_  

گروه خبری فرهنگی

پدر شهید مهاجر درگذشت


آیت الله حسین مهاجر، پدر شهید انقلاب، شهید محسن مهاجر درگذشت.
پدر شهید مهاجر درگذشت
به گزارش خبرنگار ایمنا، مراسم تشییع وی، فردا، چهارشنبه، ساعت ۱۰:۳۰ صبح از امامزاده ابراهیم ابن موسی ابن جعفر دولت آباد به سمت زادگاهش، محسن آباد انجام و پس از آن، این روحانی در جوار امامزاده سید صالح حسنی در برخوار به خاک سپرده می شود.
دانشکده فنی شهید مهاجر اصفهان به یاد شهید مهاجر، فرزند این روحانی نام گذاری شده است.

سماور نقره‌ای را در ازای فرهنگ توخالی ندهید


انتظار نداشتیم که یک خارج‌رفته و ساکن استرلیا، ایران و معماری ایرانی را بر هرچه فرهنگ غیر ایرانی است، ترجیح دهد. می‌گفت دلش برای معماری ایرانی می‌سوزد و آمده تا مرهمی باشد برای زخم خانه‌های قدیمی تا شاید بتواند روزی سایه شوم معماری خالی از فرهنگ ایرانی را از سر کشور بردارد.
سماور نقره‌ای را در ازای فرهنگ توخالی ندهید

به گزارش خبرنگار ایمنا، امروز چهارشنبه _۳۰ خردادماه_ دومین روز است که در دهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری اصفهان غرفه‌ها را رصد می‌کنیم تا از قابلیت‌های مختلف شهرستان‌های استان و دیگر شهرهای ایران آگاه شویم و گویی چراهای گردشگری دیار خود را در نمایشگاه جستجو می‌کنیم. 

دامنی طوسی رنگ، پیراهنی نخی و چهارخانه با کلاه طوسی رنگ پَردار... حدس زدم پنجاه سالی دارد، به نظر گردشگر غیرایرانی است، صدایش کردم "مادام! " اما جلوتر که می‌روم تا به غرفه دعوتش کنم و چند دقیقه‌ای حرف دل او را بشنوم متوجه صحبت‌های  او با تلفنش می‌شوم که به زبان فارسی سخن می‌گوید. تلفنش که تمام شد سلام کردم و با تعجب گفتم شما گردشگر خارجی هستید اما فارسی صحبت می‌کنید! راستش انتظار داشتم بگوید زبان فارسی را در خارج از کشور یاد گرفتم و آمده‌ام ببینم ایران در زمینه جذب گردشگر چه حرفی برای گفتن دارد؟ اما متوجه شدم همین یک مقدمه، صندوقچه دل این زن ایرانی که از سی سالگی‌اش ساکن استرلیا بوده را باز خواهد کرد ...

و سپس لب به سخن گشود...

«در شیراز بوم‌گردی داریم. صبح از شیراز با بقیه دوستانم به سوی اصفهان حرکت کردیم تا بیاییم نمایشگاه گردشگری را ببینیم. الان هم داریم فیلم‌برداری می‌کنیم تا از طریق گوگل و اینستاگرام برای بقیه دوستانمان در شیراز بفرستیم، آمدیم ببینیم که در اصفهان چه چیزهای مناسبی برای رونق گردشگری دارد تا تجربه کسب کنیم.»

او ادامه می‌دهد: دغدغه‌مان خانه‌های قدیمی‌اند که دارند فراموش می‌شوند خانه‌های قدیمی خیلی قشنگ‌ هستند و من خیلی متاسفم که خیلی از آن ها از بین رفتند. معماری خانه‌های الان مثل آن‌ها نیست.

و بعد به تحصیلاتش اشاره می‌کند و می‌گوید: من تحصیلاتم را در استرلیا گذراندم. در زمینه گردشگری، بوم‌گردی، فرهنگ و تاریخ معماری درس‌های بسیاری خواندم، اما به نظر من میراث فرهنگی باید بیش از پیش به حفظ معماری قدیم توجه کند. امروزه مردم و خیلی از کسانی که ۴۰ سال است برای زندگی به خارج از کشور رفته‌اند از زندگی غربی متنفر شده‌اند؛ ما گول خوردیم که از ایران رفتیم و کشورمان و جوانی‌مان و پولمان را در خارج از ایران به‌هدر دادیم، آنها ثروتمند شدند و ما چون از ظرفیت‌های داخلی‌مان استفاده نکردیم وضعیت خوبی ندارم.

این گردشگر هم‌وطن اشاره می‌کند که ایران از قدیم تاکنون پیشرفته‌ترین و خیره‌کننده‌ترین معماری را داشته است و بعد تاکید می‌کند: چطور باید معماری زشت غربی‌ها را ببینیم و الگوبرداری کنیم؟ همه از زندگی در دیگر کشورها متنفر شده‌اند چون برای پیشرفت و زندگی به آنجا می‌رویم اما پس از مدتی متوجه می‌شویم که نه فرهنگی داریم و نه ریشه‌ای و نه فرزندان‌مان بزرگ شده‌اند، در نتیجه زندگی‌ها از هم می‌پاشد و آدم‌ها تنها و افسرده می‌شوند.

او توصیه می‌کند: به همین خاطر برای توسعه گردشگری و پیشرفت کشورمان توصیه می‌کنم به هیچ وجه برای رفتن به خارج از کشور عجله نکنید؛ آن سوی مرزها هیچ دنیا و رویایی نیست جز اینکه دنیا و رویای خود را از دست می‌دهیم. اما برای اینکه قدر کشور خودمان را بدانید چه بهتر که به بچه‌هایمان زبان انگلیسی را آموزش بدهیم و سپس تاریخ معماری دیگر کشورها را به آنها بیاموزیم، آنگاه پس از مقایسه متوجه می‌شویم که کشور ایران خیلی بالاتر از دیگر کشورها است.

وی که در استرالیا ساکن است، ادامه می‌دهد: نباید فرهنگمان را از دست بدهیم و برویم خارجکی شویم! این کار مثل این است که سماور نقره‌ای گران‌قیمت خود را بدهید و یک سماور مسی کم‌قیمت بگیرید، در حالی که ایران همان نقره و طلا است. معماری، فرهنگ، هنر و مردم‌داری ایران هزار و یک برابر دیگر کشورها است و ما برای پیشرفت کشور و جذب گردشگر نیاز به انجام کاری خاص نداریم، به این‌همه فشاری که بر خود وارد می‌کنیم تا گردشگر جذب کنیم نیاز نداریم؛ چراکه کشور ما ظرفیت و زمینه جذب گردشگر را به خودی خود دارد و تنها باید به آن توجه بیشتری نسبت به بناهای مدرن کنیم.

این هم‌وطن می‌گوید: کشورهای دیگر هرچه که می‌خواهند ما را تحریم کنند، ما در ایران آنقدر تنوع و زیبایی داریم که احتیاجی به فرهنگ خارجی‌ها نداریم، آنها به برکت منابع ایران زنده‌اند، به همین خاطر هم می‌خواهند وضعیت ایران را بر هم بزنند تا کشورمان قدرتمند نشود. دلیل این حسادت، جذابیتی است که ایران و معماری آن دارد.

و بازهم تاکید می‌کند: شما که جوانید باید حواستان به این مسایل باشد. باید حواستان باشد که معماری ما ریشه دارد. من امیدوارم روزی برسد که ساختمان‌های دراز و زنبوری خراب شده باشند و معماری با ارزش ایرانی به شهرها برگردد؛ چراکه گردشگران خارجی به ایران می‌آیند تا معماری و هنرهای دستی ما را ببینن، پس برای چه فرهنگ و معماری غربی را تقلید کنیم؟ من با این مسایل مبارزه می‌کنم.

به گزارش ایمنا، صحبت‌هایش که تمام شد با خود گفتم چرا این مطالب به ذهن خودمان نرسیده بود؟ چرا همیشه وقتی نام گردشگر و گردشگری به گوشمان می‌رسید سریع به ذهنمان خطور می‌کرد که تا جذب گردشگر و فراهم کردن امکانات برای او و ایجاد قابلیت‌های گردشگری در شهر و کشورمان فاصله زیادی داریم؟ مگرنه اینکه استعدادهای خاموش شد? بسیاری داریم و تنها باید به آن توجه کنیم تا شکوفا شود... .

جشنواره بین‌المللی کارتون نصرالدین حجا منتشر شد


ملا نصرالدین شخصیتی داستانی و بذله‌گو در فرهنگ‌های عامیانه ایرانی، افغانستانی، ترکیه‌ای، عربی، قفقازی، هندی، پاکستانی و بوسنی است، بر این اساس فراخوان سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی کارتون نصرالدین حجا ترکیه منتشر شده است.
جشنواره بین‌المللی  کارتون نصرالدین حجا  منتشر شد

به گزارش خبرگزاری ایمنا، "ملا نصرالدین" در یونان نیز محبوبیت زیادی دارد و در بلغارستان هم شناخته‌شده است. او را در افغانستان، ایران و جمهوری آذربایجان ملا نصرالدین، در ترکیه نصرتین هوجا(خواجه نصرالدین) و در عربستان جُحا(خواجه) می‌نامند. مردم، رفتارها و حرکات عجیب و مضحکی به او نسبت می‌دهند و به داستان‌های او می‌خندند. قصه‌های ملا از گذشته در شرق رواج داشته و مشخص نیست ریشه آنها از کدام زبان است.

سی‌وهشتمین "جشنواره کارتون نصرالدین حجا" ترکیه با موضوع آزاد در حالی درحال پذیرش آثار است که 

شرایط:

- آثار ارسالی نباید در مسابقه دیگری برنده جایزه شده باشد.

- هر شرکت کننده می‌تواند حداکثر سه اثر ارسال نماید.

- آثار ارسالی باید اصل باشد.

- اندازه آثار ارسالی باید حداکثر ۳۰ در ۴۰ سانتی‌متر باشد.

- به همراه آثار باید نام کامل، آدرس، تلفن، کشور و بیوگرافی کوتاهی از هنرمند نیز ارسال گردد.

- پشت هر اثر باید نام کامل، آدرس، تلفن، کشور با حروف بزرگ درج گردد.

جوایز:

جایزه بزرگ: ۵۰۰۰ دلار

پنج جایزه ۱۰۰۰ دلاری

علاقمندان برای شرکت در "جشنواره کارتون نصرالدین حجا" ترکیه و دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند به‌ نشانی karikaturculerdernegi.com مراجعه و آثار خود را تا شنبه یکم مردادماه به نشانی karikaturculerdernegi۳۴@gmail.com  ارسال کنند.

مهرعلیزاده: از هرگونه اقدام درجهت تقویت گردشگری حمایت می‌کنیم


استاندار اصفهان گفت: مصمم هستیم از هرگونه اقدام در جهت تقویت صنعت گردشگری از جمله در زمینه هتل‌سازی و ایجاد اماکن توریستی و گردشگری و تورهای گرشگری و سایر مباحث مرتبط حمایت کنیم.
مهرعلیزاده: از هرگونه اقدام درجهت تقویت گردشگری حمایت می‌کنیم

به گزارش خبرنگار ایمنا، محسن مهرعلیزاده در آیین افتتاحیه دهمین نمایشگاه ملی گردشگری اصفهان که بعد از ظهر امروز سه‌شنبه_ ۲۹ خردادماه_ در محل دایمی نمایشگاه‌های اصفهان واقع در پل تاریخی شهرستان برگزار شد، گفت: گردشگری علاوه بر این که صنعتی فرهنگی است، یک فعالیت اقتصادی و اقتصادساز است که در آینده می‌تواند به اولین صنعت در دنیا بدل شود و توفیقی برای بشر است که علاوه بر چرخش پول و اقتصاد بتواند زمینه تبادل فرهنگی و اجتماعی و تاریخی و هنر و آداب و رسوم ملت‌ها را فراهم کند.

وی افزود: این صنعت هم‌چنین می‌تواند جامعه جهانی را به سوی صلح و دوستی پیش ببرد و هر فعالیتی در این زمینه، مثبت و اثربخش تلقی می شود.

استاندار اصفهان گفت: اصفهان با تاریخ و فرهنگ غنی خود و طبیعت جاذب و متنوع در هر فصل، زمینه و سرمایه لازم را برای توسعه گردشگری دارد و هرگونه اقدام و سرمایه‌گذاری در این مسیر، مثبت و سازنده است. استانداری اصفهان مصمم است از هرگونه اقدام در جهت تقویت صنعت گردشگری از جمله در زمینه هتل‌سازی و ایجاد اماکن توریستی و گردشگری و تورهای گرشگری و سایر مباحث مرتبط حمایت کند و همه مدیران نیز این درک را دارند که نهایت حمایت خود را از این صنعت داشته باشند.

وی با اشاره به سه مورد از عناوین موثر در رونق گردشگری، تصریح کرد: شناساندن و معرفی امکانات این منطقه یکی از موارد موثر در این زمینه است که تنها با بروشور محقق نمی‌شود و این امر با ارتباط موثر تورگردان‌های مختلف کشورها ایجاد می شود.

مهرعلیزاده ادامه داد: مسئله دیگر، قیمت کشور مقصد است، باید بتوانیم با کشورهای دیگر رقابت کنیم؛ سومین مسئله، راحتی سفر به کشورها است که در این راستا فراهم‌کردن پروازهای مستقیم از کشورهای مختلف و به‌ویژه کشورهای توریست محور، بسیار مهم و کاربردی است.

اله‌یاری: نمایشگاه ملی گردشگری فرصتی برای بازاریابی است


مدیر اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه اصفهان در زمینه طبیعت‌گردی رتبه اول را دار است، گفت: باید بازاریابی در بازارهای جدید گردشگری به ویژه در جنوب تاجیکستان و آذربایجان را به دلیل حوزه مشترک تاریخی و فرهنگی افزایش دهیم.
اله‌یاری: نمایشگاه ملی گردشگری فرصتی برای بازاریابی است

به گزارش خبرنگار ایمنا، فریدون اله‌یاری در آیین افتتاحیه دهمین نمایشگاه ملی گردشگری اصفهان که بعد از ظهر امروز سه‌شنبه_ ۲۹ خردادماه_ در محل دایمی نمایشگاه‌های اصفهان واقع در پل تاریخی شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: فلسفه برگزاری نمایشگاه این است که در وهله اول زمینه تبادلات تجربه در حوزه گردشگری ایجاد شود، هم‌چنین یک فرصت برای بازاریابی است تا مخاطبین این حوزه را به خود جلب کنند.

 وی افزود: اصفهان در کنار همه ظرفیت‌ها و در کنار القاب مختلفی که دارد، در زمینه طبیعت‌گردی رتبه اول را دار است. اصفهان به‌دلیل تحت شعاع قرار گرفتن، باید این قابلیت‌ها را در گردشگری طبیعی پیدا کنند.

مدیر اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خاطرنشان کرد: نمایشگاه بین‌المللی گردشگری در هفت دوره برگزار شده و با سه سال وقفه دوباره فعالیت ‌های خود را ادامه داده که هر سال هم تحولی ایجاد کرده است.

اله‌یاری گفت: در اصفهان با توجه به این که مخاطبین سنتی بیشتری دارد، باید بازاریابی در بازارهای جدید گردشگری به ویژه در جنوب تاجیکستان و آذربایجان را به دلیل حوزه مشترک تاریخی و فرهنگی افزایش دهیم؛ این فرهنگ و تاریخ در حافطه تاریخی مردم مانده و مطمعن هستیم که در مقابل در ذهن مردم آذربایجان هم ماندگار شده است.

بابک جهانبخش در ملک‌شهر می‌خوانَد


بابک جهانبخش خواننده جوان موسیقی پاپ در آخرین روز بهار در تالار رودکی ملک‌شهر به روی صحنه خواهد رفت.
بابک جهانبخش در ملک‌شهر می‌خوانَد

به گزارش خبرگزاری ایمنا، بابک جهانبخش سال ۶۲ در بوخوم آلمان متولد شد و نوازندگی پیانو را از ۵ سالگی در مدرسه موسیقی آزاد بوخوم آغاز کرد. جهانبخش بعد از بازگشت به ایران، موسیقی شرقی را دنبال کرد و سال ۷۶ وقتی که ۱۴ سال داشت مجوز رسمی خود را از صدا و سیما دریافت کرد.

بابک جهانبخش اولین آلبومش را در سال ۸۴ با نام «چی شده» منتشر کرد. او با انتشار آلبوم «من و بارون» وارد مرحله جدیدی از فعالیت هنری خود شد. ترانه «من و بارون» از این آلبوم به همراهی رضا صادقی خوانده شده‌است. وی در ادامه، البوم‌های "بی اسم"، "احساس"، "زندگی من"، "من و بارون"، "اکسیزن"، "مدار بی‌قراری" و تک‌آهنگ‌های بسیاری را منتشر کرد.

جهانبخش سال ۱۳۹۱ برنده? تندیس بهترین قطعه? موسیقی پاپ از اولین جشنواره? سالانه? موسیقی ما و سال ۹۶ نیز برنده? بهترین آهنگ تیتراژ برنامه‌های تلویزیونی در نوروز برای قطعه? "بوی عیدی" شد.

به گزارش ایمنا، کنسرت بابک جهانبخش ۳۱ خردادماه ساعت ۱۸ تا ۲۳ در تالار رودکی ملک‌شهر برگزار می‌شود، علاقمندان برای دریافت اطلاعات بیشتر و تهیه بلیت می‌توانند به نشانی اینترنتی iranconcert.com  مراجعه کنند.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن