پنجشنبه اول ماه رمضان درعراق و خاورمیانه است
بغداد- ایرنا - دفتر آیت الله سیستانی مرجع عالی عراق اعلام کرد بر اساس پیش بینی رویت هلال ماه رمضان در شامگاه امروز چهارشنبه در افق شهر نجف، فردا پنجشنبه درعراق و خاورمیانه مصادف با روز نخست ماه رمضان خواهد بود.
به گزارش ایرنا، این دفتر دقایقی پیش در اطلاعیه ای اعلام کرد، هلال ماه رمضان امروز هنگام غروب آفتاب در ساعت ۶:۵۳ و با ارتفاع ۱۱ درجه و ۴۱ دقیقه از افق به مدت یک ساعت و یک دقیقه قابل رویت خواهد بود.
در این اطلاعیه با اشاره به اطلاعات فلکی تاکید شده است که هلال ماه امشب در افق نجف به روشنی قابل رویت خواهد بود.
اطلاعیه افزود که بر این اساس، روز پنجشنبه ۱۷ مه ۲۰۱۸ (۲۷ اردیبهشت ۹۷) مصادف با نخستین روز ماه مبارک رمضان سال ۱۴۳۹ هجری قمری در عراق و منطقه خاورمیانه خواهد بود.
خاورم**۳۸۰**
عزم جدی برای رسیدن به ائتلاف فراگیر پارلمانی در عراق
بغداد– ایرنا – رسیدن به ائتلاف فراگیر پارلمانی در عراق، هدفی است که به باور کارشناسان، سران ائتلاف های پیروز انتخاباتی این روزها بطور جدی دنبال آن هستند.
به گزارش ایرنا، دو شخصیت سیاسی نزدیک به رایزنی های جاری بین گروه های بزرگ پیروز در انتخابات پارلمانی ۲۲ اردیبهشت ماه عراق به ایرنا گفتند رایزنی های جدی برای تشکیل ائتلاف فراگیر پارلمانی و در نتیجه دولت آینده، بین گروه های پیروز انتخابات در عراق آغاز شده است.
'سید محسن حکیم' عضو دفتر سیاسی جریان حکمت ملی و 'عباس البیاتی' عضو فهرست انتخاباتی 'النصر' به رهبری 'حیدر العبادی' نخست وزیر عراق روز دوشنبه در گفت وگوهای جداگانه با خبرنگار ایرنا، افزودند که رایزنی ها بین گروه های پیروز انتخابات، برای تشکیل ائتلاف بزرگ سیاسی و درنتیجه ایجاد دولت جدید، از شب گذشته به طور جدی آغاز شده است.
سید محسن حکیم با اشاره به دیدار سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی با سید مقتدا صدر رهبر جریان صدر در روزهای اخیر گفت که رایزنی ها طی دیشب و امشب به طور جدی شروع شده و انتظار می رود به زودی نتایج آن به اطلاع مردم عراق برسد.
عباس البیاتی نیز خاطرنشان ساخت که تاکنون دیدارها و گفت وگوهایی برای شناخت نقطه نظرات هر طرف سیاسی از برنامه های طرف مقابل بوده و دور جدی رایزنی ها از دیشب آغاز شده است.
این دو شخصیت سیاسی عراقی تاکید کردند که رایزنی بین گروه های پیروز انتخابات حول تشکیل یک دولت قوی و فراگیر است به نحوی که بتواند انتظارات مردم را در ایجاد اشتغال و مبارزه با فساد و ارائه خدمات برآورده کند.
محسن حکیم گفت که در حال حاضر همه تلاش معطوف به شکل گیری یک ائتلاف سیاسی ملی و فراگیر است به نحوی که تمام گروه های مهم و موثر در عراق، در پروسه تشکیل دولت جدید شریک باشند.
وی ادامه داد: تاکنون هیچ ائتلاف مشخصی شکل نگرفته اما باب گفت وگو برای شکل گیری یک ائتلاف فراگیر بازگذاشته شده و انتظار می رود که مردم نتیجه این گفت وگوها را به زودی، با اعلام شکل گیری یک ائتلاف ملی و فراگیر شاهد باشند.
وی خاطرنشان ساخت که مردم انتظارات خود را بیان کرده اند و دولت آینده موظف است که این انتظارات را برآورده کند.
عباس البیاتی نیز تاکید کرد که رایزنی ها این بار حول برنامه دولت آینده است و اصل امتیازگیری گروه ها همانند سابق، در این مرحله منتفی شده است.
به گفته وی، گروه های سیاسی به میزانی که قادر به خدمات دهی به مردم هستند، می توانند در دولت آینده جایی داشته باشند.
وی اضافه کرد: نزدیکی آراء فهرست های پیروز انتخابات به همدیگر و نبود یک فهرست انتخاباتی با فاصله آرائی بالا، باعث شده است که همه گروه ها در یک سطح نزدیک به هم، در این رایزنی ها شرکت کنند و هیچ گروهی نتواند یکجانبه عمل کند.
وی از ذکر نامزدهای مطرح برای پست نخست وزیری آینده عراق خودداری کرد و افزود که تعدادی از نامزدها برای تصدی این پست مطرح شده اند اما آنچه در این رایزنی ها مهم است، این که هیچ گروهی حق ندارد پیش شرط تعیین کند.
البیاتی خاطرنشان ساخت: رایزنی ها فقط بر گروه های پیروز انتخابات منحصر نمی شود بلکه دیگر گروه های سیاسی که می خواهند در تشکیل دولت آینده سهیم باشند را نیز در بر می گیرد.
وی تاکید کرد که دولت آینده، قوی و قادر خواهد بود که با بسیاری از چالش ها مقابله کرده و انتظارات مردم را برآورده کند.
عضو فهرست انتخاباتی النصر ابراز امیدواری کرد که نتیجه رایزنی ها به زودی به صورت تفاهم یا توافق به اطلاع مردم عراق برسد.
دیدارهای مختلف سران ائتلاف های پیروز در انتخابات با یکدیگر طی هفته گذشته نشان می دهد رهبران سیاسی عراق با درک شرایط ویژه کشور در دوران پساداعش، دنبال تفاهم هر چه بیشتر و تشکیل یک ائتلاف پارلمانی فراگیر و دولتی کارآمد و قوی جهت مقابله با چالش های مختلف داخلی و خارجی هستند.
درهمین چارچوب است که این روزها دیدارها و تماس های تلفنی پر تعداد و فشرده ای میان رهبران مختلف سیاسی عراق در خصوص تحولات جاری کشور، نحوه برگزاری انتخابات، نتایج انتخابات و نیز ویژگی های دولت آینده در جریان است.
چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق که در ۲۲ اریبهشت ماه گذشته برگزار شد، فهرست های انتخاباتی 'سائرون' (مقتدا صدر) با ۵۴ کرسی، الفتح (هادی العامری) با ۴۷ کرسی، النصر (حیدر العبادی) با ۴۲ کرسی در رتبه اول تا سوم قرار گرفته اند.
دولت قانون (نوری المالکی) با ۲۶ کرسی، دمکرات (مسعود بارزانی) با ۲۴ کرسی، الوطنیه (ایاد علاوی) با ۲۰ کرسی و جریان حکمت (سید عمار حکیم) با ۱۹ کرسی در رده های بعدی قرار گرفته اند.
در این دوره از انتخابات ۲۸ فهرست و حزب سیاسی توانستند به پارلمان راه پیدا کنند.
پنچ گروه سیاسی شیعه در این دوره از انتخابات، نیز با پیشتازی در انتخابات مهمترین گروه های مطرح برای تشکیل ائتلاف بزرگ سیاسی و شکل گیری دولت آینده هستند.
انتظار می رود که گروه های دیگری از کردها و اهل سنت، بعد از مشخص شدن چارچوب ائتلاف بزرگ سیاسی جدید، برای مشارکت در تشکیل دولت آینده، به ائتلاف بپیوندند.
طبق قانون اساسی عراق، بزرگترین فراکسیون پارلمان حق دارد دولت آینده را تشکیل دهد.
خاورم *۳۵۳*۳۸۰*
نخست وزیر ترکیه: آمریکا باید از قدس خارج شود
آنکاراـ ایرناـ بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه گفت: آمریکا باید به دشمنی با فلسطینی ها پایان داده و قدس را ترک کند.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا، یلدریم در مراسمی با عنوان 'لعنت به ظلم و حمایت از قدس' در شهر دیاربکر ترکیه گفت: آمریکا با لجاجت کامل و بر خلاف قوانین حقوق بین المللی سفارت خود را از تل آویو به بیت المقدس منتقل کرد که این اقدام اوضاع منطقه را پیچیده تر و درگیری ها را تشدید خواهد کرد.
وی بیان کرد: همزمان با خوشحالی دولتمردان واشنگتن و تل آویو در زمان افتتاح سفارت آمریکا در بیت المقدس، سربازان رژیم صهیونیستی مشغول قتل عام فلسطینی های معترض در نوار غزه بودند که این اقدام از سوی کاخ سفید نیز مورد تشویق قرار گرفت اما بدانید آن مزدوران بزدل و خائنانی که به سمت کودکان و نوزادان شلیک می‌کنند، با ننگ ابدی زندگی کرده و همواره شرمسار خواهند بود.
وی تاکید کرد: آمریکا باید دست از لجبازی و دشمنی با فلسطین بردارد و از تصمیم خود مبنی بر فعالیت سفارت این کشور در قدس صرف نظر کند.
به گزارش ایرنا، هفته گذشته افتتاح رسمی سفارت آمریکا در قدس سبب بروز اعتراضات شدید در منطقه و درگیری در غزه شد و در پی شهادت ۶۲ نفر و مجروح شدن بیش از سه هزار فلسطینی، ترکیه برای اعلام همبستگی با مردم فلسطین سه روز عزای عمومی اعلام کرد.
مقامات دولت و مردم ترکیه از هفته گذشته در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا به قدس و نیز جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه، در واکنشی کم سابقه و همه جانبه، تحولات اخیر در سرزمین های اشغالی فلسطین را محکوم کردند.
وزارت امور خارجه ترکیه نیز با انتشار بیانیه ای کشتار فلسطینی ها توسط رژیم جنایتکار اسرائیل را محکوم کرده و سکوت جامعه جهانی در قبال این رخداد را شرم آور عنوان کرد.
نشست فوق العاده سران کشورهای اسلامی هفته گذشته به دعوت رجب طیب اردوغان رییس جمهوری و بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه در استانبول برگزار شد و در پایان سران کشورهای اسلامی ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه طی بیانیه ای خواستار تشکیل کمیته ای بین المللی در راستای بررسی جنایات رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی شدند.
در اعتراض به تصمیم آمریکا و جنایات اسرائیل دو اجتماع ضد صهیونیستی بزرگ در ترکیه پیش بینی شد که تجمع نخست روز جمعه گذشته در شهر استانبول همزمان با نشست سران کشورهای اسلامی برگزار شد.
تجمع دیگر ضد صهیونیستی ترکیه در دیاربکر برنامه ریزی شده بود که روز گذشته با حضور پرشور دهها هزار نفری مردم مسلمان ترکیه برگزار شد.
خاورم/۱۹۰۵
دولت و پارلمان لبنان در ایستگاه آخر
بیروت-ایرنا-امروز (دوشنبه) آخرین روز از دوره کنونی دولت و پارلمان لبنان است. با آغاز به کار پارلمان جدید و در پی آن تشکیل دولت، لبنان در انتظار پوست اندازی سیاسی است.
به گزارش ایرنا، هفتاد و چهارمین کابینه لبنان به ریاست «سعد الحریری» امروز آخرین نشست رسمی خود را برگزار خواهد کرد و از فردا تا زمان تشکیل دولت جدید، به صورت موقت که تنها عهده دار امور اجرایی و معمول است، بر سر کار خواهد بود.
همزمان امروز نیز آخرین روز از دوره پارلمان لبنان است. دوره ای که قرار بود ۴ ساله باشد اما به دلایل عمدتا امنیتی و با تاخیر در برگزاری انتخابات، حدود ۹ سال به طول انجامید.

*پارلمان جدید؛ نقطه سرخط
انتخابات پارلمانی لبنان حدود دو هفته پیش در ۶ ماه مه (۱۶ اردیبهشت) برگزار شد و ۱۲۸ نماینده پارلمان انتخاب شدند.
لبنان نظامی پارلمانی دارد به این معنا که این نهاد محل توزیع قدرت است. انتخاب رئیس جمهوری برعهده پارلمان است و دولت نیز از دل پارلمان و بر اساس ترکیب ائتلاف های موجود در آن شکل می گیرد.
از نظر بسیاری از تحلیلگران برگزاری انتخابات و تغییر ترکیب پارلمان پس از وقفه ای ۵ ساله، فضای سیاسی لبنان را از سکون سال های اخیر رها کرد.
در انتخابات دو هفته پیش حدود نیمی از واجدان شرایط در انتخابات به پای صندوق های رای رفتند.
نتیجه انتخابات این شد که تمامی احزاب و جریان های سیاسی شناخته شده این کشور هر کدام سهمی از کرسی های پارلمان را کسب کردند. هرچند برخی در مقایسه با انتخابات پیشین کرسی های بیشتر و برخی نیز کرسی های کمتر کسب کردند.
حزب الله و همپیمانانش در این انتخابات موفق شدند حدود نیمی از کرسی های پارلمان را کسب کنند. موفقیتی که بسیاری آن را مرهون تغییر قانون انتخابات از الگوی «اکثریت» به «نسبیت» می دانند. به طوری که هر لیست انتخاباتی به میزان آرای کسب شده اش-هرچند اندک-در پارلمان کرسی کسب کرد.
حزب «جریان المستقبل» به رهبری سعد الحریری را شاید بتوان بزرگترین ناکام این انتخابات دانست. این حزب بسیاری از کرسی های خود را از دست داد.
حزب مسیحی «نیروهای لبنانی» (القوات اللبنانیه) نیز توانست به تعداد کرسی های خود بیافزاید.
هنوز به طور قطع نمی توان تعداد قطعی فراکسیون های پارلمانی و جهت گیری های سیاسی آنها را مشخص کرد. چرا که باید دید برخی از نمایندگانی که در لیست های کوچک یا به عنوان افراد مستقل وارد پارلمان شدند به سمت کدام یک از دو اردوگاه شناخته شده لبنان سوق پیدا خواهند کرد.
گرچه بسیاری تقسیم بندی احزاب لبنان بر اساس دو جریان ۸ و ۱۴ مارس را قدیمی می دانند اما به نظر می رسد همچنان این تقسیم بندی، آرایش اصلی سیاسی لبنان را تشکیل می دهد.
جریان ۸ مارس گروه های نزدیک به حزب الله و حامی سلاح مقاومت هستند که از نظر منطقه ای نیز رویکرد مثبتی نسبت به دولت های سوریه و ایران دارند.
جریان ۱۴ مارس نیز منتقد حزب الله و سلاح آن است و از نظر رویکرد خارجی نیز گرایش بیشتری به عربستان سعودی و آمریکا دارد.
ماهیت متکثر نظام سیاسی در لبنان به گونه ای است که هیچ یک از جریان های سیاسی توان حذف یکدیگر را ندارند بلکه آنها به رغم اختلاف هایشان ناگزیر به همکاری از جمله حضور در دولت هستند.
نخستین ماموریت پارلمان جدید روز چهارشنبه (پس فردا) خواهد بود. زمانی که قرار است رئیس پارلمان و معاونش انتخاب شوند.
به نظر می رسد بیشتر گروه های سیاسی بر انتخاب مجدد «نبیه بری» بر ریاست پارلمان اصرار دارند.
از نظر قانونی رئیس پارلمان لبنان باید از میان شیعیان باشد. بری که رهبر جنبش امل است به دلیل رویکرد تعاملی و اعتدالی اش، حمایت بیشتر گروه های سیاسی را دارد.
در حالی که تکلیف ریاست مجلس از همین حالا روشن است اما در مورد معاونش هنوز نمی توان به قطعیت نظر داد. «ایلی الفرزلی» که حمایت احزابی چون حزب الله، امل و حزب سوسیالیست ترقی خواه را با خود دارد با «انیس نصار» که مورد حمایت حزب نیروهای لبنانی و جریان المستقبل است با هم رقابت می کنند.

*دولت جدید؛ مذاکرات سخت برای تعیین ترکیب
دولت کنونی لبنان کار خود را از ۱۸ دسامبر سال ۲۰۱۶ (۲۸ آذر ۱۳۹۵) آغاز کرد. این دولت به دنبال توافق سیاسی شکل گرفت که گام نخست آن انتخاب «میشل عون» به عنوان رئیس جمهوری لبنان از سوی پارلمان پس از خلا دو سال و چند ماهه بود.
پس از انتخاب رئیس جمهوری، دولت به ریاست سعد الحریری نیز تشکیل شد.
ویژگی عمده این دولت، حضور بیشتر گروه های سیاسی به رغم وجود اختلاف های سیاسی بود.
با پایان یافتن عمر این دولت، مهمترین پرسش این است که ترکیب دولت آینده چگونه خواهد بود؟
پس از شکل گیری پارلمان، رئیس جمهوری با مشورت با فراکسیون های پارلمانی، فردی را که بیشترین حمایت را دارد به عنوان نخست وزیر معرفی خواهد کرد.
نخست وزیر از نظر قانونی باید از میان اهل سنت باشد. به نظر می رسد سعد الحریری همچنان بخت نخست انتخاب به عنوان نخست وزیر باشد. گفته می شود حتی گروه های مخالف همچون حزب الله نیز با انتخاب مجدد الحریری همراه هستند.
پس از معرفی نخست وزیر رایزنی ها برای ترکیب آینده دولت آغاز خواهد شد. این مرحله را می توان دشوارترین و نفس گیرترین فرایند سیاسی پیش رو دانست.
در این مرحله رایزنی های فشرده ای بین احزاب حاضر در پارلمان شکل خواهد گرفت. طبیعی است که هر حزبی بر اساس رای کسب شده سهمی را از کرسی های وزارتی خواهد داشت.
مدیریت کردن خواسته های احزاب بویژه اینکه هر کدام از آنها دارای نگاه و اولویت خاص خود هستند کار بسیار دشواری است که ممکن است هفته ها به طول بیانجامد.
خاورم**۲۰۵۴
خطر اشغال استان های جنوبی یمن از سوی متجاوزان وجود دارد
تهران - ایرنا - سخنگوی جنبش انصارالله یمن یکشنبه شب اظهار داشت آنچه که در استان های جنوبی این کشور روی داده، حاکی از خطر اشغالگری متجاوزان است.
به گزارش پایگاه خبری المسیره یمن، «محمد عبدالسلام» افزود: مردم یمن هرگز با کسی که به دنبال جدا کردن قسمتی از خاک این کشور است سر سازش نخواهند داشت.
وی گفت: ما در آغاز سال چهارم تجاوز به یمن هستیم و محاصره این کشور ثابت کرد این تجاوز به خاطر طمع ورزی های اقتصادی، نظامی و امنیتی بوده و اشغال جزایر، بنادر و نقاط مهم یمن از جمله جزیره سقطری از سوی متجاوزان دلیلی بر این مدعا است.
سخنگوی انصار الله یمن در ادامه به انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشاره کرد و افزود: همه ملت های عربی اسلامی باید برای حمایت از فلسطین با طرح معامله قرن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مقابله کنند.
وی افزود: همه در این مرحله باید انتخاب کنند که آیا با فلسطین هستند یا با اسرائیل.
محمد عبدالسلام در پایان گفت: ائتلاف به رهبری عربستان علیه یمن در پایان و با وجود کشتار، محاصره و بمباران، بازنده خواهند بود.
عربستان از روز ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن، فقیرترین کشور عربی آغاز کرد تا به بهانه بازگردان عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.
تجاوز عربستان به یمن تاکنون منجر به کشته شدن بیش از ۱۴ هزار یمنی بی گناه و ویرانی این کشور شده است.
شبک**۹۳۶۵**۳۴۰۴
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن