اراده ایران تسریع در اجرای توافقات شورای عالی راهبردی روابط تهران –آنکارا است
گروه خبری سیاسی

رئیس دفتر رئیس جمهور در دیدار رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که اراده جمهوری اسلامی ایران، تسریع در اجرای توافقات شورای عالی راهبردی روابط تهران–آنکارا در همه عرصه ها بویژه اقتصادی و تجاری و تحقق هدفگذاری تجارت سالانه دو کشور به رقم ۳۰ میلیارد دلار است.

به گزارش ایلنا، سید محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور عصر امروز در دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در آنکارا، با اشاره به اشتراک نظر دو کشور برادر و همسایه در عمده مسایل جهانی، بر تداوم رایزنی و همکاری دوجانبه و چندجانبه ایران و ترکیه در مسایل منطقه و مبارزه مستمر با تروریسم تاکید کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین با تبریک حلول ماه مبارک رمضان و تسلیت به خاطر شهادت بیش از ۶۰ شهروند مظلوم فلسطینی در حملات اخیر صهیونیست ها، اظهار داشت: وحدت جهان اسلام و محکومیت اقدامات تحریک آمیز آمریکا مبنی بر انتقال سفارتش به قدس شریف و نیز جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، از سوی سازمان همکاری اسلامی، جنبش غیرمتعهدها و سایر نهادهای بین المللی ضروری است.

رییس دفتر رییس جمهور از ابتکار رئیس جمهور ترکیه به عنوان رئیس سازمان همکاری اسلامی برای تشکیل اجلاس فوق العاده این سازمان در ارتباط با فاجعه غزه، قدردانی کرد.

رئیس جمهور ترکیه نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه توافقات روسای جمهوری دو کشور باید با قدرت و سرعت عملیاتی و اجرایی شوند، تصریح کرد: توسعه همه جانبه روابط تهران – آنکارا در دستورکار دولت ترکیه قرار دارد.

رجب طیب اردوغان با نکوهش اقدام آمریکا مبنی بر خروج از توافق برجام، این اقدام واشنگتن را عهدشکنی و زنگ خطری برای دیپلماسی و همچنین صلح و همکاری منطقه ای و بین المللی دانست. 

وی با ابراز نگرانی شدید از وضعیت غزه و جنایت جدید صهیونیست ها، انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف را زمینه ساز کشتار حتی زنان و کودکان در غزه دانست و تاکید کرد که همه مسلمانان جهان این اقدامات صهیونیست ها را محکوم می کنند.

رئیس جمهور ترکیه همچنین از جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در اجلاس فوق العاده سازمان همکاری اسلامی که قرار است روز جمعه درخصوص غزه برگزار شود، دعوت کرد.

روحانی فرارسیدن سالگرد استقلال اردن را تبریک گفت
گروه خبری سیاسی

رئیس‌جمهور در پیامی با تبریک فرارسیدن سالگرد استقلال کشور پادشاهی اردن تاکید کرد: در شرایط جاری، کشورهای اسلامی بیش از هر زمان نیاز به وحدت و همکاری دارند و امیدوارم با مساعی دو کشور، شاهد رشد و گسترش روابط فیمابین باشیم.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در پیامی با تبریک فرارسیدن سالگرد استقلال کشور پادشاهی اردن تصریح کرد: در شرایط جاری، کشورهای اسلامی بیش از هر زمان نیاز به وحدت و همکاری دارند و امیدوارم با مساعی دو کشور، شاهد رشد و گسترش روابط فی ما بین در ابعاد دو و چند جانبه باشیم.

در متن این پیام خطاب به عبدالله الثانی ابن الحسین پادشاه اردن هاشمی آمده است: فرارسیدن سالگرد استقلال کشور پادشاهی اردن را به جناب‌عالی و مردم شریف آن کشور صمیمانه تبریک می‌گویم.

در شرایط جاری، کشورهای اسلامی بیش از هر زمان نیاز به وحدت و همکاری دارند، امیدوارم با مساعی دو کشور، شاهد رشد و گسترش روابط فیمابین در ابعاد دو و چند جانبه باشیم.

از خداوند متعال، سلامتی و موفقیت آن جناب و سعادت و بهروزی مردم اردن را مسألت دارم.

هنوز به این تصمیم نرسیده‌ایم که در برجام خواهیم ماند یا نه/ مطالبات‌مان را با جزئیات به اروپایی‌ها منعکس کرده‌ایم
گروه خبری سیاسی

معاون سیاسی وزیر امور خارجه تاکید کرد: نشست امروز کمیسیون مشترک برجام یک نشست اضطراری است و به درخواست ایران برگزار می‌‌شود.

به گزارش ایلنا، سید عباس عراقچی با بیان اینکه این جلسه برای رسیدگی به خروج آمریکا از برجام تشکیل می‌شود، گفت: طبیعی است که خروج یکی از اعضای برجام از این توافق بین‌المللی، تبعاتی را برای اجرای برجام به همراه دارد که باید دیگر اعضا نسبت به این موضوع تصمیم‌گیری کنند.

امروز بررسی می‌کنیم برجام بدون آمریکا چگونه می‌تواند به کار خود ادامه دهد

وی با بیان اینکه این جلسه بدون حضور آمریکا برگزار می‌شود، اظهار داشت: از نظر ما و دیگر اعضای عضو برجام، دیگر آمریکا عضو برجام نیست و ما در جلسه کمیسیون مشترک برجام این موضوع را رسیدگی می‌کنیم که برجام بدون آمریکا چگونه می‌تواند به کار خود ادامه دهد.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با بیان اینکه قطعا این بررسی‌ها در تصمیم‌گیری نهایی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با موضوع برجام موثر خواهد بود، تصریح کرد: ما هنوز به این تصمیم نرسیده‌ایم که در برجام خواهیم ماند یا نه و این امر بستگی به این موضوع دارد که چگونه دیگر اعضای برجام می‌توانند آثار و تبعات خروج یک عضو برجام را جبران کنند، به‌خصوص کشورهای اروپایی باید به ما بگویند که چگونه در نبود آمریکا و بازگشت تحریم‌های این کشور، می‌توانند منافع ایران را در برجام تضمین کنند.

جلسات کارشناسی با اروپا در سطوح مختلف برگزار شده است

عراقچی با اشاره به برگزاری جلساتی بین ایران و اروپا در سطح کارشناسی، معاون وزیر امور خارجه و وزیر امور خارجه در طول دو هفته گذشته در ارتباط با برجام و خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی خاطرنشان کرد: ما در این جلسات نظرات یکدیگر را می‌شنویم و قطعا این بررسی‌ها در نتیجه و نوع تصمیم‌گیری ما در ارتباط با برجام موثر خواهد بود.

وی با بیان اینکه جلسات کارشناسی ما با اروپا در سطوح مختلف برگزار شده است، ابراز داشت: در این جلسات در مورد حوزه‌های مختلف تحریم‌ها از جمله انرژی شامل نفت و گاز، بخش صنعت، خودرو، حمل و نقل، مسائل مربوط به هواپیما، مسائل بانکی و بیمه‌ای گفت‌وگو کرده‌ایم. 

خواسته‌ها و مطالبات خود را با جزئیات به طرف‌های مقابل اروپایی منعکس کرده‌ایم

معاون سیاسی وزیر امور خارجه به برگزاری جلسات کارشناسی بین ایران و چین و روسیه اشاره و بیان کرد: آقای ظریف پیش از سفر به بروکسل در هفته گذشته به چین و روسیه نیز رفتند و با مقامات این کشور در مورد خروج آمریکا از برجام گفت‌وگو کردند.

عراقچی با بیان اینکه این جلسات کارشناسی ادامه دارد و در نشست امروز کمیسیون مشترک برجام نیز نشست‌هایی دوجانبه نیز بین اعضای کمیسیون برگزار خواهد شد، یادآور شد: ما خواسته‌ها و مطالبات خود را با جزئیات و به صورت دقیق به طرف‌های مقابل اروپایی منعکس کرده‌ایم و آنها نیز انجام اقداماتی را آغاز کرده‌اند و ما را در جریان آن قرار داده‌اند.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه امیدواریم که با توجه به این رایزنی‌ها و گفت‌وگوها ظرف چند هفته آینده به یک جمع‌بندی مناسب دست پیدا کنیم، عنوان کرد: مجموع دیدگاه‌هایی که از اعضای برجام می‌شنویم و نتایج حاصل از مشورت‌ها و رایزنی‌ها با آنها، در تصمیم‌گیری نهایی ما در ارتباط با موضوع برجام تاثیرگذار خواهد بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا چند فرد و شرکت مرتبط با ایران را تحریم کرد
گروه خبری سیاسی

وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز –پنجشنبه- تحریم‌های جدیدی علیه چند فرد و شرکت مرتبط با ایران اعمال کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از بلومبرگ، وزارت خزانه‌داری آمریکا دامنه تحریم‌های خود علیه تهران را گسترش داده و چندین شرکت ایرانی و ترک را به فهرست این تحریم‌ها افزود.

چند فرد حقیقی که تابعیت ایرانی و ترک دارند نیز مشمول این تحریم‌ها شده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت‌های تحریم‌ها شده با خطوط هواپیمایی ماهان و معراج در ارتباط بوده‌اند.

در این بیانیه آمده است که شمار دیگری از شرکت‌های هواپیمایی از جمله کاسپین و یوپا نیز هدف تحریم قرار خواهند گرفت.

 

خروج نظامی ایران و حزب‌الله لبنان از سوریه قابل بررسی نیست
گروه خبری سیاسی

معاون وزیر خارجه سوریه تأکید کرد، موضوع خروج یا ماندن نیروهای ایران و حزب‌الله لبنان در سوریه قابل بررسی نیست.

به گزارش ایلنا، «فیصل المقداد» معاون وزیر خارجه سوریه اعلام کرد، عقب‌نشینی یا ماندن نیروهای هم‌پیمان از جمله نیروهای ایران و حزب‌الله لبنان مسئله‌ای است که مربوط به دولت سوریه است و این مسئله نیز قابل بررسی نیست.

فیصل المقداد تأکید کرد که هر وجب از خاک سوریه تحت کنترل دولت قرار خواهد گرفت و این تصمیم نیز مورد حمایت دوستان و سازمان ملل متحد است.

معاون وزیر خارجه سوریه در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، تصریح کرد: «دولت سوریه نمی&zwnj خواهد کردها یا عرب‌ها یا آشوری‌ها یا قومیت‌های دیگر به درجه‌ای از دشمنی با وطن‌شان برسند و در راستای طرح‌های اسرائیلی و غربی که علیه منافع سوریه است، گام بردارند. آنها باید این حقیقت را بدانند».

وی متذکر شد: «نیروهایی که بدون موافقت دولت سوریه وارد این کشور شده‌اند، نیروهای اشغالگر هستند که در سوریه از تروریسم مستقیما حمایت می‌کنند.»

المقداد درباره تصمیم آمریکا به خارج کردن نیروهای خود از سوریه و جایگزین کردن «ارتش عربی» در این کشور، گفت که آمریکا می‌خواهد نیروهای عربی را وادار به درگیری با دمشق کند و این مسئله‌ای بسیار خطرناک است.

 

 

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن