نرخ دلار از ابتدای انقلاب 7 هزار برابر شده است
گروه خبری سیاسی

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از افزایش نرخ دلار در روزهای اخیر گفت: نرخ دلار از ابتدای انقلاب ۷ هزار برابر شده است.

به گزارش ایلنا، مصطفی کواکبیان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی ضمن اهمیت شمردن مسئله ریزگردها در استان خوزستان گفت: از اول انقلاب تاکنون نرخ دلار ۷ هزار برابر شده است و این موضوع باعث آسیب به مردم شده است و سوال بنده این است که کشورهایی مانند عربستان و امارات چطور می توانند دلار را ثابت نگه دارند اما در ایران با تزریق روزی ۵ میلیون دلار به بازار باز هم شاهد افزایش نرخ دلار هستیم.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور باید تدبیر ویژه ای برای جلوگیری از افزایش نرخ دلار و سکه داشته باشد، بیان داشت: نرخ دلار در اوایل انقلاب ۷ تومان بوده و در روزهای اخیر شاهد بودیم که دلار به ۴ هزار و ۹۰۰ تومان نیز افزایش پیدا کرد و به عبارتی بیش از ۲۰ درصد ارزش پول ملی کشور کاهش یافته است.

رئیس مجلس پیگیر وضعیت ارز خواهد شد

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری این موضوع که رئیس مجلس پیگیر وضعیت ارز خواهد شد، گفت: بحران های عمده ای در کشور از جمله بحران آب، محیط زیست و مسائل اقتصادی وجود دارد که مجلس از دولت مطالبه دارد که این موضوعات با جدیت بیشتر برطرف شوند.

وی تاکید کرد: انتظار نداریم مسائل یک شبه حل شوند؛اما می خواهیم سال آینده در چنین روزی از مشکل ریزگردهای استان خوزستان کاسته شده باشد.

کمیته امداد باید زمینه کار، تحصیل و زندگی راحت را برای ایتام فراهم کند
گروه خبری سیاسی

لاریجانی گفت:کمیته امداد باید زمینه کار، تحصیل و زندگی راحت را برای ایتام تحت پوشش خود فراهم کند.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی که به قم سفر کرده است، شامگاه دیروز در افطاری ایتام تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم گفت: برگزاری اینگونه مراسم&zwnj ها سبب نزدیک شدن دل‌ها شده و درک شرایط برای همه ساده&zwnj ‌تر می&zwnj ‌شود.

وی خطاب به ایتام حاضر در این مراسم گفت: شما افتخار کشور هستید و من از کمیته امداد امام خمینی (ره) تشکر می&zwnj &zwnj کنم زیرا زمینه مساعد برای پییشرفت شما را فراهم کرده است.

رئیس قوه مقننه افزود: همه شما نور چشم ما هستید و باید زمینه کار، تحصیل و زندگی راحت برای شما فراهم شود که این موضوعات جزو وظایف بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) است.

لاریجانی با بیان اینکه کمیته امداد بعد از انقلاب اسلامی ابتکارات خوبی را برای فراهم کردن زمینه رشد افراد تحت پوشش ایجاد کرده است، تصریح کرد: کمک به نیازمندان با سیستم کمیته امداد سبب شده تا افراد زیادی به همنوعان خود کمک کنند. اکنون کمیته امداد روشی خوبی را برای جذب مشارکت&zwnj ‌ها جهت کمک به نیازمندان در پیش گرفته است.

وی افزود: در شرایط فعلی ایتام تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) می&zwnj ‌توانند با تمرکز بر آینده زمینه&zwnj های رشد خود را پیدا کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب دلسوزانه دغدغه شما را دارند و مسئولان نظام نیز تلاش می&zwnj ‌کنند تا شما زندگی راحتی داشته باشید

پست‌های مدیریتی میانی کشور حق نسل سوم انقلاب است/به‌کارگیری بازنشستگان مانع استفاده از نیروی جوان
گروه خبری سیاسی

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس با اشاره به نسل سوم انقلاب گفت: این نسل با توجه به تخصص‌ها و قابلیت‌ها نتوانسته حضور موثری در سطوح مدیریتی میانی کشور داشته باشد.

به گزارش ایلنا، زهرا ساعی با بیان اینکه طرح یک فوریتی عدم به‌کارگیری بازنشستگان در مشاغل دولتی قرار است ماده ۷۱ مدیریت خدمات کشوری را مورد اصلاح قرار دهد، گفت: بند الف و ج ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری شامل رؤسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس، اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان مجلس و معاونان رئیس جمهور است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس با بیان اینکه نسل سوم انقلاب با توجه به تخصص‌ها و قابلیت‌ها نتوانسته حضور موثری در سطوح مدیریتی میانی کشور داشته باشد، عنوان کرد: مجلس برای استفاده از این ظرفیت‌ها به این مساله ورود کرد.

رئیس کمیسیون معلولان یکی از علل عدم به کارگیری نیروهای جوان را به کارگیری مجدد بازنشستگان در مدیریت‌های کلان و میانی دانست و افزود: برخی افراد به صورت مادام‌العمر در یکسری از پست‌ها حضور دارند که باعث شده چرخه مدیریتی تغییر نکند.

ساعی با بیان اینکه نسل سوم انقلاب باید به زودی تصدی پست‌های مدیریتی کشور را عهده دار شود، اظهار کرد: چه بهتر اکنون از بازنشستگان به‌عنوان مشاور کنار جوانان استفاده شود تا تجربیات آنان نیز به کار آید.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: زمان جنگ نیز جوانان توانستند آن را مدیریت کنند پس اکنون نیز جوانان می‌توانند بار دیگر کشور را مدیریت کنند که نیاز به اعتماد دارد و قطعا در این پست و مقام مدیریت با حمایت موفق خواهند شد.

اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان اختیارات رئیس‌جمهور را کاهش می‌دهد
گروه خبری سیاسی

نماینده مردم محلات در مجلس اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را تحدید مصونیت های رئیس جمهور عنوان کرد که رئیس مجلس در پاسخ این اختیار را به واسطه قوانین دانست.

به گزارش ایلنا، علیرضا سلیمی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲ خردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح یک فوریتی اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در اخطاری با استناد به اصل ۱۲۶ و ۳ قانون اساسی گفت: مسئولیت امور اداری و استخدامی با رئیس جمهور است و وی باید در این زمینه پاسخگو باشد.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی برهمین اساس تصریح کرد: از این رو رئیس جمهور باید در خصوص این امور پاسخگو باشد که با این اصلاح در حقیقت اختیارات وی را محدود می کنیم که این نوع قانون نویسی درست نیست.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین این طرح با بند ۹ اصل ۳ قانون اساسی پیرامون رفع تبعیض ناروا مغایرت دارد.

لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این اخطار بیان داشت: طبق اصل ۱۲۶ رئیس جمهور مسئولیت امور اداری کشور را مستقیما برعهده دارد که البته در چارچوب قانون است و مجلس قوانین را وضع می کند از این رو رئیس جمهور به واسطه قانون ما مسئولیت ذکر شده در این اصل قانون اساسی را عهده دار است.

رشد سرمایه گذاری بخش عمومی و خصوصی 9 ماهه اول سال 96 تنها 1.4 درصد بوده است
گروه خبری سیاسی

رئیس فراکسیون نظارت بر برنامه های توسعه ای کشور مجلس ضمن ارزیابی عملکرد سال اول برنامه ششم گفت: ۶۵ حکم برنامه نیازمند تصویب آیین نامه است.

به گزارش ایلنا، محمد خدابخشی در حاشیه نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲ خرداد) مجلس شورای اسلامی در توضیح ارزیابی اجرای برنامه ششم توسعه در سال نخست (۱۳۹۶) گفت: تمام اقداماتی که در مجلس، دولت و ارکان حاکمیت انجام گرفته برای رسیدن به کشور توسعه یافته است. لذا برای نوشتن برنامه های توسعه در مرحله اول متغیرهای کلان اقتصادی تخمین زده شده، هدفگذاری و تعادل ها در نظر گرفته می شود و در مرحله نهایی برنامه ها برای دستگاه های مختلف تعریف می شود تا فرآیند توسعه طی شود.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: احکامی در حوزه های مختلف تصویب و طبق برآورد معاونت نظارت، ۱۲۲۹ حکم در برنامه ششم توسعه داشته ایم.

وی در توضیح تغییرات متغیرهای کلان اقتصادی در سال ۱۳۹۶ گفت: طبق برنامه ششم توسعه باید شاهد رشد ۸ درصدی در سال نخست برنامه می بودیم، اما براساس عملکرد ۹ ماهه سال ۹۶ و طبق برآورد بانک مرکزی، رشد اقتصادی ۳.۴ درصد بوده است که با ۳ ماه آخر سال حداکثر به ۴ درصد می رسد.

رشد سرمایه گذاری بخش عمومی و خصوصی ۹ ماهه اول سال ۹۶ تنها ۱.۴ درصد بوده است

خدابخشی ادامه داد: براساس تشکیل سرمایه ناخالص که همان رشد سرمایه گذاری بخش عمومی و خصوصی را شامل می‌شود، طبق هدفگذاری به ۲۱.۴ درصد باید می رسیدیم، اما طبق عملکرد ۹ ماهه سال ۹۶ تنها ۱.۴ درصد در این بخش رشد داشته ایم. درخصوص نرخ تورم نیز برای سال نخست اجرای برنامه ششم توسعه به طور میانگین ۸.۳ درصد در نظر گرفته شده، اما عملکرد ۱۲ ماهه سال ۹۶ نشان از نرخ تورم ۹.۶ درصد دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم درخصوص نرخ بیکاری یادآور شد: با توجه به اقداماتی که دولت برای کاهش بیکاری طبق برنامه ششم توسعه می بایست انجام دهد، هر سال شاهد کاهش ۰.۸ درصدی به میزان ایجاد حداقل یک میلیون شغل خالص در سال است اما در سال گذشته شاهد ۰.۳ درصد کاهش نرخ بیکاری بوده ایم.

وی افزود: در بخش رشد صادرات غیرنفتی طبق برنامه ششم توسعه به میزان ۲.۷ درصد می بایست رشد داشته باشیم، اما طبق عملکرد ۹ ماهه تنها ۱۱.۲ درصد رشد صورت گرفته است. درخصوص واردات کالا نیز ۱۶.۹ درصد برای رشد هدفگذاری شده بود، اما تنها شاهد رشد ۱۹ درصدی در این بخش هستیم.

خدابخشی یادآور شد: ۱۲۲۹ حکم برنامه توسعه کشور است که بخشی از آنها به دلیل عدم تصویب آیین نامه معطل مانده است. در واقع ۵۸ آیین نامه لازم التصویب با توجه به احکام مذکور نیاز است که متاسفانه تنها ۴ فقره آیین نامه و مقررات تصویب شده است و ۵۴ آیین نامه و مقررات لازم تصویب معطل مانده است. البته ۴۳ فقره از احکام نیز مهلت قانونی آنها به پایان رسیده و ۶۵ حکم نیازمند پیش نیاز و تصویب آیین نامه است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در توضیح سایر بخش ها گفت: در بخش کشاورزی طبق برنامه ششم توسعه باید به رشد ۸ درصد در سال نخست دست پیدا می کردیم، اما طبق عملکرد ۹ ماهه شاهد رشد ۴.۱ درصد هستیم. همچنین در بخش نفت می بایست به رشد ۸ درصدی دست پیدا می کردیم که در سال ۹۶ تنها ۱.۳ درصد رشد صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در بخش صنعت و معدن می بایست رشد ۹.۳ درصد و ۸.۸ درصد محقق می شد، اما در سال ۹۶ تنها به رشد ۴.۶ درصد رسیده ایم. در بخش خدمات نیز علی رغم برنامه مصوب به رشد ۷.۱ درصد دست یافته‌ایم.

خدابخشی یادآور شد: فراکسیون نظارت بر برنامه های توسعه ای کشور پیگیر تصویب آیین نامه ها برای اجرا احکام مصوب است. همچنین مکاتباتی با وزرا و دستگاه های مختلف انجام گرفته که تنها برخی از آنها پاسخ فراکسیون را داده اند.

رئیس فراکسیون نظارت بر برنامه های توسعه ای کشور مجلس تصریح کرد: هیات رئیسه مجلس نیز این موضوع را در دستور کار مجلس قرار داده زیرا عدم نظارت کافی بر برنامه ها به علت عدم تحقق اهداف و برنامه ها در دوره های گذشته است، بنابراین در تلاشیم تا این نواقص رفع شود، از این رو در نشست آتی گزارشی درخصوص تهیه داشبورد نظارتی برای نظارت بر دستگاه های اجرایی از طریق دیوان محاسبات را توضیح خواهیم داد.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن