بازار تولید کشورحلقه های گمشده دارد
شاهرود- ایرنا- نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی گفت: بازار تولید در کشور حلقه های گمشده دارد، باید مقداری از منابع را به بازرگانان بدهیم تا بازارهای خارجی را رصد کنند.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا، سید حسن حسینی شاهرودی چهارشنبه شب در نشست مشترک کارگروه تخصصی اشتغال استان و شهرستان شاهرود با بیان اینکه بیشتر مشکلات کشور نه در حوزه تولید بلکه در حوزه پساتولید است، افزود: با این روند کند کشور نمی توان در تولید و اشتغال به جایی رسید، باید همت کرد تا اشتغال رونق بگیرد.
وی با اشاره به شرایط حساس کشور در پی خروج امریکا از برجام، یادآور شد: اکنون فرصتی است که باید برای آینده برنامه ریزی کنیم؛ کم کم به توصیه های مقام معظم رهبری می رسیم که فرمودند باید به سراغ اقتصاد مقاومتی برویم.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر کارخانه ها و کارگاه های نیمه فعال و یا تعطیل کشور دوباره فعال شوند می توان بخش زیادی از مشکل اشتغال را برطرف کرد، ابراز داشت: مناطق ویژه و آزاد به این منظور ایجاد شده اند که الگویی برای دیگر مناطق باشند اما نه تنها چنین اتفاقی رخ نداد بلکه مانند دیگر نقاط کشور می شوند که برای انجام یک کار باید چندین مرتبه به مرکز استان مراجعه کنند، با این شیوه ها نمی توان شغل ایجاد کرد.
فرماندار شاهرود هم در این نشست آمار بیکاری این شهرستان را ۱۱.۸ درصد اعلام کرد و گفت: بر اساس سرشماری سال ۹۵، شاهرود بیش از هشت هزار و ۲۰۰ بیکار دارد.
سید محمدرضا هاشمی با اشاره به نام نویسی ۲ هزار و ۶۱۷ تن از جویندگان کار در سال گذشته، بیان کرد: از این تعداد، یکهزار و ۴۰۰ تن دارای مدرک دیپلم و پایین تر از آن، ۱۸۸ تن با مدرک فوق دیپلم و یکهزار و ۲۸ تن با مدرک کارشناسی بودند.
وی با بیان اینکه بازای هر هفت نفر در شاهرود یک دانشجو وجود دارد، اضافه کرد: در سال گذشته در مجموع ۸۹۶ تن از متقاضیان بکار مشغول شدند.
معاون استاندار سمنان آمار نام نویسی فروردین جویندگان کار شاهرود را ۱۷۱ تن عنوان کرد و گفت: بیشترین تعداد مربوط به گروه ۲۵ تا ۳۴ سال بوده است.
هاشمی همچنین یادآور شد: میزان تعهد اشتغال شهرستان ۲ هزار و ۲۷۶ تن بوده که بیش از این میزان اشتغال زایی شده است .
سهمیه استان سمنان در تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری۹۲۴ میلیارد ریال است که حدود ۳۳ درصد متعلق به شاهرود است.
امسال دولت تدبیرو امید برای ایجاد اشتغال پایدار تسهیلات بسیار خوبی را در سه بخش اشتغال فراگیر، روستایی و عشایری و اشتغال خانگی پیش‌بینی کرده است .
براین اساس برای اشتغال فراگیر ۲۰۰ هزار میلیارد ریال ، روستایی و عشایری ۱۲۰هزار میلیارد ریال و در بخش مشاغل خانگی هم هشت هزار میلیاردریال تسهیلات داده می شود.
همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از پیشنهاد سازمان برنامه‌ وبودجه با برداشت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ارزی برای اشتغال پایدار روستایی و عشایری موافقت کرد که تحول بسیار خوبی را در این حوزه ایجاد خواهد کرد.
شهرستان شاهرود با ۲۴۰ هزار تن جمعیت در شرق استان سمنان قرار دارد.
۷۳۵۹/۶۱۶۷
اعتبار تقاطع امام حسین 400 میلیارد ریال است
کرمانشاه - ایرنا - رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی کرمانشاه با بیان اینکه ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای اصلاح تقاطع غیرهمسطح امام حسین (ع) این شهر در نظر گرفته شده از پیشرفت ۴۵ درصدی آن خبر داد.
گروه خبری اقتصادی کامران ملکی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ۱۵ درصد این مبلغ نزدیک به ۷۰ میلیارد ریال تاکنون هزینه شده است.
وی ادامه داد: عملیات اجرایی این پروژه در اردیبهشت ماه ۹۶ آغاز شده و قرار براین است ۲ ساله به اتمام رسد ولی با پیگیری های به عمل آمده تلاش می شود کمتر از موعد مقرر انجام شود.
ملکی با تاکید براینکه هم اکنون در حال نصب عرشه های بتنی هستیم، ادامه داد: مرحله دوم به عنوان فاز اصلاحی و تکمیلی پروژه است چرا که در زمینه تردد ساکنان و وسایل نقیله آن منطقه مشکلاتی ایجاد کرده بود.
رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی کرمانشاه افزود: با تکمیل این پروژه، مشکل تقاطع رفع خواهد شد و پس از آن رسیدگی به تقاطع امام خمینی (ره) با همه توان آغاز می شود.
وی با بیان اینکه رسیدگی به آسفالت خیابانها و معابر عمومی یکی از نیازهای اصلی شهر است از اختصاص ۲۱۰ میلیارد ریال اعتبار از سوی استانداری برای این بخش خبر داد.
ملکی افزود: همچنین ۲۱۰ میلیارد ریال دیگر از سوی شهرداری به آسفالت اختصاص می یابد که در مجموع به ۴۲۰ میلیارد ریال خواهد رسید.
شهر کرمانشاه یک میلیون نفر از جمعیت استان را در خود جای داده است.
۸۰۶۶/۷۴۶۰
38میلیارد ریال برای 4 طرح آب روستایی باشت هزینه شد
گچساران - ایرنا - رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی باشت گفت: ۳۸ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای چهار طرح آب روستایی این شهرستان از سال ۱۳۹۶ تاکنون هزینه شده است.
گروه خبری اقتصادی امین محمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اعتبار برای اصلاح شبکه ۳۳ روستا و توسعه زیرساخت‌های آب در روستاهای تلخاب بیدک، برغون، گروس و تلمویزی هزینه شده است.
وی بیان کرد: نیمی از این اعتبار از بودجه بنیاد برکت و بقیه از محل اعتبارات استانی تأمین می‌شود.
رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی باشت تصریح کرد: طرح آبرسانی روستاهای گروس،برغون و سرابنیز ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ۱۴ میلیارد ریال اعتبار برای آن هزینه شده است.
محمدی ابراز داشت: با بهره برداری از این طرح در تابستان امسال ۴۰۰ خانوار از مزایای آن بهره مند خواهند شد.
محمدی گفت: طرح آبرسانی روستاهای تلمویزی و آلکون با پنج میلیارد ریال اعتبار و ۹۰درصد پیشرفت فیزیکی نیز به زودی بهره برداری خواهد شد.
محمدی تصریح کرد:اصلاح شبکه آبرسانی ۳۳ روستای باشت هم اکنون ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان سال جاری بهره برداری خواهد شد.
رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی باشت افزود: طرح آبرسانی روستاهای پزین و تلخ آب بیدک مطالعات آن انجام شده و به زودی عملیات اجرایی آن با ۱۵میلیارد ریال اعتبار شروع خواهد شد.
محمدی گفت: در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها بیش از ۲ هزار خانوار روستایی شهرستان از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره مند خواهند شد.
محمدی اظهار داشت: آب آشامیدنی سه هزار و ۵۰۰ خانوار روستایی این شهرستان از ۱۶ حلقه چاه آهکی تأمین می‌شود.
شهرستان ۲۴ هزار نفری باشت در جنوب شرقی کهگیلویه و بویراحمد ۱۱۵ روستا و آبادی دارای سکنه با ۱۴ هزار نفر جمعیت است.
شهر ۱۰ هزار نفری باشت مرکز شهرستان باشت در ۱۱۰ کیلومتری یاسوج واقع شده است.
۸۱۴۳/۱۶۶۲
سیل 173میلیارد ریال به کشاورزی خراسان شمالی خسارت زد
بجنورد- ایرنا- رییس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: سیل و تگرگ چند روز اخیر، ۱۷۳ میلیارد ریال به بخش کشاورزی این استان خسارت وارد کرد که بیشترین آن به علت سیلاب با حدود ۱۵۸ میلیارد ریال بود.
گروه خبری اقتصادی عبدالحسین نامور شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیشترین خسارت وارد شده به بخش کشاورزی را مربوط به شهرستان های راز و جرگلان به مبلغ ۵۷ میلیارد و ۶۷۳ میلیون ریال و مانه و سملقان با ۵۳ میلیارد و ۱۲۱ میلیون ریال دانست.
وی با بیان اینکه بیشترین خسارت سیل و تگرگ به بخش زراعت در سطح سه هزار و ۱۶۶ هکتار به مبلغ ۱۱۹ میلیارد و ۴۲۱ میلیون ریال بوده است افزود: همچنین به تاسیسات و امور زیربنایی ۳۱ میلیارد و ۴۸ میلیون ریال خسارت وارد شد.
رییس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: بر اثر سیل و تگرگ محصولات انگور، گردو، گلابی، گیلاس، گندم، جو، پنبه و برنج خسارت دیدند.
استان خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع شده که هر سال تابستان با سیلاب های شدید روبه رو است که سال گذشته بر اثر حوادث طبیعی ۴ هزار و ۷۸۰ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی وارد شد.
خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح حدود ۴۰ هزار هکتار باغ و مابقی زراعت است.
۷۱۸۶/ ۶۰۴۲
اختلال ارتباط تلفنی در سه مرکز مخابراتی تهران از فردا
تهران- ایرنا- ارتباط تلفنی مرکزهای مخابراتی سلمانی فارسی، اشرفی اصفهانی و دکتر حسابی تهران برای انجام عملیات کابل برگردان با هدف توسعه شبکه کابلی از فردا (یکشنبه) مختل می شود.
گروه خبری اقتصادی به گزارش شنبه مخابرات منطقه تهران، ارتباط تلفنی مشترکان در مرکز مخابرات سلمان فارسی با پیش شماره های ۲۲۰۶ تا ۲۲۰۹، ۲۲۳۴ تا ۲۲۳۸، ۲۲۱۱ تا ۲۲۱۴، ۲۶۷۴، ۲۶۷۶و ۲۶۳۵ در محدوده خیابان های سرو غربی، میدان کتاب و سرو- نبش آسمان ها مختل می شود.
در مرکز مخابرات اشرفی اصفهانی با پیش شماره های ۳۳۰۵ تا ۳۳۱۰، ۳۳۱۶ تا ۳۳۱۹ در محدوده خیابان های شهید پورعبدی، شهید جعفری، شهید کندی و شهید واضحی فرد اختلال ارتباطی ایجاد می شود.
در محدوده مرکز مخابرات دکتر حسابی (مارلیک) با پیش شماره های ۶۵۱۰ تا ۶۵۱۲، ۶۵۱۴ تا ۶۵۱۷، ۶۵۱۹، ۶۵۵۹، ۶۵۳۹و۳۹۶۱ ارتباط تلفنی به مدت ۷۲ ساعت با اختلال همراه است.
در عملیات کابل برگردان، کابل های قدیمی و مسی با فیبر نوری تعویض می شود.
انتقال داده با سرعت بیشتر، قیمت ارزان تر، ظرفیت بالاتر، جلوگیری از تداخل هنگام عبور سیگنال های الکتریکی، مصرف پایین برق و پایداری شبکه از مزیت های کابل های فیبرنوری نسبت به کابل های مسی است.
البته کابل برگردان همیشه به معنی تعویض کابل ها نیست، بلکه به مجموعه تغییرات روی بستر مخابراتی که سبب قطع ارتباط مشترک شود نیز گفته می شود.
آخرین گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حاکی است، ضریب نفوذ تلفن ثابت کشور در بازه زمانی آغاز سال ۱۳۸۶ تا پایان شهریورماه پارسال در حالی به رقم ۳۸.۶۹ درصد رسید که در سال ۱۳۹۵ این ضریب ۳۳.۴۳درصد و در پایان خردادماه پارسال ۳۸.۶۱ درصد بود.
شمار تلفن های ثابت دایری کشور تا پایان سال۱۳۹۵، ۳۰ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۶۳۳ شماره بود و خردادماه پارسال به ۳۰ میلیون و ۵۹۰ هزار و ۳۲۳ شماره رسید.
افزایش ضریب نفوذ تلفن ثابت به عدد ۳۸.۶۹ نشان دهنده آن است که با وجود توسعه تلفن همراه در کشور و توزیع بیش از ۱۶۵ میلیون سیم کارت، هنوز تلفن ثابت جایگاه خود را در بین مردم از دست نداده و همچنان یکی از اصلی ترین وسایل ارتباطی مردم با یکدیگر است.
شمار مشترکان پهن باند ثابت کشور تا پایان اسفندماه سال۱۳۹۵، ۹ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۲۳ مشترک بود که در پایان شهریورماه پارسال به ۱۰ میلیون و ۴۹۰ هزار و ۱۱۸مشترک رسید.
آمار تلفن های همگانی کشور نیز تا پایان سال ۱۳۹۵ حدود ۱۱۵هزار و ۷۶۴ دستگاه بود که تا پایان خردادماه پارسال به ۱۱۵ هزار و ۵۵۰ دستگاه رسید و این امر نشانگر کاهش شمار دستگاه های تلفن همگانی در کشور در رقابت با تلفن همراه است.
شمار روستاهای دارای تلفن خانگی بر پایه آخرین گزارش دفتر بررسی های فنی معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به ۴۸ هزار و ۹۷۶ روستا رسید.
آخرین آمار دفتر بررسی های فنی معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شهریورماه پارسال منتشر شده و تاکنون به روز نشده است.

اقتصام*۲۰۷۸*۱۹۶۱*
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن