تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

مردم آمریکا با انتقال سفارت و خروج ترامپ از برجام مخالف هستند


کارشناسان حاضر در کنفرانس خبری جشنواره «افق نو» با عنوان «قدس، پایتخت همیشگی فلسطین»، که امروز چهارشنبه-26 اردیبهشت- در اصفهان برگزار شد، به سؤالات خبرنگاران پیرامون مسائل منطقه ای و بین المللی پاسخ دادند.
مردم آمریکا با انتقال سفارت و خروج ترامپ از برجام مخالف هستند

به گزارش خبرنگار ایمنا،  کوین برت، استاد سابق مطالعات اسلامی و عربی دانشگاه ویسکانسین آمریکا، در خصوص نظر مردم آمریکا در رابطه با انتقال سفارت این کشور به قدس گفت: دیدگاه مردم بر این است که با توجه به اینکه رسانه های آمریکا توسط رژیم صهیونیستی هدایت می شود، انعکاس این واقعه، تبلیغات گسترده برای رژیم صهیونیستی است. بنابراین اقدام ترامپ در انتقال سفارت پشتوانه مردمی ندارد و مردم آمریکا حامی دولت در اعمال این سیاست نیستند و این اقدام را شرم آور می دانند.

برت ادامه داد: من فکر می کنم مردم آمریکا با خروج ترامپ از برجام هم مخالف هستند همچنان که ترامپ  نیز می داند، مردم آمریکا  جنگ علیه عراق را به عنوان یک تجربه بد قلمداد می کنند و معتقدند آمریکا نباید در منطقه غرب آسیا وارد جنگ دیگری بشود.

استاد سابق مطالعات اسلامی و عربی دانشگاه ویسکانسین در خصوص آشنایی مردم آمریکا با فلسطین گفت: بیشتر مردم در مورد فلسطین می دانند، ولی دولتمردان مایل هستند اطلاعات مردم در خصوص فلسطین محدود باشد. دانشجویان دانشگاه‌ها با فلسطین آشنایی دارند و به همین دلیل، تظاهرات علیه صهیونیسم انجام می دهند. ما در دانشگاه های مختلف آمریکا نیاز به اطلاع رسانی داریم، جوانان آمریکا هیچ اعتمادی به رسانه ها ندارند و سعی می کنند به آن توجه نکنند.

مذاکره با رژیم صهیونیستی نتیجه ای معکوس می دهد

«جیکوب کوهن» نویسنده یهودی از فرانسه نیز در رابطه با انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس، گفت: باید قبل از ورود به بحث مشخص کنیم آیا رژیم صهیونیستی مشروعیت دارد؟ رژیمی که بدون جنگ، نژادپرستی و سلطه  نمی تواند وجود داشته باشد. می توانیم ثابت کنیم که هر گونه بحث و مذاکره با رژیم صهیونیستی مفهومی ندارد و نتیجه ای معکوس می دهد. از بیست و پنج سال پیش که توافقی صورت گرفته تا کنون هیچ راه حلی برای حل مشکل فلسطین وجود نداشته است.

غربیها مردم خاورمیانه را به یک چشم می بینند

حفصه قاره مصطفی، تحلیلگیر ارشد مسائل داخلی انگلستان و خاورمیانه،  در خصوص برنامه های رژیم صهیونیستی گفت: مسئله فلسطین دو گرفتاری به همراه دارد، نخست تبلیغات منفی اسرائیل برای مشروعیت بخشیدن به خود است و دوم بحث اسلام هراسی است که این رژیم ترویج می دهد. بهره گیری از مسلمان بودن گروه های تروریستی مانند داعش، باعث می شود تا جنگ و نبرد این رژیم علیه مسلمانان  توجیه پیدا کند. تبلیغات در آمریکا و غرب باعث شده، افکار مردم کشورهای غربی به سمتی برود که همه مردم غرب آسیا را به یک چشم ببینند و تمیزی بین اعضای گروه هایی مانند داعش و دیگران قائل نشوند.

یهودیان کشورهای مسلمان شرایط بهتری دارند

کوهن به عنوان یک یهودی ساکن خارج از کشور در خصوص زندگی هم دینان خود در ایران گفت: من در مراکش به دنیا آمدم، در آن زمان 400 هزار یهودی در مراکش و حدود یک میلیون یهودی در خاورمیانه زندگی می کردند. در بررسی تاریخی می توان گفت همواره یهودیانی که در کشورهای مسلمان زندگی می کردند از شرایط بهتری نسبت به کشورهای دیگر برخوردار بوده اند.

این نویسنده یهودی اضافه کرد: از زمان تاسیس موساد، یکی از سیاست های آن، حضور در کشورهای مختلف و انجام ماموریت هایی بوده که ناامنی را برای یهودیان آن کشور ایجاد کند و البته در اجرای این ماموریت موفق بوده و توانسته اکثریت یهودیان را از کشورهای مسلمان کوچ دهد. تنها در ایران است که یهودیان در یک کشور مسلمان احساس امنیت می کنند و به سکونت خود ادامه می دهند.

اروپایی ها منفعت مالی ناشی از همکاری با ایران را می خواهند

تحلیلگر ارشد مسائل داخلی انگلستان و خاورمیانه در ارزیابی ادامه برجام با طرفین اروپایی گفت: اروپایی ها، ایران را دوست ندارند، ولی منفعت مالی ناشی از همکاری با ایران را می خواهند. نباید فراموش کرد تمام شرکت های اروپایی با بانکهای آمریکایی کار می کنند و تحریم ها به نحوی است که در صورت مشاهده پولی با منشا ایرانی، آن حساب بلوکه می شود. پس انجام مبادلات اقتصادی و مالی با ایران بسیار سخت است.

 قاره مصطفی در خصوص سخنان ترزا می مبنی بر سعی در حفظ برجام گفت: دولت انگلستان خواهان ادامه فعالیت‌های اقتصادی و در حال مذاکره است تا به نحوی بتواند برجام را حفظ کند. از طرفی شرکت‌های تجاری حاضر به ریسک نیستند، حتی در صورت ادامه برجام نیز بسیاری از شرکت‌های اروپایی حاضر نیستند به دلیل تبلیغات سوئی که در رابطه با ایران شده است، به همکاری خود ادامه دهند.  

منبع: ایمنا

هیچ قدرت و سازمانی در برابر تجاوز عراق از ما دفاع نکرد


رییس جمهور گفت: پیام انقلاب ما از روز اول پیام برابری، برادری، دوستی و حسن همجواری بوده و جمهوری اسلامی ایران هیچگاه آغازگر جنگ نبوده است.
هیچ قدرت و سازمانی در برابر تجاوز عراق از ما دفاع نکرد

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن رو صبح امروز طی سخنانی در مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس که در جوار حرم امام راحل برگزار شد، با بیان اینکه باید از حضور پرشکوه مردم در مراسم عزاداری سالار شهیدان به ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورا، سپاسگزاری کنم، اظهار کرد:همه ما مدیون خون شهیدان کربلا هستیم. ما در سالروز آغاز دفاع مقدس هستیم و پیام انقلاب ما از روز اول پیام برابری برادری و دوستی و حسن همجواری بود و جمهوری اسلامی ایران هیچگاه آغازگر جنگ نبوده است و این دیگران بوده اند که به سرزمین ما و تمامیت ارضی و استقلال ما هجمه آورده اند و ما تنها از ملت مان و سرزمین مان دفاع کرده ایم.

وی افزود: ملت ایران ملتی بوده است که مدافع حقوق خود بوده و به همین دلیل توانست از همه پیچ و خم های سخت دوران هشت سال دفاع مقدس عبور کند. در همان روزهای اولیه جنگ، عراق شهرهای مسکونی و مردم بی دفاع ما را زیر حملات موشکی خود قرار می داد که نمونه روشن آن شهر دزفول بود، در حالی که در ماه های متوالی خانه دزفولی ها زیر موشک باران عراق قرار داشت، اما ایستادگی، مقاومت و ایثار آنان بعثی ها را به شدت عصبانی می کرد.

جنگ به ما آموخت در زمان سختی همه درکنار هم بایستیم

رییس جمهوری با بیان اینکه عراق در جنگ از بمب های شیمیایی استفاده کرد و اسرای ما را شکنجه داد، گفت: برخلاف همه این جنایات جنگی هیچ قدرتی در جهان و هیچ سازمان بین المللی در برابر این تجاوز از ما دفاع نکردند.

روحانی تاکید کرد: جنگ هشت ساله به ما آموخت که در زمان سختی همه درکنار هم بایستیم و پیرو رهبری باشیم و به مسئولان اعتماد داشته باشیم و بدانیم که در نهایت قطعا پیروز خواهیم شد.

این خبر تکمیل می‌شود...

منبع: ایمنا

برای پاسداری از صلح و امنیت در برجام ماندیم


رییس جمهوری در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست با تاکید براینکه ادعای طرفداری آمریکا از مردم ایران کاملا پوچ و منافقانه است، گفت: اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان با سیاست یکجانبه گرایی آمریکا مخالف بوده و تحمیل دستور از سوی این کشور را برنمی تابند.
برای پاسداری از صلح و امنیت در برجام ماندیم

به گزارش ایمنا، در مقاله حسن روحانی در واشنگتن پست آمده است: وقتی در 18 اردیبهشت 97، رییس جمهوری آمریکا رسما اعلام کرد که این کشور از برجام خارج می شود، دو انتخاب برابر من وجود داشت؛ اول اینکه من نیز اعلام کنم که ایران از برجام خارج می شود که موجب ناامنی و بی ثباتی بیشتر در منطقه می شد و دوم، دادن مهلت چند هفته ای به اعضای باقی مانده در برجام تا تبعات خروج آمریکا از این توافق را که نتیجه زحمات و مذاکرات بسیار سخت و فشرده 12 ساله بود، جبران کنند که به منظور پاسداری از صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی و احترام به حقوق و مقررات شناخته شده بین المللی، گزینه دوم را انتخاب کردم.

پیش بینی آمریکا این بود که پس از خروج از برجام، ایران نیز از آن خارج می شود و به راحتی می تواند یک ائتلاف جهانی علیه ایران شکل دهد و همه تحریم ها را برگرداند. اقدام ما در دادن فرصت محدود به اروپا، باعث به هم ریختن معادلات آمریکا شد. از سوی دیگر، گفت وگوهای ایران و بقیه اعضای برجام و تاکید آنها برای حفظ برجام، آمریکا را در انزوا قرار داد.

شاید به ندرت پیش آمده باشد که روی یک موضوع، بین آمریکا و شرکای اروپایی اش تا این حد اختلاف نظر باشد و این نتیجه موضع به حق جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته ای و دیپلماسی فعال ایران در موضوع برجام است. سیاست خارجی دولت آمریکا در قبال ایران نه براساس واقعیات موجود ایران، منطقه و جهان و نه حتی برمبنای منافع ملی آمریکا تنظیم شده است. دریافت اطلاعات نادرست درباره ایران از گروه های تروریستی و رژیم صهیونیستی و تحلیل های غیر کارشناسانه و غیر دقیق نسبت به تحولات ایران، دولتمردان آمریکا را دچار چنان توهمی ساخته که احساس می کنند می توانند با حربه تحریم از ایران امتیاز بگیرند.

ملت ایران ثابت کرده که برابر فشار خارجی منسجم تر شده و مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد؛ چنانچه در دوران قبل از برجام نیز آمریکا نتوانست با تحریم های شدید مردم ایران را خسته کند و در نهایت این آمریکا بود که تغییر مسیر داد و به مذاکره روی آورد. در گفت وگوهای جاری با کشورهای باقی مانده در برجام تاکید کرده ایم که موضوع مهم برای ما، حفظ منافع مردم ایران از برجام است و چنانچه به رغم خروج آمریکا از برجام، منافع ایران تامین شود در برجام می مانیم و در غیر این صورت، روش دیگری را پی می گیریم. منطق ما روشن است. یا همه اطراف از منافع برجام منتفع می شوند و یا هیچکدام.

سکوت برابر قلدری آمریکا در ایجاد فشار به کشورها برای قطع روابط تجاری با ایران که با مقررات شناخته شده بین المللی در تضاد آشکار است با هیچ منطقی سازگار نیست و ما در این زمینه بی تفاوت نخواهیم ماند. پیشنهاد ترامپ برای مذاکره مستقیم و بدون پیش شرط با ایران صادقانه نیست. ما پیشنهاد او را باور کنیم یا سخنان وزیر خارجه وی را که شرط گفت وگو با ایران را تحقق نکاتی می داند که توهین آشکار به ملت ایران تلقی می شود؟

علاوه بر این، ما چگونه می توانیم به آمریکا اعتماد کنیم در حالی که از تعهدات بین المللی اش و مصوبه شورای امنیت که خود بانی آن بوده؛ کنار می کشد و دیگر کشورها را برای اجرای آن مصوبه تهدید به تنبیه می کند؟ اعمال تحریم ها و ایجاد سختی برای مردم ایران از جمله در زمینه دسترسی مردم به دارو و یا محروم کردن ملت ایران از خرید هواپیمای مسافری که در امنیت پروازها تاثیر بسزایی دارد، چه توجیهی دارد؟ به نظر می رسد که دولت آمریکا در پی انتقام گیری از ملت ایران است و روشن است که ادعای طرفداری اش از مردم ایران کاملا پوچ و منافقانه است.

من اطمینان دارم که این بار نیز آمریکا مجبور می شود تغییر رویه دهد. گفت وگوهای ما با طرف های تجاری مان در جریان است و نوید دهنده آینده روشن در تعاملات بین المللی ایران است. این واقعیت روز به روز روشن تر می شود که اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان با سیاست یکجانبه گرایی آمریکا مخالف بوده و تحمیل دستور از سوی آمریکا را برنمی تابند. ممکن است در کوتاه مدت در روابط اقتصادی با شرکایمان مشکلی به وجود آید، اما دو طرف برای رفع آن تلاش می کنند و این امر نمی تواند استمرار یابد.

ما اهل منطق و گفت وگو هستیم. به همین دلیل بود که در مذاکرات برجام وارد شدیم و از آن سربلند بیرون آمدیم و به همین دلیل است که می گوییم رمز اثبات حسن نیت طرف های مذاکراتی ما، به ویژه آمریکا، اجرای صادقانه و کامل برجام است. رهبر معظم انقلاب در دوران مذاکرات فرمودند که چنانچه در برجام از طرف مقابل صداقت ببینیم، زمینه برای بحث درباره بقیه موضوعات مورد علاقه طرفین باز می شود. متاسفانه برخورد غیرصادقانه و غلط آمریکا در اجرای برجام (از روز اول اجرای برجام تا زمان خروج غیرقانونی از آن) حکایت از نداشتن صداقت آمریکا در اجرای تعهدات بین المللی خود دارد.

ملت ایران در طول بیش از 250 سال گذشته علیه هیچ کشوری تجاوز نکرده و در عین حال، برابر تجاوز و دخالت های بیگانه ایستادگی کرده است. سلاح ما صلح است. ما همان طور که برابر متجاوز می ایستیم، در صلح جدی هستیم و به هر اقدام مسالمت آمیز، صادقانه و واقعی پاسخ مثبت می دهیم.

منبع:ایرنا

منبع: ایمنا

هشدار اروپا به تل‌آویو درباره فلسطین


هشت کشور اروپایی در نشست شورای امنیت از رژیم صهیونیستی لغو تصمیم تخریب روستای «خان‌الاحمر» در کرانه باختری را خواستار شدند، اما نماینده آمریکا در سازمان ملل اصرار داشت ایران باید موضوع این نشست باشد نه فلسطین!
هشدار اروپا به تل‌آویو درباره فلسطین

به گزارش ایمنا، شورای امنیت سازمان ملل متحد بامداد جمعه در جلسه‌ای با موضوع بحران‌های غرب آسیا، به بررسی تحولات اخیر در فلسطین اشغالی پرداخت.

در ابتدای این نشست، هشت کشور اروپایی حاضر در این جلسه، به‌طور رسمی از رژیم صهیونیستی خواستند تصمیمش برای تخریب روستای «خان‌الاحمر» در منطقه کرانه باختری را لغو کند.

در بیانیه مشترک کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، سوئد، بلژیک، لهستان و هلند هشدار داده شده است: «(تخریب این روستا) عواقب بسیار جدی را در پی خواهد داشت که این امر خود شدیدا اعتبار راهکار دو دولتی را تهدید و ابعاد صلح را تضعیف می‌کند».

این کشورها با درخواست از رژیم صهیونیستی برای تجدیدنظر فوری در این تصمیم، تاکید کردند: «ما به عنوان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از راهکار دو دولتی و پایتختی قدس برای هر دو طرف، که مورد مذاکره هم قرار گرفته، دست نخواهیم کشید».

«نیکولای ملادنوف» هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل در امور غرب آسیا سپس به ارائه هفتمین گزارش ارزیابی خود از نحوه اجرای قطعنامه 2334 شورای امنیت درباره شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری پرداخت.

ملادنوف با تاکید بر اینکه رژیم صهیونیستی آشکارا فعالیت‌های شهرک‌سازی خود را ادامه داده و ذره‌ای آن را متوقف نکرده است، گفت باید نشان دهیم که چشم‌انداز شجاعانه توافق اسلو و جایگزینی برای خشونت‌های فعلی وجود دارد.

وی درباره وضعیت وخیم انسانی در نوار غزه نیز توضیح داد: «بحران (کمبود) برق در غزه در حال رسیدن به سطح خطرناکی است، سازمان ملل هم پولی برای تامین سوخت این منطقه ندارد. در تاریخ 5 سپتامبر، سازمان ملل آخرین محموله سوخت را نیز (به غزه) تحویل داد».

نماینده فرانسه در سازمان ملل به عنوان سخنران بعدی، از تماس «امانوئل ماکرون» رییس جمهور این کشور با «محمود عباس» رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در روز جمعه خبر داد. وی سپس با انتقاد از وضعیت «ناامید کننده‌ای» که در غزه حاکم است، هشدار داد این حالت ممکن است در هر لحظه به یک بحران تمام عیار منجر شود.

نماینده انگلیس در شورای امنیت نیز با اعلام مجدد تعهد به راهکار دو دولتی، بهترین روش برای توافق بر سر آن را از طریق مذاکرات مستقیم عنوان کرد. وی همچنین نسبت به قطع حمایت‌های آمریکا از آژانس پناهندگان و کار برای فلسطین (آنروا) ابراز نگرانی کرد.

«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل، که ریاست دوره‌ای این جلسه شورای امنیت را نیز برعهده داشت، به جای پرداختن به موضوع اصلی جلسه یعنی فلسطین، به تکرار ادعاهای بی‌اساس علیه ایران پرداخت.

هیلی با ادعای اینکه ایران در حال بی‌ثبات کردن منطقه (از جمله فلسطین اشغالی) است نه رژیم صهیونیستی، گفت: «ایران حق حاکمیت کشورهای همسایه خود در خاورمیانه را زیر پا گذاشته است».

وی سپس با غیرقانونی دانستن انتقام موشکی ایران از تروریست‌ها در کردستان عراق، مدعی شد: «دخالت ایران در حق حاکمیت عراق باید موضوع بحث شورای امنیت باشد (نه فلسطین و غزه)... ایران می‌خواهد از یک عراق تضعیف‌شده، برای فعالیت‌های تروریستی خود استفاده کند».

نهایتا این جلسه شورای امنیت، بدون سخنرانی نمایندگان فلسطین و رژیم صهیونیستی و همچنین بدون صدور بیانیه‌ای درباره شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری یا وضعیت بحرانی نوار غزه، به پایان رسید.

منبع:فارس

منبع: ایمنا

روحانی قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را ابلاغ کرد


رئیس جمهور، یک قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به «سازمان اداری و استخدامی کشور» ابلاغ کرد.
روحانی قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را ابلاغ کرد

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی «قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» را جهت اجرا به «سازمان اداری و استخدامی کشور» ابلاغ کرد.

منبع: ایمنا

مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی (ع) برگزار شد


مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.
مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی (ع) برگزار شد

به گزارش ایمنا، در این مراسم که جمعی از مسئولان و هزاران نفر از مردم عزادار حضور داشتند، حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی در سخنانی با تبیین راه‌های ثبات قدم در دین، گفت: ثبات قدم به معنای ایستادگی بر موضع حق است و این مهم با خواندن دعا و نماز شب، مطالعه تاریخ ایستادگی انبیاء و اهل حق و همچنین با یاری رساندن به مردم حاصل می‌شود.

رفیعی، حضرت قمر بنی هاشم(ع) را الگوی ثبات قدم و استواری در دین خواند و افزود: ویژگی منحصربفرد حضرت عباس علیه‌السلام، مورد مدح ائمه قرار داشتن، شاگردی در مکتب چهار امام معصوم و علمداری سپاه حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است.

منبع: ایمنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟