گروه خبری سیاسی

ایران علیه اسرائیل اعلام جنگ کرده است


-
ایران علیه اسرائیل اعلام جنگ کرده است

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی گفت که ایران علیه اسرائیل اعلام جنگ کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از جروزالم‌پست، «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی گفت که ایران علیه اسرائیل اعلام جنگ کرده و به دنبال تثبیت موقعیت خود در سوریه است.

وی که در کنفرانسی خبری در تل‌آویو صحبت می‌کرد، افزود: «ایران نه امروز بلکه از مدت‌ها قبل علیه اسرائیل اعلام جنگ کرده است. ما برای حفظ موقعیت خود، هر چه را که مطلوب است، انجام خواهیم داد».

 

 

از کمپانی‌های طرف حساب ایران حمایت می‌کنیم

از کمپانی‌های طرف حساب ایران حمایت می‌کنیم
از کمپانی‌های طرف حساب ایران حمایت می‌کنیم

وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی روز پنج‌شنبه از تلاش برای حمایت از شرکت‌های کره‌ای که از تحریم‌های آمریکا علیه ایران خسارت دیده‌اند، خبر داد.

به گزارش ایلنا، خبرگزاری «یونهاپ» از تلاش سئول به منظور حمایت مالی بیشتر از شرکت‌هایی که از تحریم آمریکا علیه ایران خسارت دیده‌اند برای به حداقل رساندن خسارت‌های ناشی تحریم‌ها بر اقتصاد کره خبر داد و نوشت: کره، به دنبال یافتن فرصت‌های کسب و کار در بازارهای جایگزین است.

بر اساس این گزارش، وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی اخیرا با آژانس‌های تجاری، بانک‌های این کشور، پالایشگاه‌ها و شرکت‌های ساخت و ساز که با ایران معامله کرده‌اند، نشستی برگزار کرده تا گزینه‌های حمایتی موجود را مرور کنند.

این وزارتخانه‌ اعلام کرد: دو جلسه مشورتی با دولت آمریکا داشته تا معافیتی برای واردات نفت خام ایران دریافت کند و به تلاش‌هایش در این زمینه ادامه خواهد داد.

معاون وزیر تجارت کره جنوبی به این رسانه گفت: دولت کره به مشورت با دولت آمریکا ادامه می‌دهد تا معافیتی برای معامله نفت خام ایران دریافت کند و تاثیر بازگردانی تحریم‌های ایران بر اقتصاد کره و بر تجارت با ایران به حداقل برسد.

کره جنوبی به دنبال یافتن جایگزین برای برخی معاملات انرژی با ایران در دیگر کشورهای خاورمیانه شامل عربستان سعودی و امارات است. همچنین پالایشگاه‌های کره جنوبی مبادلات خود با دیگر کشورها از جمله قطر و آمریکا را افزایش داده‌اند.

مواضع صریح جرمی کوربین درخصوص حفظ برجام/ لزوم اتخاذ اقدامات روشن برای حفظ صلح در خاورمیانه

مواضع صریح جرمی کوربین درخصوص حفظ برجام/ لزوم اتخاذ اقدامات روشن برای حفظ صلح در خاورمیانه

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن با رهبر حزب کارگر دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد در توئیتر خود از دیدار خود با جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر خبر داد و نوشت: در انگلیس دولت در سایه نقش مهمی در سیاست کشور دارد. در ملاقات با آقای جرمی کوربین رهبر حزب کارگر، بحث‌های مفید و مفصلی درخصوص تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای داشتم. ایشان مواضع صریحی در خصوص ضرورت حفظ برجام و لزوم اتخاذ اقدامات روشن برای حفظ صلح در منطقه خاورمیانه داشتند.

از منافع ملی به نحو احسن دفاع می‌کنیم

از منافع ملی به نحو احسن دفاع می‌کنیم

رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه حضور در اجلاس اسلوفروم در نروژ گفت: امیدواریم بتوانیم به نحو احسن از منافع ملی خودمان دفاع کرده و آنچه که حق است را بیان کنیم.

به گزارش ایلنا، علی اکبر صالحی امروز- دوشنبه- با بیان این مطلب افزود: بنا به دعوت دولت نروژ، امروز به این کشور آمده ایم که در اجلاس اسلو فروم شرکت کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در این اجلاس تعدادی از مسئولین ارگان های جهانی و بین المللی مانند سازمان ملل و وزیران خارجه و همچنین کارشناسان سیاسی کشورهای مختلف حضور دارند که با آنها صحبت هایی خواهیم داشت و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

صالحی بیان داشت: در حاشیه اوسلوفروم ملاقات هایی را هم با دبیرکل سازمان ملل و نیز با نخست وزیر و وزیر امور خارجه نروژ خواهیم داشت. همچنین با وزیر مشاور در امور خارجی آلمان هم دیدار خواهیم کرد. ملاقات های متعدد دیگری هم با توجه به بحث برجام و مسایلی که با بیرون رفتن آمریکا از آن پیش آمده ، خواهیم داشت.

رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: قطعا بحث برجام یکی از مهمترین موضوعاتی است که مورد گفت و گو قرار می گیرد و ما مواضع ایران را به طور واضح و شفاف در این اجلاس بیان خواهیم کرد.

نشست مشترک نماینده سازمان ملل با ایران، روسیه و ترکیه در مورد پیش‌نویس قانون اساسی جدید سوریه

نشست مشترک نماینده سازمان ملل با ایران، روسیه و ترکیه در مورد پیش‌نویس قانون اساسی جدید سوریه

نماینده سازمان ملل در امور سوریه قرار است امروز با متحدان دمشق یعنی روسیه، ایران و ترکیه دیدار داشته و در مورد پیش‌نویس قانون اساسی جدید سوریه گفت‌وگو کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از «نشنال»، نماینده سازمان ملل در امور سوریه قرار است امروز با متحدان دمشق یعنی روسیه و ایران و همچنین ترکیه به عنوان حامی معارضان برای کار در زمینه قانون اساسی جدید کشور جنگ زده سوریه دیدار داشته باشد. 

بر اساس این گزارش مذاکرات در وین با هدف ایجاد ساز و کار کمیسیون تهیه پیش‌نویس قانون‌اساسی و سازماندهی انتخابات ها برای پایان دادن به هفت سال جنگ داخلی در سوریه برگزار می‌شود. 

«استفان دی میستورا» به خبرنگاران گفته: ما شاهد تحرکاتی هستیم و به تلاشمان برای به دست آوردن حرکت های بیشتر ادامه می‌دهیم. 

او گفته: اجازه دهید صادق باشیم. ما انتظار یک پیروزی غیر منتظره را نداریم. اما من مطمئنم که پیشرفت ممکن است و تحولاتی هم در این راستا رخ داده و ما نیاز به سرمایه‌گذاری بر روی این تحولات داریم.

بر اساس این گزارش نماینده سازمان ملل برنامه ای برای دیدار با نماینده‌های بریتانیا، فرانسه ، آلمان ، اردن، آمریکا و عربستان که حامی معارضان بشار اسد در سوریه هستند، نیز برای هفته آتی دارد. مذاکرات اولیه بر اجرای قطع نامه 2254 سازمان ملل تمرکز داشت که خواستار آتش بس و گذار سیاسی در سوریه شده بود. 

«نشنال» در گزارش خود نوشت: «دی میستورا» در ماه‌های اخیر بر مذاکرات دیپلماتیکی که توسط روسیه، ایران و ترکیه که به عنوان مبتکران نشست های صلح آستانه آغاز شده بود، متمرکز بود. کنگره سوریه در سوچی در ماه ژانویه برگزار شد و بر سر ایجاد کمیته موسسان قانون اساسی به توافق رسید. قرار بر این شد که «دی میستورا» اعضای این کمیته را از میان کاندیداهای بلوک‌های متعدد انتخاب کند. 

 

ترامپ با خروج از برجام ایران را به سمت بلوک شرق هل داد/ نفوذ نتانیاهو در کاخ سفید از وزیر امور خارجه و حتی کنگره هم بیشتر است

ترامپ با خروج از برجام ایران را به سمت بلوک شرق هل داد/ نفوذ نتانیاهو در کاخ سفید از وزیر امور خارجه و حتی کنگره هم بیشتر است

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تاکید کرد: ترامپ با خروج از برجام ضمن اینکه شانس همکاری‌های منطقه‌ای با ایران را کشت، ایران را به سمت بلوک شرق هل داد ضمن اینکه تشنج در روابط ایران و آمریکا را هم افزایش داد.

به گزارش ایلنا، سیدحسین موسویان طی سخنرانی در شورای روابط خارجی ایالت ورمونت آمریکا با موضوع «سه تاثیر کلان خروج ترامپ از برجام» گفت: خروج ترامپ از برجام عواقبی فراتر از روابط ایران و آمریکا و حتی موضوع هسته‌ای دارد.

برجام برجسته‌ترین توافق تاریخ عدم اشاعه بعد از دوران جنگ سرد است

این دیپلمات سابق کشورمان با بیان اینکه برجام برجسته‌ترین توافق تاریخ عدم اشاعه بعد از دوران جنگ سرد است که ترامپ متاسفانه آن را توافقی هولناک خوانده است، تصریح کرد: ترامپ مهمترین دستاورد و سرمایه تاریخ عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای را به چالش کشده است. واقعیت مهم است که ایران عضو معاهده ان‌پی‌تی است و بمب هسته‌ای هم ندارد در حالی که اسراییل هم معاهده را نپذیرفته و هم تنها بازیگر در خاورمیانه است که صدها بمب اتم دارد، اعتقادی به عاری‌سازی خاورمیانه از سلاح‌های هسته‌ای ندارد و در این زمینه هم همکاری نکرده و نخواهد کرد.

اسراییل اعتقادی به عاری‌سازی خاورمیانه از سلاح‌های هسته‌ای ندارد

وی با بیان اینکه اولین تاثیر منفی خروج ترامپ از برجام بر کل موضوع عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای است، اظهار داشت: ایران طبق برجام حداکثر نظارت و شفافیت در برنامه هسته‌ای خود را پذیرفته و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بارها تایید کرده که ایران به تعهداتش پایبند بوده است.

ترامپ با خروج از برجام، آمریکا را به دوران خطرناکی در خاورمیانه سوق داده است

موسویان در تشریح دیگر تاثیرات منفی خروج امریکا از توافق هسته‌ای خاطرنشان کرد: دومین تاثیر منفی آن بر صلح و ثبات منطقه است. ترامپ با خروج از برجام، آمریکا را به دوران خطرناکی در خاورمیانه سوق داده است. بحران هسته‌ای ایران تنها مورد از بحران‌های جاری خاورمیانه است که از طریق دیپلماسی حل شده است ضمن اینکه از موارد نادری است که همه قدرت‌های جهانی در دستیابی به این توافق همکاری تلاش مشترک داشتند، چیزی که برای حل سایر بحران‌های منطقه بدان نیازمندیم.

برجام امید حل بحران‌های خاورمیانه را از طریق دیپلماسی را ایجاد کرده بود

وی با بیان اینکه منطقه خاورمیانه به سمت سقوط کامل پیش می‌رود، ابراز داشت: اکثر بی‌ثباتی‌های موجود منطقه هم به خاطر جنگ‌های آمریکا است همچون حمله نظامی به افغانستان و عراق و مشارکت در تجاوز نظامی به لیبی و یمن و سوریه. برجام کورسویی از امید به وجود آورده بود که شاید بتوان از طریق دیپلماسی و همکاری، سایر بحران‌های جاری منطقه را حل کرد، مسیری که برای دستیابی به صلح در منطقه، غیرقابل اجتناب است.

استراتژی ترامپ در مورد ایران باعث تشدید ناامنی بیشتر در منطقه می‌شود

معاون اسبق شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه استراتژی ترامپ در مورد انزوای اقتصادی و سیاسی ایران باعث تشدید ناامنی بیشتر در منطقه شده و آمریکا را بیش از گذشته در بحران‌های منطقه همچون سوریه و یمن و افغانستان و عراق، غرق خواهد کرد، بیان کرد: صلح در منطقه بدون همکاری با ایران به دست نخواهد آمد. ایران یک قدرت منطقه است و به آمریکا اجازه نخواهد داد که جایگاه منطقه‌ای‌اش را نادیده بگیرد.

اعتماد متقابل ایران و آمریکا صفر است

موسویان با بیان اینکه سومین تاثیر منفی خروج ترامپ از برجام بر روابط دوجانبه ایران و آمریکا است، یادآور شد: روابط دو کشور در چند دهه گذشته قربانی محاسبات و درک غلط از واقعیات بوده است. اعتماد متقابل ایران و آمریکا صفر است. بعد از وقوع انقلاب اسلامی در ایران، خصومت در روابط آمریکا و ایران آغاز شد و تاکنون ادامه داشته است. این در حالی است که دو کشور در طول یک قرن از 1856 تا 1953 بهترین روابط دوستانه و استراتژیک را داشتند.

آمریکا در سال 1953 با کودتا در ایران دموکراسی را کشت

وی ادامه داد: بی‌اعتمادی ایرانی‌ها از زمانی که سازمان سیا حکومت مردمی مصدق در ایران را در سال 1953 با یک کودتا سرنگون کرد، آغاز شد. در حقیقت آمریکا در سال 1953 با کودتا در ایران دموکراسی را کشت. علت وقوع انقلاب ایران هم سلطه آمریکا و دیکتاتوری شاه بود. بعد از انقلاب آمریکا از تجاوز صدام به ایران حمایت کرد که صدها هزار ایرانی قربانی این تجاوز شدند. بعد از تجاوز صدام هم آمریکا دنبال تغییر رژیم در ایران بوده با حداکثر فشار.

مقداری کاهش تشنج در روابط ایران و آمریکا را در دور دوم اوباما داشتیم

سفیر اسبق ایران در آلمان با بیان اینکه تنها در دوران مذاکرات هسته‌ای در دور دوم ریاست جمهوری اوباما، مقداری کاهش تشنج در روابط ایران و آمریکا را داشتیم، عنوان کرد: این دوران تنها زمانی بود که رئیس‌جمهور آمریکا، اوباما، در سازمان ملل رسما اعلام کرد که دولتش سیاست تغییر رژیم در ایران را دنبال نمی‌کند و آماده گفت‌وگوی مستقیم براساس احترام متقابل است.

خروج ترامپ از برجام، موید مواضع آیت‌الله خامنه‌ای است

موسویان با بیان اینکه اولین مذاکرات جدی رسمی دو کشور منجر به حل بحران هسته‌ای از مسیر دیپلماسی شد، گفت: اکنون ترامپ مجدد به سیاست تغییر رژیم در ایران بازگشته و از برجام هم خارج شد. خروج ترامپ از برجام، موید مواضع آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر عالی ایران است که از ابتدای مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد که آمریکا قابل اعتماد نیست.

ترامپ با خروج از برجام ایران را به سمت بلوک شرق هل داد

وی افزود: ترامپ با خروج از برجام ضمن اینکه شانس همکاری‌های منطقه‌ای با ایران را کشت، ایران را به سمت بلوک شرق هل داد ضمن اینکه تشنج در روابط ایران و آمریکا را هم افزایش داد.

ترامپ گفت قطر، عربستان و امارات از تروریسم حمایت کرده‌اند اما قول داده‌اند که متوقف کنند

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دولت اصلاحات با بیان اینکه اتهامات آمریکا علیه ایران سیاسی و بی‌اساس است، اظهار داشت: برای مثال در مورد تروریسم شما شاهد بودید که ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا در دیدار اخیر با امیر قطر گفت که قطر، عربستان و امارات از تروریسم حمایت کرده‌اند منتهی الان قول داده‌اند که متوقف کنند و مهم این است که آنها از ما ده‌ها میلیارد دلار اسلحه می‌خرند. ببینید با چه فاجعه‌ای روبه‌رو هستیم که رییس‌جمهور آمریکا در حضور هفت میلیارد انسان روی کره زمین رسما اعتراف می‌کند که متحدین منطقه آمریکا حامی تروریست هستند اما چون از آمریکا اسلحه می‌خرند، اشکال ندارد.

کاخ سفید اتحاد جدیدی با اسرائیل و عربستان علیه ایران تشکیل داده است

موسویان با بیان اینکه کاخ سفید اتحاد جدیدی با اسرائیل و عربستان علیه ایران تشکیل داده که طبیعتا باعث خواهد شد ایران هم ائتلاف منطقه‌ای و بین‌المللی خود برای مقابله با آمریکا را تشکیل دهد، تصریح کرد: با این وضعی که ترامپ برای برجام به وجود آورده، اگر اروپایی‌ها نتوانند به تعهدات اقتصادی خود در برجام عمل کنند، احتمالا ایران هم از برجام خارج خواهد شد.

دیپلماسی بعد از برجام، می‌توانست مبنای جدیدی برای حل بحران‌های منطقه‌ای باشد

وی اضافه کرد: در حالی که بعد از برجام، دیپلماسی می‌توانست مبنای جدیدی برای حل بحران‌های منطقه‌ای باشد زیرا رهبر عالی ایران علیرغم همه بدعهدی‌ها و بی‌اعتمادی‌ها به آمریکا، فرمود که اگر آمریکا به تعهدات خود در موضوع هسته‌ای عمل کند، ممکن است ایران در مورد سایر مسائل گفت‌وگو کند.

اسرائیل نقش تخریبی اول را در روابط آمریکا و ایران بازی می‌کند

این دیپلمات سابق کشورمان درپاسخ به سوال یکی از حضار در مورد نقش اسرائیل در مناسبات آمریکا و ایران خاطرنشان کرد: اسرائیل نقش تخریبی اول را در روابط آمریکا و ایران بازی می‌کند. نتانیاهو سعی کرد که اوباما به ایران حمله نظامی کند و توافق هسته‌ای را هم امضاء نکند اما اوباما در مقابل او ایستاد و زیر بار نرفت اما امروز نفوذ نتانیاهو در کاخ سفید از وزیر امور خارجه و حتی کنگره آمریکا هم بیشتر است. ایران همیشه معتقد بوده که اساس سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا براساس منافع اسرائیل تعریف و اجراء شده و می‌شود.

تعریف داستان راننده اسنپ

موسویان در پایان با بیان داستانی ابراز داشت: افکارعمومی ایران هم از این واقعیت مطلع است. برای مثال یک نمونه برای شما تعریف کنم. ما در ایران سیستم تاکسیرانی اسنپ داریم مشابه سیستم اوبر در آمریکا. من اخیرا ایران بودم و در راه برگشت به فرودگاه، راننده اسنپ مرا شناخت و گفت آقای موسویان! شما در آمریکا زندگی می‌کنید؟ گفتم بله. گفت الان هم عازم آمریکایید؟ گفتم بله. گفت پیغامی برای نخست‌وزیر ترامپ و رئیس‌جمهور نتانیاهو دارم. گفتم ظاهرا اشتباه می‌کنید چون ترامپ رییس‌جمهور آمریکا است و نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل.

وی ادامه داد: راننده پاسخ داد نخیر شما اشتباه می‌کنید چون رئیس‌جمهور واقعی آمریکا نتانیاهو است و آقای ترامپ هم نخست‌وزیر اسرائیل است. بهتر است نخست‌وزیر ترامپ به همان بیت‌المقدسی برود که پایتخت اسرائیل کرده و رئیس‌جمهور نتانیاهو هم به واشنگتن برود و آمریکا را رسما اداره کند! من واقعا از این همه درک و شعور سیاسی او شوکه شدم اما این باور عموم مردم ایران است که رییس‌جمهور آمریکا در سیاست‌های خاورمیانه‌ای پیرو نخست‌وزیر اسرائیل است.

معاون اسبق شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه اکنون عربستان و امارات با اسرائیل متحد شده و مشترکا برای غرق کردن آمریکا در جنگ با ایران حداکثر تلاش خود را بکار بسته‌اند، عنوان کرد: من امیدوارم که مردم و اندیشمندان و کنگره آمریکا مانع روند فعلی سیاست‌های تخاصمی کاخ سفید با ایران شده و دو کشور را در مسیر صلح قرار دهند.

>