خروج آمریکا از برجام خللی در فعالیت اقتصادی ما نداشت
کیش - ایرنا - مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: تصمیم اخیر ترامپ رییس جمهوری آمریکا و خروج از برجام، خللی در فعالیت های اقتصادی ما ایجاد نکرد.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا، مرتضی بانک چهارشنبه شب در مراسم بهره برداری از ۲ مجتمع مسکونی دهکده ساحلی خلیج فارس در جزیره کیش افزود: ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با خروج از برجام، انتظار داشت که بحران روحی و روانی برای کشور و بویژه فعالان اقتصادی و مردم ما ایجاد کند و به خیالی واهی گمان می برد که فردای بعد از خروج از برجام، کشور ایران دچار آشفتگی خواهد شد.
وی اظهار کرد: اما مردم ما به طور کامل این تحلیل و انتظار واهی ترامپ را نقش بر آب کردند و با هوشیاری ، آگاهی ، همراهی و همدلی بیشتر، عادی از کنار این تصمیم رییس جمهوری آمریکا عبور کردند.
مشاور رئیس جمهوری تاکید کرد: باید به این مردم و ملت افتخار کرد و خدمتگزار آنها بود و اجازه ندهیم این اتحاد و همدلی با بحران‌های خارجی و برخی تندروی ها مخدوش شود.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: ملت، دولت و نظام ما آنچنان هماهنگ و متحد هستند که این توطئه ها را خنثی می کنند.
وی تصریح کرد: گر چه ممکن است این رفتارهای زشت و بدور از منطق بین المللی دولتمردان آمریکا برخی از فعالیت های ما را با مشکلاتی عادی مواجه کند اما با وحدت و کوشش بیشتر ، کشور و نظام ما در راستای اهداف متعالی این مرحله را سپری خواهد کرد.
بانک گفت: نتایج مذاکرات نمایندگان دیپلماسی کشور ما که به تازگی انجام شده، موید آن است ، آنگونه که آمریکا علاقمند بود، افکار بین المللی برای ایجاد مشکل و مسئله در مسیر نظام اسلامی همراه و کار ساز نبوده است.
وی اضافه کرد: بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی و چین و روسیه نیز تداوم همراهی با اصل برجام و پایبندی به تعهدات آن را مطرح می‌کنند که این خود نشان می‌دهد، توطئه هایی که عربستان و رژیم صهیونیستی به سرکردگی آمریکا برای فروپاشی اقتصاد ما در سر داشتند ، نقش بر آب شد.
مشاور رییس جمهوری تاکید کرد: خبرهای رسیده نشان دارد که مذاکرات خوب و روشنی میان نمایندگان تیم دیپلماسی کشورمان با طرفین اروپایی صورت گرفته و گام‌های بعدی برای ترسیم چارچوب‌های رفع موانع برجام نشان می دهد که از این گردنه سخت عبور خواهیم کرد.
وی تاکید کرد: اجازه نخواهیم داد عنصری مثل ترامپ با عقبه زشت خود که در چارچوب مناسبات سیاسی و بین المللی جایگاهی ندارد به همراه یک عده افراد تندرو که از ریشه با نظام اسلامی مشکل دارند، علیه ما توطئه کنند.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: برنامه‌های خوبی در مناطق آزاد و بویژه جزیره کیش انجام شده است.
بانک تصریح کرد: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و تیم همراه وی نیز آسیب شناسی کامل و فنی را از مسائل مربوط به پروژه ها و مشکلات در این جزیره استخراج و برنامه‌های مناسبی را برای رفع آنها نیز پیش‌بینی کرده‌اند.
وی گفت: مدیران سازمان منطقه آزاد کیش برای پیشبرد اهداف استراتژیک این منطقه از خلیج همیشه فارس برنامه‌هایی را در دستور کار دارند که در آینده نزدیک شاهد شکوفایی بیش از پیش جزیره کیش خواهیم بود.
وی خاطر نشان کرد: برای تبدیل شدن جزیره کیش به بستری مناسب برای گردشگران، مردم جزیره و فعالان اقتصادی خوشبین هستیم .
وی تاکید کرد: با حضور مدیران تلاشگر این جزیره امیدوار هستیم که شرایط توسعه در کیش برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌شود و بزودی این جزیره زیبا به عنوان یکی از مقاصد گردشگری ، فنی و صنعتی همراه با حفظ محیط زیست و یکی از بخش های پولی و مالی کشور مطرح گردد.
به گزارش ایرنا در ادامه این مراسم با حضور مرتضی بانک، ابراهیم انصاری لاری مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش و جمعی از مسوولان این جزیره، مجتمع های مسکونی سرو ۴ و ۵ دهکده ساحلی خلیج فارس جزیره کیش پس از ۱۴ سال آغاز ساخت، بهره برداری رسید.
سالانه بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی از این جزیره مرجانی بازدید و از ظرفیت های مختلف طبیعی ، تفریحی و گردشگری آن استفاده می کنند.
جزیره کیش با مساحت ۹۱.۵ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۴۰ هزار نفر در ۱۸ کلیومتری کرانه جنوبی ایران در محدوده شمالی آب های نیلگون خلیج فارس واقع است.
۶۹۹۳
90 درصد اعتبارات طرح های ملی قزوین تخصیص یافت
قزوین-ایرنا-رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی قزوین گفت: ۹۰ درصد اعتبارات طرح های ملی استان برای سال جاری تخصیص یافته اند.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا، ابوالفضل یاری روز پنجشنبه در نشست شورای برنامه ریزی استان قزوین افزود: تا سال ۹۶ در بودجه ریزی استان از سبک و مدل خاصی بر اساس شاخص های کمی استفاده می شد اما در سال جاری متغیرهای کیفی و نظرات مدیران نیز به این مدل اضافه شد.
وی اضافه کرد: هم اکنون مبنای علمی و خاصی برای بودجه ریزی در استان برای اولین بار طراحی شده است تا نظرات مدیران نیز برای تخصیص بودجه در نظر گرفته شود.
یاری افزود: با تلاش و پیگیری نمایندگان مجلس و مسئولان استان بودجه پروژه انتقال آب از سد طالقان به شکل معجزه آسایی تغییر کرد که به موجب آن هفتاد درصد بودجه این طرح توسط دولت و ۳۰ درصد توسط بخش خصوصی تامین می شود.
این مسئول ادامه داد: همچنین ۱۴۰ میلیارد ریال برای اجرای فاضلاب شهرهای شال و آوج و تاکستان توسط نمایندگان مردم بوئین زهرا و تاکستان به استان ابلاغ شد که باید از زحمات آنان در این خصوص قدردانی کرد.
یاری همچنین گفت: برای چند پروژه در آوج نیز اعتبارات خاصی در بودجه سال جاری تخصیص یافته است که نقش موثری در شکوفایی این شهرستان ایفا خواهد کرد.
وی اضافه کرد: سال گذشته در اعتبارات هزینه ای کلان استان رشد داشته و رتبه اول کشور را به دست آوردیم و دستگاه های اجرایی را با هزینه های بسیار کمتری مدیریت کردیم.
یاری همچنین گفت: حداقل اضافه کاری و میزان پاداش کارمندان ۵۰ ساعت و سه میلیون ریال در نظر گرفته شده است.
رییس سازمان برنامه و بودجه استان قزوین با اشاره به طرح های اولویت دار استان،گفت: طی نشست با استاندار ، شورای معاونان و مجمع نمایندگان استان طرحهای اقتصادی از قبیل طرح گردشگری یله گنبد،مرمت و بازسازی دولتخانه صفوی، ساماندهی پوشش ایستگاه های صدا و سیما ، مستند سازی آثار فاخر،نصب کنتورهای هوشمند آب،طرح شتابگر ملی و ساماندهی اردوگاه های آموزش و پرورش به عنوان طرح های اولویت دار استان برای تکمیل در سال جاری انتخاب شده اند.
وی همچنین از طرح ساخت استخر در آوج خبر داد و خاطر نشان کرد: این نقطه تنها شهرستان استان است که استخر ندارد و یک پروژه نیمه کاره استخر در آن وجود دارد که امیدواریم به هرشکل برای تکمیل آن در سال جاری اقدام شود.
۶۱۰۱*۳۰۱۳
شرایط اقتصادی کنونی کشور نیازمند حفظ اتحاد است
زنجان - ایرنا - نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: شرایط اقتصادی کنونی کشور نیازمند حفظ اتحاد و دوری از ایجاد هر نوع حاشیه است.
گروه خبری اقتصادی فریدون احمدی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این روزها باید حاشیه ایجاد نکرد، موانع را مرتفع ساخت و بستر اشتغال و صادرات را فراهم کرد.
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در کنار حفظ انسجام فعالان اقتصادی، دولت هم باید حمایت کند و مجلس در کنار تولیدکنندگان است تا تولید آسیبی نبیند.
احمدی تاکید کرد: باید این شرایط را مدیریت کرد تا ماه های آتی که شرایط سختی پیش روی کشور قرار دارد، سپری شود و مشکلی در تولید به وجود نیاید.
نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گرفتاری بخش تولیدی را بسیار و قابل توجه خواند و گفت: این موضوع در مورد صنایع معدنی زنجان هم صدق می کند و آنان هم گرفتار هستند.
وی به برگزاری نشستی برای بررسی مشکلات صنایع معدنی زنجان اشاره کرد و این مشکلات را مربوط به تامین ماده معدنی، مسائل مربوط به بورس، ارز، صادرات و واردات خاک و نگرانی از فضای کسب و کار برشمرد.
احمدی تصریح کرد: امروز تولید به شدت نگران وضعیت کسب و کار کشور است و فعالان اقتصادی و صنعتی خواستار این هستند که علاوه بر مشکلات کنونی مانع جدید پیش روی آنان قرار نگرفته و دست و بال آنان بسته نشود.
۵۵ درصد اشتغال صنعتی زنجان مربوط به صنایع معدنی سرب و روی است.
۳۰۰۱/۸۰۶۸
کنترل کالاها در مرز با تعامل مناطق آزاد و گمرک انجام می شود
تهران- ایرنا- دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به یکپارچه شدن سامانه گمرک ایران و گمرک مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: از این پس، کنترل کالاها در مبادی ورودی و خروجی با تعامل و همکاری سازمان های مناطق آزاد و گمرک ایران انجام می شود.
گروه خبری اقتصادی «مرتضی بانک» روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: طبق توافق انجام شده میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور و گمرک ایران، فرآیند ورود و خروج کالا در این مناطق در سامانه ثبت و ضبط می شود.
وی گفت: مناطق آزاد در دولت دوازدهم همکاری با همه دستگاه ها و نهادها را در دستور کار قرار داده و مکلف به انجام تعهدات هستند.
بانک، حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی، توسعه صادرات کالای تولیدی و صادرات مجدد، جذب سرمایه گذاری خارجی، گسترش فعالیت شرکت های دانش بنیان و فناور و حمایت از تولید کالای ایرانی با رویکرد صادرات و ایجاد پنجره واحد خدمات سرمایه گذاری را از اهداف مهم و اولویت دار مناطق آزاد در دولت دوازدهم برشمرد.
وی تاکید کرد: مجموعه دبیرخانه شورایعالی مناطق و سازمان های مناطق آزاد، مبنای ورود و خروج کالا را بر نظارت و شفاف سازی قرار داده و همه فرآیندهای قانونی ورود و خروج کالا در این مناطق تحت نظارت گمرک ایران انجام می شود.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: همانگونه که رئیس کل گمرک ایران نیز اعلام کرد، با وجود نظارت ها و حضور گمرک در مبادی ورودی و خروجی، مفهوم قاچاق از مناطق آزاد بی معنا خواهد بود.
مشاور رئیس جمهوری ادامه داد: وقتی فرضیه ای از شروع، پایه نادرست داشته باشد، نتیجه تحلیل های آن نیز اشتباه خواهد بود؛ فرضیه قاچاق از مناطق آزاد نیز از ابتدا نادرست بود؛ حتی رئیس کل گمرک نیز دیروز در تائید این مطلب، اعلام کرد که از مبادی رسمی و مناطق آزاد، کالایی قاچاق نمی شود.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ایجاد رقابت اقتصادی را نیازمند سلامت و شفافیت دانست و افزود: مفهوم منطقه آزاد یعنی فعالیتی مبتنی بر رقابت اقتصادی که اگر خوب شکل بگیرد، برای سایر بخش ها نیز الگو خواهد بود.
به گزارش ایرنا، اکنون ایران هفت منطقه آزاد تجاری - صنعتی شامل کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو و ۶۴ منطقه ویژه اقتصادی دارد و لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی جدید نیز از سوی دولت به مجلس ارایه شده که مراحل پایانی بررسی این پیشنهاد در مجلس در حال انجام است.
اقتصام **۱۰۷۰**۲۰۲۳
رقابت پذیری بدون بهره وری بالا امکانپذیر نیست
تهران- ایرنا- نایب رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی با اعلام اینکه در ۵۰ سال اخیر شاخص بهره وری در کشور صفر بوده است، تاکید کرد: رقابت پذیری بدون بهره وری بالا امکانپذیر نیست. گفت: حمایت از کالای ایرانی و رقابت پذیرکردن آن، نیازمند بهره ورکردن کالاست.
گروه خبری اقتصادی به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حسین سلاح ورزی» روز سه شنبه در مراسم بزرگداشت روز ملی بهره وری در اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران، افزود: در حالی وضعیت بهره وری در کشور با وضعیت کنونی همراه است که در هدف‌گذاری ها مقرر شده یک سوم رشد اقتصادی کشور از بهره وری باشد.
وی با بیان اینکه بسیاری از بحران ها در کشور، به نبود بهره وری در این حوزه است، توضیح داد: برای نمونه بحران آب کشور به مصرف بی رویه و بدون بهره وری اصولی در حوزه کشاورزی برمی گردد.

** ۸۵ درصد اقتصاد کشور در اختیار دولت و شبه دولتی ها
به گزارش ایرنا در این مراسم، «فرشید شکر خدایی» دبیر جشنواره ملی بهره وری نیز با ارایه گزارشی از نهمین جشنواره بهره وری گفت: در این جشنواره یک هزار و۸۰۰ شرکت حضور داشتند.
وی درباره بهره وری و وضعیت آن در کشور نیز گفت: براساس اهداف برنامه چهارم و پنجم توسعه، قرار بود یک سوم از رشد اقتصادی کشور از طریق بهره وری محقق شود اما طبق آمار این هدف محقق نشده است.
وی افزود: در ایران، هشت میلیون نفر به عنوان کارمند و شاغل در بخش دولتی به صورت ثابت کار می کنند، بدون آنکه سیستمی برای تشویق و اجرای وظایف بهتر برای آنها باشد؛ این موضوع بهره وری آنان را کاهش می دهد.
شکر خدایی با اعلام اینکه ۸۵ درصد از اقتصاد کشور در اختیار بخش دولتی و شبه دولتی است، اضافه کرد: راه اندازی سیستم های اثربخش در پرداخت پاداش های بهره وری در سازمان های دولتی و شبه دولتی و پرهیز از سیاسی کاری در این سازمان‌ها، خصوصی سازی واقعی در کشور، جلوگیری از رانت‌های اقتصادی و افزایش فضای رقابتی در بخش‌های مختلف اقتصاد می‌تواند راه هایی برای ارتقای بهره وری در اقتصاد کشور باشد.
به گزارش ایرنا، در مراسم نهمین جشنواره ملی بهره‌وری و بزرگداشت روز ملی بهره وری، لوح های تقدیر به شرکت های برتر اعطا و از بهره برترین مدیران ارشد شرکت های ایرانی نیز قدردانی شد.
اقتصام *۹۱۳۲*۱۰۷۰**۲۰۲۳
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن