گروه خبری اقتصادی

«محسن قاسم جهرودی» مدیرعامل سایپا شد


تهران - ایرنا - محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی «محسن قاسم جهرودی» را به سمت مدیرعاملی گروه خودروسازی سایپا و جایگزین «مهدی جمالی» منصوب کرد.
«محسن قاسم جهرودی» مدیرعامل سایپا شد
به گزارش روز یکشنبه ایرنا، براساس شنیده ها قرار است مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل قبلی و جدید سایپا فردا برگزار شود.
جمالی بیش از دو سال سکانداری شرکت سایپا را برعهده داشت اما در طول این مدت، مشکلات این شرکت خودروسازی برطرف نشد و وزیر صنعت، معدن و تجارت تصمیم به تغییر مدیریتی این شرکت گرفت.
گفته می شود، در زمان مدیریت جمالی انتقاداتی نسبت به برخی مسایل مربوط به تولید، امور مالی و بورسی سایپا و طولانی بودن زمان پرداخت مطالبات قطعه سازان از سوی این شرکت خودروساز مطرح بود.

محسن قاسم جهرودی مدیرعامل جدید سایپا پیش از این مدیرعامل شرکت ریخته گری آلومینیوم ایران خودرو بوده و در گذشته نیز در دیگر بخش های صنعت خودرو همچون قائم مقام شرکت ساپکو، مدیر عامل شرکت یاتاقان بوش ایران، عضو هیات مدیره شرکت رادیاتور ایران به نمایندگی از گروه سایپا فعالیت مدیریتی داشته است و بدین خاطر با سایپا و سازکارهای مدیریتی آن به هیچ عنوان غریبه نیست.
جهرودی مدیرعامل جدید سایپا را می‌توان نماینده نسلی از مدیران صنعت خودرو معرفی کرد که در اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 بسیاری از زیرساخت های کنونی صنعت خودرو را بنا نهادند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام **1070** 6075
خبرنگار: فریبا بابائی ** انتشار: زهرا هجینی نژاد

سامانه ثبت سفارش برای مقابله با تقلب، رصد فنی می شود


تهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت در ابلاغیه ای سازمان توسعه تجارت را ملزم کرد تا خدمات الکترونیکی ثبت سفارش به طور دائم توسط یک کارشناس فنی رصد شود تا هرگونه حفره امنیتی، امکان تقلب و سوء استفاده از بین برود.
سامانه ثبت سفارش برای مقابله با تقلب، رصد فنی می شود
به گزارش روز سه شنبه تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمد شریعتمداری در این ابلاغیه که با هدف رفع امکان سوء استفاده و تقلب در ثبت سفارش کالا را تدوین شده، تاکید کرده است: فهرست اقلام وارداتی که پیش از ممنوعیت ورود، دارای قبض انبار معتبر گمرکی بوده یا تامین ارز شده باشند، باید با استعلام از گمرک در اختیار سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان امور مالیاتی قرار گیرد تا مابه التفاوت قیمت تمام شده و حاشیه بازار و مالیات بر درآمد اتفاقی محاسبه شود.
برپایه ابلاغیه جدید، «با توجه به اعتراض برخی وارد کنندگانی که با استناد مدارک پیش از تاریخ ممنوعیت ورود اقلام، اقدام به سفارش گذاری غیر قابل فسخ کرده یا کالای خریداری شده آنها در راه بوده است، باید این اعتراض ها در کمیسیون ماده 14 قانون مقررات صادرات و واردات مطرح شود و در صورت صدور جواز ورود و ترخیص، فهرست اقلام وارداتی مشمول بند 2 خواهد بود».
در ماده 14 قانون مقررات صادرات و واردات آمده است: مابه التفاوت اخذ شده توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و همه وجوه دریافتی گمرک، به استثنای آنچه جنبه هزینه و کارمزد دارد، در رابطه با کالاها، مواد، اجزاء و قطعات خارجی مورد مصرف در ساخت، تکمیل، آماده سازی و بسته بندی کالاهای صادراتی بر اساس دستور العملی که در آیین نامه مشخص می شود، به صادرکننده مسترد می شود.
مطابق تبصره 2 این ماده، وزارت اقتصاد و دارایی موظف است حساب متمرکزی به نام سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و گمرک ایران برای تامین وجوه پرداختی موضوع این ماده افتتاح و در صورت ارائه پروانه صادراتی یا فیش پرداخت سازمان مزبور با تایید موسسه فوق الذکر نسبت به استرداد وجوه مذکور اقدام کند.

*الزام رصد همه کالاهای وارداتی از ابتدای امسال
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین دستور داد: اطلاعات مربوط به همه کالاهای وارداتی از آغاز امسال تا زمان ممنوعیت از گمرک استعلام شود و برای رسیدگی در اختیار سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان قرار گیرد تا در صورت فروش بیش از قیمت قانونی برای وصول مالیات بر درآمد اتفاقی به سازمان امور مالیاتی اعلام شود.
به گزارش ایرنا، موضوع واردات بیش از 6 هزار دستگاه خودروی خارجی در زمانی که ثبت سفارش خودرو ممنوع بود، زمستان سال گذشته در رسانه ها بازتاب یافت و امروز (سه شنبه) فهرست 100 نفره اشخاص و شرکت هایی که در این زمینه تخلف داشته اند، منتشر شد.
به گفته وزیر صنعت، متخلفان با بکارگیری متخصصان خبره فناوری اطلاعات وارد سامانه ثبت سفارش واردات کالا (ثبتارش) شدند و با اعمال تغییراتی در نام کالاها، تاریخ ثبت سفارش، تاریخ مجوزها و تاریخ تمدید ثبت سفارش ها، آنها را تبدیل به «واردات خودرو» کردند.
اقتصام*3065*2025

واحدهای تولید آرد در البرز با مشکل زیاندهی مواجه هستند


کرج - ایرنا- دبیر انجمن آرد البرز با اشاره به اینکه تولیدکنندگان آرد استان با مشکل زیان دهی مواجه هستند، گفت: این واحدها برای تامین هزینه های خود مشکلات جدی دارند.
واحدهای تولید آرد در البرز با مشکل زیاندهی مواجه هستند
محمد رضا طلایی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: از سال 93 تا کنون در این واحدها از افزایش قیمت و نیز افزایش دستمزد هیچ خبری نیست.
وی اضافه کرد: کارخانه های تولید آرد سودآور بودند اما اکنون از لحاظ درآمد به نقطه سر به سر رسیده اند و برخی از این واحدها زیان ده هستند.
وی گفت: هم اکنون در مجموع 19 کارخانه آرد در استان البرز فعال هستند و همه این کارخانه ها به بهترین فناوری و آزمایشگاه ها مطابق با استانداردهای تعیین شده مجهز شده اند.
وی افزود: در شرایطی که 19 واحد تولید آرد استان البرز به راحتی قادرند آرد مورد نیاز نانوایی های کشور را تامین کنند، همچنان بدون بررسی برای واحدهای جدید تولید آرد موافقت نامه های اصولی صادر می شود.
7411/1535

اعتبار واردات مواد اولیه و واسطه ای سه درصد کاهش یافت


یزد - ایرنا - معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت در امور صادراتی گفت: دولت در سه ماهه اول سال 139، مبلغ 11.6 میلیارد دلار و امسال 11.2 میلیارد دلار برای واردات مواد اولیه و واسطه ای اختصاص داد که این عدد نسبت به سال گذشته حدود سه درصد کاهش یافته است.
اعتبار واردات مواد اولیه و واسطه ای سه درصد کاهش یافت
به گزارش ایرنا ، مجتبی خسروتاج پنجشنبه شب در همایش گرامیداشت روز صنعت در پارک علم و فناوری اقبال شهر یزد اظهار کرد: یکی از بزرگترین عوامل فساد 2 نرخی بودن ارز بود که با تک نرخی شدن ارز، صادرکنندگان می‌توانند با خیال راحت فعالیت کنند.
وی افزود: با این حال اگر فعالان اقتصادی بر روی یک رویکرد و آزاد شدن نرخ ارز اتفاق رأی داشته باشند رئیس جمهوری و وزیر صنعت با آن مشکلی نخواهند داشت.
معاون وزیر صنعت با اشاره به تاکید معاون اول رئیس جمهوری مبنی بر تعیین نرخ رسمی و متناسب با شرایط بازار ادامه داد: 22 فروردین ماه 97 آقای اسحاق جهانگیری نظام جدید ارزی را تشریح کردند، به این منظور بود که اولویت‌ها مشخص و کالاهای اصلی با نرخ رسمی کنترل شود.
خسروتاج در ادامه با تأکید بر لزوم شفاف سازی واحدهای تولیدی و آزادی فعالیت های بخش خصوصی یادآور شد: این بخش دغدغه های زیادی برای تأمین مواد اولیه دارد که همواره مورد توجه دولت بوده و است.
وی در این ارتباط با مقایسه کمک دولت در سه ماه سال گذشته با سال جاری تصریح کرد: بر اساس آمار گمرک در سه ماه اولیه سال 96 هفت میلیارد دلار برای تأمین مواد اولیه و واسطه ای اختصاص یاتفه بود که امسال 6.6 میلیارد دلار بود.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: برای تأمین کالاهای اساسی 1.7 میلیارد دلار و امسال 1.69 میلیارد دلار ، برای تأمین کالاهای مصرفی 2.5 میلیارد دلار در سه ماه سال قبل و 1.74 میلیارد دلار امسال اختصاص یافته است.
به گفته خسروتاج معاون وزارت صنعت : سیاست ها در بخش ارزی تغییر کرد و دولت مصمم است تصمیمات را متناسب با شرایط و با توجه به نیازها و نظر مردم اعمال کند.
وی درباره وضع تحریم ها نیز اظهار داشت: با وجود سخت بودن کار در این شرایط ، به دلیل فشار بر صادرات نفت ، بخش های غیرنفتی می توانند رشد یابند و امسال 30 درصد رشد این محصولات تحقق خواهد یافت .
1968 / 2047/

بخش خصوصی استان یزد به دستگاهها نمره می دهد


یزد – ایرنا - رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد گفت: برای نخستین بار این خانه در سال گذشته به دستگاههای اجرایی نمره داد و امسال هم این طرح برای انتخاب ادارات برتر در سطح کشور اجرا می شود.
بخش خصوصی استان یزد به دستگاهها نمره می دهد
به گزارش ایرنا ، علی اکبر کلانتر، روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران با تشریح ساختار خانه صنعت استان یزد گفت: این مجموعه در دوره اصلاحات و وزارت آقای جهانگیری در وزارت صنعت به عنوان نخستین خانه کشور ، تشکیل و ساختارمند شد.
وی با بیان اینکه هدف از ایجاد خانه صنعت ، ایجاد حلقه واسطه میان دولت با صنعتگران بوده است ، افزود: هم اکنون این مجموعه در یزد در کنار اصفهان و آذربایجان شرقی به عنوان فعال ترین تشکل های کشور با داشتن 15 انجمن ، سه هزار و 600 واحد صنعتی و بیش از 400 واحد معدنی عضو محسوب می شود.
رئیس خانه صنعت یزد تصریح کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم به دلیل توجه ویژه به بخش خصوصی در شورای گفت و گو ، ستاد اقتصاد مقاومتی و کارگروه شفاف سازی آن و نیز کارگروه رونق تولید عضویت داریم و در خیلی از مباحث به مسئولان دولتی ، مشورت می دهیم.
کلانتر با اشاره به نقش این خانه در ارزشیابی دستگاههای دولتی گفت: یزد در اجرای این طرح الگو بوده و امسال از این طرح برای استفاده در کشور استفاده خواهد شد.
** 21 واحد نمونه استان در روز صنعت تجلیل می شود / اشتغال صنعتی یزد 17 درصد بالاتر از کشور
وی با اشاره به برگزاری مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن از زمان آیت الله هاشمی رفسنجانی از سوی خانه صمت استان اظهار داشت: امسال از میان حدود چهار هزار واحد صنعتی و معدنی در استان، 21 واحد به عنوان واحدهای برتر انتخاب شده اند که در مراسم در روز پنجشنبه 28 تیرماه تجلیل می شوند.
این تولید کننده یزد با بیان اینکه اشتغال صنعتی این استان 17درصد بیش از متوسط کشور است ، افزود: با وجود این شرایط سخت در کشور ، اشتغال صنعتی در یزد 49 درصد است در حالی که متوسط ایران 32 درصد اعلام می شود.
رئیس خانه صمت یزد تاکید کرد: اگر کسانی امروز در چنین شرایطی ، سرمایه و فکر خود را صرف ارتقای صنعت و اقتصاد کشور می‌کنند، کاری بس بزرگ و دشوار انجام می‌دهند و روز صنعت در واقع تقدیری کوچک از این تلاشهاست.
** وجود 800 نوع محصول تولیدی در استان یزد / ایجاد کمپین «فکرت را عوض کن، کالای ایرانی بخر»
کلانتر درباره برخی اقدام ها در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی و نیز شعار حمایت از کالای ایرانی از سوی این خانه گفت : در قالب کتابی 800 نوع محصول برند یا دارای قابلیت برند شدن در استان را با همکاری دستگاهها و استانداری گردآوری کرده ایم.
وی اضافه کرد: هدف اول در تدوین این کتاب آن است تا دولت به عنوان یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان با توجه به الزام خرید کالای ایرانی بتواند به راحتی از تولیدات استان استفاده کند.
کلانتر از راه‌اندازی کمپین «فکرت را عوض کن، کالای ایرانی بخر» نیز خبر داد و گفت: این کمپین که الگویی از کشور سنگاپور است می تواند با افزایش کیفیت کالاها و نیز همراهی رسانه ها آزاد اندیش زمینه ای برای برندسازی کالاهای ایرانی و استان یزد باشد.
وی ایجاد کلینیک مشاوره را فعالیت دیگر خانه صنعت یزد عنوان کرد و افزود: مشاوره به واحدهای تولیدی استان در حوزه های مختلف به صورت رایگان در این کلینیک انجام می شود.
** ایجاد ناامیدی در جامعه نادرست است
رئیس خانه صمت یزد در عین حال ، ایجاد ناامیدی را در شرایطی که انعکاس ظالمانه اخبار ایران از سوی برخی رسانه های خارجی انجام می شود نادرست دانست و گفت: مشکل اصلی امروز بخش تولید ، کم کاری برخی دستگاهها همچون بانک مرکزی است.
کلانتر درباره میزان موفقیت طرح تسهیل و رونق تولید در دولت تدبیر و امید اظهار داشت: با توجه به سختگیری بانک‌ها برای اختصاص نقدینگی به صنایع، با اجرای این طرح 16 هزار میلیارد تومان برای ارائه تسهیلات به صنایع کوچک و متوسط مشکل‌دار در نظر گرفته شد در حالی که در عمل فقط 9 هزار میلیارد تومان اختصاص یافت.
وی با بیان اینکه در این مقطع بیش از 540 هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانکها پرداخت شد ، ادامه داد: در واقع این 9هزار میلیارد تومان تنها 2درصد مجموع تسهیلات بوده به همین دلیل بزرگ‌تر فکر کردن مسئولان ارشد در مورد این طرح ضروری است تا رونق اقتصادی محقق شود.
** لزوم کاهش فشار مالیات بر تولید استان / تقویت سمستم محوری به جای شخص محوری در دستگاهها
این مسئول در ادامه با انتقاد از نبود عدالت مالیاتی در کشور اظهار داشت: تولید کننده با تمام مشکلات بخش تولید باید علاوه بر پرداخت 25 درصد مالیات، 9 درصد مالیات ارزش افزوده را از محل فروش خود پرداخت کند.
وی افزود: سهم مالیات از تولید در اغلب کشورها کمتر از 10 درصد است در حالی که در ایران بین 27 تا 28درصد و در یزد صنعتی بدتر است.
کلانتر ادامه داد: در عین حال بخش مولد و تولیدکننده استان 75 درصد از سهم مالیات را به دوش می‌کشد در حالی که این سهم در سایر بخش ها همچون زمین و مستغلات کمتر از 0.6 درصد است.
وی عمده مشکلات اقتصادی کشور را ناشی از شبکه توزیع و قانون تجارت قدیمی ، وجود 182 هزار بند و تبصره در قانون ایران ، واردات بی رویه و قاچاق کالا و کمبود نیرو در گمرک استان عنوان کرد و افزود: باید به جای اشخاص ، سیستم تصمیم گیری کند که میز خدمت در این راستا موثر است.
رئیس خانه صنعت یزد با تأکید بر لزوم تقویت آینده نگری در صنعت ایجاد رابطه بیشتر میان صنعت و دانشگاه تصریح کرد: الان زبان مشترک میان این دو بخش وجود ندارد و باید نیازسنجی بازار برای ایجاد رشته های جدید در دانشگاه انجام شود.
وی در پایان ایجاد استراتژی روشن در توسعه صنعت و کاهش بهره های بانکی برای ایجاد رقابت در تولید و هدایت سپرده ها به سمت اشتغال و تولید خواستار شد.
استان یزد با یک میلیون و 138 هزار نفر چهارمین استان صنعتی و دومین استان معدنی کشور محسوب می شود.
1968/ 6197

کاستی در جانشین پروری برای مدیران مجرب صنعتی


تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی گفت: اگر مدیران مجرب صنعتی به افتخار بازنشستگی نائل شوند، به نظر می رسد جانشین پروری برای احراز جایگاه و سمت‌های آنها به طور صحیح صورت نپذیرفته است.
کاستی در جانشین پروری برای مدیران مجرب صنعتی
به گزارش چهارشنبه تارنمای سازمان مدیریت صنعتی، «ابوالفضل کیانی بختیاری» از برگزاری دوره های جانشین پروری و پرورش مدیر در حوزه های صنعت با تاکید بر جوانگرایی خبر داد و تصریح کرد: با توجه به نیاز کنونی، شایسته است بخش های مختلف صنعتی از دوره پرورش مدیران بخش های صنعتی کشور استقبال و مدیران خود را برای شرکت در چنین دوره‌ای ترغیب کنند.
وی گفت: یکی از وظایف اصلی و اساسنامه ای سازمان مدیریت صنعتی، پرورش مدیر و توسعه ظرفیت های مدیریتی در کشور است و مدیریت منابع انسانی از جذب، توسعه، نگهداشت و خروج و همه مواردی را که به پرورش و توسعه منابع انسانی برمی گردد، آموزش می دهد.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی افزود: علاوه بر این، براساس مسئولیت اجتماعی سازمان مدیریت صنعتی که در حوزه منابع انسانی تعریف شده است، دوره پرورش مدیران حوزه صنعت راه‌اندازی می‌شود و این دوره برای اولین بار است که به شیوه کاملا علمی، اجرایی، کاربردی و تلفیقی مدنظر قرار می گیرد.
وی ادامه داد: هدف از این دوره این است که به افراد مستعد و واجد شرایط برای پست های مدیریتی صنعت، موضوعات مرتبط به حکمرانی سازمانی و بنگاهی و غیره آموزش داده شود که اثرات و نتایج مطلوبی را در کوتاه‌مدت و بلندمدت به دنبال خواهد داشت.
به گفته وی، بسته به تقاضای شرکت‌کنندگان، یک روز کاری به برگزاری این دوره اختصاص یافته است و کل دوره حدود 200 ساعت زمان می‌برد.
محتوای دوره تلفیقی از موضوعاتی است که یک مدیر در سطوح ارشد نیاز دارد.
آنگونه که مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی گفت، اثر آموزش تئوریک فقط 10 درصد است و 70 درصد دیگر به آموزش در حین خدمت مربوط می شود و 20 درصد دیگر نیز از راه یادگیری مجاورتی به دست می آید.
«در چنین دوره‌هایی محیطی فراهم می شود که فرد بر اساس شبیه سازی محیط کار، در کنار آموزش دوره‌های تئوریک احساس کند به یک سازمان یا کارخانه وارد شده است تا به صورت ملموس و از نزدیک فعالیت‌های مختلف را تجربه کند».
به گزارش ایرنا، سازمان مدیریت صنعتی یک موسسه پژوهشی و آموزش عالی و مشاور مدیریت در ایران است که زیر پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرار دارد.
این نهاد در سطح فراملی نیز به همکاری برای اجرای برنامه های آموزشی دست می زند؛ همانگونه که هفدهم مردادماه هیات مرکز تجارت بین الملل در بازدید از سازمان مدیریت صنعتی پیشنهاد همکاری در زمینه استفاده از بانک های اطلاعاتی این مرکز، طراحی راهبرد توسعه صادرات ایران و آموزش درباره ظرفیت سازی بنگاه های دانش بنیان و بازاریابی را ارایه کرد.

اقتصام*3061*1961*
>