گروه خبری سیاسی

نرخ دلار از ابتدای انقلاب 7 هزار برابر شده است

نرخ دلار از ابتدای انقلاب 7 هزار برابر شده است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از افزایش نرخ دلار در روزهای اخیر گفت: نرخ دلار از ابتدای انقلاب 7 هزار برابر شده است.

به گزارش ایلنا، مصطفی کواکبیان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی ضمن اهمیت شمردن مسئله ریزگردها در استان خوزستان گفت: از اول انقلاب تاکنون نرخ دلار 7 هزار برابر شده است و این موضوع باعث آسیب به مردم شده است و سوال بنده این است که کشورهایی مانند عربستان و امارات چطور می توانند دلار را ثابت نگه دارند اما در ایران با تزریق روزی 5 میلیون دلار به بازار باز هم شاهد افزایش نرخ دلار هستیم.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور باید تدبیر ویژه ای برای جلوگیری از افزایش نرخ دلار و سکه داشته باشد، بیان داشت: نرخ دلار در اوایل انقلاب 7 تومان بوده و در روزهای اخیر شاهد بودیم که دلار به 4 هزار و 900 تومان نیز افزایش پیدا کرد و به عبارتی بیش از 20 درصد ارزش پول ملی کشور کاهش یافته است.

رئیس مجلس پیگیر وضعیت ارز خواهد شد

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری این موضوع که رئیس مجلس پیگیر وضعیت ارز خواهد شد، گفت: بحران های عمده ای در کشور از جمله بحران آب، محیط زیست و مسائل اقتصادی وجود دارد که مجلس از دولت مطالبه دارد که این موضوعات با جدیت بیشتر برطرف شوند.

وی تاکید کرد: انتظار نداریم مسائل یک شبه حل شوند؛اما می خواهیم سال آینده در چنین روزی از مشکل ریزگردهای استان خوزستان کاسته شده باشد.

درخواست فراکسیون زنان از آملی لاریجانی برای بازدید از وضعیت زنان درویش بازداشتی

درخواست فراکسیون زنان از آملی لاریجانی برای بازدید از وضعیت زنان درویش بازداشتی

نماینده تهران از پیگیری وضعیت وضعیت زنان درویش بازداشتی توسط فراکسیون زنان خبر داد.

به گزارش ایلنا، فاطمه سعیدی در توییتر خود نوشت:

فراکسیون زنان مجلس خواستار بازدید از وضعیت زنان درویش بازداشتی شده است. این درخواست طی نامه‌ای به ریاست قوه قضاییه تحویل داده شده است.

photo_2018-06-19_12-58-11

اولویت‌ بررسی لایحه اصلاح ساختار دولت رد شد

اولویت‌ بررسی لایحه اصلاح ساختار دولت رد شد

نمایندگان مردم در خانه ملت با در اولویت قرار گرفتن بررسی لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت مخالفت کردند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی با بررسی اولویت دار لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت با 103 رأی موافق، 90 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.

محمدعلی وکیلی به عنوان متقاضی در اولویت قرار گرفتن لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت در دستورکار مجلس تصریح کرد: دولت این لایحه را به مجلس ارائه و کمیسیون ویژه بر مبنای تقاضای دولت تشکیل شد که در نهایت به این لایحه رأی داده شد اما دولت مجددا تقاضای بررسی در صحن کرد.

عضو هیات رئیسه مجلس دهم تاکید کرد: به منظور تعیین تکلیف و اصلاح ساختار دولت با هدف چابک سازی و پاسخگو کردن، با امضای 50 نفر از نمایندگان تقاضای بررسی اولویت دار این لایحه را مطرح کردیم زیرا تفکیک وزارتخانه های سه گانه به چابک سازی دولت کمک می کند.

شهاب نادری و مصطفی کواکبیان نیز در مخالفت و موافقت با تقاضای وکیلی اذعان داشتند: با توجه به مشکلات اقتصادی فوریتی برای تفکیک وزارتخانه هایی که با عجله ادغام شدند وجود ندارد هر چند موافق مذکور اذعان داشت جهت جلوگیری از به تاخیر انداختن مسائل و طرح ها در وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ورزش و جوانان تفکیک این وزارتخانه ها ضروری  است بنابراین بهتر است این لایحه در اولویت بررسی قرار گیرد.

کارت‌های سوخت احیا شود/ دولت در جمع‌آوری کارت‌های سوخت غیرقانونی عمل کرده است

کارت‌های سوخت احیا شود/ دولت در جمع‌آوری کارت‌های سوخت غیرقانونی عمل کرده است

نماینده مردم ارومیه گفت: وزارتخانه‌ها الگوی مصرف انرژی را رعایت نمی‌کنند، این موضوع باعث هدر رفتن میلیاردها تومان هزینه کشور می‌شود، آن همه به دلیل سهل‌انگاری در مصرف انرژی است. نمونه آن روشن بودن لامپ‌های اکثر وزارتخانه‌ها در طول شب است که مصداق اصراف بوده و انرژی را از بین می‌برد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، در جریان صحن علنی امروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی، نادر قاضی‌پور نماینده اصولگرای مردم ارومیه  بعد از قرائت گزارش کمیسیون انرژی درباره نحوه اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی طی تذکری مطرح کرد: در گزارشی که قرائت شد،  اشاره‌ای به موضوع جمع‌آوری کارت‌های سوخت نشد با این وجود درخواست ما از تهیه چنین گزارشی رسیدگی به این موضوع نیز بود چون دولت غیرقانونی دست به این اقدام زده است.

وی افزود: کارت‌های سوخت باید احیا شوند چون وجود آنها مانع مصرف بیشتر سوخت شده و می‌تواند شرایط فعلی را کنترل کند.  برهمین اساس از هیات رییسه  درخواست می کنم، رسیدگی به این موضوع را به کمیسیون انرژی ابلاغ کند.

قاضی‌پور گفت: وزارتخانه‌ها الگوی مصرف انرژی را رعایت نمی‌کنند ، این موضوع باعث هدررفتن میلیاردها تومان هزینه کشور می‌شود، آن همه به دلیل سهل انگاری در مصرف انرژی است. نمونه آن روشن بودن لامپ‌های اکثر وزارتخانه‌ها در طول شب است که مصداق اصراف بوده و انرژی را از بین می‌برد.

مسعود پزشکیان که ریاست جلسه را برعهده داشت،  در پاسخ  تذکر وی خواستار بررسی این موارد توسط کمیسیون انرژی شد

بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد پنج ساله بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی

بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد پنج ساله بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی

کمیسیون اقتصادی در جلسات هفته جاری خود به بررسی تقاضای تعدادی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پنج سال گذشته خواهد پرداخت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در جلسات هفته جاری خود به ادامه بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده و بررسی تقاضای تعدادی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پنج سال گذشته خواهد پرداخت.

همچنین جلسه هیأت رئیسه کمیسیون در خصوص نحوه رسیدگی به طرح‌ها و لوایح موجود کمیسیون از برنامه های کمیسیون اقتصادی در هفته جاری است. 

 

پیام رئیس مجلس به همتایان خود در کشورهای اسلامی به مناسبت عید فطر

پیام رئیس مجلس به همتایان خود در کشورهای اسلامی به مناسبت عید فطر

رئیس مجلس شورای اسلامی فرا رسیدن عید سعید فطر را به همتایان خود در کشورهای اسلامی تبریک گفت.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی با صدور پیامی فرا رسیدن عید فطر را به همتایان خود در کشورهای اسلامی تبریک گفت.

متن این پیام به شرح زیر است:

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته؛

با کمال خرسندی؛ صمیمانه ترین تبریکات اینجانب را به مناسبت فرارسیدن عید بزرگ فطر پذیرا باشید.

امیدوارم در پرتو تعالیم اسلام و فضای اعتماد و همدلی میان مسلمانان، بالندگی و درخشش تمدن جهان اسلام پدیدار شود و چهره اسلام ناب و اصیل که مبتنی بر نماد صلح، محبت و دوستی است بیش از پیش در جهان نمایان گردد.

اعتقاد راسخ دارم که در جهان کنونی، نقش و عملکرد پارلمان های کشورهای اسلامی در تحقق مقابله با چالش های فراروی جهان اسلام بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

فرصت را مغتنم شمرده، ضمن اعلام آمادگی مجدد به منظور ارتقای مراودات پارلمانی؛ موفقیت، بهروزی و سعادت جناب‌عالی، نمایندگان پارلمان، دولت و ملت شما را از خداوند متعال مسئلت می نمایم.

>