گروه خبری سیاسی

نظر آشنا نسبت به پیشنهاد رئیس‌جمهور درباره اصل 59 قانون اساسی


-
نظر آشنا نسبت به پیشنهاد رئیس‌جمهور درباره اصل 59 قانون اساسی

رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در توییتر خود توضیحاتی درباره سخنان اخیر حسن روحانی مبنی بر توجه به اصل 59 قانون اساسی نوشت.

به گزارش ایلنا، متن توییت‌های حسام‌الدین آشنا درباره اصل 59 قانون اساسی به شرح زیر است:

-رئیس جمهور در 22 بهمن: "اگر جایی ما با هم بحث داریم باید به اصل 59 قانون اساسی مراجعه کنیم"، اصل 59 قانون اساسی می‌گوید در برخی موارد قانون‌گذاری و اعمال قوه مقننه در مسایل مهم اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، مراجعه به آراء مستقیم مردم است.

-متن اصل 59 قانون اساسی: در مسائل بسیار مهم اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردم صورت گیرد. درخواست مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.

-شورای نگهبان در اسفند 1381 اعلام کرد مصوبه مجلس در مورد همه پرسی باید به تصویب شورای نگهبان برسد.

-با این اوصاف نه ارزیابی سخنگوی محترم چندان دقیق است و نه پیش بینی سخنران موقر چندان مقرون به صلاح و سداد.

افکار عمومی از مذاکره با ترامپ استقبال نمی‌کند/ حمایت قوای قضائیه و مقننه از تصمیمات دولت امری مبارک است

افکار عمومی از مذاکره با ترامپ استقبال نمی‌کند/ حمایت قوای قضائیه و مقننه از تصمیمات دولت امری مبارک است

سخنگوی دولت تاکید کرد: حمایت قوه قضائیه و مقننه از تصمیمات قوه مجریه بسیار مبارک است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمد باقر نوبخت در جلسه هفتگی خود با اصحاب رسانه با اشاره به دومین جلسه شورای هماهنگی قوای سه‌گانه با حضور روسای قوا گفت: باتوجه به فرمایشات رهبری و تاکید بر اقتصاد مقاومتی و شرایط زمان تحریم، خوشبختانه صبح امروز این جلسه در دفتر رئیس‌جمهور تشکیل شد و روسای هر سه قوا حضور داشتند.

وی ادامه داد: این جلسات ادامه خواهد داشت و بحث امروز در خصوص حمایت از بازار سرمایه و بورس بود.

نوبخت با بیان این که برای جلوگیری از انباشت نقدینگی در بازار تقاضا به جای تولید این تصمیم گرفته شد، گفت: هفته گذشته به جای این که نقدینگی به سمت بازار سکه و ارز برود، به سمت بازار سرمایه و بورس سرازیر شده است.

وی تاکید کرد: این مساله بسیار مبارک است که قوه قضائیه و مقننه از تصمیمات قوه مجریه حمایت کنند، رهبری محترم هم از این تصمیمات حمایت خواهند کرد.

سخنگوی دولت اظهار داشت: می‌توانم بحث کمرنگ شدن تحریم‌ها را با وجود این شورای هماهنگی اعلام کنم.

وی با اشاره به اینکه در این برهه اگر درباره احساس روانی صحبت می‌شود، احساس ناامنی باعث می‌شود که یک تقاضای غیرمعمول صورت بگیردف گفت: این تقاضای غیرواقعی صرفا برای ذخیره است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: نیازهای روانی واقعی نیست اما انتظارات تورمی را به وجود می‌آورد. در خصوص منابع ریالی و ارزی تا این لحظه دولت و کشور در این خصوص مشکلی نداشته است.

وی افزود : از اول فرودین سال جاری تا 27 خرداد مبلغی بالغ بر 20 میلیارد و 500 میلیون دلار برای انواع کالاها ارز تخصیص داده شده است.

نوبخت خاطرنشان کرد: این تخصص با ارز 4 هزار و 200 تومان است که برای داروها و کالاهای ضروری 3هزار و 800 تومان است.

سخنگوی دولت ادامه داد: می‌گویند که ارز برای این پرداخت‌ها 4 هزار و 200 است که گرفته است؟ باید بگویم که دولت پرداخت کرده است. این ظلم است که با ارز دولتی کالایی وارد می‌شود اما در کوچه و پس کوچه با ارز دیگر به فروش برسد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به برخی از اظهارنظرها گفت: در شرایطی که یک آدمی قصد دارد دنیا را علیه ایران کند، این رفتاها درست نیست، دولت فقط قوه مجریه نیست، بلکه تمام ارکان نظام است.

وی گفت: برای استقلال ملی انتظار می‌رود همه ارزهای خود را در بازار عرضه کنند، در این شرایط که یکی زور می‌گوید، اینکه نامه بنویسم که آقای آمریکا بیا مذاکره کنیم، چندان درست نیست، آیا ترامپ قابل اعتماد است؟ اصلا زمینه مذاکره با چنین فردی وجود ندارد. افکار عمومی هم از مذاکره با ترامپ استقبال نمی‌کند. مگر ما خواسته غیرحقی از آمریکا داریم؟ ما باید بایستیم و مقاومت کنیم. موضع ما حق است .

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص منابع ریالی گفت: این گزارش رسمی تا 24 خرداد است که منابع از اول سال تا به این روز 93 درصد افرایش داشته‌ایم که حتی 21 درصد بالاتر از پیش‌بینی ما بوده است.

نوبخت گفت: آمار نشان می دهد که ما رشد داشته‌ایم. آن چه که ما تا الان برای طرح‌های عمرانی پرداخت کرده‌ایم 22 هزار و 386 میلیارد تومان است که این رقم در سال گذشته 192 میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: بر اساس شاخص‌های جهانی ما رشد 4 درصدی داشته‌ایم، حیف است که این منابع را به سمت بازارهایی ببریم که سودی ندارد. در کشور ظرفیت‌هایی وجود دارد که ما باید استفاده کنیم.

نوبخت گفت: در جلسه شورای هماهنگی قرار شد در مورد کالایی که مورد مشابه داریم واردات صورت نگیرد تا از کالای ملی حمایت کنیم.

وی ادامه داد: امروز بحث این نیست که ایران ضعیف است و باید  محدودش کنیم بلکه بحث این است چون ایران کشوری قوی و تاثیر‌گذار است باید محدودش کنیم.

سخنگوی دولت درباره جاسوسی وزیر سابق دولت اسرائیل گفت: اطلاعی در این خصوص ندارم

نوبخت درباره پرونده دختران ایرانشهری گفت: قوه قضائیه باید در این خصوص پاسخ دهد،  باید این نوع مسائل را به ویژه وقتی که قضائی می‌شود باید به قوه محترم قضائیه بسپاریم.

سخنگوی دولت درخصوص کمپین علی کریمی درباره نخریدن کالای گران گفت: طرح، طرح خوبی است از ایشان تشکر می‌کنم، مردم کالایی گران نخرند وقتی کالایی گران است و  نیاز نداریم نخریم و به بازار فشار نیاوریم.

ادامه دارد...

مانعی برای گسترش روابط نیست/ تهران همچنان در کنار دوحه خواهد بود

مانعی برای گسترش روابط نیست/ تهران همچنان در کنار دوحه خواهد بود

رییس جمهوری اسلامی ایران با استقبال از گسترش مناسبات تهران با دولت و ملت قطر، تاکید کرد که هیچ مانعی برای گسترش روابط با قطر به عنوان یک کشور همسایه و برادر وجود ندارد و تهران همچنان در کنار دوحه خواهد بود .

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام حسن روحانی روز دوشنبه در تماس تلفنی شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر با وی، ضمن تبریک متقابل عید سعید فطر، ابراز امیدواری کرد که تهران و دوحه بتوانند از ظرفیت های بسیار زیادی که برای روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور وجود دارد ، بیش از پیش استفاده کنند.

وی مقاومت و ایستادگی ملت و دولت قطر در برابر فشارها ، تهدیدها  و محاصره ناعادلانه را ستودنی دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران محاصره تحمیلی قطر را ناعادلانه و باعث تفرقه و تنش بیشتر میان کشورهای منطقه می‌داند و تمامی تلاش خود را برای همکاری و مساعدت ملت و دولت قطر و ثبات منطقه بکار می‌گیرد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه  سیاست تهران، تعامل و گفت و گو با کشورهای منطقه برای پایان دادن به اختلافات است ، تلاش برای ایجاد ثبات و امنیت در کل منطقه را  به نفع همه ملتهای منطقه دانست و اظهارداشت: سیاستهای ماجراجویانه برخی کشورهای منطقه را نادرست می دانیم  و معتقدیم که تداوم این روند بی تردید مشکلات موجود در منطقه از جمله در فلسطین،  سوریه و یمن را بیشتر می کند.

روحانی گفت: امروز مردم فلسطین و بویژه ساکنان غزه در فشار زیادی هستند و هر روز توسط رژیم غاصب صهیونیستی مورد حمله قرار می گیرند و حمایت جمعی ما مسلمانان می تواند در تخفیف آلام آنها تاثیر گذار باشد.

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر اینکه بحران یمن راه حل نظامی ندارد و همه باید با تقویت راههای سیاسی ،  به ایجاد ثبات و امنیت در این کشور و منطقه  کمک کنیم، تهاجم اخیر به بندر حدیده را باعث شکل گیری یک فاجعه انسانی در یمن برشمرد و گفت: ادامه این درگیریها، مردم فقیر یمن را در فشار طاقت فرسا قرار داده و وظیفه همه ما این است که به این مردم مظلوم کمک کنیم.

روحانی  ضرورت رایزنی‌های منطقه‌ای دو کشور و تقویت پایه‌های همکاری و تشریک مساعی در مسیر منافع مشترک را مورد تأکید قرار داد.

امیر قطر نیز در این تماس تلفنی با تبریک عید سعید فطر به دولت و ملت ایران،تاکید کرد: روابط دیرینه ایران و قطر هر روز در حال توسعه است و ما  مصمم هستیم که این روابط بیش از پیش در همه عرصه ها توسعه یافته و تقویت شود و من شخصا  روند توسعه روابط دو کشور را دنبال می کنم.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی با تقدیر از مواضع دولت و ملت برادر جمهوری اسلامی ایران در مساله محاصره قطر و تاکید بر اینکه دوحه این موضعگیری ها را هیچگاه فراموش نخواهد کرد، گفت: ما معتقدیم حل تمام اختلافات در منطقه تنها از طریق گفت وگو ممکن است و هیچ کشوری نمی تواند دیدگاه خود را بر کشورهای دیگر تحمیل کند.

وی با تاکید بر اینکه سیاست قطر حمایت از ملت فلسطین است،  اظهارداشت: از ایستادگی ملت فلسطین حمایت می کنیم و به این سیاست خود ادامه می دهیم.

امیر قطر همچنین ابراز امیدواری کرد که موفقیت‌های تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی روسیه که البته در گروه دشواری قرار گرفته ، تداوم یابد.

رئیس‌جمهور نیمه اول تیرماه به سوئیس و اتریش می‌رود

رئیس‌جمهور نیمه اول تیرماه به سوئیس و اتریش می‌رود

رئیس‌جمهور کشورمان در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی، به دعوت رسمی روسای جمهوری سوئیس و اتریش به این دو کشور اروپایی سفر می کند.

به گزارش ایلنا، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور ضمن اعلام این خبر افزود: حجت الاسلام حسن روحانی نیمه اول تیرماه و به دعوت رئیس جمهور سوئیس برای سفری دو روزه به برن سفر می‌کند.

پرویز اسماعیلی گفت: دیدار و مذاکره با رئیس جمهور سوئیس، دیدار با ایرانیان مقیم و نیز امضای اسناد همکاری در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی از مهمترین برنامه های دکتر روحانی در سفر به سوئیس است.

وی افزود: رئیس جمهوری سپس با دعوت رسمی رئیس جمهور اتریش، برن را به مقصد وین ترک خواهد کرد.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور ادامه داد: دیدار با هموطنان مقیم اتریش، دیدار و مذاکره با رئیس جمهور و همچنین صدر اعظم اتریش و نیز امضای اسناد در عرصه های مختلف همکاری از مهمترین برنامه های پیش بینی شده دکتر روحانی در وین خواهد بود.

پرویز اسماعیلی خاطر نشان کرد که رئیس جمهور را در سفر به اروپا تعدادی از وزرا و مقامات سیاسی و اقتصادی همراهی می کنند و همچنین؛ گروهی از کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی کشورمان با حضور در سوئیس و اتریش با طرفین تجاری خود مذاکره خواهند داشت.

 

واکنش معاون رئیس‌جمهور به خبر تجاوز در ایرانشهر/ تماس تلفنی ابتکار با استاندار سیستان و بلوچستان

واکنش معاون رئیس‌جمهور به خبر تجاوز در ایرانشهر/ تماس تلفنی ابتکار با استاندار سیستان و بلوچستان

معاون رئیس جمهوری در واکنش به خبر تجاوز در ایرانشهر، گفت: باید از همه راه‌های بازدارنده برای مقابله با خشونت علیه زنان و دختران استفاده کرد.

به گزارش ایلنا، معصومه ابتکار پس از گفت‌وگوی تلفنی با سید دانیال محبی استاندار سیستان و بلوچستان بار دیگر بر تسریع ارسال لایحه مقابله با خشونت علیه زنان تاکید کرد و افزود: ابزارهای بازدارندگی در مقابل این چنین جنایاتی باید افزایش یابد.

ابتکار گفت: استاندار سیستان و بلوچستان نیز بر لزوم رسیدگی کامل به موضوع تعرض در ایرانشهر تاکید دارد.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: از مجلس شورای اسلامی مجددا تقاضا دارم همچنین نسبت به درخواست دولت برای در اولویت قرار دادن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان اقدام کند.

وی با ابراز تاسف شدید از واقعه رخ داده در ایرانشهر، یکی از راههای مهم مقابله با این حوادث ناگوار و غیر قابل بخشش را حمایت از اورژانس های اجتماعی و 123 دانست و افزود: همه دستگاههای مرتبط می بایست با توجه به ضرورت رسیدگی فوری به خشونت ها و تعرضات و حمایت های اجتماعی و تخصصی روانشناسی از شهروندان آسیب دیده از اقدامات اورژانس های اجتماعی پشتیبانی کنند.

ابتکار تاکید کرد که ماه گذشته نامه‌ای به امضای وی و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای حمایت فرابخشی دولتی و غیردولتی از 123 برای مقابله با حوادث ضد انسانی به وزیر کشور نوشته شده است.

امام جمعه مسجد نور اهل سنت ایرانشهر در خطبه های نماز عید فطر اعلام کرد: فرد دستگیر شده تاکنون تجاوز به 41 دختر را اعتراف کرده است.

ابتکار: امید و همت یوزهای ایران به نتیجه رسید

ابتکار: امید و همت یوزهای ایران به نتیجه رسید

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده پیروزی ایران در برابر مراکش در بازی‌های جام جهانی فوتبال را تبریک گفت.

به گزارش ایلنا، معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به پیروزی ایران در برابر مراکش در بازی‌های جام جهانی فوتبال در اینستاگرام خود نوشت: امید و همت یوزهای ایران به نتیجه رسید... پیروزی تان مبارک.

2

>