مردم آمریکا با انتقال سفارت و خروج ترامپ از برجام مخالف هستند
کارشناسان حاضر در کنفرانس خبری جشنواره «افق نو» با عنوان «قدس، پایتخت همیشگی فلسطین»، که امروز چهارشنبه-۲۶ اردیبهشت- در اصفهان برگزار شد، به سؤالات خبرنگاران پیرامون مسائل منطقه ای و بین المللی پاسخ دادند.
گروه خبری سیاسی

به گزارش خبرنگار ایمنا،  کوین برت، استاد سابق مطالعات اسلامی و عربی دانشگاه ویسکانسین آمریکا، در خصوص نظر مردم آمریکا در رابطه با انتقال سفارت این کشور به قدس گفت: دیدگاه مردم بر این است که با توجه به اینکه رسانه های آمریکا توسط رژیم صهیونیستی هدایت می شود، انعکاس این واقعه، تبلیغات گسترده برای رژیم صهیونیستی است. بنابراین اقدام ترامپ در انتقال سفارت پشتوانه مردمی ندارد و مردم آمریکا حامی دولت در اعمال این سیاست نیستند و این اقدام را شرم آور می دانند.

برت ادامه داد: من فکر می کنم مردم آمریکا با خروج ترامپ از برجام هم مخالف هستند همچنان که ترامپ  نیز می داند، مردم آمریکا  جنگ علیه عراق را به عنوان یک تجربه بد قلمداد می کنند و معتقدند آمریکا نباید در منطقه غرب آسیا وارد جنگ دیگری بشود.

استاد سابق مطالعات اسلامی و عربی دانشگاه ویسکانسین در خصوص آشنایی مردم آمریکا با فلسطین گفت: بیشتر مردم در مورد فلسطین می دانند، ولی دولتمردان مایل هستند اطلاعات مردم در خصوص فلسطین محدود باشد. دانشجویان دانشگاه‌ها با فلسطین آشنایی دارند و به همین دلیل، تظاهرات علیه صهیونیسم انجام می دهند. ما در دانشگاه های مختلف آمریکا نیاز به اطلاع رسانی داریم، جوانان آمریکا هیچ اعتمادی به رسانه ها ندارند و سعی می کنند به آن توجه نکنند.

مذاکره با رژیم صهیونیستی نتیجه ای معکوس می دهد

«جیکوب کوهن» نویسنده یهودی از فرانسه نیز در رابطه با انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس، گفت: باید قبل از ورود به بحث مشخص کنیم آیا رژیم صهیونیستی مشروعیت دارد؟ رژیمی که بدون جنگ، نژادپرستی و سلطه  نمی تواند وجود داشته باشد. می توانیم ثابت کنیم که هر گونه بحث و مذاکره با رژیم صهیونیستی مفهومی ندارد و نتیجه ای معکوس می دهد. از بیست و پنج سال پیش که توافقی صورت گرفته تا کنون هیچ راه حلی برای حل مشکل فلسطین وجود نداشته است.

غربیها مردم خاورمیانه را به یک چشم می بینند

حفصه قاره مصطفی، تحلیلگیر ارشد مسائل داخلی انگلستان و خاورمیانه،  در خصوص برنامه های رژیم صهیونیستی گفت: مسئله فلسطین دو گرفتاری به همراه دارد، نخست تبلیغات منفی اسرائیل برای مشروعیت بخشیدن به خود است و دوم بحث اسلام هراسی است که این رژیم ترویج می دهد. بهره گیری از مسلمان بودن گروه های تروریستی مانند داعش، باعث می شود تا جنگ و نبرد این رژیم علیه مسلمانان  توجیه پیدا کند. تبلیغات در آمریکا و غرب باعث شده، افکار مردم کشورهای غربی به سمتی برود که همه مردم غرب آسیا را به یک چشم ببینند و تمیزی بین اعضای گروه هایی مانند داعش و دیگران قائل نشوند.

یهودیان کشورهای مسلمان شرایط بهتری دارند

کوهن به عنوان یک یهودی ساکن خارج از کشور در خصوص زندگی هم دینان خود در ایران گفت: من در مراکش به دنیا آمدم، در آن زمان ۴۰۰ هزار یهودی در مراکش و حدود یک میلیون یهودی در خاورمیانه زندگی می کردند. در بررسی تاریخی می توان گفت همواره یهودیانی که در کشورهای مسلمان زندگی می کردند از شرایط بهتری نسبت به کشورهای دیگر برخوردار بوده اند.

این نویسنده یهودی اضافه کرد: از زمان تاسیس موساد، یکی از سیاست های آن، حضور در کشورهای مختلف و انجام ماموریت هایی بوده که ناامنی را برای یهودیان آن کشور ایجاد کند و البته در اجرای این ماموریت موفق بوده و توانسته اکثریت یهودیان را از کشورهای مسلمان کوچ دهد. تنها در ایران است که یهودیان در یک کشور مسلمان احساس امنیت می کنند و به سکونت خود ادامه می دهند.

اروپایی ها منفعت مالی ناشی از همکاری با ایران را می خواهند

تحلیلگر ارشد مسائل داخلی انگلستان و خاورمیانه در ارزیابی ادامه برجام با طرفین اروپایی گفت: اروپایی ها، ایران را دوست ندارند، ولی منفعت مالی ناشی از همکاری با ایران را می خواهند. نباید فراموش کرد تمام شرکت های اروپایی با بانکهای آمریکایی کار می کنند و تحریم ها به نحوی است که در صورت مشاهده پولی با منشا ایرانی، آن حساب بلوکه می شود. پس انجام مبادلات اقتصادی و مالی با ایران بسیار سخت است.

 قاره مصطفی در خصوص سخنان ترزا می مبنی بر سعی در حفظ برجام گفت: دولت انگلستان خواهان ادامه فعالیت‌های اقتصادی و در حال مذاکره است تا به نحوی بتواند برجام را حفظ کند. از طرفی شرکت‌های تجاری حاضر به ریسک نیستند، حتی در صورت ادامه برجام نیز بسیاری از شرکت‌های اروپایی حاضر نیستند به دلیل تبلیغات سوئی که در رابطه با ایران شده است، به همکاری خود ادامه دهند.  

رهبران چین و آلمان بر حفظ برجام تاکید کردند
«شی جین پینگ» رییس جمهور چین و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان امروز جمعه در پکن بر ضرورت حمایت از برجام تاکید کردند.
گروه خبری سیاسی

به گزارش ایمنا، سران دو کشور در دیدار با یکدیگر در پکن بار دیگر بر حفظ برنامه هسته ای ایران موسوم به برجام تاکید کردند.

آنجلا مرکل صدراعظم آلمان روز گذشته نیز در دیدار با «لی که چیانگ» نخست وزیر چین اعلام کرد برلین و پکن از توافق هسته‌ای ایران به شکل فعلی آن و بدون حضور آمریکا حمایت می کنند. اگرچه ممکن است تحریم‌ها علیه تهران منجر به خروج برخی شرکت‌های اروپایی از ایران شوند، اما آلمان به برجام پایبند خواهد ماند.

رییس جمهور چین در دیدار با صدر اعظم آلمان با اشاره به برقراری روابط همه جانبه راهبردی دو کشور از سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون اعلام کرد: روابط دو کشور شاهد پیشرفت بزرگ بوده و ابعاد همکاری دو کشور به سطح بی سابقه ای رسیده است چین مایل است با تلاش مشترک با آلمان به توسعه روابط دو جانبه یاری کند.

شی تاکید کرد: چین از استفاده آلمان از فرصت اجرای دوره جدید درهای باز چین، در صنایع آتی با چین همکاری بیشتری داشته و به طور مشترک بازار ثالث را گسترش می دهند.

وی همچنین با اشاره به همکاری انسانی و فرهنگی و تحکیم پایه دوستی بین مردم دو کشور اظهار داشت: چین مایل است به مدیریت جهانی و چندجانبه گرایی یاری کرده و رایزنی و هماهنگی در حل مسایل جهانی را تقویت بخشد.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز در این دیدار چین را عضو مهم جامعه جهانی و شریک مهم تجاری آلمان خواند و گفت: روابط دو کشور وارد عصر جدید شده و آلمان مایل است با استفاده از فرصت جدید گسترش درهای باز چین، به تقویت همکاری تجاری و سرمایه گذاری و تبادلات فرهنگی بپردازد. دو طرف در این دیدار همچنین درباره تجارت بین المللی و مسایل مورد علاقه دیگر تبادل نظر کردند.

صدر اعظم آلمان همچنین در ادامه سفر به پکن با 'لی جان شو' رییس کمیته دایمی مجلس ملی نمایندگان خلق چین در پکن دیدار کرد. «لی جان شو» در این دیدار با اشاره به توسعه مطلوب روابط دو کشور تحت پشتیبانی رییس جمهوری چین و صدر اعظم آلمان اعلام کرد: امسال برابر با چهلمین سالگرد اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز چین است و «شی جین پینگ» رییس جمهور چین چندی پیش سیاست جدید این کشور برای تعمیق اصلاحات و گسترش درهای باز را اعلام کرد.

او گفت: دو کشور باید با استفاده از این فرصت به گسترش همکاری در ابعاد مختلف بپردازند و با تلاش مشترک به حفظ جهانی شدن و سازوکار چند جانبه تجارت آزاد در جهان یاری کنند.

آنگلا مرکل نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت دادن آلمان به توسعه روابط خود با چین اظهار کرد: کشورش از تبادلات و همکاری بین نهادهای قانون گذاری دو کشور پشتیبانی می کند.

منبع:ایرنا

در همه تصمیمات، رهبر انقلاب راهنما و هادی دولت بوده‌اند
رییس جمهور در دیدار مسئولان، کارگزاران و جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف کشوری و لشکری با رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: در طول ۴۰ سال گذشته مردم آزمایش خود را به‌خوبی پس داده‌اند و در همه فراز و نشیب‌ها از نظام، انقلاب، کشور و منافع ملی حراست کرده اند.
گروه خبری سیاسی

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر چهارشنبه در این دیدار با اشاره به مقاومت مردم در برابر فشارهای خارجی در سالیان اخیر، گفت: آنچه امروز سردمداران رژیم آمریکا می‌گویند برای مردم ایران تازگی ندارد؛ چرا که این حرف‌ها کهنه و متعلق به چهل سال پیش است.

رییس جمهور افزود: در برابر اقدام آمریکا در خروج از برجام به استثنای یک رژیم نامشروع و چند کشور کوچک، همه کشورهای جهان مخالفت کردند که این به معنای پیروزی ایران در صحنه سیاسی و حقوقی است.

روحانی  با بیان اینکه در همه تصمیمات، رهبر انقلاب راهنما و هادی دولت بوده اند، خاطرنشان کرد: امروز در حال مذاکره با پنج کشور دیگر برجام هستیم و اگر چه آنها در زبان و اعلامیه‌های سیاسی، خود را متعهد به برجام می‌دانند، اما باید در مقام عمل ببینیم که چگونه عمل خواهند کرد.

رییس جمهور از دیدار خود با رهبران دو کشور چین و روسیه و تماس با سه کشور دیگر اروپایی در هفته‌های آینده خبر داد و افزود: اگر این پنج کشور بتوانند منافع کشورمان بویژه منافع اقتصادی ما را در برجام تامین کنند برجام را بدون آمریکا ادامه خواهیم داد وگرنه تصمیم لازم را می‌گیریم و کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد.

روحانی دستاورد بزرگ حاصل از اقدامات اخیر آمریکا را هم‌صداتر شدن و متحدتر شدن ملت بزرگ ایران خواند و تصریح کرد: تردیدی نداریم که در شرایطی که ملت متحد ایران پشت سر رهبر انقلاب قرار گرفته، هیچ قدرتی نمی‌تواند این ملت بزرگ را به زانو در آورد.

رییس جمهور با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان در سال‌های ۹۰ و ۹۱، شرایط امروز کشور را با آن زمان متفاوت دانست و گفت: امروز شرایط بین‌المللی نیز متفاوت شده و آمریکا در انزوا قرار گرفته است و جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور قانون و صلح و کشوری که به عهد خود وفا می‌کند، مورد تجلیل افکار عمومی جهانیان است.

روحانی در تشریح اوضاع اقتصادی کشور گفت: در حال حاضر اتکا به نفت کمتر شده است، ضمن اینکه در دو ماه اول سال ۹۷ درآمدهای ارزی غیرنفتی نسبت به دو ماه مشابه سال گذشته ۲۸ و نیم درصد افزایش پیدا کرده که این به معنای آن است که ملت و بنگاه‌های اقتصادی مسیر خود را در راستای اقتصاد مقاومتی به‌خوبی طی کرده‌اند.

می‌توانیم تا پایان سال جاری در تولید بنزین خودکفا شویم

رییس جمهور درآمد ارزی غیرنفتی ایران در دو ماه گذشته را دارای تراز مثبت خواند و اعلام کرد: در همین مقطع تورم تک رقمی بوده و بازار سرمایه نسبت به سال ۹۲ حدود سه برابر افزایش پیدا کرده است. امروز نیازی به واردات گازوییل نداریم و می‌توانیم تا پایان سال جاری در تولید بنزین خودکفا شویم. در مجموع در دولت یازدهم و دوازدهم ۱۱ فاز را در پارس جنوبی به بهره برداری رساندیم و تا پایان امسال چهار فاز دیگر در پارس جنوبی به بهره برداری خواهد رسید.

روحانی با اعلام اینکه در گندم امسال همانند دو سال گذشته خودکفا هستیم و در بسیاری از کالاهای اساسی در حال حرکت به سمت خودکفایی هستیم، گفت: تحریم‌ها و فشارها تأثیری در برنامه‌ریزی‌های سال ۹۷ و سال‌های بعد نخواهد داشت و مردم مطمئن باشند در هر شرایطی اداره کشور به‌خوبی پیش خواهد رفت.

رییس جمهور با بیان اینکه بسیاری از مشکلات را از جمله در مورد موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز پشت سر گذاشته‌ایم، افزود: در زمینه آب اگر چه با کمبود منابع آبی روبرو هستیم، اما دولت همه اقدامات لازم را برای استان‌های مختلف بخصوص استان‌هایی که دچار خشکسالی هستند انجام داده است.

روحانی با اشاره به مسئله ارز، افزود: شاید از نظر آمریکایی‌ها پاشنه آشیل کشورمان موضوع ارز و هرج و مرج در بازار ارز بود اما این احتمال را از ماه‌ها پیش می‌دادیم لذا برنامه‌ریزی لازم را برای هر شرایطی حتی بدون برجام انجام داده‌ایم و در هر شرایطی ارز مورد نیاز مردم تامین خواهد شد.

رییس جمهور با بیان اینکه مردم در شرایط امروز کشور مسیر و راه انقلابی،دینی و ملی خود را ادامه خواهند داد، تاکید کرد: با استقامت و ایستادگی و تقوا، نصرت الهی را خواهیم دید و بدون تردید پیروزی نهایی از آن ملت ایران خواهد بود.

مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند
در هفتمین روز از ماه مبارک رمضان؛مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند
گروه خبری سیاسی

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، در هفتمین روز از ماه مبارک رمضان، سران قوا، مسئولان، کارگزاران و جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف کشوری و لشکری عصر امروز (چهارشنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

اخبار تکمیلی این دیدار که هم‌اکنون در حال برگزاری است، متعاقباً منتشر خواهد شد.

نیروهای مسلح منتظر لبخند و مجوز هیچ کشوری نمی‌مانند
رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح امروز از هر زمان دیگری از جهت قدرت دفاعی و آمادگی‌های رزمی و نظامی در اوج به سر می‌برند و در توسعه قدرت دفاعی خود منتظر لبخند و مجوز هیچ کشوری نمی‌مانند.
گروه خبری سیاسی

به گزارش ایمنا و به نقل از خانه ملت، سردار سرلشگر محمد باقری که امروز (چهارشنبه) به مناسبت سوم خرداد روز آزاد سازی خرمشهر در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، اظهار کرد: تنها با اتکا به قدرت و توان داخلی در کنار بهره گیری از دوستان منطقه‌ای و بین‌المللی می‌توان از حوادث جاری عبور کرد.

وی با بیان اینکه عبور از شرایط فعلی بیت‌المقدس دیگری را نیاز دارد، گفت: حوادث تاریخ علیه ایران سراسر شکست بود، اما ملت ایران با انجام انقلابی بزرگ سرنوشت خود را در دست گرفت و با گذشت کمتر از یک سال از سوی یکی از همسایگان خود که توسط قدرت‌های بزرگ جهان مورد حمایت‌های مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی قرار می‌گرفت به ایران حمله کرد، ولی جمهوری اسلامی ایران در این حادثه حتی یک وجب از خاک خود را از دست نداد و با آرامش و امنیت از این حادثه خارج شد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: جنگ تحمیلی در شرایطی بر ایران تحمیل شد که بخش‌های مختلف سیاسی و نظامی در کشور در حال سامان یافتن بود و ارتش در حال بازیابی خود بود، سپاه نیز بدون هیچ گونه تجربه نظامی در حال شکل گرفتن بود. اما وحدت ملت و نیروهای مسلح و تلاش ایثارگران باعث شد این حادثه بزرگ را به خوبی پشت سر بگذاریم.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح سپس با تشریح چگونگی پیروزی ایران در عملیات بیت‌المقدس گفت: ویژگی‌های عملیات بیت‌المقدس را باید به عنوان یک عملیات چشم گیر در سطح عملیات‌های موفق جهان از جهت جمع آوری اطلاعات که با نفوذ تیم‌های عملیاتی تا عمق ۲۵ کیلومتری خاک دشمن که با طراحی بسیار عاقلانه عملیات و با حمله به نقاط مهم دشمن و چه در دستیابی به نقطه ثقل در منطقه کوشک در نهایت موجب عقب نشینی دو لشکر بزرگ عراق از این منطقه شد، به حساب آورد.

وی متذکر شد: در ابتدای جنگ تحمیلی تفکر انقلاب اسلامی و با اعتقاد به ایمان ملی، وحدت ملی و انسجام نیروهای مسلح و با ابتکار عمل توانست دشمن را شکست دهد و سرزمین ایران را از اشغال دشمن خارج کند.

باقری شرایط فعلی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان را مورد اشاره قرار داد و افزود:‌ امروز نیز با امتحان بزرگی مواجه است آمریکای بد عهد و جنایتکار با عهد شکنی در توافقنامه‌های قبلی به واسطه عناصر منطقه‌ای خود برای ایران باید و نباید می‌کند. این دشمن عصبانی و منزوی به مسئولانی حقوق بگیر از رژیم صهیونیستی تبدیل شدند. این دشمن هر چند که تلاشی برای جنگ نظامی ندارد اما از طریق جنگ اقتصادی به ملت بزرگ ایران فشار می‌آورد.

وی با بیان اینکه حضور ایران در خاک همسایه خود به دعوت دولت قانونی این کشور انجام گرفته است، گفت: ایران امروز در اوج قدرت خود به سر می‌برد، دشمنی که در طول تاریخ جمهوری اسلامی ایران در همه برهه‌ها شکست خورده است امروز چگونه می‌خواهد در برابر  مقاومت ایران پیروز شود؟

رییس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: صدام با پاره‌ کردن معاهده الجزایر عهد خود را شکست و دیدیم که به چه سرنوشتی دچار شد. وی را با عهد شکنان امروز مقایسه می‌کنند و می‌گویند بد عهدان امروز نیز به سرنوشت صدام مبتلا می‌شوند.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن