دعوت بانوان وزنه بردار خراسانی به اردوی تیم ملی
مشهد- ایرنا- رئیس هیات وزنه برداری خراسان رضوی گفت: دو نفر از بانوان وزنه بردار این استان به حضور در اردوی تیم ملی وزنه برداری بانوان ایران دعوت شدند.
احسان قاسمیان عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نگین ولیان در دسته مثبت ۷۵ رده سنی نوجوانان و ندا قادری پور در دسته ۵۸ کیلوگرم رده سنی جوانان از خراسان رضوی به اردوی تیم ملی وزنه برداری دعوت شده اند.
وی گفت: نخستین مرحله اردوی تیم ملی بانوان در رده های سنی نوجوانان و جوانان با حضور ۱۵ وزنه بردار از دهم تا بیستم اسفند آتی در اهواز برگزار می شود.
۳۰ بانوی ورزشکار خراسان رضوی در رشته وزنه برداری فعالیت می کنند.
خبرنگار: ندا جواهرفر **انتشار: حسین کریم زاده
۷۵۰۵/۱۸۵۸
قهرمان ددلیفت جهان به فریدن بازگشت
فریدن، ایرنا - اصفهان - ' مهرداد یارعلی دارانی ' قهرمان رشته ' ددلیفت ' مسابقات ' آرنولد کلاسیک' جهان در میان استقبال پر شور مردم و جمعی از مسئولان شهرستان فریدن وارد زادگاه خود شد.
به گزارش ایرنا، مردم شهرستان فریدن روز پنجشنبه با حضور در میدان شهرداری داران ( مرکز شهرستان ) از این قهرمان استقبال کردند و همگام با وی در گلزار شهدای این شهر با آرمان های امام و شهدا میثاقی دوباره بستند.
جمعی از مسئولان شهرستان فریدن از جمله امام جمعه شهر داران، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس اداره ورزش و جوانان و اعضای شورای اسلامی شهر داران، همچنین مسئولان هیات بدنسازی و پرورش اندام این شهرستان در این مراسم حضور داشتند.
' ددلیفت یا لیفت کُشنده یکی از تمرینات با وزنه است که در آن یک هالتر که با صفحه‌های فلزی سنگین شده از زمین برداشته شده و تا جلوی ران بالا آورده و سپس به سمت زمین برگردانده می‌شود.'
به گفته دبیر و سخنگوی هیات بدنسازی و پرورش اندام شهرستان فریدن، پیکارهای رشته ددلیفت مسابقات ' آرنولد کلاسیک' جهان در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برگزار شد که در آن ' مهرداد یار علی دارانی' ورزشکار شهرستان فریدن موفق به کسب مدال طلای رقابت های ددلیفت و مقام دومی مجموع پاورلیفتینگ این مسابقات شد.
' فرهاد امانی ' روز پنجشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: در این دوره از مسابقات مهرداد یارعلی دارانی نماینده فریدن توانست حدنصاب ( رکورد ) رقابت های ددلیفت دو نفره مسابقات ' آرنولد کلاسیک' جهان را به میزان ۲.۵ کیلو گرم ارتقا دهد و به مقام نخست این رقابت ها دست یابد.
وی گفت: در رقابت های وزن ۹۱ کیلوگرم رقابت های پاورلیفتینگ این مسابقات نیز مهرداد یارعلی با مهار وزنه ۳۰۰ کیلوگرم بدون لوازم موفق به کسب مدال نقره شد.
به گفته وی مهرداد یارعلی دارانی پیش از این نیز موفق به کسب عنوان نایب قهرمانی کشور، قهرمانی کاپ آزاد اروپا و کاپ آزاد جهان ( در کشور اوکراین ) در رشته پاور لیفتینگ شده بود.
سخنگوی هیات بدنسازی و پرورش اندام فریدن با بیان اینکه ورزش پرورش اندام طی سال های اخیر از جایگاه بالایی برخوردار شده است، افزود: امیدواریم به همان اندازه که به ورزش فوتبال بها داده می شود و هزینه های هنگفت در آن رواج دارد، ورزش های دیگر از جمله پرورش اندام و بدنسازی که طلایه دار پرچم ایران در جهان هستند نیز از اهمیت و توجه کافی بهره مند شوند.
وی از فریدن به عنوان یکی از قطب های مهم پرورش اندام استان اصفهان نام برد و افزود: برخورداری از داوران ملی و قهرمانان ملی و بین المللی امتیازی بزرگ و فرصتی بی نظیر برای این شهرستان است که با هوشمندی باید از آن بهره برد.
فریدن به رغم محرومیت و امکانات محدود، مامن استعدادهای ناب ورزشی است.
به گزارش ایرنا، مسابقات ارنولد کلاسیک یک جشنواره و مسابقات معتبر ورزشی است که همه ساله در دو سطح حرفه ای و غیر حرفه ای برگزار می شود.
مسابقات آرنولد کلاسیک در سال جاری حدود ۶۸ زیر مجموعه داشت که بدنسازی یکی از آنها بود.
شهرستان فریدن با جمعیت بیش از ۴۹ هزار نفر در ۱۴۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.
گ/۹۸۶۱ / ۲۰۹۳
بیش از 3 هزار پروژه ورزشی نیمه تمام در کشور وجود دارد
تهران -ایرنا- معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه بیش از ۳هزار پروژه ورزشی نیمه تمام در کشور وجود دارد گفت: یکی از برنامه های مهم وزارت ورزش تکمیل و توسعه زیر ساخت ها با مشارکت بخش خصوصی و مردم است.
محمد رضا داورزنی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: یکی از اساسی ترین اقدامات و ماموریت های وزارت ورزش و جوانان توسعه زیر ساخت های ورزشی است چرا که در حال حاضر بیش از ۳ هزار پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد.
وی با بیان اینکه تا کنون حدود ۱۰هزار پروژه ورزشی در کشور تکمیل و در اختیار شهروندان قرار گرفته است ، افزود: این وزارت خانه در صدد است تا با اعمال روش قانونی و مساعدت مجلس شورای اسلامی اماکن نیمه تمام را در استانها و شهرستان ها به بهره برداری برساند.
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان بدون اعلام میزان سرانه ورزشی در قبال تکمیل پروژه های نیمه تمام در کشور گفت: برای تکمیل پروژه های نیمه تمام حدود ۱۱ هزار میلیاردتومان اعتبار نیاز است.
داورزنی ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، با روش بی اوتی (ماده ۲۷)پروژه های موجود را تکمیل و به بهره برداری برسانیم.
همچنین مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران اظهار کرد: در حال حاضر ۲۵ پروژه نیمه تمام (با پیشرفت ۴۰تا ۷۰درصد) در سطح استان تهران وجود دارد که هشت مورد آنها قابلیت ملی و مابقی استانی هستند.
رضا گلمحمدی تصریح کرد: برای اتمام پروژه های عمرانی - ورزشی استان تهران اعتباری حدود یک تا ۲۰۰ میلیارد تومان (بستگی به میزان طرح) نیاز است.
تهرام/۷۲۴۷/ ۱۵۳۹
«بوچیا» در صف انتظار
تهران - ایرنا - «بوچیا»، نامی که شاید کمتر کسی شنیده باشد؛ رشته ورزشی جدید معلولان جسمی و حرکتی که چندی است ورزشکاران این رشته برای نخستین حضور خود در بازی های پاراآسیایی جاکارتا در صف انتظار مانده اند.
بوچیا ورزش مخصوص بیماران فلج مغزی شدید، از یونان باستان سرچشمه گرفته و سال ۱۹۸۰ وارد کشور انگلستان شده است، امروزه این بازی که به یک رشته ورزشی تبدیل شده است، جای خود را در آوردگاه های پاراآسیایی و پارالمپیک باز کرده است. داشتن کنترل، دقت و تمرکز فراوان روی عضلات لازمه اصلی فعالیت در آن است. بازی بوچیا در بیش از۵۰ کشور جهان رواج دارد و فعالیت این رشته در ایران به همت فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولان از سال ۱۳۸۴ آغاز شده است.
مسوول انجمن بوچیای ایران روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: هرچند این رشته از ۱۳سال پیش وارد کشور شده است اما فعالیت آن از هفت سال پیش با برگزاری مسابقات قهرمانی و لیگ کشور شدت گرفته است.
«مسعود طباطبائیان» ادامه داد: ورزشکاران این رشته در چهار گروه کلاس بندی می شوند. معلولانی که از ناحیه پاها محدودیت دارند اما دارای دست هایی قوی بوده و به تنهایی قادرند ویلچیرشان را به سمت جایگاه خود هدایت کنند در گروه (BC۴) قرار می گیرند.
مسوول انجمن بوچیا اضافه کرد: در کلاس (BC۳) بازیکنان از وسیله کمکی مانند سطح شیب‌دار و یا ناودان برای پرتاپ توپ استفاده می‌کنند، این بازیکنان در تمام مدت زمان بازی، دستیاری در کنار خود دارند. همچنین آن دسته از معلولانی که علاوه بر معلولیت در ناحیه پاها از دستان قوی برخوردار نیستند، در گروه (BC۲) به رقابت می‌پردازند که در این کلاس بازیکنان برای برداشتن توپ می توانند از یک دستیار استفاده کنند.
طباطبائیان افزود: معلولانی که دارای بیشترین شدت آسیب در دست ها بوده و تنها قادر به هدایت درست توپ با پا هستند، در کلاس(BC۱) قرار می گیرند.
وی به کلاس جدیدی به نام (BC۵) اشاره کرد و افزود: قرار است این کلاس بعد از بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۸ اضافه شود و در واقع کلاس BC۴ که افراد قوی تری در آن حضور دارند به دو دسته قوی و قوی تر تقسیم می شوند و قوی تر ها در گروه پنج قرار می گیرند.
مسوول انجمن بوچیا در باره آخرین اقدامات کمیته پارالمپیک و فدراسیون جانبازان برای دریافت سهمیه بازی های پارآسیایی ۲۰۱۸ توضیح داد: قرار بود پایان اردیبهشت ماه سهمیه ایران در این رشته ورزشی مشخص شود اما فدراسیون جهانی بوچیا آن را به دهم تیر ماه امسال موکول کرد.
طباطبائیان گفت: این رشته در گروه حمایتی قرار دارد و کمیته ملی پارالمپیک تلاش دارد تا این تیم با دریافت سهمیه «وایلد کارت» برای نخستین بار در بازی های پاراآسیایی حضور یابد.
وی گفت: پس از مشخص شدن این سهمیه، اردوی تیم به طور متمرکز و در سه مرحله به مدت هفت روز تا قبل از اعزام به جاکارتا برگزار خواهد شد.
«وایلد کارت»، کسب سهمیه بدون شرکت در رقابت های انتخابی است و فدراسیون جهانی بوچیا و کمیته بین المللی پارالمپیک (IPC) با دادن سهمیه از این طریق، زمینه حضور ورزشکاران در بازی های پاراآسیایی و پارالمپیک را فراهم می کنند.
بوچیا، در فضایی سربسته و روی سطحی صاف و یکنواخت به ابعاد ۶ متر در ۵ متر و ۱۲ سانتی متر بازی می شود. روش انجام این بازی پرتاب کردن، ضربه زدن و یا استفاده از ابزار کمکی برای به حرکت در آوردن توپ های چرمی ( ۶ توپ برای هر شخص یا تیم) و نزدیک کردن آن ها به یک توپ سفید رنگ ( توپ هدف یا توپ جک) در یک مدت زمان معین است.
هر بازی بسته به نوع مسابقه دارای چهار یا شش (نوبت بازی) است. در هر نوبت از بازی، بازیکن به ازای هر توپ نزدیک به توپ هدف نسبت به حریف خود امتیاز می گیرد.
سومین دوره بازیهای پاراآسیایی ۲۰۱۸ در شهر جاکارتای اندونزی از ۱۲ تا ۲۱ مهر ماه امسال و با حضور سه هزار و ۵۸۹ ورزشکار از ۴۳ کشور قاره کهن و در ۱۸ رشته ورزشی برگزار خواهد شد.
ایران هم با ۳۰۱ ورزشکار در قالب بزرگترین کاروان ورزشی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در صورت کسب سهمیه وایلد کارت رشته بوچیا در ۱۳ رشته ورزشی پارا شنا، پارا دوومیدانی، دوچرخه سواری در بخش پیست، پارا وزنه برداری، پارا تیراندازی، پارا تیراندازی با کمان، گلبال، جودو، پارا تنیس روی میز، والیبال نشسته، شطرنج و بسکتبال با ویلچر در این مسابقات شرکت خواهد کرد.
ورزشی**۹۲۵۰**۱۵۹۷
کماندار ایرانی به نیمه نهایی مسابقات جهانی راه یافت
تهران- ایرنا- «نیما محبوبی» کماندار ایرانی با غلبه بر کماندار هندی به نیمه نهایی مسابقات جهانی تیراندازی با کمان راه یافت.
به گزارش ایرنا از فدراسیون تیراندازی با کمان، در ادامه رقابت‌های جهانی تیراندازی با کمان که به میزبانی ترکیه برگزار می‌شود، ملی‌پوشان کشورمان در کامپوند انفرادی به مصاف حریفان رفتند.
محبوبی بعد از یک دور استراحت، در دور دوم مقابل حریفی از روسیه با اختلاف یک امتیاز و با نتیجه ۱۴۶ بر ۱۴۵ به برتری رسید و به مرحله یک شانزدهم راه یافت. وی در این مرحله در دیدار با نماینده اتریش با نتیجه ۱۴۸ بر ۱۴۶ پیروز شد. محبوبی در مرحله یک هشتم مقابل کماندار هلندی قرار گرفت وبا امتیاز ۱۴۶بر ۱۴۴به پیروزی دست یافت تا در نیمه نهایی این مسابقات مقابل کماندار هندی قرار گیرد، در این دیدار محبوبی با امتیاز ۱۴۷ بر ۱۴۶ پیروز شد و به مرحله نیمه نهایی این مسابقات راه پیدا کرد.
«اسماعیل عبادی» در دور اول و دوم استراحت داشت. عبادی در یک شانزدهم مقابل نماینده چین تایپه قرار گرفت و با نتیجه ۱۴۸ بر ۱۴۶ شکست خورد و از رسیدن به مرحله یک‌هشتم بازماند.
در بخش بانوان، «پریسا براتچی» بعد از استراحت در دور اول، در مرحله دوم مقابل کمانداری از دانمارک قرار گرفت و با نتیجه ۱۴۴ بر ۱۴۱ به برتری رسید. براتچی به مرحله یک شانزدهم راه پیدا کرد و در این مرحله در دیدار با نماینده ترکیه ۱۴۷ بر ۱۴۳ باخت و حذف شد.
«راحله فارسی» بعد از قرعه استراحت، در نخستین مسابقه خود حریفی از آمریکا را پیش رو داشت که با نتیجه ۱۴۸ بر ۱۳۹ پیروز و راهی یک شانزدهم شد. فارسی مقابل حریفی از روسیه با نتیجه ۱۴۶ بر ۱۴۰ شکست خورد و کنار رفت.
ورزشی **۹۱۱۸**۱۳۶۸
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن