تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری فرهنگی

پدر شهید مهاجر درگذشت


آیت الله حسین مهاجر، پدر شهید انقلاب، شهید محسن مهاجر درگذشت.
پدر شهید مهاجر درگذشت
به گزارش خبرنگار ایمنا، مراسم تشییع وی، فردا، چهارشنبه، ساعت 10:30 صبح از امامزاده ابراهیم ابن موسی ابن جعفر دولت آباد به سمت زادگاهش، محسن آباد انجام و پس از آن، این روحانی در جوار امامزاده سید صالح حسنی در برخوار به خاک سپرده می شود.
دانشکده فنی شهید مهاجر اصفهان به یاد شهید مهاجر، فرزند این روحانی نام گذاری شده است.
منبع: ایمنا

شهریار، جاودان شاعر مسخّر قلب‌ها


هر آنچه از دل برآید به دل نیز می‌نشیند و هر آنچه که با دل در پیوند باشد، از اندیشه بهره برد، به زبان جاری شود و روح را سیراب نماید و البته که در تاریخ جاودانه ماند؛ مسلم است هر آنکس که بازماندگان اندیشه و دل را پیوند داده بر زبان جاری کند و قلب‌ها را تسخیر نماید، جاودان تاریخ است.
شهریار، جاودان شاعر مسخّر قلب‌ها

به گزارش ایمنا، یکی از نام آورترین افراد در آمیختن اندیشه و دل، محمدحسین بهجت تبریزی معروف به شهریار است. کسی که بیشتر از مغز، با قلبش می‌سرود، و چنان عمیق و تأثیرگذار به زبان می‌آورد که کلامش در قلب‌ها نفوذ می‌کرد و میهمان خانه دل می‌شد

شهریار، شاعر گرانقدر این سرزمین که اندیشه و احساس را در کلامی نو و البته به زبانی ساده عرضه داشته است، سلطان غزل‌های ساده و دل انگیز است که از مرزهای این سرزمین کهن پا فراتر گذاشته و به ورای مرزهای ایران راه یافته است. کلام هنرمندانه وی در راستای معرفی مذهب، ملت و میهن خویش به جهانیان از جمله نقش‌های مؤثر شهریار در معرفی فرهنگ و ادب پارسی به دیگر نقاط دنیا است که به همین سبب، سالروز در گذشت او را روز شعر و ادب پارسی نامیده‌اند. وی عِرق ملی خود نسبت به زادگاهش و علاقه وافر خود به سرزمین مادری و مردم آذربایجان را با سرودن "حیدر بابایه سلام" به نمایش گذاشته است که نه تنها در میان ترک زبانان ایرانی، بلکه در تمام دنیا به گردش درآمده و می‌توان گفت به 90% از کل زبان‌های زنده دنیا بازگردانی شده است.  

امروزه پس از گذشت 30 سال از فقدان وجود ارزشمند این شاعر بزرگوار، که در 27 شهریورماه سال 1367 چشم از روشنای این جهان فروبسته و به آغوش حق پیوسته است، شاید کمتر کسی را بتوان یافت که زمزمه‌ای از دو شعر معروف وی، "آمدی جانم به قربانت" و یا "علی ای همای رحمت" را نشنیده باشد. علاوه بر این دو غزل معروف و ساده وی، ویژگی‌ دلنشینی، بیان لطیف، سادگی، روانی و جذابیت کلام اشعار شهریار باعث شده که این سروده‌ها راه قلب را بپیمایند و در حافظه قلب‌ها ثبت شوند به گونه‌ای که حتی اگر کسی نمی‌داند شاعر این شعرها کیست باز هم زمزمه این سروده‌ها را جاری بر زبان‌ها می‌یابیم. شعرهایی که نه به قشر خاصی اختصاص دارند و نه به سن خاصی، بلکه راه خود را در میان هر جمعیت با هر فرهنگی گشوده و برای خواننده و راوی خود خاطره ساز خواهند شد و در یادها به یادگار خواهند ماند. از این روست که استاد بزرگوار نیز در این باره سروده است:

برای ما شعـرا نـیـست مـردنی در کـار         کـه شعـرا را ابـدیـت نوشـته اند شعـار

منبع: ایمنا

انجام مطالعات زمین شناسی و اسکن لیزر نوش آباد


مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از آغاز مطالعات زمین شناسی و اسکن لیزر شهر زیرزمینی نوش آباد خبرداد.
انجام مطالعات زمین شناسی و اسکن لیزر نوش آباد

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و. گردشگری استان اصفهان، فریدون اله‌یاری اظهار کرد: در راستای تکمیل مطالعات باستان شناسی شهر زیرزمینی و اهمیت موضوع مرمت و حفاظت از این اثر شاخص ملی، تهیه نقشه های سه بعدی و مطالعات زمین شناسی(ورودی های 1و2) با اعتباری بالغ بر  45 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی انجام پذیرفت.

وی افزود: در بخش تهیه نقشه های سه بعدی با استفاده از دستگاه لیزر اسکن پس از بررسی های زیاد و با توجه به محدودیت دستگاه های لیزر اسکن ثابت در برداشت چاه ها و کانال های موجود در شهر زیرزمینی، در نهایت دستگاه لیزر اسکن دستی انتخاب و عملیات تهیه نقشه سه یعدی با استفاده از این دستگاه صورت گرفت.

مطالعات زمین شناسی

زهرا ساروخانی مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر نوش آباد نیز در همین زمینه گفت: این دستگاه دارای جدیدترین تکنولوژی در این زمینه است که با توجه به عدم نیاز به استقرار ثابت، در برداشت تمام قسمت های شهر زیرزمینی از جمله کانال های باریک و چاه های عمیق توانایی بالایی دارد.

وی افزود: در بخش مطالعات زمین شناسی نیز همه دیوارها و سقف بخش های کاوش شده در شهر زیرزمینی از نظر زمین شناسی بررسی و مطالعه شد؛ این بررسی ها شامل تعیین جنس خاک و بستر زمین، ساخت لایه های مختلف سنگی، برداشت و اندازه گیری کلیه گسل ها، شکستگی ها و درزها است.

ساروخانی هم‌چنین از نمونه برداری مطالع? جنس واحدهای سنگی کانال های شهر زیرزمینی از قسمت های مختلف برای تحلیل وضعیت پایداری و عوامل کنترل کننده خبر داد

منبع: ایمنا

چینی‌ها «حد» را ارزیابی می‌کنند


فیلم کوتاه «حد» در بخش «روایتی» پانزدهمین دوره جوایز(GUFA) به نمایش درمی آید.
چینی‌ها «حد» را ارزیابی می‌کنند

به گزارش ایمنا، فیلم کوتاه «حد» ساخته جواد دارایی برای رقابت در بخش «روایتی» پانزدهمین دوره جوایز فیلم(GUFA) چین به نمایش درمی آید.

هدف این جوایز افزایش تبادل میان دانشجویان فیلم از سراسر جهان است تا آثار باکیفیت ساخته‌شده توسط استعدادهای تازه‌ظهور شناخته شوند. امسال رخداد سه روزه این جوایز بین روزهای هفتم تا نهم نوامبر برابر با 16 تا 18 آبان ماه در هنگ‌کنگ برگزار می‌شود.

از جمله فعالیت‌های این رخداد می‌توان به نمایش آثار انتخاب‌شده، تعدادی مسترکلاس، بیان ایده‌های داستانی و مراسم اهدای جوایز اشاره کرد که تمام شرکت‌کنندگان می‌توانند در آن‌ها حضور داشته باشند.

فیلم کوتاه «حد» با موضوع مسایل و مشکلات معلولان در اسلام‌آباد کرج فیلمبرداری شده است.

«حد» به تهیه کنندگی آرزو دهکردی، فیلم کوتاه هفت دقیقه‌ای است که با همکاری معاونت اجتماعی نیروی انتظامی ساخته شده است و بیشتر عوامل تولید آن از کارکنان صدا و سیمای مرکز البرز هستند.

منبع: خبرگزاری مهر

منبع: ایمنا

برگزاری کارگاه نویسندگی پیشرفته خلاق


چهارمین ورکشاپ ادبی- آموزشی پیاله‌های روایت با عنوان کارگاه نویسندگی پیشرفته خلاق با حضور علیرضا محمودی ایرانمهر در خانه خورشید برگزار می‌شود.
برگزاری کارگاه نویسندگی پیشرفته خلاق

به گزارش ایمنا، چهارمین ورکشاپ ادبی- آموزشی پیاله‌های روایت با عنوان "کارگاه نویسندگی پیشرفته خلاق" ازسوی کانون داستان‌نویسی بهانه روایت و با همکاری موسسه فرهنگی، هنری و ادبی روایت کلک خورشید برگزار می‌شود،

مدرس این کارگاه ادبی آموزشی "علیرضا محمودی ایرانمهر" است که سال 1353 در مشهد متولد شده است. این منتقد، داستان‌نویس و فیلمنامه‌نویس که داستان های بریم خوش گذرونی، سفر با گردباد، ابر صورتی، فریدون پسر فرانک از جمله آثار داستانی اوست. فیلمنامه فیلم‌های دل خون، راز و شطرنج باز، از وی منتشر شده است، فیلمنامه‌های دلخون، آزادراه، دلداده، ده رقمی و راز را نیز نگاشته است.

چهارمین ورکشاپ ادبی- آموزشی "کارگاه نویسندگی پیشرفته خلاق" در روزهای پنجم و 19 مهرماه، 10 آبان‌ماه و 22 آذرماه ساعت 16 تا 19:30 در خانه خورشید، واقع در خیابان آبشار اول، روبه‌روی خانه هنرمندان برگزار می شود.

علاقه‌مندان برای ثبت‌نام در این ورک‌شاپ و دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند تا دوم مهرماه با شماره های 03136627982 و 09199049679 تماس بگیرند.

منبع: ایمنا

زمان تشییع پیکر سعید کنگرانی مشخص شد


پیکر سعید کنگرانی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون دوشنبه 26 شهریور در قطعه هنرمندان به خاک سپرده می شود.
زمان تشییع پیکر سعید کنگرانی مشخص شد

به گزارش ایمنا،  بنا بر اعلام خانواده سعید کنگرانی هنرمند پیشکسوت سینما و تلویزیون، پیکر وی که روز جمعه 23 شهریورماه در سن 64 سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت، روز دوشنبه 26 شهریور ساعت 9:30 صبح در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) تشییع و به خاک سپرده می شود.

کنگرانی که در آثاری چون «دایی جان ناپلئون» به کارگردانی ناصر تقوایی و «دایره مینا» به کارگردانی داریوش مهرجویی به ایفای نقش پرداخته بود، قرار بود پس از 14 سال دوری با سریال «رقص روی شیشه» به شبکه نمایش خانگی بیاید.

منبع: خبرگزاری مهر

منبع: ایمنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟