تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

اراده ایران تسریع در اجرای توافقات شورای عالی راهبردی روابط تهران –آنکارا است


-
اراده ایران تسریع در اجرای توافقات شورای عالی راهبردی روابط تهران –آنکارا است

رئیس دفتر رئیس جمهور در دیدار رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که اراده جمهوری اسلامی ایران، تسریع در اجرای توافقات شورای عالی راهبردی روابط تهران–آنکارا در همه عرصه ها بویژه اقتصادی و تجاری و تحقق هدفگذاری تجارت سالانه دو کشور به رقم 30 میلیارد دلار است.

به گزارش ایلنا، سید محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور عصر امروز در دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در آنکارا، با اشاره به اشتراک نظر دو کشور برادر و همسایه در عمده مسایل جهانی، بر تداوم رایزنی و همکاری دوجانبه و چندجانبه ایران و ترکیه در مسایل منطقه و مبارزه مستمر با تروریسم تاکید کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین با تبریک حلول ماه مبارک رمضان و تسلیت به خاطر شهادت بیش از 60 شهروند مظلوم فلسطینی در حملات اخیر صهیونیست ها، اظهار داشت: وحدت جهان اسلام و محکومیت اقدامات تحریک آمیز آمریکا مبنی بر انتقال سفارتش به قدس شریف و نیز جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، از سوی سازمان همکاری اسلامی، جنبش غیرمتعهدها و سایر نهادهای بین المللی ضروری است.

رییس دفتر رییس جمهور از ابتکار رئیس جمهور ترکیه به عنوان رئیس سازمان همکاری اسلامی برای تشکیل اجلاس فوق العاده این سازمان در ارتباط با فاجعه غزه، قدردانی کرد.

رئیس جمهور ترکیه نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه توافقات روسای جمهوری دو کشور باید با قدرت و سرعت عملیاتی و اجرایی شوند، تصریح کرد: توسعه همه جانبه روابط تهران – آنکارا در دستورکار دولت ترکیه قرار دارد.

رجب طیب اردوغان با نکوهش اقدام آمریکا مبنی بر خروج از توافق برجام، این اقدام واشنگتن را عهدشکنی و زنگ خطری برای دیپلماسی و همچنین صلح و همکاری منطقه ای و بین المللی دانست. 

وی با ابراز نگرانی شدید از وضعیت غزه و جنایت جدید صهیونیست ها، انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف را زمینه ساز کشتار حتی زنان و کودکان در غزه دانست و تاکید کرد که همه مسلمانان جهان این اقدامات صهیونیست ها را محکوم می کنند.

رئیس جمهور ترکیه همچنین از جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در اجلاس فوق العاده سازمان همکاری اسلامی که قرار است روز جمعه درخصوص غزه برگزار شود، دعوت کرد.

منبع: ایلنا

ادامه همکاری شرکت‌های کره‌ای با ایران/کره به نفت ایران وابسته است

ادامه همکاری شرکت‌های کره‌ای با ایران/کره به نفت ایران وابسته است

سفیر جدید کره‌ جنوبی به همراه دبیر دوم این سفارت، با حضور در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با معاون امور بین‌الملل اتاق تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، یو جانگ هیان، سفیر کره‌جنوبی که از سه ماه قبل ماموریت خود را در ایران آغاز کرده، با اشاره به مسایلی که اخیراً در رابطه با همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور مطرح شده است، گفت: واقعیت این است که شرکت‌های کره‌ای علاقمند به کار در ایران هستند و می‌خواهند به روابط تجاری و اقتصادی خود با ایران ادامه دهند، البته مشکل تحریم‌های یکجانبه آمریکا وجود دارد اما اخباری که اخیراً مبنی بر قطع روابط تجاری شرکت‌های کره‌ای با ایران در رسانه‌ها به چشم می‌خورد بی‌اساس و جعلی است زیرا شرکت‌های کره‌ای همچنان به همکاری تجاری خود ادامه می‌دهند.

وی ادامه داد: بسیاری از شرکت‌های کره‌ای به نفت ایران وابسته هستند، همین‌طور صنایع شیمیایی و پتروشیمی کره از کمبود نفت ایران متضرر می‌شوند. ما در حال مذاکره با آمریکا هستیم که بتوانیم معافیت‌های لازم را برای ادامه خرید نفت از ایران کسب کنیم.

سفیر کره جنوبی در تهران با اشاره به دیدار و مذاکره رئیس‌جمهور کره‌جنوبی با همتای خود در کره شمالی، این سفر را رویداد مهمی در منطقه و روابط خارجی دو کشور دانست و اظهار داشت: خلاف گذشته که آمریکا، چین، ژاپن و اروپا محور اصلی روابط تجاری ما به حساب می‌آمدند اکنون سیاست ما متنوع کردن روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای مختلف دنیاست؛ به‌ویژه کشورهای آسیایی، اعضای آسه‌آن و اقتصادهای مهمی مانند هند و ایران که در منطقه دارای اعتبار و نفوذ هستند.

یو جانگ هیان در این دیدار اضافه کرد که کشورش از برجام حمایت می‌کند چون معتقد است برجام حافظ صلح و امنیت در منطقه و جهان است.

وی در سخنان خود به جایگاه کره‌جنوبی در اقتصاد جهانی به عنوان یازدهمین اقتصاد بزرگ دنیا اشاره و تصریح کرد: اگرچه سیاست‌های آمریکا روی اقتصاد ما تاثیر می‌گذارد اما ما علاقمند به حفظ و گسترش روابط با ایران هستیم. من در زمان تقدیم استوارنامه خود به رئیس‌جمهور روحانی این شعر سعدی را گفتم که «دوست آن باشد که گیرد دست دوست». من به عنوان سفیر برای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی ایران و کره و غلبه بر مشکلات موجود با تمام توان تلاش خواهم کرد.

سفیره کره جنوبی در ایران افزود: هر تهدید یک فرصت به همراه دارد و باید از این فرصت‌ها در جهت گسترش روابط استفاده کنیم و سفارت کره در تهران از هیچ تلاشی در این زمینه دریغ نخواهد کرد.

علاقه‌مند به حفظ و توسعه روابط اقتصادی هستیم

محمدرضا بختیاری، معاون امور بین‌الملل اتاق تهران در ادامه این نشست با اشاره به شایعات مربوط به توقف همکاری شرکت‌های کره‌ای با بنگاه‌های ایرانی، خاطرنشان کرد: البته ما اطلاع داریم تعدادی از شرکت‌های کره‌ای روابط خود را با ایران کاهش داده‌اند اما همچنان در پی حفظ روابط هستند. البته صرف‌نظر از تحریم‌ها که برای تداوم همکاری‌های ایران و کره شرایط را کمی سخت کرده است، روشن است که بنگاه‌های ایران علاقمند به حفظ و توسعه روابط تجاری و همکاری‌های اقتصادی با همتایان کره‌ای خود هستند. شما به عنوان سفیر حتماً مقبولیت محصولات کره‌ای را در بازار ایران را به چشم دیده‌اید.

وی افزود: ایران و کره روابط تاریخی حسنه‌ای دارند و همواره یکدیگر را در هر شرایطی حمایت کرده‌اند. روابط اقتصادی و تجاری دو کشور می‌تواند سالانه به 25 تا 30 میلیارد دلار افزایش یابد به شرطی که بتوانیم موانع موجود را رفع کنیم.

معاون امور بین‌الملل اتاق تهران ادامه داد: ایران با سایر اعضای برجام در حال مذاکره است و اروپا نیز در حال تنظیم مکانیزمی برای تداوم همکاری‌های اقتصادی با ایران است. کشور ما علاقمند است روابطش با کره‌جنوبی توسعه یابد و اتاق بازرگانی تهران به عنوان بزرگترین تشکل بخش خصوصی به طور کامل از این همکاری پشتیبانی می‌کند. جای خرسندی است که شما به عنوان سفیر کره اعلام می‌کنید بخش عمده شایعات مبنی بر قطع همکاری شرکت‌های کره‌ای با ایران واقعیت ندارد.

منبع: ایلنا

شرکت «فولکس‌واگن» بازار ایران را ترک می‌کند

شرکت «فولکس‌واگن» بازار ایران را ترک می‌کند

شرکت خودروسازی «فولکس‌واگن» در پی شکست مذاکرات با نمایندگان آمریکا درباره کسب معافیت از تحریم‌های اقتصادی واشنگتن علیه تهران، بازار ایران را ترک می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از بلومبرگ، «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان اعلام کرد که به دنبال مخالفت آمریکا با اعطای معافیت به شرکت خودروسازی فولکس واگن در خصوص تحریم‌ها علیه تهران، این شرکت به تمامی فعالیت‌های خود در ایران پایان داده و بازار این کشور را ترک خواهد کرد.

گرنل، مسئولیت رهبری مذاکرات با شرکت فولکس‌واگن را بر عهده داشت.

وی در این‌باره گفت: «مقام‌های شرکت فولکس‌واگن به ما گفته‌اند که از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تبعیت خواهند کرد».

مسئولان این شرکت هنوز در این‌باره اظهارنظر رسمی نکرده‌اند.

بر اساس این گزارش، فولکس‌واگن در عین حال اجازه خواهد داشت به بخشی از فعالیت‌های خود در ایران که به مسائل انسان‌دوستانه مربوط می‌شود، ادامه دهد.

 

 

منبع: ایلنا

تاسیس یک کمپانی جدید توسط اتحادیه اروپا برای حفظ کانال مالی با ایران

تاسیس یک کمپانی جدید توسط اتحادیه اروپا برای حفظ کانال مالی با ایران

مقامات اروپایی از ایجاد یک طرح مالی ویژه برای ارتباط با ایران تحت عنوان «حامل ویژه» خبر دادند که قرار است به عنوان یک شرکت حسابرسی کارکردی موثر داشته و راه گریزی برای حفظ جریان تجاری بین کشورهای اروپایی و ایران تامین تامین کند.

به گزارش ایلنا به نقل از «پولیتیکو» مقامات اروپایی روز جمعه از ایجاد یک کمپانی مالی با هدف خاص برای خفه کردن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و کمک به این کشور جهت ادامه فروش نفت به اتحادیه اروپا خبر دادند.

رسانه آلمانی «اشپیگل» روز گذشته برای اولین بار خبر طراحی چنین کمپانی مالی‌ را توسط اروپایی‌ها منتشر کرد.

سخنگوی وزارت دارایی آلمان در پاسخ به سوالی درباره مدل مالی این کمپانی گفت: دولت آلمان با سرویس اقدامات خارجی اتحادیه اروپا EEAS و کمیسیون اروپایی و همچنین فرانسه و بریتانیا در حال کار است تا کانال‌های پرداخت مالی با ایران را حفظ کنیم. مذاکراتی در این باره در جریان است. مدل های متعددی را در نظر داریم.

یک مقام فرانسوی در این خصوص اضافه کرد: اتحادیه اروپا به یک کانال مستقل مالی برای حفظ توافق هسته‌ای نیاز دارد.

به گزارش «پولیتیکو» خبر این طرح دو روز بعد از  اظهارات «ژان کلود یونکر» رییس کمیسیون اتحادیه اروپا درباره افزایش نقش یورو در تجارت های بین‌المللی به ویژه در زمینه خرید انرژی مطرح شده است.

صحبت از طرح اروپایی برای حمایت از صنایع نفت ایران خسارت بزرگی بر روابط آمریکا و اروپا که هم اکنون نیز به شدت آسیب دیده است وارد خواهد کرد.  سیاست‌های خصمانه و یک‌جانبه ترامپ از جمله خروج از پیمان پاریس، اعمال تعرفه های تجاری، انتقاد از ناتو و تصمیم به جابه جایی سفارت آمریکا در اسرائیل، متحدان اروپایی آمریکا را ناامید کرده است.

مقامات اروپایی توضیح داده‌اند که طرح مالی ویژه برای ارتباط با ایران که به آن «حامل ویژه» گفته می‌شود، به عنوان یک شرکت حسابرسی کارکردی موثر خواهد داشت و راه گریزی برای حفظ جریان تجاری بین کشورهای اروپایی و ایران تامین خواهد کرد.

برای مثال اگر ایتالیا بخواهد نفت ایران را خریداری کند، می‌تواند پول‌هایش را به این شرکت انتقال داده و این شرکت بقیه مسیرهای تراکنش را مدیریت خواهد کرد. ایران، به طور مشابه می‌تواند پول‌هایش را در ازای خرید محصولات اروپایی، به این شرکت انتقال دهد.

این حامل قرار است پول‌ها را برای تراکنش‌های بین اتحادیه اروپا خارج از کنترل آمریکا بر سیستم‌های مالی جهانی نگه دارد. این سامانه همچنین  نیاز به استفاده از بانک‌هایی که نگران قطع روابط تجاری‌شان با بازارهای مالی آمریکا به جرم نقض تحریم‌ها هستند را نیز مرتفع کرده و این نیاز را دور می‌زند.

یکی از مقامات گفته هنوز برخی تصمیمات حیاتی باید اتخاذ شود. این شامل مکان استقرار این سازوکار جدید و چگونگی مالکیت آن و همچنین منابع دقیق و میزان سرمایه اولیه مورد نیاز است.

منبع: ایلنا

تلاش عربستان برای افزایش فروش نفت در آسیا

تلاش عربستان برای افزایش فروش نفت در آسیا

عربستان سعودی در تلاش است با کاهش قیمت نفت خام برای کشور‌های آسیایی، سهم خود را در این بازار افزایش دهد و مسیر را برای اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران هموار کند.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، آمریکا پس از خروج از برجام تلاش کرده خرید نفت از ایران را به صفر برساند اما در این کار موفق نبوده و بزرگترین خریداران نفت ایران، یعنی چین و هند اعلام کردند به خرید نفت از ایران ادامه خواهند داد.

در این میان، عربستان سعودی، یکی از متحدان آمریکا در منطقه، تصمیم دارد با کاهش قیمت نفت خام برای کشور‌های آسیایی، سهم خود را از این بازار افزایش داده و جای ایران را بگیرد. «رویترز» در گزارشی به نقل از منابع ناشناس، از این تلاش عربستان خبر داد.

ریاض این سیاست را برای هموار کردن برنامه‌های آمریکا در پیش گرفته و تصمیم دارد از بروز بحران انرژی در جهان، پس از اجرای مرحله دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، جلوگیری کند.

منبع: ایلنا

مذاکره برای یافتن خریداران جدید هواپیماهای سفارشی ایران آغاز شده است

مذاکره برای یافتن خریداران جدید هواپیماهای سفارشی ایران آغاز شده است

مدیر عامل شرکت «لئوناردو» که یکی از دو شرکت مادر ATR است اعلام کرد: این کمپانی انتظار به وجود آمدن یک تاثیر معنی‌دار توسط تحریم‌های آمریکا علیه ایران در کمپانی «ای تی آر» یا «لئوناردو» را ندارد و هواپیماهای ساخته شده را باز توزیع خواهد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از «بلومبرگ» مدیر عامل شرکت هواپیمایی ایتالیایی «لئوناردو اسپا» اعلام کرد: «ای تی آر»، در حال تلاش برای یافتن خریدار جایگزین برای هواپیماهایی است که ایران به ارزش 1 میلیارد یورو خریداری کرده بود. این هواپیماها به دلیل تحریم‌ها قادر به انتقال به ایران نیستند.

«الکساندرو پروفومو» مدیر عامل شرکت «لئوناردو» که شرکت مادر «ای تی آر» است، در مصاحبه با بلومبرگ گفت: ما از اینکه می‌توانیم کشورهای دیگری برای تخصیص (هواپیماهای ساخته شده) خود پیدا کنیم اطمینان داریم. 12 هواپیمای  ATR 72-600  نسل جدید در سال 2016 توسط ایران سفارش داده شده بود که بخشی از آن تا امروز ارسال شده، اما هنوز هشت هواپیما وجود دارد که ما به کشورهای دیگر تخصیص خواهیم  داد.

بر اساس گفته‌های «پروفومو»، این کمپانی انتظار به وجود آمدن یک تاثیر معنی‌دار توسط تحریم‌های آمریکا علیه ایران در کمپانی «ای تی آر» یا «لئوناردو» را ندارد و هواپیماهای ساخته شده را باز توزیع خواهد کرد.

«پروفومو» گفت: «لئوناردو» هیچ توافق دیگری با ایران ندارد.

شرکت هواپیمایی «ای تی آر» در  سال 1981 به وسیله? آئروسپاسیال فرانسه (گروه ایرباس امروزی) و اریتالیا (لئوناردوی امروزی) ایتالیا ایجاد شد.

ایران‌ایر پس از اجرایی شدن برجام خرید 200 هواپیما را در دستور کار خود قرار داده بود که در این چارچوب 80 هواپیما مربوط به بویینگ، 100 فروند مربوط به ایرباس و 20 فروند مربوط به ATR بود.

پس از آنکه با اعلام ترامپ ایالات متحده از برجام خارج شد، بویینگ و ایرباس رسما اعلام کردند که امکان اجرایی کردن قراردادشان با ایران را ندارند و ای تی آر هم نسبت به قابل اجرا بودن این قرارداد تردیدهای جدی را مطرح کرد.

منبع: ایلنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟