گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری ورزشی

خداحافظ آقای کی‌روش، ممنون بابت همه چیز


سعید زاهدیان / کی‌روش در شرایطی با ایران وداع کرد که اگر درباره‌اش نگوییم شکست خورده، یک مربی برنده هم نبود اما استقبال کلمبیا از او نشان می‌دهد که آن‌ها این مربی را قبول دارند و خوب می‌شناسند.

به بهانه ی استقبال از کی روش در بوگوتا

یک مرد جوان ایرانی در بوگوتا با دسته گل به استقبال کی روش رفت، ویدیویی که از دیشب وایرال شد. مرد جوان فریاد می زد، سلام آقای کی روش، کلمات فارسی او کی روش را خوشحال کرد، یک لحظه انگار در بوگوتا تنها نبود. ما اما از تهران باید بگوییم خداحافظ آقای کی روش.

سعید زاهدیان / استقبال از کارلوس کی روش در بوگاتا دی سی هیچ تفاوتی با نخستین ورودش به تهران نداشت؛ خبرنگاران و عکاسان کلمبیایی برای گرفتن چند ثانیه مصاحبه از سر و کول هم بالا رفتند. ذوق زدگی کلمبیایی ها که در گذشته کارلوس بیلاردو و خوزه پکرمن آرژانتینی را روی نیمکت خود تجربه کرد ند، به خوبی نشان داد که پروژه آن ها برای جذب یک مربی بزرگ، به نتیجه رسیده؛ آن ها قهرمانی کوپا آمه ریکا می خواهند و برای این هدف، سراغ یکی از بهترین مربیان دنیا آمدند. کی روش برای آن ها دست کمی از بیلاردو و از آن مهمتر، خوزه پکرمن ندارد؛ به همین دلیل از انتخاب خود سرمست و شادمانند.

ویدیو تماشا کنید:
استقبال فارسی در بوگوتا دی سی: آقای کی روش، ممنون بابت همه چیز
حالا به فوتبال ایران برگردیم، جایی که همواره بعد از اتمام کار یک مربی، بیکار ماندن و نداشتن پیشنهاد کاری دندان گیر به سوژه اصلی منتقدان تبدیل می شود. بدون اغراق، تمام مربیان داخلی و خارجی تیم ملی ایران، با برچسب بازنده و شکست خورده از تیم ملی جدا شدند اما سرنوشت در ادامه چگونه رقم خورد؟ اغلب مربیان بازنده و شکست خودره در تیم ملی -چه داخلی و چه خارجی- تا مدت ها بدون تیم، خانه نشین بودند یا اگر بعد چند ماه مشغول به کار شدند، با تیم ها کوچک به دایره مربیگری بازگشتند. مربیان بازنده و شکست خورده ما -چه داخلی و خارجی، چه نامدار و بزرگ شبیه ایوویچ و بلاژویچ و چه نسبتا موفق مانند برانکو- هیچ گاه پیشنهاد بزرگی به دست شان نرسید. کار در لیگ کرواسی و یا مدتی کوتاه در عربستان و چین؛ این مهمترین اتفاقات مربیان قبلی ایران بود.
اما کارلوس کی روش در این زمینه هم با تمام مربیان قبلی فرق داشت. شاید موضوع پیشنهاد از تیم مای آفریقای جنوبی، ازبکستان، ژاپن، استرالیا این اواخر از نظر منتقدان کی روش، تنها داغ نگه داشتن بازار کار برای کی روش بود تا بتواند از ایران دستمزد بالاتری طلب کند. انتخاب کلمبیا بلافاصله پس از وداع با ایران یک اتفاق بزرگ برای ما بود: فالکائو، خامس رودریگز، جان کوارادو، کارلوس باکا، اوسپینا، یری مینا و... که از تیم هایی نظیر رئال، یووه، چلسی و دیگر تیم های بزرگ اروپایی می آیند، باید زیر دست مردی کار کنند که آموزش ها و متد تمرینی اش اگر نگویی در سطح باشگاه های بزرگ دنیا نیست، کمتر و پایین تر آن ها هم نیست. این را فدراسیون کلمبیا که سابقه کار با پکرمن را داشته، خیلی خوب درک می کند.
---
حضور کارلوس کی روش در کلمبیا شاید به احساسی نوستالژیک در ما تبدیل شود که با دیدن بازی های کلمبیا افسوس از دست رفتن مردی را بخوریم که در احیای او ما بیشترین سهم را داشتیم و با استعدادهایمان کی روش را به جمع مربیان طراز یک دنیا برگرداندیم. 8 سال پیش، وقتی کی روش به ایران آمد، یک مربی بزرگ و رزومه دار بود که به دلیل بد اقبالی یا اشتباهاتش از فهرست مربیان درجه یک دنیا بیرون رانده شده بود اما در ایران 8 سال فرصت پیدا کرد تا خودش را احیا کند و به سطح اول برساند.
یادداشت های دیگری را درباره کارلوس کی روش بخوانید:
نوستالژی مردی به نام کوئیروز / هر روز دل مان برایت تنگ می شود
درباره عملکرد چهره بحث برانگیز این روزها / کارلوس کی روش، موفق یا ناکام؟
در این مسیر، فوتبال ایران و کی روش هر دو منتفع شدند و منافع مشترکی داشتنتد که پیوندی ناگسستنی میان این دو تا لحظه آخر برقرار بود. در ماجرای جدایی کارلوس از تیم ملی ایران، این کی روش بود که منتفع شد و خسارت های پایان همکاری از همان روزی که رفت، هر روز برای مان بیشتر و بیشتر می شود. اما یکی از بزرگترین دستاوردهای ما این است که با مردی قطع همکاری کردیم که گزینه اصلی تیم پرستاره کلمبیاست. این ماجرا دقیق تر تفاوت کی روش و مربیان قبلی را آشکار می کند. مربیان قبلی همگی خانه نشینی یا کار در باشگاه های کوچک را تجربه کردند اما کی روش با هدفی بزرگ به تیمی بزرگتر رفت تا شاید آنجا خودش را بالاتر بکشد و با موفقیت در کلمبیا، خودش را از دایره درجه یک ها خارج و به فهرستی باز گردد که قبلا تجربه کرده بود: مربیگری در یک باشگاه بزرگ در لیگی بزرگ!
کی روش 8 سال در ایران کار کرد اما ظاهرا خیلی ها متوجه تفاوت او با دیگران نشدند؛ شاید کلمبیا و نتایج آینده این تیم، خیلی ملموس و آشکارا، بدون آنکه نیازی به نظرات کارشناسان باشد، دوباره نشان دهد که او مردی از جنس گواردیولا، مورینیو، پوچتینو، سیمئونه، ونگر، کلوب و... است و می تواند لکه های سیاهی را که در گذشته کارنامه اش را خراب کرده بود، پاک کند و به دنیا نشان دهد که ماجرای رئال مادرید یک استثنا و اتفاقی نادر در کارنامه او بوده.
کی روش در شرایطی با ایران وداع کرد که اگر درباره اش نگوییم شکست خورده، یک مربی برنده هم نبود اما استقبال کلمبیا از او نشان می دهد که آن ها این مربی را قبول دارند و خوب می شناسند که او را جانشین مرد بزرگی به نام پکرمن کرده اند.


addup.center