پنجشنبه اول ماه رمضان درعراق و خاورمیانه است


بغداد- ایرنا - دفتر آیت الله سیستانی مرجع عالی عراق اعلام کرد بر اساس پیش بینی رویت هلال ماه رمضان در شامگاه امروز چهارشنبه در افق شهر نجف، فردا پنجشنبه درعراق و خاورمیانه مصادف با روز نخست ماه رمضان خواهد بود.
پنجشنبه اول ماه رمضان درعراق و خاورمیانه است
به گزارش ایرنا، این دفتر دقایقی پیش در اطلاعیه ای اعلام کرد، هلال ماه رمضان امروز هنگام غروب آفتاب در ساعت 6:53 و با ارتفاع 11 درجه و 41 دقیقه از افق به مدت یک ساعت و یک دقیقه قابل رویت خواهد بود.
در این اطلاعیه با اشاره به اطلاعات فلکی تاکید شده است که هلال ماه امشب در افق نجف به روشنی قابل رویت خواهد بود.
اطلاعیه افزود که بر این اساس، روز پنجشنبه 17 مه 2018 (27 اردیبهشت 97) مصادف با نخستین روز ماه مبارک رمضان سال 1439 هجری قمری در عراق و منطقه خاورمیانه خواهد بود.
خاورم**380**

پادگان سعودی ها هدف موشک بالستیک یمن قرار گرفت


تهران - ایرنا - یگان موشکی ارتش یمن چهارشنبه شب با یک فروند موشک بالستیک، پادگان نظامیان سعودی در جنوب این کشور را هدف قرار دادند.
پادگان سعودی ها هدف موشک بالستیک یمن قرار گرفت
به گزارش پایگاه خبری المسیره یمن، یگان موشکی ارتش یمن، با یک فروند موشک «بدر1» پایگاه نظامیان سعودی در نجران را هدف قرار دادند.
یگان موشکی و توپخانه ارتش یمن همچنین تعدادی از مقرهای نظامیان سعودی را در گذرگاه «علب» واقع در استان عسیر عربستان هدف قرار دادند.
بنابراین گزارش، تعدادی از خودروهای زرهی نیروهای سعودی در گذرگاه علب با موشک ها هدایت شونده منهدم شده است.
سه شنبه شب نیز محل تجمع نیروهای متجاوز سعودی در نزدیکی بندر المخا یمن واقع در جنوب غرب این کشور، هدف دو فروند موشک ارتش و کمیته های مردمی یمنی قرار گرفت.
حمله نظامی سعودی به یمن در سه سال گذشته نه تنها موجب از بین رفتن انقلاب نوپای مردمی یمن نشده، بلکه این جنگ خسارت های جانی و مالی زیادی را برای دو عضو فعال ائتلاف یعنی عربستان و امارات در برداشته است، به گونه ای که کارشناسان بر این باورند در خوشبینانه ترین حالت، هر روز جنگ برای دولت ریاض 200 میلیون دلار هزینه دارد.
عربستان و امارات با تشکیل یک ائتلاف خودخوانده و با چراغ سبز آمریکا از ششم فروردین ماه 94 به بهانه بازگشت 'عبدربه منصور هادی' رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن به قدرت حملات همه جانبه خود به این کشور فقیر عربی را آغاز کرد.
شبک**9365**3404

حماس: درهای جهنم به روی رژیم صهیونیستی گشوده خواهد شد


تهران - ایرنا- «مشیر المصری» از رهبران حماس روز چهارشنبه در واکنش به طرح رژیم صهیونیستی برای ترور رهبران این جنبش، گفت: درهای جهنم به روی اشغالگران گشوده خواهد شد و آن ها هزینه سنگینی پرداخت خواهند کرد.
حماس: درهای جهنم به روی رژیم صهیونیستی گشوده خواهد شد
به گزارش پایگاه خبری عربی 21، مشیر المصری افزود: تهدید اشغالگران در خصوص ترور رهبران مقاومت و حماس تنها باعث پافشاری و ثبات قدم بیشتر ما بر انتخاب گزینه مقاومت خواهد شد.
پیش تر روزنامه صهیونیستی 'هاآرتص' فاش کرده بود که فرماندهان ارتش رژیم اشغالگر و افسران 'شاباک' (دستگاه جاسوسی این رژیم) در ماه های گذشته در پاسخ به تداوم 'راه پیمایی بازگشت'، طرح ترور فرماندهان 'حماس' در نوار غزه را آماده کردند.
المصری گفت: این تهدیدها ما را نمی ترساند و نمی هراساند. بهای خون مردم ما سنگین است و آن انتقام و خون خواهی است.
وی در خصوص همزمانی این تهدیدها با تلاش های صورت گرفته برای دستیابی به آتش بس با رژیم صهیونیستی گفت: این تلاش ها بیشتر از سوی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و سران این رژیم برای سرپوش گذاشتن بر ناتوانی و شکست طرح های آن ها در غزه صورت گرفته است.
خبرگزاری رویترز جمعه گذشته مدعی شده بود که رژیم صهیونیستی و جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) بر سر توقف درگیری ها در مناطق مرزی میان دو طرف به توافق رسیدند.
درگیری میان رژیم صهیونیستی و حماس در غزه پس از آغاز تظاهرات بازگشت در این باریکه افزایش یافته است.
راهپیمایی‌های بزرگ بازگشت از 30 مارس گذشته (10 فروردین 97) همچنان جمعه هر هفته در طول نوار مرزی غزه با سرزمین‌های اشغالی و در اعتراض به تصمیمات آمریکا و محاصره نوار غزه برگزار می‌شود.
شبک**9365**3404

فرضیه ای بر اهداف طالبان در حمله به «غزنی»


کابل - ایرنا - گروه طالبان بامداد جمعه 19 مرداد ماه جاری در حمله ای گسترده به شهر«غزنی» مرکزاستانی به همین نام در افغانستان هجوم آوردند و اگر چه در همان ساعات نخست 95 درصد این شهر را تحت تسلط درآوردند اما توان پدافند مواضع خود را نداشتند و بعد از چهار روز درگیری عقب رانده شدند.
فرضیه ای بر اهداف طالبان در حمله به «غزنی»
گروه طالبان از شروع حمله خود به غزنی تا زمانی که وزارت دفاع افغانستان دیروز سه شنبه اعلام کرد که پاکسازی این شهر کامل شده است به شکلی پراکنده در شهر مقاومت می کرد و در جریان این درگیری ها تلفات و خسارت سنگینی به امکان عمومی و منازل مردم غزنی و نیروهای دو طرف وارد شد.
منابع بی طرف در غزنی شمار تلفات غیر نظامیان را در این حملات بین 110 تا 150 تن اعلام کرده اند و می گویند که ساختمان های ادارات دولتی ویران، زیرساخت های مخابراتی از بین رفته ، آب و برق شهر قطع است و اغلب مغازه ها غارت شده اند.
علاوه بر آن در این حمله طالبان دارایی های مردم را به غارت برده اند و یا به آتش کشیده و با راکت و خمپاره نابود کرده اند و فروشگاه ها را نیز به ویرانه تبدیل کرده اند.
روز گذشته وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که نیروهای دولتی با کمک هوایی نیروهای خارجی موفق شده اند شهر غزنی را از وجود طالبان پاکسازی کنند و جنگ های پراکنده را در حومه شهر برای نابودی کامل مهاجمان دنبال می کنند .
همه قرائن میدانی و داده های اطلاعاتی نشان می دهد که طالبان دیگر توان تصرف و نگهداری شهرهای بزرگ را در پی حملات خود ندارد و این ناتوانی بیشتر به هم افزایی قدرت ارتش ، پلیس و نیروهای مردمی افغانستان و پشتوانی نظامی و هوایی نیروهای خارجی از نیروهای دولتی باز می گردد و این نکته را طالبان بهتر از هر کس دیگری می داند.
اما با توجه به همین نکته، این سوال در ذهن شکل می گیرد که طالبان با دانستن این ضعف با چه انگیزه و هدفی به شهر غزنی حمله کرده است و اگر تنها قصد حمله چریکی داشته است چرا بعد از حمله ایستاده و مقاومت کرده است .
ایرنا فرض هایی که برای پاسخ به این سوال محمتل است را از کارشناسان جویا شده است و در لا به لای سخنان ناظران آگاه ، ابعادی برای اهداف طالبان مطرح شده است که با آن اشاره می شود.
اگر گروه طالبان می خواست در یک حمله چریکی و جنگ پارتیزانی به نیروهای دولتی و زیر ساخت های شهر غزنی ضربه بزند، نیاز به چهار روز مقابله و درگیری نداشت اما چرا به جنگ ادامه می دهد؟
«رحمت الله نبیل» رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان می گوید که به باور من غزنی از اهمیت زیادی برای طالبان برخوردار است و در راستای هیم اولویت هاست که به حمله گسترده نظامی دست زده است.
وی گفت که استان غزنی در 145 کیلومتری غرب کابل مرکز افغانستان با فاصله کمی از پایتخت واقع است و این استان با هشت استان دیگر نیز مرز مشترک دارد و در مسیر بزرگراه کابل - قندهار است و معادن مهمی نیز درآن وجود دارد .
وی افزود که «غزنی» با استان های «زابل»، «ارزگان»، «دایکندی»، «بامیان»، «وردک»، «لوگر»، «پکتیا» و «پکتیکا» مرز مشترک دارد و در عین حال با وزیرستان های دو طرف خط «دیورند» بین افغانستان و پاکستان کمترین فاصله را دارد که به گفته مقامات افغان پناهگاه اصلی طالبان محسوب می شود.
شهرستان «ناوه» غزنی در جنوب این استان بشکل پنجه ای در درون استان های زابل و پکتیا پیش رفته است که به مرز پاکستان نزدیک شده و اتفاقا این شهرستان طی 18 سال گذشته در کنترل طالبان بوده و نزدیکی آن با پاکستان و وزیرستان ها از اهمیت این استان برای طالبان را آشکارتر می سازد.
نبیل گفت که مهمترین معدن «لیتیوم»، «طلا» و برخی معادن دیگر در استان غزنی وجود دارد که می تواند منبع مالی مهمی برای طالبان محسوب شود و این خود ارزش راهبردی این استان را برای دو طرف درگیر از جمله طالبان روشن می کند.
وی حمله گسترده طالبان و موفق شدن این گروه را برای تصرف بخشی از شهر غزنی در چهار روز گذشته به رغم این موضوعات ناشی از کوتاهی در مدیریت دولتی می داند.
نبیل گفت که گزارش ها و زنگ خطر سقوط غزنی بدست طالبان از دو ماه پیش به صدا در آمده بود، اما دولت هرگز آن را جدی نگرفت که سقوط شهرستان های متصل به غزنی خود نشانگر آن است .
وی از سقوط و دست بدست شدن چند باره شهرستان های «جغتو»، «خواجه عمری» و «خوگیانی» دراستان غزنی بین طالبان و نیروهای دولتی یاد کرد و گفت که از سه مسیر این شهرستان ها به شهر غزنی وصل هستند و تصرف این مناطق هشداری برای سقوط غزنی بود اما مقامات دولتی آن نادیده گرفتند و در نهایت این فاجعه بزرگ در این شهر رخ داد.
«عتیق الله امرخیل» ژنرال بازنشسته ارتش و فرمانده سابق نیروی هوایی افغانستان نیز به ایرنا گفت که طالبان از حمله به غزنی چند هدف را دنبال می کرد که با این اقدام به آن دست یافت.
وی گفت که طالبان می خواست قدرت نظامی خود را نشان دهد و همچنین در جریان گفت و گو با آمریکا برسر مسئله صلح در این کشور دست بالاتر خود را به اثبات برساند و به آمریکایی ها بفهماند که آنها توان حمله به شهرهای بزرگ در نزدیکی کابل را نیز دارند.
به باور امرخیل همچنین طالبان در این حمله خواستند به مردم این کشور نشان دهند که این گروه از مسیر چنین حملاتی نیازهای مالی و تجهیزاتی خود را از مسیر غنیمت جنگی تامین می کند و وابسته به کمک خارجی نیستند.
به گفته این کارشناس افغان هرچند تلفات این حمله برای هرسه طرف از جمله دولت، غیر نظامیان و طالبان بالا بود اما متحمل شدن چنین تلفاتی برای طالبان قابل پذیرش است، زیرا از دید آنها در این شرایط با وارد کردن این گونه ضربه ها به دولت ، توان چانه زنی آنها در میز مذاکره بالا می رود.
حضور چهار روزه طالبان در شهر غزنی و خساراتی که به بار آورد قابل جبران در کوتاه مدت نیست، زیرا علاوه بر تخریب ساختمان های و دوایر دولتی، فروشگاه ها و منازل مردم و زیرساخت های مخابراتی و تاسیسات خدمات شهری مانند آب و برق نیز بشدت آسیب دیده اند و توان اقتصادی برای جبران این حد خسارت وجود ندارد.
«فرهان حق» یکی از معاونان سازمان ملل متحد در نیویورک اعلام کرد که بیش از 100 غیر نظامی در غزنی کشته شده است و مردم نیاز عاجل به آب و غذا دارند و با بازگشت آرامش نسبی و دورتر شدن طالبان از شهر ، شماری از مردم اقدام به کوچ از این شهر کرده اند و عازم کابل هستند.
«بازمحمدهمت» رئیس بیمارستان غزنی به رسانه های محلی این کشور گفته است که اجساد 113 پلیس در بیمارستان انتقال داده شده و هنوز هم در منطقه «قلعه آرزو» این شهر اجساد سربازان ارتش وجود دارد که به بیمارستان نرسیده است.
به گفته وی از 190 زخمی ، 55 تن نظامی و باقی غیر نظامی هستند که در بیمارستان مرکزی غزنی حضور دارند اما امکانات درمان به اندازه نیاز در بیمارستان وجود ندارد.
به گفته مسئولان افغان هنوز گزارش های کامل از میزان تلفات و خسارات نیروهای دولتی و نهادهای غیر دولتی ارایه نشده است ، زیرا بتازگی جنگ در داخل شهر متوقف شده است و فرصت برای جمع آوری آمار فراهم نشده است.
دفتر صلیب سرخ جهانی در افغانستان نیز روز گذشته اقدام به ارسال کمک به غزنی کرد و اعلام کرده است که آنها در مسیر غزنی شاهد انتقال 200 تابوت برای اولین بار به شهر غزنی بودند.
برخی منابع محلی امروز چهارشنبه اعلام کردند که 15 غیر نظامی در حملات هوایی نظامیان خارجی به شهر غزنی کشته شده اند اما دولت و نظامیان خارجی در این باره اعلام موضع نکرده اند.
هنوزهم زمان برای روشن شدن همه ابعاد تخریب و ویرانی شهر غزنی باقی است زیرا هنوزهم درگیری های پراکنده در حومه شهر وجود دارد و فرصت برای حضور رسانه ها و نهادهای بی طرف برای بررسی این فاجعه فراهم نشده است.
آساق*291*1104**1663**

نصرالله: حزب الله قدرتمندتر از ارتش اسرائیل است


بیروت-ایرنا- «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم دوازدهمین سالگرد جنگ 33 روزه تاکید کرد که حزب الله امروز قدرتمندتر از ارتش اسرائیل است.
نصرالله: حزب الله قدرتمندتر از ارتش اسرائیل است
به گزارش ایرنا، وی در این مراسم که سه شنبه شب با حضور قشرهای مختلف مردم و در حومه جنوبی بیروت برگزار شد، گفت: همچون جنگ سال 2006، از جنگ علیه تروریسم در سوریه نیز پیروزمندانه خارج خواهیم شد.

*اهداف جنگ 33 روزه
نصرالله تاکید کرد که جنگ سال 2006 در راستای تحقق اهداف آمریکا در زمان «جورج بوش» رئیس جمهوری وقت آمریکا برای تسلط بر منطقه صورت گرفت و وقتی آنها در این جنگ ناکام ماندند، این نقشه نیز شکست خورد.
وی افزود: هدف آن جنگ، زیر پا گذاشتن مقاومت بود؛ چه از نظر نظامی و چه با بر زمین گذاشتن سلاح که این را همان ابتدای جنگ از ما خواستند. اگر لبنان در آن جنگ سقوط می کرد، طرح آمریکا می بایست در سوریه و غزه و ایران ادامه می یافت و این محور را از بین می برد.
دبیرکل حزب الله یادآور شد: رخدادهای هفت سال اخیر در سوریه جنگ «تموز» دیگر و با همان اهداف و با محوریت تقویت اسرائیل بوده است.
نصرالله تصریح کرد: پایداری در لبنان، نقشه آن ها و طمع ورزی های آمریکا و اسرائیل را به تاخیر انداخت و تحولاتی را پدید آورد که مقاومت را تقویت کرد.
وی ادامه داد: از سال 2006 اسرائیل در برابر توان بازدارندگی لبنان قرار گرفته و در حال بازسازی قدرت خود در سایه شکست و پیامدهای آن است.
لبنان و رژیم صهیونیستی در سال 2006 (1385 خورشیدی) به مدت 33 روز با هم جنگیدند که به اذعان بسیاری از ناظران، افزایش قدرت بازدارندگی لبنان مهمترین نتیجه این جنگ بوده است.

*افزایش قدرت مقاومت
نصرالله در ادامه به تلاش های رژیم صهیونیستی برای جبران ناکامی اش در جنگ 33 روزه اشاره کرد و گفت: از سال 2006 اسرائیل در برابر توان بازدارندگی لبنان قرار گرفته و در حال بازسازی قدرت خود در سایه شکست و پیامدهای آن است. اسرائیل حساب برق، نفت و گاز و همه ابعاد را می کند؛ چرا که می داند در برابر حریفی قوی و جدی قرار دارد.
وی افزود: برای نخستین بار در رژیم صهیونیستی طرح های دفاعی در دستور کار است تا در صورت ورود نیروهای مقاومت به منطقه «الجلیل» در فلسطین اشغالی چه کار کنند.
نصرالله در عین حال بر افزایش قدرت حزب الله تاکید و تصریح کرد: امروز مقاومت، با هر آنچه از سلاح، تجهیزات، امکانات، قدرت، تجربه، خبرگی، ایمان، اراده و شجاعت در اختیار دارد، از هر زمان دیگری در گذشته و از زمان پیدایش قدرتمندتر است.
وی تصریح کرد: حزب الله امروز بیشترین اعتماد به نفس و توکل به خدا را دارد، و بیش از هر زمانی در گذشته به وعده پیروزی مجاهدان ایمان دارد.

*جنگ سوریه
دبیرکل حزب الله در ادامه به تحولات سوریه اشاره کرد و گفت: اگر مقاومت در سال 2006 شکست خورده بود، سرنگونی سوریه را می خواستند؛ همانگونه که طی سال های گذشته هدف، سرنگونی سوریه از راهی دیگر بوده است.
نصرالله، رژیم صهیونیستی را شریکی کامل در جنگ علیه سوریه توصیف و خاطرنشان کرد: این رژیم بود که همه حمایت ها و پشتیبانی های لازم را برای گروهک های مسلح در جنوب سوریه فراهم کرد. همه مقام های صهیونیست می گفتند که به نفع اسرائیل است که نظام سوریه برود.
دبیرکل حزب الله لبنان تحرکات اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره سوریه را «معرکه گدایی» او با هدف خارج کردن ایران و حزب الله از سوریه عنوان کرد.
نصرالله گفت: از وقاحت اسرائیلی های شکست خورده همین بس که می خواهند شروطی را برای سوریه یا حزب الله و ایران پیروز مشخص کنند.
وی همچنین به فشارهای فزاینده رژیم صهیونیستی به دولت لبنان برای پایان دادن به موضوع مرزهای دریایی و زمینی به نفع این رژیم اشاره و تصریح کرد: زمان تحمیل شروط از سوی اسرائیل بر سوریه یا لبنان به پایان رسیده و این سخن را واقعیت ها در طول ده ها سال اثبات کرده است.
*معامله قرن
نصرالله در ادامه سخنانش به تحولات غزه اشاره کرد و گفت:آمریکا و اسرائیل توقع داشتند که غزه در برابر جنگ و محاصره همه جانبه سر تسلیم فرود آورد، اما اینگونه نشد و با وجود فشارها از طرف همه جهان این اتفاق نیفتاد. غزه با یکدلی و جان فشانی های هر روزه ایستاده است.
وی همچنین به طرح سازش موسوم به «معامله قرن» برای پایان دادن به مساله فلسطین اشاره و یادآور شد:با آمدن ترامپ بر سرقدرت در آمریکا و محمد بن سلمان در عربستان سعودی، طرح معامله قرن را شروع کردند. بهترین رویایی که اسرائیل می تواند روزی از روزها در خواب ببیند، تحقق معامله قرن است.
نصرالله در عین حال تاکید کرد که طرح معامله قرن با مشکلات واقعی روبروست و احتمال زیادی دارد که اگر مقاومت معادلات خود را تثبیت کند، این طرح ناکام بماند.
وی گفت: در فلسطین، مقامی نیست که ممکن باشد امضای معامله ای را بر عهده بگیرد که قدس را پایتخت اسرائیل قرار می دهد.
نصرالله خاطرنشان کرد: ایستادگی محور مقاومت و پیروزی ایران، عراق، سوریه و مقاومت یمن و نیز لبنان، از اجرای معامله قرن جلوگیری می کند.

*یمن
تحولات یمن بخش دیگر سخنان دبیرکل حزب الله بود. وی توسل جستن عربستان به کشتار و قتل عام در این کشور را دلیل و نشانه ای برای شکست محور سعودی در این جنگ دانست.
نصرالله گفت: آنکه خون کودکان را در یمن می ریزد، همان است که خون لبنانی ها را ریخت. به عزیزان و اهل کرامت و شرافت، به خصوص خانواده های شهدای «ضحیان» یمن می گوییم که بدانید یقینا کسی که با شما جنگید و عزیزانتان را کشت همان است که با ما در «ضاحیه» جنگید. همان نیرو و سلاح و همان هدف؛ و همانگونه که خون کودکان لبنانی پیروز شد، خون فرزندان و کودکان شما در یمن هم پیروز خواهد شد.
دبیرکل حزب الله افزود: محوری که عربستان سعودی در منطقه رهبری می کند، در سوریه و عراق شکست خورد و در بسیج کردن جهان برای محاصره ایران و تحمیل تحریم ها با ترامپ ناکام ماند در جنگ یمن نیز سرافکنده خواهد شد.
نصرالله محور تحت سرکردگی عربستان سعودی را در حال افول عنوان کرد و گفت: تصویر عربستان سعودی امروز در جهان عرب و جهان اسلام در ذهن همه اینگونه است که این کشور جهان را تهدید می کند.
وی با اشاره به مواضع سعودی ها در قبال طرح معامله قرن خاطرنشان کرد: عقب نشینی سعودی ها از تایید معامله قرن به این دلیل بازمی گردد که آنها فهمیده اند این خودکشی است.
نصرالله تاکید کرد که ائتلاف سعودی که در یمن، سوریه و عراق ناکام ماند، در هیچ جای دیگر نیز موفق نمی شوند. به گفته وی، آنها در هر جنگی که به آن فکر کنند و به سوی آن بروند، شکست خواهند خورد.
دبیرکل حزب الله در عین حال تاکید کرد: اگر جنگ می خواهند پس «اهلا و سهلا» ما از جنگ نمی ترسیم و در برابر آنها آماده ایم و در آن پیروز خواهیم بود.
خبر در حال تکمیل است.
خاورم** 2054 *شبس*1488 **

جامعه بین الملل مخالف تحریم های آمریکا علیه ایران است


پکن- ایرنا- تارنمای گلوبال تایمز روزنامه دولتی چین امروز (شنبه) نوشت: جامعه بین الملل یکصدا با تحریم های آمریکا علیه ایران مخالف است و خواهان تداوم روابط اقتصادی با تهران است.
جامعه بین الملل مخالف تحریم های آمریکا علیه ایران است
به گزارش ایرنا تارنمای این روزنامه در مطلبی نوشت: دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به دلیل نقض برجام و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران، بشدت باعث بی ثباتی در منطقه شده است.
این گزارش می افزاید که حتی کشورهای اروپایی و آنهایی که ارتباطات نزدیکتری با آمریکا دارند نقض برجام و تحریم ها را نپذیرفته اند.
گلوبال تایمز می نویسد آلمان از جمله این کشورها است که به ترامپ هشدار داده است در حال دامن زدن به بی ثباتی در منطقه خاورمیانه است.
بنا به نوشته این روزنامه حتی سازمان ملل از کشورهای دیگر خواسته است نسبت به تحریم های آمریکا بی اعتنا باشند با ایران معامله کنند و همچنان از برجام حراست کنند.
گلوبال تایمز ادامه داد که انگلستان و دیگر کشورهای اروپایی از آمریکا خواسته اند به برجام باز گردد و توافق مهم تاریخی و دیپلماسی را بیش از این نقض نکند.
روزنامه چینی نوشت که 'وانگ یی' وزیر خارجه چین گفته است کشورش از هیچ تلاشی برای همکاری با کشورهای دیگر برای حفاظت از برجام دریغ نخواهد کرد.
در همین حال این نشریه تصریح کرد که روسیه بشدت از آمریکا انتقاد و تاکید کرده است که به توافق هسته ای سال 2015 پایبند است.
گزارش روزنامه حاکی است که چین به توافقی که کشورهای دیگر آن را امضا کرده اند، سازمان ملل و شورای امنیت آن را مورد تایید قرار داده اند و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم پایبندی ایران را به آن بارها تایید کرده، متعهد است.
آساق**231**1904**
>