گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سینما

حضور «تاسوکی» در جشنواره جهانی فیلم فجر

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سینما

یکی از فیلم های کوتاهی که برای حضور در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ثبت نام کرده است با نام «تاسوکی» به واقعه تروریستی توسط گروه ریگی در سیستان و بلوچستان می پردازد.

به گزارش ایسکانیوز براساس خبر رسیده، پوریا پیشوایی کارگردان فیلم «تاسوکی» با اعلام اینکه برای حضور فیلم کوتاه «تاسوکی» در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر فرم پر کرده است درباره داستان فیلمش گفت: «تاسوکی» به اتفاقات تروریستی که در سال 84 در زاهدان رخ داد، می‌پردازد و محور آن یک زن باردار است که همراه همسرش در راه زاهدان به یک گروهک تروریستی برخورد می‌کنند.

وی افزود: تاسوکی نام یک بیابان مرزی در سیستان و بلوچستان است که کشتار تروریستی توسط عبدالمالک ریگی در سال 84 در این منطقه رخ داد.

پیشوایی با اشاره به اینکه برای تولید این فیلم درگیر پروداکشن سخت و پیچیده بوده اند، توضیح داد: قرار بود فیلم یک پلان سکانس به نظر برسد و در نهایت سکانس‌های جاده در شهرک سینمایی دفاع مقدس و بخشی هم در استودیو گرفته شد.

این فیلمساز جوان در بخش دیگر صحبتهایش در مورد تاثیر حضور فیلم‌های کوتاه در جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: حضور فیلم‌های کوتاه نه تنها برای رشد فیلم کوتاه مفید است بلکه می‌تواند برای جشنواره جهانی فیلم فجر هم دستاوردهایی داشته باشد.

وی افزود: فیلمسازان عرصه سینمای کوتاه ایران در جشنواره‌های مختلف و معتبر دنیا جایگاه خوبی دارند و این در حالی است که آنها با دست خالی و بدون امکانات لازم در جشنواره‌های بزرگ دنیا حضور می یابند و با دیگر کشورها رقابت می‌کنند. در چنین شرایطی یکی از رسالت های جشنواره جهانی فیلم فجر می تواند این باشد که راه را برای ما هموار کند.

پیشوایی اظهار کرد: در ایران هنوز مسیر پخش و اکران فیلم‌های کوتاه هموار نیست و سالن‌های کمی در اختیار فیلمسازان قرار می‌گیرد تا فیلم خود را برای مخاطبان به نمایش بگذارند و باز هم از جشنواره جهانی فیلم فجر این انتظار می رود که امکانی برای فیلمسازان این عرصه فراهم کند تا فیلمشان دیده شود و توسط مخاطبان و داوران مورد ارزیابی و نقد قرار گیرد؛ زیرا با حضور در جشنواره‌هاست که فیلمسازان از فراز و فرودهای فیلم خود مطلع شده و می‌توانند فیلمشان را به قضاوت بگذارند.

وی با اعلام اینکه رسالت یک جشنواره خوب ایجاد محیطی برای گفت‌وگو بین فیلمسازان است، گفت: جشنواره می‌تواند زمینه‌ای فراهم کند تا فیلمسازان و فعالان عرصه سینما که از دیگر کشورها در جشنواره جهانی فیلم فجر حضور دارند با فیلمسازان ما آشنا شده و تبادل اطلاعات و تجربه داشته باشند. برخی هنوز خبر ندارند که در سینمای فیلم کوتاه ایران چه اتفاقاتی رخ داده است و یک نگاه آماتوری به فیلم کوتاه دارند که با توجه به دستاوردها و افتخارات فیلم کوتاه ایران، این نگاه اشتباه است و به اعتقاد من جشنواره جهانی فیلم فجر می تواند در اصلاح این نگاه موثر باشد.

کارگردان فیلم کوتاه «گذر» در پایان بیان کرد: جشنواره جهانی فیلم فجر در این سال ها سعی کرده جایگاه خود را در دنیا تعریف کند و در این مسیر حضور فیلمسازان کوتاه می‌تواند هم ویترین جشنواره را کامل کند هم راهی برای حضور فیلم‌های کوتاه در جشنواره های دیگر دنیا باز کند.

502