راه نجات واحدهای صنعتی در شراکت با سرمایه گذاران خارجی است
ساوه - ایرنا - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: بهترین راه رونق و احیا و نجات واحدهای صنعتی کشور در شرایط کنونی در شراکت با سرمایه گذاران خارجی است.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا، محمدرضا منصوری عصر سه شنبه در نشست ستاد استانی پیگیری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی درساوه ، افزود: مجموعه نهادهای اجرایی، قضایی و امنیتی برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی جدی و فعال هستند و حتی یک مورد گلایه از سوی واحدهای صنعتی در مانع تراشی نهادهای متولی گزارش نشده است.
وی گفت: بر اساس مصوبه خانه ملت بانک ها مکلف هستند که تا نیمه سال آتی جرایم دیرکرد بدهی مالکان واحدهای تولیدی را به شرط تسویه اصل و سود بدهی آنان ببخشند و پیش بینی می شود که به زودی این مصوبه مراحل پایانی رابرای اجرا بگذراند.
نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت اضافه کرد: بر اساس مصوبات اتاق بازرگانی، قرار است که ۱۵۰ میلیارد ریال به حساب استان مرکزی واریز شود که تحقق این مهم می تواند صنعت استان را سامان ببخشد و تمامی تلاش در اختصاص سهم مناسب از این منابع برای ساوه به عنوان قطب مهم صنعت استان و کشور خواهد شد.
نماینده ساوه و زرندیه ادامه داد: صنعتگرانی که کارگاه تولیدی خود را در مناطق محروم ایجاد کنند با پرداخت تنها ۱۰ درصد هزینه آب، برق، گاز و زمین می توانند صاحب واحد صنعتی شوند و پرداخت اقساط آنان نیز بعد از بهره برداری آغاز می شود که این فرصت مناسبی برای صنعتگران است.
منصوری در بخش دیگری از سخنانش گفت: بسیاری از شرکت های دولتی فقط برروی کاغذ سودده هستند اما در عمل بدهی های انباشته دارند و باید رویه فعلی با ساز و کار مناسبی اصلاح شود.
وی گفت: واحد های صنعتی باید به افراد خبره و کاردان سپرده شوند و واحدهایی که ماه ها حقوق معوقه کارگری دارد باید تغییر اساسی داشته باشد وگرنه تعطیلی آن بدون تلاش برای رقابت پذیری، روزآمدی و رونق تولید حتمی است.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ستاد پیگیری اجرای کلی سیاست های اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه در استان ها برای پیگیری بسیاری از امور قضایی در حوزه تولید و اشتغال تشکیل شده و مورد تاکید ریاست قوه قضائیه است.
حجت الاسلام قاسم عبداللهی افزود: ایران کشوری با ظرفیت های زیاد است که باید با راهبری صحیح امور رکود اقتصادی، بیکاری و فقر در آن روز به روز کم شود.
وی افزود: سرمایه های زیادی در واحدهای صنعتی استان مرکزی و ساوه وجود دارد که نیاز است با برنامه هدفمند از آن ها برای کارسازی، تامین مواد اولیه و مایحتاج کشورف تولید ثروت و اشتغال به درستی بهره گرفته شود.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی گفت: هر کشوری مشکلات خاص خود را دارد اما، نبایدسرمایه های ملی در واحدهای تولیدی راکد بمانند.
حجت الاسلام عبداللهی تاکید کرد: مشکلات را می توان فقط با کمی همت و احساس مسئولیت مضاعف حل کرد.
فرماندار ساوه نیز در این نشست، گفت: ساوه از قطب های مهم صنعت کشور است که با مزیت و شاخص های خاص، نسبت به واحدهای تولیدی سایر مناطق کشور، مشکلات در ساوه کمتر است.
محمد بهاروند اظهار کرد: جلسات متعددی با دستگاه قضایی و دستگاه های اجرایی شهرستان ساوه تشکیل می شود و تلاش شده که تاکنون برق، آب و گاز حتی یک واحد صنعتی این خطه نیز قطع نشود.
وی افزود: در شهرصنعتی کاوه به تنهایی حدود ۴۴ هزار نفر کارگر دارد و شمار زیادی نیز در سایر شهرک های صنعتی ساوه مشغول به کار هستند و وضعیت صنعت این شهرستان نسبت به شهرهای دیگر کشور بهتراست.
فرماندار ساوه گفت: مدیران ساوجی، کارگران را همانندفرزندان خودشان تلقی می کنند و تمامی تلاش را به کار گرفته اند تا مشکلی برای آنان ایجاد نشود.
بهاروند افزود: حدود ۶۰ درصد واحدهای تولیدی ساوه فعال است و برخی واحدهای مشکل دار نیز مانند لوله صفا، سرامیک و پارس فعال شده اند که این رونق حاصل کمک های حلقه مدیریتی استان در استانداری، نماینده مردم ساوه و زرندیه و تلاش مسئولان شهرستانی بوده است.
وی افزود: ساوه شهر مهاجرپذیری است و به دلیل امنیت و آرامش و زیرساخت های موجود سرمایه گذاران تمایل دارند در این شهرستان فعالیت کنند.
فرماندار ساوه، کمبود آب را از مشکلات صنعت در این شهرستان دانست و خواستار رسیدگی فوری به آن شد.
فرماندار ساوه گفت: صنعتگران ساوجی سهم مطلوبی در تجارت دارند به طوری که از ۴۰۰ کارت بازرگانی فعال در استان مرکزی، ۲۶۰ کارت متعلق به صاحبان صنعت در ساوه است.
وی گفت: رونق اقتصادی و اشتغال تنها با تکیه بر سرمایه های داخلی حاصل نمی شود بلکه جذب سرمایه های خارجی باید به عنوان راهبرد اساسی دنبال شود.
در این نشست مسایل برخی واحدهای مشکل دار در ساوه به بحث و نظر گذاشته شد.
ساوه دومین کانون جمعیتی و قطب مهم صنعت استان مرکزی بعد از اراک است.
۶۵۳۹ /۶۰۱۳/خبرنگار: یحیی معماری - زینب احمر *** انتشار دهنده: مژگان حیدری
شهرک صنعتی فراوری گیاهان دارویی دراردبیل راه اندزای می شود
اردبیل -ایرنا- مدیرعامل شهرک های صنعتی استان اردبیل از ایجاد و راه اندازی شهرک صنعتی غیر دولتی فرآوری و تولید گیاهان دارویی در کنار شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل خبر داد.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا، علی نظری شیخ احمد روز پنجشنبه گفت: با احداث و راه اندازی این شهرک صنعتی در ۲ سال آینده برای بیش از ۷۰۰ کارشناس و متخصص به صورت مستقیم زمینه اشتغال فراهم می شود.
وی با اشاره به حمایت شرکت شهرک های صنعتی استان اردبیل از احداث شهرک های صنعتی غیردولتی افزود: این شرکت آماده همکاری با سرمایه گذاران بخش خصوصی برای ایجاد این شهرک ها می باشد.
استان اردبیل با داشتن مراتع غنی یکی از مناطق مستعد برای رویش انواع گیاهان دارویی می باشد اما تاکنون اقدام مطلوبی در زمینه راه اندازی صنایع تبدیلی و زنجیره ای در این بخش صورت نگرفته است.
۳۰۰۶/۶۰۱۶
شهرک صنعتی شهرستان گرمی توسعه می یابد
اردبیل-ایرنا-مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان اردبیل از مطالعه و بررسی توسعه شهرک صنعتی شهرستان گرمی مغان تا ۵۰ هکتار خبر داد .
گروه خبری اقتصادی علی نظری شیخ احمد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شهرک صنعتی گرمی در حدود ۳۱ هکتار مساحت دارد که تمامی زمین های آن واگذار شده و جزو شهرک های تقاضا محور استان است.
وی اضافه کرد: توسعه فضای شهرک ها و نواحی صنعتی استان از اولویت های اصلی این شرکت برای استقرار واحدهای صنعتی و تولیدی می باشد و با بررسی و برنامه ریزی لازم شهرک ها و نواحی صنعتی که تقاضا محور می باشند در اولویت توسعه قرار می گیرند.
مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان اردبیل گفت: با توجه به استقرار واحدهای صنعتی و تولیدی در زمینه تولید شیرهای بهداشتی و استقبال سرمایه گذاران جدید ، مطالعه و بررسی برای توسعه شهرک صنعتی گرمی تا ۵۰ هکتار تدوین شده است .
وی بیان کرد: ۲۴ قرارداد واگذاری زمین با سرمایه گذاران در این شهرک صنعتی منعقد شده است که از این تعداد قرارداد ۱۲ واحد صنعتی و تولیدی پروانه بهره برداری اخذ کردند و بقیه در حال ساخت و ساز و یا نصب ماشین آلات می باشند.
۱۷ شهرک و ناحیه صنعتی در استان اردبیل فعال است.
۷۱۱۰/ ۱۲۵۷
100 درصد اعتبارات رونق تولید جذب شد
جیرفت - ایرنا - مسئول هماهنگی امور استان‌ های وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ۱۰۰ درصد اعتبارات پیش‌ بینی شده رونق تولید طی سال گذشته و با سیاست های حمایتی دولت تدبیر و امید جذب شد.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا ایرج موفق عصر چهارشنبه در حاشیه آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان در جمع خبرنگاران افزود: این اعتبارات رقم قابل توجهی بود که شرایطی برای نوسازی و بازسازی بخش تولید ایجاد کرد.
وی با اشاره به نامگذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام حمایت از تولید کالای ایرانی اشاره کرد و گفت: امسال افزایش کیفیت کالای ایرانی در دستور کار است که برای تحقق این مهم نیاز به نوسازی در بخش صنعت داریم.
وی با بیان اینکه اعتبارات خوبی در سال جاری برای حوزه صنعت، معدن و تجارت پیش‌ بینی شده است افزود: بخش تولیدی می‌ توانند از این اعتبارات در بخش تامین سرمایه در گردش خود برای تامین مواد اولیه استفاده کند.
وی ادامه داد: واحدهای تولیدی می‌ توانند با استفاده از تسهیلات ارزان قیمت، واحدهای خود را نوسازی کرده و کیفیت کالای تولیدی خود را افزایش دهند از این رو می توانند در زمینه کیفیت کالا با کالاهای کشورهای خارجی نیز رقابت کنند.
مسئول هماهنگی امور استان ‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای حمایت از کالاهای ایرانی، بسته‌ های صادراتی پیش‌ بینی شده تا صنعتگرانی که می‌ خواهند صادرات داشته باشند، بتوانند از این بسته‌ ها استفاده کنند.
وی با اشاره به نحوه تقسیم بودجه در بین استان‌ ها اشاره و تصریح کرد: بر اساس شرایط استان ‌ها بودجه تقسیم‌ بندی و در اختیار سازمان ‌ها قرار داده می‌ شود.
وی به ظرفیت های خوب منطقه جنوب کرمان در بخش معادن اشاره کرد و گفت: در بخش نوسازی معادن، ماشین آلات معدنی و واحدهای صنعتی اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است و بزودی با ایجاد پایانه صادراتی کمک خوبی برای ساماندهی محصولات کشاورزی این منطقه انجام می شود.
وی بیان کرد: امکانات و زیرساخت های لازم برای سرمایه‌ گذاری ایجاد شده از این رو باید به سمت پیدا کردن بازار برویم و ظرفیت خود را افزایش دهیم.
موفق ادامه داد: واحدهایی که واقعا شرایط تولید برای آنها میسر نیست باید به سمت تغییر خط تولید بروند تا بتوانند از بازار مناسبی در داخل و خارج کشور بهره ‌مند شوند.
جنوب استان کرمان از هفت شهرستان جیرفت، عنبرآباد، فاریاب، رودبار جنوب، کهنوج، قلعه گنج و منوجان با جمعیت یک میلیون نفر یک سوم استان کرمان را شامل می شود.
۳۰۲۹/۷۴۵۰/۷۴۲۹
بانک ها موانع پیش پای تولید و صنعت را بردارند
کرج-ایرنا- استاندارالبرز با اشاره به شرایط خاص کشور از دستگاه های اجرایی و بانک ها خواست موانع پیش پای تولید و صنعت استان را بردارند.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا ،محمد علی نجفی روز چهارشنبه درنشست کارگروه تسهیل و رفع موانع استان البرز افزود: هم افزایی و وحدت رویه از نکات مهم دراین زمینه به شمارمی رود که با تعامل هرچه بیشتر چرخه اقتصادی را بهبود می بخشد.
وی ادامه داد: بانک ها و مسئولان دستگاه های اجرایی باید با تدابیر بیشتری مشکلات حوزه تولید و اقتصاد را مرتفع کنند.
نجفی گفت: برگزاری نشست های مستمر و برنامه ریزی لازمه گره گشایی از مشکلات صنایع استان البرز است .
استاندارالبرز تاکید کرد: شرایط اجتماعی کشور نیز باید در نظر گرفت و مشکل برای یک واحد تولیدی می تواند حادثه ساز باشد بنابراین باید دقت نظر لازم را داشت .
وی خاطرنشان کرد: اشتغالزایی قابل توجه دراستان البرز بالندگی برای آن است و در فضای کسب و کار اقدامات موثری را دراین استان شاهد بودیم.
دراین نشست پرونده ۳ واحد تولیدی در حوزه بیمه ، پرداخت تسهیلات و مالیات مورد بررسی قرار گرفت.
۸۰۲۹/ ۶۱۵۵
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن