گروه خبری اقتصادی

دانش آموختگان از طرح کارورزی استقبال نمی کنند


شاهرود- ایرنا- مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان گفت: تاکنون فقط یکهزار و 276 تن در طرح کارورزی نام نویسی کرده اند ، با چنین آمار کمی باید نتجیه گرفت که دانش آموخته بیکار در استان وجود ندارد.
دانش آموختگان از طرح کارورزی استقبال نمی کنند
به گزارش ایرنا، اسماعیل غنیان چهارشنبه شب در نشست مشترک کارگروه تخصصی اشتغال استان و شهرستان شاهرود که در شهرک صنعتی این شهر برگزار شد، افزود: اگر جوانان و خانواده های آنان مدعی بیکاری هستند، طرح کارورزی جایی است که حتی اگر کاری برای آنان فراهم نشود و یا علاقمند به کارورزی نباشند، می توان بر اساس آمار نام نویسی شدگان برای برنامه ریزی و جذب اعتبار با دولت رایزنی کرد.
وی ادامه داد: سهمیه استان سمنان در طرح کارورزی از پارسال بدون افزایش، یکهزار و 890 نفر بوده و تاکنون 220 قرارداد بسته شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همچنین با بیان اینکه سمنان تنها استانی است که با کاهش نرخ بیکاری و افزایش نرخ مشارکت روبروست، اضافه کرد: با این وجود بنا به اعلام دولت، در خصوص پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایر به عنوان استان کند قلمداد شده و در این زمینه عواملی چون ارزیابی، میزان انعقاد قرارداد و پرداخت تسهیلات از سوی بانک های عامل تاثیرگذار است.
غنیان میزان کل اعتبار استان در تسهیلات اشتغال روستایی و عشایر را 924 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از یکهزار و 308 طرح ثبت شده ، تاکنون کمیته استان170 طرح را دریافت کرده و از این تعداد 125 طرح با اعتبار 775 میلیارد ریال و اشتغالزایی 859 نفر، تایید و برای پرداخت به بانک ها فرستاده شده است.
وی با بیان اینکه تاکنون هر سه طرح پرداخت شده استان با اعتبار 2 میلیارد و 740 میلیون ریال متعلق به شاهرود است، افزود: از این شهرستان تاکنون 58 طرح با اعتبار 197 میلیارد ریال دریافت شده است.
غنیان یادآور شد: شهرستان میامی هم حدود 110 میلیارد ریال سهمیه دارد و تاکنون 11 طرح به ارزش 44 میلیارد ریال به بانک های عامل ارسال شده است.
وی همچنین میزان تعهد اشتغال دستگاه های اجرایی استان در سال جاری را 9 هزارو 143 تن اعلام کرد و گفت: از این تعداد یکهزار و 773 تن مربوط به شاهرود و 479 تن نیز متعلق به میامی است.
آمار بیکاری استان سمنان پارسال حدود 9 درصد بوده که پیش بینی می شود با درایت دولت تدبیر و امید به هشت درصد کاهش یابد .
سمنان از نظر شاخص نرخ بیکاری بعد از استان هرمزگان در رتبه دوم قرار دارد.
استان سمنان حدود 703 هزار تن جمعیت دارد که 110 هزارتن بیمه شده اجباری هستند.
7359/6167

رشد 9.4درصدی تورم بهاره تولید زراعت، باغداری و دامداری سنتی


تهران- ایرنا- مرکز آمار ایران تورم تولید زراعت، باغداری و دامداری سنتی در بهار امسال را نسبت به فصل پیش از آن (زمستان 1396) 4.8 درصد و نسبت به فصل مشابه پارسال 9.4 درصد اعلام کرد.
رشد 9.4درصدی تورم بهاره تولید زراعت، باغداری و دامداری سنتی
به گزارش چهارشنبه تارنمای مرکز آمار ایران، محاسبه شاخص قیمت تولید کننده زراعت، باغداری و دامداری سنتی بر اساس سال پایه 1390 است.
براساس این گزارش شاخص تولید «زراعت و باغداری» در این بازه زمانی 281.9 است که نسبت به فصل مشابه پارسال 4.3 درصد افزایش و نسبت به فصل زمستان 3.9 درصد کم شد.
میزان تغییرات چهار فصل منتهی به بهار امسال نسبت به دوره مشابه پارسال (نرخ تورم سالانه) 14.1 درصد رشد کرد.
شاخص تولید «غلات» در بهار امسال برابر با 251,7 است که نسبت به فصل مشابه پارسال و همچنین زمستان 1396 به ترتیب 8.8 و 11.0 درصد افزایش یافت.
میزان تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه پارسال (نرخ تورم سالانه) 4.4 درصد رشد داشت.
تورم تولید «میوه ها و میوه های آجیلی» در بهار امسال 374,0 است که نسبت به فصل مشابه پارسال و نسبت به فصل قبل به ترتیب 23.1 و 1.5 درصد زیاد شد.
میزان تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه پارسال (نرخ تورم سالانه) با 29.1 درصد افزایش یافت.
تورم تولید «سبزی» در بهار 97 برابر با 122,4 است که در مقایسه با فصل مشابه پارسال 54.6 درصد و نسبت به زمستان 49.2 درصد کاهش یافت.
میزان تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه پارسال (نرخ تورم سالانه) یک درصد زیاد شد.

** افزایش 30 درصدی تورم تولیدکننده دامداری سنتی
نرخ تورم تولید «دامداری سنتی» در بهار امسال 284,3 است که مدت مشابه پارسال 22.2 درصد و فصل گذشته 30 درصد رشد یافت.
میزان تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری در مقایسه با مدت مشابه پارسال (نرخ تورم سالانه) نیز برابر با 13.6 درصد افزایش داشت.
شاخص تولید «پرورش بز و بزغاله» در بهار 1397 برابر با 287.0 است که به ترتیب نسبت به فصل مشابه پارسال و نسبت به فصل قبل 33.6 و 41.2 درصد رشد کرد.
میزان تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه پارسال (نرخ تورم سالانه) برابر با 21.2 درصد افزایش داشت.
شاخص تولید «پرورش گاو و گوساله سنتی» در بهار امسال 270.0 است که به ترتیب نسبت به فصل مشابه پارسال و نسبت به زمستان 19.6 و 24.8 درصد رشد داشت.
میزان تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه پارسال (نرخ تورم سالانه) نیز 12.4 درصد بیشتر شد.
تورم تولید «گوسفند و بره» در بازه زمانی مورد نظر 311,4 بود که نسبت به فصل مشابه پارسال 37.3 درصد و نسبت به فصل قبل 53.9 درصد افزایش یافت.
میزان تغییرات چهار فصل منتهی به فصل بهار نسبت به دوره مشابه پارسال (نرخ تورم سالانه) نیز 24.5 درصد رشد داشت.
به گزارش ایرنا، شاخص قیمت تولید کننده زراعت، باغداری و دامداری سنتی (بر مبنای 100=1390) در سال 1396 برابر است با 255.4 که نسبت به پارسال (نرخ تورم سالانه) 15.5 درصد افزایش یافت.

اقتصام*9132*1961*

روستائیان 29 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال دریافت می کنند


ایلام - ایرنا - معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مجموع تسهیلات مصوب شده در چارچوب اشتغال روستایی کشور 60 هزار میلیارد ریال در قالب 17 هزار و 619 طرح است که تاکنون پرداخت 29 هزار میلیارد ریال آن تصویب شده است.
روستائیان 29 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال دریافت می کنند
به گزارش ایرنا، حمید کلانتری روز سه شنبه در کارگروه اشتغال استان ایلام اظهار داشت: انعقاد قرارداد مرحله بعدی بانک ها در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی است که تاکنون از 17 هزار و 619 طرح معرفی شده به بانک ها 14 هزار و 222 طرح با اعتبار 22 هزار و 500 میلیارد ریال مصوب شده که برای 44 هزار نفر اشتغال ایجاد می کند.
وی با بیان اینکه هدف تسهیلات روستایی، ایجاد اشتغال از نوع پایدار و دائمی است، افزود: بانک ها در فرایند پرداخت این تسهیلات به متقاضیان، نباید سختگیری کرده و مانع از اجرای طرح شوند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه 90 درصد مصوبات بانک ها تبدیل به عقد قرارداد شده است، گفت: از 22 هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار مصوب شده در سراسر کشور، سهم استان ایلام 420 میلیارد ریال است و 287 طرح در این استان عقد قرارداد شده است.
کلانتری مجموع سهمیه استان ایلام را در اشتغال روستایی یک هزار و 90 میلیارد ریال عنوان کرد که گفت: تاکنون به 420 میلیارد ریال اعتبار از این محل در استان ایلام مصوب و برای 991 نفر اشتغال ایجاد شده است.
وی افزود: با توجه به ظرفیت های موجود در استان ایلام باید سهمیه اشتغال روستایی افزایش یابد و در صورت جذب مناسب، این وزارتخانه نیز حمایت های لازم را در این زمینه بعمل می آورد.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر افزایش فعالیت بانک های استان بخصوص کشاورزی، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و پست بانک در حوزه اشتغال روستایی یادآور شد: تاکنون 33 درصد اعتبارات تخصیصی در استان ایلام جذب شده و باید تا پایان مرداد ماه جاری 50 درصد اعتبارات جذب شود.
کلانتری تاکید کرد: عملکرد استان ایلام در جذب و پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در مقایسه با دیگر استان های کشور مطلوب نیست و در رتبه 21 و 22 کشوری قرار دارند.
مدیرکل دفتر ترویج، آموزش و تحقیقات تعاونی ها نیز در این نشست گفت: بیشترین خوشه های کسب و کار از جمله صنعتی و کشاورزی در استان ایلام وجود دارد که جدا از هم و منفرد هستند که باید برای کسب و کار پایدار بین آنها رابطه معنی دار و پیوسته ای بوجود آید.
مسلم خانی افزود: اگر در بازاریابی بین طرح های اشتغال فراگیر و روستایی و همبستگی نباشد مشکلات و موانع بسیاری در حوزه فروش محصولات و تولید بوجود می آید.
وی یادآور شد: اگر تعاونی‌ها به شکل خوشه‌های کسب و کار ظاهر شوند، توانمندی‌های خود را بهتر به نمایش می‌گذارند، این نیاز مشترک موجب می‌شود کسب‌ وکارهای خوشه‌ای با سطح بالاتری برای تولید کالا و خدمات ایجاد شود.
به گزارش ایرنا، مجموع تسهیلات اشتغال روستایی 120 هزار میلیارد ریال است که در سه بخش تعاونی، مشاغل خانگی و خویش فرما به روستاییان سراسر کشور پرداخت می شود.
7180/6119

تصاویر صداوسیما از مردم منطبق بر واقعیت نیست


تهران- ایرنا- پژوهشگر رسانه و ارتباطات از تصویر ارائه شده مردم در صداوسیما انتقاد کرد و گفت: این رسانه در تبلیغات خود از مردم، یک زندگی کاملا لوکس طبقه متوسط غربی نشان می دهد که منطبق بر واقعیت نیست.
تصاویر صداوسیما از مردم منطبق بر واقعیت نیست
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «عبدالله گیویان» روز دوشنبه در نشست «رسانه، افکار عمومی و بازنمایی رویداد» در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: تا زمانی که نتوانیم اسطوره و آرزوی ملی داشته باشیم، نمی توانیم در فعالیت های ارتباطی به موفقیتی دست پیدا کنیم.

** همه امور دولتی شده است
معاون امور هلدینگ های شستا نیز در این نشست «همه امور از جمله اقتصاد، آموزش، فرهنگ و حتی اداره مساجد را دولتی» دانست و با انتقاد از این روند، گفت: سرنوشت همه امور به دولت گره خورده است.
«اسدالله رازانی» افزود: مردم با آگاهی از پیوند سرنوشت خود به دولت، به شدت رفتار حاکمیت را رصد می کنند.
وی در ادامه به نقش روابط عمومی ها در این زمینه اشاره و تاکید کرد: روابط عمومی ها باید رویدادها را به دقت ثبت و بیان کنند اما اکنون این اتفاق رخ نمی دهد.
رازانی گفت: مردم این روزها از عملکرد دولت ناراضی اند که لازم است گزارش های دقیقی از عملکرد دولت به آنها ارایه شود.

** به صدای افکار عمومی توجهی نمی شود
رئیس مرکز ایسپا(مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران) نیز در این نشست گفت: در ایران فقط از افکار عمومی صحبت می کنیم اما صدا و خواسته مردم مورد توجه نیست.
محمد آقاسی با بیان اینکه «در ایران به مردم سالاری وکالتی روی آورده ایم»، گفت: «منتخبان مردم به صدای افکار عمومی توجهی ندارند.»

** درآمد کلان سلبریتی ها در فضای مجازی
یک مدرس و فعال رسانه نیز با بیان اینکه روابط عمومی ها باید از ظرفیت فضای مجازی برای انتشار اخبار استفاده کنند، گفت: برای توفیق در این کار، باید اخبار را در سطح گسترده، در فضای مجازی منتشر کنند.
«کامبیز نوروزی» افزود: برای استفاده بهینه از ظرفیت فضای مجازی می توان از سلبریتی های تخصصی، عمومی یا صفحات پر مخاطب نیز بهره گرفت.
این حقوقدان و مدرس ارتباطات گفت: دولت در ایران می خواهد به صورت مستقیم به افکارعمومی دستور دهد که این امر غیرممکن است؛ اتخاذ این سیاست از سوی دولت ها موجب شکست آنها در قلمرو رسانه ای شده است.

** روزنامه نگاران درگیر معیشت و سانسور
«ایمان پاک نهاد» روزنامه نگار نیز در این نشست گفت: روزنامه نگاران در شرایط کنونی درگیر تامین معیشت و سانسورهای شدید هستند.
وی افزود: روزنامه نگاران در بهترین روزنامه ها، یک میلیون و 500 هزار تومان حقوق دریافت می کنند و باید مانند یک کارمند مدام در فضای تحریریه باشند، در حالی که برای پیگیری های مردمی باید خبرنگاران بتوانند نسبت به تهیه گزارش تحقیقی اقدام کنند.
به گزارش ایرنا، نشست «رسانه، افکار عمومی و بازنمایی رویداد» از هفته گذشته در محل وزارت تعاون کلید خورد و این هفته نیز ادامه دارد. در این نشست روزانه، با حضور شماری از فعالان رسانه و برخی مسئولان، وضعیت اطلاع رسانی، روابط عمومی ها، رسانه و مسائل و مشکلات آنها مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.
اقتصام **م.خ **1070** 2023

ادارات خراسان شمالی 70 طرح به آستان قدس ارائه کردند


بجنورد- ایرنا- سرپرست دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در خراسان شمالی با بیان اینکه یکی از رویکردهای آستان قدس رضوی، ایجاد اشتغال و کمک به اشتغالزایی در مناطق محروم است گفت: تاکنون 70 ایده، طرح و پیشنهاد توسط دستگاه های اجرایی استان در زمینه اشتغالزایی به دست رسیده است.
ادارات خراسان شمالی 70 طرح به آستان قدس ارائه کردند
محمد اکبر زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از رویکردهای آستان قدس رضوی، ایجاد اشتغال و کمک به اشتغالزایی در مناطق محروم است و افراد در صورت ارائه طرح و ایده از حمایت های ما برخوردار می شوند.
وی افزود: طرح های ارائه شده در کمیسیون تخصصی مربوط در آستان قدس رضوی بررسی و در صورت تایید در این کمیسیون، حمایت های لازم از اجرای طرح ها مبذول می شود.
سرپرست دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در خراسان شمالی گفت: اکنون 120 کانون خادم یار محلی در استان دایر شده است که در راستای محرومیت زدایی و ترویج فرهنگ رضوی فعالیت دارند و تاکنون 2 هزار خادم یار جذب شده است.
وی با بیان اینکه خادم یاران در زمینه های مختلف فرهنگی، بهداشت و درمان به مردم کمک می کنند افزود: 27 کانون خادم یاری نیز به صورت تخصصی در زمینه های مختلف سلامت و گروه های جهادی و رسانه فضای مجازی خدمات رسانی می کنند.
وی گفت: در دهه کرامت سه هزار بسته ارزاق میان خانواده های بی بضاعت و نیازمند توزیع می شود و 2 هزار و 500 خانوار زیر پوشش طرح تغذیه و توزیع مواد پروتئینی قرار می گیرند.
سرپرست دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در خراسان شمالی با بیان اینکه پنج دهستان محروم خراسان شمالی مورد حمایت آستان قدس رضوی است گفت: دهستان قوشخانه بالا و پایین، جیرستان، سنگر و بام هدف محرومیت زدایی آستان قدس رضوی است.
7185/ 6042

ایجاد تشکل فراگیر و تعاونی برای توسعه صادرات ضروری است


یزد - ایرنا - معاون امور تعاون وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی پینشهاد کرد: یک تشکل فراگیر و تعاونی برای توسعه صادرات از سوی بخش خصوصی در کنار گروه توسعه اقتصادی برای مدیریت بحران در استانها ایجاد شود.
ایجاد تشکل فراگیر و تعاونی برای توسعه صادرات ضروری است
به گزارش ایرنا ، سید حمید کلانتری روز جمعه در کار گروه توسعه صادرات استان یزد گفت: یک بخش از محدودیت های موجود در کشور متوجه دولت است و باید رفتارها تغییر یابد که الان وقت آن نیست.
وی افزود: در این فضا ایجاد اعتماد و همکاری در میان مردم یک ضرورت است و لازمه آن مبارزه شفاف با فساد است به همین دلیل ستاد مبارزه با فساد با عضویت روسای قوا و به ریاست رئیس جمهوری تشکیل شد.
معاون وزیر تعاون تصریح کرد: بر همین اساس رهبر معظم انقلاب نیز در جلسات اخیر بر این امر و لزوم تعامل با کشورها و محور قرار داشتن دولت در مسائل اقتصادی تأکید فرموده اند.
کلانتری برای حل مشکلات فعلی استان یزد در حوزه اقتصادی هم گفت: در مرحله اول باید یک گروه توسعه برای مدیریت بحران ها متشکل از بخش خصوصی و تعاونی ها تشکیل شود.
استاندار سابق یزد در ادامه افزود: شاید این اتاق گفت و گو و گروه توسعه ای با تدبیر لازم بتواند هم الگویی برای کشور باشد و هم به رشد صادرات کمک کند.
وی استفاده از تجربه صادرکنندگان حرفه ای از سوی بخش خصوصی و ایجاد تشکل فراگیر و تعاونی را راهکار دیگر عنوان کرد و اظهار داشت : در کنار اینها باید کمیته تخصصی برای حل مشکلات ارزی ایجاد شود.
معاون وزیر تعاون در ادامه با تأکید بر لزوم افزایش اختیارات استانها و واگذاری کارها به بخش خصوصی تصریح کرد: در عین حال ، سعه صدر و سختکوشی بهترین راه حل برای صنعتگران در شرایط فعلی کشور است.
در این جلسه برخی از روسای انجمن ها و نمایندگان بخش خصوصی ، نظرات ، مشکلات و تجربیات خود را با معاون وزیر صنعت و معاون استاندار یزد برای انتقال به دولت و تیم اقتصادی در میان گذاشتند.
1968/ 2047
>