«محسن قاسم جهرودی» مدیرعامل سایپا شد
تهران - ایرنا - محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی «محسن قاسم جهرودی» را به سمت مدیرعاملی گروه خودروسازی سایپا و جایگزین «مهدی جمالی» منصوب کرد.
گروه خبری اقتصادی به گزارش روز یکشنبه ایرنا، براساس شنیده ها قرار است مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل قبلی و جدید سایپا فردا برگزار شود.
جمالی بیش از دو سال سکانداری شرکت سایپا را برعهده داشت اما در طول این مدت، مشکلات این شرکت خودروسازی برطرف نشد و وزیر صنعت، معدن و تجارت تصمیم به تغییر مدیریتی این شرکت گرفت.
گفته می شود، در زمان مدیریت جمالی انتقاداتی نسبت به برخی مسایل مربوط به تولید، امور مالی و بورسی سایپا و طولانی بودن زمان پرداخت مطالبات قطعه سازان از سوی این شرکت خودروساز مطرح بود.

محسن قاسم جهرودی مدیرعامل جدید سایپا پیش از این مدیرعامل شرکت ریخته گری آلومینیوم ایران خودرو بوده و در گذشته نیز در دیگر بخش های صنعت خودرو همچون قائم مقام شرکت ساپکو، مدیر عامل شرکت یاتاقان بوش ایران، عضو هیات مدیره شرکت رادیاتور ایران به نمایندگی از گروه سایپا فعالیت مدیریتی داشته است و بدین خاطر با سایپا و سازکارهای مدیریتی آن به هیچ عنوان غریبه نیست.
جهرودی مدیرعامل جدید سایپا را می‌توان نماینده نسلی از مدیران صنعت خودرو معرفی کرد که در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ بسیاری از زیرساخت های کنونی صنعت خودرو را بنا نهادند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام **۱۰۷۰** ۶۰۷۵
خبرنگار: فریبا بابائی ** انتشار: زهرا هجینی نژاد
مشکلات 15 ساله شهرک صنعتی نوشهر
نوشهر- ایرنا - صاحبان واحدهای تولیدی شهرک صنعتی شهید ذوالفقاری نوشهر می گویند برغم ۱۵ سال سابقه فعالیت در این شهرک ، به دلیل فراهم نبودن زیر ساخت ها نظیر راه دسترسی مناسب ، اختلال در خطوط تلفن و کمبود آب دچار مشکلات عدیده ای هستند.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا ، براساس اسناد موجود آغاز واگذاری حدود ۱۵ هکتار زمین برای احداث این شهرک به سال ۱۳۷۹ برمی گردد ولی زمان آغاز بکار واحدهای تولیدی درآن مربوط به سال ۱۳۸۲ است.
به گفته مسئولان ذیربط زیرساخت ها برای ایجاد حدود ۱۸ واحد تولیدی در این شهرک فراهم شده بود ولی تاکنون حدود ۱۱ واحد تولیدی پروانه تاسیس و بهره برداری دریافت کرده اند.
نکته مهم تر آنکه حدود ۷ هکتار از فضای موجود این شهرک به علت عمل نکردن سرمایه گذار به تعهداتش در مصادره بانکی قرار دارد و با همه رایزنی ها و پی گیری های مسئولان ذیربط برای تعیین تکلیف این میزان زمین مصادره شده بدون نتیجه باقی مانده است.
درحال حاضر از تعداد ۱۱ واحد تولیدی در این شهرک ، پنج واحد آن با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد فعال است ، ۲ واحد دیگر نیز در حال تاسیس و بقیه هم غیرفعالند.
گزارش های رسمی نشان داده که در سال ۱۳۹۵ دستکم ۱۲۰ نفر در این واحدهای تولیدی فعالیت داشتند درحالی که اکنون این آمار اشتغال به ۲۰ نفر رسیده است.
یکی از تولید کنندگان ورق های پوشش سقف در شهرک صنعتی نوشهر در این باره می گوید : افت فشار و قطع مکرر آب بویژه در نیمه نخست سال باعث شده تا آب تعدادی از واحدهای تولیدی این شهر به مدت طولانی قطع شود.
فتح الله باقری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، عدم آنتن دهی مناسب تلفن همراه و اختلال در خطوط مخابراتی ، کمبود نقدینگی و سود بالای بانکی را از دیگر موانع پیش پای کسب و کار سرمایه گذاران در این شهرک نام برد.
یکی دیگر از سرمایه گذاران این شهرک که در زمینه تولید خوراک دام و طیور فعالیت دارد، گفت که نوشهر در حوزه صنعتی ، کشاورزی و گردشگری ظرفیت های خوبی برای جذب سرمایه گذار دارد ولی در میدان عمل کارآفرینان با موانع کسب و کار فراوانی مواجه هستند.
کامران ذوالفقاری افزود :‌ ‌تعداد زیادی از سرمایه گذاران این منطقه به دلیل این مشکلات در استانهای دیگر در زمینه های تولید پوشاک ، سماورسازی ، صنایع خودرو ، چاپ ، چوب و غیره سرمایه گذاری کردند.
وی، محدودیت های زیست محیطی ، کمبود نقدینگی ، پرداخت مالیات بر ارزش عملکرد ،‌روند پیچیده بروکراسی اداری و فراهم نبودن زیرساخت ها را از مهم ترین مشکلات پیش پای سرمایه گذاران در این شهرک برشمرد.
ذوالفقاری افزود :‌‌ نزدیک به ۲ دهه از واگذاری زمین برای ایجاد شهرک صنعتی در نوشهر می گذرد ولی هنوز این شهرک برای فعالیت مجوز زیست محیطی ندارد و همین عامل باعث شده تا تعدادی از تولید کنندگان نتوانند پروانه دائم فعالیت دریافت کنند.
وی ادامه داد :‌ اعتبار یکساله مجوز فعالیت تعدادی از واحدهای تولیدی در این شهرک باعث شده تا نتوانند به عنوان یک تولید کننده دائمی شناخته شوند در نتیجه در بخش تولید و صادرات با مشکل مواجه می شوند.
ذوالفقاری با اشاره به حمایت دولت از واحدهای تولیدی در قالب بسته رونق گفت که به دلیل همین مشکلات بسیاری از تولید کنندگان به علت فرآیند پیچیده بروکراسی اداری و رفتارهای سلیقه ای بانک ها تاکنون نتوانستند برای حل مشکل کمبودنقدینگی و سرمایه در گردش تسهیلات دریافت کنند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر گفت : اراضی این شهرک نزدیک به ۲ دهه گذشته به وسعت حدود ۱۵ هکتار درقالب طرح خروج دام بدون استعلام از این نهاد برای ایجاد شهرک صنعتی واگذار شد.
کامبیز محسن سلطانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : طبق اسناد موجود هنوز از سطح این میزان اراضی واگذار شده حدود سه الی چهار هکتار آن به علت اعتراض دامداران بابت حقوق ما به ازاء واگذار نشده است.
وی ،‌ یکی از علت های اصلی ندادن مجوز دائم برای فعالیت برخی از سرمایه گذاران را همین عامل دانست و ابراز امیدواری کرد که با رایزنی های به عمل آمده با سازمان حفاظت محیط زیست تلاش شود تا به نوعی مجوز زیست محیطی به این شهرک صنعتی که هم اکنون در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی ایجاد شده ، داده شود.
مدیر شهرک صنعتی شهرستان های چالوس و نوشهرهم دراین باره گفت :‌ طبق ماده ۲۶ و ۱۵۸ قانون پنج ساله برنامه چهارم و پنجم توسعه ، ادارات ذیربط باید زیرساخت های لازم را برای فعالیت شهرک های صنعتی فراهم کنند.
کامران رهبر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود :‌ با اینکه قانون تکلیف کرده تا اداراتی مانند شرکت های آب و فاضلاب ، گاز ، مخابرات و راه و شهرسازی در تامین زیرساخت های این شهرک همکاری لازم را داشته باشند ولی هنوز زیرساخت ها در برخی از بخش ها بویژه راه دسترسی مناسب در این منطقه مهیا نیست.
وی ادامه داد : به عنوان نمونه از طول مسیر حدود پنج کیلومتری راه دسترسی به این شهرک ، حدود ۲ کیلومترآن ایمن و آسفالت نیست و قرار بود با همکاری اداره راه و شهرسازی روکش و آسفالت شود که چنین نشد.
مدیرشهرک صنعتی شهرستان های نوشهر و چالوس گفت :‌ البته از زمان آغاز بکار دولت تدبیر وامید اقدامات خوبی مانند استقرار ایستگاه گاز ، مخزن ذخیره آب ، ساخت شبکه هدایت آب های سطحی و روکش آسفالت بخشی از محوطه این شهرک انجام گرفته است.
*سرنوشت نامشخص حدود ۷ هکتار از زمین شهرک صنعتی
رهبر افزود :‌ اکنون از گستره ۱۱ هکتار از زمین این شهرک ، حدود ۷ هکتار آن به علت بدعهدی سرمایه گذار آن از حدود ۱۰ سال گذشته تاکنون در تملک بانک عامل قرار دارد.
وی اظهارداشت :‌ از سال ۱۳۸۲ این میزان زمین در اختیار سرمایه گذاری که قرار بود درزمینه تولید خودروهای سنگین و یدک کش فعالیت کند ، قرارگرفت ولی این سرمایه گذار در خارج از این شهرک در بخش دیگری سرمایه گذاری کرد و به علت تاخیر در پرداخت تسهیلاتش بانک اقدام به مصادره اموال و مکان اجرای این طرح کرده است.
وی گفت که برای آزاد سازی این میزان زمین بدون استفاده در شهرک پی گیری های فراوانی انجام گرفته و در نیمه دوم سال گذشته نیز این موضوع با استاندار مازندران در میان گذاشته شد و مدیر ارشد استان مازندران از مسئولان ذیربط خواسته تا بزودی این مشکلات را حل کنند.
رهبرافزود: در نشستی که هفته پیش با حضور فرماندار و جمعی از تولید کنندگان در این شهرک برگزار شد این مشکلات مطرح و فرماندار وعده داد با نامه نگاری و پی گیری های مستمر با مسئولان استانی بتدریج موانع پیش پای تولید کنندگان این منطقه را حل کند.
نوشهر با جمعیتی دستکم ۱۳۰ هزار نفر یکی از شهرستان های غربی مازندران است.
۷۰۷۸/۱۸۹۹ /۱۶۰۲/
تولیدات کهگیلویه و بویراحمد به صورت خام صادر نشود
یاسوج- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: تولیدات این استان به ویژه در بخش های کشاورزی، صنعتی و معدنی به صورت خام توسط سرمایه گذاران بومی یا غیربومی به دیگر نقاط کشور صادر نشود.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا، جعفر گوهرگانی روز سه شنبه در نشست ستاد سرمایه گذاری کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: صادرات اقلام کشاورزی، صنعتی و معدنی این استان توسط سرمایه گذاران باید پس از فرآوری های لازم و در راستای سوددهی بیشتر برای استان انجام شود.
وی افزود: هیچ فرصتی برای فعالیت به سرمایه گذاران غیرواقعی در کهگیلویه و بویراحمد داده نشود زیرا برخی از آنها به دنبال سوء استفاده هایی از جمله در زمینه تملک زمین های واگذاری هستند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: گاهی اوقات مشاهده شده عده ای از سرمایه گذاران بومی یا غیربومی در موعد مقرر به تعهدات خود عمل نمی کنند حال آنکه زمین و دیگر امکانات مورد نیاز در اختیار آنان قرار گرفته است.
گوهرگانی عنوان کرد: زمین های واگذاری به اینگونه سرمایه گذاران باید هر چه زودتر در کمیسیون ماده ۳۳ کهگیلویه و بویراحمد تعیین تکلیف شوند.
وی با اشاره به اینکه ادعای برخی از معارضان اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد غیرواقعی است، ابراز داشت: نباید به ادعای این افراد بها داده شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه به جرأت می توان ادعا کرد هیچ نقطه بدون معارض اجتماعی در استان یافت نمی شود، گفت: وجود معارضان اجتماعی جزو اصلی ترین موانع اجرای طرح های سرمایه گذاری توسط افراد بومی یا غیربومی در استان است.
گوهرگانی اظهار داشت: مهمترین مزایای سرمایه گذاری در کهگیلویه و بویراحمد شامل اشتغالزایی، افزایش تولید، درآمدزایی و رونق اقتصادی است.
وی افزود: به همین منظور در زمینه صدور مجوزها، پاسخ به استعلام ها، اعطای تسهیلات، تأمین زمین و فراهم کردن زیرساخت های لازم همکاری و حمایت همه جانبه ای از سرمایه گذاران بومی و غیربومی کهگیلویه و بویراحمد خواهد شد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج نیز گفت: زمان صدور مجوزها و پاسخ به استعلام ها برای سرمایه گذاران کهگیلویه و بویراحمد طولانی، پیچیده و دشوار است که باید کاهش پیدا کند.
جبار کیانی پور اظهار داشت: این زمان در دیگر استان های کشور حدود یک هفته است اما در کهگیلویه و بویراحمد ماه ها طول می کشد.
وی افزود: برای هر کدام از دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد مدت زمان مشخصی در زمینه صدور مجوزها و پاسخ به استعلام ها تعیین شود.
کیانی پور بیان کرد: با وضعیت کنونی حاکم در کهگیلویه و بویراحمد برای صدور مجوزها و پاسخ به استعلام ها نباید منتظر رونق سرمایه گذاری در این استان بود.
وی عنوان کرد: تا زمانی که این روند در کهگیلویه و بویراحمد اصلاح نشود اقدام خاصی در زمینه سرمایه گذاری در استان انجام نخواهد شد.
۷۵۳۵/۱۶۶۲
فاز دوم پتروشیمی ایلام مردادماه بهره برداری می شود
ایلام - ایرنا - معاون امور عمرانی استاندار ایلام با اشاره به پیشرفت ۹۳ درصدی فاز دوم پتروشیمی ایلام گفت: این فاز تا مردادماه سال جاری به بهره برداری آزمایشی می رسد.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا، احمد کرمی در جریان بازدید از روند احداث این مجتمع اظهار کرد: در صورت بهره برداری از فاز دوم (الفین)، پتروشیمی ایلام ظرفیت تولید ۴۵۰ هزار تن اتیلن در سال خواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه پروژه در دست احداث الفین پتروشیمی ایلام بزرگترین واحد الفین در غرب کشور است، یادآور شد: محصولات پتروشیمی ایلام از باکیفیت‌ترین محصولات پتروشیمی در کشور است که بیش از ۸۰ درصد آن به بازارهای جهانی صادر می ‌شود.
معاون استاندار ایلام با اشاره به رایزنی و پیگیری های مدیران ارشد استان در راستای رفع مشکلات و موانع بر سر راه پتروشیمی ایلام، اضافه کرد: این مرکز بزرگ صنعتی یکی از طرح های زیرساختی و اساسی استان است و جانمایی پالایشگاه گاز در کنار آن به عنوان یکی از اثرگذارترین صنایع استان، امیدها را برای تکمیل زنجیره تولیدات صنعتی افزایش داده است.

** تاکید معاون استاندار بر رفع مشکلات تامین آب پتروشیمی ایلام
کرمی همچنین در بازدید از روند ساخت سد گلال گفت: مشکلات تامین آب مورد نیاز مجتمع پتروشیمی و پالایشگاه گاز ایلام با همفکری و همکاری مدیران برطرف می شود.
وی افزود: با بهره برداری از فاز ۲ پتروشیمی ایلام، میزان آب مصرفی این شرکت از ۹۰ لیتر در ثانیه به ۲۰۰ لیتر خواهد رسید که برای تامین این میزان مصرف باید سد گلال به بهره برداری برسد.
معاون استاندار ایلام با بیان اینکه پروژه سد گلال که با هدف تامین آب مصرفی پتروشیمی و پالایشگاه گاز ایلام در حال احداث است ۷۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ادامه داد: اعتبار ساخت این سد از طریق صندوق توسعه ملی تامین شده و هیچ مشکلی از این لحاظ ندارد و امیدواریم تا پایان سال شاهد بهره برداری از این پروژه باشیم.
کرمی با بیان اینکه مشکلاتی در زمینه خط انتقال آب سد گلال به پالایشگاه و پتروشیمی وجود دارد، ابراز امیدواری کرد مدیران ذیربط با پیگیری، رایزنی، همفکری و همکاری این مشکلات را هرچه زودتر برطرف کنند تا خط انتقال ۱۰ کیلومتری این سد تا شرکت، اجرایی شود.
۶۱۱۹
275 هکتار فضای سبز در استان مرکزی ایجاد شد
اراک - ایرنا - مدیر محیط زیست، ایمنی و بهداشت شرکت شهرک های استان مرکزی گفت: ۲۷۵ هکتار از مساحت سه هزار و ۵۰۰ هکتاری شهرک های صنعتی استان مرکزی به ایجاد فضای سبز اختصاص یافته است.
گروه خبری اقتصادی مهدی مرتضایی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بخش عمده ای از آب مورد نیاز فضای سبز شهرک های صنعتی از محل پساب فاضلاب این شهرک ها تامین می شود.
وی با بیان اینکه آبیاری فضای سبز شهرک های صنعتی استان مرکزی به روش قطره ای انجام می شود، ادامه داد: به همین منظور ۹۷۴ کیلومتر آبیاری قطره ای در این شهرک ها در نقاط مختلف استان ایجاد شد.
مدیر محیط زیست، ایمنی و بهداشت شرکت شهرک های استان مرکزی بیان کرد: با وجود اینکه عمده صنایع مستقر در شهرک های صنعتی این استان صنایع سبز محسوب می شوند اما ایجاد فضای سبز یکی از اولویت های شهرک های صنعتی محسوب می شود.
وی ادامه داد: با توجه به مشکلات کم آبی به خصوص در شهرستان های خمین، ساوه و اراک گونه کشت گیاهان در فضای سبز شهرک های صنعتی از گونه های آب بر انتخاب می شود.
مرتضایی اظهار کرد: بر اساس قانون باید ۱۰ درصد از فضای شهرک های صنعتی به ایجاد فضای سبز اختصاص یابد که اکنون بیش از هفت درصد از فضای شهرک های صنعتی استان مرکزی به این مهم اختصاص دارد و پیگیری های لازم برای رسیدن به سطح استاندارد در دست انجام است.
وی در خصوص آخرین شرایط تصفیه خانه های فضلاب شهرک های صنعتی استان نیز گفت: ۱۰ شهرک صنعتی ایبک آباد، خیرآباد و شهرک صنعتی شماره یک اراک، شهرک های صنعتی محلات، خمین، مامونیه، دلیجان، نوبران، زاویه و فرمهین از سیستم تصفیه خانه استاندارد برخوردار است که در هر شبانه روز بیش از پنج هزار و ۵۰۰ متر مکعب پساب در این تصفیه خانه ها تولید می شود.
۳۵ شهرک و ناحیه صنعتی در نقاط مختلف استان مرکزی فعالیت می کنند.
۳۰۱۷/۶۰۱۳/
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن