_  

گروه خبری سیاسی

آذربایجان شرقی ظرفیت های وسیعی برای توسعه روابط ایران و روسیه دارد


تبریز- ایرنا - سرکنسول فدراسیون روسیه در رشت با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی ظرفیت‌های وسیعی دارد، گفت: تلاش می‌کنیم که از این ظرفیت‌ها برای توسعه روابط خود با ایران حداکثر استفاده را ببریم.
آذربایجان شرقی ظرفیت های وسیعی برای توسعه روابط ایران و روسیه دارد
به گزارش ایرنا، کنستانتین آلکسیف روز چهارشنبه در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی گفت: تبریز سابقه‌ای تاریخی در تجارت و اقتصاد دارد و یک شهر کاملا ایرانی و دارای چهره مخصوص به خود است.
وی با بیان اینکه تبریز شهر خیلی مهمی است و ما علاقه‌مندیم که در این شهر هم کنسول‌گری داشته باشیم، افزود: گزارشی از سفر خود به تبریز به وزارت امور خارجه و سفارت روسیه در تهران ارسال خواهم کرد تا در این خصوص تصمیم‌گیری شود؛ قطعا تحقق این موضوع موجب توسعه روابط دو کشور خواهد شد.
وی با اشاره به دیدار خود با اعضای اتاق بازرگانی تبریز، گفت: مباحث خوبی در این دیدار مطرح شد و من وظیفه دارم به‌عنوان پل ارتباطی بین فعالان اقتصادی ایران و روسیه، زمینه تماس مستقیم بین آنها را فراهم کنم.
آلکسیف با اشاره به اینکه تجار تبریزی در حال حاضر همکاری‌هایی با جمهوری تاتارستان دارند، افزود: روابط سیاسی ایران و روسیه در سطح بسیار خوبی است، اما مبادلات تجاری دو کشور مطلوب نیست و نه‌تنها حجم این مبادلات باید افزایش یابد، بلکه تنوع کالاهای مبادله‌شده نیز باید بیشتر شود.
وی در این راستا بر ایجاد مؤسسات مشترک تجاری و اقتصادی بین دو کشور و استفاده از تجربیات دو طرف را ضروری دانست و گفت: باید از تجارت سنتی به سمت تجارت مدرن و مؤثر قدم برداریم.
سرکنسول فدراسیون روسیه در رشت همچنین توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل را در گسترش روابط دوجانبه مؤثر ارزیابی کرد و افزود: تکمیل کریدور ریلی شمال-جنوب نه‌تنها برای ایران و روسیه بلکه برای کل منطقه مهم است.
خبرنگار: مینا بازگشا ** انتشار: رستگار
۶۱۲۰/۶۱۸۳

لاریجانی: مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند


تهران- ایرنا- رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند، گفت: صادرات محصولات کشاورزی اصطلاحا لنگی دارد.
لاریجانی: مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند
به گزارش ایرنا، علی لاریجانی عصر امروز- سه شنبه- در نشست کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی یک کمیسیون بسیار بااهمیت و مادر محسوب می شود و اعضای این کمیسیون از متخصصین و صاحب نظران تشکیل شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سال های گذشته قوانین خوبی در زمینه تالاب ها و هوا در مجلس مصوب شده و لایحه مربوط به خاک نیز که بسیار مهم است اگر زودتر در دستورکار قرار بگیرد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
لاریجانی اضافه کرد: پیشنهادات مطرح شده از سوی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس باید در هیات رئیسه کمیسیون مورد بررسی قرار بگیرد و کار باید براساس یک اولویت بندی رو به جلو حرکت کند. به طور مثال باید مشخص شود کمیسیون کشاورزی از لحاظ تقنینی و نظارتی تا پایان سال می خواهد به چه نتایجی برسد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در خصوص مشکلات مربوط به اراضی کشاورزی نیز مسائل از طریق بنیاد مستضعفان پیگیری شده است و مقام معظم رهبری نیز در این رابطه دستور داده اند که مسائل کشاورزان در خصوص اسناد و مدارک زمین ها رفع شود و این مهم در چند مرحله صورت گرفته و اگر مواردی نیز باقی مانده باید از طریق بنیاد مستضعفان پیگیری شود و مساعدت های لازم در این زمینه انجام خواهد شد.
رئیس نهاد قانونگذاری یادآور شد: موضوع سازمان عمران و توسعه روستا باید پیگیری شود چرا که کار درستی است، روستاییان باید با یک مرجع مشخص برای امر توسعه روبرو باشند چرا که در اوایل انقلاب که کارهای روستاییان با وزارت جهاد سازندگی ارتباط داشت، کارها با سهولت بیشتری انجام می شد اما در حال حاضر روستاییان برای انجام امور خود با طیف مختلفی از وزارتخانه ها در ارتباط هستند بنابراین باید موضوع تشکیل سازمان عمران و توسعه روستاها در مجلس پیگیری شود.
لاریجانی عنوان داشت: موضوع تشکیل وزارتخانه های انرژی و آب، کشاورزی و محیط زیست نیز پیشنهاد خوبی است که باید پیگیری شود و از بابت هماهنگی نیز مشکلی در این رابطه وجود ندارد و با توجه به شرایط آبی کشور اینکه در این زمینه یک متولی واحد ایجاد شود کار عقلایی محسوب می شود.

**توجه به طرح آمایش کشاورزی یکی از اولویت ها است
رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح آمایش کشاورزی کشور گفت: توجه به طرح آمایش کشاورزی یکی از اولویت ها است البته وزارت جهاد کشاورزی می گوید که به این موضوع توجه کرده اما فکر می کنم در اجرا اقدامات خوبی صورت نگرفته و باید کمیسیون کشاورزی در این خصوص مطالبات را پیگیری کند.
لاریجانی ادامه داد: توجه به الگوی کشت نکته بسیار مهمی است و از این موضوع حمایت می شود به طور مثال لزومی ندارد در جایی که مشکل کمبود آب وجود دارد برنج کاشته شود بنابراین وزارت جهاد کشاورزی نیز باید رسیدگی لازم را انجام دهد.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه در صادرات محصولات کشاورزی اصطلاحا لنگی وجود دارد، گفت: باید در انجام امور براساس اولویت کارها صورت بگیرد و اینگونه نباشد که از یک طرف محصولات آبی کشاورزی تولید شود اما از طرف دیگر آب به صورت مجازی به کشورهای دیگر داده شود چرا که این کار عقلایی نیست.
وی بیان داشت: بنابراین با لحاظ طرح آمایش کشاورزی می توان زنجیره کار را طوری تعریف کرد که از ارزش افزوده متناسب برخوردار باشد به طور مثال اگر زنجیره تولید خرما کامل شود می توان صادرات این محصول را افزایش داد.
لاریجانی ادامه داد: اگر زنجیره صنعتی در بخش کشاورزی کامل شود و در صنایع کشاورزی و وابسته مانند بسته بندی سرمایه گذاری شود بخش کشاورزی پیشرفت خواهد کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جنس بسیاری از شهرهای کوچک کشور به نحوی است که کار کشاورزی در این شهرها محور اصلی است، در هر صورت باید به رونق چرخه اقتصادی روستاها توجه شود و با حمایت مقام معظم رهبری برداشت یک و نیم میلیارد دلار منابع از صندوق توسعه ملی مصوب شد و مقرر شد بانک ها نیز معادل این میزان منابع اختصاص دهند که باید این مهم پیگیری شود به طور مثال تدوین آئین نامه این مصوبه طی ۶ ماه نوشته شده است این در حالی است که باید از ظرفیت ها استفاده بیشتری شود.

** تشکیل وزارتخانه برای توسعه صادرات می تواند اقدام خوبی باشد
لاریجانی ادامه داد: تشکیل وزارتخانه برای توسعه صادرات اقدام خوبی می تواند باشد و دولت نیز با این موضوع موافق است و با توجه به اینکه بازارهای خوبی در اطراف کشور وجود دارد می توان به طور مثال محصولات کشاورزی را به کشورهایی مانند روسیه و عراق صادر کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس از بخش کشاورزی حمایت می کند، گفت: باید به بیمه محصولات کشاورزی توجه شود چرا که متاسفانه کشاورزان با مسائلی مانند سرمازدگی و خشکسالی روبرو هستند. باید نقص های مربوط به بیمه کشاورزی رفع شود چرا که در حال حاضر به محض وقوع حادثه برای پرداخت خسارت به کشاورزان باید منابع تزریق شود.
لاریجانی با بیان اینکه در همه جای دنیا از بخش کشاورزی حمایت می شود، گفت: درخصوص رفع مشکلات مربوط به خرید تضمینی محصولات کشاورزی نیز کمیسیون کشاورزی با سازمان برنامه بودجه هماهنگی های لازم را داشته باشد.
رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه باید به موضوع تولید فکر در بخش کشاورزی توجه شود، یادآور شد: به موضوع استفاده از ظرفیت آبیاری نوین و آبیاری تحت فشار در سال های اخیر توجه شده است و مقام معظم رهبری نیز از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند بنابراین باید اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس نیز با دلگرمی و تلاش بیشتر کار کنند تا این بخش تقویت شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در هر صورت کمیسیون کشاورزی مجلس باید موضوع اجرای قوانین در بخش کشاورزی را از دستگاه های اداری پیگیری کند و اگر تخلفی در اجرای آئین نامه ها و قوانین صورت می گیرد این تخلفات را گزارش کند.
گفتنی است در این نشست اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گزارشی از عملکرد این کمیسیون و برنامه های آتی به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کردند و دغدغه های خود را برای رفع مشکلات کشاورزان و رفع مشکلات زیست محیطی بیان کردند.
سیام*۳۰۶۱*۱۴۴۹

مشارکت مردم ضامن رشد متوازن در مناطق حاشیه‌ای است


اهواز - ایرنا - استاندار خوزستان گفت: مشارکت مردم ضامن پایداری و رشد متوازن در مناطق حاشیه ای است و همراهی نکردن با مردم و بی توجهی به اقناع آنها برای مشارکت، ما را به جایی رهنمون نمی سازد.
مشارکت مردم ضامن رشد متوازن در مناطق حاشیه‌ای است
به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی روز یکشنبه در نشست شورای اجتماعی و فرهنگی خوزستان در استانداری خوزستان اظهار داشت: رویکرد استانداری برای توانمندسازی مناطق حاشیه نشین نه بدون مردم و نه قرارگرفتن در مقابل مردم است بلکه رویکرد ما همراهی با مردم و جلب مساعدت و مساندت آنان است .
وی با تاکید بر همکاری دستگاه های اجرایی با دفاتر تسهیل گری و توسعه محلی در استان خوزستان گفت : مسائل اجتماعی معمولا راه حل‌های اجتماعی دارند لذا نمی‌توان این مسائل را با راهکارهای امنیتی و انتظامی حل کرد زیرا نتیجه پایدار و موثر به دست نمی‌آید.
استاندار خوزستان هدف اصلی و اولویت اول شورای اجتماعی استان را ارتقای شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی استان عنوان کرد و افزود: باید در برنامه ریزی ها و هدف گذاری ها به نحوی عمل کنیم که شاخص های فرهنگی اجتماعی استان ارتقا پیدا کند.
وی بیان کرد: تیراندازی در مراسم عروسی و عزا حدود ۷۰ درصد کاهش یافته است که نشان می دهد راه حل‌های اجتماعی یک ظرفیت مهم به شمار می روند و کار پایه‌ای در چند سال اخیر صورت گرفته است.
شریعتی بیان کرد: باید تلاش کنیم در سایر حوزه های فرهنگی و اجتماعی شاخص ها را کمی ببینیم تا ملموس، قابل اندازه‌گیری و قابل سنجش باشند و به نحوی عمل کنیم که شاخص ها رشد یابد.
وی ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی استان باید در زمینه خدماتی که به مناطق کم برخوردار ارائه می‌دهند ارزیابی شوند که این کار توسط معاونت سیاسی اجتماعی و اداره کل اجتماعی استانداری در دستور کار قرار گیرد و یکی از آیتم های ارزیابی میزان خدماتی باشد که در مناطق حاشیه نشین ارایه شده است.
استاندار خوزستان اظهار داشت: پیش از ماه رمضان همراه با محمدباقر نوبخت، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و سعیدنمکی،معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور از مناطق کم برخوردار بازدیدی داشتیم و قبل از آن هم جلسه ای در وزارت کشور تشکیل شد که پیرامون این مسائل صحبت شد و برای بهبود شاخص ها و پشتیبانی های لازم تصمیماتی گرفته شد.
وی ادامه داد: پس از بازدید و مشاهده این مناطق از نزدیک وضعیت این مناطق توافق کلی برای تخصیص اعتبارات در زمینه های مختلف انجام شد و در طول یک ماه اخیر، مباحث مربوط به آن هم در حوزه معاونت سیاسی اجتماعی وحوزه معاونت عمرانی و هم حوزه معاونت امنیتی و انتظامی احصا و تقسیم بندی شد و این موارد به تهران ارسال شده است.
شریعتی یادآور شد: معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مجدد به استان خوزستان سفری دارند تا برای توانمندسازی مناطق حاشیه نشین تصمیم گیری شده و برنامه ها در دستور کار قرار گیرد.
وی بیان کرد: دستگاه‌های متولی هم آنچه لازم می‌دانند در حوزه‌های مختلف به معاونت های سیاسی اجتماعی، عمرانی و امنیتی ارائه دهند تا امسال بتوانیم تحول و تغییر قابل توجهی در رویکرد نسبت به توانمندسازی مناطق حاشیه نشین اعمال کنیم.
استاندار خوزستان یادآور شد: پارسال در این بخش ۱۵۰ میلیارد ریال تزریق شد و کارهای خوبی شد اما نیاز به حمایت و سرمایه گذاری بیش از این است که امیدواریم با توافقاتی که با سازمان برنامه انجام دادیم بتوانیم در سال ۹۷ این تغییر و تحولات را در کل استان و با محوریت اهواز انجام دهیم.


*** خوزستان در رتبه سوم سکونتگاه های غیررسمی
مدیر یک پروژه طرح تسهیلگری و توسعه محلی در این نشست بیان کرد: با مطالعه بر ۱۰۰ شهر در ۳۱ استان کشور یک هزار و ۷۰ هزار محل اسکان غیررسمی شناسایی شد و برای ۴۲۵ محله برنامه عملیاتی تدوین شد.
نواب میرزایی با اشاره به نتایج و دستاوردهای مطالعات ۱۰۰ شهر کشور بیان کرد : ۲۰ شهر این مطالعه مانند مشهد، کرمانشاه، اهواز، زاهدان، شیراز، همدان ، تبریز، سنندج، اسلامشهر، اراک، زنجان، اصفهان، ورامین، قرچک، اردبیل، اندیمشک، خمین شهر و بروجرد دارای ۵۷ درصد جمعیت سکونتگاه های غیررسمی کشور هستند که استان خوزستان در میان آن‌ها جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است و از نظر مساحت در جایگاه نخست قرار دارد.
وی با اشاره به ضرورت توجه به حوزه توسعه اجتماعی بیان کرد: در برنامه های توسعه کشور به حوزه اجتماعی کم توجهی می شود به طوری که حوزه اجتماعی به نسبت حوزه های فنی و اقتصادی در حاشیه قرار گرفته اند و نگاه ساده انگارانه و تقلیل گرایانه بر مدیریت مسایل اجتماعی کشور وجود دارد.
مدیر این پروژه طرح تسهیلگری و توسعه محلی بیان کرد: بودجه ناکافی دولت برای اجرای پروژه ها، تخصیص ناهماهنگ بودجه و اجرای نامتوازن پروژه ها، تغییرات سریع نیازها و توانمندی های محله، رضایت نداشتن مردم و مشارکت پایین آنان، شفاف نبودن عملکرد و هزینه ها، توجه نداشتن به توانمندی ها و ظرفیت های جامعه محلی و ... از جمله چالش هاس اصلی توسعه محلی هستند.
وی با بیان این که ۱۰ دفتر تسهیلگری سهم خوزستان است ادامه داد: از چهار ماه پیش کار در این مناطق آغاز شده است.
میرزایی با بیان این که بیش از ۳۰ سال روی روستاها مطالعه شده است بیان کرد: بالغ بر ۶۰ تا ۷۰ درصد روستاها هم اکنون خالی شده و برخی خانواده ها به صورت متوسط پنج بار مهاجرت داشته اند که آنها برای محله یا مسکن خود هیچ هزینه ای نمی کند تا به شهر دیگری بروند.
وی تصریح کرد: دفاتر تسهیل گری و توسعه محله با هدف بهبود کیفیت زندگی (کاربری، اقتصادی، فرهنگی، زیست محیطی و اجتماعی)، احیای فرهنگ مشارکت و ارتقای ظرفیت های جامعه محلی برای به کارگیری توسعه محله، استفاده از سازمان های مردم نهاد و کاهش آسیب های اجتماعی فعالیت می کنند.
وی گفت: تا سال ۹۵ بیش از ۱۹ میلیون نفر از جمعیت کشور یعنی حدود یک چهارم جمعیت در بافت های نامناسب زندگی می کنند که ۲۰ درصد مساحت شهری را به خود اختصاص می دهند.

***تیراندازی در مراسم زیبنده استان خوزستان نیست

مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان گفت: در سال ۹۶ تعداد ۱۰ نفر از هم استانی ها بر اثر تیراندازی در مراسم به صورت غیر عمد جان خود را از دست دادند که این وضعیت زیبنده استان ما نیست.
محمدصادق کریمی کیا توضیح داد: تیر اندازی در مراسم عزا و عروسی در برخی شهرستانهای استان از جمله پدیده هایی است که استان با آن دست و پنجه نرم می کند که طی سال اخیر شورای تامین استان و معاونت سیاسی اجتماعی استانداری از طریق مداخله اجتماعی نسبت به این موضوع ورود خوبی داشته است.
وی بیان کرد: برای مقابله با این پدیده در سه شهرستان دزفول (بخش مرکزی و چغامیش)، شهرستان حمیدیه و شهرستان کارون به صورت پایلوت برنامه ریزی شدو مداخله اجتماعی و اعتماد سازی صورت پذیرفت.


*** کاهش چشمگیر تیراندازی در مراسم در دزفول
سرپرست فرمانداری دزفول بیان کرد: در سه ماهه اول پارسال ۶۷ مراسم تیراندازی در دزفول اجرا شد که این رقم در سال جاری به هفت مورد کاهش پیدا کرد که این نشان از تاثیر مثبت مداخلات اجتماعی در این منطقه دارد.
امیر عیسی زاده گفت: تیراندازی در بخش چغامیش دزفول با جمعیت ۳۵ هزار نفری مرسوم است، این بخش متشکل از ۲ قوم بختیاری و عرب است.
وی با بیان این که تیراندازی در این منطقه عرف محسوب می شد بیان کرد: در ۲ سال گذشته ۲ نفر با اجرای این رسم کشته شدند که پس از آن تصمیم گرفته شد طرح مقابله با تیراندازی در مراسم را در دزفول اجرایی کنیم.


***وظیفه دفاتر تسهیلگری وعده دادن نیست
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان گفت: استفاده از دفاتر تسهیلگری از قدیم بوده است و موضوع جدیدی نیست.
امید حاجتی بیان کرد: سطح انتظار از این دفاتر باید به درستی شکل بگیرد و باید مشخص شود که انتظار ما از این دفاتر چیست، این دفاتر قرار نیست به مردم قول و وعده بدهند و اصل فعالیت آنها مبنی بر ارایه آموزش لازم به مردم، آگاهی بخشی و جلب مشارکت ساکنان محل برای توسعه آن منطقه است.
وی بیان کرد: با توجه به این که دفاتر تسهیلگری در ابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، و ... فعالیت می کنند لازم است با دستگاه های اجرایی مختلف متولی هماهنگ باشند تا در این راستا موازی کاری صورت نگیرد.


*** آمار قتل های ناموسی در استان از انگشتان دست کمتر است
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی دادگستری خوزستان بیان کرد: آمار قتل های ناموسی که در استان رخ می دهد حتی به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد.
حجت‌الاسلام عبدالحمید امانت بهبهانی با اشاره به رسم تیراندازی در مراسم در استان بیان کرد: بر اساس آمار شورای حل اختلاف میزان تیراندازی ها به ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است.
وی بیان کرد: لازم است برای این منظور و کاهش این گونه آسیبهای اجتماعی یک کارگروه یا شورای مجزا شکل بگیرد و درآن پیرامون این مسایل بحث و گفت و گو شود و همه فعالیت ها در آن تجمیع شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی دادگستری خوزستان گفت: ضرورت دارد پروانه و مجوز کسانی که سلاح در خانه نگهداری می کنند باطل شود.
۷۱۶۴/۶۰۰۲

عقده گشایی برخی گروهها فضای کشور را ملتهب می کند


سمنان- ایرنا- استاد رشته علوم سیاسی دانشگاه های سمنان با بیان این که طیف های مختلف در همه مسایل باید منافع ملی را درنظر بگیرند، گفت: عقده‌گشایی برخی گروه های سیاسی درباره مساله برجام باعث ملتهب شدن فضای کشور می‌شود.
عقده گشایی برخی گروهها فضای کشور را ملتهب می کند
علی سماکوش روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: برجام به عنوان یک تصمیم کلان نظام باید محور وحدت در کشور باشد نه این که باعث اختلافات بین طیف های مختلف شود.
وی با اشاره به متهم کردن جناح های داخلی درباره آثار مثبت و منفی برجام از سوی همدیگر سودی برای کشور ندارد، تاکید کرد:زیرا همه کشور در منافع و مضرات برجام شریک هستیم.
وی با بیان اینکه این اقدام از سوی جریانهای سیاسی ماهی گرفتن از آب گل آلود برای پیش بردن اهداف جناحی است، گفت: مخدوش کردن فضای روانی با دامن زدن به اختلافات دیدگاهی راهکار مناسبی در شرایط کنونی کشور نیست.
سماکوش با تاکید بر این که شرایط کنونی بهترین وضعیت برای تحقق شعار سال در حمایت از کالای ایرانی با تکیه بر توان داخلی است، تاکید کرد: استفاده از کالای ایرانی باید به فرهنگی عمومی جامعه تبدیل شود.
این استاد دانشگاه ادامه داد: اکنون زمانی است که باید برای از بین رفتن مصرف گرایی کاذب جامعه گفتمان فرهنگی ایجاد شود و اصل مصرف به شرط مصلحت کشور در بین عموم فرهنگ سازی شود.
سماکوش با تاکید بر این که شرایط کنونی کشور نیازمند تعریف اهداف بلندمدت و کوتاه مدت است، شرایط اقتصادی کنونی را بهترین زمان برای روبرو شدن با واقعیت لزوم قطع اتکای اقتصاد کشور از نفت دانست و گفت: درآمدهای کشور تا ۷۰ درصد به فروش نفت وابسته است.
وی تصریح کرد: این تغییرات بین المللی تلنگری برای برنامه ریزان کشور است تا هر چه بیشتر اقتصاد را از وابستگی به درآمدهای نفت مستقل کنند.
به گفته این استاد دانشگاه تعریف و اجرای اهداف بلندمدت برای کشور اکنون بیش از هر زمان دیگری نیاز واقعی کشور است این اهداف می تواند شامل تغییر الگوی ساختار فرهنگی در مصرف، تمرکز بر گسترش روابط بین المللی با کشورها، تسهیل سرمایه گذاری و اصلاح قانون باشد.
وی برخی ساختارهای اداری و قانونی کشور را برای فعالیت سرمایه‌گذاران دست و پاگیر دانست و افزود: این روند در بخش اجرایی کشور نباید به شکلی باشد که به انصراف سرمایه‌گذار بینجامد زیرا کشور در زمان حاضر بیش از هر زمانی به توان بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف کشور نیازمند است.
دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روزهای اخیر با واقعی ندانستن هرگونه التهاب در فضای جامعه به ویژه در بخش اقتصادی، این التهاب را روانی، حباب و موج سواری برخی سودجویان می دانند.
۶۱۰۳/۶۰۲۶

دشمنان به دنبال محدود جلوه دادن موفقیت های ایران هستند


یاسوج- ایرنا- استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: دشمنان برای ضربه زدن به نظام و انقلاب به دنبال برجسته کردن مشکلات ایران و محدود جلوه دادن موفقیت های آن در چهار دهه اخیر هستند.
دشمنان به دنبال محدود جلوه دادن موفقیت های ایران هستند
به گزارش ایرنا، علی محمد احمدی روز یکشنبه در نشست شورای سیاستگذاری و راهبری چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در یاسوج اظهار داشت: نظام سلطه با اصل انقلاب مشکل دارد و با آن مخالفت می کند.
وی افزود: چهار دهه است که کشور و ملت ایران با دشمنان مقابله می کند و در این مسیر نیز فراز و نشیب های زیادی وجود داشته است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: ایران در ۴۰ سال گذشته از گردنه های دشوار متعددی عبور کرده و امروز نیز در شرایطی است که دشمنان نمی توانند به سادگی صدای انقلاب اسلامی را به حاشیه ببرند.
احمدی عنوان کرد: دشمنان نگران توان هسته ای و یا پیشرفت های ایران نیستند بلکه عامل اصلی نگرانی آنها الهام بخشی انقلاب اسلامی در منطقه خاورمیانه و کشورهای مسلمان جهان است.
وی ابراز داشت: چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران فرصتی مناسب برای بیان موفقیت های کسب شده در کشور با وجود تمامی تحریم ها و توطئه های دشمنان است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد بر لزوم معرفی هر چه بیشتر خدمات و دستاوردهای چهار دهه اخیر نظام و انقلاب در کشور و این استان تأکید کرد و گفت: باید موفقیت های متعدد کشور و ملت ایران در تمامی عرصه ها در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب با ابزارهای مختلف از جمله فضای مجازی بازگو و مرور شود.
احمدی اظهار داشت: دشمنان تلاش می کنند تمامی ارکان نظام را ناکارآمد نشان دهند و اینگونه وانمود کنند که توانایی اداره امور کشور را ندارد در حالی که این نقشه و توطئه شوم نیز خنثی می شود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: برای معرفی کارآمدی چشمگیر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تا حدودی در کشور و این استان کوتاهی و کم کاری شده که باید جبران شود.
احمدی عنوان کرد: تلاش های گسترده دشمنان و هزینه کردن مبالغ هنگفت توسط آنان برای ضربه زدن به نظام و انقلاب بیانگر اقتدار ایران اسلامی و تأثیرگذاری چشمگیر آن در منطقه و جهان است.
وی ابراز داشت: یکی دیگر از توطئه های دشمنان علیه نظام و انقلاب پاشیدن بذر ناامیدی بین مردم، گرفتن روحیه نشاط از آنان و تلاش برای سرخوردگی نسل جوان است و در این زمینه نیز از هر حربه ای استفاده می کنند اما شکست خواهند خورد.
احمدی گفت: مثلث آل سعود، رژیم صهیونیستی و آمریکا در حال برنامه ریزی برای اعمال انواع فشارها بر ایران اسلامی هستند که به لطف الهی هیچ نتیجه ای نخواهند گرفت.
نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ملت ایران و مردم کهگیلویه و بویراحمد در چهار دهه اخیر با حضور گسترده در عرصه های مختلف وفاداری خود را نسبت به نظام و انقلاب نشان داده اند.
غلام محمد زارعی اظهار داشت: بیان عملکرد ۴۰ ساله انقلاب یک موضوع ملی بوده و از مدیران اجرایی تمامی استان های کشور خواسته شده در این راستا تلاش و اقدام کنند.
وی افزود: مسئولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه به تبیین هر چه بیشتر مواردی شامل گفتمان انقلاب، کارآمدی نظام، تفکر انقلابی و امانت الهی بودن نظام و انقلاب بپردازند.
زارعی بیان کرد: دشمنان چنین القا می کنند که نظام نمی تواند پاسخگوی خواسته ها و نیازهای ملت ایران باشد در حالی که هرگز اینگونه نیست و ادعایی بی پایه و اساس محسوب می شود.
وی عنوان کرد: انقلاب اسلامی ایران نقطه امید مظلومان جهان بوده و به یک الگو برای ملت های آزادیخواه برای مبارزه با ظلم و ستم تبدیل شده است.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: امروزه در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی شبهات گسترده ای توسط دشمنان در حال ارائه شدن است.
حجت الاسلام سید جواد خاضع اظهار داشت: بیان خدمات ارزنده ۴۰ سال اخیر نظام و انقلاب به طور مستند راهکاری مناسب برای پاسخگویی به این شبهات خواهد بود.
وی افزود: «افتخار به گذشته و امید به آینده» شعار چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران است.
حجت الاسلام خاضع بیان کرد: شورای سیاستگذاری و راهبری چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در کهگیلویه و بویراحمد دارای ۱۲ کارگروه زیرمجموعه شامل فرهنگی و هنری، اقتصادی، علمی و فناوری، رسانه و فضای مجازی، روستا و محرومیت زدایی، ورزش و جوانان، زنان، تشکل های مردم نهاد، روحانیت، ایثار و شهادت، درمان و سلامت و دفاعی و بسیج مردمی است.
وی عنوان کرد: این کارگروه ها به زودی در کهگیلویه و بویراحمد فعال می شوند و شرح وظایف دستگاه های مختلف اجرایی استان در زمینه بیان عملکرد ۴۰ ساله نظام و انقلاب نیز اعلام خواهد شد.
۷۵۳۵/۶۱۱۰

شرایط باید برای حضور زنان در نمازعید فراهم شود


زاهدان - ایرنا - امام جمعه و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان گفت: شرایط باید برای حضور زنان در نماز عید فراهم شود چرا که در حیات طیبه آن حضرت نیز خواهران برای نماز عید فطر حاضر می شدند.
شرایط باید برای حضور زنان در نمازعید فراهم شود
به گزارش ایرنا مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی در خطبه های نماز عید فطر اهل سنت زاهدان اظهار داشت: در زمان آن حضرت حتی زنانی که معذور بودند و نمی توانستند نماز بخوانند برای دعای عید فطر شرکت می کردند و احادیث مختلفی در این رابطه موجود است.
وی تاکید کرد: باید خواهران را نیز در مسائل دینی و حضور در صحنه های اجتماعی همراه بدانیم.
عضو مجمع فقهی مکه افزود: همه در عرصه های کاری، اجتماعی و دینی باید خواهران را در نظر داشته باشند چرا که نصف جمعیت ما را این قشر تشکیل می دهند.
امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان تصریح کرد: تا زمانی که زنان اصلاح نشوند و مسائل پیرامون خود را نشناسند جامعه ساخته نخواهد شد.
عضو اتحادیه جهانی علمای مسلمان ادامه داد: باید هرآنچه دین اسلام، رسول اکرم(ص)، امیرمومنان علی(ع) و خلفای راشدین آزادی داده اند آزادی بدهیم.
وی افزود: اختلافاتی که امروز دامن گیر مسلمانان است تمام از تعصبات نشات گرفته، تمام افراد و ارگان ها در ایران اسلامی باید دیدگاهشان وسیع باشد و مانند رهبر معظم انقلاب جهانی فکر کنند.
مولوی اسماعیل زهی با بیان اینکه قانون اساسی ۴۰ سال پیش تنظیم شده است، گفت: شرایط امروز با گذشته فرق می کند به نفع نظام و ملت است که خود را با شرایط روز تطبیق دهیم، سیاست داخلی و خارجی و حتی قانون اساسی نیاز به بازنگری دارد.
وی ادامه داد: امروز تمام کشورها و ملت های دنیا از گرایش ها و تعصبات قومی و مذهبی عبور کرده اند و به انسانیت و مردم شان فکر می کنند زیرا تعصبات قومی و مذهبی انسان ها را عقب مانده نگه می دارد.
۳۰۴۲**۶۰۸۱

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن