_  

گروه خبری اقتصادی

نکات ایمنی در 30 درصد طرح های عمرانی خراسان جنوبی رعایت نشد


بیرجند - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: براساس ارزیابی اخیر کارشناسان این حوزه در 30 درصد طرح های عمرانی در دست اجرای استان نکات ایمنی رعایت نشده است.
نکات ایمنی در 30 درصد طرح های عمرانی خراسان جنوبی رعایت نشد
به گزارش ایرنا سید مجتبی علوی مقدم روز سه شنبه در نشست شورای اداری استان خراسان جنوبی افزود: در حال حاضر سه هزار و ۸۱ طرح عمرانی در استان در دست اجراست که ۱۲۸ طرح طی ۱۰ روز مورد ارزیابی قرار گرفت.
وی گفت: در ۱۶ درصد طرح ها الزامات فنی به ویژه در بتن و جوش رعایت نشده و ۲۹ درصد نیز شیت آزمایشگاهی ندارند.
وی با بیان اینکه در سه درصد طرح ها مصالح بومی استفاده نشده است عنوان کرد: با همکاری مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی تلاش می کنیم این رقم به صفر برسد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: ۶۸ درصد طرح های یادشده بالای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، ۶ طرح آغاز نشده، ۲ طرح متوقف شده و در سایر طرح ها نقاط ضعف شناسایی و ارزیابی خواهد شد.
وی گفت: از مجموع طرح های ارزیابی شده، ۸۵ طرح در مناطق روستایی و بقیه در مناطق شهری است که این نشان از نگاه مثبت دولت به توسعه مناطق روستایی دارد.
علوی مقدم یادآور شد: کمبود اعتبار و بودجه یکی از موضوعات بسیار اساسی و مهمی است که با آن دست و پنجه نرم می کنیم لذا اگر طرح های عمرانی با نظارت دقیق دنبال نشود با مشکلات عدیده ای مواجه خواهیم شد.
وی افزود: در بررسی های اولیه ای که از دستگاه های اجرایی استان انجام شد، سه دستگاه ضعیف اعلام شد، در مقابل ادارات نوسازی مدارس، شرکت برق، شرکت آب و فاضلاب شهری و اداره کل منابع طبیعی از جمله دستگاه های قوی در این ارزیابی بودند.
وی گفت: همچنین در ارزیابی های صورت گرفته از میان فرمانداران موفق، فرماندار درمیان با ۹۳ امتیاز، فرماندار نهبندان با ۸۰ امتیاز و فرماندار زیرکوه با ۷۵ امتیاز بیشترین تلاش ها را داشته اند.
معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی به فعالیت ستاد اجرایی خدمات سفر اشاره کرد و افزود: بحث حفظ آراستگی، سیما و منظر شهری به فرمانداران شهرستان ها ابلاغ شد تا تمهیدات لازم انجام شود.
وی بیان کرد: در جهت ایجاد نشاط برای مسافران، ایجاد و ساماندهی بازارچه های صنایع دستی چون نقش موثری در نگهداشت مسافر دارند طی ایام نوروز مسابقه ای برگزار و جوایزی به دست اندرکاران اهدا می شود.
مهیا کردن مساجد، اماکن بین راهی، فعال کردن اورژانس بیمارستان ها و مراکز درمانی، اعزام خودروسازان به فضای مناسب برای رفع نواقص، فراهم کردن بیمه ها برای پرداخت خسارت، رفع نواقص احتمالی در جایگاه های سوخت از دیگر نکاتی بود که وی به آنها اشاره کرد.
۷۵۵۷*۳۰۲۸

80درصد راه های خاکی شهرستان اهواز در غیزانیه است


اهواز - ایرنا - بخشدار غیزانیه از توابع شهرستان اهواز گفت: 80 درصد مسیرهای خاکی شهرستان اهواز در بخش غیزانیه است.
80درصد راه های خاکی شهرستان اهواز در غیزانیه است
شاهین هاشمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: ۸۰ درصد از ۱۷۰ کیلومتر راه خاکی و بدون آسفالتی که در شهرستان اهواز وجود دارد در بخش غیزانیه است.
وی گفت: هم اکنون ۲۵ روستا در این بخش بدون راه هستند که با پروژه جاده سازی که در دست ساخت است از این تعداد ۱۷ روستا صاحب جاده خواهند شد.
بخشدار غیزانیه اضافه کرد: در بخش غیزانیه ۸۰ روستا وجود دارد که به دلیل خاکی بودن جاده های بیشتر روستاها امکان توسعه و برطرف کردن مشکلات این روستاها وجود ندارد.
وی افزود: با ایجاد جاده های روستایی و توسعه، امکان برگشت ساکنان روستاها از شهر و ماندگاری اهالی روستاها فراهم می شود.
وی درادامه با اشاره به پروژه راه سازی در بخش غیزانیه بیان کرد: در این پروژه که از پارسال کلید خورد ۷۴ کیلومتر راه روستایی در این منطقه در دست ساخت است.
بخشدار غیزانیه ادامه داد: از جمله پروژه های راه سازی، ساخت ۴۴ کیلومتر راه روستایی با اعتبار ۱۴۰ میلیارد ریال است که امسال آغاز شده است.
وی گفت: این ۴۴ کیلومتر مسیر شامل ساخت ۲۰ کیلومتر راه روستاهای روزنه و شریفیه ، غدیر حبسه، ابوکبریه و هور سید علی، در حاشیه آزاد راه خلیج فارس قرار دارند.
هاشمی بیان کرد: همچنین در قالب این طرح آسفالت ۲۴ کیلومترراه روستاهای منیثر، مشرفه کوچک، ام الدیای یک، چای ورشام، حلوه فای، حلوه جامع و سلمانه آغاز شده است.
بخشدار غیزانیه اضافه کرد: پارسال نیز ۲۰ کیلومتر راه روستاهای ام الطرفه، منثر سگر، طنبور رویشد، شعمیط جابر و ملچ نیز آغاز شده است.
وی گفت: همچنین آسفالت ۱۰ کیلومتر راه روستاهای فضله به حیاویه انجام شده است.
وی مدت زمان اجرای پروژه های راه سازی را ۲ سال بیان کرد.
بخش غیزانیه از توابع شهرستان اهواز است که دارای ۸۰ روستا با جمعیت ۲۵ هزار نفر است.
در بخش غیزانیه در شرق اهواز، تاسیسات شرکت نفت کارون و شرکت نفت مارون با تولید حداقل ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز و بیش از ۳۰۰ حلقه چاه نفت و واحدهای شرکت حفاری با ۱۰ دکل فعال و کارخانه اتان پتروشیمی مارون قرار دارد.
۷۱۵۸/ ۶۰۳۷

برخی شرکت ها هنوز تاسیسات ساختمانی با دانش دهه 60 می سازند


تهران- ایرنا- عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان به اهمیت استفاده از فناوری های جدید در تاسیسات ساختمان ها تاکید کرد و گفت: هنوز برخی شرکت ها در کشور، تاسیسات ساختمانی خود را با دانش دهه 60 تولید می کنند.
برخی شرکت ها هنوز تاسیسات ساختمانی با دانش دهه 60 می سازند
رامین کرمی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: افزایش دانش فنی و ارتقا تخصص مهندسان مکانیک در توسعه بخش ساخت و ساز کشور بسیار تاثیر گذار است؛ بنابراین با برگزاری دومین کنفرانس بین المللی «نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری» به دنبال ایجاد بسترهای مناسب برای تغییرات بنیادی در ساخت تاسیسات ساختمانی هستیم.
وی که در حاشیه افتتاح ششمین نمایشگاه حمل و نقل ریلی، خدمات و صنایع وابسته سخن می گفت ،اظهار داشت: بدون شک استفاده از فناوری های جدید در تولید تجهیزات و تاسیسات ساختمانی، به کاهش مصرف سوخت در ساختمان ها منجر می شود تا مصرف انرژی به کمترین میزان برسد.
کرمی افزود: افزایش عمر ساختمان ها و کاهش آلاینده های زیست محیطی بر استفاده از تجهیزات و تاسیسات مدرن ساختمان ها آثار مثبتی دارد.
به گزارش ایرنا، کنفرانس بین المللی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و سازی شهری، روزهای پنجم و ششم تیرماه امسال در تهران همراه با ۱۸ کارگاه آموزشی و ۲ نشست تخصصی برگزار می شود.
«نقش مهندسان مکانیک در طراحی زیرساخت های شهری، رعایت اصول اخلاق حرفه ای، لزوم استفاده از دانش فنی روز توسط مهندسان مکانیک در حوزه ساخت و ساز شهری و ارائه راهکارهای نگهداری مناسب ساختمان ها» از مهمترین هدف های برگزاری این کنفرانس اعلام شده است.
اقتصام**۱۱۰۸**۲۰۷۸**۲۰۲۳

بارندگی ها در زنجان 23 درصد افزایش یافت


زنجان – ایرنا – مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان گفت: میزان بارندگی های زنجان در سال آبی جاری تا 27 خرداد نسبت به بارندگی های سال گذشته 23 درصد افزایش دارد.
بارندگی ها در زنجان 23 درصد افزایش یافت
یوسف رضاپور روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در همین مدت میزان بارندگی ها نسبت به متوسط بارندگی های بلند مدت نردیک ۷.۵ درصد افزایش داشته است.
سال آبی از ابتدای مهر هر سال شروع می شود و تا آخر شهریور سال بعد ادامه دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان تاکید کرد: در مجموع، آمارها میزان بارش در این مدت را ۳۲۱ میلی متر نشان می دهد که این آمار در مدت مشابه سال آبی گذشته حدود ۲۶۱ میلیمتر بارندگی گزارش شده است.
وی با اشاره به اهمیت مسدود سازی چاه های غیر مجاز، گفت: طی سال گذشته ۴۲۶ حلقه چاه آب غیرمجاز در این استان پر شد، که باعث صرفه جویی بیش از ۲۵ میلیون مترمکعب منابع آبی گردید.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان اظهار کرد: با پلمپ چاه های غیرمجاز در این استان تا زمان صدور حکم نهایی هیچ برداشت آبی از این چاه ها انجام نمی شود.
به گزارش ایرنا، منابع آبی استان زنجان یکهزار و ۶۷۷ میلیون مترمکعب در سال است.
اگر میزان مصرف آب از سوی مردم به ویژه در بخش کشاورزی مدیریت نشود، استان با مشکل شدید بیابان زایی، از بین رفتن باغ ها، کاهش شدید آب دهی چاه ها، کاهش روان آب ها، فرونشست و از دست رفتن نفوذپذیری زمین مواجه خواهد شد.
ایران با بیش از ۸۶ درصد استفاده از منابع آبی قابل برنامه ریزی نخستین رتبه جهان در مصرف این منابع را دارد.
طبق استانداردهای بین المللی اگر کشوری بالای ۴۰ درصد از این منابع آبی را مصرف کند، در وضعیت تنش آبی قرار دارد و اگر بیش از ۶۰ درصد استفاده کند وارد بحران آبی شده است.
۳۲۱۶/۸۰۶۸

تهران و البرز در انتظار سوت پایانی پروژه همت


کرج-ایرنا- ترافیک سنگین درراه های مشترک تهران والبرز دراین سال ها برای ساکنان 2 استانپرجمعیت کشور، خسته کننده و ملال آور است، از این رو مردم برای تکمیل و توسعه پروژه های راه سازی مانند بزرگراه شهید همت لحظه شماری می کنند.
تهران و البرز در انتظار سوت پایانی پروژه همت
به گزارش ایرنا، بزرگراه شهید همت به طول ۴۵ کیلومتر، عملیات ساخت آن ۵ سال پیش کلید خورد که اهمیت این پروژه در اتصال به مسیرهای گردشگری شمال و شمال غرب کشور است.
این پروژه عظیم که در امتداد بزرگراه تهران - کرج احداث شده، حدود ۱۵کیلومتر مانده به کرج بنا به عللی مانند وجود املاک شخصی و محدودیت تا حدودی با مانع اجرایی مواجه شده است.
با اینکه تاکنون حدود ۳۰ کیلومتر از این پروژه تکمیل و زیر بار ترافیک رفته اما سر ریز شدن بار ترافیکی آن به بزرگراه تهران - کرج در ورودی شرقی شهرکرج، مشکل دیگری بر مشکلات ترافیکی البرز افزوده است.
قرار است این پروژه پس از تکمیل در ورودی شرقی شهرکرج به ۲ بزرگراه شمالی و جنوبی کرج متصل شود که اگر این مهم به سرانجام برسد بخش عمده ای از ترافیک ۲ کلانشهر تهران و کرج توزیع خواهد شد.
اکنون عملیات احداث بزرگراه شمالی کرج به مسافت ۱۹ کیلومتر سومین سال ساخت خود را با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی پشت سرمی گذارد.
این بزرگراه افزون براتصال جاده کرج - چالوس ، بزرگراه شهید همت را با عبور از مناطق شمالی شهر کرج به آزاد راه کرج - قزوین متصل می کند.
طبق پیش بینی ها ، بزرگراه شمالی کرج در امتداد بزرگراه شهید همت تا ۲ سال آینده به بهره برداری می رسد.

همچنین، بزرگراه جنوبی کرج یا استان البرز درامتداد بزرگراه شهید همت با عبور از شهرستان فردیس و جنوب کرج در شهرستان ساوجبلاغ به آزاد راه کرج - قزوین اتصال خواهد یافت.
طبق گزارش های رسمی، این پروژه اکنون در ابتدای مراحل ساخت بوده و قرار است در ۳ سال آینده احداث وتکمیل شود.
با این حال تا زمان احداث ۲ بزرگراه شمالی و جنوبی کرج ، اتصال بزرگراه شهید همت به جاده کرج - چالوس در منطقه بیلقان کرج می تواند در کاهش بار ترافیکی استان البرز تاثیر گذار شود.
اکنون پروژه بزرگراهی شهید همت پس از پشت سرگذاشتن بخش عمده موانع از جمله معارضان توانسته به پیشرفت فیزیکی ۸۷ درصدی برسد که به گفته مسئولان کشوری و استانی تا پایان سال جاری تکمیل می شود.
تکمیل این پروژه نیز در روان سازی ترافیک برای سفر به ۱۴ استان کشور تاثیرگذار است و مسافران فارغ از گره های ترافیکی نفس راحتی خواهند کشید.
این پروژه مهم و تاثیر گذار بارها از سوی مسئولان کشوری و استانی مورد بازدید قرار گرفته و از نزدیک روند اجرایی آن بررسی شده است که از جمله آن می توان به بازدید سال گذشته محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اشاره کرد .
وی در جریان این بازدید گفته بو که پروژه اتوبان همت به حدی اساسی و تاثیرگذاراست که با پیمانکار پروژه ۲ نشست ویژه برگزار کردیم .
نوبخت درخصوص موانع پروژه نیز بیان کرد: برای رفع مشکلات و معارضان با جدیت وارد عمل شده ایم.
معاون رئیس جمهوری با تأکید برلزوم تسریع درتکمیل این پروژه ملی گفت: مردم می‌خواهند هر چه زودتر از این گونه پروژه ها استفاده کنند و تلاش رسانه‌های جمعی نیز برای انتشار خبرهای امیدوارکننده در جامعه شایان تقدیر است.
وی بیان کرد: مراحل تکمیل پروژه اتوبان همت باید با سرعت بیشتری پیش برود و طبق اظهارات پیمانکار این پروژه با مشکل نقدینگی، تملک و معارضان مواجه است، بنابراین ازنظر مالی نیز باید نیازها تأمین شود.
همچنین صبح دیروزدوشنبه ۲۸ خرداده ماه جاری، خیرالله خادمی معاون وزیرراه وشهرسازی ومحمدعلی نجفی استاندار البرز با حضور در محل احداث این پروژه مشکلات و نیازهای آن را واکاوی کردند.
اکنون فعالیت شتابان ۲۳۰ ماشین سنگین راه سازی و ۲۲۳ نیروی انسانی دراین مسیر سنگلاخی بیانگر تلاش راه سازان برای گشایش سریع مسیراست که اگر کار با این رویه پیش رود باید به تکمیل پروژه شهید همت در زمان مقرر یعنی پایان سال جاری امیدوار بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از پروژه شهید همت با اشاره به اینکه درسال جاری اعتباراتی
به این پروژه تخصیص یافته است، گفت: به تازگی ۵۶ میلیارد تومان اعتبار به این پروژه اختصاص یافته و تکمیل آن منوط به پرداخت کامل سهم دولت و آورده پیمانکار است.
خیرالله خادمی با تاکید بر اینکه امیدواریم با این تزریق مالی بزرگراه همت تا پایان سال به بهره‌برداری برسد، افزود: با این حال تمام قول‌هایی که توسط مسئولان برای افتتاح این پروژه داده شده منوط به تامین به موقع اعتبارات است.
وی گفت: ۵۰ واحد مسکونی در مسیر بزرگراه شهید همت طی ۳ ماه گذشته خریداری و تخریب شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه موانعی برای تخریب ومالکیت واحدهای مسکونی وجود داشت، اضافه کرد: درمجموع برای تکمیل این پروژه ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که ۱۱۰ میلیارد تومان سهم دولت و ۵۰ میلیارد تومان سهم سرمایه گذارمی باشد.
استاندار البرز نیز در این بازدید اعلام کرد که به رغم مشکلات مالی و برخی محدودیت ها بزرگراه شهید همت امسال تکمیل می شود.
محمدعلی نجفی نیز افزود: اکنون حدود ۸۷ درصدعملیات اجرایی این پروژه انجام شده و انتظار می رود دستگاه های اجرایی نسبت به تکمیل پروژه اقدام کنند.
وی بیان داشت : این پروژه با جدیت در حال انجام است و موانع استانی آن رفع شده است.
استاندار البرز گفت: این استان با مشکلات ترافیکی مواجه بوده و باید توسعه راه های آن با سرعت انجام شود.
معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری البرز درحاشیه این بازدید اظهار کرد: اعتبار لازم برای خرید املاک مسیر پروژه شهید همت تامین شده است .
خسرو ارتقایی افزود: به تازگی هزینه تملک ۷۰ واحد مسکونی در مسیر پروژه همت پرداخت کرده ایم و
مبالغ سایر املاک آماده است.
وی گفت: به طور کلی عملیات احداث ۱۵ کیلومتر از بزرگراه شهید همت باقی مانده که در سه قطعه
اجرا می شود.
ارتقایی خاطرنشان کرد: در قطعه سوم پروژه شهید همت ۱۲ میلیارد تومان برای خرید و تخریب املاک درنظر گرفته شده است.
اکنون مردم به ستوه آمده از ترافیک سنگین بین کلانشهرهای تهران و کرج برای تکمیل پروژه شهید همت و تسریع در گشایش سایر طرح های راه سازی لحظه شماری می کنند.
۸۰۲۹/ ۶۱۵۵

16 پروژه با کمک بخش خصوصی در رشت اجرا می شود


رشت - ایرنا- شهردار کلانشهر رشت گفت: از 31 توافقنامه انجام شده در حوزه سرمایه گذاری ، بعد از فراخوان 107سرمایه گذار مراجعه کردند که در زمان حاضر، 16 پروژه به مرحله عقد قرار داده رسیده که با کمک بخش خصوصی در رشت اجرا می شود.
16 پروژه با کمک بخش خصوصی در رشت اجرا می شود
به گزارش خبرنگار ایرنا، مسعود نصرتی شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران رسانه های مجازی در سالن اجتماعات شهرداری رشت افزود: به معرفی کلانشهر رشت به سرمایه گذاران نیازمندیم که کمک رسانه ها در این باره موثر است.
وی با تاکید بر این مطلب که به نگاه سرمایه گذاران و پیمانکاران نیازمندیم، تصریح کرد: سالن اجتماعات سرمایه گذاری در شهرداری رشت با تمام دفاتر متفاوت است، آنها نباید نداشته های شهرمان را ببینند، یک سری از موضوعات آبروی این کلانشهر است.
وی با بیان این که در ۶ هفته متوالی نیز ۶ پروژه پیمانکاری افتتاح و همین تعداد پروژه در رشت گلنگ زنی می شود، افزود: برای پروژه های در چارچوب پیمانکاری و بقیه پروژه ها در سال ۹۷ تامین مالی را انجام داده ایم که بخشی به صورت ملکی و بخشی هم به صورت نقدی است.
شهردار رشت در ادامه سخنانش بیان داشت: شهرهای ایرانی که برای تولید زیرساخت به صنعت ساختمان وابسته هستند، با مشکل روبرو شدند و کسی پروانه دریافت نمی کند.
وی اضافه کرد: در شهرهایی مانند رشت که تقاطع های غیرهمسطح حاضر نیست، بلوارها تملک نشده، مشکل دفن زباله دارد، پارک های ناحیه ای، محلی و منطقه ای بر اساس طرح اجرا نشده و خانه های فرهنگ نداریم، برای اجرای پروژه های این چنینی باید کار را با سختی پیش ببریم، زیرا اکنون زمان رونق ساخت و ساز و ایجاد زیرساخت نیست اما مجبوریم با هر سختی کار را انجام دهیم.
نصرتی با بیان این که برای ایجاد جذابیت در کلانشهر رشت نیاز به بازنگری طرح تفصیلی داشتیم، خاطر نشان کرد: با مشارکت سازمان نظام مهندسی استان گیلان، شورای اسلامی و کمیسیون عمران شورا در مدت هشت ماه ، ۵۱ مورد بازنگری صورت گرفته و در مرحله تصویب نهایی است.
وی در ادامه سخنانش با اشاره به ۲۱ بار مسدود شدن حساب شهرداری رشت در مدت هشت ماه گذشته، این اقدام را یک فاجعه برای مدیریت شهری عنوان و اظهار کرد: توافقهای انجام شده در این باره انجام گرفته و دیگر حسابی مسدود نمی شود.
شهردار کلانشهر رشت بیان داشت: ۷۴ چک برگشتی به جا مانده از گذشته موجود است که برای رضایتمندی افراد با توافقاتی از جمله چک مجدد و قسط بندی این مشکل را نیز مرتفع می کنیم.
نصرتی پرداخت ۱۸۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بدهی شهرداری رشت را رقم قابل توجهی عنوان و خاطر نشان کرد: با این مبلغ می توانستیم بیش از ۴۰ پروژه اجرا کنیم، تا مردم ببینند اما بدهی به جا مانده از گذشته را پرداخت کردیم.
وی در ادامه نشست خبری در جمع خبرنگاران بیان داشت: کارخانه آسفالت شهرداری رشت قبل از مسئولیت بنده در شهرداری متروکه تعطیل بود، در عوض یک پیمان هایی داشتیم که لحظه به لحظه به بدهی شهرداری اضافه می شد اما اکنون با فعالیت این کارخانه، شهر بدون به وجود آمدن بدهی، آسفالت شده است.
شهردار کلانشهر رشت درباره سئوال خبرنگاری مبنی بر پرداخت پاداش ها در شهرداری خاطر نشان کرد: پرداخت این پاداش ها متعلق به گذشته است که بایستی در همان موقع سئوال می کردید در دوره مسئولیتم پاداش ها تا یک شانزدهم تعدیل شد.
وی درباره مطالب منتشر شده درباره عدم حضورش در پیاده راه فرهنگی رشت در جریان پخش زنده بازی ایران و مراکش بیان داشت: برای دریافت مجوز این برنامه، زحمات زیادی از سوی بنده انجام شد و اکنون این نوع حرکت ها و مذاکرات زیبنده این کلانشهر نیست.
نشست خبری رسانه های مکتوب قرار است هفته آینده با حضور شهردار کلانشهر رشت برگزار شود.
رشت حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت ثابت دارد که به طور متوسط، این تعداد در طول روز به بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می رسد.
۷۲۸۶ /۶۰۳۰

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن