تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

خروج آمریکا از برجام خللی در فعالیت اقتصادی ما نداشت


کیش - ایرنا - مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: تصمیم اخیر ترامپ رییس جمهوری آمریکا و خروج از برجام، خللی در فعالیت های اقتصادی ما ایجاد نکرد.
خروج آمریکا از برجام خللی در فعالیت اقتصادی ما نداشت
به گزارش ایرنا، مرتضی بانک چهارشنبه شب در مراسم بهره برداری از 2 مجتمع مسکونی دهکده ساحلی خلیج فارس در جزیره کیش افزود: ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با خروج از برجام، انتظار داشت که بحران روحی و روانی برای کشور و بویژه فعالان اقتصادی و مردم ما ایجاد کند و به خیالی واهی گمان می برد که فردای بعد از خروج از برجام، کشور ایران دچار آشفتگی خواهد شد.
وی اظهار کرد: اما مردم ما به طور کامل این تحلیل و انتظار واهی ترامپ را نقش بر آب کردند و با هوشیاری ، آگاهی ، همراهی و همدلی بیشتر، عادی از کنار این تصمیم رییس جمهوری آمریکا عبور کردند.
مشاور رئیس جمهوری تاکید کرد: باید به این مردم و ملت افتخار کرد و خدمتگزار آنها بود و اجازه ندهیم این اتحاد و همدلی با بحران‌های خارجی و برخی تندروی ها مخدوش شود.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: ملت، دولت و نظام ما آنچنان هماهنگ و متحد هستند که این توطئه ها را خنثی می کنند.
وی تصریح کرد: گر چه ممکن است این رفتارهای زشت و بدور از منطق بین المللی دولتمردان آمریکا برخی از فعالیت های ما را با مشکلاتی عادی مواجه کند اما با وحدت و کوشش بیشتر ، کشور و نظام ما در راستای اهداف متعالی این مرحله را سپری خواهد کرد.
بانک گفت: نتایج مذاکرات نمایندگان دیپلماسی کشور ما که به تازگی انجام شده، موید آن است ، آنگونه که آمریکا علاقمند بود، افکار بین المللی برای ایجاد مشکل و مسئله در مسیر نظام اسلامی همراه و کار ساز نبوده است.
وی اضافه کرد: بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی و چین و روسیه نیز تداوم همراهی با اصل برجام و پایبندی به تعهدات آن را مطرح می‌کنند که این خود نشان می‌دهد، توطئه هایی که عربستان و رژیم صهیونیستی به سرکردگی آمریکا برای فروپاشی اقتصاد ما در سر داشتند ، نقش بر آب شد.
مشاور رییس جمهوری تاکید کرد: خبرهای رسیده نشان دارد که مذاکرات خوب و روشنی میان نمایندگان تیم دیپلماسی کشورمان با طرفین اروپایی صورت گرفته و گام‌های بعدی برای ترسیم چارچوب‌های رفع موانع برجام نشان می دهد که از این گردنه سخت عبور خواهیم کرد.
وی تاکید کرد: اجازه نخواهیم داد عنصری مثل ترامپ با عقبه زشت خود که در چارچوب مناسبات سیاسی و بین المللی جایگاهی ندارد به همراه یک عده افراد تندرو که از ریشه با نظام اسلامی مشکل دارند، علیه ما توطئه کنند.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: برنامه‌های خوبی در مناطق آزاد و بویژه جزیره کیش انجام شده است.
بانک تصریح کرد: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و تیم همراه وی نیز آسیب شناسی کامل و فنی را از مسائل مربوط به پروژه ها و مشکلات در این جزیره استخراج و برنامه‌های مناسبی را برای رفع آنها نیز پیش‌بینی کرده‌اند.
وی گفت: مدیران سازمان منطقه آزاد کیش برای پیشبرد اهداف استراتژیک این منطقه از خلیج همیشه فارس برنامه‌هایی را در دستور کار دارند که در آینده نزدیک شاهد شکوفایی بیش از پیش جزیره کیش خواهیم بود.
وی خاطر نشان کرد: برای تبدیل شدن جزیره کیش به بستری مناسب برای گردشگران، مردم جزیره و فعالان اقتصادی خوشبین هستیم .
وی تاکید کرد: با حضور مدیران تلاشگر این جزیره امیدوار هستیم که شرایط توسعه در کیش برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌شود و بزودی این جزیره زیبا به عنوان یکی از مقاصد گردشگری ، فنی و صنعتی همراه با حفظ محیط زیست و یکی از بخش های پولی و مالی کشور مطرح گردد.
به گزارش ایرنا در ادامه این مراسم با حضور مرتضی بانک، ابراهیم انصاری لاری مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش و جمعی از مسوولان این جزیره، مجتمع های مسکونی سرو 4 و 5 دهکده ساحلی خلیج فارس جزیره کیش پس از 14 سال آغاز ساخت، بهره برداری رسید.
سالانه بیش از یک میلیون و 700 هزار گردشگر داخلی و خارجی از این جزیره مرجانی بازدید و از ظرفیت های مختلف طبیعی ، تفریحی و گردشگری آن استفاده می کنند.
جزیره کیش با مساحت 91.5 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 40 هزار نفر در 18 کلیومتری کرانه جنوبی ایران در محدوده شمالی آب های نیلگون خلیج فارس واقع است.
6993
منبع: ایرنا

شریعتمداری برای تسویه بدهی ارزی تولیدکنندگان نامه نوشت


تهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از تولید داخل، پیشنهادهایی را برای اصلاح روش تسویه حساب واحدهای تولیدی کوچک، متوسط و بزرگ را که سقف بدهی ارزی آنها 30 میلیون یورو باشد، به وزارت اقتصاد ارسال کرد.
شریعتمداری برای تسویه بدهی ارزی تولیدکنندگان نامه نوشت
به گزارش ایرنا، «محمد شریعتمداری» 25 شهریورماه در نامه ای به «سید رحمت اله اکرمی» سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهادهایی را برای اصلاح آیین نامه اجرایی ماده 20 قانون رفع موانع تولید ارایه کرد که بر اساس این نامه، برآیند برگزاری جلسات متعدد با بانک مرکزی، سایر بانک ها و وزیر اقتصاد بوده است.
در این نامه پیشنهاد شده واحدهای بزرگ که اصل بدهی ارزی آنها بیشتر از 30 میلیون یورو با احتساب نرخ سود ارزی مندرج در قرداد به نرخ روز گشایش اعتبار، تبدیل به ریال شده و در اقساط پنج ساله با سود مستقل 15 درصد محاسبه و دریافت شود.
همچنین برای واحدهای کوچک و متوسط نیز اصل بدهی ارزی تا سقف 30 میلیون یورو بدون احتساب نرخ سود ارزی مندرج در قرداد به نرخ روز گشایش اعتبار، تبدیل به ریال شده، پس از تنفس 2 ساله بدون سود در اقساط پنج ساله با سود مستقل 15 محاسبه و دریافت شود.
این پیشنهادات برای تعیین تکلیف تسهیلات ارزی اعطایی از حساب ذخیره ارزی آن دست از واحدهای تولیدی بخش خصوصی است که نسبت به واردات ماشین آلات، تجهیزات و مواد اولیه اقدام کرده اند.
همچنین پیشنهاد شد شرایط مذکور به سایر تسهیلات اعتباری ارزی نیز تسری یابد.
به گزارش ایرنا ماده 20 قانون رفع موانع تولید به تسویه بدهکاران ارزی اختصاص دارد که به دلیل نوسان ارزی مکان بازپرداخت بدهی خود را ندارند.
بر این اساس دولت موظف است نسبت به تعیین تکلیف نرخ و فرآیند تسویه بدهکاران ارزی از محل حساب ذخیره ارزی به دولت به شکلی که زمان دریافت ارز، زمان فروش محصول یا زمان تکمیل طرح(حسب مورد)، نوع کالا(نهایی، واسطه ای یا سرمایه ای) وجود یا نبود محدودیت های قیمت گذاری توسط دولت و رعایت ضوابط قیمت گذاری و عرضه توسط دریافت کننده تسهیلات، وجود یا نبود منابع ارزی در زمان درخواست متقاضی لحاظ شده باشد، ظرف مدت شش ماه پس از تصویب این قانون اقدام کند.
از آنجا که آیین نامه اجرایی این ماده از قانون در دولت به تصویب رسیده، اصلاح آن باید به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و با مشارکت بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه به دولت پیشنهاد شود و به تصویب هیات وزیران برسد.
اقتصام**9132*2025
منبع: ایرنا

شهرهای زیر 50 هزار نفر جمیعت قزوین توسعه می یابند


قزوین – ایرنا – معاون امور عمرانی استاندار قزوین گفت: با اختیاراتی که وزارت کشور به استان‌ها محول کرده است توسعه و تغییر چهره شهرهای زیر 50 هزار نفر جمعیت در دستور کار قرار دارد.
شهرهای زیر 50 هزار نفر جمیعت قزوین توسعه می یابند
به گزارش ایرنا، علی فرخزاد روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری شهر اسفرورین افزود: مدیران باید اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند تا هرچه سریعتر شاهد تحول در چهره شهرهای زیر 50 هزار نفر جمعیت در استان باشیم.
وی با اشاره به نگاه مثبت دولت برای توسعه و آبادانی روستاها افزود: سال گذشته 50 میلیارد ریال اعتبار عمرانی به روستاهای استان اختصاص یافت که در 6 ماه سالجاری نیز این اعتبار با افزایش چند درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 28 میلیارد ریال به دهیاری‌ها پرداخت شد.
فرخزاد با اشاره به اعتبارت تخصیص یافته به شهر اسفرورین گفت: طبق آمارها سال گذشته از محل ارزش افزوده 22 میلیارد ریال و همچنین از محل تبصره 39 و سایر ردیف‌های قانونی 14 میلیارد ریال اعتبار به شهر اسفرورین اختصاص یافت.
وی افزود: در 6 ماه امسال نیز 12 میلیارد ریال اعتبار به شهرداری این شهر پرداخت شد تا پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی و آبادانی این شهر سریعتر به مرحله بهره برداری برسد.
معاون امور عمرانی استاندار قزوین گفت: امسال 330 میلیارد ریال تسهیلات ساخت و ساز به اسفرورین و روستاهای اطراف اختصاص داده شده است که گامی موثر در پیشرفت و آبادانی این شهر به شمار می‌رود.
فرخزاد خاطرنشان کرد: آسفالت جاده اک به تاکستان که از درخواست های اهالی منطقه بود از محل اعتبارات ملی در حال انجام است.
این مقام مسئول اضافه کرد: 100 درصد شبکه جمع‌آوری فاضلاب در اسفرورین انجام شده و تنها خط انتقال و تصفیه خانه این طرح باقی مانده است که به زودی به مرحله اجرا می رسد.
معاون امور عمرانی استاندار قزوین با اشاره به حوادث غیر مترقبه مانند طوفان و سیل که در سالهای گذشته به این شهر خسارت زده بود ادامه داد: تاکنون 30 درصد اعتبارات بحران این منطقه پرداخت شده و تخصیص باقی مانده نیز در دست بررسی و پیگیری است.
شهر اسفرورین از توابع شهرستان تاکستان در 55 کیلومتری شهر قزوین واقع شده است.
قزوین 25 شهر و 19 بخش دارد.
9505* 6101
منبع: ایرنا

شرایط کنونی اقتصاد کشور نیازمند برنامه جدید است


سمنان- ایرنا- نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی گفت: اقتصاد ایران که پس از برجام در مسیر درستی بود، پس از شوک ناشی از خروج ترامپ، به برنامه ریزی جدید نیاز دارد.
شرایط کنونی اقتصاد کشور نیازمند برنامه جدید است
احمد همتی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: رفتارهای ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در مسایل مختلف، برای خودش و دنیا تبعاتی به همراه داشته است.
وی با اشاره به خروج ترامپ از توافق برجام، تاکید کرد: این اقدام شوکی به اقتصاد وارد کرد که برای خنثی کردن آن همه باید دوباره تلاش کنیم.
نماینده سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در شرایط کنونی اقتصادی برخی جوسازی ها با هدف جدا کردن مردم و مسوولان خطرناک است.
وی اضافه کرد: جدا دانستن مردم و مسوولان در شرایط کنونی صحیح نیست، زیرا هر سه قوا پای کار هستند و تلاش شبانه روزی دارند.
همتی گفت: این جوسازی که مسوولان را یک طرف و مردم را طرف دیگر جلوه می دهند درست نیست، مسوولان و مردم در شرایط کنونی اقتصادی جدا از هم نیستند.
وی با اشاره به اینکه پس از برجام با مراودات خارجی شرایط اقتصادی کشور رو به بهبود بود ولی خروج ترامپ شوک وارد کرد، افزود: باید برای تعادل دوباره در بازار تلاش شود.
به گفته وی، راه برون رفت از شرایط کنونی داشتن امید و برنامه ریزی اقتصادی است تا دوباره به آرامش اقتصادی گذشته بازگردیم.
نماینده سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اقتصاد کشور از خروج آمریکا از برجام شوکه و متضرر شد، به همین خاطر، قدرت خرید حقوق بگیران در کشور نصف شده است.
وی با بیان اینکه مسوولان کشور درباره مسایل مختلف بی تفاوت نیستند و پای کار هستند، تاکید کرد: آمریکایی که با ما در این ماجرا طرف شده، اقتصاد و رسانه های دنیا را در اختیار دارد و با این ابزار به جنگ با جمهوری اسلامی آمده است.
همتی یادآور شد: در شرایط کنونی یک راه بیشتر نداریم و آن این است که امیدوار باشیم و برنامه ریزی دوباره داشته باشیم زیرا راه دومی وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه دنیا متوجه قلدری و سلطه طلبی ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شده است، ادامه داد: پیمان های نظامی و اقتصادی برخی قدرت های مستقل دنیا در نتیجه همین مساله است.
وی بیان کرد: کشورهای مستقل دنیا فهمیده اند اگر در برابر آمریکا با هم متحد نباشند، فردی مانند ترامپ همه را می بلعد.
نماینده سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فقط ایران از تصمیمات ناگهانی ترامپ متاثر نیست، افزود: در داخل آمریکا نیز کارشناسان و صاحب نظران معتقدند ترامپ در حال ایجاد بحران بین المللی و قانون اساسی در آمریکاست.
برجام توافقی بین ایران و کشورهای 5+1 بود که در تیر 1394 امضا شد و از نظر بین المللی معتبر بود، دونالد ترامپ برخلاف مقررات بین المللی، هشتم می همزمان با هجدهم تیر 97 از توافق برجام که آمریکا نیز یکی از امضاکنندگان آن بود خارج شد.
6103
منبع: ایرنا

اعطای ویزای رایگان برای کشور ارز آور است


کرج-ایرنا- رئیس اتاق بازرگانی استان البرز گفت: برای برون رفت از مشکلات اقتصادی و ارزی کشور در کنار توجه به توسعه زیر ساخت های تولیدی، اعطای ویزای رایگان به گردشگران خارجی پیشنهاد می شود.
اعطای ویزای رایگان برای کشور ارز آور است
به گزارش ایرنا، رحیم بنامولایی روز دوشنبه در نشست با شماری از فعالان اقتصادی و نساجی استان البرز
افزود: اتخاذ «دروازه های باز» یکی از مهم ترین راه ها برای رون رفت از تنگناهای اقتصادی است.
وی گفت: براین اساس دولت دست سفارتخانه های کشورمان در سطح دنیا برای صدور ویزای رایگان سفر به ایران باز بگذارد.
* بخش خصوصی آماده ارائه راهکارهای درمانگر چالش های اقتصادی
رئیس پارلمان بخش خصوصی البرز با ذکر این موضوع که بخش خصوصی با توان کارشناسی بالابرای ارائه راهکارهای مناسب و درمانگر چالش های اقتصادی آماده است، گفت: هرگونه غفلت و اتخاذ تصمیم های ناصحیح در مباحث اقتصادی ، جامعه را با تشدید مشکلات مواجه خواهد کرد.
وی رسالت و وظیفه خطیر اتاق های بازرگانی را هم افزایی در مسیر رشد صنعت و تجارت عنوان کرد و افزود: اتاق بازرگانی در کار اجرایی دخالت ندارد و به عنوان مادر تشکل های خصوصی ارائه پیشنهاد به سران و مجریان نظام در پوشش شور و مشورت را در دستور کار قرار داده است.
وی با ذکر این نکته که نگاه «تشکل گرایی» باید در بخش خصوصی حاکم شود، گفت: حاکمیت این نگاه مستلزم اتحاد و همدلی است و ما معتقدیم فعالیت و حرکت های تشکل های خصوصی بایستی از یک بلندگوی واحد و زیر یک چتر انجام پذیرد تا با اثرات مطلوب همراه شود.
وی خاطرنشان کرد: در شرایطی تولید ، رشد صنعت و تکنولوژی کارساز و کارآمد واقع خواهد شد که بتوانیم‌ همراه با آن خدمات قبل و بعد از تولید را نیز به نحو مطلوب افزایش دهیم.
اتاق بازرگانی البرز بیش از 4 هزار واحد تولیدی و صنفی زیر پوشش دارد.
7411/6155
منبع: ایرنا

اقتصاد مقاومتی از مسیر ظرفیت های بومی محقق شدنی است


سمنان- ایرنا- استاندار سمنان گفت: شناسایی و بهره برداری از ظرفیت ها و نیازهای بومی در استان لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی است.
اقتصاد مقاومتی از مسیر ظرفیت های بومی محقق شدنی است
به گزارش ایرنا، سید شهاب الدین چاوشی روز یکشنبه در نشست ستاد مقاومتی استان سمنان در سالن مدیریت بحران استانداری افزود: طرح اقتصاد مقاومتی باید بر اساس شناخت دقیق از ظرفیت ها، اولویت ها و تاثیرگذاری آن ها بر رونق اقتصادی استان ارایه شود و با تحقق این رویکرد به طور حتم رشد چشمگیری در شکوفایی اقتصاد و اشتغالزایی استان خواهیم داشت.
وی با اشاره به ظرفیت های مهم برای اشتغالزایی در استان سمنان و ضرورت شناسایی و اطلاع رسانی آن ها، بیان کرد: اشتغال پایدار در بخش های مختلف استان به ویژه گردشگری و صنعت باید بر پایه توانمندی های هر منطقه بازنگری شود تا کانون اقتصاد و تولید در این استان پویا شود.
استاندار سمنان، استفاده از نخبگان و دانشگاهیان در توسعه و پیشرفت استان در زمینه های مختلف را حائز اهمیت برشمرد و گفت: استادان و صاحب نظران با ارایه راهکارها و دیدگاه ها نقش موثری در کمک و همراهی مسوولان ایفا کرده و با بهره گیری از علم آن ها، تولید ثروت و سرمایه در استان سمنان افزایش می یابد.
وی، نقص و نقض قوانین را موجب رنجش جامعه عنوان و تصریح کرد: شفافیت در قوانین و اجرای آن ها اعتماد عمومی را نسب به نظام سیاسی کشور ارتقا می دهد.
چاوشی با اشاره به برخی قوانین دست و پا گیر در جامعه، افزود: قوانین به گونه ای تدوین شود که روند انجام برخی از امور اداری کوتاه تر شود و موانع موجود در اقتصاد کشور رفع گردد.
به گفته وی، گستردگی استان سمنان و دارابودن روزهای آفتابی از ظرفیت های مهم به منظور بهره مندی از انرژی خورشیدی در راستای تولید ثروت از منابع خدادادی است.
استاندار سمنان با اشاره به کشت هیدروپونیک و فناوری های نوین در بخش کشاورزی، خاطرنشان کرد: توسعه کشت گلخانه ای در شهرستان های استان منجر به تحول اقتصادی و اشتغال پایدار برای نیروهای بومی و جوان است.
وی اظهارداشت: کشت گلخانه ای در یکهزار هکتار از اراضی استان سمنان با سهم بندی مشخص هر شهرستان، زمان بندی و ارایه اهداف کوتاه و بلند مدت آن به عنوان یکی از مصوبات این جلسه است.
چاوشی با بیان این که کشت گیاهان دارویی از دیگر مصوبات جلسه امروز اقتصاد مقاومتی است، ادامه داد: توسعه کشت گیاهان دارویی در مناطق مختلف و مستعد استان شناسایی شود و پیگیری این امر در دستور کار باشد.
وی، توسعه پرورش شتر و شترمرغ را از دیگر ظرفیت های استان سمنان برشمرد و گفت: توسعه پرورش شتر و شترمرغ با توجه به سازگاری آن ها با شرایط آب و هوایی سمنان از اولویت های اقتصاد مقاومتی این دیار است.
استاندار سمنان با اشاره به مصوبه چهارم جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان، یادآور شد: ایجاد شکارگاه های خصوصی با حفظ و تکثیر گونه های موجود با هدف توسعه و ترویج گردشگری و تامین گوشت باید با جدیت در دستور کار باشد و از مصوبات این جلسه است.
به گزارش ایرنا، جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان سمنان با حضور فرمانداران و جمعی از مسوولان استانی در سالن مدیریت بحران استانداری چهار مصوبه داشت که شامل توسعه کشت گلخانه ای در یکهزار هکتار، توسعه کشت گیاهان دارویی، توسعه پرورش شتر و شترمرغ و ایجاد شکارگاه های خصوصی بود.
به گزارش ایرنا، بخش کشاورزی در استان سمنان بیش از 45 هزار بهره بردار دارد و با مصرف حدود 87 درصد آب تولیدی استان، سالانه بیش از یک میلیون و 400 هزار تن انواع تولیدات دارد.
9891/6103
منبع: ایرنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟