رهبران اتحادیه اروپا درباره برجام تشکیل جلسه می‌دهند
گروه خبری سیاسی

رهبران اتحادیه اروپا با هدف ارائه یک پاسخ واحد به اقدام رئیس‌جمهوری آمریکا در قبال توافق هسته‌ای ایران، تشکیل جلسه می‌دهند.

به گزارش ایلنا به نقل از نیو ایندیا اکسپرس، رهبران اتحادیه اروپا در تلاش برای تدوین یک پاسخ مشترک به تصمیم تعجب‌برانگیز «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران و مالیات بر تجارت گردهم می‌آیند.

بر همین اساس، ۲۸ رهبر اتحادیه اروپا در این نشست همچنین درباره شهادت ده‌ها فلسطینی در غزه پس از اقدام ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به قدس نیز گفت‌وگو خواهند کرد.  اروپایی‌ها به شدت با این تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا مخالف بودند.

«دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا گفت که رهبران اتحادیه اروپا در این نشست تحولات اخیر جهان از جمله تصمیم ترامپ درباره ایران و همچنین تحولات اخیر غزه را مورد بررسی قرار خواهند داد.

برگزاری این نشست یک روز پس از دیدار «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران با همتایان بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی خود در بروکسل با هدف نجات توافقی که ترامپ از آن خارج شده بود، انجام می‌شود.

تاسک با ارسال نامه‌ای به رهبران اروپا نوشت: «تمایل دارم در گفت‌وگوهایمان بر این مساله تاکید مجدد شود که بدون هیچ تردیدی تا زمانی که ایران به توافق هسته‌ای احترام می‌گذارد، اتحادیه اروپا نیز به آن پایبند است».

 

دوشادوش ایران در سوریه می‌جنگیم
گروه خبری سیاسی

سفیر روسیه در لبنان، متذکر شد که کشورش دوشادوش ایران و حزب‌الله لبنان در سوریه با تروریسم مبارزه می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از النشره، «الکساندر زاسپیکن» سفیر روسیه در لبنان، طی گفت‌وگویی تلویزیونی گفت: «دوشادوش ایران و حزب‌الله لبنان با تروریسم در سوریه می‌جنگیم».

وی خاطرنشان کرد که «به رغم کندی روند ژنو، نمی‌توان مذاکرات برای حل بحران سوریه را نادیده گرفت» و مسکو به مفاد اساسی در مذاکرات ژنو پایبند است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه «ولادیمیر پوتین» در امور سوریه، روز جمعه در پاسخ به خبرنگاران گفت که منظور رئیس‌جمهوری روسیه از خروج نیروهای خارجی از سوریه، «شامل تمامی واحدهای نظامی خارجی در سوریه، از جمله آمریکا، ترکیه، حزب‌الله و ایران است».

 

توضیحات مرکز امور حقوقی بین‌‌‌‌المللی نهاد ریاست‌جمهوری درباره یک سرقت
گروه خبری سیاسی

روابط عمومی مرکز امور حقوقی بین‌المللی نهاد ریاست جمهوری با صدور اطلاعیه‌ای به ارائه توضیحاتی درباره ورود سارقان به دفتر حقوقی ریاست‌جمهوری کشورمان در لاهه پرداخت.

به گزارش ایلنا، در این اطلاعیه آمده است: در بامداد چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ بخشی از ساختمان اجاری محل استقرار شعبه لاهه، مورد سرقت قرار گرفته و مقداری وجوه نقد (کمی بیش از صد هزار یورو) که برای امور جاری شعبه مورد استفاده بوده، به سرقت رفته است اما سارق یا سارقین کار را ناتمام رها کرده و با به‌جا گذاشتن مقداری از وسایل خود و مقداری از وجوه سرقتی، محل را ترک کرده­ &zwnj ‌اند. مسئولین شعبه بلافاصله پس از اطلاع مراتب را به پلیس گزارش کردند و مأموران پلیس هم در محل حضور یافتند و با بررسی تخصصی و فنی محل و آثار به‌جامانده از سارقین، گزارش‌های لازم را تهیه و نتیجه را اعلام خواهند نمود. ضمناً همزمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در لاهه نیز در جریان قرار گرفته و اقدامات لازم را انجام دادند و اوضاع تحت کنترل می­ باشد.

این اطلاعیه با اشاره به انتشار برخی اخبار درباره این اتفاق، خاطرنشان کرد: به موجب بررسی­ &zwnj &zwnj &zwnj ‌هایی که تاکنون انجام شده، بخش بایگانی و اسناد و مدارک شعبه و نیز رایانه‌های آن مورد سرقت و دستبرد قرار نگرفته است و اخباری که در بعضی سایت‌ها در این زمینه منتشر شده، مطابق با واقع نیست.

باید از ادامه تجارت‌ با ایران مطمئن باشیم/ اروپا رویه ترامپ درباره برجام را دنبال نخواهد کرد
گروه خبری سیاسی

سفیر آلمان در آمریکا گفت: به وضوح اعلام کردیم که تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای اشتباه بوده و اروپایی‌ها نباید این رویه را دنبال کنند. آنها باید به توافق هسته‌ای پایبند بمانند مگر اینکه ایران این توافق را نقض کند که این اتفاق هم نخواهد افتاد.

به گزارش ایلنا «پیتر ویتیگ» سفیر آلمان در آمریکا، در خصوص روابط تجاری و دیپلماسی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران با «رادیوی عمومی ملی» در آمریکا گفت‌وگو کرد. 

وی در واکنش به اظهارات رییس کمیسیون اتحادیه اروپا که گفته بود «به تصمیم اخیر ترامپ نگاه کنید. یک دوست مانند این داشته باشید به دشمن نیازی نیست. اروپا باید از ترامپ متشکر باشد چرا که به لطف او ما از توهم خارج شدیم.»، گفت: ما با آمریکا اختلاف‌نظرهایی داریم. یکی از اختلاف‌های مهم ما بر سر مساله توافق هسته‌ای ایران و دیگری مساله تجارت است. اما چیزهای دیگری وجود دارد که در آن متحدیم و باید به متحد خوب یکدیگر بودن را ادامه دهیم. آمریکا برای آلمان مهمترین متحد خارج از اروپاست اما ما اختلاف‌نظرهایی هم داریم. یکی از  اینها تصمیم ترامپ در مورد خروج از توافق هسته‌ای است.

سفیر آلمان در آمریکا در پاسخ به سوال دیگری درباره دستور «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان به کمپانی‌های آلمانی برای خروج از بازار ایران و اینکه این دستور او به عنوان یک سفیر در کشور میزبان بی ادبانه بود اما در نهایت بسیاری از کمپانی‌های آلمانی و فرانسوی از بازار ایران عقب‌نشینی کرده‌اند و اینکه آیا این اهرم فشاری از سوی آمریکا برای کشورهای اروپایی بوده یا خیر، گفت: ما به وضوح اعلام کردیم که تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای اشتباه بوده و اروپایی‌ها نباید این رویه را دنبال کنند. آنها باید به توافق هسته‌ای پایبند بمانند مگر اینکه ایران این توافق را نقض کند که این اتفاق هم نخواهد افتاد. توافق هسته‌ای یک دستاورد عمده بوده حتی اگر محدود به نظر بیاید. این توافق مسیر ایران به سمت بمب اتم را مسدود کرد. این توافق نظامی از بازرسی و نظارت را بر ایران تحمیل و امنیت ما را تقویت کرد. هدف ما حفظ این توافق است.

سفیر آلمان در آمریکا درباره اینکه آیا ممکن است این توافق بدون آمریکا ادامه پیدا کند، گفت: ساده نیست. ما باید مطمئن باشیم که تجارت‌های قانونی با ایران ادامه پیدا می‌کند. این بخشی از توافق هسته‌ای است. ما باید از صنایع اروپایی در برابر تحریم‌های آمریکا در صورتی که اعمال شوند، حفاظت کنیم. ما در حال حاضر روی این مساله در حال کار هستیم.

«ویتیگ» مدعی شد: «ما نگرانی‌های مشترکی با آمریکا در قبال فعالیت‌های تخاصمی ایران و برنامه موشکی این کشور داریم و می‌خواهیم با کمک آمریکا در صورتی که ممکن باشد به این مشکلات هم اشاره کنیم اما الان با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای این کار سخت‌تر شده است. این به آمریکا بستگی دارد که استراتژی را ارائه کند که به ما بگوید آنها چطور به اقدامات بعدی نگاه می‌کنند. »

سفیر آلمان در آمریکا در خصوص چگونگی حفاظت از کمپانی‌های اروپایی دربرابر تحریم‌های آمریکا گفت: این کار ساده‌ای نیست. ما باید درباره مکانیزم‌هایی که در دست داریم تعمق کنیم. این هدف اصلی ۲۸ عضو اتحادیه اروپا در همایش سوفیا بود. اما آنها تصمیم به حفظ برجام گرفتند. یکی از بخش‌های توافق، داشتن تجارت‌های قانونی با ایران است و ما تمام سعی خودمان را می‌کنیم. چرا این کار را می‌کنیم؟ چون فکر می‌کنیم این توافق امنیت ما را افزایش داده است. چون یک سیستم نظارت ایجاد کرده و چشم و گوش ما در ایران است. نمی‌خواهیم این موقعیت را از دست بدهیم.

سفیر آلمان در آمریکا در خصوص اظهارات دونالد تاسک که گفته «وقتی یک دوست مانند آمریکا داشته باشید دیگر نیازی به دشمن ندارید» و اینکه آیا این اظهارات کار او را به عنوان سفیر در آمریکا سخت‌تر کرده است، گفت: ما در روابط فراآتلانتیکی فراز و نشیب‌هایی را با آمریکا داریم. همان‌طور که گفتم، آمریکا مهمترین متحد ماست. ما باید همه چالش‌ها را در سیاست بین‌المللی با آمریکا پشت سر بگذاریم نه علیه آمریکا. این چیزی است که ما بر روی آن تمرکز کردیم.

عدم وحدت کشورهای اسلامی باعث جسارت دشمن صهیونیستی می‌شود
گروه خبری سیاسی

وزیر امور خارجه عدم وحدت کشورهای اسلامی را باعث جسارت بخشیدن بیشتر به دشمن صهیونیستی برشمرد و تاکید کرد: دفاع از قدس شریف از هر زمان دیگری باید به عنوان نقطه تمرکز ما با هدف اتحاد در راستای ایجاد امتی قوی به جای درگیر شدن در کشمکش‌‌های بی‌‌‌پایان به شمار آید.

به گزارش ایلنا، متن کامل سخنرانی محمدجواد ظریف در نشست فوق&zwnj العاده وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی خطاب به شرکت&zwnj کنندگان در این نشست به این شرح است:

آقای رئیس،

لازم است ابتدا سخنان خود را با تقدیر از دولت ترکیه برای اقدام عاجل در گردهم آوردن ما به منظور رایزنی در خصوص وضعیت اسفبار کنونی در فلسطین اشغالی آغاز نمایم. کشتار فجیع معترضان صلح&zwnj ‌طلب فلسطینی در غزه که جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت به شمار می&zwnj ‌آید، نقطه اوج دور جدیدی از اقدامات مخربی است که در طول شش ماه گذشته با هدف سرکوب فلسطینیانی که با جسارت خواستار حقوق بنیادین خود بودند، صورت گرفته است. اعلام غیرقانونی رئیس&zwnj ‌جمهور آمریکا در دسامبر گذشته درخصوص بیت&zwnj المقدس و اقدام خطرناک وی در اجرای آن تصمیم در روز نکبت سرآغاز تراژدی و جسارت بخشیدن به اشغالگران برای مجموعه&zwnj ‌ای از کشتارهایی از روی خونسردی بود که آخرین مورد آن شامل شلیک تک&zwnj ‌تیراندازها به کودکان از پشت سر بود.

در سایه کشتار در غزه، جامعه بین&zwnj ‌المللی در مطالبه برای پایان بخشیدن به معافیت و بخشودگی این رژیم آپارتاید، وحشی و یاغی محق است. برای سازمان ما امری ضروری است که نداها برای به دست عدالت سپردن عاملان آن را تقویت و تحکیم بخشیم. ما باید اقدامات مشخصی از جمله مطالبه برای انجام تحقیقات بین المللی شفاف و مستقل و نیز حفاظت بین المللی از فلسطینیان مطابق با حقوق بین&zwnj &zwnj المللی بشردوستانه در سطح نظام ملل متحد انجام دهیم. ما همچنین باید بر شورای امنیت به منظور پایبندی به مسئولیت اولیه و اصلی خود اعمال فشار نماییم. ما همچنین از تلاش&zwnj ‌های فلسطین برای طرح این موضوع در دادگاه بین&zwnj ‌المللی کیفری حمایت می&zwnj ‌کنیم.

ما باید با دیگر سازمان&zwnj ‌ها، اکثریت قاطع دولت&zwnj ‌ها، جنبش&zwnj ‌های مردمی در سرتاسر جهان که مخالف یکجانبه&zwnj گرایی، روش&zwnj های قلدرمابانه و تحقیر حقوق بین&zwnj الملل از سوی آمریکا بوده و نیز اشغالگری و وحشی&zwnj ‌گری صهیونیست&zwnj ها را محکوم می&zwnj نمایند، متحد شویم. اگرچه ما از قطعنامه حمایت می&zwnj کنیم اما نباید به مثابه شناسایی موجودیت غیرمشروع صهیونیستی تفسیر شود.

برادران و خواهران،

برغم گذشته و سرنوشت مشترک و با وجود تمامی چالش &zwnj ‌ها و فرصت&zwnj ‌هایی که ما را به هم پیوند زده است، آنچه باعث جسارت بخشیدن بیشتر به دشمن صهیونیست می&zwnj شود، عدم وحدت و اتحاد ماست. دفاع از قدس شریف از هر زمان دیگری باید به عنوان نقطه تمرکز ما با هدف اتحاد در راستای ایجاد امتی قوی به جای درگیر شدن در کشمکش&zwnj های بی&zwnj ‌پایان به شمار آید. 

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن