کشتار عامدانه غیرنظامیان، مصداق بارز جرایم جنگی است
تهران- ایرنا- کمیته ملی حقوق بشردوستانه هلال احمر، با اعلام آمادگی برای ارائه خدمات درمانی به مجروحان غزه، در بیانیه ای کشتار عامدانه غیرنظامیان را مصداق بارز جرایم جنگی دانست.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه جمعیت هلال احمر، علی اصغر پیوندی، رئیس این سازمان در نامه‌ای خطاب به رئیس جمعیت هلال‌احمر فلسطین با ابراز همدردی با خانواده قربانیان حملات اخیر رژیم اشغالگر اسرائیل به مردم غزه، آمادگی جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران را برای ارائه خدمات درمانی به زخمی‌ها و مجروحان اعلام کرد.
همچنین کمیته ملی حقوق بشردوستانه هلال احمر در بیانیه‎ای حملات وحشیانه رژیم اشغا‌لگر قدس که به کشته و زخمی‌شدن صدها نفر از فلسطینیان منجر شد را محکوم کرد و مداخله سازمان‌های بین‌المللی برای خاتمه نقض فاحش حقوق بشر را خواستار شد.
در این بیانیه به آمده است: اتفاقات و حملات تأسفبار روزهای اخیر، به ویژه حملات صورت‌گرفته در روز دوشنبه ۱۴می ۲۰۱۸، موسوم به روز نکبت، در سرزمین‌های اشغالی فلسطین که مصادف با هفتادمین سالگرد تشکیل رژیم صهیونیستی و نیز انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس شده است، بر اساس اخبار و گزارش‌های واصله به شهادت ده‌ها نفر از جمله کودکان و نوجوانان و زخمی و مجروح شدن صدها تن از معترضان فلسطینی منجر شده است.
در بخش دیگر این بیانیه آمده است: بدون‌ شک توسل به خشونت و کشتار عامدانه و هدفمند غیرنظامیان در سرزمین‌های اشغالی از سوی نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی و استفاده آنها از سلاح‌های جنگی برای مقابله و سرکوب اعتراضات معترضان، نقض اصول و قواعد حقوق بین‌الملل بشردوستانه و مصداق بارز جرایم جنگی است که سازمان‌های بین‌المللی دولتی و غیردولتی نیز در ارتکاب آن در جریان حملات اخیر صحه گذاشته‌اند.
این بیانیه می افزاید: با توجه به وضعیت بغرنج و بحرانی کنونی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران، با ابراز نگرانی و تأسف عمیق خود از نقض اصول و قواعد حقوق بین‌المللی بشردوستانه، از جمله، کنوانسیون چهارم ژنو ۱۹۴۹ و ماده ۸ اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری از سوی نیروهای مسلح رژیم اشغالگر اسرائیل و یادآوری قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد ( ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶) در خصوص تلقی شهرک‌سازی‌های غیرقانونی این رژیم به‌عنوان نقض آشکار حقوق بین‌الملل، این حملات جنایتکارانه را به شدت محکوم می‌کند.
«کشورها، مجامع و نهادهای بشردوستانه، سیاسی و قضایی ذی صلاح بین‌المللی، به ویژه کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و دیوان بین‌المللی کیفری درخواست محکومیت این حملات و پیگیری فوری به منظور توقف آنها و اقدام برای پیگرد حقوقی و قضایی عاملان نقض قواعد حاکم در جامعه بین‌المللی و تعهدات این رژیم را دارد».
اجتمام*۳۳۷۷ * ۳۰۶۳
آزادی زندانیان جرایم غیرعمد از پرسودترین معامله با خداست
تهران- ایرنا - معاون اول قوه قضاییه با تاکید بر اهمیت آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و غیرکلاهبردار گفت: آزادی این زندانیان از پرسودترین معامله با خداست.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای یکشنبه شب در سی و یکمین جشن گلریزان ویژه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در اتاق بازرگانی با استناد به فرازی از دعای ماه رمضان، افزود: خداوند در این دعا از مردم خواسته تا گره از مشکلات گرفتاران باز کنند و زندانیان جرایم غیرعمد از افراد گرفتار هستند.
سخنگوی قوه قضاییه اظهار داشت: با کمک به زندانیان نباید منتی بر آنان داشته باشیم چون این کمترین کاری است که در ازای لطف خدا بابت تمکن مالی مان می توانیم انجام دهیم.
محسنی اژه ای تصریح کرد: خداوند در همه زمان ها رحمت خود را سراریز کرده است به خصوص در ماه مبارک رمضان که به طور ویژه دست نیازمندان را می گیرد.
معاون اول قوه قضاییه خطاب به خیرین حاضر گفت: شما جمع شده اید که دست نیازمندان را بگیرید؛ یعنی می خواهید هم رنگ خدا شوید و امروز دفاع به اصطلاح از حقوق بشر بلند است اما شما ببینید که در دعایی که در ماه رمضان می خوانید حقوق بشر چگونه معنی شده و حقوق بشر که در دنیا ندای آن بلند است چگونه اجرا می شود.
محسنی اژه ای ادامه داد: در اینجا شما مشکلات دو دسته را حل می کنید یکی محکوم و دیگری شاکی؛ بیشتر ذهن ما رفع گرفتار شخصی است که به زندان رفته است و درحالیکه طرف دیگر شاکی است و شما به آن شاکی هم کمک می کنید.
معاون اول قوه قضاییه گفت: شخصی به زندان رفته و اعضای خانواده او به دست و مهربانی او نیازمند هستند و از طرف دیگر شاکی هم به کمک شما نیازمند است همان شاکی هم گره ای در زندگی اش افتاده است پس شما با کمک خود دو طیف را کمک می کنید.
وی افزود: فکر نکنید که اگر ما امروز از مال دنیا بهره مند هستیم‌ و گره گشایی کردیم منت بر دیگران داریم این ما هستیم که باید منت دیگران را بکشیم که خدا به ما مالی داده است که بتوانیم به دیگران کمک کنیم مالی که ضامن باز گردانندن آن خدا است و زمانی به ما باز می گردد که به شدت به آن نیازمند هستیم.

** آزادی ۱۱۳ هزار زندانی جرایم غیرعمد توسط ستاد دیه
رئیس هیات مدیره ستاد مردمی دیه کشور گفت: ستاد دیه از بدو تأسیس در سال ۶۹ تا کنون ، ۱۱۳ هزار زندانی جرایم غیرعمد و غیرکلاهبردار را با کمک خیرین آزاد کرده است.
سیدعلاء الدین میرمحمد صادقی افزود: ۳۰ سال قبل در چنین روزی شهید لاجوردی رییس وقت سازمان زندان ها در اتاق بازرگانی برای زندانیان غیرعمد تدبیری اندیشید تا با جمع آوری کمک های اندک حاضرین ، این زندانیان از حبس در بیایند و اینگونه بود که ستاد دیه شکل گرفت.
وی درادامه داد: از آن سال تا کنون ۱۱۳ هزار زندانی غیرعمد توسط ستاد دیه آزاد شدند که آزادی ۴۴ هزار زندانی جرایم غیرعمد در پنج سال اخیر اتفاق افتاد.
وی اظهارداشت: در سال ۹۶ بیش از ۱۰ هزار زندانی غیرعمد آزاد شدند.
به گزارش ایرنا، ۱۸ هزار زندانی جرایم غیرعمد و غیرکلاهبردار در زندانهای کشور تحمل حبس می کنند که ۲۳۰۰ میلیارد تومان برای آزادی آنان نیاز است.
اجتمام*۱۷۲۴*۷۳۲۹
وزیردفاع: ایران در مبارزه با تروریسم متعهد است
تهران - ایرنا - وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: در مبارزه با تروریسم خود را متعهد می دانیم. امنیت جمهوری اسلامی افغانستان را امنیت خودمان می دانیم و در مبارزه با تروریسم هر کمکی بتوانیم با تمام توان انجام می دهیم.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امیر سرتیپ ستاد امیر حاتمی و سپهبد طارق شاه بهرامی روز دوشنبه پس از دومین دور مذاکرات در نشست خبری مشترک به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در این نشست خبری با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای این کشور و همه شهدای محور مقاومت اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در جریان کامل وضعیت و تهدیدات امنیتی افغانستان قرار دارد و بابت اقدامات تروریستی در این کشور که دل هر انسانی را به درد می آورد، متاسف هستیم.
وی در ادامه با بیان اینکه توسعه روابط با کشورهای همسایه و دوست از سیاست های اصولی جمهوری اسلامی ایران است، افزود: اشتراکات، ارتباطات دیرینه و پیوستگی های متعدد فرهنگی و دینی، تاریخی و مرزی بین جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، روابط بین دو کشور را نسبت به سایر کشورها متمایز می کند و مبتنی بر این پیوستگی، مناسبات بسیار خوبی بین ایران و افغانستان حاکم است.
امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه در طول ۴۰ سال گذشته جمهوری اسلامی ایران پشتیبان «صلح، ثبات و امنیت» در افغانستان و مرزهای مشترک بوده است، تصریح کرد: در این سفر، وزیر دفاع افغانستان ملاقات هایی با معاون اول رئیس جمهوری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، دبیر شورای عالی امنیت ملی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس و فرمانده نیروی انتظامی داشت و مذاکرات بسیار خوبی در این ملاقات ها صورت گرفت که در آینده توسعه روابط بین دو کشور تاثیرگذار خواهد بود.
وی با بیان اینکه در این ملاقات ها ارزیابی های دقیقی از میزان روابط بین دو کشور به دست آوردیم، اضافه کرد: روابط بین ایران و افغانستان با سرعت بیشتری توسعه پیدا خواهد کرد.
وزیر دفاع ملی جمهوری اسلامی افغانستان نیز در این نشست خبری از دعوت وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران و حمایت های بی دریغ ملت و دولت جمهوری اسلامی از مردم افغانستان در شرایط دشوار جنگ، جهاد و مقاومت در این کشور در طول ۴۰ سال اخیر تقدیر و تشکر کرد و اظهار داشت: همواره ملت و دولت افغانستان قدردان این حمایت ها بوده و هستند.
سپهبد طارق شاه بهرامی در ادامه با اشاره به دیدارها و ملاقات های صورت گرفته با مقامات ایرانی در این سفر افزود: در سفر به ایران ملاقات ها و دیدارهای دوستانه، مخلصانه و سودمندی با مقام های مختلف دفاعی، امنیتی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران داشتیم.
وزیر دفاع ملی جمهوری اسلامی افغانستان با اشاره به بازدید خود از دستاوردهای صنایع دفاعی وزارت دفاع ایران تصریح کرد: به وزیر دفاع ایران بابت این افتخارات و توانمندی های بالای دفاعی تبریک می گویم و امیدواریم این کشور روز به روز مدارج عالی پیشرفت و تعالی را طی کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کشور افغانستان در یک شرایط دشواری به سر می برد، گفت: در حال حاضر ۲۰ گروه تروریستی در این کشور هر روز به مردم مظلوم و بی گناه افغانستان ضربه می زنند و اقدامات تروریستی انجام می دهند.
سپهبد طارق شاه بهرامی با بیان اینکه دولت افغانستان برای توسعه روابط با ایران اهتمام ویژه و نیت دوستانه ای دارد، خاطرنشان کرد: تروریسم و قاچاق مواد مخدر در حال حاضر افغانستان و منطقه را تهدید می کند و با توجه به دیدگاه های نزدیکی که با ایران داریم امیدواریم این کشور ما را در مبارزه با تروریسم و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر حمایت و کمک کند.
وزیر دفاع جمهوری اسلامی افغانستان خواستار حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از روند صلح افغانستان شد و گفت: دولت افغانستان برنامه صلح را در دستور کار دارد و به همین منظور کنفرانس جامعی در این راستا تدوین شده تا بتوانیم صلح کامل را به دست بیاوریم و انتظار داریم دولت ایران روند صلح در کشورمان را حمایت کند.
در دیدارهای وزیر دفاع ملی جمهوری اسلامی افغانستان با مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران در خصوص روابط دو جانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی گفت وگو و تفاهماتی در زمینه همکاری های دفاعی، امنیتی و نظامی حاصل شد.
وزیر دفاع ملی جمهوری افغانستان و هیات همراه، امشب تهران را به مقصد کابل ترک خواهند کرد.
اجتمام *۷۰۲۹ * ۳۰۶۳
افغانستان نباید به محل رقابت های بین­ المللی تبدیل شود
تهران- ایرنا- وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران گفت: ما معتقدیم افغانستان نباید به محل رقابت های منطقه ای و بین&#۱۷۳; المللی تبدیل شود، بلکه باید کانون همکاری های منطقه&#۱۷۳; ای باشد.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی وزارت دفاع، امیرسرتیپ امیر حاتمی روز شنبه در دیدار با همتای افغانستانی افزود: رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) و دولت جمهوری اسلامی ایران همواره بر ضرورت توسعه همکاری ها در تمامی حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی، دفاعی و نظامی با کشور افغانستان تاکید دارند.
وی نسبت به ظهور و گسترش نفوذ داعش درافغانستان به عنوان یک پدیده بسیار خطرناک هشدار داد وگفت: ما داعش را ابزار امنیتی آمریکا و قدرت های سلطه جو برای ایجاد ناامنی در منطقه می دانیم، لذا نابودی داعش از جمله سیاست های دولت و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است و برای همکاری در این ارتباط آمادگی لازم را داریم.
حاتمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از ابتدا هم به حسن نیت و صداقت آمریکایی ها اعتماد نداشته است، تاکید کرد: بدعهدی و نیات بدخواهانه آمریکا در ۴۰ سال گذشته برای دولت و ملت ایران به اثبات رسیده و اگر بخواهیم اقدامات ضدبشری و غیر انسانی مقامات این کشور در این سال ها را فهرست کنیم از بیان و حوصله این نشست خارج است.
وی بیان داشت: علاوه بر آنچه بر مردم مظلوم افغانستان، سوریه، عراق و بحرین می گذرد، فجایع بر علیه مردم بی گناه یمن، مصیبت بزرگتری برای جهان اسلام است و مردم این کشور روزانه مورد تهاجم و بمباران ناجوانمردانه سعودی ها قرار می گیرند.

** هدف دشمنان در منطقه عدم ثبات و تجزیه افغانستان است
وزیر دفاع جمهوری اسلامی افغانستان نیز با تشکر از دعوت و استقبال گرم امیر سرتیپ حاتمی اظهار داشت: مردم و دولت افغانستان همواره قدردان محبت ها و کمک های بی دریغ دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران به کشورمان در کلیه شرایط بحرانی سال های اخیر بوده و هستند.
سپهبد «طارق شاه بهرامی» در بخش دیگری از سخنان خود هدف از سفر به جمهوری اسلامی ایران را گسترش روابط بین دو کشور و فراهم ساختن بسترهای ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان برشمرد و افزود: امیدواریم در این سفر حداکثر استفاده را از بسترهای موجود و فراهم شده در حوزه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، دفاعی و نظامی دو کشور ببریم.
وی هدف دشمنان در منطقه را عدم ثبات افغانستان و تجزیه این کشور دانست و ادامه داد: به عنوان کشور دوست و همسایه هرگز اجازه نمی دهیم از خاک افغانستان علیه جمهوری اسلامی ایران کوچک ترین تعدی و تجاوزی صورت گیرد.
وزیر دفاع افغانستان با بیان اینکه از کمک های انسان دوستانه جمهوری اسلامی ایران به آوارگان و جنگ زدگان افغانستانی در طول سالیان گذشته نهایت تشکر را داریم، بیان داشت: از پروژه اقتصادی چابهار به عنوان یک طرح حیاتی و مهم استقبال می کنیم.
وی هدف و خواست دو کشور ایران و افغانستان را مبارزه با تروریسم به ویژه داعش عنوان کرد و ادامه داد: معتقدیم که حضور تروریست ها باعث بی ثباتی و ناامنی در منطقه می شود و برای سرکوب تروریست ها در کشورمان، نیازمند کسب کمک ها و تجارب ویژه از جمهوری اسلامی ایران هستیم.
وزیر دفاع افغانستان خواستار حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از دولت ملی افغانستان شد و گفت: نیازمند همکاری نزدیک با جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری تاثیرگذار در منطقه برای تامین امنیت و ثبات افغانستان هستیم.
سپهبد طارق شاه بهرامی اضافه کرد: امیدواریم با امضای سند همکاری های دفاعی- نظامی و تشکیل نخستین کمیسیون مشترک میان دو کشور، گام های بلندی در روابط فی ما بین به وجود آید.
وزیر دفاع جمهوری اسلامی افغانستان در این سفر با مقامات بلندپایه سیاسی کشورمان نیز دیدار و پیرامون مسائل دو جانبه منطقه ای و بین المللی مذاکره خواهد کرد.
سپهبد طارق شاه بهرامی که به دعوت وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در رأس یک هیات بلندپایه دفاعی و نظامی به تهران سفر کرده است در ستاد وزارت دفاع مورد استقبال رسمی امیرسرتیپ حاتمی قرار گرفت و دور نخست مذاکرات دوجانبه با حضور وزرای دفاع جمهوری اسلامی ایران و افغانستان برگزار شد.
اجتمام*۱۷۲۴*۱۱۹۳
همکاری نیروهای مسلح ایران و بولیوی گسترش می یابد
تهران - ایرنا - رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از گسترش دامنه همکاری های فنی، دفاعی، تسلیحاتی، خانه سازی، ساخت بیمارستان و نظایر آن برای نیروهای مسلح ایران و بولیوی خبر داد.
به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری روز شنبه در حاشیه دیدار با دریادار جمیل بوردا سوسا فرمانده ارتش بولیوی این مطلب را در جمع خبرنگاران عنوان کرد.
وی اظهار داشت: امیدوارم که سفر فرمانده ارتش بولیوی به ایران باعث نزدیکی هر چه بیشتر دو ملت و نیروهای مسلح دو کشور شود.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: ملت ما، کشور بولیوی را به عنوان کشوری می‌شناسد که در برابر امیال آمریکا مقاومت کرده و نیروهای مسلح بولیوی برای استقلال این کشور تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند که ما برای آن ارزش قائل هستیم.
سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: ارتش بولیوی برای همکاری‌های فنی و کار بر روی تسلیحات و همچنین خانه‌سازی برای نیروهای مسلح و مسائل آموزشی ابراز علاقه کرده است که ما هم از همه این زمینه‌ها استقبال کردیم.
وی تصریح کرد: فرمانده ارتش بولیوی طی روزهای آینده بازدیدی از وزارت دفاع و امکانات خانه‌سازی نیروهای مسلح ایران خواهد داشت که امیدواریم در پایان به توافق های خوبی بین دو کشور دست یابیم.
در ادامه دریادار جمیل بوردا سوسا فرمانده ارتش بولیوی نیز طی سخنانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هدف من از این سفر نزدیکی بیشتر بین ملت‌ها است.
وی افزود: من از طرف ملت و دولت بولیوی پیام دوستی صادقانه ملت و دولت خود را به ملت و دولت ایران ابلاغ می‌کنم و امیدوارم در پایان این سفر به توافق های مشخصی در حوزه دفاعی دست پیدا کنیم.
قرار است دریادار جمیل بوردا سوسا فرمانده ارتش بولیوی در مدت حضورش در جمهوری اسلامی ایران با تنی چند از مقامات ستاد کل نیروهای مسلح، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و فرمانده نیروی انتظامی دیدار و درباره گسترش روابط ایران و بولیوی گفت و گو کند.
فرمانده ارتش جمهوری بولیوی عصر جمعه ۲۱ اردیبهشت با استقبال رسمی سردار سرتیپ پاسدار قدیر نظامی معاون بین الملل ستاد کل نیروهای مسلح به منظور بررسی همکاری‌های دوجانبه و گسترش روابط دفاعی میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیوی وارد تهران شده است.
اجتمام**۷۰۲۹**۳۲۲۹** ۱۴۱۸
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن