گروه خبری سیاسی

ارائه برخی خدمات به مناطق مرزی و محروم نیازمند اصلاح قوانین است


گنبدکاووس - ایرنا - نماینده مردم شهرستان گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی با قدردانی از خدمات نظام و دولت ها به اقصی نقاط کشور در 40 سال گذشته، خاطرنشان کرد: با این حال ارائه برخی خدمات به مناطق محروم و مرزی نیاز به اصلاح قوانین دارد که مجلس در این خصوص اقدام می کند.
ارائه برخی خدمات به مناطق مرزی و محروم نیازمند اصلاح قوانین است
به گزارش خبرنگار ایرنا، قرجه طیار روز چهارشنبه در مراسم بهره برداری از پروژه گازرسانی به چهار روستای بخش مرزی داشلی برون گنبدکاووس گفت: اصلاح قوانین بیشتر در حوزه منابع طبیعی است و در این ارتباط طرحی را اوایل سال آینده به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهم کرد.
وی گفت: انصافا خدمات نظام و دولت ها بویژه به مناطق محروم و دور افتاده در حوزه آبرسانی، گازرسانی ، برق رسانی، راه و بهداشت و درمان قابل تقدیر است.
طیار اضافه کرد: با این حال هنوز ارائه برخی خدمات از جمله در حوزه منابع طبیعی که از مطالبات جدی مردم هم می باشد و مردم مرزنشین استان گلستان و گنبدکاووس نیز خواستار توجه به آن هستند، مشکل وجود دارد و نیازمند اصلاح قوانین است.
وی گفت: مسئولان نظام و دولت، دغدغه خدمت به مردم و رفع مشکلات آنان را دارند اما در برخی موارد قوانین دست و پاگیر، مانع این خدمت رسانی می شود که باید این گونه قوانین را اصلاح کرد.
نماینده مردم گنبدکاووس درمجلس شورای اسلامی از پیگیری حق آب استان گلستان از سد شیرین دره خراسان شمالی خبر داد و گفت: احداث سد چایلی در مراوه تپه گلستان که بزودی عملیات اجرایی آن آغاز می شود، مشکل آب کشاورزی مردم این منطقه را حل می کند.
به گزارش ایرنا، بهره برداری از پروژه گازرسانی به چهار روستای قره ماخر، قره کسلخه، آراقویی و بیشک تپه از توابع بخش مرزی داشلی برون گنبدکاووس با صرف هزینه ای بالغ بر 63 میلیارد ریال، روز چهارشنبه با حضور مدیرعامل شرکت گاز گلستان و مسئولان شهرستان گنبدکاوس در روستای قره ماخر آغاز شد.
3039/1860
خبرنگار: علی لکزانوری ** انتشار دهنده: تاج محمد شیری

سوال از رییس جمهوری با 80 امضا اعلام وصول شد


تهران - ایرنا - سوال از رییس جمهوری با 80 امضا و پنج محور در جلسه علنی امروز - چهارشنبه - مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.
سوال از رییس جمهوری با 80 امضا اعلام وصول شد
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی لاریجانی رییس مجلس با قرائت سوال 80 نماینده از رییس جمهوری گفت: با توجه به این که تعداد نمایندگان متقاضی برای سوال از رییس جمهوری بیشتر از یک چهارم تعداد نمایندگان مجلس است و سوال کنندگان نیز از توضیحات نمایندگان دکتر روحانی در کمیسیون مربوطه قانع نشده اند، سوال از رییس جمهوری اعلام وصول می شود.
این خبر در حال تکمیل است.
سیام**9121**1058 **1336

سوال از رییس جمهوری بعد از تعطیلات مجلس بررسی می شود


تهران-ایرنا - عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: سوال از رییس جمهوری بعد از تعطیلات خانه ملت اواخر مرداد یا اوایل شهریور 97 بررسی می شود.
سوال از رییس جمهوری بعد از تعطیلات مجلس بررسی می شود
«اکبر رنجبرزاده» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا اظهارداشت: مجلس شورای اسلامی تا17 مرداد جلسه علنی دارد و بعد از آن نمایندگان یک هفته برای سرکشی به حوزه های انتخابیه خود می‌روند.
وی افزود: مجلس پس از تعطیلات یک هفته ای، دو هفته جلسه علنی دارد که سوال از رییس جمهوری در این دو هفته مطرح می شود.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس خاطرنشان کرد: رییس جمهوری طبق قانون آیین نامه داخلی مجلس تا 10شهریور فرصت دارد تا در صحن علنی مجلس برای پاسخ به سوال نمایندگان حاضر شود.

**امیرآبادی: برای هر سوال از رییس جمهوری رای گیری می شود
احمد امیرآبادی دیگر عضو هیات رییسه مجلس نیز در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا گفت: پس از حضور رییس جمهوری در مجلس و استماع پاسخ های وی برای هر یک از پنج سوال به صورت جداگانه رای گیری می شود، اگر رای لازم کسب نشود این سوال برای پیگیری به قوه قضاییه ارجاع می شود.
وی یادآور شد: بر طبق آیین نامه داخلی مجلس، سوال از رییس جمهوری اعلام وصول شده و دیگر از حد نصاب نمی افتاد، بلکه باید طبق قانون حتما در مجلس مطرح شود.
به گزارش ایرنا، تقاضای سوال از رییس جمهوری با امضای 80 نماینده و در پنج محور در جلسه علنی چهارشنبه گذشته 10 مرداد ماه مجلس اعلام وصول شد.
عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درکاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چندین ساله، افزایش شتابان نرخ ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی پنج محور سوال از رییس جمهوری است.
دکتر روحانی رییس جمهوری امروز در نامه ای به علی لاریجانی رییس مجلس با تاکید بر این که برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به نمایندگان در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد، اعلام کرد: این می تواند فرصت خوبی باشد تا برخی از حقایق را برای مردم عزیز بازگو کنم.
سیام**9121**1336

لاریجانی: دوزدوزانی فردی خدوم بود


تهران- ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت درگذشت عباس دوزدوزانی نخستین فرمانده سپاه پاسداران گفت: دوزدوزانی فردی خدوم و از مبارزان قبل از انقلاب بود.
لاریجانی: دوزدوزانی فردی خدوم بود
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی امروز - چهارشنبه- مجلس شورای اسلامی افزود: دوزدوزانی فردی خدوم، از مبارزان قبل از انقلاب و از موسسان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سال ها نیز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.
وی به حضور دوزدوزانی در دولت شهید رجایی اشاره کرد و اظهار داشت: دوزدوزانی سال ها نماینده مجلس و فردی خدوم بود، ما از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات را خواستاریم.
به گزارش ایرنا، مرحوم دوزدوزانی از پایه‌گذاران سپاه پاسداران اسلامی و اولین فرمانده کل این نهاد پس از انقلاب شکوهمند انقلاب اسلامی بود، آن مرحوم در سال 1358 به‌عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران وارد کابینه دولت شهید رجایی شد.
دوزدوزانی در سال 1359 به نمایندگی از مردم در مجلس شورای اسلامی حاضر شد و 12 سال در 3 دوره نخست مجلس، حضور داشت.
از دیگر مسئولیت‌های مهم آن مرحوم می‌توان به معاونت وزیر علوم، مشاور رییس جمهوری و رییس شورای شهر تهران در دوره اول اشاره کرد.
مرحوم عباس دوزدوزانی پس از تحمل یک دوره بیماری روز یکشنبه هفتم مرداد ماه درگذشت.

**طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی در مجلس بررسی می شود
جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی با حضور 199 نماینده و به ریاست علی لاریجانی رییس مجلس آغاز شد.
امیر حسین قاضی زاده عضو هیات رییسه مجلس گفت: بررسی گزارش کمیسیون اصل 90 درباره بررسی و ارزیابی عملکرد دستگاه‌های خدمات رسان و ستاد بازسازی به مردم زلزله زده استان کرمانشاه بعد از وقوع زلزله و رسیدگی به گزارش کمیسیون عمران در خصوص بررسی زلزله کرمانشاه در دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی قرار دارد.
وی افزود: بررسی طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی، رسیدگی به گزارش کمیسیون عمران درباره رد تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه‌ ساخت و ساز و هزینه‌ها و مدیریت نمایشگاه شهر آفتاب، نحوه تغییر کاربری‌ها و واگذاری املاک شهرداری تهران به ویژه بوستان مادر در دستور کار مجلس قرار دارد.
وی ادامه داد: قرار است گزارش کمیسیون اقتصادی درباره تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی، بررسی طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدام معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش و گزارش کمیسیون عمران درباره بررسی بخشنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در جلسه امروز مجلس بررسی شود.
سیام**9121**1058

15 عضو شورای اجرایی بین المجالس جهانی انتخاب شدند


تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی 15 عضو ایران در شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی را انتخاب کردند.
15 عضو شورای اجرایی بین المجالس جهانی انتخاب شدند
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز - سه شنبه - مجلس شورای اسلامی 15 عضو ایران در شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس و پنج عضو علی البدل آن را در یک رای گیری از طریق برگه انتخاب کردند.
نتایج این رای گیری در زمان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی اعلام نشد و علی اصغر یوسف نژاد عضو هیات رییسه مجلس پس از پایان جلسه علنی آن را اعلام کرد.
براساس این رای گیری، سیدمصطفی ذوالقدر نماینده تهران، علی اصغر یوسف‌نژاد نماینده ساری، سمیه محمودی نماینده شهررضا، محمدباسط درازهی نماینده سراوان، محمدجواد جمالی نوبندگانی نماینده فسا نمایندگان ایران در شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی هستند.
همچنین مسعود گودرزی نماینده ممسنی، علی نجفی خوشرودی نماینده بابل، سیده فاطمه حسینی نماینده تهران، شهرام کوسه‌غراوی نماینده گلستان و محمدمهدی زاهدی نماینده کرمان به عنوان اعضای شورای اجرایی بین المجالس جهانی انتخاب شدند.
سیده حمیده زرآبادی نماینده قزوین، عباس پاپی‌زاده نماینده دزفول، مصطفی کواکبیان نماینده تهران، جلیل مختار نماینده آبادان، پروانه مافی نماینده تهران نیز به عنوان اعضای شورای اجرایی بین المجالس جهانی برگزیده شدند.
همچنین مهدی فرشادان نماینده سنندج، قاسم میرزایی نیکو نماینده دماوند، احمد صفری نماینده کرمانشاه، جواد ساداتی‌نژاد نماینده کاشان و ناصر شریفی نماینده بندرلنگه به عنوان پنج عضو علی‌البدل شورای اجرایی بین‌المجالس به مدت دو سال انتخاب شدند.
سیام**9121**1336

نظرات مجمع تشخیص درمورد لایحه پالرمو لحاظ می شود


تهران - ایرنا - رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام نظرات خود را درباره لایحه پالرمو به شورای نگهبان ارائه کرد و ما در حین بررسی این لایحه، نظرات آن را لحاظ می کنیم.
نظرات مجمع تشخیص درمورد لایحه پالرمو لحاظ می شود
به گزارش روز شنبه ایرنا از خانه ملت، اللهیار ملکشاهی به نامه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لایحهFATF اشاره کرد و افزود: لوایح اصلاح قانون مبارزه با جرائم سازمان یافته، اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و پالرمو در کمیسیون قضایی و حقوقی بررسی و در صحن علنی تصویب شد.
وی درباره لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم هم اظهارداشت: این لایحه پس از بررسی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، به دلیل اعتراضات در جلسه علنی مجلس دو ماه تعلیق شد.
رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خاطرنشان کرد: شورای نگهبان اکنون لایحه پالرمو را به مجلس اعاده کرده و ما آن را بار دیگر در این کمیسیون بررسی و اصلاح می‌کنیم.
ملکشاهی تصریح کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام هم می‌تواند نظرات خود را با توجه به سیاست‌های کلی نظام، قبل از اختلاف میان شورای نگهبان و مجلس اعلام کند.
وی یادآور شد: این مجمع در صورت مغایرت طرح یا لایحه با سیاست های کلی نظام می تواند نظر این مجمع را از طریق شورای نگهبان ارائه کند.
وی با بیان این که مجمع تشخیص مصلحت درباره لایحه پالرمو نظرات خود را اعلام کرده است، افزود: نمایندگان مجلس این نظرات را در بررسی خود لحاظ می کنند.
رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به اظهارات برخی نمایندگان مبنی بر تصمیم گیری لوایح مزبور در جلسه شورای عالی هماهنگی سران قوا اشاره کرد و گفت:‌ بعید می‌دانم درباره این لوایح چهارگانه در شورای هماهنگی سران قوا تصمیم‌گیری شود.
ملکشاهی تصریح کرد: در حال حاضر لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم دو ماه مسکوت است و بعد از پایان این زمان، در صحن علنی مطرح می شود.
سیام**9314**1336
>