تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

55 درصد روستاهای آذربایجان غربی از خدمات اینترنتی برخوردار است


مهاباد- ایرنا- سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی با بیان اینکه 55 درصد روستاهای این استان از خدمات اینترنتی برخوردار است، گفت: بیش از 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار این استان تا پایان برنامه ششم دولت از خدمات اینترنتی بهره مند می شود.
55 درصد روستاهای آذربایجان غربی از خدمات اینترنتی برخوردار است
به گزارش ایرنا قاسم جلیل نژاد روز سه شنبه در نشست بررسی زیرساخت های فناوری اطلاعات مهاباد افزود: بر این اساس 12 روستای مهاباد که بیش از 40 خانوار جمعیت دارد در 6 ماهه اول سال آینده خدمات اینترنتی دریافت می کند.
وی همچنین در خصوص اینترنت عمومی مکان های گردشگری، گفت: سه منطقه گردشگری و پرتردد مهاباد همچون ترمینال، غار سهولان و بیمارستان خدمات اینترنت عمومی دریافت می کند.
جلیل نژاد ادامه داد: حجم اولیه اینترنت عمومی این مکان ها بصورت رایگان بوده و تمدید آن از محل تامین اعتبارات اداره مخابرات واگذار می شود.
مدیرعامل شرکت مخابرات منطقه آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: 12 ژنراتور به روستاهای شهرستان مهاباد که در مواقع بحران و قطع برق دچار مشکل ارتباط می شود، واگذار شده است.
بهمن اسمعیل زاده با اشاره به شرایط آب و هوایی و کوهستانی بودن این منطقه، اظهار کرد: در صورت نبود برق، متوسط مدت زمان نگهداری باتری های دکل های مخابراتی چهار ساعت است که بر همین اساس 2 ژنراتور دیگر در دفتر مخابرات بخش خلیفان مستقر و در صورت نیاز از آن استفاده می شود.
وی همچنین در خصوص پوشش تلفن ثابت خانگی مساکن مهر مهاباد، گفت: مساکن مهری که بیش از 100 خانوار در آن اقامت دارند، خدمات تلفن خانگی دریافت می کند.
مدیرکل اداره پست آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: خط مستقیم ارتباط پستی از مهاباد به ارومیه و تهران تا اواسط فروردین سال آینده طراحی می شود.
مجید فرخی افزود: با طراحی این خط مستقیم ارتباطی، سرعت ارسال و دریافت محموله های پستی مهاباد 24 ساعت کاهش می یابد.
فرماندار مهاباد نیز اظهار کرد: زیرساخت های ارتباطی در سطح شهرستان مطلوب بوده اما در مهاباد به خصوص بخش خلیفان به دلیل شرایط کوهستانی و جوی پایین تر از متوسط استانی است.
ایرج شجاعی با اشاره به اینکه تنها 10 روستای بخش خلیفان دارای اینترنت است، افزود: زیرساخت های لازم برای برقراری ارتباط در زمینه های تلفنی و اینترنتی در آینده نزدیک در این منطقه ایجاد می شود.
به گزارش ایرنا یکهزار و 370 روستای آذربایجان غربی زیر پوشش شبکه اینترنت بوده و عملیات اجرایی توسعه شبکه اینترنت در 650 روستای دیگر این استان نیز آغاز شده است.
شهرستان مهاباد با 237 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد.
3093/7129/2093
منبع: ایرنا

جاده های البرز لغزنده شد


کرج-ایرنا- معاون راهداری و حمل و نقل جاده ای البرز اعلام کرد که بر اثر بارش باران در راه های مواصلاتی و ارتفاعات ، سطح جاده های این استان لغزنده شد.
جاده های البرز لغزنده شد
عباس صفری شامگاه سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:جاده کرج- چالوس در محدوده گچسر شاهد بارش باران هستیم.
وی ادامه داد:در شهرستان طالقان نیز بر اثر بارش باران راه های مواصلاتی این شهرستان لغزنده است و از رانندگان درخواست می شود ضمن رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی با سرعت مطمئنه حرکت کنند.
هواشناسی البرز نیز هوای 2 روز آینده این استان را همراه با بارش باران ، گردو خاک و رعدوبرق پیش بینی کرده است.
بر اساس اعلام هواشناسی البرز فردا چهارشنبه و پس فردا پنجشنبه وزش باد نسبتا شدید در البرز رخ می دهد و ارتفاعات این استان بارش باران خواهند داشت.
همچنین کاهش حدود 4 درجه ای دما طی 2 روز آینده برای البرز پیش بینی شده است.
7410/ 6155
منبع: ایرنا

195 دیدار و سفر سرنوشت ساز برای تضمین آینده سیستان وبلوچستان


زاهدان - ایرنا- توسعه و محرومیت زدایی در سیستان و بلوچستان این روزها به یکی از برنامه های اصلی دولت تبدیل شده به طوری که از ابتدای امسال تاکنون موضوعات مربوط به این استان محور 195 دیدار در سطح مقامات عالی رتبه دولتی بوده است.
195 دیدار و سفر سرنوشت ساز برای تضمین آینده سیستان وبلوچستان
به گزارش ایرنا محرومیت تاریخی سیستان و بلوچستان در سال های گذشته موضوعی انکارناپذیر است که سبب شد دولت تدبیر و امید توسعه زیرساخت ها در این استان را اولویت خود قرار دهد. نتیجه این تدبیر توسعه راه ها، بنادر، راه آهن، گاز و شبکه های ارتباطی در سیستان و بلوچستان است که اکنون زمینه امید به سرمایه گذاری و حضور بیشتر سرمایه داران در این استان را فراهم کرده است.
علاوه براین در سالجاری این استان به محل رفت و آمد مقامات عالی رتبه کشوری تبدیل شده است به طوری که از ابتدای سال تاکنون فقط سه سفر در سطح معاونان رئیس جمهور و مقامات نهادهای کشوری و هشت سفر در سطح وزیر به سیستان و بلوچستان انجام شده است که سفر وزیر کشور با 101 مصوبه و همچنین سفر اخیر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و بازدید شهر به شهر او از وضعیت پیشرفت زیرساختهای ارتباطی در این استان مثال زدنی است.
علاوه براین در 6 ماه گذشته معاونان وزرا 66 بار در سیستان و بلوچستان حضور یافتند و از نقاط مختلف استان بازدید کردند.
هر یک از این سفرها مصوباتی را در راستای توسعه پهناورترین استان کشور به ارمغان آورد که البته به ثمر نشستن آن مستلزم پیگیری و ممارست مسئولان استانی است.
در همین راستا از ابتدای امسال تاکنون در 23 دیدار در سطح مقامات ارشد ملی اعم از معاونان رئیس جمهوری و تمامی وزرا مسائل و مشکلات این استان توسط استاندار سیستان و بلوچستان پیگیری شده است.
سید دانیال محبی استاندار سیستان و بلوچستان همچنین 95 دیدار با معاونان وزرا در زمینه پیگیری موضوعات استانی انجام داده است.
در مجموع هر یک از این دیدارها و سفرها نتایجی سرنوشت ساز برای آینده استان دارد که اگر به رشد و شکوفایی دست یابد پیشرفت و توسعه جنوب شرق کشور را تضمین خواهد کرد.

** 115 بازدید استانی از شهرهای سیستان و بلوچستان
مقامات استانی در سیستان و بلوچستان در جلب توجه و حضور مقامات عالی رتبه کشوری تاکنون موفق عمل کردند که البته نظیر این موفقیت در سطح استانی نیز میسر شد و شاهد همفکری و همراهی مسئولان ارشد استانی با نمایندگان، نخبگان، احزاب، رسانه ها و معتمدان و علمای سیستان و بلوچستان بودیم به طوری که در طول 6 ماه نخست سالجاری 115 بازدید از شهرهای شمال و جنوب سیستان و بلوچستان، 30 دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، 67 دیدار با احزاب، رسانه ها، متنفذین محلی و سرمایه گذاران اهل تسنن و تشیع و 41 دیدار با معتمدین و روحانیون تشیع و تسنن توسط استاندار سیستان و بلوچستان برگزار شده است و نتیجه آن همدلی و همراهی همه این اقشار برای پیشرفت و توسعه این استان است.
9908 **6081
منبع: ایرنا

طرح راه آهن مراغه - ارومیه در مراحل پایانی است


تبریز - ایرنا - معاون فنی و زیربنایی راه آهن کشور گفت: طرح راه آهن مراغه - ارومیه در مراحل پایانی بوده و به زودی به بهره برداری می رسد.
طرح راه آهن مراغه - ارومیه در مراحل پایانی است
به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی راه آهن آذربایجان، مازیار یزدانی در حاشیه بازدید از روند اجرای این طرح و نشست بررسی وضعیت آن افزود: هدف از این بازدید بررسی نهایی برنامه تحویل و تحول و آماده سازی مسیر راه آهن مراغه - ارومیه برای بهره برداری در اسرع وقت است.
وی اظهار داشت: اتمام هر چه سریع تر این طرح و بهره مندی مردم استان آذربایجان غربی از خدمات حمل و نقل ریلی از اولویت های کاری راه آهن بوده و از اهمیت خاصی برخوردار است.
میرحسن موسوی معاون مسافری راه آهن و مجتبی تفقدی معاون ناوگان راه آهن نیز در این آیین در راستای تامین و تجهیز هرچه سریع تر امکانات خدمات ایستگاهی و ناوگان مورد نیاز این مسیر با هماهنگی های لازم در اسرع وقت تاکید کردند.
در این آیین جمعی از مدیران ارشد راه آهن و مدیران ستادی از مراحل اجرای طرح راه آهن مراغه - ارومیه بازدید کردند.
در این آیین ایستگاه های مهاباد، نقده و ارومیه و تاسیسات زیربنایی جانبی آن ها برای آمادگی ارایه خدمات حمل و نقل بار و جابجایی مسافر مورد بررسی قرار گرفت و از سوی معاون فنی و زیر بنایی راه آهن دستور لازم برای اتخاذ تمهیدات لازم برای آمادگی هر چه بیشتر برای بهره برداری این مسیر صادر شد.
به گزارش ایرنا، مسیر خط آهن مراغه - میاندوآب - مهاباد - نقده - ارومیه از سال 1381 آغاز شده و آذربایجان غربی را به استان های آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین و بالاخره به مرکز کشور وصل می کند.
این مسیر ریلی دارای چهار ایستگاه است که ایستگاه ارومیه با 16 هزار متر مربع زیربنا و یک سالن ترانزیت، بزرگترین ایستگاه راه آهن کشور است.
8023//6183
منبع: ایرنا

مسئولان خوزستان هنوز صدای زنگ خطر بافت فرسوده را نشنیده اند


اهواز - ایرنا - دبیر کانون سراسری انبوه ‌سازان خوزستان گفت: بیش از پنج هزار و 800 هکتار بافت فرسوده در خوزستان وجود دارد اما هنوز مدیران عمرانی زنگ خطری که در این مناطق به صدا درآمده را نشنیده اند.
مسئولان خوزستان هنوز صدای زنگ خطر بافت فرسوده را نشنیده اند
به گزارش ایرنا، فرشید پورحاجت روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه 140 هزار هکتار بافت فرسوده در سطح کشور وجود دارد، افزود: با توجه به شرایط خاص مناطق بافت فرسوده، هیات دولت در خرداد امسال آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار را تصویب کرد.
وی نتیجه بی توجهی در سیاستگذاری حوزه مسکن در برنامه های چند ساله توسعه را عامل به وجود آمدن 140 هزار هکتار بافت فرسوده در سکونتگاه های غیر رسمی کشور دانست و گفت: وجود پنج هزار و 800 هکتار بافت فرسوده در خوزستان آمار بسیار زیادی است و از این بابت باید هشدارها را جدی گرفت.
دبیر کانون سراسری انبوه ‌سازان خوزستان افزود: وجود 35 درصد از جمعیت خوزستان در سکونتگاه های ناامن ضرورت برنامه ریزی در این حوزه را بیشتر کرده است.
وی با تاکید بر اینکه دولت در این حوزه به دنبال سیاستگذاری بوده و هست، ادامه داد: علاوه بر این مجلس شورای اسلامی نیز مصوبات قابل توجهی را نیز برای فعالان ساخت و ساز در بافت فرسوده داشته اما متاسفانه در خوزستان از ظرفیت های قانونی موجود استفاده ای صورت نگرفته است.
پورحاجت گفت:آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار که مصوبه دولت برای ساخت و ساز در محدوده بافت های فرسوده است در خوزستان نه ابلاغ و نه اجرایی شده است.
وی با تاکید بر اینکه این مصوبه دولت می توانست برای اجرای بهتر در خوزستان روانتر تهیه شود، بیان داشت: در این رابطه فعالان بخش خصوصی اقدام به تهیه یک آیین نامه اجرایی کرده اند که پس از بررسی نهایی به دولت ارایه خواهد شد.
وی افزود: بسته های تشویقی که دولت برای فعالان ساخت و ساز در بافت های فرسوده تهیه کرده بدون نظر بخش خصوصی بوده و بر اساس قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار لازم است دولت دیدگاه و نظریات بخش خصوصی را نیز مورد بررسی قرار دهد.
دبیر کانون سراسری انبوه ‌سازان خوزستان گفت: برای اینکه شاهد تحول اساسی و تغییر در چهره شهرهای استان باشیم باید ستادهای استانی آیین نامه برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار در تمام شهرهای استان فعال شوند.
خوزستان با حدود 700 هزار نفر جمعیت حاشیه نشین هم اکنون رده دوم کشور در بخش حاشیه نشینی را به خود اختصاص داده است.
7148/ 6037
منبع: ایرنا

31‌ رشته قنات در سربیشه مرمت شد


بیرجند - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی سربیشه گفت: از ابتدای امسال تاکنون 31 رشته قنات با اعتبار یک میلیارد و 140 میلیون تومان در این شهرستان مرمت و لایه روبی شد.
31‌ رشته قنات در سربیشه مرمت شد
مریم جوادی بایگی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد قنات از محل اعتبارات مدیریت بحران، ملی و استانی مرمت شد که با لایه روبی و مرمت آنها حجم قابل توجهی دبی آب افزایش یافت.
وی بیان کرد: 771 رشته قنات در شهرستان سربیشه وجود دارد که بر اثر خشکسالی های چندین سال تعداد قابل توجهی از قنوات خشک شده و بقیه نیز با کاهش بارندگی در معرض خطر هستند.
مدیر جهاد کشاورزی سربیشه با تاکید بر اینکه با احیای قنوات می توان بر معضل کم آبی و مقابله با خشکسالی غلبه کرد گفت: بیشتر قنوات نیازمند لایه روبی و مرمت هستند که به دلیل کمبود اعتبار نمی توانیم این اقدام را انجام دهیم.
وی افزود: احیا و بهسازی قنوات نیازمند اختصاص اعتبار ویژه است که در صورت تخصیص اعتبار آمادگی مرمت قنوات شهرستان را داریم و با توجه به خشکسالی های چندین ساله احیای قنوات و بازگشت مجدد آن به چرخه تامین آب ضروری است.
جوادی بایگی اظهار داشت: اجرای طرح های آبخیزداری و بند خاکی در بالادست قنوات در افزایش میزان آبدهی قنوات تاثیرگذار است که باید این طرح ها در بیشتر روستاها اجرا شود.
وی گفت: خشکسالی باعث مهاجرت تعداد زیادی از روستاییان شده اما احیای قنوات در تغییر جهت مهاجرت تاثیرگذار است.
وی از احیا و مرمت قنات سلم آباد در شهریورماه امسال خبر داد و گفت: این قنات به طول 630 متر کول گذاری، 30 متر بغل بری، 350 متر باربرداری و 20 متر مظهرسازی انجام شد.
مدیر جهاد کشاورزی سربیشه بیان کرد: برای مرمت این قنات 297 میلیون تومان اعتبار هزینه شد و دبی آب از 15 لیتر بر ثانیه به 20 لیتر بر ثانیه افزایش یافت.
شهر سربیشه به مرکزیت شهرستان سربیشه با هشت هزار و 251 کیلومتر مربع وسعت در فاصله 66 کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.
7556*3028
منبع: ایرنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟