم ترامپ برای خارج کردن آمریکا از پیمان تسلیحات هسته ای میان برد را زمینه ساز گسترش مسابقه تسلیحاتی در جهان دانست و گفت ممکن است کشورهای دیگر متاثر از سیاست های واشنگتن، به تعهدات ان پی تی هم عمل نکنند.
«دریل کیمبال» روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا، سیاست های یکجانبه گرایانه ترامپ را برای آینده پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان. پی. تی.) نگران کننده دانست و افزود: تسلیحاتی که در طول جنگ سرد ساخته شده اند هنوز وجود دارند. ایالات متحده حدود یکهزار و 400 کلاهک هسته ای در بمب افکن های دوربرد و موشک های زمینی و دریایی در اختیار دارد.
وی ادامه داد: روس ها هم معادل همین مقدار کلاهک هسته ای در اختیار دارند. حدود 800 کلاهک می تواند در حدود 20 دقیقه به دستور رئیس جمهوری آمریکا شلیک شود. ما در وضعیت خطرناکی قرار داریم که سرنوشت صدها میلیون نفر در دست تعداد اندکی قرار دارد؛ به طور مشخص بگویم در دست ترامپ و پوتین!
این کارشناس خلع سلاح با رد استدلال های «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید درباره نگرانی های امنیتی آمریکا از باقی ماندن در پیمان تسلیحات هسته ای میان برد گفت: او می گوید که این پیمان، چین را محدود نمی کند. چین اساسا عضوی از این پیمان نبوده است.
کیمبال اضافه کرد: بولتون نمی گوید که اساسا ارتش ایالات متحده نیازی به موشک های زمین به زمین میان بردی که در این پیمان ممنوع شده اند، ندارد. این موشک ها برای هدف قرار دادن اهداف در خاک چین، مورد نیاز نیست. ایالات متحده دارای تسلیحات دیگری است که به راحتی این اهداف را می تواند نابود کند.
وی درباره برنامه دیدار ترامپ و پوتین و احتمال تجدیدنظر ترامپ درباره خارج شدن از پیمان جنگ افزارهای هسته ای میان برد اظهار کرد: با توجه به سخنان جان بولتون در مسکو، به نظر می رسد که آنها بر موضع یکجانبه خود پافشاری می کنند. این سیاستی اشتباه است، زیرا مسیرهای های دیپلماتیک برای حل اختلاف نظر میان روسیه و آمریکا وجود دارد.
مدیر اجرایی انجمن کنترل سلاح افزود: بنابراین، در سال آینده میلادی شاهد خارج شدن ایالات متحده از این پیمان خواهیم بود که مقدمه دوران تازه ای از ابهام در روابط مسکو و واشنگتن است و در عین حال آینده خلع سلاح جهانی را با مشکل روبرو خواهد کرد.

** پیامد پرهزینه برای اروپا
کیمبال درباره ابعاد جهانی فروپاشی پیمان تسلیحات هسته ای میان برد گفت: پیامد خروج آمریکا این خواهد شد که روسیه که تا حدودی پیمان تسلیحات هسته ای میان برد را نقض می کرد، اکنون موشک هایی که برای ما زمینه ساز نگرانی است، بدون هیچ محدودیتی تولید و مستقر خواهد کرد.
وی ادامه داد: این تهدیدی برای اروپا خواهد شد و در عین حال همکاری های دیگر روسیه و آمریکا برای خلع سلاح هسته ای را با دشواری روبرو خواهد کرد.
ایرنا از این کارشناس آمریکایی پرسید که پیمان تسلیحات هسته ای میان برد باعث شده بود که پای موشک های هسته ای در سه دهه گذشته در اروپا باز نشود. تاثیر از میان رفتن این پیمان بر اروپا چه خواهد بود؟
کیمبال پاسخ داد: نتیجه خروج ایالات متحده، افزایش رقابت ما و ناتو با روسیه بر سر موشک های هسته ای میان برد زمینی خواهد بود اما پیامدهای آن برای اروپا، تا حدود زیادی به پاسخ روسیه و همچنین به سیاست ترامپ بستگی خواهد داشت که می خواهد فناوری موشکی هسته ای تازه ای را به کار گیرد.
وی اضافه کرد: این مساله با مخالفت بسیاری از کشورهای اروپایی عضو ناتو همراه خواهد شد. این کشورهای اروپایی نمی خواهند که آمریکا موشک های هسته ای در خاکشان مستقر کند. در عین حال بعید می دانم که کنگره با اختصاص صدها میلیون دلار برای توسعه فناوری موشک های کروز زمینی موافقت کند.
این کارشناس خلع سلاح در پاسخ به اینکه آیا کنگره برای جلوگیری از خروج آمریکا از این پیمان، اقدامی خواهد کرد، گفت:از لحاظ قانونی، کنگره اختیاری برای جلوگیری از خارج کردن ایالات متحده توسط دولت ترامپ ندارد اما نمایندگان می توانند مانع از تصویب و اختصاص منابع مالی برای ساخت و توسعه موشک هایی شوند که پیمان تسلیحات هسته ای میان برد ممنوع کرده است. به نظر من، کنگره می تواند به شکل موثری برنامه های ترامپ را با مشکل روبرو کند.

** تهدیدی برای عدم اشاعه
ایرنا پرسید با توجه به عضویت روسیه و آمریکا در ان پی تی (پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای)، آیا آمریکا بر این اساس ملزم به پایبندی به پیمان تسلیحات هسته ای میان برد نیست؟
کیمبال گفت: ان پی تی اصولا همه کشورها را ملزم می کند که برای پایان دادن به مسابقه تسلیحاتی تلاش کنند و به سوی خلع سلاح هسته ای پیش بروند. اما ان پی تی به طور مشخص کشورها را ملزم به پیروی از یک پیمان یا توافق نامه خاصی نمی کند.
وی افزود: به باور من در این مقطع، نه آمریکا و نه روسیه به تعهدات خود برای پایان دادن به مسابقه تسلیحاتی پایبند نبوده اند و هر دو کشور در حال نوسازی و توسعه زرادخانه های خود هستند.
کارشناس خلع سلاح آمریکایی اظهار کرد: پیمان های راهبردی خلع سلاح میان دو کشور به خطر افتاده اند. این نگرانی وجود دارد که بقیه کشورها نیز به دلیل سیاست های ایالات متحده، از پیروی پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای خودداری کرده و به تعهدات خود عمل نکنند.
پیمان منع موشک های هسته ای میان برد سال 1987میلادی میان واشنگتن و مسکو (INF) امضا شد و چین عضو آن نیست. این پیمان همه موشک های دارای بُرد 500 تا پنج هزار و 500 کیلومتر را منع می کند و شامل موشک هایی زمین پایه ای است که قادر به حمل کلاهک هسته ای و متعارف هستند.
آمریکا، روسیه را به نقض این پیمان متهم کرده است. واشنگتن در چهار سال گذشته، چنین استدلال کرده که مسکو این پیمان را با استقرار سلاح های هسته ای تاکتیکی ممنوعه برای ترساندن کشورهای اروپایی و اعضای سابق اتحاد شوروی، نقض کرده است.
ترامپ از ژانویه 2017 که به عنوان رئیس جمهوری آمریکا کار خود را آغاز کرد، از پیمان های زیادی خارج شده است. او به تعهدات واشنگتن در برجام پایبند نماند و از آن خارج شد. ترامپ همچنین از سازمان های بین المللی مانند یونسکو و توافقنامه ها و پیمان هایی چون پاریس، نفتا، تجارت اقیانوس آرام خارج شده است.
اروپام*م.ع**1429**2040
منبع: ایرنا


addup.center