روسیه نسبت به امکان تسلط داعش بربخشی از سوریه هشدار داد
مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه نسبت به تسلط دوباره گروه تروریستی داعش در بخشی از سواحل رودخانه فرات و چشم پوشی آمریکا به این مساله هشدار داد.
به گزارش ایرنا از وزارت خارجه روسیه، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در شهر کرچی در شبه جزیره کریمه، اظهار داشت: شاهد خطر احیای خلافت گروه تروریستی داعش در منطقه «ماورای رودخانه فرات»در سوریه هستیم که با چشم پوشی آمریکا ممکن است، تحقق یابد.
وی افزود: دولت آمریکا در مورد وضعیت دستگیری چند هزار نفر از تروریست ها و مزدورانی که توسط نیروهای امریکایی و ائتلاف آنها ازجمله نیروی دمکراتیک سوریه متشکل از کردها به اسارت گرفته شده اند، سکوت کرده است.

**روسیه برای تحقیقات شیمیایی در سوریه تلاش می کند
سخنگوی وزارت خارجه روسیه تصریح کرد که مسکو برای انجام تحقیقات شیمیایی واقعی و عاری از مسائل سیاسی درباره حملات شیمیایی در سوریه تلاش می کند.
وی ادامه داد: امیدواریم که نتیجه تحقیقات سازمان منع تسلیحات شیمیایی درباره حادثه شیمیایی شهر دوما سنجیده و حرفه ای باشد.
منابع نزدیک به تروریست ها در سوریه روز هفتم ماه اوریل گذشته مدعی شدند که بر اثر بکارگیری مواد شیمیایی در شهر دوما دهها نفر مصدوم شده اند.
دولت سوریه و روسیه این حادثه شیمیایی را صحنه سازی خوانده که با همکاری تروریست ها به اجرا درامد.

**روسیه از برچیدن پایگاه هسته ای در کره شمالی استقبال می کند
زاخارووا خاطرنشان کرد که مسکو از تصمیم پیونگ یانگ برای برچیدن پایگاه هسته ای پونگری استقبال می کند.
وی همچنین بر حمایت روسیه از برگزاری دیدار سران کره شمالی و آمریکا تاکید کرد.

**روسیه برای آزادی خبرنگاران زندانی روس در اوکراین تلاش می کند
سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اعلام اعتراض مسکو به دستگیری رئیس خبرگزاری ریانووستی اوکراین (شعبه خبرگزاری ریانووستی روسیه در اوکراین) و نیز پیگرد چند نفر از همکارانش در اوکراین توسط ماموران امنیتی این کشور، آن را غیرقانونی خواند.
زاخارووا ادامه داد:روسیه تمام تلاش های ممکن را برای ازادی کریل ویشینسکی رئیس خبرگزاری ریانووستی اوکراین که شهروند روس است، بکار می گیرد.
وی افزود: تلاش خواهیم کرد تا با بقیه خبرنگاران روس در اوکراین چنین رفتار نشود.
مقام روس خاطرنشان کرد روسیه به سازمان های بین المللی مراجعه کرده تا اوکراین از این گونه اقدامات علیه مسکو صرف نظر کند.
وی ادامه داد: عرصه خبرنگاری در اوکراین با بحران مواجه شده است.
ماموران امنیتی اوکراین روز گذشته با حضور در دفتر خبرگزاری ریانووستی اوکراین ان را مورد بازرسی قرار داده و رئیس این مرکز خبری و چند نفر از همکارانش را بازداشت کردند و در زمان حاضر ویشینسکی در بازداشت بسر می برد.

**پل کریمه مانعی برای کشتیرانی نمی شود
زاخارووا درپاسخ به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکاکه پل کریمه را مانعی برای کشتیرانی در دریای آزوف خواند بود این اظهارات را بی اساس دانست.
وی گفت: وزارت خارجه آمریکا می گوید پل کریمه مانع کشتیرانی می شود می خواهیم سوال کنیم مانع تردد کدام کشتی ها می شود.
زاخارووا افزود: این پل ممکن است مانع تردد ناوگان ششم امریکا شود که چند سال پیش به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ممکن است به بلاروس اعزام شود.
جنیفر پساکی سخنگوی اسبق وزارت خارجه آمریکا چهار سال پیش با هشدار به روسیه از امکان اعزام ناوگان ششم امریکا به بلاروس سخن گفته بود و به این واقعیت توجه نداشت که بلاروس هیچ مرز آبی ندارد.
این سخن سخنگوی وزارت خارجه امریکا در محافل خبری و شبکه های اجتماعی روسیه بازتاب گسترده یافت و به شوخی پساکی معروف شد.
اروپام*۳۹۱ ** ۱۹۰۸
استرالیا حامی کشتار فلسطینی ها توسط رژیم صهیونیستی است
کوالالامپور-ایرنا-استرالیا و آمریکا تنها کشورهایی بودند که به طرح شورای حقوق بشر سازمان ملل برای اجرای تحقیقات مستقل در مورد خشونت ها و کشتار مردم فلسطین توسط رژیم صهیونیستی رای منفی دادند.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا این طرح توسط ۲۹ کشور مورد تایید قرار گرفته بود اما واشنگتن و کانبرا تنها دو کشوری بودند که با آن مخالفت کردند.
کانبرا به عنوان متحد اصلی آمریکا درحالی به طرح سازمان ملل برای انجام تحقیقات مستقل در مورد جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه رای منفی دادند که نظامیان صهیونیست در روزهای اخیر با حمله مستقیم از زمین و هوا علیه آنها بیش از ۶۰ نفر فلسطینی را کشته و افزون بر سه هزار نفر نیز مجروح شده اند.
به گزارش رسانه های استرالیایی ، شورای حقوق بشر سازمان ملل نشست ویژه ای را روز جمعه گذشته به درخواست تعدادی از کشورها برای بررسی بحران کشتار اخیر فلسطینی ها در نوار غزه تشکیل داد.
کشورهای عضو این شورا طرحی برای اجرای تحقیقات ویژه علیه اسرائیل را ارائه کردند که استرالیا و آمریکا تنها کشورهایی بودند که به آن پاسخ منفی دادند.
این درحالی است که به گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل شرایط انسانی در نوار اشغالی غزه روز به روز وخیم تر می شود.
این شورا همچنین نسبت به بدتر شدن شرایط انسانی در بخش اشغالی فلسطین ابراز نگرانی شدید کرده است .
۲۹ کشور عضو این شورا با تایید و رای قاطع به این طرح خواستار شروع فوری تحقیقات مستقل سازمان ملل برای بررسی جنایات نظامیان صهیونیست شدند.
رسانه های استرالیایی بدون ذکر فهرست مسئولان استرالیایی شرکت کننده در اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل به نقل از آنها مدعی شدند که نسبت به وقایع روزهای گذشته در نوار غزه متاسف هستند اما اسرائیل دارای حق حمایت از خود است.
این مسئولان استرالیایی همچنین ادعا کردند نگران این موضوع بودند که تحقیقات انجام شده بی طرفانه صورت نگیرد و باید نقش جنبش حماس نیز در این موضوعات مورد پیگیری قرار گیرد.
این موضع گیری استرالیا در نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل نه تنها با مخالفت جهانی مواجه بلکه در روزهای اخیر با انتقادات گسترده گروههای مختلف سیاسی در داخل این کشور نیز روبه رو شده است.
'هلن زوک 'رئیس اجرایی سازمان بین المللی برای ریشه کنی فقر و بی عدالتی 'آکسفام' نیز در واکنش به این موضوع، اقدام استرالیا را ناامید کننده خواند و از کانبرا خواست تا نقش مسئولانه ای در شورای حقوق بشر داشته باشد.
'الاین پیرسون' مدیر دیده بان حقوق بشر استرالیا نیز در انتقاد از این موضوع، اقدام کانبرا را شرم آور توصیف کرد.
وی گفت: این نشست فرصتی برای تحقق اصول حقوقی بود، اما استرالیا آن را زیرپا گذاشت.
پیرسون افزود: اقدام استرالیا گامی علیه تحقق حقوق بشر درجهان بود.
نظامیان صهیونیست روز دوشنبه ۱۴ می (۲۴ اردیبهشت) راهپیمایی مردم غزه در هفتادمین سالگرد «روز نکبت» (اشغال فلسطین توسط صهیونیست ها) و اعتراض آنان به انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی را به خاک خون کشیدند.
در جریان این حملات، ۶۴ فلسطینی شهید و سه هزار و ۱۸۸ تن دیگر زخمی شدند.
همچنین از آغاز راهپیمایی بزرگ بازگشت (۱۰ فروردین) مصادف با سالگرد «روز زمین» در نوار مرزی غزه با اراضی اشغالی ۱۹۴۸ تاکنون ۱۱۶ فلسطینی به شهادت رسیده و بیش از ۱۲ هزار ۵۰۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند.
مردم فلسطین از سال ۱۹۷۶ تاکنون روز ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) را به عنوان روز زمین فلسطینی نامگذاری کرده و آن را گرامی می دارند.
با وجود مخالفت و تحریم بسیاری از کشورهای جهان مانند اتحادیه اروپا، روز دوشنبه ۱۴ می مصادف با ۲۴ اردیبهشت در اقدامی تحریک آمیز در مراسمی، سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی انتقال یافت.
آساق **۲۴۱**۱۵۹۹
تهران و دمشق به دنبال فصل تازه ای در مناسبات اقتصادی
دمشق- ایرنا- حضور مستشاری جمهوری اسلامی ایران در سوریه که به درخواست دولت این کشور با آغاز بحران در ۲۴ اسفند ۱۳۸۹ انجام گرفت، توانست در شکست تروریسم در سوریه موثر باشد و اکنون فعالیت های اقتصادی میان دو کشور در مرحله پسابحران، می تواند آغاز فصل تازه ای در مناسبات تجاری باشد.
به گزارش ایرنا، بحران سوریه که بیش از هفت سال از آن می گذرد، هم اینک با کمک کشورهای هم پیمان به ویژه ایران، حزب الله لبنان و دیگر گروه های مقاومت اسلامی با شکست گروه های تروریستی رو به پایان است و سوریه وارد مرحله ای جدیدی شده است.
بحران جنگ در سوریه سبب شد تا بیشتر زیر ساخت های این کشور از جمله راه ها، پل ها، ساختمان ها و غیره آسیب شدیدی ببیند که در مرحله جدید نیاز به بازسازی و ترمیم دارد.
کشورهای مختلفی در مرحله جدید سوریه برای حضور در این کشور با شیوه های گوناگون به صورت مستقیم و غیرمستقیم ، سرمایه گذاری و یا مشارکت در بازسازی سوریه اعلام آمادگی کرده اند.
سوریه در این مرحله، شاهد رفت و آمدهای زیاد مسئولان شرکت های مختلف و مقامات خارجی است که این امر سبب شده است، حتی کشورهایی که در بحران سوریه نقش مخرب داشتند نیز در مرحله بازسازی تمایل به حضور داشته باشند.

** خیز شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در سوریه
شرکت های خارجی به دنبال عادی شدن تدریجی شرایط در سوریه و شکست سنگین تروریست ها در صدد از سرگیری و حضور در اجرای طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری در این کشور هستند.
برخی شرکت های اقتصادی خصوصی منطقه به ویژه ترکیه که دولت مطبوعش نقش اساسی در حمایت از تروریسم در سوریه را داشته نیز به دنبال حضور در امر بازسازی و یا در اختیار گرفتن بازار به دلیل هم مرز بودن با این کشور است.
ماه گذشته یکی از شرکت های خصوصی ترکی با برخی مقامات سوریه برای حضور در بازارهای این کشور رایزنی هایی داشت که می طلبد به جای این کشور، کشورهایی که در کنار ملت و دولت سوریه در بحران این کشور در مقابله با تروریسم فعال بودند در بخش اقتصادی نیز فعال باشند.
ماه گذشته نیز سرمایه گذاران روسی، چینی و هندی برای رایزنی های اقتصادی سفرهای متعددی به سوریه داشتند که این امر نشان از موقعیت خوب این کشور در موضوع اقتصادی دارد.

** تاکید رئیس جمهوری سوریه بر لزوم تقویت اقتصادی با ایران
بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دو روز قبل در دیدار عباس آخوندی وزیر راه، مسکن و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران با وی، بر لزوم تقویت همکاری های اقتصادی میان تهران - دمشق تاکید کرد.
اسد تصریح کرد که تقویت همکاری اقتصادی میان تهران ، دمشق و تمامی کشورهای پایبند به تمامیت ملی و استقلال سوریه یکی از مهم ترین راه های مقاومت در برابر طرح های غربی است.
وی همچنین با اشاره به سیاست استعماری غرب علیه ملت ها اظهار داشت: کشورهای غربی با توسل به مجازات های اقتصادی، ملت ها را تحت محاصره و فشار قرار می دهند تا آن ها را تسلیم سیاست های سلطه جویانه خود کنند.

**سرمایه گذاری ایران در سوریه
جمهوری اسلامی ایران که به عنوان مهمترین متحد راهبردی سوریه به شمار می رود، نیاز است با توجه به حمایت مسئولان این کشور در موضوع سرمایه گذاری اقتصادی نقش اساسی ایفا کند.
مسئولان سوری تمایل زیادی برای حضور ایرانیان برای سرمایه گذاری در این کشور دارند که باید جمهوری اسلامی از این فرصت به نحو شایسته ای بهره مند شود.
وزیر اقتصاد سوریه در این باره اعلام کرده که دمشق از حضور شرکت های ایرانی دارای تجربه فنی و توان بالا در مرحله بازسازی سوریه استقبال می کند.
سامر الخلیل وزیر اقتصاد سوریه تاکید کرد که تهران و دمشق ارتباط خوبی در عرصه های مختلف دارند و برای برطرف کردن مشکلات احتمالی پیش روی شرکت های ایرانی در موضوع بازسازی سوریه قرار دادهای خوبی در حال انعقاد است.
وی افزود که بحث های بسیار مهمی میان ایران و سوریه در خصوص همکاری مالی از جمله بانکی، حمل و نقل و ساخت شهرها و بسیاری از زمینه های دیگر صورت گرفته که در اقدامات اجرایی و استراتژی طولانی مدت میان دو کشور در مرحله آینده نمایان خواهد شد.

** آغاز فصل تازه ای در مناسبات اقتصادی ایران با سوریه
ایران و سوریه دو روز قبل (جمعه) یادداشت تفاهم همکاری اقتصادی امضا کردند.
وزیر راه، مسکن و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و وزیر اقتصاد سوریه در دمشق در زمینه اقتصادی یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند؛ تفاهمی که آغاز فصل تازه ای در مناسبات اقتصادی ایران و سوریه است.
این تفاهم نامه اقتصادی، مقدماتی برای نشست عالی کمیسیون مشترک در سطح نخست وزیر سوریه و معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران است تا این سند به امضاء نهایی برسد.
این سند راهبردی بین ایران و سوریه در زمینه های اقتصادی و فرهنگی تنظیم شده است.
اصلی ترین موضوعات در این سند راهبردی، مقوله تجارت و همچنین موضوعات تخصصی در قالب حمل و نقل، صنعت، بانکداری، بازسازی خانه ها و مراکز آسیب دیده در جنگ سوریه است.
موضوع محوری این نشست، مقدمه ای برای برگزاری کمیسیون عالی در بخش اقتصادی است که در روزهای آینده با حضور مسئولان عالی رتبه دو کشور ایران و سوریه برای قرار دادهای نهایی انجام خواهد شد.

** نتیجه گیری
تلاش ها برای حضور فعال ایران در بازسازی سوریه و صادرات خدمات فنی-مهندسی و دیگر کالاهای مورد نیاز به این کشور، امری مهم و ضروری است که برای هر دو کشور نیاز اساسی به حساب می آید.
نیازی به گفتن نیست که بازسازی مناطق آسیب دیده سوریه و کمک به رفاه مردم این کشور، نقش مهمی در کاهش زمینه نفوذ تروریسم و غرب و خشک شدن ریشه های تروریسم در سوریه دارد و البته کمک به بازسازی این کشور برای ایران نیز منافع اقتصادی به دنبال خواهد داشت.
خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران مقدمات حرکت اقتصادی خود را در سوریه از دو روز گذشته با حضور وزیر راه، مسکن و شهرسازی با مقامات سوری فراهم کرده و به زودی سند راهبردی بین ایران و سوریه در زمینه های اقتصادی و فرهنگی با حضور مقامات دو کشور امضا خواهد شد.
سند راهبردی بین ایران و سوریه در زمینه های اقتصادی و فرهنگی تنظیم شده که امیدواریم با توجه به روابطی که بین دو کشور حاکم است، تحول جدیدی در این زمینه شکل گیرد.
اصلی ترین موضوعات در این سند راهبردی اقتصادی و فرهنگی ایران و سوریه، مقوله تجارت و همچنین موضوعات تخصصی در قالب حمل و نقل، صنعت، بازسازی خانه ها و مراکزی که دچار آسیب در جنگ شده می باشد.
ورود شرکت های ایرانی در زمینه صادرات به سوریه می تواند در سالی که رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید فراوانی بر تولید ملی دارد به اقتصاد کشور نیز کمک شایانی کند.
گزارش از حسینعلی راشکی
خاورم**۸۰۰۵*۱۲۷۵*۱۰۴۹
جنگ تجاری چین و آمریکا پایان یافت
پکن - ایرنا - نماینده ویژه رییس جمهوری چین در گفت و گوهای اقتصادی چین و آمریکا گفت: رایزنی اقتصادی و تجاری چین و آمریکا مثبت، عملی، سازنده و ثمربخش بوده و دو طرف به تفاهم رسیدند به جنگ تجاری و افزایش تعرفه بر کالاهای یکدیگر خاتمه دهند.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا از 'شینهوا'، ' لیو هه' افزود: چین و آمریکا همکاری تجاری در ابعاد انرژی، محصولات کشاورزی، پزشکی، محصولات با فناوری بالا و بانکداری را افزایش خواهند داد این هم می تواند به توسعه اقتصاد چین به سمت کیفیت بالا کمک کند و هم نیاز مردم را بر آورده سازد.
وی تاکید کرد: چین دارای توده های بزرگ با درآمد متوسط است و به بزرگترین بازار جهان تبدیل خواهد شد بازار چین دارای نیروی رقابتی زیادی است کشورهای صادرات کننده اگر بخواهند در بازار چین سهم خود را به دست آورند، باید نیروی رقابتی محصولات و خدمات خود را ارتقا دهند تا چینی ها مایل به خرید شوند چین مایل است نه تنها از آمریکا بلکه از سراسر جهان کالا بخرد.
این مقام چینی گفت: تفاهم دو طرف ضرورت داشت اما برای حل مسایل ساختاری مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور به زمان نیاز است.
چین و آمریکا روز گذشته بعد از چند دور گفت و گوی اقتصادی، بیانیه مشترکی در واشنگتن درباره رایزنی اقتصادی و تجاری دو جانبه منتشر کردند.
بر اساس این بیانیه دو طرف موافقت کردند با بکارگیری تدابیر موثر به طور واقعی کسری تجاری آمریکا نسبت به چین را کاهش دهند برای برآورده ساختن نیاز مصرفی مردم چین و کمک به توسعه با کیفیت بالای اقتصاد، چین خریداری کالا و خدمات از آمریکا را افزایش خواهد داد این برای رشد اقتصاد آمریکا و ایجاد شغل در آمریکا مفید است.
همچنین دو طرف با افزایش با اهمیت صادرات محصولات کشاورزی و انرژی آمریکا موافقت کردند قرار است آمریکا برای رایزنی درباره جزییات آن هیاتی را به چین اعزام کند.
دو طرف درباره تجارت محصولات صنعت ساخت و ساز و خدمات رایزنی کردند و درباره ایجاد شرایط مطلوب برای افزایش تجارت در این زمینه به تفاهم رسیدند.
چین و آمریکا همچنین بر اهمیت حفاظت از حق مالکیت معنوی تاکید و با افزایش همکاری در این باره موافقت کردند چین تجدید نظر در قوانین و مقررات مربوطه از جمله «قانون حق ثبت اختراع» را به پیش سوق خواهد داد.
همچنین دو طرف با تشویق سرمایه گذاری متقابل موافقت کردند و برای ایجاد محیط تجاری با رقابت عادلانه تلاش خواهند کرد.
دو طرف موافقت کردند که به مبادلات در سطح مقامات بالا ادامه دهند و فعالانه در پی حل مسایل اقتصادی و تجاری مورد توجه خود تلاش کنند.
**آساق**۱۹۰۴**
فیلم ایرانی سه رخ برنده جایزه بهترین فیلمنامه کن شد
تهران - ایرنا - فیلم ایرانی سه رخ روز شنبه در اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کن به صورت مشترک برنده جایزه بهترین فیلمنامه شد.
به گزارش ایرنا، برنده دیگر این جایزه، فیلم «شاد مثل لازارو» محصول کشور ایتالیا بود.
جایزه سه رخ را «سولماز پناهی» دختر «جعفر پناهی» نویسنده و کارگردان این فیلم به نیابت از پدرش دریافت کرد.
پناهی پیش از این هم در سال ۱۹۹۵ برای فیلم «بادکنک سفید» موفق به کسب جایزه دوربین طلایی جشنواره کن شده بود.
وی در فیلم جدید خود به زندگی سه هنرپیشه زن ایرانی پرداخته است که هر یک شرایطی ویژه را در حرفه خود تجربه می کنند. بهناز جعفری، مرضیه رضایی و مائده ارتقایی نقش های اصلی فیلم سه رخ را برعهده دارند.
اصغر فرهادی دیگر کارگردان ایرانی حاضر در این جشنواره بود. فیلم جدید او «همه می دانند» به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره کن اکران شد، اما در کسب جوایز ناکام ماند.
شبس ** ۹۳۸۶ **۱۸۵۹
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن