دانش آموختگان از طرح کارورزی استقبال نمی کنند
شاهرود- ایرنا- مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان گفت: تاکنون فقط یکهزار و ۲۷۶ تن در طرح کارورزی نام نویسی کرده اند ، با چنین آمار کمی باید نتجیه گرفت که دانش آموخته بیکار در استان وجود ندارد.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا، اسماعیل غنیان چهارشنبه شب در نشست مشترک کارگروه تخصصی اشتغال استان و شهرستان شاهرود که در شهرک صنعتی این شهر برگزار شد، افزود: اگر جوانان و خانواده های آنان مدعی بیکاری هستند، طرح کارورزی جایی است که حتی اگر کاری برای آنان فراهم نشود و یا علاقمند به کارورزی نباشند، می توان بر اساس آمار نام نویسی شدگان برای برنامه ریزی و جذب اعتبار با دولت رایزنی کرد.
وی ادامه داد: سهمیه استان سمنان در طرح کارورزی از پارسال بدون افزایش، یکهزار و ۸۹۰ نفر بوده و تاکنون ۲۲۰ قرارداد بسته شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همچنین با بیان اینکه سمنان تنها استانی است که با کاهش نرخ بیکاری و افزایش نرخ مشارکت روبروست، اضافه کرد: با این وجود بنا به اعلام دولت، در خصوص پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایر به عنوان استان کند قلمداد شده و در این زمینه عواملی چون ارزیابی، میزان انعقاد قرارداد و پرداخت تسهیلات از سوی بانک های عامل تاثیرگذار است.
غنیان میزان کل اعتبار استان در تسهیلات اشتغال روستایی و عشایر را ۹۲۴ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از یکهزار و ۳۰۸ طرح ثبت شده ، تاکنون کمیته استان۱۷۰ طرح را دریافت کرده و از این تعداد ۱۲۵ طرح با اعتبار ۷۷۵ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۸۵۹ نفر، تایید و برای پرداخت به بانک ها فرستاده شده است.
وی با بیان اینکه تاکنون هر سه طرح پرداخت شده استان با اعتبار ۲ میلیارد و ۷۴۰ میلیون ریال متعلق به شاهرود است، افزود: از این شهرستان تاکنون ۵۸ طرح با اعتبار ۱۹۷ میلیارد ریال دریافت شده است.
غنیان یادآور شد: شهرستان میامی هم حدود ۱۱۰ میلیارد ریال سهمیه دارد و تاکنون ۱۱ طرح به ارزش ۴۴ میلیارد ریال به بانک های عامل ارسال شده است.
وی همچنین میزان تعهد اشتغال دستگاه های اجرایی استان در سال جاری را ۹ هزارو ۱۴۳ تن اعلام کرد و گفت: از این تعداد یکهزار و ۷۷۳ تن مربوط به شاهرود و ۴۷۹ تن نیز متعلق به میامی است.
آمار بیکاری استان سمنان پارسال حدود ۹ درصد بوده که پیش بینی می شود با درایت دولت تدبیر و امید به هشت درصد کاهش یابد .
سمنان از نظر شاخص نرخ بیکاری بعد از استان هرمزگان در رتبه دوم قرار دارد.
استان سمنان حدود ۷۰۳ هزار تن جمعیت دارد که ۱۱۰ هزارتن بیمه شده اجباری هستند.
۷۳۵۹/۶۱۶۷
372 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی دردشتی تخصیص یافت
بوشهر-ایرنا- فرماندار دشتی استان بوشهر گفت: ۳۷۲ میلیارد ریال برای اجرای ۱۲۸ طرح اشتغالزایی در این شهرستان اختصاص یافت.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا، عبدالله نادری روز پنجشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان دشتی افزود: با اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی زمینه اشتغال ۳۶۸ نفر فراهم خواهد شد.
وی یادآورشد: تمام دستگاه‌های اجرایی و بانکها باید برای رفع مشکل پرونده‌هایی باقیمانده اشتغالزایی اهتمام ویژه داشته باشند.
شهرستان دشتی با ۸۶ هزار نفر جمعیت در ۸۰ کیلومتری جنوب بوشهر واقع است.
۷۲۰۶/۶۰۴۵
استان مشکلی برای تامین ارز واردکنندگان صنعتی ندارد
مشهد – ایرنا – استاندار خراسان رضوی گفت: مشکلی برای تامین ارز مورد نیاز واحدهای صنعتی و دستگاه های اجرایی به منظور واردات کالا و ماشین آلات به استان وجود ندارد.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا علیرضا رشیدیان، پنجشنبه در حاشیه بازدید از ۲ واحد صنعتی در مشهد در جمع خبرنگاران افزود: یکی از محاسن شیوه نامه های ارزی دولت، تسهیل تامین نیاز دوایر اجرایی یا واحدهای صنعتی است که قصد استفاده از ارز برای ورود کالاهای خود را دارند.
وی بیان کرد: مشکل اصلی در مورد صادرکنندگان کالا از خراسان رضوی و در برگشت ارز آنها به لحاظ تفاوت قیمت در داخل و خارج از کشور است زیرا صادرکنندگان استان در مبادلات تجاری با کشورهای آسیای میانه و کشورهای هدف صادراتی، تعهدشان در مورد بازگشت ارز است.
وی اظهار کرد: هم اینک مذاکراتی بین مسئولان خراسان رضوی و بانک مرکزی در حال انجام است تا به نحوی صادرات کالا به کشورهای آسیای میانه هم مانند صادرات کالا به کشورهای افغانستان و عراق مشمول ملاحظات خاص شود.
استاندار شرایط شهرک های صنعتی خراسان رضوی را مطلوب خواند و افزود: طبق سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت و در جریان سفری که اخیرا یکی از معاونان وزیر صنعت به استان داشت، در خصوص مباحث مربوط به شهرک های صنعتی و ایجاد تسهیلات برای واحدهایی که در این شهرک مستقر هستند، تصمیمات خوبی گرفته شود.
رشیدیان اظهار کرد: در سفر اخیر ریاست جمهوری به استان نیز مصوباتی در خصوص ایجاد تصفیه خانه برای شهرکهای صنعتی استان تدوین شد تا مشکلات آنها کاهش یابد.
وی تاکید کرد: با توجه به شرایطی که در مناسبات بین المللی ایران به وجود آمده، امسال باید واحدهای تولیدی اشتغال و تولید خود را حفظ کنند و همه تلاش دولت این است که موانع پیش پای تولید و اشتغال را به حداقل برساند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این بازدید گفت: پارسال واحدهای تولیدی دارای بیش از ۱۰۰ نفر کارگر مشمول بهره مندی از تسهیلات طرح رونق تولید نمی شدند و این واحدها موفق نشدند کمکهای دولت را دریافت کنند.
راضیه علیرضایی اظهار کرد: امسال در ستاد اقتصاد مقاومتی استان مصوب شد که واحدهای تولیدی با بیش از ۱۰۰ کارگر نیز که بدهی بانکی و چک برگشتی دارند در قالب ستاد تسهیل از تسهیلات طرح رونق تولید بهره مند شوند که این موضوع در دست پیگیری است.
به گزارش ایرنا، استاندار خراسان رضوی به همراه جمعی از مدیران بخش تولید دولتی و خصوصی از دو واحد تولیدی شرکت 'لیمون چینی آراد' و شرکت 'مولتی کافه' بازدید و مشکلات این واحدها را بررسی کردند.
۷۴۸۹/۵۱۳۲
بانک قرض الحسنه مهر ایران به یک میلیون نفر تسهیلات می دهد
سنندج - ایرنا - مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده امسال به یک میلیون نفر در کشور بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات به صورت قرض الحسنه پرداخت می کنیم.
گروه خبری اقتصادی به گزارش خبرنگار ایرنا، مرتضی اکبری روز پنجشنبه در دیدار با ماموستا خدایی امام جمعه سنندج و تعدادی از روحانیون کردستان اظهار داشت: با وجود اینکه گردش مالی بانک های کشور در ابتدای سال رشد محسوسی نداشت ولی منابع این بانک چهار درصد افزایش داشته است.
وی میزان تسهیلات پرداختی این بانک به متقاضیان در ۲ ماه گذشته از سال جاری را ۹ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: در این مدت به ۹۰ هزار نفر در کشور در قالب وام ازدواج، کمک به افراد زیر پوشش کمیته امداد امام (ره) و ایجاد اشتغال تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کرده ایم.
مدیرعامل بانک قرضا الحسنه مهر ایران یادآور شد: در سال گذشته ۸۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات به ۷۵۲ هزار نفر متقاضی در کشور پرداخت شد که امسال این میزان را به یک میلیون نفر می رسانیم.
اکبری میانگین وام پرداختی در سال ۹۶ را ۱۱۰ میلیون ریال به ازای هر نفر اعلام کرد و گفت: منابع این بانک در سال قبل رشد ۸۳ درصدی داشت ضمن اینکه در سال ۹۵ نیز ۵۰۰ هزار نفر در کشور موفق به دریافت تسهیلات از این بانک شدند.
وی از پرداخت تسهیلات به سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در ۱۰ سال گذشته خبر داد و تاکید کرد: ماهیت کار این بانک، کمک به اقشار ضعیف جامعه با پرداخت تسهیلات خرد و کم بهره یا بدون بهره قرض الحسنه است.
مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با بیان اینکه امسال رشد منابع قرض الحسنه این بانک در کردستان یک هزار میلیارد ریال است، افزود: منابع قرض الحسنه استان حدود سه هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال است که پیش بینی می کنیم به چهار هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال برسد.
به گزارش ایرنا، بانک قرض الحسنه مهر ایران با سرمایه اولیه ۱۵ هزار میلیارد ریال و با مشارکت بانک‌های دولتی، در سال ۱۳۸۶ افتتاح شد و با ۳۰۰ شعبه آغاز بکار کرد و هم ‌اکنون مالک شبکه‌ای از ۵۲۷ شعبه در سراسر ایران است.
سپرده های این بانک به صورت قرض الحسنه و توسط مردم تامین می شود و هیچگونه سودی به سپرده گذار و بانک تعلق نمی گیرد.
در حال حاضر این بانک در سطح کشور دارای ۵۳۰ شعبه است و در استان کردستان هم ۱۶ شعبه با ۷۵ نفر پرسنل مشغول به فعالیت هستند.
۷۳۵۵/۹۱۰۲
بانک ها وام ارزان قیمت به بنگاه های اقتصادی پرداخت کنند
گرگان - ایرنا- استاندار گلستان برای بانک هایی که اعتبارات دستگاه ها جهت ارائه وام نزد آنها بوده، ضرب العجل تعیین کرد و گفت: تسهیلات ارزان قیمت که دولت براساس توافق دستگاه های اجرایی به بانک ها داده با شتاب بیشتری در اختیار بنگاه های اقتصادی قرار گیرد.
گروه خبری اقتصادی به گزارش شامگاه چهارشنبه استانداری، سید مناف هاشمی در نخستین نشست کارگروه اشتغال استان در سال جاری اظهار کرد: امسال تفاهم نامه حمایت از تولید و ایجاد اشتغال پایدار از منابع صندوق توسعه ملی برای نهادهای حمایتی بین رییس سازمان برنامه و بودجه و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعقده شده و یکهزار و ۲۰میلیارد ریال منابع جدید تسهیلاتی ارزان با ۴ درصد به استان تعلق گرفته که اشتغالزایی چهار هزار و ۷۰۰نفر را به همراه خواهد داشت.
وی همچنین با تاکید بر توجه بیشتر به اشتغال و رفع بیکاری درمناطق روستایی افزود: تلاش داریم با همکاری دستگاه های اجرایی و فرمانداران و با ایجاد اشتغال تا پایان سال جاری ۴۲ روستا را به عنوان روستای بدون بیکار گلستان معرفی کنیم.
به گفته وی؛ یکهزار و ۶۱۰ میلیارد ریال اعتبار در اختیار بانک های استان است و حداکثر تا دو هفته آینده یک سوم از این مبلغ را باید در قالب وام به بنگاه های اقتصادی پرداخت نمایند.
وی ادامه داد که امسال تاکنون ۴۶۰ میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه ها پرداخت شده که ۳۶۰ میلیارد ریال آن در سه هفته گذشته بوده است.
استاندار گلستان با قدردانی از بانک هایی که در راستای خدمات دولت و همسو با مردم حرکت می کنند، گفت: باید با کار کارشناسی و تقسیم کار درست؛ حرکتی جدی در راستای توسعه اشتغال انجام شود.
وی با اشاره به اشتغال ۲۱ هزار و ۶۶۰ نفری ایجاد شده در سال ۹۶، یادآور شد: ایجاد ۳۰ هزار و ۵۴۶ شغل برای سال۹۷ پیش بینی شده است.
استاندار گلستان بر پیگیری و اجرای طرح های بزرگ و اشتغالزا در استان تاکید کرد و افزود: طرح های بالای ۲۵میلیارد ریال پس از تصویب در کارگروه استانی به کارگروه ملی ارسال تا از اعتبارات در اختیار وزارتخانه استفاده کنند.
هاشمی همچنین با اشاره به تسهیلات نوسازی ناوگان کشاورزی استان اظهار کرد: در روستاها وام یک میلیارد و ۵۰۰میلیون ریالی برای ۲۰۰ دستگاه کمباین بالای بیست سال و همین مقدار به صاحبان کامیون های مدل پایین به تعداد ۱۰۰ دستگاه پرداخت می شود.
طبق گزارش دستگاه های مرتبط نرخ بیکاری در گلستان سال گذشته ۱۱.۷ درصد بود.
۱۶۴۸
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن