_  

گروه خبری اقتصادی

400 تن گوشت مرغ در سردخانه های استان اردبیل ذخیره سازی شد


اردبیل - ایرنا - معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی ادبیل گفت: با هدف تنظیم بازار 400 تن گوشت مرغ منجمد در سردخانه های این استان ذخیره سازی شده و با قیمت مصوب در عید نوروز در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت.
400 تن گوشت مرغ در سردخانه های استان اردبیل ذخیره سازی شد
معرفت آذری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با برنامه ریزی های انجام شده میزان جوجه ریزی مرغداری های گوشتی استان در بهمن ماه سال جاری به ۲ میلیون قطعه رسید.
او گفت: میزان استحصال گوشت مرغ در اسفند و نیمه اول فروردین ماه سال ۹۷ بیش از سه هزار و ۶۰۰ تن برآورد می شود که با در نظر گرفتن شب عید و میهمانان نوروزی در تولید و تامین گوشت مرغ کمبودی در استان نخواهیم داشت.
وی همچنین افزود: میزان سرانه گوشت مرغ در استان ۲۵ کیلوگرم و میزان نیاز داخل استان نیز به این محصول پروتئینی ۳۱ هزار تن می باشد و این در حالی است که میزان تولید داخلی ۴۰ هزار تن می باشد.
او اظهار کرد: در این استان سالانه ۹ هزار تن مازاد گوشت سفید تولید می شود که به کشورهای خارجی و به استان های همجوار ارسال می شود.
اردبیل با بیش از پنج میلیون واحد دامی و مراکز تولید همچون مراکز متعدد پرورش دام و طیور ، وجود ۲مجتمع عظیم کشت و صنعت و دامپروری مغان ، کارخانه های متعدد خوراک دام و طیور ، سه باب کشتارگاه صنعتی دام و پنج باب کشتارگاه صنعتی طیور یکی از استان های مهم این بخش در رشد اقتصادی کشور است.
۶۰۱۸/۶۰۱۶

نمایشگاه ماشین آلات کشاورزی در گیلان گشایش یافت


رشت - ایرنا - سیزدهمین نمایشگاه تخصصی نهاده ها ، ماشین آلات و ادوات کشاورزی ، دام، طیور و صنایع وابسته در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان گیلان در رشت گشایش یافت.
نمایشگاه ماشین آلات کشاورزی در گیلان گشایش یافت
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی گیلان روز چهارشنبه در رابطه با جزئیات این نمایشگاه به خبرنگار ایرنا گفت: این نمایشگاه در فضایی به مساحت پنج هزار و ۵۰۰ مترمربع با حضور ۵۰ واحد تولیدی و بازرگانی از استان های گیلان، مازندران، گلستان، تهران، اصفهان، زنجان، اردبیل و مرکزی برپا شده است.
عبدالله سلمان زاده تصریح کرد: در این نمایشگاه، تولیدکنندگان آخرین دستاوردها و فناوری های نوین خود را در زمینه ادوات و ماشین آلات کشاورزی ، نهاده ها ، تجهیزات مرغداری ، دامپروری و خوراک دام و طیور ، زنجیره کامل تولید ، پرورش و توزیع مرغ گوشتی ، صدف معدنی و داروهای دامپزشکی در معرض دید عموم قرار داده اند.
وی به زمان برگزاری این نمایشگاه نیز اشاره و بیان کرد: این نمایشگاه از ساعت ۱۶ تا ۲۲ از بیست و نهم خردادماه جاری تا اول تیرماه در کیلومتر چهار محور رشت - تهران در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی گیلان برای بازدید علاقه مندان دایر است.
لیلا بذرکار مسئول روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در گفت وگو با ایرنا، حمایت از تولیدات داخلی و رونق بازار محصولات و کالا‌های ایرانی را از اهداف برگزاری این نمایشگاه عنوان کرد.
۷۲۹۶/۲۰۰۷/۶۰۷۰

حل مشکلات دامپروران نظرآبادی در دستور کار قرار گرفت


کرج-ایرنا- فرماندار شهرستان نظرآباد گفت که حل مشکلات دامپروران و تولید کنندگان شیر این منطقه در دستور کار قرار گرفته است.
حل مشکلات دامپروران نظرآبادی در دستور کار قرار گرفت
به گزارش ایرنا، محمد رضا فلاح نژاد روز چهارشنبه در نخستین جشنواره تولید شیر شهرستان نظرآباد با بیان اینکه تولید کنندگان این بخش با مشکلاتی مواجه هستند، خاطر نشان کرد: این شهرستان در تولید شیر، توانسته رتبه های بسیار خوبی را در کشور کسب کند که نشان از ظرفیت های بالای این منطقه دارد.
وی با اشاره به اینکه درصدد رفع مشکلات دامپروران و تولید کنندگان شیر در شهرستان هستیم، گفت: نظرآباد در تولید شیر توانسته رتبه های بسیار خوبی را در کشور کسب کند، این در حالی است که با برطرف ساختن موانع می توان ظرفیت های این شهرستان را از آنچه که هست افزایش داد.
فلاح نژاد گفت: به همین منظور وام ۵ درصد به دامپروران واگذار که این تسهیلات فقط به افرادی که می خواهند دامپروری جدید احداث کنند اختصاص ندارد بلکه افرادی که دامپروری فعال نیز دارند می توانند برای توسعه واحدهای خود از این تسهیلات استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین مشکلات دامپروران پساب و تصفیه فاضلاب دامداری است اظهار داشت: با ارائه تسهیلات بلاعوض می توان برای احداث تصفیه خانه ها بهره برد.
۷۴۱۴/۱۵۳۵

سالانه 3 لیترشیربرای هر ایرانی در نظرآباد تولید می شود


کرج-ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نظرآباد با اشاره به ظرفیت های بالای این شهرستان در تولید شیر گفت که برای هر ایرانی سالانه 3 لیتر شیر در این منطقه تولید می شود.
سالانه 3 لیترشیربرای هر ایرانی در نظرآباد تولید می شود
به گزارش ایرنا، ایرج الماسی روز چهارشنبه در اولین جشنواره تولید شیر شهرستان نظرآباد با اشاره به اینکه سالانه ۲۲۰ هزار تن شیر در شهرستان نظرآباد تولید می شود، اظهار داشت: روزانه ۶۵۰ تن شیر در نظرآباد تولید که ۵۰ درصد ظرفیت تولید شیر استان است.
وی اضافه کرد: طبق برآوردهای صورت گرفته میزان شیر تولید شده در شهرستان نظرآباد به تنهایی بالاتر از ۱۱ استان کشور است.
الماسی گفت: میانگین تولید ۴۰ کیلوگرم شیر در روز و ثبت رکورد ۱۰۰ کیلوگرم در روز مربوط به شهرستان نظرآباد است.
الماسی افزود: ۷۰ هزار راس دام در این شهرستان وجود دارند که اگر سرانه مصرف هر ایرانی را سالانه ۶۰ لیتر شیر در نظر بگیریم باید گفت ۵ درصد شیر کشور در نظرآباد تولید می شود.
وی با بیان اینکه شهرستان نظرآباد قطب زراعی استان البرز است ادامه داد: تولید محصولاتی چون قارچ، توت فرنگی، نشا و گیاهان دارویی از جمله افتخارات این شهرستان است.
الماسی با اشاره به اینکه افزایش قیمت نهاده های دامی و توزیع نامناسب نهاده های یارانه دار را از عمده ترین مشکلات دامداران شهرستان است گفت: این در صورتی است که هیچ افزایشی در قیمت خرید شیر خام نداشته ایم و بار سنگین شیر بر دوش دامداران بوده و هست.
۷۴۱۴/۱۵۳۵

مراتع و جنگل های استان اردبیل در معرض تخریب


اردبیل - ایرنا - رویش ساختمان های سیمانی در جاده گردشگری ارجستان - اردبیل چهره طبیعت سبز این منطقه را تحت هجوم قرار داده و تیر آهن، آجر و سیمان بتدریج جای درخت ، گیاه و سبزینگی را پر می کند.
مراتع و جنگل های استان اردبیل در معرض تخریب
این وضعیت تنها به جاده گردشگری ارجستان در مسیر اردبیل - سرعین که زمانی با هدف جذب گردشگر و استفاده گذری مردم از طبیعت زیبای منطقه احداث شده بود، محدود نشده و تراژدی تخریب طبیعت به صورت آرام و گاهی غیر محسوس در دیگر مناطق استان نیز در جریان است.
دیگر در استان چندان خبری از کوه های سرسبز، دره ها فراخ و پر از گیاهان وحشی، جنگل هایی با درختان در هم تنیده ، آبشارها و رودهای پرآب نبوده و هر جا ردپایی از انسان دیده می شود تخریب و نابودی طبیعت نیز خودنمایی می کند.
در سالیان اخیر تخریب مراتع، جنگل ها و حتی مزارع کشاوری در استان اردبیل توسط سودجویان با نام و شکل های مختلف جریان داشته و روند نابودی طبیعیت بی بدیل این استان همچنان ادامه دارد.
نمونه این تخریب در سال های گذشته در مراتع و مناطق جنگلی حیران بوقوع پیوست و زمانی ارگان ها و جمعیت های حافظ محیط زیست به خود آمدند که کار از کار گذاشته و ویلا و ساختمان های رنگارنگ جایگزین طبیعت سبز منطقه شدند.
در منطقه مغان که زرخیزترین خاک کشاورزی استان و کشور را دارا می باشد در چند سال گذشته تخریب مراتع و تجاوز انسان به حریم طبیعت به حدی رسیده که پای دستگاه قضایی به ماجرا باز و پرونده های متشکله در دادگستری در این زمینه به پای دیگر جرایم متداول و حتی بیشتر از آنها نیز رسید.
در اردبیل هم در چند سال اخیر ساخت و سازهای بی رویه و ویلاسازی در حاشیه جاده های منتهی به سرعین و حوالی جنگل فندقلو رواج یافته هر چند که تعداد زیادی از آنها با حکم دادگستری مورد قلع و قمع و تخریب قرار گرفتند.
در این حال تخریب محیط زیست با تولید انبوه زباله و رها سازی آن در دل طبیعت روند نابودی منابع طبیعی را در استان تشدید کرده و حتی امروز قله مرتفع سبلان و جنگل های تو در توی فندقلو نیز ازآن در امان نیستند.
در قله سبلان هر سال میزان زباله به حدود ۲ تن نیز می رسد و بر اساس اعلام مدیرکل محیط زیست استان انباشته شدن زباله ها حیات گونه های جانوری بویژه خرس قهوه ای را در این منطقه مورد تهدید قرار داده است.
جنگل فندقلو در شهرستان نمین نیز وضعیت مشابهی داشته و ورود زباله تا اعماق آن وضعیت زیست محیطی در این منطقه جنگلی منحصر بفرد را به مخاطره افکنده است.
کمال زینالی یک شهروند اردبیلی در این باره به ایرنا گفت: هر روز در مناطق مختلف استان شاهد پیشروی ساخت و سازها و کشاورزی دست ساز به قلب طبیعت و در نتیجه نابودی مراتع و جنگل ها هستیم و اگر در این زمینه اقدام موثری صورت نگیرد در آینده با فاجعه زیست محیطی مواجه خواهیم بود.
وی تاکید کرد که باید جلوی تخریب جنگل ها و مراتع به صورت جدی از سوی فرصت طلبان و سودجویان گرفته شود.
در این حال مسئولان استان اردبیل نیز به نوعی تخریب منابع طبیعی در استان را تایید و نسبت به تداوم آن هشدار می دهند.
یوسف خدادادی ، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل گفت: در چهار سال گذشته ۱۲ هزار هکتار از اراضی ملی استان مورد تعرض و تخریب قرار گرفته است.
حجت الاسلام علی قاصدی ، رییس کل دادگستری استان اردبیل هم در زمینه نابودی و تخریب منابع طبیعی در استان اردبیل هشدار داده و جلوگیری از تخریب اراضی ملی و منابع طبیعی را یکی از دغدغه های اصلی مردم و مسئولان ذکر می کند.

** اقدام ها برای حراست از منابع طبیعی در استان تشدید می شود
شهامت هدایت ، مدیرکل منابع طبیعی استان اردبیل گفت: با افرادی که اقدام به تخریب مراتع کرده برخورد قانونی شده و متخلفان به مراجع قضایی معرفی می شوند.
وی از افزایش جریمه ۸۰ میلیون ریالی برای تخریب هر هکتار اراضی ملی خبرداد و افزود: در سال های گذشته با همکاری دستگاه قضایی اراضی تصرف شده از دست افراد سودجو و فرصت طلب خلع ید و به دولت برگردانده شده است.
هدایت با بیان اینکه بیشترین تخریب مراتع در شهرستان های بیله سوار و پارس آباد مغان بروز می کند، ادامه داد: هر سال در این مناطق شاهد تخریب مراتع بودیم که با استقرار ۶ دستگاه کانکس و تقویت یگان های حفاظت و مشارکت مردم از تخریب و تصرف مراتع جلوگیری شده است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل هم گفت: ۶هزار و ۵۰۰ پرونده در راستای حفاظت و صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی در استان تشکیل و هفت هزار متهم پرونده دستگیر و برخوردهای قانونی با آنها انجام شده است.
خدادادی اظهار داشت: همچنین در ماههای اخیر از تخریب ۱۰ هزار هکتار اراضی ملی و یک هزار و ۸۰۰ مورد ساخت و ساز غیرقانونی در این اراضی جلوگیری شد.
وی ادامه داد: در این زمینه سه هزار و ۵۰۰ مورد رای و هشت هزار اجرای احکام در استان صادر شده است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل افزود: حدود ۶ هزار و ۶۸۱ هکتار از اراضی ملی در این استان تثبیت مالکیت دولت شده که ارزش ریالی اراضی اعاده شده به بیت المال ۲ هزار میلیارد ریال و جزای نقدی اخذ شده هم ۱۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.
رییس کل دادگستری اردبیل نیز گفت: همه مردم در همکاری و هماهنگی با دستگاه های متولی باید در بحث حفاظت و صیانت از اموال عمومی و بیت المال چه در امور اراضی و چه در منابع طبیعی ، جنگل ها و محیط زیست جدی باشند.
حجت الاسلام قاصدی اظهار داشت: مجموعه قضایی نیز حمایت های قانونی و قضایی خود از اقدامات مشروع و قانونی را انجام می دهد.
او افزود: مردم نباید اجازه فرصت طلبی را به هیچ یک از سودجویان بدهند و هرگونه تخلف را در سریع ترین زمان ممکن به مراجع ذیصلاح گزارش کنند.
وی گفت: در این استان اقدامات خوبی در پیشگیری از تخریب منابع طبیعی و مراتع و نیز جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و تغییر کاربری های غیرمجاز انجام گرفته است.
قاصدی بیان کرد: دستگاه قضایی با تخلفات در عرصه تصرف و تخریب اراضی ملی و منابع طبیعی و تضییع حقوق بیت المال و نیز با کسانی که با سهل انگاری خود موجب ضربه به بیت المال می شوند طبق قانون با قاطعیت برخورد می کند.
به گفته کارشناسان، در کنار مسئولان باید در زمینه عمومی سازی فرهنگ حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی اقدام اساسی صورت گیرد زیرا که آحاد جامعه مهم ترین ابزار در حراست از ثروت های خدادادی هستند.
استان اردبیل یک میلیون و ۵۰ هکتار مرتع ییلاقی، قشلاقی و میان بند و ۶۵ هزار هکتار جنگل دارد.
گزارش: یعقوب شاددل
۷۱۱۰/۶۰۱۶

40 کانون عشایرنشین استان مرکزی آبرسانی سیار می شود


خمین - ایرنا - مدیر امور عشایر استان مرکزی گفت: آب آشامیدنی مورد نیاز 40 کانون عشایرنشین در این استان به صورت سیار و با تانکر تامین می شود.
40 کانون عشایرنشین استان مرکزی آبرسانی سیار می شود
علی اکبر منصوری روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: آب آشامیدنی سالم و بهداشتی با ۲ خودروی تانکردار ۱۲ هزار لیتری به میران ماهانه ۸۶۰ هزار لیتر بین عشایر استان توزیع می شود.
وی ادامه داد: به دلیل افت منابع آبی و کاهش نزولات جوی سکونتگاه های عشایری به این کانون های جمعیتی به صورت سیار آبرسانی می‌شوند.
وی یادآور شد: طرح آبرسانی سیار به مناطق عشایرنشین از اواخر خرداد ماه آغاز و تا آبان ماه ادامه دارد و تامین آب آشامیدنی عشایر لایروبی قنوات در ساوه و حفر چاه در زرندیه در دستور کار قرار دارد.
منصوری بیان کرد: طرح مجتمع آبرسانی به ۱۳ روستای قشلاق نشین عشایر زرندیه در حال اجرا است.
وی اظهارداشت: مطالعات این طرح از سال ۹۳ آغاز شد و از سال گذشته نیز عملیات اجرایی آن کلید خورد که مرحله نخست آن در صورت تامین اعتبار امسال مورد بهره برداری قرار می گیرد.
مدیر امور عشایر استان مرکزی گفت: برای اجرا و تکمیل این طرح ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است که تاکنون ۹ میلیارد ریال از محل اعتبارات بنیاد برکت و ۲۰ میلیارد ریال از سازمان امور عشایر تخصیص یافته است.
منصوری ادامه داد: در صورت تامین پنج میلیارد ریال اعتبار استانی گام اول این طرح امسال به بهره برداری می رسد.
وی اظهارداشت: عشایر استان مرکزی شامل ایل شاهسون، مغان، سنگسری، زند راویه ای، کرد کلهر، ذلکی، کله کوهی و عرب خراسانی است.
مدیر امورعشایر استان مرکزی گفت:جمعیت عشایر استان مرکزی بیش از پنج هزار نفر در قالب یک هزار خانوار است که بیشتر در مناطق مختلف ساوه، زرندیه، دلیجان و خمین زندگی می کنند.
منصوری گفت: افزون بر ۱۷ هزار و ۲۸۹ تن انواع محصول دامی و زراعی پارسال توسط عشایر استان مرکزی تولید شد.
وی افزود: ۲۰ درصد تولیدات دام سبک استان از حدود ۳۵۰ هزار راس دام به دست می آید.
منصوری گفت: عشایر این استان ضمن تولیدات محصولات دامی و زراعی پارسال ۴۹۰ متر مربع قالی و قالیچه پشمی، ۱۳متر قالی ابریشمی و یک هزار و ۸۰۰ مورد سبد تولید برای مصرف و بازار مصرف عرضه کردند.
ایلات و عشایر استان مرکزی، بومی این منطقه نیستند و از سایر نواحی ایران به خاطر طبیعت بکر و شرایط مناسب زندگی ایلی در جای جای استان مرکزی استقرار یافته اند.
۷۲۷۷/۶۰۱۳/

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن