تبلیغات در تلکسیران

اختلاف نظر اعضای شورای امنیت درباره میانمار


نیویورک- شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی درباره میانمار تشکیل جلسه داد که کشورهای غربی از دولت میانمار به دلیل ارتکاب جنایات انتقاد می کردند اما چین و روسیه خواستار برخوردی واقع بینانه و حل کننده بودند.
اختلاف نظر اعضای شورای امنیت درباره میانمار
به گزارش خبرنگار ایرنا، پس از آن که دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد و کمیساریای عالی پناهندگان گزارش های خود را از وضعیت انسانی در میانمار و شرایط آوارگان آن که به کشورها همسایه پناه برده اند، ارائه دادند، نمایندگان عضو در شورای امنیت به بیان نظرات خود پرداختند.
**انگلیس :
جاناتان آلن معاون نمایندگی انگلیس در سازمان ملل گفت: وزیر خارجه انگلیس، بوریس جانسون در سفرش شخصا شاهد ترس و وحشت حاکم بر مسلمانان روهینگا بود. آنها باید بتوانند داوطلبانه و در اوج احترام به خانه های خود برگردند.
وی افزود: گزارش های زیادی از تجاوز جنسی و خشونت به این آوارگان وجود دارد که ماموران امنیتی میانمار مسئول آنها بوده اند. بنگلادش و میانمار باید با سازمان ملل و تلاش های آن همکاری کنند.
خبر در حال تکمیل است
اروپام*1429
ناشر:محسن طاهرزاده
منبع: ایرنا

جهان با سیاست یکجانبه گرایی آمریکا مخالف است


نیویورک - ایرنا - رئیس جمهوری در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست با تاکید براینکه ادعای طرفداری آمریکا از مردم ایران کاملا پوچ و منافقانه است، گفت: اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان با سیاست یکجانبه گرایی آمریکا مخالف بوده و تحمیل دستور از سوی این کشور را برنمی تابند.
جهان با سیاست یکجانبه گرایی آمریکا مخالف است
به گزارش بامداد شنبه ایرنا، در ادامه مقاله حسن روحانی در واشنگتن پست آمده است: وقتی در 18 اردیبهشت 97، رئیس جمهوری آمریکا رسما اعلام کرد که این کشور از برجام خارج می شود، دو انتخاب برابر من وجود داشت. اول اینکه من نیز اعلام کنم که ایران از برجام خارج می شود که موجب ناامنی و بی ثباتی بیشتر در منطقه می شد و دوم، دادن مهلت چند هفته ای به اعضای باقی مانده در برجام تا تبعات خروج آمریکا از این توافق را که نتیجه زحمات و مذاکرات بسیار سخت و فشرده 12 ساله بود، جبران کنند که به منظور پاسداری از صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی و احترام به حقوق و مقررات شناخته شده بین المللی، گزینه دوم را انتخاب کردم.
پیش بینی آمریکا این بود که پس از خروج از برجام، ایران نیز از آن خارج می شود و به راحتی می تواند یک ائتلاف جهانی علیه ایران شکل دهد و همه تحریم ها را برگرداند. اقدام ما در دادن فرصت محدود به اروپا، باعث به هم ریختن معادلات آمریکا شد. از سوی دیگر، گفت وگوهای ایران و بقیه اعضای برجام و تاکید آنها برای حفظ برجام، آمریکا را در انزوا قرار داد.
شاید به ندرت پیش آمده باشد که روی یک موضوع، بین آمریکا و شرکای اروپایی اش تا این حد اختلاف نظر باشد و این نتیجه موضع به حق جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته ای و دیپلماسی فعال ایران در موضوع برجام است.
سیاست خارجی دولت آمریکا در قبال ایران نه براساس واقعیات موجود ایران، منطقه و جهان و نه حتی برمبنای منافع ملی آمریکا تنظیم شده است. دریافت اطلاعات نادرست درباره ایران از گروه های تروریستی و رژیم صهیونیستی و تحلیل های غیر کارشناسانه و غیر دقیق نسبت به تحولات ایران، دولتمردان آمریکا را دچار چنان توهمی ساخته که احساس می کنند می توانند با حربه تحریم از ایران امتیاز بگیرند.
ملت ایران ثابت کرده که برابر فشار خارجی منسجم تر شده و مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد؛ چنانچه در دوران قبل از برجام نیز آمریکا نتوانست با تحریم های شدید مردم ایران را خسته کند و در نهایت این آمریکا بود که تغییر مسیر داد و به مذاکره روی آورد.
در گفت وگوهای جاری با کشورهای باقی مانده در برجام تاکید کرده ایم که موضوع مهم برای ما، حفظ منافع مردم ایران از برجام است و چنانچه به رغم خروج آمریکا از برجام، منافع ایران تامین شود در برجام می مانیم و در غیر این صورت، روش دیگری را پی می گیریم. منطق ما روشن است. یا همه اطراف از منافع برجام منتفع می شوند و یا هیچکدام.
سکوت برابر قلدری آمریکا در ایجاد فشار به کشورها برای قطع روابط تجاری با ایران که با مقررات شناخته شده بین المللی در تضاد آشکار است با هیچ منطقی سازگار نیست و ما در این زمینه بی تفاوت نخواهیم ماند.
پیشنهاد ترامپ برای مذاکره مستقیم و بدون پیش شرط با ایران صادقانه نیست. ما پیشنهاد او را باور کنیم یا سخنان وزیر خارجه وی را که شرط گفت وگو با ایران را تحقق نکاتی می داند که توهین آشکار به ملت ایران تلقی می شود؟
علاوه بر این، ما چگونه می توانیم به آمریکا اعتماد کنیم در حالی که از تعهدات بین المللی اش و مصوبه شورای امنیت که خود بانی آن بوده؛ کنار می کشد و دیگر کشورها را برای اجرای آن مصوبه تهدید به تنبیه می کند؟
اعمال تحریم ها و ایجاد سختی برای مردم ایران از جمله در زمینه دسترسی مردم به دارو و یا محروم کردن ملت ایران از خرید هواپیمای مسافری که در امنیت پروازها تاثیر بسزایی دارد، چه توجیهی دارد؟ بنظر می رسد که دولت آمریکا در پی انتقام گیری از ملت ایران است و روشن است که ادعای طرفداری اش از مردم ایران کاملا پوچ و منافقانه است.
من اطمینان دارم که این بار نیز آمریکا مجبور می شود تغییر رویه دهد. گفت وگوهای ما با طرف های تجاری مان در جریان است و نوید دهنده آینده روشن در تعاملات بین المللی ایران است. این واقعیت روز به روز روشن تر می شود که اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان با سیاست یکجانبه گرایی آمریکا مخالف بوده و تحمیل دستور از سوی آمریکا را برنمی تابند. ممکن است در کوتاه مدت در روابط اقتصادی با شرکایمان مشکلی به وجود آید اما دو طرف برای رفع آن تلاش می کنند و این امر نمی تواند استمرار یابد.
ما اهل منطق و گفت وگو هستیم. به همین دلیل بود که در مذاکرات برجام وارد شدیم و از آن سربلند بیرون آمدیم و به همین دلیل است که می گوییم رمز اثبات حسن نیت طرف های مذاکراتی ما، به ویژه آمریکا، اجرای صادقانه و کامل برجام است.
رهبر معظم انقلاب در دوران مذاکرات فرمودند که چنانچه در برجام از طرف مقابل صداقت ببینیم، زمینه برای بحث درباره بقیه موضوعات مورد علاقه طرفین باز می شود. متاسفانه برخورد غیرصادقانه و غلط آمریکا در اجرای برجام (از روز اول اجرای برجام تا زمان خروج غیرقانونی از آن) حکایت از نداشتن صداقت آمریکا در اجرای تعهدات بین المللی خود دارد.
ملت ایران در طول بیش از 250 سال گذشته علیه هیچ کشوری تجاوز نکرده و در عین حال، برابر تجاوز و دخالت های بیگانه ایستادگی کرده است. سلاح ما صلح است. ما همان طور که برابر متجاوز می ایستیم، در صلح جدی هستیم و به هر اقدام مسالمت آمیز، صادقانه و واقعی پاسخ مثبت می دهیم.
شبد**1953**1379
منبع: ایرنا

ترامپ، هند را هم تهدید به تحریم کرد


دهلی نو-ایرنا-دولت ترامپ ، هند را تهدید کرد که اگر به برنامه خرید سامانه موشکی اس 400 از روسیه ادامه دهد با تحریم های واشنگتن روبه رو خواهد شد.
ترامپ، هند را هم تهدید به تحریم کرد
به گزارش جمعه شب ایرنا به نقل از رسانه های هند، آمریکا اعلام کرد:همانطور که هند برای خرید سامانه موشکی اس 400 از روسیه آماده می شود، دولت ترامپ نیز مصمم است این خرید تجهیزات بزرگ نظامی دهلی نو از مسکو که یک رابطه تجاری بزرگ و مهم برای طرفین معامله محسوب می شود را به تحریم هند منجر کند.
روزنامه 'اکونومیک تایمز' در این باره نوشت: هند آماده امضای نمادین یک قرارداد سامانه موشکی اس 400 با روسیه در طول سفر ماه آینده ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور به دهلی نو است .
مقام های هندی اعلام کرده اند که هنوز هیچ تضمینی برای امضای این قرارداد در طول دیدار پوتین با نارندرا مودی نخست وزیر هند وجود ندارد.
این مقام ها افزودند که اما هند به هیچ وجه از این قرارداد عقب نشینی نخواهد کرد و تسلیم فشار تحریم های آمریکا نخواهد شد.
نیرمالا سیتارامان وزیر دفاع هند پیشتر اعلام کرده بود که دهلی نو و مسکو ممکن است این قرارداد را پیش از سفر پوتین امضا کنند.
روسیه گفته اگر هند می خواهد سامانه موشکی اس 400 را تا سال 2020 دریافت کند، باید پیش از پایان سال جاری این قرارداد را امضا کند.
یک مقام ارشد نظامی روس گفت: امضای این قرارداد پیش از پایان سال جاری مناسب خواهد بود. سامانه موشکی اس 400 در جهان رقیبی ندارد و بسیار مورد توجه کشورهای مختلف است. هیچ تولیدی پیش از امضای قرارداد آغاز نخواهد شد.
روزنامه 'تایمز او ایندیا' نیز نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا یک فرمان اجرایی امضا کرده که بر اساس آن کشورهایی که از قانون کاتسا این کشور سرپیچی کنند شامل تحریم های واشنگتن خواهند شد.
پس از امضای این فرمان، آمریکا روز پنجشنبه تحریم هایی را علیه یک شرکت نظامی چین به دلیل خرید سلاح از روسیه وضع کرد.
دولت ایالات متحده همزمان با تحریم این شرکت چینی نام 33 فرد و مجموعه روسی را در فهرست افرادی قرار داد که هرگونه داد و ستد با آنها در زمینه نظامی ممنوع بوده و با تحریم آمریکا روبه رو می شود.
سال گذشته ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قانونی به نام 'مبارزه با مخالفان آمریکا از طریق تحریم' یا 'کاتسا' امضا کرد که بر اساس آن روسیه، ایران و کره شمالی شامل تحریم های واشنگتن شدند. بند 231 قانون کاتسا کشور های دوم که دارای قرادادهای مهم با بخش های دفاعی و امنیت روسی دارند را واجد شرایط برای تحریم شدن از سوی آمریکا می کند.
هند که دارای روابط گسترده نظامی با روسیه است و اکثر تجهیزات نظامی خود را از این کشور خریداری می کند تحت تاثیر این قانون قرار گرفته است.
هند قصد دارد تا سامانه موشکی اس 400 را برای نیروی هوایی خود از روسیه خریداری کند.
یک مقام آمریکایی که نخواست نامش ذکر شود، گفت: روند قانونی تحریم ها شامل هر شخصیت یا کشوری خواهد شد که با روسیه قرارداد های بزرگ امضا کنند. ما چین را تحریم کردیم زیرا این کشور چندین فروند جنگنده سوخوی 25 و همچنین سامانه موشکی اس 400 را از روسیه خریداری کرده بود.
این مقام آمریکایی در عین حال تاکید کرد که هدف نهایی این تحریم ها تنها روسیه است .
وی گفت: تحریم های کاتسا قصد ندارد توانایی های دفاعی هیچ کشوری را تحت تاثیر قرار دهد اما این تحریم ها با هدف فشار بر روسیه در پاسخ به رفتار خرابکارانه این کشور است.
این مقام آمریکایی درباره احتمال وضع تحریم های مشابه علیه سایر کشور ها مانند ترکیه که از روسیه سامانه اس 400 را خریداری کرده اند، سخنی نگفت.
وی گفت: دولت ترامپ کاملا به این کشور ها اعلام کرده است که سیستم های نظامی مانند اس 400 بسیار مهم بوده و دارای ظرفیت تحریم شدن بر اساس قانون کاتسا هستند.
در طول مذاکرات اخیر هند و آمریکا موسوم به '2+2' جمیز متیس وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده بود که این تحریم ها قصد ندارند بر کشورهایی مانند هند تاثیر منفی بگذارند. آنها باید بر کشور مورد تحریم از جمله روسیه تاثیر بگذارند. بنابراین ما برای اعطای معافیت تلاش خواهیم کرد و ما این کار را در کنار همکار خود یعنی هند انجام خواهیم داد.
شبد**آساق**267**1424 **1010
منبع: ایرنا

دیده بان حقوق بشر خواستار تحقیق درباره جرایم جنگی در یمن شد


دوحه – ایرنا – سازمان 'دیده بان حقوق بشر' از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست با تمدید ماموریت کارشناسان خود درباره ارتکاب جرایم جنگی ائتلاف خود خوانده عربی در یمن تحقیق کند.
دیده بان حقوق بشر خواستار تحقیق درباره جرایم جنگی در یمن شد
به گزارش عصر جمعه ایرنا ، در بیانیه این گروه حقوق بشری آمده است : شورای حقوق بشر باید به فشارها برای لغو تحقیقاتی که به تازگی کارشناسان سازمان ملل درباره جنایت جنگی در یمن آغاز کرده اند بی توجه باشد و با تمدید ماموریت این هیات به کشف نقض حقوق بشر در یمن و شناسایی طرف های مسئول در آن کمک کند.
28 اوت ( 6 شهریور ) گذشته کارشناسان شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر در یمن منتشر کردند که بر اساس بخشی از این گزاش ائتلاف عربی به رهبری عربستان و امارات مرتکب جنایت جنگی در یمن شده اند.
بر اساس این گزارش ، از سپتامبر 2014 تا ژوئیه 2018 حملات هوایی ائتلاف آمریکایی - سعودی به صورت مستقیم غیر نظامیان در یمن را هدف قرار داده و موجب کشته شدن شمار زیادی از آنان شده است .
10 روز پس از جنایت ائتلاف نظامی سعودی در حمله به بیمارستانی در 'الحدیده' یمن، بمباران پنجشنبه 18 مرداد یک دستگاه اتوبوس حامل کودکان در شهر 'ضحیان' استان صعده ده ها کشته و زخمی بر جای گذاشت.
براساس آمار منتشره از سوی وزارت بهداشت یمن، در این جنایت 52 کودک کشته و 79 نفر دیگر زخمی شدند.
'منصور المنصور' که از وی به عنوان سخنگوی رسمی تیم مشترک ارزیابی حوادث در یمن ( وابسته به ائتلاف خودخوانده) نام برده می شود، طی یک کنفرانس خبری در ریاض ، حمله به اتوبوس حامل کودکان یمنی در استان صعده را یک خطای آشکار توصیف کرد و خواستار تعقیب و مجازات عاملین آن شد.
المنصور گفت:با بررسی پروازهای صورت گرفته در روز حادثه در منطقه ضحیان و همچنین ویدیویی هواپیماهایی که بمباران را انجام دادند، مشخص شد، هدفی که به آن حمله شده، خطر فوری برای نیروهای ائتلاف محسوب نمی شده و هدف قرار دادن یک اتوبوس در آن زمان ضرورتی نداشته است.
شبکه خبری 'سی ان ان' گزارش داد: بمبی که توسط ائتلاف عربستان در حمله مرگبار اتوبوس حامل کودکان یمنی به کار گرفته شد، از نوع بمب های نقطه زن ساخت آمریکا و کارخانه اسلحه سازی 'لاکهید مارتین' بود.
سی ان ان افزود: پیامدهای حملات مرگبار ائتلاف به یک مراسم سوگواری و یک بازار در آوریل و مارس 2016 با استفاده از این بمب ها سبب شد تا 'باراک اوباما' رئیس جمهوری وقت آمریکا فروش فناوری های پیشرفته و تسلحیات دقیق هدف زن را با توجه به نگرانی های موجود بر سر حقوق بشر در عربستان ممنوع و تحریم کند. اما این ممنوعیت بعدها در دوره ریاست جمهوری 'دونالد ترامپ' و توسط 'رکس تیلرسون' وزیرخارجه پیشین دولت وی ملغی شد.
عربستان از روز ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن، فقیرترین کشور عربی آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن 'عبدربه منصور هادی' رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.
تجاوز سعودی ها به یمن تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 16هزار یمنی بی گناه و ویرانی این کشور شده است.
شبد**خاورم**1508 **1010
منبع: ایرنا

بولتون: آمریکا علیه حملات سایبری، مواضع سخت تر اتخاذ می کند


تهران-ایرنا- یک مقام ارشد کاخ سفید اعلام کرد آمریکا تصمیم گرفته است مواضع شدیدتری در قبال حملات اینترنتی به ویژه از سوی چین و روسیه، ایران و سایر رقبای خود اتخاذ کند.
بولتون: آمریکا علیه حملات سایبری، مواضع سخت تر اتخاذ می کند
به گزارش ایرنا به نقل از اسکای نیوز، جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت ترامپ در این باره گفت: اولین راهبرد سایبری جامع آمریکا در 15 سال گذشته، اکنون وارد مرحله اجرا شده است.
این راهبرد بعد از آن عملیاتی می شود که دونالد ترامپ تصمیم گرفت قواعد تعیین شده درباره فعالیت سایبری در دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا را لغو کند.
بولتون تصریح کرد: دیگر دست های ما مانند دوران دولت اوباما بسته نیست و هر دولتی که فعالیت اینترنتی علیه آمریکا انجام دهد باید انتظار واکنش هجومی و دفاعی ما را داشته باشد.
دو ماه پیش، نهاد اطلاعاتی امنیتی آمریکا در ادعایی، با متهم کردن چین، روسیه و ایران به جاسوسی اقتصادی از این کشور، آن ها را بزرگترین تهدیدهای سایبری علیه واشنگتن دانست.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مرکز ضد اطلاعات و امنیت ملی آمریکا که ارگانی تحت نظر مدیر اطلاعات ملی این کشور است، گزارشی پیرامون تهدیدهای سایبری علیه واشنگتن منتشر کرد.
این گزارش که به فعالیت های اطلاعاتی و ضد اطلاعاتی سایبری علیه آمریکا می پردازد، چین، روسیه و ایران را متهم به هک و سرقت اسرار تجاری و اطلاعات مالکیتی آمریکا کرد.
مرکز ضد اطلاعات و امنیت ملی آمریکا در این گزارش با بیان اینکه جاسوسی اقتصادی و صنعتی تهدیدی چشمگیر علیه مزیت رقابتی و امنیت این کشور است، چین، روسیه و ایران را توانمندترین و فعال ترین کنشگران در حوزه جاسوسی اقتصادی و دستیابی به اسرار تجاری و اطلاعات مالکیتی علیه آمریکا توصیف کرد.
این گزارش همچنین افزود که این سه کشور از طریق استخدام هکرهای خبره و جاسوس های اینترنتی و همچنین به دست آوردن اطلاعات جمع آوری شده از سوی دانشجویان خارجی در حال تحصیل در آمریکا علیه واشنگتن فعالیت می کنند.
نفت، گاز، متان تولیدشده از زغال سنگ، شبکه هوشمند انرژی، فناوری های انرژی خورشیدی و بادی، زیست دارو، داروها و واکسن های جدید، سامانه ها و رادارهای دفاعی دریایی، خودروهای هیبرید و برقی، کنترل آلودگی، فناوری و زیرساخت های فضایی، لاستیک مصنوعی، مواد معدنی نایاب، رایانش کوانتومی و شبکه های ارتباطی بی سیم نسل آینده جزو حوزه های فناوری های آمریکاست که به گفته این گزارش بیشترین جذابیت را برای جاسوسی سایبری دارند.
پیشتر نیز «دن کوتس» مدیر اطلاعات ملی آمریکا کشورهای مخالف واشنگتن شامل روسیه، چین، ایران و کره شمالی را به حملات سایبری علیه زیرساخت های کشورش متهم کرده بود.
کوتس در سخنانی در موسسه هادسن نسبت به بروز یک حمله سایبری ویرانگر علیه زیرساخت های آمریکا هشدار داد و اظهار داشت که حدود دو دهه بعد از حملات یازده سپتامبر «چراغ های هشدار دوباره به رنگ قرمز درآمده است.»
خاورم**9241**1723
منبع: ایرنا

انتقادنمایندگان کنگره آمریکاازتصمیمات ترامپ علیه مردم فلسطین


تهران - ایرنا - 40 نماینده کنگره آمریکا با امضای درخواستی، خواستار بازنگری دولت آمریکا در تصمیماتش علیه مردم فلسطین شدند.
انتقادنمایندگان کنگره آمریکاازتصمیمات ترامپ علیه مردم فلسطین
به گزارش پنجشنبه شب پایگاه خبری معا فلسطین، 34 نماینده کنگره آمریکا در درخواست خود، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را متهم کردند که در تلاش است تا سازمان آزادیبخش فلسطین را با فقیر کردن مردم فلسطین و ایجاد نا امیدی در میان آن ها تضعیف کند.
همچنین 6 تن دیگر از نمایندگان کنگره آمریکا درخواستی را امضا کردند که در آن دونالد ترامپ متهم است که سیاست گرسنه کردن مردم فلسطین باهدف فشار به رهبران فلسطینی برای پذیرش قرارداد موسوم به معامله قرن را اعمال کرده است.
در درخواست این 6 نماینده کنگره آمده است: بستن دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن حاکی از آن است که دولت آمریکا توجهی به روند صلح ندارد. دولت آمریکا با دیگر اقدام های خود از جمله انتقال سفارت از تل آویو به قدس نشان داد که نمی تواند میانجیگر خوبی برای تحقق صلح میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها باشد.
دولت ترامپ طی ماه های گذشته همچنین کمک های خود به «آنروا» و نیز به بیمارستان های قدس را قطع کرده است.
سازمان ها و نهادهای فلسطینی و بین المللی درخصوص تبعات تصمیمات دولت آمریکا ابراز نگرانی کردند.
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در واکنش به قطع کمک های مالی آمریکا به بیمارستان های فلسطینی در قدس، این اقدام دولت آمریکا را در ادامه تلاش های بی فایده واشنگتن برای تحمیل طرح معامله قرن ترامپ عنوان کرد.
دونالد ترامپ اخیرا اعلام کرد که اگر تشکیلات خودگردان فلسطین با طرح صلح او موسوم به معامله قرن موافقت نکند، هرگونه کمک مالی به فلسطینیان را قطع خواهد کرد.
شبک**9365**3404
منبع: ایرنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟