گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

چرا رئیس بانک مرکزی تغییر کرد/ فرمانده اقتصادی کشور کیست


نوسانات بازار ارز و سکه ادامه دارد و بحث در باره وضع حال و آینده بازارهای ایران همه جا به گوش می رسد از محافل اقتصاددانان تا کوچه وبازار. محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری در خصوص مشکلات اخیر اقتصادی می‌گوید: باید ببینیم مسائل و نوساناتی که در اقتصادمان شاهد هستیم آیا ریشه در واقعیت اقتصادی و روندی که در 5 سال گذشته تجربه کردیم داشته است و یا تابع انتظارات نسبت به آینده.

ایران آنلاین / معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری درخصوص تغییرات ایجاد شده در مدیریت بانک مرکزی و بسته جدید ارزی دولت می افزاید: هدف از تغییرات انسجام بیشتر و هماهنگی بیشتر و خدمت کیفی‌تر به مردم و اقتصاد کشور است.

وی می گوید:‌ خود تغییر موضوعیت ندارد، هدف تغییر مهم است. هرگاه تغییر در افراد لازم باشد رئیس‌جمهور تصمیم می‌گیرند و اجرا می‌شود. آنچه به عنوان یک نقطه مثبت پیش روی ما قرار دارد این است که با تشکیل شورای عالی اقتصادی به ظرفیت بالایی از هماهنگی اقتصادی دست یافته‌ایم و طبیعتا وقتی که سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه از آغاز فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و اجرا و نظارت هماهنگ عمل کنند برآیند مدیریت اقتصادی کشور بهتر خواهد شد. باید یک تحلیل‌گر بین آنچه در واقعیت اقتصاد می‌گذرد با آن تصویری که جامعه و فعالان اقتصادی نسبت به آینده اقتصاد می‌کند، فرق قائل شود. اگر دومی همراه با نگرانی باشد، بلافاصله موجب انتظارات تورمی می‌شود و انتظارات تورمی خود به خود ایجاد تورم می‌کند
معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری در پاسخ به این سئوال که معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری مشکلات اخیر اقتصادی را بیشتر ناشی از چه عواملی می‌داند،  خاطرنشان می کند: اقتصاد یک حوزه‌ای است که ملاحظه بلند مدت در او باید بر ملاحظات کوتاه مدت تَوفق داشته باشد. بر همین اساس آنچه که در روند اقتصادی کشور در 5 سال گذشته می‌بینیم بهبود همه شاخص‌های اقتصادی است؛ هم در تبدیل شدن رشد منفی به رشد مثبت، هم در کاهش بیکاری و هم در افزایش فرصت‌های اشتغال و هم در رابطه با پایین آمدن سود بانکی.


وی در پاسخ به این سئوال که آیا اکنون هم فرمانده تیم اقتصادی دولت شما هستید گفت:‌ فرمانده اقتصادی آقای رئیس‌جمهوری هستند./تسنیم
 addup.center