گروه خبری سیاسی

ترکیه در تحریم علیه ایران مشارکت نخواهد کرد


مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با محمود واعظی فرستاده ویژه رییس جمهوری ایران در آنکارا با تاکید بر اینکه از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی نمی‌کنیم گفت: ما از تحریم هایی که یک کشور علیه کشور دیگری وضع می کند پیروی نمی کنیم. این تحریم ها را نیز درست نمی دانیم.
ترکیه در تحریم علیه ایران مشارکت نخواهد کرد

ایران آنلاین /چاووش اوغلو عصر پنجشنبه در دیدار با محمود واعظی فرستاده ویژه رییس جمهوری ایران در آنکارا، مواضع ایران در مسایل مختلف از جمله خروج آمریکا از برجام را قابل تقدیر خواند.

واعظی نیز در این دیدار گفت: کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا مصمم به حفظ برجام هستند و پیشنهادهایی در مورد امور بانکی و نفت به ما ارایه داده اند.

وی اضافه کرد: روسای دو کشور نقشه راه خوبی برای رسیدن به هدف تجارت 30 میلیارد دلاری ترسیم کرده اند.
واعظی که برای ابلاغ پیام دکتر روحانی به 'رجب طیب اردوغان' رییس جمهوری ترکیه به آنکارا سفر کرده بود، درباره مسائل دوجانبه و توسعه مناسبات دو کشور با چاووش اوغلو به رایزنی پرداخت.

مولود چاووش‌ اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز پس از این دیدار با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که 'با محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری ایران درباره مسائل فعلی دو کشور به تبادل نظر پرداختیم'./ ایرنا

پیام تسلیت رهبر انقلاب به دریابان شمخانی


رهبر معظم انقلاب درگذشت برادرِ امیر دریابان علی شمخانی را تسلیت گفتند

ایران آنلاین /متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم؛ امیر دریابان علی شمخانی دامت توفیقاته
درگذشت برادر گرامیتان را به جنابعالی و سایر بازماندگان محترم و خاندان مصاب تسلیت می‌گویم و رحمت و غفران الهی را برای آن مرحوم مسئلت می‌نمایم. 
سیّدعلی خامنه‌ای 28 مرداد 1397
 

4 شهریور وزیر اقتصاد استیضاح می شود


سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی در روز یکشنبه 4 شهریور خبر داد و گفت: آقای کرباسیان روز یکشنبه هفته آینده 4 شهریور ماه در صحن مجلس حاضر می شوند و به سوالات استیضاح کنندگان پاسخ می دهد.

ایران آنلاین /بهروز نعمتی نماینده مردم تهران در مجلس در گفتگو با مهر از نهایی شدن زمان جلسه استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی خبر داد و اظهار داشت: براساس اعلام رسمی معاونت پارلمانی وزارت امور اقتصادی و دارایی، آقای کرباسیان روز یکشنبه هفته آینده 4 شهریور ماه در صحن مجلس حاضر می شوند و به سوالات استیضاح کنندگان پاسخ می دهد.

وی همچنین درباره زمان قطعی حضور رئیس جمهور در صحن مجلس برای پاسخ به سوالات 5 محوری نمایندگان گفت: براساس آنچه آقای امیری معاون امور مجلس و آقای واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور به ما گفته اند، آقای روحانی بعد از دیدار با مقام معظم رهبری (به مناسبت هفته دولت) در صحن مجلس حاضر می شود و به سوالات نمایندگان پاسخ می دهد.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: روز ششم شهریور ماه که اعلام کرده بودیم قطعی نیست و اگر دیدار رئیس جمهور و دولت با رهبر انقلاب زود تمام شود، رئیس جمهور در همان روز ششم در صحن مجلس حضور می یابد وگرنه در روز چهارشنبه 7 شهریورماه مجلس میزبان رئیس جمهور خواهد بود تا به سوالات نمایندگان پاسخ دهد./ مهر

آیت الله لنکرانی : تجمع فیضیه در نقطه‌ مقابل دستورات رهبری بود


آیت الله فاضل لنکرانی از مراجع تقلید در واکنش به تجمع طلاب در مدرسه فیضیه قم و شعارهای ساختارشکنانه ای علیه مرجعیت و برخی مسئولین نظام گفت: به هیچ وجه باور نمی‌کنم چنین پلاکاردهایی را یک طلبه با توجه به دست گرفته باشد.

ایران آنلاین /آیت الله فاضل لنکرانی با توجه به قضایای پیش آمده در جریان برگزاری یک تجمع در مدرسه فیضیه قم گفت: در مورد این تجمعی که در مدرسه فیضیه برگزار شد، هم مردم و هم طلاب و اساتید تماس‌های فراوانی با بنده گرفتند، سؤالاتی داشتند که من به اختصار نکاتی را عرض می‌کنم.

اولین نکته این است که حرکت‌های حوزه‌های علمیه و شعارهایشان باید در مسیری دور از جناح‌بندی‌های سیاسی باشد این مطلبی است که مراجع بزرگوار، اساتید انقلابی و دلسوز حوزه مکرر فرموده‌اند، بنابراین اگر تجمعی رنگ و بوی سیاسی و جناحی پیدا کند نمی‌توان آن را تجمع حوزوی محض با عنوان حوزه تلقی نمود.

نکته دوم آنکه مردم باید همیشه صدای دین و صدای خودِ مردم را از حوزه بشنوند. آن هم با مطالب متین و متقن و منطقی، متأسفانه در این تجمع به نظر من در درجه اول به خود حوزه و روحانیت ظلم شد و در درجه بعد به انقلاب جفا شد، و این مطلبی است که برای ما بسیار سنگین است. اینکه به روحانیت جفا شد، چون مطالبی بی پایه و اساس در این تجمع گفته شد مثل این که این حوزه سکولار است، یا درس‌های خارج حوزه طلبه‌ها را سکولار تربیت می‌کند. این مطلب را اگر حمل بر صحت کنیم کاملاً از روی جهالت است، به برکت انقلاب امروز حوزه ما در مهم‌ترین مسائل مورد نیاز حکومت و جامعه اسلامی حضور دارد، فقه هسته‌ای در همین حوزه تولید شد، هزاران مسئله پزشکی روز را مراجع بزرگوار در همین حوزه جواب داده‌اند، مسائل مستحدثه‌ای که در این چند دهه در حوزه علمیه قم مطرح و کتاب‌هایی در موردش نوشته شده قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست، در باب حقوق بشر و بررسی و نقد اعلامیه حقوق بشر در همین حوزه قدم‌های بسیار بزرگی برداشته شده، من تعجب می‌کنم این افرادی که چشم‌شان را می‌بندند و همینطور حوزه را سکولار می‌نامند جواب خدا و جواب امام زمان علیه السلام را چه می‌خواهند بدهند؟ برای ما بسیار سنگین است که بعد از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی کسی بیاید و این حوزه را سکولار بنامد، مثل این می‌ماند که یک نادانی بگوید دانشگاه امروز ما بعد از 40 سال در تقابل با دین است، چطور این حرف واضح البطلان و غلط است، سکولار نامیدن حوزه هم همینطور. امروز در مراکز تخصصی حوزه عمیق‌ترین مباحث فقهی مورد احتیاج نظام بررسی و تحقیق می‌شود.

امروز نهادها و وزارتخانه‌های کشور در ارتباط با مراکز تخصصی حوزه، نیازهای خود را مطرح می‌کنند و پاسخ می‌گیرند. حالا اگر مشکل بانک‌ها حل نشده چه ارتباطی به حوزه دارد، فقها می‌گویند ربا نباید باشد، اگر ربا در کار باشد این مربوط به مجریان امور است و چه ربطی به علمای حوزه دارد؟ این حرف‌ها انسان را به یاد افرادی می‌اندازد که می‌گویند اسلام و فقه کارایی ندارد، خیر، اسلام کارایی دارد ولی ما نتوانستیم آن را درست پیاده کرده و به بشریت معرفی کنیم. به نظر من زشت‌ترین کار در این تجمع جفای بزرگی بود که در حق حوزه و در حق مراجع روا شد، وقتی آن سخنران می‌گوید این رساله‌ها چه ارزشی دارد؟ به نیازهای جامعه برسید، آیا نمی‌داند اگر مردم مقیّد به این رساله‌ها باشند بسیاری از این مشکلات و نزاع‌هایی که در دادگستری‌ها مطرح است به وجود نمی‌آید، اشکال کار در این است که برخی از روشنفکران دانشگاهی مردم را از روحانیت و مرجعیت دور کرده و بعد می‌گویند این رساله‌ها چه فایده‌ای دارد؟
تجمع طلاب قم

خدا رحمت کند امام را که می‌فرمود آدم نمازخوان دزدی نمی‌کند، آدمی که اهل رساله باشد بسیاری از خطاهای دیگران از او صادر نمی‌شود. من از گوینده این مطالب می‌خواهم انصاف داشته باشد و مطالب باطل این چنینی را مطرح نکند، حوزه امروز ما تحقیقات عمیق خوبی در فقه امنیت، فقه اقتصاد، فقه پزشکی، فقه قضا، فقه زنان و فقه کودک دارد، در فقه کودک عمیق‌ترین تحقیق ات دنیا در حوزه مطرح شده، چرا با بی‌انصافی بگوئیم حوزه کار مورد نیاز مردم و جامعه را انجام نمی‌دهد؟ امروز اکثریت حوزه و در رأس آن مراجع بزرگوار پیوند بین دین و حکومت، بین دین و جامعه را یک پیوند ناگسستنی می‌دانند، نسبت به آنچه که رهبری معظم انقلاب در مورد فقه حکومتی دنبال کرده‌اند قدم‌های خوبی در مرکز فقهی ما و برخی دیگر از مراکز پژوهشی برداشته شده ولی این بحث یک بحث مشکل و عمیق است، اینطور نیست که با یکی دو تحقیق بتوانیم به نتیجه برسیم.

تجمع طلاب قم

نکته دیگر آن است که امروز از هر زمان دیگری دشمنی آمریکا و اسرائیل با انقلاب بیشتر شده است و مرتب برای کشور ما نقشه می‌کشند، برای خنثی کردن توطئه دشمن رهبری معظم انقلاب تأکید فرمودند جامعه را دو قطبی نکنید، در بین مردم دو دستگی ایجاد نکنید، ما باید مردم را به آرامش و وحدت دعوت کنیم، تا همه حول رهنمودهای ولی فقیه مسائل انقلاب را دنبال کنیم، اگر رهبری فرمودند ما با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم مسئله تمام است و دیگر هیچ مسئولی حق ندارد راجع به مذاکره نظر بدهد! رهبری فصل الخطابند و مسئله را تمام کردند.

من معتقدم برگزاری این تجمع درست در نقطه‌ مقابل دستورات رهبری است، رهبری دنبال ایجاد وحدت و آرامش در جامعه هستند در پی این هستند که دولت وظایف خودش را به خوبی انجام بدهد ، البته انتقاد سالم امری بسیار ضروری است ما باید کمک کنیم تا راهکارهای حل مشکلات اقتصادی را ارائه بدهیم، هنر حوزه به این است که در این بحران‌ها راهکار خوب ارائه بدهد نه اینکه تجمعی انجام بشود و متأسفانه شعارهایی داده شود که نه تنها ساحت مقدس حوزه و مراجع از آن دور است بلکه از ساحت یک انسان ولو غیر مسلمان هم دور است، این شعارها شعارهای حوزه نیست، من به مردم عزیز عرض می‌کنم ببینند حرکت‌هایی که به نام حوزه انجام می‌شود، اگر مورد تأیید مراجع عظام حوزه است آن را حرکتی حوزوی بدانند، اما اگر پشتوانه آن مراجع نباشند به عنوان حوزه و مجموعه حوزه نمی‌تواند تلقی شود، همه ما باید توجه داشته باشیم که وظیفه ما امروز از هر زمان دیگری برای حفظ انقلاب بیشتر است، دشمن دنبال جدا ساختن مردم از روحانیت است، بنابراین در بین روحانیت نباید حرکتی صورت گیرد که فاصله‌ با مردم ایجاد کند، روحانیت باید حرف دین و حرف خدای تبارک و تعالی را بزند، و به طور جدّ در صف مقدم دفاع از نیازهای مردم و دفاع از اسلام باشد، این وظیفه‌ی اصلی روحانیت است.

توصیه‌ای هم می‌کنم به آن گروههایی که از احساسات پاک طلاب سوء استفاده می‌کنند. به هیچ وجه باور نمی‌کنم چنین پلاکاردهایی را یک طلبه با توجه به دست گرفته باشد، برای اینکه خیلی واضح است چنین شعارهایی، شأن حوزه و روحانیت و شأن فیضیه نیست و حوزه دور از این مسائل است. این گروهها از احساسات پاک طلبه‌های عزیز سوء استفاده‌های سیاسی و جناحی نکنند و به بهانه عناوین حق مطالبه اقتصادی و دفاع از معیشت، اهداف سیاسی خود را در حوزه علمیه دنبال نکنند، ما حوزه را برای اسلام و انقلاب نیاز داریم، این حرکت‌ها به حوزه ضربه می‌زند و موجب ناراحتی همه بزرگان و مراجع است.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

 

استغفار مصباح یزدی از برجام / خدایا مرا ببخش که به برجام و مذاکره دل خوش کردیم


آیت الله مصباح یزدی رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و منتقد دولت در مراسم شهادت حضرت جوادالائمه علیه‌السلام بازهم به برجام تاخت و اعلام کرد باید استغفار کنیم و بگوییم خدایا غلط کردیم؛ ما را ببخش که به برجام و مذاکره با دشمنان دل خوش کرده بودیم .

ایران آنلاین /وی با اشاره به یکی از فرمایشات امام جوادعلیه‌السلام اظهار داشت: اعتماد تنها باید به خدا باشد. اعتماد به غیر خدا ممنوع است؛ به خصوص به گنهکاران و به‌خصوص به دشمنان اسلام. در دعاها نیز انقطاع به خدا آمده است؛ یعنی انسان همه کارهایش را از خدا بخواهد. اما انقطاع به خلق یعنی این‌که انسان تمام نیازهایش را از مخلوق بخواهد. در این نوع از انقطاع گاهی انسان نیازهایش را از یک مسلمان مؤمن می‌خواهد. این کار اگرچه عالی نیست، اما کاملا مخالف انقطاع الی الله نیست؛ بدتر از این مورد جایی است که انسان به سراغ گناهکاری برود و به او التماس کند که نیازش را برطرف کند. این کار بسیار زشت است، اما زشت‌تر و بدتر از این جایی است که انسان به دشمن خدا دل ببندد!

وی با اشاره به روایتی، اظهار داشت: خداوند کسی را که به فاجری دل ببندد، قطعا محروم می‌کند، چه رسد که انسان به کسی دل ببندد که علیه اسلام اقدام می‌کند و آن‌ها را آزار و اذیت کرده، تحریم می‌کند، دانشمندانشان را ترور می‌کند و در زندگی مسلمانان مانع ایجاد می‌کند. طبیعی است که خداوند کسانی را که توکل به خدا را رها کنند و به چنین افرادی دل ببندند، بدبخت، بیچاره و ذلیل می‌کند.

وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم اظهار داشت: همه چیز در ید قدرت خداوند است، آیا به خدا این قدر اعتماد نداریم که او را وکیل خود قرار دهیم؟ آیا این توقع بالایی است که خدا از ما دارد؟ شما خدا را وکیل قرار بدهید، ببینید کارتان درست می‌شود یا خیر؟

آیت الله مصباح افزود: خدا در قرآن می‌فرماید: اگر راست می‌گویید که ایمان دارید، بر خدا توکل کنید؛ یعنی کسی که به دیگران امید بسته است و می‌گوید ایمان آورده‌ام، دروغ می‌گوید.

وی با اشاره به رفتارهای مسئولان و جریان مذاکرات اظهار داشت: نگویید چرا چنین شد و به نتیجه نرسیدیم؛ محرومیت کمترین عقوبتی است که باید چشید. چرا که اعتماد به دشمن خدا کردیم.

آیت الله مصباح در پایان اظهار داشت: بنابراین باید استغفار کنیم و بگوییم خدایا غلط کردیم؛ ما را ببخش که به برجام و مذاکره با دشمنان دلخوش کرده بودیم؛ ما را ببخش که به اروپایی‌ها دل خوش کرده‌ایم! حتی برخی به روسیه و چین دل بسته‌اند؛ آن‌ها هم اشتباه می‌کنند؛ آیا فکر می‌کنند آنها ما را دوست دارند؟ کسانی که واقعا ما را دوست دارند همین خدا و اولیای الهی هستند؛ درخانه آنها برویم و ببینیم که جواب ما را می‌دهند. مگر نه این بود که با همین توسلات خالصانه به این اولیای الهی و اعتماد به خدا، در دفاع مقدس بر دنیا غالب شدیم؟ امروز هم اگر مخلصانه به اولیای الهی متوسل شویم و دل از غیر خدا ببریم، قطعا نتیجه‌اش را خواهیم دید./ انتخاب

متلک‌ تصویری درباره پلاکارد اجاره‌ای طلاب با موضوع استخر ! + عکس


شعارنویسی پلاکاردی در تجمع 5 شنبه طلاب در قم همچنان در کانون توجه رسانه‌ها و چهره هاست.

ایران آنلاین /  ستون طنز روزنامه شهروند، امروز به حواشی تجمع طلاب در قم و انتشار تصاویر پلاکاردهایی با شعارهای عجیب بویژه شعار «استخر فرح» واکنش نشان داده است.

شعارنویسی پلاکاردی در تجمع 5شنبه طلاب در قم همچنان در کانون توجه رسانه‌ها و چهره هاست./ 

---
>