گروه خبری سیاسی

درخواست سفر به ایران از سوی گزارشگر ویژه سازمان ملل


جاوید رحمان گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در راستای جلب همکاری و گفت و گو با دولت ایران خواستار سفر به کشورمان شد.
درخواست سفر به ایران از سوی گزارشگر ویژه سازمان ملل

ایران آنلاین /از آنجایی که گزارشگران سازمان ملل طی چند سال گذشته چهره واقعی از ایران نشان نداده و همواره حقوق بشر در ایران را زیر سوال برده اند مسئولان و مردم نگاه خوشبینانه ای به این گزارشگران نداشته اند اما این بار جاوید رحمان گزارشگری که چندی قبل از سوی سازمان ملل برای بررسی حقوق بشر در ایران منصوب شد در اطلاعیه ای خواستار سفر به ایران و جلب همکاری و گفت و گو با دولت جمهوری اسلامی ایران شد. ا

ناگفته های 15 ماه اسارت سرباز ایرانی در چنگال اشرار


سعید براتی سرباز وظیفه مرزبانی در سیستان و بلوچستان که در حمله اشرار به پاسگاه مرزی مجروح و پس از انتقال به خاک پاکستان 15 ماه به اسارت گرفته شده بود. او پس از آزادی از روزهای تلخ اسارت در چنگ تروریست ها و کابوس هایی که در این مدت تحمل کرده بود گفت.
ناگفته های 15 ماه اسارت سرباز ایرانی در چنگال اشرار

ایران آنلاین /سعید براتی گفت: در یکی از روز‌های اردیبهشت ماه سال گذشته شب هنگام وقتی که در برجک دیدبانی مشغول پاسداری از مرز‌های کشور بودم، به ناگاه مورد حمله مسلحانه جمع زیادی از اشرار قرار گرفتیم. در همان نخستین دقایق حمله از سه ناحیه گردن، کتف و پا مورد اصابت سه گلوله قرار گرفتم و به شدت مجروح شدم.

در حالی که خونریزی شدیدی داشتم، اشرار مرا با خود به داخل خاک پاکستان بردند و در مناطق بیابانی و کَپر‌ها در شرایط سختی از من نگهداری می‌کردند.

گرمی هوا در کنار خونریزی شدید و تشنگی و گرسنگی‌ام عرصه را به شدت بر من تنگ کرده بود و هر لحظه انتظار شهادت را می‌کشیدم.

یک سال را در همین شرایط گذراندم و تقریبا هر روز از نقطه‌ای نامعلوم به نقطه‌ای دیگر منتقل می‌شدم تا اینکه در روز‌های اخیر باخبر شدم که مقامات کشورمان با تلاش‌های بسیار خود برای آزادی من به سرانجام خوبی رسیدند و به زودی آزاد خواهم شد.

در هفته‌های اخیر هر روز را در سودای آزادی به سر می‌بردم و برای ورود به خاک پاک میهنم لحظه شماری می‌کردم، تا اینکه روز گذشته همه کابوس‌های من به پایان رسید و دوباره به این خاک مقدس پا نهادم.

اکنون که در کشور خود به سر می‌برم به صراحت اعلام می‌کنم برای پاسداری از این آب و خاک آماده هرگونه جان فشانی هستم و حاضرم دوباره در سخت‌ترین شرایط و خطرناک‌ترین نقاط از کشورم پاسداری کنم.

سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی کل کشور نیز درباره آزادی سرباز وظیفه سعید براتی گفت: این سرباز شجاع به مدت 15 ماه و 18 روز در سخت‌ترین شرایط از خانواده و میهن خود دور بود و توانست با ایمان و شجاعت خود اقتدار و صلابت سربازان ایرانی را اثبات کند.

وی افزود: از همان روز‌های نخست تلاش‌های لازم برای آزادی وی آغاز شد و با رایزنی‌های صورت گرفته شب گذشته با هواپیمای اختصاصی به همراه یک هیأت بلند پایه این سرباز عزیزمان را به آغوش میهن بازگرداندیم.

سردار قاسم رضایی تصریح کرد: گروهکی موسوم به جیش الظلم مسئولیت این جنایت را بر عهده گرفته است و این گروه باقی مانده گروهک تروریستی و جنایتکار عبدالمالک ریگی است که در آن سوی مرز‌ها به فعالیت‌های تروریستی خود ادامه می‌دهد.

وی گفت: مزدوران جیش الظلم مولود مثلث همکاری شوم آمریکا، صهیونیست‌ها و تکفیری‌ها هستند و از روی عجز حملات کوری را هَر از گاهی انجام می‌دهند.

سردار قاسم رضایی تاکید کرد: در یک سال گذشته در درگیری‌های مختلف با گروه‌های شرارت پیشه و تروریستی تاکنون چندین نفر از آنان به هلاکت رسیده و جمعی نیز به اسارت نیرو‌های اسلام درآمده اند.

فرمانده مرزبانی کشور در پایان بر عزم راسخ مرزبانان کشور برای پاسداری از این آب و خاک تاکید کرد و گفت: نیرو‌های مرزبانی برای ایمن نگه داشتن این آب و خاک از لوث وجود تروریست‌ها و اشرار از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند.

تاکید آیت الله جنتی بر برگزاری علنی دادگاه مفسدان اقتصادی


آیت‌الله احمد جنتی رییس مجلس خبرگان رهبری در جلسه کمیسیون تحقیق خبرگان با تاکید بر اینکه اوضاع امروز کشور از نظر مسائل اقتصادی و آشفتگی بازار به ویژه بازار سکه و ارز اسباب نگرانی است گفت: دولتمردان وظیفه دارند با دادن امید به جامعه برای اصلاح وضع موجود و بهتر شدن اوضاع اقتصادی کشور مانند اول انقلاب، حرکت انقلابی کنند.
تاکید آیت الله جنتی بر برگزاری علنی دادگاه مفسدان اقتصادی

ایران آنلاین /رییس مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: انقلاب اختصاص به سال 57 ندارد در حال حاضر هم تمام ارکان نظام باید انقلابی باشند و امروز با یک حرکت انقلابی می‌توان اوضاع را اصلاح کرد و لازم است که این حرکت شروع شود.

آیت‌الله جنتی با تاکید بر اینکه دشمن تلاش می‌کند مردم را نسبت به نظام و آینده انقلاب نگران کند، گفت: آمریکا و دشمنان انقلاب اسلامی همیشه در حال توطئه بوده و در تلاش هستند مردم را برای شورش و تقابل با نظام تحریک کنند اما با کمک خداوند و همراهی مردم و مسئولان، دشمنان انقلاب به خصوص آمریکا این آرزو را به گور خواهند برد.

رئیس مجلس خبرگان اظهار داشت: مقام معظم رهبری به طور مکرر از نهادهایی مانند حوزه علمیه، خبرگان رهبری، شورای نگهبان و سایر دستگاه‌ها خواسته‌اند انقلابی باشند و انقلابی عمل کنند و اگر مردم از مسئولان عمل انقلابی ببینند پشتیبانی خواهند کرد و با دلگرمی پشت نظام خواهند ایستاد.

آیت‌الله جنتی ضمن قدردانی از اقدام انقلابی قوه قضائیه و تدبیر رییس دستگاه قضا در برخورد قاطعانه با مفسدان اقتصادی گفت: لازم است دادگاه مفسدان و اخلالگران اقتصادی به صورت علنی برگزار شود چرا که برگزاری دادگاه‌های علنی این افراد بر اعتماد عمومی جامعه اثر مثبت می‌گذارد و مردم را به انقلاب و نظام دلگرم می‌کند./ مهر

بحث و جدل یک نماینده تهران در توئیتر به لغو امتیاز طرح ترافیک فرزندش منجر شد+ تصویر


پس از آنکه شماری از کاربران فضای مجازی اسناد مربوط به استفاده فرزندان یک نماینده تهران از امتیاز طرح ترافیک را فاش کردند وی با انتشار مطلبی در توئیتر از شهرداری خواست تا این مجوز را لغو کند
بحث و جدل یک نماینده تهران در توئیتر به لغو امتیاز طرح ترافیک فرزندش منجر شد+ تصویر

ایران آنلاین / ماجرا از آنجا شروع شد که محمد علی وکیلی در پاسخ به کمپین «فرزندانت کجا هستند» نوشت که دخترش بیکار است اما شماری از کاربران با انتشار تصویر مربوط به نام فرزند وی در لیست خبرنگاران دریافت کننده طرح ترافیک ادعای نماینده تهران را به چالش کشیدند

او در توئیت دیگری منتقدانش را به انتشار دروغ متهم کرد اما بعد از انتشار تصویر نام فرزندش در لیست دریافت کنندگان طرح ترافیک از طریق توییتر از شهرداری تهران خواست که طرح ترافیک دخترش را کنسل کند و از سهمیه روزنامه ابتکار کم کند!

وکیلی پیش از این نیز با فعالان فضای مجازی بر سر انتشار اسنادی که در آن از لابی وی برای حضور پسر جوانش در مدیریت یکی از شرکتهای بزرگ سخن به میان آمده بود بحث و جدل کرده بود

---
 

اتحاد جدید، تاکتیکی که می‌تواند تبدیل به استراتژی شود


ترکیه به عنوان کشوری که عضو ناتو است در یکی دو سال اخیر وارد تعارضات و اختلافاتی با اروپا که از دیرباز سودای عضویت در جمع آنان را داشت و امریکا، متحد شش دهه‌ای‌اش شده است. تهدیدهای اخیر اردوغان علیه ترامپ درباره تشکیل دادن اتحاد با رقبا و دشمنان امریکا نیز پیامدهای همین اختلافات است.
اتحاد جدید، تاکتیکی که می‌تواند  تبدیل به استراتژی شود

ایران آنلاین /ترکیه همواره خواهان عضویت در اتحادیه اروپا بوده‌ است اما سران این اتحادیه و در رأس آنان آلمان و فرانسه به‌خاطر مسائل فرهنگی و... مانع رسیدن ترکیه به این تمایل شده‌اند. از دیگر سو امریکا هم همان طور که با سایر اعضای ناتو وارد چالش شده، به بهانه زندانی بودن یک کشیش امریکایی در ترکیه، با اعمال تعرفه‌ای بالا بر آلومینیوم و فولادی که از این کشور به امریکا صادر می‌شود، وضعیت اقتصادی دشواری را برای آنکارا رقم زده‌است. این در حالی است که پیشتر ترکیه آزادی این کشیش امریکایی را به استرداد فتح‌الله گولن، موکول کرده‌ بود. این وقایع باعث شده‌است آنکارا احساس کند، اروپا و امریکا نقش مهم ترکیه را با توجه به فروپاشی پیمان ورشو و کاهش تهدیدات روسیه، نادیده گرفته است و همین باعث سرخوردگی این کشور شده‌ است.

از دیگر سو آنکارا همچنین خود را تحت فشارهای جانبی امریکا نیز احساس می‌کند. ترکیه روابط تجاری و اقتصادی خوبی با ایران دارد و بخشی از نفت و گاز مصرفی خود را از این کشور وارد می‌کند. اما اخیراً با تهدید ترامپ درباره برقراری روابط تجاری با ایران، به‌دلیل تحریم‌هایی که بر تهران اعمال کرده، مواجه شده‌ است. در این وضعیت اردوغان دو راه پیش روی خود می‌بیند؛ دنباله‌روی از سیاست‌های ترامپ یا استقلال عمل. اردوغان راه دوم را برگزیده است و آنچه بیان می‌کند، نمود درپیش گرفتن سیاستی مستقل از امریکا است.
البته این سیاست به این صورت نیست که ترکیه از هم‌اکنون بخواهد به‌صورت بلندمدت اتحادی را بوجود آورد. به‌لحاظ سیاسی و اقتصادی این امکان وجود دارد که ترکیه بخواهد وارد معادله جدیدی با روسیه، ایران و چین که همگی تحت فشارهای تحریمی و تعرفه‌ای امریکا قرار گرفته‌اند، شود تا هر سه با این اتحاد اقتصادی و سیاسی با پول‌های ملی‌شان معاملاتی را انجام دهند. در رهگذر این سیاست، ترکیه می‌تواند در عین اینکه تعادل بازرگانی خود را با این کشورها حفظ می‌کند و یا حتی افزایش می‌دهد، مقابل امریکا و اروپا نیز بایستد.
با این حال در دیپلماسی این تاکتیک وجود دارد که کشوری که تحت فشار قرار گرفته برای مقابله با فشارها و تقویت موضع خود، دیپلماسی انحرافی را در پیش می‌گیرد و طرف مقابل را به نزدیکی به رقبا تهدید می‌کند. از همین رو به نظر می‌رسد تهدیدهایی که اردوغان مطرح می‌کند نیز نوعی دیپلماسی انحرافی است. چون اقتصاد ترکیه براحتی قابل تغییر نیست. اقتصاد ترکیه در اقتصاد غرب ادغام شده و بر مبنای سرمایه‌گذاری‌های غرب و امریکا است و این طور نیست که ترکیه بتواند یک‌شبه راه خود را عوض کند. بنابراین اگر امریکا و غرب چرخشی در سیاست خود ایجاد کنند، بحران بروز کرده به همان سرعتی که نمود پیدا کرده، حل می‌شود. بویژه که پایه‌های شرق ناتو بر ترکیه بنا شده است. مرزهای ترکیه با ایران و عراق و سوریه در واقع مرزهای ناتو است و بیشتر کنفرانس‌ها و تصمیم گیری‌های ناتو در ترکیه صورت گرفته‌ است.
با این حال نمی‌توان این مسأله را هم نادیده گرفت که ممکن است تاکتیک تهدیدی که اردوغان در پیش گرفته، در صورت استمرار بحران روابط با امریکا، تبدیل به استراتژی شود و بخواهد روابط مستحکمی با روسیه و ایران و چین برقرار کند و در یک بلوک‌بندی جدید قرار بگیرد. در چنین صورتی این استراتژی به نفع ایران است و تهران می‌تواند کمال استفاده را از آن ببرد.
 

دومین وزیر جوان در راه کابینه روحانی


پس از موفقیت آذری چهرمی به عنوان جوان ترین وزیر در پست وزارت ارتباطات در کابینه روحانی این روزها گمانه زنی ها برای ورود دومین وزیر به کابینه و در پست وزارت کار ، تعاون و رفاه اجتماعی آغاز شده است. غلامرضا شریعتی استاندار جوان خوزستان در جمع گزینه های احتمالی وزارت کار قرار گرفته است. شریعتی متولد 1351 و دانش‌آموخته دکتری ژنتیک انسانی از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران است.
دومین وزیر جوان در راه کابینه روحانی

ایران آنلاین /با استیضاح ربیعی، گمانه‌زنی‌ها درباره وزیر پیشنهادی وزارت کار بالا گرفته و همزمان اسامی متعددی برای این سمت مطرح می‌شود.

اهمیت این وزارت‌خانه از آنجایی است که بخش مهمی از کارها در این حوزه مربوط به اشتغال در کشور است و سهم این وزارت‌خانه در تحرکات اقتصادی در کشور سهم قابل توجهی است. بر همین اساس در جمع گزینه‌های مطرح برای تصدی پست وزارت در وزارت کار، نام غلامرضا شریعتی استاندار جوان خوزستان نیز مطرح شده است. 

با استقبال جامعه و نخبگان از وزارت آذری جهرمی، حالا دولت گزینه‌ی جوان را هم برای تصدی وزارت کار در نظر دارد .

پیش تر از جمشید انصاری معاون رییس جمهور، نهاوندیان، مرتضی بانک، تقوی‌نژاد و نوربخش به عنوان گزینه های پیشنهادی، نام برده شده بود./ خبرآنلاین

>