گروه خبری سیاسی

یک اشتباه خطرناک و پاسخ بانک مرکزی به داستان گم شدن 9 میلیارد دلار


چه کسانی جنجال 9 میلیارد دلاری را به عنوان کشف بزرگ کلید زدند/پیامدهای داستان گم شدن 9 میلیارد در بازار و افکار عمومی جامعه چه بود/بانک مرکزی دلارهای 4200 تومانی را در ازای چه مدارکی می دهد/منشاء اشتباه خطرناک یک نماینده و یک خبرگزاری چه بود؟
یک اشتباه خطرناک و پاسخ بانک مرکزی به داستان گم شدن 9 میلیارد دلار

به گزارش ایران انلاین این ادعا یا اتهام بزرگ را یک نماینده اصولگرا که عضو کمیسیون مهم برنامه و بودجه است کلید زد و یک خبرگزاری داخلی آن را به عنوان یک کشف تازه در لیست اتهام های مدیران بانکی قرار داد. ادعای گم شدن 9 میلیارد دلار به دلیل رقم بزرگ آن در فضای فعلی که بانک مرکزی دچار نقل و انتقال مدیریتی است به یک جنجال در سطح جامعه تبدیل شد به گونه ای که حتی شهروندان عادی نیز ظرف دو روز گذشته با تعجب از سرنوشت این پول درشت سوال می کردند. ضمن این که برخی از ناظران تصریح کردند که این ادعا به شدت بر التهاب بازار دامن زده است و بسیاری از فعالان اقتصادی تصور می کنند که عده ای از مدیران در این قضیه متهم هستند و یا بازداشت شده اند

امروز در نهایت بانک مرکزی به ادعای جنجالی خبرگزاری داخلی و نماینده اصولگرا به صورت صریح پاسخ داد و برای اثبات وفاداری خود به اصل شفافیت تاکید کرد که لیست همه دریافت کنندگان ارز دولتی 4200 تومانی تحویل وزارت اقتصاد شده است

در پاسخ بانک مرکزی تلاش شده تا برای افکار عمومی و نمایندگانی که با اظهار نظر عجیب یوسفیان ذهن شان دچار شائبه شده است توضیح داده شود که مجموعه ارزی که با نرخ دولتی 4200 تومان اختصاص داده شده است در قبال ارائه مدارک مثل ثبت سفارش و صدور مجوز وزارت صنایع، قرارداد مشخص با فروشنده کالای خارجی، ارائه اسناد از سوی بانک عامل و در نهایت گواهی مراکز گمرکی در خصوص ترخیص کالا است. در توضیح بانک مرکزی به صراحت تاکید شده است که این نهاد دلارهای دولتی 4200 تومانی را در ازای مدارک مشخص یادشده ارائه کرده است و اگر تخلفی صورت گرفته است باید به سازمان تعزیرات و مراجع ذیربط ارجاع شود

به باور بانک مرکزی اشتباه خطرناک نماینده مذکور و خبرگزاری دخیل در ساختن این جنجال ناشی از بی اطلاعی آنها از مراحل تامین و تخصیص ارز و تشریفات و ارادات کالا و یا گمانه زنی اشتباه آنها است. در نهایت این بانک به زبان هشدار می گوید که در وضعیت فعلی چنین اظهار نظرهای حساب نشده و جنجال ساز به شدت بر التهاب و بحران بازار دامن می زند

متن پاسخ بانک مرکزی که در اختیار رسانه ها قرار داده شده به شرح زیر است: ‌

اصولا فرآیند واردات رسمی کالا به کشور به اجمال از مراحل زیر تشکیل یافته است:

1-‌اخذ پروفرما(پیش فاکتور) از فروشنده خارجی / انعقاد قرارداد با فروشنده خارجی
2-‌انجام ثبت سفارش نزد وزارت صنعت، معدن، تجارت (کسب اجازه رسمی ورود کالا به کشور)
1-3 تخصیص ارز توسط بانک مرکزی پس از درخواست بانک عامل واردکننده (تایید گواهی ثبت آماری)
2-3 تامین ارز توسط بانک مرکزی به واسطه بانک عامل یا از طریق سامانه نیما و انتقال ارز به حساب فروشنده خارجی (با استفاده از ابزارهایی همچون حواله، برات یا اعتبار اسنادی)
4-‌ارسال کالا توسط فروشنده خارجی به گمرک مقصد (ورود کالا به کشور)
5-‌امور گمرکی و ترخیص کالا توسط وارد کننده

با توجه به توضیحات اجمالی فوق در خصوص فرآیند واردات کالا توجه به موارد زیر ضروری است:

1-از تاریخ 22 فروردین 97 مطابق مصوبه هیات وزیران انجام ثبت سفارش برای واردات کالا به کشور اعم از سرزمین اصلی و مناطق آزاد الزامی شده است.

2-ثبت سفارش‌های صادره دارای سه ماه اعتبار بوده و لزوما همه ثبت سفارش ها به مرحله تقاضا برای تخصیص ارز نمی‌رسند.

3-تخصیص ارز توسط بانک مرکزی در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه صورت پذیرفته و به معنی تامین و فروش ارز به وارد کننده نیست و صرفا به معنی مجوز خرید ارز از بانک مرکزی یا سامانه نیما در صورت تامین ریال لازم با اعتبار یک ماهه است.

4-در صورت تامین ارز، مطابق مقررات ارزی واردکننده حداکثر شش ماه فرصت دارد نسبت به ارایه اسناد حمل به بانک عامل و دریافت اعلامیه تامین ارز (مجوز ترخیص از گمرک) اقدام کند.

5-از زمان دریافت اعلامیه تامین ارز (ارایه اسناد حمل) وارد کننده حداکثر سه ماه فرصت دارد نسبت به ارایه پروانه گمرکی ورود کالا مطابق ثبت سفارش صادره و اسناد حمل ارایه شده به بانک عامل اقدام کند.(در مصوبه جدید دولت این مهلت ها به ترتیب به 3 و 2 ماه تقلیل یافته است).

نتیجه اینکه آمار ثبت سفارش اعلام شده تا این تاریخ لزوما به معنی ارز تخصیص یافته، ارز تامین شده و عدم ورود کالا به کشور نیست و همچنین ارز تخصیص یافته لزوما به معنی ارز تامین شده نیست و نیز ارز تامین شده تا این تاریخ نمی‌تواند به مفهوم عدم ورود کالا به کشور تلقی شود.

در مورد 9 میلیارد دلار اشاره شده در مصاحبه آقای عزت الله یوسفیان ملا فقط در صورتی می توان اظهار نظر قطعی کرد که 3 ماه مهلت ارایه پروانه ورود کالا پس از حداکثر 6 ماه مهلت ارایه اسناد حمل، منقضی شده و کالایی به کشور وارد نشده باشد.

مطابق مقررات ارزی با انقضای مهلت های یاد شده بانکهای عامل مکلف هستند، به پیگیری عودت ارز تامینی و در صورت عدم ایفای تعهد ارزی توسط وارد کننده معرفی این دسته از واردکنندگان به سازمان تعزیرات حکومتی اقدام کنند.

همچنین همان طور که قبلا اعلام شده فهرست کامل افرادی که طی چهار ماه گذشته ارز به نرخ رسمی دریافت کرده‌اند، به نهادهای نظارتی و گمرک ارسال شده است که قطعا در صورت مشاهده هرگونه تخلف با برخورد مراجع نظارتی و قضایی همراه خواهد بود.

با توجه به توضیحات اشاره شده که مطالعه آن هم برای عموم مردم و هم برای سایر افراد صاحبنظر مفید به نظر می‌رسد، ذکر این نکته ضروری است که نمایندگان‌ مجلس و سایر اشخاصی که در مورد این گونه موارد به اظهار نظر رسانه‌ای می پردازند حتما باید از جزئیات مساله مطلع باشند و با اطلاعات کامل و دقیق با رسانه ها مصاحبه کنند زیرا در شرایط فعلی چنین گمانه زنی هایی موجب بروز تنش در سطح جامعه و التهاب آفرینی می‌شود

واکنش توئیتری حدادعادل به سخنان رضا پهلوی/ به جای خزر در باره جدایی بحرین توضیح بده


یک فعال سیاسی اصولگرا از رضا پهلوی خواستار توضیح جدایی بحرین از ایران شد.

ایران آنلاین / غلامعلی حدادعادل در واکنش به سخنان رضا پهلوی در حساب توئیتر خودش نوشت:

رضا پهلوی و سلطنت‌طلبان بعد از توافق اخیر خزر می‌خواهند مردم را تحریک کنند. بهتر است ایشان درباره‌ بخش‌هایی از ایران، مانند بحرین که در زمان پدر و پدربزرگش از ایران جدا شد، توضیح دهند.

---

/ایلنا

مهر تایید سخنگوی شورای نگهبان بر قانونی بودن توییتر


عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان که به تازگی به توییتر پیوسته است گفت استفاده از این شبکه اجتماعی، غیرقانونی نیست.
مهر تایید سخنگوی شورای نگهبان بر قانونی بودن توییتر

ایران آنلاین /عباسعلی کدخدایی در گفت‌وگو با روزنامه هفت‌صبح  با تایید عضویت در توییتر در پاسخ به این سوال که "آیا این صفحه برای خودتان است با خنده گفت: «اگر می‌دانستم این همه جنجال درست می‌شود اصلا وارد توئیتر نمی‌شدم.»

او در باره دلیل خود برای ورود به توئیتر توضیح داد: «دوستان مسئول در سایت ما پیشنهاد دادند که این صفحه را برای اطلاع‌رسانی راه‌اندازی کنم.» کدخدایی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فیلتر بودن این سایت تصمیم گرفته عضو آن شود، می‌گوید: «به هر حال مسئولان مختلف در این شبکه حضور دارند و ما هم تصمیم گرفتیم مانند مسئولان به این شبکه ورود پیدا کنیم.»

توییتر

وی در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از سایت فیلتر شده غیرقانونی نیست، می‌گوید: «یک تفسیری که در این مورد وجود داشت این بود که فیلتر یک سایت محدودیت است اما استفاده از آن غیرقانونی نیست. اگر تفسیر جدیدی وجود داشته باشد و بگوید که استفاده از سایت فیلتر شده جرم است ما نیز حتما از آن تبعیت می‌کنیم.»

از سخنگوی شورای نگهبان سوال شد این موضوع کمی عجیب نیست که یک سایت فیلتر باشد اما همه از آن استفاده کنند؟ او به یک جواب کوتاه بسنده می‌گوید: «به هر حال برخی مسئولان تصمیم گرفته‌اند توئیتر فیلتر باشد.»

/ عصر ایران

بسیج اسامی مفسدان اقتصادی را اعلام خواهد کرد


سردار غلامحسین غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین در اولتیماتومی به مفسدان اقتصادی گفت: کسانی که مایحتاج مردم را احتکار و از دست مردم پنهان می کنند یک کار شیطانی می کنند، من به آنها توصیه می کنم که دست بردارید از این کارها وگرنه با عمل انقلابی بسیج مواجه خواهند شد و این را ثابت و عمل کردیم و فقط حرف نمی زنیم.
بسیج اسامی مفسدان اقتصادی را اعلام خواهد کرد

ایران آنلاین /رئیس سازمان بسیج با اعلام این خبر که نامه ای که به رئیس قوه قضاییه نوشته است، اظهار داشت: همزمان با این نامه، بیانیه ای نیز در شبکه های اجتماعی منتشر شد که هر دوی آنها دارای یک روح هستند و آن چیزی نیست جز اینکه، بسیج آمادگی این را دارد که در کنار و همراه دستگاه قضا در رابطه با مبارزه با مفاسد اقتصادی به جد وارد شود.


رئیس سازمان بسیج افزود: مردم دائما در رسانه ها شاهد این هستند که بسیج با احتکار کنندگان با اقدام عملی و صریح در حال برخورد است و این اقدام ادامه خواهد داشت. مردم ما به دنبال آرامشی هستند که در بازار حاکم باشد که بسیج در خط مقدم این جبهه قرار دارد.

وی اضافه کرد: بر اساس آخرین دستوری که از طرف سازمان، به تمامی استانها ابلاغ شده همه بسیجیان آماده و پای کار هستند تا در این راه به نتیجه مطلوب برسیم.

بسیج در آینده نزدیک اسامی مفسدان اقتصادی را به مردم اعلام خواهد کرد

سردار غیب پرور در پاسخ به این سوال که آیا بسیج برای مبارزه با مفاسد اقتصادی هم وارد عمل خواهد شد یا خیر تاکید کرد: بله، حتما این اتفاق نیز در حال رخ دادن است و تعدادی از اعضای بسیجی  با هماهنگی های صورت گرفته از طرف سازمان بسیج و قوه قضائیه به عنوان ضابط دستگاه قضاء وارد عمل شده اند و این کار شروع شده است.

رئیس سازمان بسیج در پاسخ به این سوال که با توجه به موارد ذکر شده چه خبر خوشی برای مردم دارید، گفت: خبر خوش این است که بسیج در این راه بسیار جدی است، خبر خوش این است که بسیج عرصه را برای مفسدان اقتصادی تنگ خواهد کرد.

وی ادامه داد: ما در آینده نزدیک اسامی را به مردم افشا و اعلام می کنیم و با کسی هم در این رابطه تعارفی نداریم، اینطور نمی شود که یک عده ای به مثال زالو خون مردم را بمکند.

سردار غیب پرور در پایان گفت: مفسدان اقتصادی از داعش جنایتکار ترند، ما یک پاسدار هستیم و عادت داریم به رفتار انقلابی و بسیجی و حتما در رابطه با این موضوع ورود خواهیم کرد./راه دانا

اظهارات صریح ناطق نوری در باره کاهش اعتماد مردم به مسئولان


حجت الاسلام ناطق نوری در اظهاراتی صریح خواستار احیای اعتماد مردم شد و تصریح کرد که کاهش اعتماد جامعه به عملکرد ما مسئولان برمی گردد
اظهارات صریح ناطق نوری در باره کاهش اعتماد مردم به مسئولان

.ایران آنلاین /عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امروز متاسفانه اعتماد مردم به دلیل عملکرد ما کم شده است، گفت: به نظر من، ما از قبل هم مشکل خارجی داشتیم اما آن ها را طی کردیم؛ ما مسائل داخلی داریم.

علی اکبر ناطق نوری عصر امروز (دوشنبه) در مراسم رونمایی از کتاب "الف لام خمینی" اظهار داشت: مردم در ابتدای انقلاب، با کوپن و جیره زیر بمباران زندگی میکردند و بچه های خود را به جبهه میفرستادند اما در عین حال به حضرت امام عشق می ورزیدند اما امروز متاسفانه اعتماد مردم به دلیل عملکرد ما کم شده است.
وی افزود: به نظر من، ما از قبل هم مشکل خارجی داشتیم اما آن ها را طی کردیم؛ ما مسائل داخلی داریم. امام به خدا اتکا داشت؛ همین انسان قاطع خطاب به سربازان و فرماندهانی که از جبهه می آمدند، می گفت ای کاش من جای شما بودم؛ من بازوی شما را می بوسم

دستور ویژه رئیس جمهور برای پیشرفت روند رفع موانع تولید


بابک دین پرست معاونت هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت‌کشور از دستور ویژه روحانی برای رفع موانع تولید خبر داد و گفت: براساس تصویب نامه مورخ 19/02/1394 هیأت وزیران، کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید دراستانها شکل گرفته و تاکنون وزارتخانه های صنعت، معدن وتجارت، وزارت کشور و استانداری ها، تمام سعی وتلاش خود را به این امرمعطوف داشته اند.
دستور ویژه رئیس جمهور برای پیشرفت روند رفع موانع تولید

ایران آنلاین /معاون اقتصادی وزارت کشور افزود: از زمان تشکیل کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید در استان ها، وزارت کشور گزارش‌های تحلیلی متعدد و منظمی را از عملکرد کارگروه های مذکورتهیه و برای استحضار رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارسال کرده است که آخرین مورد آن درقالب گزارش عملکرد سه ماهه اول سال 1397، در ابتدای مرداد ماه تنظیم و به همراه پیشنهادات لازم به حضور رئیس جمهور ارسال شد.

دین پرست در ادامه خاطرنشان کرد: رئیس جمهور، گزارش مذکور را با دستورِ" برای پیشرفت روند و رفع موانع تولید اقدامات لازم بعمل آید" ، عیناً به وزیرصنعت، معدن وتجارت و رئیس کل محترم بانک مرکزی، ارسال وابلاغ نموده اند.

وی در همین زمینه افزود: در پی تصویب قانون الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ آن درخرداد ماه سال جاری، تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید درسطح ملی، کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید درسطح استان ها و همکاری دستگاههای ذیربط در این خصوص نهادینه شده و تعمیق یافته است.

دین پرست خاطر نشان کرد: آئین نامه مربوطه نیز با محوریت وزارت صنعت، معدن وتجارت و با همکاری مراجع ذی‌ربط، ازجمله وزارت کشور درحال تدوین است که پس از تصویب هیئت وزیران، به استان‌ها ابلاغ خواهد شد.

معاونت هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت‌کشور ابراز امیدواری کرد: با اجرای دقیق این قانون، مصوبات ستاد ملی و کارگروه های استانی، از ضمانت اجرایی لازم و کافی برخوردار شوند و مسیرحمایت از بنگاههای اقتصادی هموارتر شود./ پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور

>