گروه خبری سیاسی

مجلس در باره سیاست ارزی و عملکرد بانک مرکزی تحقیق و تفحص می کند+ سند


در فضای اقتصادی کشور که دولت به تازگی بسته سیاست ارزی خود را به اجرا گذاشته است شماری از نمایندگان تحقیق و تفحص از عملکرد ارزی را تصویب کردند
مجلس در باره سیاست ارزی و عملکرد بانک مرکزی تحقیق و تفحص می کند+ سند

هیئت رئیسه مجلس، درخواست تحقیق و تفحص در خصوص  «سیاست ارزی اخیر دولت و ارزیابی عملکرد سامانه نیما و بررسی آثار، آسیب ها و آفات، تخلفات و مفاسد احتمالی اجرای مصوبه ارزی 97» را به کمیسیون تخصصی ارجاع داد.

---

متن درخواست تحقیق و تفحص بدین شرح است:

در پی نوسانات ارزی در کشور، دولت محترم در 22 فرودین 97، تصمیمی را گرفته و 4200 تومان را به عنوان نرخ رسمی دلار اعلام نمود و سامانه ای به نام "نیما" را جهت تخصیص ارز معرفی کرد.

اگرچه در مبانی نظری این سیاست و خاستگاه و میزان ضرورت آن و سرعت به کار رفته در اتخاذ تصمیم و میزان تمهید مقدمات فکری و کارشناسی انجام شده و همینطور آماده بودن بسترهای عملیاتی برای پیاده سازی سیاست و زیرساختهای لازم و نیز با توجه به تجربیات گذشته در دولتهای سابق، نقدهایی عالمانه وجود دارد،

با این حال و با فرضِ پذیرشِ ضرورت و فوریتِ این حد از دخالت دولت در اقتصاد و بویژه تعیین دستوری نرخ ارز( و توسل به مفهوم "قاچاق" در انحراف از این مصوبه)، پس از مدت کوتاهی از اجرای مصوبه، مواجه با نگرانی هایی جدی از سوی مردم، فعالان اقتصادی، صاحب نظران و رسانه ها شدیم و نیز اخبار و گزارشاتی مبنی بر وجود ناکارامدی بالا در سیستم و رخ دادن تخلفات، رانتها و فسادها در مقام اجرا و در بخشهای مختلف فرایند منتشر شده و نیز عدم تخصیص بهینه ارز به مقاصد را در حلقه های این زنجیره نمودار کرده و نهایتا احتمال عدم تحقق اهداف اولیه و اعلامی دولت را نشان می داد.

از این رو به منظور روشن شدن ابعاد کامل موضوع و پیگیری بخشی از مطالبات مردم و نظر به شآن و وظیفه نظارتی مجلس، طرح تحقیق و تفحص با سوالاتی که در ضمیمه ملاحظه میفرمایید با همراهی برخی همکاران در تاریخ 97/5/3 تدوین و عملیاتی نمودیم. امید است با همکاری دستگاههای مرتبط دولت همچون بانک مرکزی، وزارتین اقتصاد و صمت زمینه مدیریت شایسته تر بر منابع، سرمایه ها و فرصتها بیش از گذشته فراهم، انحرافات کمینه و بهروری سرمایه و منابع کشور ارتقا یابد.

به یاری خدا تا شفاف شدن ابهامات، تحقق اهداف فوق و پاسخ به مطالبات مردم تحقیق و تفحص را ادامه خواهیم داد .

آنچه سبب ارائه توضیحات فوق در این شرایط گردید، نگرانی های ناشی از اظهارات و اقداماتی است که دستاوردی جز مخدوش شدن بیشتر اعتماد و انسجام عمومی نخواهد داشت.

و اما نکته آخر آنکه همه در بیان نظر و خبر آزادند اما نشر اخبار نادرست مانند گم شدن 9 میلیارد دلار ارز دولتی، خدمتی به مردم نبوده و جز افزایش یأس، تاثیر دیگری در جامعه نخواهد داشت.

واکنش توئیتری حدادعادل به سخنان رضا پهلوی/ به جای خزر در باره جدایی بحرین توضیح بده


یک فعال سیاسی اصولگرا از رضا پهلوی خواستار توضیح جدایی بحرین از ایران شد.

ایران آنلاین / غلامعلی حدادعادل در واکنش به سخنان رضا پهلوی در حساب توئیتر خودش نوشت:

رضا پهلوی و سلطنت‌طلبان بعد از توافق اخیر خزر می‌خواهند مردم را تحریک کنند. بهتر است ایشان درباره‌ بخش‌هایی از ایران، مانند بحرین که در زمان پدر و پدربزرگش از ایران جدا شد، توضیح دهند.

---

/ایلنا

مهر تایید سخنگوی شورای نگهبان بر قانونی بودن توییتر


عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان که به تازگی به توییتر پیوسته است گفت استفاده از این شبکه اجتماعی، غیرقانونی نیست.
مهر تایید سخنگوی شورای نگهبان بر قانونی بودن توییتر

ایران آنلاین /عباسعلی کدخدایی در گفت‌وگو با روزنامه هفت‌صبح  با تایید عضویت در توییتر در پاسخ به این سوال که "آیا این صفحه برای خودتان است با خنده گفت: «اگر می‌دانستم این همه جنجال درست می‌شود اصلا وارد توئیتر نمی‌شدم.»

او در باره دلیل خود برای ورود به توئیتر توضیح داد: «دوستان مسئول در سایت ما پیشنهاد دادند که این صفحه را برای اطلاع‌رسانی راه‌اندازی کنم.» کدخدایی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فیلتر بودن این سایت تصمیم گرفته عضو آن شود، می‌گوید: «به هر حال مسئولان مختلف در این شبکه حضور دارند و ما هم تصمیم گرفتیم مانند مسئولان به این شبکه ورود پیدا کنیم.»

توییتر

وی در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از سایت فیلتر شده غیرقانونی نیست، می‌گوید: «یک تفسیری که در این مورد وجود داشت این بود که فیلتر یک سایت محدودیت است اما استفاده از آن غیرقانونی نیست. اگر تفسیر جدیدی وجود داشته باشد و بگوید که استفاده از سایت فیلتر شده جرم است ما نیز حتما از آن تبعیت می‌کنیم.»

از سخنگوی شورای نگهبان سوال شد این موضوع کمی عجیب نیست که یک سایت فیلتر باشد اما همه از آن استفاده کنند؟ او به یک جواب کوتاه بسنده می‌گوید: «به هر حال برخی مسئولان تصمیم گرفته‌اند توئیتر فیلتر باشد.»

/ عصر ایران

بسیج اسامی مفسدان اقتصادی را اعلام خواهد کرد


سردار غلامحسین غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین در اولتیماتومی به مفسدان اقتصادی گفت: کسانی که مایحتاج مردم را احتکار و از دست مردم پنهان می کنند یک کار شیطانی می کنند، من به آنها توصیه می کنم که دست بردارید از این کارها وگرنه با عمل انقلابی بسیج مواجه خواهند شد و این را ثابت و عمل کردیم و فقط حرف نمی زنیم.
بسیج اسامی مفسدان اقتصادی را اعلام خواهد کرد

ایران آنلاین /رئیس سازمان بسیج با اعلام این خبر که نامه ای که به رئیس قوه قضاییه نوشته است، اظهار داشت: همزمان با این نامه، بیانیه ای نیز در شبکه های اجتماعی منتشر شد که هر دوی آنها دارای یک روح هستند و آن چیزی نیست جز اینکه، بسیج آمادگی این را دارد که در کنار و همراه دستگاه قضا در رابطه با مبارزه با مفاسد اقتصادی به جد وارد شود.


رئیس سازمان بسیج افزود: مردم دائما در رسانه ها شاهد این هستند که بسیج با احتکار کنندگان با اقدام عملی و صریح در حال برخورد است و این اقدام ادامه خواهد داشت. مردم ما به دنبال آرامشی هستند که در بازار حاکم باشد که بسیج در خط مقدم این جبهه قرار دارد.

وی اضافه کرد: بر اساس آخرین دستوری که از طرف سازمان، به تمامی استانها ابلاغ شده همه بسیجیان آماده و پای کار هستند تا در این راه به نتیجه مطلوب برسیم.

بسیج در آینده نزدیک اسامی مفسدان اقتصادی را به مردم اعلام خواهد کرد

سردار غیب پرور در پاسخ به این سوال که آیا بسیج برای مبارزه با مفاسد اقتصادی هم وارد عمل خواهد شد یا خیر تاکید کرد: بله، حتما این اتفاق نیز در حال رخ دادن است و تعدادی از اعضای بسیجی  با هماهنگی های صورت گرفته از طرف سازمان بسیج و قوه قضائیه به عنوان ضابط دستگاه قضاء وارد عمل شده اند و این کار شروع شده است.

رئیس سازمان بسیج در پاسخ به این سوال که با توجه به موارد ذکر شده چه خبر خوشی برای مردم دارید، گفت: خبر خوش این است که بسیج در این راه بسیار جدی است، خبر خوش این است که بسیج عرصه را برای مفسدان اقتصادی تنگ خواهد کرد.

وی ادامه داد: ما در آینده نزدیک اسامی را به مردم افشا و اعلام می کنیم و با کسی هم در این رابطه تعارفی نداریم، اینطور نمی شود که یک عده ای به مثال زالو خون مردم را بمکند.

سردار غیب پرور در پایان گفت: مفسدان اقتصادی از داعش جنایتکار ترند، ما یک پاسدار هستیم و عادت داریم به رفتار انقلابی و بسیجی و حتما در رابطه با این موضوع ورود خواهیم کرد./راه دانا

اظهارات صریح ناطق نوری در باره کاهش اعتماد مردم به مسئولان


حجت الاسلام ناطق نوری در اظهاراتی صریح خواستار احیای اعتماد مردم شد و تصریح کرد که کاهش اعتماد جامعه به عملکرد ما مسئولان برمی گردد
اظهارات صریح ناطق نوری در باره کاهش اعتماد مردم به مسئولان

.ایران آنلاین /عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امروز متاسفانه اعتماد مردم به دلیل عملکرد ما کم شده است، گفت: به نظر من، ما از قبل هم مشکل خارجی داشتیم اما آن ها را طی کردیم؛ ما مسائل داخلی داریم.

علی اکبر ناطق نوری عصر امروز (دوشنبه) در مراسم رونمایی از کتاب "الف لام خمینی" اظهار داشت: مردم در ابتدای انقلاب، با کوپن و جیره زیر بمباران زندگی میکردند و بچه های خود را به جبهه میفرستادند اما در عین حال به حضرت امام عشق می ورزیدند اما امروز متاسفانه اعتماد مردم به دلیل عملکرد ما کم شده است.
وی افزود: به نظر من، ما از قبل هم مشکل خارجی داشتیم اما آن ها را طی کردیم؛ ما مسائل داخلی داریم. امام به خدا اتکا داشت؛ همین انسان قاطع خطاب به سربازان و فرماندهانی که از جبهه می آمدند، می گفت ای کاش من جای شما بودم؛ من بازوی شما را می بوسم

دستور ویژه رئیس جمهور برای پیشرفت روند رفع موانع تولید


بابک دین پرست معاونت هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت‌کشور از دستور ویژه روحانی برای رفع موانع تولید خبر داد و گفت: براساس تصویب نامه مورخ 19/02/1394 هیأت وزیران، کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید دراستانها شکل گرفته و تاکنون وزارتخانه های صنعت، معدن وتجارت، وزارت کشور و استانداری ها، تمام سعی وتلاش خود را به این امرمعطوف داشته اند.
دستور ویژه رئیس جمهور برای پیشرفت روند رفع موانع تولید

ایران آنلاین /معاون اقتصادی وزارت کشور افزود: از زمان تشکیل کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید در استان ها، وزارت کشور گزارش‌های تحلیلی متعدد و منظمی را از عملکرد کارگروه های مذکورتهیه و برای استحضار رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارسال کرده است که آخرین مورد آن درقالب گزارش عملکرد سه ماهه اول سال 1397، در ابتدای مرداد ماه تنظیم و به همراه پیشنهادات لازم به حضور رئیس جمهور ارسال شد.

دین پرست در ادامه خاطرنشان کرد: رئیس جمهور، گزارش مذکور را با دستورِ" برای پیشرفت روند و رفع موانع تولید اقدامات لازم بعمل آید" ، عیناً به وزیرصنعت، معدن وتجارت و رئیس کل محترم بانک مرکزی، ارسال وابلاغ نموده اند.

وی در همین زمینه افزود: در پی تصویب قانون الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ آن درخرداد ماه سال جاری، تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید درسطح ملی، کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید درسطح استان ها و همکاری دستگاههای ذیربط در این خصوص نهادینه شده و تعمیق یافته است.

دین پرست خاطر نشان کرد: آئین نامه مربوطه نیز با محوریت وزارت صنعت، معدن وتجارت و با همکاری مراجع ذی‌ربط، ازجمله وزارت کشور درحال تدوین است که پس از تصویب هیئت وزیران، به استان‌ها ابلاغ خواهد شد.

معاونت هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت‌کشور ابراز امیدواری کرد: با اجرای دقیق این قانون، مصوبات ستاد ملی و کارگروه های استانی، از ضمانت اجرایی لازم و کافی برخوردار شوند و مسیرحمایت از بنگاههای اقتصادی هموارتر شود./ پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور

>