اختلاف نظر اعضای شورای امنیت درباره میانمار
نیویورک- شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی درباره میانمار تشکیل جلسه داد که کشورهای غربی از دولت میانمار به دلیل ارتکاب جنایات انتقاد می کردند اما چین و روسیه خواستار برخوردی واقع بینانه و حل کننده بودند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، پس از آن که دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد و کمیساریای عالی پناهندگان گزارش های خود را از وضعیت انسانی در میانمار و شرایط آوارگان آن که به کشورها همسایه پناه برده اند، ارائه دادند، نمایندگان عضو در شورای امنیت به بیان نظرات خود پرداختند.
**انگلیس :
جاناتان آلن معاون نمایندگی انگلیس در سازمان ملل گفت: وزیر خارجه انگلیس، بوریس جانسون در سفرش شخصا شاهد ترس و وحشت حاکم بر مسلمانان روهینگا بود. آنها باید بتوانند داوطلبانه و در اوج احترام به خانه های خود برگردند.
وی افزود: گزارش های زیادی از تجاوز جنسی و خشونت به این آوارگان وجود دارد که ماموران امنیتی میانمار مسئول آنها بوده اند. بنگلادش و میانمار باید با سازمان ملل و تلاش های آن همکاری کنند.
خبر در حال تکمیل است
اروپام*۱۴۲۹
ناشر:محسن طاهرزاده
آمریکا دولت سوریه را بار دیگر تهدید کرد
تهران – ایرنا - دولت آمریکا که پیش از این بارها دولت قانونی سوریه را تهدید کرده است، در بیانیه ای بار دیگر این دولت را به 'اقدامات سخت و مناسب' در پاسخ به آنچه که آن را نقض آتش بس نامید، تهدید کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، هیدر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه(به وقت محلی) با قرائت بیانیه ای افزود: همراه با روسیه و اردن به عنوان تضمین کنندگان منطقه تنش زدایی شده اتفاقات اخیر را بررسی می کند و آمریکا اقدامات مناسب و سختی را در پاسخ به تخلفات دولت سوریه انجام می دهد.
سوریه و روسیه دیروز (جمعه) با ارسال سه نامه از تروریست ها خواستند از شهرک های محجه، ابطع و داعل در شمال استان درعا خارج شوند.
رسانه های نزدیک به تروریست ها اعلام کردند که براساس این نامه ها، گروه های تروریستی یا باید از این مناطق خارج شوند و سلاح خود را تحویل دهند و یا با پیوستن به آشتی ملی در این شهرک ها بمانند.
در این نامه ها تاکید شده است که در صورت نپذیرفتن دو شیوه قبل، باید خود را برای راه حل نظامی آماده کنند.
ارتش سوریه پس از پایان یافتن نبردها به طور کامل در استان ریف دمشق و خروج آخرین عناصر مسلح وابسته به تشکیلات تروریستی وهابی داعش از اردوگاه یرموک و منطقه حجرالاسود از روز گذشته در حال آماده شدن برای عملیات بزرگ دیگری در استان درعا است.
منابع میدانی اعلام کردند که مقصد جدید ارتش سوریه منطقه درعا در جنوب سوریه در نزدیکی مرزهای اردن و همسایگی استان قنیطره واقع در مرزهای جولان اشغالی این کشور است.
این عملیات از آن جهت حائز اهمیت است که این سومین نبرد مرزی ارتش سوریه پس از پاکسازی و مسلط شدن بر تروریسم در مرزهای عراق و لبنان انجام می شود.
ارتش سوریه در صدد تسلط یافتن بر مرزهای این کشور با اردن است و این نبرد همچنین بی هیچ شک و تردیدی به تلاش های رژیم صهیونیستی برای ایجاد منطقه بی طرف در جنوب این کشور پایان خواهد داد.
اروپام**۳۲۳۴**۱۵۹۰
ترامپ چین را مقصر لغو نشست سران با کره شمالی می داند
پکن - ایرنا - دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا معتقد است که دیدارهای اخیر 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی از چین باعث شد تا لحن این کشور ناگهان در مقابل واشنگتن تغییر کند و این علت لغو دیدار سران آمریکا و کره شمالی بوده است.
به گزارش روز شنبه ایرنا ترامپ چند روز گذشته در مصاحبه هایش با خبرنگاران گفت مشخص است تحولاتی ناگهان رخ داد که لحن کره شمالی را خصمانه کرده است.
وی گفت که کره شمالی می داند چه می خواهد آنها واقعا به دنبال تغییراتی بودند تا اینکه ناگهان رویدادهایی بوقوع پیوست و باعث شد مواضع پیونگ یانگ تغییر کند.
کره شمالی در روزهای اخیر بارها شماری از مقام های آمریکا از جمله 'مایک پنس' معاون رییس جمهوری آمریکا را مورد سرزنش قرارداده و آنها را افرادی 'کودن' نامیده بود که باعث تیرگی روابط می شوند.
با این وصف اظهارات ترامپ نشان می دهد که او چین را مسبب مسایل اخیر می داند و دو دیدار کیم جونگ اون رهبر کره شمالی از چین و ملاقاتش با شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین را از علت های اصلی تغییر مواضع پیونگ یانگ دانسته است.
امروز خبرگزاری شینهوا از قول وزارت خارجه این کشور گزارش کرد که چین مایل است دیدار سران دو کشور آمریکا و کره شمالی برگزار شود و آن را برای ثبات منطقه مفید می داند.
در همین حال مقام های ناتو هم گفته اند که مواضع کره شمالی پس از دو دیدار تعجب بر انگیز رهبر کره شمالی از چین تغییر کرده است و این سازمان اوضاع را زیر نظارت دقیق دارد.
البته ترامپ به طور مستقیم نام چین را بر زبان نیاورد اما وقتی خبرنگاران گفتند که او پکن را مقصر لغو نشست سران می داند گفت که رییس جمهور چین (شی) یک پوکر باز قهار با کلاس جهانی است.
با این حال 'دونالد ترامپ' رئیس جمهور ایالات متحده در تازه ترین اظهار نظر خود گفته است دیدار برنامه ریزی شده او با 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی می تواند همچنان روز ۱۲ ژوئن برگزار شود.
آنطور که یونهاپ گزارش کرده است ترامپ افزود: ما قصد داریم ببینیم چه اتفاقی می افتد ما اکنون در حال صحبت با آنها هستیم ممکن است این نشست حتی ۱۲ ژوئن برگزار شود.
در همین حال 'مون جائه این' رییس جمهور کره جنوبی گفته است که خلع سلاح هسته ای و ایجاد رژیم دایمی صلح در شبه جزیره کره مسئولیتی تاریخی است که نمی توان آن را به تاخیر انداخت و یا ناتمام گذاشت.
آساق**۲۳۱**۱۹۰۴**
سفیر آمریکا فلسطینیان را تهدید کرد
تهران - ایرنا - «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در سرزمین های اشغالی روز جمعه با تهدید مردم فلسطین برای تن دادن به طرح موسوم به 'معامله قرن' مدعی شد: این طرح آماده است و اگر فلسطینی ها به میز مذاکره با آمریکا و اسرائیل بر نگردند، هزینه آن را خواهند پرداخت.
به گزارش پایگاه «عکا» فریدمن در مصاحبه با شبکه ۲ رژیم صهیونیستی مدعی شد: پیش بینی می شود، طرح ترامپ برای حل و فصل موضوع فلسطینی ها و اسرائیل در ماه آینده اعلام شود.
سفیر آمریکا در سرزمین های اشغالی با بیانی که سراسر جانبداری از تل آویو را نشان می داد، گفت: اگر اسرائیل طرح ما را رد کند، به انتخاب آن، احترام می گذاریم، اما به فلسطینی ها هشدار می دهیم، اگر به میز مذاکره بازنگردند، تاوان سختی را خواهند پرداخت.
اظهارات فریدمن پس از آن صورت می گیرد که «خالد مشعل» رئیس پیشین دفتر سیاسی حماس، در باره این طرح گفته بود: معامله قرن را زیر قدم های مبارزان' له خواهیم کرد.
براساس طرح معامله قرن، دولت فلسطین با مرزهای موقت شامل نیمی از کرانه باختری و نوار غزه بدون قدس اشغالی تشکیل می شود که بررسی مساله پناهندگان را نیز در بر می گیرد.
همچنین به موجب آن، فلسطینیان باید شهر قدس جدید را در روستاها و مجتمع های مسکونی کرانه باختری احداث کنند.
براساس این قرارداد، مساله امنیت و مرزهای سرزمین های اشغالی همچنان در کنترل رژیم صهیونیستی قرار خواهد داشت و شهرک سازی ها نیز تحت تاثیر مذاکرات دستیابی به راه حل نهایی باقی می ماند.
این طرح درباره ایجاد گذرگاهی برای حضور فلسطینیان در شهر قدیم قدس که مسجد الاقصی و کنیسه القیامه نیز در آن قرار دارد، برای اقامه فریضه نماز در نظر گرفته خواهد شد.
محمود عباس رئیس خود گردان فلسطین ۲۴ دی ماه ۹۶ نیز امضای فرمان انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس و اعلام پایتختی این شهر برای صهیونیست ها را به منزله پایان قرارداد سال ۱۹۹۳ اسلو (۱۳۷۲) خوانده و گفته بود: طرح آمریکایی برای پیشبرد مذاکرات سازش که دونالد ترامپ آن را «معامله قرن» خوانده «سیلی قرن» به فلسطینیان است.
شبس**۹۳۶۳*۱۶۱۳*
انفجار بمب در کانادا 15 کشته برجای گذاشت
تهران – ایرنا – انفجار بمب در یک رستوران هندی در حومه شهر تورنتو کانادا دستکم ۱۵ کشته بر جای گذاشت.
به گزارش جمعه ایرنا به نقل از رسانه های کانادایی، پلیس کانادا اعلام کرد که دو فرد مظنون وسیله ای انفجاری را در رستوران «بومبای بهل» منفجر کردند. این رستوران در «میسی سیاوگا» در حومه شهر تورنتو رخ داد.
شبکه سی.بی.سی کانادا گزارش داد، پلیس در حال جستجو برای یافتن دو مرد مظنون است که بلافاصله از صحنه حادثه گریخته اند.
بنابر اعلام منابع بیمارستانی، وضعیت سه نفر از زخمی ها وخیم است.
رستوران محل حادثه و یک میدان اطراف آن به دلایل امنیتی و برای انجام تحقیقات بیشتر تخلیه شده است.
ماه گذشته نیز یک خودرو در شهر تورنتو به میان عابران رفت که بر اثر آن ۱۰نفر کشته و ۱۵ تن زخمی شدند.
شبک**۹۴۲۳**۱۷۰۸
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن