_  

گروه خبری اقتصادی

55 درصد روستاهای آذربایجان غربی از خدمات اینترنتی برخوردار است


مهاباد- ایرنا- سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی با بیان اینکه 55 درصد روستاهای این استان از خدمات اینترنتی برخوردار است، گفت: بیش از 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار این استان تا پایان برنامه ششم دولت از خدمات اینترنتی بهره مند می شود.
55 درصد روستاهای آذربایجان غربی از خدمات اینترنتی برخوردار است
به گزارش ایرنا قاسم جلیل نژاد روز سه شنبه در نشست بررسی زیرساخت های فناوری اطلاعات مهاباد افزود: بر این اساس ۱۲ روستای مهاباد که بیش از ۴۰ خانوار جمعیت دارد در ۶ ماهه اول سال آینده خدمات اینترنتی دریافت می کند.
وی همچنین در خصوص اینترنت عمومی مکان های گردشگری، گفت: سه منطقه گردشگری و پرتردد مهاباد همچون ترمینال، غار سهولان و بیمارستان خدمات اینترنت عمومی دریافت می کند.
جلیل نژاد ادامه داد: حجم اولیه اینترنت عمومی این مکان ها بصورت رایگان بوده و تمدید آن از محل تامین اعتبارات اداره مخابرات واگذار می شود.
مدیرعامل شرکت مخابرات منطقه آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: ۱۲ ژنراتور به روستاهای شهرستان مهاباد که در مواقع بحران و قطع برق دچار مشکل ارتباط می شود، واگذار شده است.
بهمن اسمعیل زاده با اشاره به شرایط آب و هوایی و کوهستانی بودن این منطقه، اظهار کرد: در صورت نبود برق، متوسط مدت زمان نگهداری باتری های دکل های مخابراتی چهار ساعت است که بر همین اساس ۲ ژنراتور دیگر در دفتر مخابرات بخش خلیفان مستقر و در صورت نیاز از آن استفاده می شود.
وی همچنین در خصوص پوشش تلفن ثابت خانگی مساکن مهر مهاباد، گفت: مساکن مهری که بیش از ۱۰۰ خانوار در آن اقامت دارند، خدمات تلفن خانگی دریافت می کند.
مدیرکل اداره پست آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: خط مستقیم ارتباط پستی از مهاباد به ارومیه و تهران تا اواسط فروردین سال آینده طراحی می شود.
مجید فرخی افزود: با طراحی این خط مستقیم ارتباطی، سرعت ارسال و دریافت محموله های پستی مهاباد ۲۴ ساعت کاهش می یابد.
فرماندار مهاباد نیز اظهار کرد: زیرساخت های ارتباطی در سطح شهرستان مطلوب بوده اما در مهاباد به خصوص بخش خلیفان به دلیل شرایط کوهستانی و جوی پایین تر از متوسط استانی است.
ایرج شجاعی با اشاره به اینکه تنها ۱۰ روستای بخش خلیفان دارای اینترنت است، افزود: زیرساخت های لازم برای برقراری ارتباط در زمینه های تلفنی و اینترنتی در آینده نزدیک در این منطقه ایجاد می شود.
به گزارش ایرنا یکهزار و ۳۷۰ روستای آذربایجان غربی زیر پوشش شبکه اینترنت بوده و عملیات اجرایی توسعه شبکه اینترنت در ۶۵۰ روستای دیگر این استان نیز آغاز شده است.
شهرستان مهاباد با ۲۳۷ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد.
۳۰۹۳/۷۱۲۹/۲۰۹۳

400 واحد زلزله زده کوهبنان در مرحله نازک کاری قرار دارد


کرمان- ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان گفت: 400 واحد خسارت دیده از زلزله در شهرستان کوهبنان، کارهای سازه ای ان به پایان رسیده و در حال نازک کاری هستند.
400 واحد زلزله زده کوهبنان در مرحله نازک کاری قرار دارد
به گزارش ایرنا، علی اکبر سلطانی نژاد روز چهارشنبه در نشست ستاد بازسازی شهرستان کوهبنان و شورای هماهنگی بانک های استان با حضور سرپرست استانداری کرمان افزود: در زلزله ۳۰ آذرماه کوهبنان به ۲ هزار و ۲۰۰ واحد خسارت وارد شد و از این تعداد ۷۰۰ واحد به طور کامل تخریب شده بود که تاکنون ۱۶۰۰ واحد پی کنی شده و عملیات اجرایی آنها آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه یک هزار واحد در شهرستان کرمان در آستانه افتتاح است، ادامه داد: برای یک هزار و دو واحد فونداسیون به طور کامل احداث شده و در ۷۰۰ واحد نیز اسکلت نصب شده است.
سلطانی نژاد خاطرنشان کرد: در مجموع ۴۰۰ میلیون ریال وام با کارمزد چهار درصد و به همراه ۶۰ میلیون ریال بلاعوض و ۱۰ میلیون تومان وام معیشتی به خسارت دیدگان این زمین لرزه در شهر کوهبنان پرداخت شده است.
وی عنوان کرد: در روستای جور و روستاهای اطراف نیز ۳۰۰ میلیون ریال وام با کارمزد چهاردرصد، پنج میلیون تومان بلاعوض و ۱۰ میلیون تومان نیز وام معیشتی پرداخت شده است.
سلطانی نژاد افزود:آوار برداری ، نقشه، نظارت و صدور پروانه تا ۸۰ متر برای تمامی واحدهای خسارت دیده رایگان بوده و از سوی بنیاد مسکن انجام شده است.
وی تصریح کرد: توزیع سیمان رایگان نیز یکی از اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به منظور سرعت بخشی به احداث واحدها بوده است.
سلطانی نژاد یادآور شد: در زمان بروز این حادثه در حوزه زیرساخت ها با مشکل جدی مواجه بوده ایم که با همکاری همگانی مشکلات موجود برطرف شد.
وی با اشاره به اینکه اسکان موقت و اضطراری در فصل بسیار سخت و دشواری بود، گفت: بر اساس مصوبه هیات وزیران در شهرستان کوهبنان بانک های ملی، سپه و ملت به عنوان بانک های عامل تعیین شده بودند.
وی افزود: شهر کوهبنان دقیقا روی گسل احداث شده است و به همین دلیل در پیشنهاد به هیات وزیران نگاه احداثی به جای تعمیرات داشته ایم.
زمین لرزه سال گذشته کوهبنان با شدت ۵.۲ در مقیاس ریشتر در ساعت ۲۰ و ۳۴ دقیقه ۳۰ آذرماه رخ داد که خوشبختانه خسارت جانی نداشته است.
کوهبنان در ۱۶۸کیلومتری شمال کرمان قرار دارد.
۷۴۴۰/ ۵۰۵۴

استاندار: 50 درصد اعتبارات عمرانی آذربایجان شرقی تخصیص یافت


تبریز- ایرنا- استاندار آذربایجان شرقی گفت: اعتبار عمرانی استان ما در سال گذشته یک‌هزار میلیارد تومان بود که 50 درصد آن تخصیص یافت.
استاندار: 50 درصد اعتبارات عمرانی آذربایجان شرقی تخصیص یافت
به گزارش ایرنا، مجید خدابخش روز سه شنبه در مراسم معارفه معاون جدید هماهنگی امور عمرانی استانداری افزود: در حال حاضر فرصت‌های کم‌نظیری برای توسعه استان وجود دارد که باید برای استفاده حداکثری از آنها تلاش کنیم.
وی ادامه داد: همه کارکنان و مدیران دستگاه‌های دولتی باید با ادبیات سرمایه‌گذاری در حوزه‌های اقتصادی و عمرانی آشنا شوند و از تحولات به وجود آمده در این حوزه استفاده کنند.
خدابخش با اشاره به اینکه وضعیت کشور کاملا متفاوت با دهه‌های گذشته است، گفت: امروز در همه حوزه‌ها با تحولات بزرگی مواجه هستیم که اگر به سازوکار این تحولات آشنا بوده و از ابزارهای متناسب با آن استفاده کنیم، برنده خواهیم بود.
وی خاطرنشان کرد: امروز وضعیت درآمدهای دولت مشخص است؛ بخش عمده این درآمدها صرف امور جاری می‌شود و تقریبا پولی برای کارهای عمرانی نمی‌ماند؛ اما در عوض ابزارهایی در اختیار داریم که با استفاده از آنها می‌توانیم به خیل عظیم منابع دست پیدا کنیم.
استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: در گذشته به ذهن هیچ‌کس خطور نمی‌کرد که بخش خصوصی بتواند نیروگاه احداث کند یا در پروژه‌های عمرانی مشارکت داشته باشد، اما امروز این مسأله نه تنها به طور کامل پذیرفته شده، بلکه در راستای اجرای اصل ۴۴، خود دولت داوطلبانه بنگاه‌های اقتصادی و پروژه‌های زیربنایی را به بخش خصوصی واگذار می‌کند.
وی با تأکید بر اینکه باید از این تحولات استفاده کنیم، افزود: همه کارکنان و مدیران دستگاه‌ها باید با ادبیات سرمایه‌گذاری در حوزه‌های اقتصادی و عمرانی آشنا شوند و از فرصت‌های عالی و کم‌نظیری که ایجاد شده، استفاده کنند.
خدابخش با بیان اینکه متأسفانه بروکراسی در سازمان‌ها باعث کندی امور شده است، افزود: در دوره قبلی استانداری، دکتر جبارزاده و تیم مدیریتی وی برای ۲ پروژه مهم و حیاتی شامل آزادراه تبریز- بازرگان و تولید ۵ هزار مگاوات برق با استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی زحمات زیادی کشیدند، اما به دلیل کاغذبازی رایج در وزارتخانه‌های مربوط به نتیجه نرسیدند و این نشان می‌دهد که دستگاه‌های ما از تحولات عقب هستند.
به گزارش ایرنا، در این مراسم از زحمات محمد صادق پورمهدی تقدیر و جواد رحمتی به عنوان معاون جدید امور هماهنگی عمرانی استاندار آذربایجان شرقی معرفی شد.
۶۱۲۰/۵۱۸

قطار شهری کرمانشاه جزء مصوبات سفر رئیس جمهور شد


کرمانشاه - ایرنا - مدیرعامل سازمان قطار شهری کرمانشاه گفت: با پیگیری استاندار و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، پروژه مهم قطار شهری کرمانشاه در لیست مصوبات سفر سال گذشته رئیس جمهوری و هیات دولت به استان قرار گرفت.
قطار شهری کرمانشاه جزء مصوبات سفر رئیس جمهور شد
به گزارش ایرنا؛ سعید سلیم ساسانی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: براین اساس برای این پروژه اعتبار سالانه از محل اعتبارات سفر علاوه بر موارد مندرج در قانون بودجه مد نظر قرار گرفت.
وی با اشاره به جزییات این مصوبه، اظهار داشت: بر این اساس اتمام مرحله اول پروژه حد فاصل میدان معلم تا میدان آزادی تا پایان دولت دوازدهم در ردیف بودجه قرار گرفت.
او همچنین گفت: طبق ابلاغ رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در سال جاری و سال آینده برای هر سال ۱۲۰ میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۹ نیز ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه پیش بینی شده است.
وی اظهار داشت: سهم پیش بینی شده برای شهرداری کرمانشاه به عنوان دستگاه اجرایی نیز معادل ۳۵۰ میلیارد تومان از محل منابع داخلی است که از طرق مختلف مانند فروش اوراق مشارکت، واگذاری املاک، تهاتر و ... قابل وصول می باشد.
وی اضافه کرد: با توجه به اعتبارات اختصاص یافته و نیز در صورت تامین اعتبار از سوی شهرداری کرمانشاه شاهد تحولی عظیم در روند پیشرفت این پروژه خواهیم بود.
مدیرعامل سازمان قطار شهری کرمانشاه در ادامه با اشاره به اعتبارات ضعیف پروژه در سال های گذشته، گفت: از ابتدای عملیات اجرای این پروژه تاکنون اعتبارات سالانه تخصیص یافته به این پروژه رقم های بسیاری پایینی بود اما با وجود این کمبود، پروژه پیشرفت قابل توجهی داشته است.
سلیم ساسانی افزود: بر این اساس پیرو اقدام های اثربخش و پیگیری های مدیران ارشد استان در سال گذشته این تحول قابل ملاحظه می باشد.
وی افزود: پیرو این مصوبه و پیگیری های بعدی مبلغ ۳۰ میلیارد تومان تخصیص مرحله اول از طرف سازمان برنامه و بودجه کشور به خزانه جهت این پروژه اعلام شد.
پروژه قطار شهری کرمانشاه در ۲ بخش هوایی و زیرزمینی به طول ۱۳ کیلومتر از میدان معلم طاق بستان تا میدان فردوسی اجرا می شود.
شهر کرمانشاه حدود یک میلیون نفر از جمعیت ۲ میلیون نفری استان را در خود جای داده است.
۳۰۳۳/۸۰۶۶

آسفالت جاده 100کیلومتری از ضرورت های توسعه سردشت و بوکان است


مهاباد- ایرنا- فرماندار سردشت با اشاره به اینکه از جاده 100 کیلومتری سردشت - بوکان، 21.5 کیلومتر آسفالت نشده است، گفت: بهبود وضعیت این جاده خواسته همگانی و از ضرورت های توسعه این 2 شهرستان است و امیدواریم با اختصاص اعتبار مناسب این امر محقق شود.
آسفالت جاده 100کیلومتری از ضرورت های توسعه سردشت و بوکان است
نژاد جهانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این جاده از مبدا سردشت تا بوکان ۱۰۰ کیلومتر است که حدود ۱۱.۵ کیلومتر آن در محدوده ۲ شهرستان 'مالرو' و در بخش بوکان حدود ۱۰ کیلومتر به صورت خاکی است.
وی با اشاره به اینکه قسمت بازگشایی نشده و مالرو مسیر بوکان به سردشت سنگی و عملیات اجرایی در آن با کندی روبرو شده است، اضافه کرد: ساخت این جاده روزانه به صورت متوسط حدود ۷۵ متر پیشرفت و برای هر کیلومتر از این جاده روستایی پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه در بردارد.
وی بیان کرد: ضرورت ساخت این جاده از جانب هر ۲ شهرستان بوکان و سردشت به استاندار آذربایجان غربی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی منعکس شده و امیدواریم تا این طرح در کمیته برنامه ریزی شهرستان های سردشت و بوکان تصویب و اعتباراتی از محل تملک دارایی های استان اختصاص داده شود.
شهرستان بوکان و سردشت از شهرستان های جنوب آذربایجان غربی هستند و از راه خاکی و مالرو روستای گندمان سردشت باهم امکان ارتباط دارند.
فرمانداران سردشت و بوکان در نشست مشترکی در روستای 'گندمان' از توابع بخش مرکزی برای بازگشایی مسیر جاده ای بین این ۲ شهرستان و ادامه اجرای عملیات ساخت این جاده گفت و گو و تبادل نظر کردند.
۷۵۶۲/۳۰۹۳/۲۰۹۳

شورای فنی آذربایجان غربی رتبه سوم کشوری را کسب کرد


ارومیه- ایرنا- معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: شورای فنی این استان طی سال گذشته با رسیدگی مناسب به طرح های عمرانی در شهرستان های مختلف، رتبه سوم کشوری را از آن خود کرده است.
شورای فنی آذربایجان غربی رتبه سوم کشوری را کسب کرد
تقی کهوریان عصر روز دوشنبه در جلسه شورای فنی آذربایجان غربی افزود: طی سال گذشته در راستای حل مشکلات طرح های عمرانی در سراسر استان، ۱۱۸ مورد مصوبه در این شورا به تصویب رسیده که ۸۰ درصد آنها اجرایی شده است.
وی اضافه کرد: همچنین سال گذشته، آذربایجان غربی رتبه دوم کشوری را در رسیدگی به مسائل و مشکلات طرح ها در کمیته های شورای فنی به دست آورده و مورد قدردانی نیز قرار گرفته است.
وی بیان کرد: رسیدگی و نظارت بر طرح های عمرانی استان در محدوده اختیارات و وظایف این شورا است که به منظور ارتقای کیفیت اجرای پروژه های عمرانی و جلوگیری از هدررفت منابع مسائل مرتبط با پروژه های مشکل دار با اولویت در دستور کار جلسات شورای فنی در سال جاری قرار می گیرد.
وی ادامه داد: محدوده عمل شورای فنی استان شامل همه طرح ها و عملیات عمرانی بوده و تصمیم های آن در محدوده قانون برای تمامی دستگاه های اجرایی لازم الاجراست.
در این جلسه طرح هایی نظیر مراکز بهداشتی و درمانی یزدکان و صمدزاده، مدرسه ۱۵ کلاسه مسکن مهر در شهر خوی، تامین آب شرب روستای قوروق به همراه سالن ورزشی دانشگاه علوم قرآنی خوی در شهرستان خوی مورد بررسی قرار گرفت با طرح مشکلات اجرایی آنها، تصمیم های لازم اتخاذ شد.
به گزارش ایرنا، شورای فنی مرجع رسمی رسیدگی به وضعیت طرح های عمرانی در استان هاست.
۲۰۹۳

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن