تکرار ادعاهای بی‌اساس نیکی هیلی درباره ایران و حزب‌الله
گروه خبری سیاسی

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد بار دیگر طی ادعاهایی بی‌اساس، ایران و حزب‌الله را به ایجاد بی‌ثباتی در سوریه متهم کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از بلومبرگ، «نیکی هیلی»  در سخنانی بی‌اساس در نشست شورای امنیت با ادعای این‌که ایران و حزب‌الله تصمیم دارند در سوریه بمانند، گفت که زمانی که درگیری‌های میدانی در سوریه تشدید می‌شود، به صلح نخواهیم رسید و این مساله ثبات منطقه را به مخاطره می‌اندازد. زمانی که ایران و حزب‌الله وارد منطقه‌ای می‌شوند، همواره در آن مکان، بی‌ثباتی ایجاد می‌شود.

وی در ادامه موضع‌گیری‌های بی‌اساس خود گفت که سوریه به جبهه‌ای برای ایران، حزب‌الله و هم‌پیمانان آنها تبدیل شده است تا اهداف غیرمسئولانه و خطرناک آنها در منطقه را پیش ببرد.

هیلی همچنین مدعی شد که در تمامی جبهه‌های مناقشه در خاورمیانه، شبه‌نظامیانی را می‌بینیم که توسط ایران، از لبنان، عراق و افغانستان وارد سوریه شده‌اند.

 

 

برای حفظ برجام اطمینان بیشتری حاصل شده است/ موضع متحد اعضای باقیمانده در توافق بر ادامه تعهدات و تامین خواسته‌های ایران
گروه خبری سیاسی

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: اعضای باقیمانده در برجام موضع کاملا متحد خودشان را در خصوص ادامه تعهداتشان در توافق و تلاش برای دستیابی به راهکارهای عملی به منظور تامین خواسته های ایران اعلام کردند.

به گزارش ایلنا، سید عباس عراقچی پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام منهای آمریکا در وین در جمع خبرنگاران، با اشاره به تعهد کشورهای اروپایی به تأمین خواسته ایران گفت: برای حفظ برجام اطمینان بیشتری حاصل شده است.

وی افزود: نشست فوق&zwnj العاده کمیسیون مشترک برجام به درخواست ایران برای بررسی خروج آمریکا از این توافق، عواقب خروج آمریکا و اینکه آیا بقیه اعضای برجام قادر هستند این توافق را بدون آمریکا حفظ و منافع ایران را در برجام تامین کنند، برگزار شد.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده‌هسته‌ای ایران با بیان اینکه قبل از این نشست، گروه کاری تحریم&zwnj ها را تشکیل دادیم، اظهار داشت: جلسات متعدد کارشناسی هم با کارشناسان اتحادیه اروپا و هم با کارشناسان سه کشور اروپایی و هم کارشناسان چینی و روسی جلسات بسیار فشرده&zwnj ای داشتیم؛ همینطور جلسه کمیسیون مشترک که سه ساعت به طول انجامید.

عراقچی ادامه داد: فکر می&zwnj کنم که در مجموع جلسه خوبی بود از این جهت که تمام اعضای باقیمانده در برجام موضع کاملا متحد خودشان را در خصوص ادامه تعهدات‌شان در برجام اعلام کردند؛ آنها همچنین از خروج آمریکا ابراز تاسف و اعلام کردند که تأمین خواسته&zwnj های ایران در برجام و عادی&zwnj ‌سازی همکاری&zwnj ‌های اقتصادی با ایران برای بقای برجام یک امر کاملا ضروری است.

وی با بیان اینکه آنها بر تعهد خودشان به مذاکرات فشرده با ایران تاکید کردند، تصریح کرد: آنها تلاش دارند در زمینه&zwnj های مختلفی از جمله نفتی و بانکی، بحث&zwnj های مربوط به سرمایه&zwnj ‌گذاری و تجارت، بیمه، مالی و بانکی بتوانند به راهکارهای عملی برای تامین خواسته&zwnj های ایران برسند.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: نشست امروز ابراز اراده بسیار خوبی بود و موضع کشورهای باقیمانده در برجام کاملا متحد بود و تاکید کردند که خواهان ادامه برجام و تامین نظرهای ایران در برجام هستند.

عراقچی با تاکید بر اینکه طی چند هفته آینده مذاکرات ما در همه سطوح ادامه پیدا خواهد کرد، خاطرنشان کرد: البته اولویت با سطح کارشناسی است که بتوانیم به یک جمع‌بندی برسیم و یک تصویر کاملا روشنی پیدا کنیم که ادامه مسیر چگونه خواهد بود.

وی یاداور شد: بعد از طی این مراحل جمهوری اسلامی ایران تصمیم خواهد گرفت که آیا در برجام باقی خواهد ماند یا خیر.

آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام در وین
گروه خبری سیاسی

نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و ۱+۴ و نماینده اتحادیه اروپا و بدون آمریکا دقایقی قبل در وین آغاز شد.

به گزارش ایلنا، از دقایقی پیش نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و ۱+۴ (آلمان،‌ انگلیس، فرانسه، روسیه و چین) و نماینده اتحادیه اروپا و بدون آمریکا در وین آغاز شد.

سیدعباس عراقچی به عنون ریاست هیات ایران و هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده دارند. 

این نشست در سطح معاونان برگزار می‌شود. 

 

محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک برجام که امروز در وین در سطح معاونان وزیر امور خارجه برگزار می‌شود، گفت: دستورکار کمیسیون مشترک معمولا چند بند مهم و عادی دارد که یک بند مهم آن، مربوط به نامه‌ای است که من به خانم موگرینی درباره تخلفات امریکا در برجام و خروج‌شان از توافق هسته‌ای نوشته‌ام.

وی ادامه داد: براساس این نامه، کمیسیون مشترک برجام امروز برگزار شده و به بررسی این موارد می‌پردازد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه من فکر می‌کنم تمرکز اعضای کمیسیون مشترک بر این خواهد بود که چگونه می‌خواهند منافع ایران را در برجام تضمین کنند، اظهار داشت: امریکا از برجام خارج شده است. اینک اعضای دیگر کمیسیون مشترک باید بررسی کنند که آیا می‌توانند و چگونه، خروج امریکا از برجام را جبران کنند. این بحث مهمی است که جلسه امروز کمیسیون مشترک خواهد شد.

ظریف افزود: البته موضوعات دیگری نیز مانند همکاری‌های هسته‌ای، کانال خرید و... طبق معمول در این جلسه بررسی می‌شود.

 

 

انتقاد پمپئو از سیاست اروپا در قبال ایران
گروه خبری سیاسی

وزیر خارجه آمریکا از سیاست‌های اروپا در قبال ایران انتقاد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از سی‌ان‌ان، «مایک پمپئو» با تاکید بر این‌که مقدمات تحریم‌های سختگیرانه‌تر علیه ایران فراهم شده است، از رویکرد کشورهای اروپایی در قبال تهران انتقاد کرد.

پومپئو که در جلسه‌ای در سنای آمریکا شرکت کرده بود، در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا به دنبال تغییر نظام در ایران است، گفت: «خیر».

وی ابراز امیدواری کرد که سازمان ملل متحد و دیگر کشورها از تحریم‌های آمریکا علیه ایران حمایت کنند.

 

استمرار جنایات رژیم صهیونیستی و آل‌سعود در فلسطین و یمن با حمایت به امریکا
گروه خبری سیاسی

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد یکم خرداد ماه در بحث عمومی شورای امنیت با موضوع حمایت از غیرنظامیان در مناقشات مسلحانه، شرکت و سخنرانی کرد.

به گزارش ایلنا، غلامعلی خوشرو با ابراز تاسف از اینکه غیرنظامیان درصد بالایی از قربانیان درگیری&zwnj &zwnj &zwnj &zwnj های مسلحانه را تشکیل می&zwnj ‌دهند و با استناد به گزارش دبیرکل گفت: در سال ۲۰۱۷ حداقل ۲۶ هزار غیرنظامی در درگیری&zwnj &zwnj های افغانستان، عراق، سومالی، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو و یمن کشته شده‌اند که این تأسف&zwnj ‌بار است.

وی با محکومیت حمله به غیرنظامیان و حمله به نیروهای امدادرسان به غیرنظامیان در فلسطین، افغانستان، یمن، سوریه و میانمار اظهار داشت: دور جدید کشتار شهروندان فلسطینی در غزه به ویژه کودکان و زنان، در حقیقت ادامه همان شیوه جنایتکارانه&zwnj &zwnj ای است که رژیم صهیونیستی در هفت دهه گذشته علیه فلسطینیان بکار گرفته و استمرار این جنایت&zwnj ‌ها در شرایطی است که این رژیم توسط آمریکا از مصونیت کامل در شورای امنیت برخوردار است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل به تجاوز نظامی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی به یمن و کشتار هزاران غیرنظامی یمنی به ویژه کودکان و زنان اشاره و تصریح کرد: عربستان در این حملات علاوه بر کشتار مردم بیگناه، زیرساخت&zwnj ‌های این کشور از جمله بیمارستان‌ها، مدارس، مراکز تولید مواد غذایی را عامدانه هدف قرار می‌دهد. عربستان با محاصره کامل یمن، دسترسی بشردوستانه به مردم یمن را بلوکه کرده و وضعیت در یمن را به فاجعه&zwnj بارترین وضعیت انسانی دهه‌های اخیر تبدیل کرده است.

خوشرو افزود: این تجاوزات و جنایت&zwnj ‌ها در انظار سازمان ملل و شورای امنیت اتفاق می&zwnj ‌افتد و بدتر اینکه این جنگ غیرانسانی از حمایت کامل نظامی، آموزشی و لجستیکی آمریکا برخوردار است.

وی اضافه کرد: رژیم اسرائیل و رژیم عربستان در شرایطی به حملات خود علیه غیرنظامیان ادامه می‌دهند که به حمایت آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت پشت‌گرم هستند که برای آنها مصونیت فراهم می‌کند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با اشاره به آلام غیرنظامیان در مناقشات مسلحانه خاطرنشان کرد که هیچ کس در جنگ برنده نمی&zwnj &zwnj شود و جامعه بین&zwnj ‌المللی باید به خاطر جلوگیری از این آلام به مناقشات موجود پایان دهد و مانع بروز مناقشات جدیدی شود که قربانیان آن غیرنظامیان هستند.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن