48 درصد بقاع متبرکه در سطح کشور دارای عواید هستند
سبزوار- ایرنا- مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: از مجموع هشت هزار و ۸۴ مکان مذهبی و بقعه متبرکه در سطح کشور ۴۸ درصد بقاع متبرکه دارای عواید هستند.
گروه خبری اقتصادی حمید عسکری روز سه شنبه در دوره آموزشی توجیهی طرح آرامش بهاری ویژه شهرستانهای غرب خراسان رضوی در محل امامزاده شعیب سبزوار افزود: سازمان اوقاف اماکن مذهبی و بقاع متبرکه را از محل نذورات مردمی مدیریت می کند.
وی ادامه داد: برای جذب مشارکتهای مردمی 'طرح مودت' در بقاع متبرکه سطح کشور اجرا و نذورات مردمی در سه سرفصل فرهنگی، هزینه های جاری بقاع متبرکه و فعالیت پروژه های عمرانی مصرف می شوند.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: ظرف ۱۰ ماه گذشته ۷۰ درصد پیش بینی جذب مشارکتهای مردمی در بقاع متبرکه محقق شده و ۴۰ درصد عواید بقاع متبرکه به اجرای پروژه نگهداری، توسعه و بازسازی اختصاص می یابد.
وی در ادامه همچنین اظهار کرد: ۲ هزار و ۷۰۰ بقعه متبرکه در سطح کشور زیرساختهای مناسب اجرای 'طرح آرامش بهاری' را از ۲۵ اسفند تا ۱۳ فرودین را دارند. برنامه های متنوع شامل مراسم تحویل سال نو، جلسات آموزش سبک زندگی اسلامی، خیمه های معرفت، ایستگاههای مشاوره و پاسخگویی به احکام شرعی در چارچوب اجرای طرح آرامش بهاری پیش بینی شده اند.
عسکری همچنین گفت: یکی از رویکردها، تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی اسکان زائران و مسافران در کمپهای موقت و زائرسراها است تا امکان سفر ارزان و مطلوب برای مسافران فراهم شود. هم اینک ۵۲ هزار نفر در بقاع متبرکه سطح کشور مشغول خدمت رسانی و از این تعداد ۲۵ هزار نفر هیات امناء و ۲۷ هزار نفر خادم هستند. سه هزار خادم ثابت و حقوق بگیر و بقیه خادمان فصلی یا افتخاری می باشند.
سبزوار در فاصله ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد .
خبرنگار: حمید دلاوری هروی **انتشار: حسین کریم زاده
۸۱۴۵/۷۴۹۵/۱۸۵۸
شفافیت اقتصادی خوبی در کرمان وجود دارد
کرمان - ایرنا - استاندار کرمان با اشاره به اینکه شفافیت اقتصادی خوبی در حوزه بودجه در این استان وجود دارد گفت: رعایت عدالت اصل اساسی در توزیع بودجه ها است که این مهم همواره در کرمان مورد توجه قرار دارد.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا، علیرضا رزم حسینی روز شنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه استان کرمان افزود: ظرفیت هایی در راستای اجرای تبصره پنج پیش بینی شده که در حقیقت بودجه تعهدی است که در سالهای بعد نیز ادامه خواهد یافت و انتظار می رود مدیران در این راستا توجه لازم را داشته باشند.
وی به موضوع کمک های فنی و اعتباری نیز اشاره کرد و ادامه داد: باید به شکلی اقدام شود که نهایت کارایی و نتیجه بخشی را در این حوزه داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه بودجه در مجموع هفت درصد افزایش داشته است گفت: بودجه اختصاص یافته به حوزه ورزش و سلامت از سوی دولت، قابل توجه و در سال گذشته نیز همینگونه بوده است.
رزم حسینی به موضوع خشکسالی نیز اشاره و بیان کرد: امسال در حوزه کشاورزی شمال استان کرمان بیشترین خسارت را داشته ایم و نشستی را با مسئولان مربوطه در سطح کشوری برای رفع مشکلات این حوزه برگزار خواهیم کرد و از وزیر مربوطه نیز خواسته ایم که ستاد بحران ملی را در آن رابطه تشکیل دهند.
وی گفت: در شرایط ویژه ای قرار گرفته ایم و احتمال افزایش تحریم ها وجود دارد و برای رفع مشکلات این حوزه باید تصمیمات مطابق با بازار اخذ شده و از افزایش نرخ های بدون مجوز نیز جلوگیری شود.
استاندار کرمان افزود: مدیران باید شرایط کنونی را به درستی مدیریت کنند تا آثار امنیتی برای استان به دنبال نداشته باشد.
وی بیان کرد: تا جایی که امکان دارد باید رضایت مردم را جلب و با روی خوش با آنها صحبت کرد تا ارتباط مدیران با مردم افزایش یابد.
وی گفت: مدیران باید حرف های مردم را بشنوند و در راستای رفع مشکلات آنها اقدام کنیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان نیز با اشاره به اینکه ۳۳ دستگاه اجرایی در این استان مشمول نظام بودجه ای خواهند بود گفت: بودجه کشور هزار و ۲۲۳ هزار میلیارد تومان است که تقریبا یک سوم آن، بودجه عمومی کشور است.
جعفر رودری به منابع عمده بودجه سال ۹۷، اشاره کرد و ادامه داد: ۵۶ درصد معادل ۲۱۵ هزار میلیارد تومان از محل درآمدها است که از این میزان نیز ۱۴۲ هزار میلیارد تومان آن مالیات است.
وی خاطرنشان کرد: سهم فروش دارایی های سرمایه ای که عمده آن نفت است نیز ۱۰۷.۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.
رودری گفت: یکی دیگر از منابع عمده بودجه کشور از محل واگذاری دارایی های مالی است که ۶۳ هزار میلیارد تومان است.
وی با بیان اینکه ۲۰ هزار میلیارد مجموع بودجه تملک دارایی در کشور به صورت استانی توزیع می شود، اظهار داشت: ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برابر ۲۴ درصد بودجه کشور در ردیف های متمرکز است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: توجه به عدالت اجتماعی، گسترش سطح حمایتی اقشار آسیب پذیر، توجه به بخش غیر دولتی و ارتقای توان تولیدی جامعه و اشتغال از جهت گیری های مهم بودجه سال ۹۷ است.
۳۰۲۹/۷۴۴۰
76 میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد
اردبیل - ایرنا - تالار معاملات بورس منطقه ای اردبیل اعلام کرد: در معاملات هفته گذشته این تالار به ارزش ۷۶ میلیارد ریال سهام معامله شد.
گروه خبری اقتصادی به گزارش روز شنبه ایرنا ، در این مدت ۱۷ میلیون سهم از سهام شرکت ها معامله شد.
بورس منطقه ای اردبیل شاخص کل هفته گذشته را ۹۵ هزار و ۴۴۵ واحد اعلام کرد که ۷۵۵ واحد نسبت به هفته ماقبل آن افزایش یافته است.
در این مدت با صدور ۵۰ کد معاملاتی جدید سایپا دیزل و اسناد خزانه اسلامی بیشترین ارزش معاملاتی را به خود اختصاص دادند.
۶۰۱۸/۶۰۱۶
چند خبر کوتاه از استان سمنان
سمنان- ایرنا- گردهمایی ۵۰ شهردار شهرهای کشور در سمنان، اعزام نمادین ۱۲۰ دانش‌آموز سمنانی به جبهه های حق علیه باطل، معرفی ۴۳ طرح اقتصادی شاهرود به بانک های عامل برای دریافت تسهیلات و هزینه ۲۱۰ میلیارد ریالی برای پارک موزه دفاع مقدس سمنان از جمله خبرهای کوتاه استان سمنان برای روز شنبه است.
گروه خبری اقتصادی **۵۰شهردار کشور در سمنان گردهم می‌آیند
به گزارش ایرنا، شهردار سمنان بابیان این که به‌منظور استفاده از ظرفیت‌های مغفول مانده کویر، نشست شهرداران کشور در سمنان برگزار می‌شود، گفت: ۵۰ شهردار در این نشست حضور خواهند داشت.
سید محمد ناظم رضوی افزود: بی‌شک ظرفیت‌های قابل‌توجهی در کویر برای جذب گردشگر وجود دارد که باید آن‌ها را به‌دقت احصا و از آن در راستای رونق اقتصادی شهر به کار برد که خوشبختانه استان سمنان از این نظر سابقه درخشانی دارد.
وی با بیان این که سمنان ماه تیر سال جاری میزبان ۵۰ شهردار کشور خواهد بود، اظهارداشت: این گردهمایی درواقع به بیان چالش‌های موجود در شهرهای کویری ایران خواهد پرداخت که با بررسی آن‌ها و رفع نواقص و نقاط ضعف می‌توانیم زمینه جذب گردشگران بسیاری را به استان فراهم کرد.
**اعزام نمادین ۱۲۰ دانش‌آموز به جبهه
به گزارش ایرنا، مدیرکل آموزش‌وپرورش سمنان بابیان این که رشادت‌های رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس باید تبیین شود، گفت: ۱۲۰ دانش‌آموز سمنانی به صورت نمادین به جبهه حق علیه باطل اعزام شدند.
محمد دستورانی اظهارداشت: با نسل سوم و چهارم انقلاب مواجه هستیم که دوران دفاع مقدس را درک نکرده است لذا در این روز ارزشمند این تعداد دانش‌آموز در این اعزام نمادین از پارک موزه دفاع مقدس سمنان دیدار کردند.
وی بابیان اینکه پارک موزه دفاع مقدس می‌تواند دانش آموزان را با مباحث و عملیات‌های جنگی و تبیین راه شهدا آشنا کند، اظهارداشت: به‌منظور تبیین سیره و راه شهدا درس آمادگی دفاعی دانش آموزان متوسطه در این پارک موزه تدریس خواهد شد که این برنامه در سال آینده اجرایی می‌شود.
**۴۳ طرح صنعتی شاهرود برای دریافت تسهیلات به بانک‌ معرفی شدند
به گزارش ایرنا، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: ۴۳ طرح صنعتی در شاهرود برای دریافت تسهیلات ۱۲۵میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومانی معرفی شدند.
بهروز اسودی با اشاره به رتبه سوم شاهرود در استان ازلحاظ تسهیلات بهین یاب و رونق تولید، تأکید کرد: در این شهرستان ۴۳ طرح صنعتی برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند که با اعطای این وام‌ها ۸۸۱ نفر اشتغال‌زایی ایجاد خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد : تاکنون ۲۷ طرح تولیدی در این شهرستان، توانسته‌اند ۷۴میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات بهین یاب را دریافت کنند.
اسودی بیان کرد: چابک سازی اتحادیه‌ها، تسهیلات رونق تولید و طرح‌های اشتغال روستایی نیز از دیگر اولویت‌های صنعت، معدن و تجارت در این بزرگ‌ترین شهرستان استان سمنان است.
**۲۱۰ میلیارد ریال برای پارک موزه دفاع مقدس سمنان هزینه شد
به گزارش ایرنا، سرپرست معاونت عمرانی استانداری سمنان بابیان اینکه تاکنون ۲۱۰ میلیارد ریال برای پارک موزه دفاع مقدس سمنان هزینه شده است،گفت: این مجموعه باتأمین اعتبار لازم به‌زودی به بهره برداری می‌رسد.
قدرت الله ابک افزود : برای تکمیل این مجموعه ۲۴۰ میلیاردریال اعتبار نیاز است که در صورت تامین اعتبار قسمت موزه آرایی و ساختمان‌سازی آن به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی بابیان این که این مجموعه می‌تواند در ماندگاری و جذب گردشگر در سمنان اثربخش باشد، افزود: سالانه ۲۰میلیون گردشگر و زائر از این استان تردد می کند که وجود چنین مجموعه‌ای در حاشیه عبور مسافران می تواند به ایجاد مقصد گردشگری و رونق استان کمک کنند.
وی بابیان اینکه ساخت پارک موزه دفاع مقدس مجموعه ارزشی به منظور پاسداشت رشادت‌های رزمندگان اسلام است، افزود: حضور رزمندگان در عملیات‌های مختلف منجر به پیروزی‌هایی شد که امروز طعم آن در جامعه مشهود است بنابراین همین مسئله مسئولان را بر آن داشت تا با ساخت این مجموعه یاد شهدا را در اذهان زنده نگه دارند.
استان سمنان هشت شهرستان و بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.
۶۰۲۶/۷۳۳۹
غمی دیگر بنام فرونشست زمین
سمنان- ایرنا- اینجا غم و غصه زمین را بهتر می بینی،چه روزگار عجیبی،مگر آسمان به فکر زمین باشد،خحالت آور است درعصر دانایی، چنین بلایی بر سر آب و خاک آورده ایم، آه! چهره بیابان ترک برداشت بیشمار، چاله هایی در جنوب سمنان می بینی دهشتناک که با تو حرف می زنند که ای انسان...
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا، به بهانه نوشتن، سه کیلومتری به دل به کویر این منطقه زدیم، نزدیک شکاف بزرگی ایستادیم، به ته آن چاله ظلمت نگاه می کنیم بی اختیار می ترسی گویا می خواهد تو را ببلعد، آری، چه کسی سنیه های زمین را شکافت و بر آن این همه درد ریخت و غم فرونشست را به زمین داد.
وااسفا! آیا کسی نیست از این همه درد زمین بگوید و بگرید، چه شده است فلات ایران را که در غم آب و خشکسالی می نالد و چشمه ها و رودها و قناتش خشک شده اند، جنگلش بدتر از بیابانش و بیابانش بدتر از خیابانش مشکل دارند.
چه کسانی این چنین هندسه زمین را آشفته کرده اند، چرا برای فرونشست زمین تدابیری نمی اندیشیم؟ چرا به این هشدارها و تهدیدها بی توجه شده ایم؟ آیا برای رفع این چنین مشکلات حادی برنامه ریزی کرده ایم؟ درصورت ادامه این روند در آینده نزدیک به طور قطع کویر دهان می گشاید و اهالی اش را خواهد بلعید.
کارشناسان می گویند فرونشست یک پدیده زیست محیطی، به‌معنی نشست تدریجی و یا پایین رفتن ناگهانی سطح زمین به‌دلیل تراکم مواد زیر سطحی است، برداشت بیش از حد از آب‌های زیرزمینی، که ناشی از نیاز روزافزون به منابع آب است، یکی از دلایل اصلی رخداد این پدیده به شمار می‌آید.
فرونشست زمین، پدیده ای که از آن صاحبنظران علوم زمین شناسی به عنوان زلزله خاموش در سال های اخیر نام می برند، حادثه ای تدریجی که بی توجهی به آن خسارت های جبران ناپذیری را در سطوح مختلف به همراه دارد اما با این اوصاف روند این پدیده قابل کنترل و پیشگیری است.
فرونشست می تواند در اثر پدیده های طبیعی زمین شناسی یا فعالیت های انسانی ایجاد شود، اما به گفته کارشناسان، کاهش شدید سطح آبهای زیرزمینی در اثر برداشت بی رویه از این منابع، مهمترین دلیل فرونشست زمین در ایران است.
طی سال های گذشته تغییرات اقلیمی و خشکسالی های پیاپی و بلندمدت، عدم مدیریت در مصرف آب در بخش های مختلف شهری و صنعت و استفاده از روش های سنتی آبیاری در بخش کشاورزی موجب شده است تا بخش قابل توجهی از منابع آبی کشور خشک شود و تنزل سطح سفره های زیرزمینی را در بسیاری از مناطق کشور به همراه داشته باشد.
تحقیقات نشان از وقوع این پدیده در بیش از ۱۵۰ کشور جهان از جمله ایران دارد.
طبق تحقیقات انجام شده پدیده فرونشست زمین در ۲۰۹ دشت از دشت‌های کشور از جمله دشت‌های کاشمر، تهران، مشهد، کاشان، سمنان، دامغان، گرمسار و رفسنجان را با مشکل مواجه کرده است.
بیشترین نرخ فرونشست زمین ۳۰ سانتی متر بر سال مربوط به دشتهای رفسنجان وکاشمر و کمترین نرخ فرونشست زمین چهار و سه دهم سانتی متر بر سال متعلق به دشت‌های جمکران و کاشان می باشد.
در حالی که در جهان نشست بیش از چهار میلی متر در سال زمین بحران نامیده می شود، به طور میانگین سالانه ۱۰تا ۱۲ سانی متر در دشت سمنان، در دشت گرمسار هشت سانتی متر و ۱۲ سانتی متر در دشت ایوانکی نشست زمین در دشت های استان رخ می دهد.
به گزارش ایرنا، حجم منابع آب استان سمنان یک میلیارد و ۶۵ میلیون مترمکعب که ۸۴۳ میلیون مترمکعب از این مقدار از منابع آب زیرزمینی بهره برداری می شود.
میزان آب مصرفی سالانه بخش کشاورزی در استان سمنان ۹۰۲ میلیون مترمکعب است که ۸۷ درصد منابع آبی در این استان به مصرف کشاورزی می رسد. به گفته مسوولان استان سمنان برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی سبب شده تا افت ۷۰ سانتی متری آب را در این سفره ها شاهد باشیم.
علاوه بر برداشت بی رویه از منابع آب های زیرزمینی در سمنان، کاهش بارندگی و افزایش دما منجر به خشکسالی ها در استان شده، که خطر فرونشست در دشت های استان را تشدید کرده است.
متوسط بارندگی سالانه در کشور ۲۵۰ و در استان سمنان ۱۰۷ میلی‌متر است، دمای هوای تابستان هر ساله در این استان بین یک تا یک‌ و نیم درجه سانتی گراد افزایش می‌یاید.
طبق اطلاعات موجود، در بیشتر دشت های استان پدیده فرونشست زمین گزارش شده است.
فرونشست های استان سمنان در اراضی جنوب وادی السلام سمنان به سمت شهرستان سرخه و صوفی‌آباد، در جاده نظامی و روستای اعلاء مرکز استان، در مناطقی از شهرستان دامغان، گرمسار و شاهرود رخ داده است.

**ضرورت اصلاح سیاست های برداشت آب در سمنان
پرفسور پرویز کردوانی پدر کویرشناسی ایران در گفت و گو با ایرنا با بیان این که پدیده فرونشست مجزا از فروچاله است، گفت: فرونشست حرکت قایم رو به پایین سطح زمین در مقیاس بزرگ در اثر برداشت بی رویه آب های زیرزمینی است اما فروچاله در زمین های آهکی به صورت فرورفتگی سطح زمین که به شکل های بیضی و کروی دارای دیواره های با شیب تند که در اثر گسیختگی لایه های سطحی ایجاد شده، می باشد.
کردوانی با بیان این که تنها پیشگیری چاره جلوگیری از وقوع فرونشست زمین است، افزود: زمانی که این پدیده رخ دهد، زمین حالت آبگیری خود را از دست داده و امکان بازگشت به حالت اولیه وجود ندارد.
وی با اشاره به گسترش پدیده فرونشست در شهرهای کشور، بیان کرد: رشد روزافزون جوامع شهری به دلیل مهاجرت روستاییان باعث شده برای تامین آب آشامیدنی مناطق شهری چاه های عمیق و نیمه عمیق متعددی حفر شود که منجر به افت سطح آب های زیرزمنی و در نتیجه وقوع پدیده فرونشست در این مناطق شده است.
وی تصریح کرد: حفر چاه های عمیق و نیمه عمیق برای آشامیدنی شهروندان باعث بروز فرونشست زمین شده اما مسوولان کشوری و استان سمنان این پدیده را به بخش کشاورزی و کشاورزان مرتبط می سازند.
کردوانی خاطرنشان کرد: اولویت بندی در مصرف آب استان های کشور ابتدا آب آشامیدنی، صنعت و اگر با کمبود آب مواجه نبودیم مصارف کشاورزی و در نهایت باتلاق ها و تالاب ها می باشد.
پدر کویرشناسی ایران ادامه داد: حفر چاه ها در بخش کشاورزی در طی این سال ها افزایش یافته اما وزارت نیرو در طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی اقدام به انسداد چاه های غیرمجاز و نصب کنتورهای هوشمند در راستای حجمی کردن مصرف آب کشاورزی کرده که این امر نه تنها کمکی به بازگشت زمین های فرونشست به حالت اولیه نمی کند بلکه مهاجرت روستاییان را به دنبال دارد.
وی با بیان این که در استان سمنان طرح هوشمندسازی چاه های کشاورزی با جدیت بیشتری پیگیری می شود، تصریح کرد: مساله فرونشست در شهرهای این استان وخیم تر بوده چرا که با طرح های وزارت نیرو در روستاها مصرف آب به شدت محدود و در نهایت به شهرنشینی منجر شده از سوی دیگر برداشت آب از سفره های زیرزمینی با حفر چاه های عمیق برای مصارف آشامیدنی در شهرها افزایش می یابد.
کردوانی ادامه داد : پدیده فرونشست در شهرها مخاطراتی چون شکسته شدن پل ها، شکستگی لوله های گاز و آب به خصوص لوله های فرسوده،کج شدن دکل های برق، تخریب تاسیسات زیربنایی، از بین رفتن خانه ها قدیمی و بافت فرسوده و نابودی آثار تاریخی استان می شود.
وی خاطرنشان کرد : شکستگی در جاده ها، جابه جایی ریل قطارها، خشک شدن قنات و رودخانه ها، تبدیل کویر مرکزی به بیابان و بیابان زایی دشت ها از دیگر آثار مخرب پدیده فرونشست زمین کشور و استان سمنان است.
این چهره ماندگار کشور با تاکید بر این که مساله فرونشست قابل جبران نیست، اظهارداشت: کاهش حفر چاه ها در مناطق شهری توسط وزارت نیرو، تصفیه فاضلاب های شهری، نصب کنتورهای هوشمند برای ساکنان شهرها، استفاده از آب های غیرمتعارف مانند نزولات آسمانی برای استفاده آب آشامیدنی با توجه به این که بارش ها در ارتفاعات شمالی استان به نسبت مناسب بوده، کاهش حفر چاه های غیرمجاز کشاورزی، اصلاح الگوی آبیاری در کشاورزی، تغذیه مصنوعی چاه و دشت ها و فرهنگ سازی در راستای مصرف بهینه آب در خانوارها از جمله راه کارهای جلوگیری و کنترل فرونشست در استان سمنان است.
پدر کویرشناسی ایران همکاری دستگاه ها در این امر را ضروری دانست و خاطر نشان کرد: تا زمانی که نگرش جدی و اهتمام در راستای کار تیمی میان مسوولان و دستگاه‌های اجرایی پدید نیاید، اوضاع هر روز وخیم‌تر خواهد شد و باید منتظر عواقبی بدتر از این هم بود.

**ضرورت مشارکت مردم در مدیریت منابع آبی
دانشیار حوزه اقلیم شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان در گفت و گو با ایرنا افزود: سطح ایستابی آب های زیرزمینی سطحی ثابت بوده اما زمانی که میزان برداشت آب های زیرزمینی بیش از حد باشد، تراز سطح ایستابی کاهش یافته و فضای بوجود آمده باعث نشست زمین می شود.
سعید کامیابی با بیان این که این پدیده بیشتر در دشت های بحرانی رخ می دهد، افزود: در دشت های بحرانی استان که شامل دشت های سمنان، گرمسار، جنوب دامغان و شاهرود می باشد، فرونشست زمین به طور کامل مشهود است.
کامیابی اظهارداشت: برداشت بی رویه آب های زیرزمینی با حفر چاه های عمیق و متعدد در این مناطق باعث بروز فرونشست در دشت های استان شده است.
دانشیار حوزه اقلیم شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان مهمترین عامل بازدارنده تشدید فرونشست زمین را عدم برداشت بی رویه آب برشمرد و تصریح کرد: کنترل چاه های حفرشده، عدم حفر چاه های جدید، اقدامات لازم جهت کاهش تاثیر فرآیند خشکسالی کما این که خشکسالی های سال های اخیر اثر قابل توجهی بر این موضوع گذاشته، می تواند روند بروز این پدیده را کند کرد.
وی ادامه داد: عمده ترین راهکار برای جلوگیری از نشست زمین در دشت های بحرانی تغذیه مصنوعی منابع آب های زیرزمینی با احداث بندها و کنترل و هدایت آب های سطحی و سیلاب هاست.
این دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی سمنان بیان داشت : بیشتر چاه های حفر شده در استان به منظور مصرف کشاورزی بوده و سیستم نوین آبیاری شرایط مساعدتری برای ذخیره منابع آب زیرزمینی با کاهش میزان مصرف مهیا ساخته بنابراین جایگزینی سیستم های مکانیزه آبیاری به جای روش های سنتی و غرقابی توسط کشاورزان و روستاییان اطراف دشت های بحرانی راهبرد صرفه جویی در استحصال از آب های زیرزمینی به جهت مصرف در این بخش است.
دانشیار حوزه اقلیم شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان مشارکت مردم در مدیریت منابع آب های زیرزمینی در کنار دستگاه های اجرایی را مهم برشمردو گفت: صرفه جویی و کنترل میزان مصرف منجر به کاهش کاستی ها و ذخیره سازی منابع آب می شود.
به گفته وی با فرهنگ سازی در مصرف بهینه آب های زیرزمینی، بازتاب پیامدهای منفی فرونشست زمین، اقدامات مستمر و موثر متولیان امر و مشارکت مردم می توان پیامدهای اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی این مساله را کاهش داد.

**روند افزایشی نرخ فرونشست در سمنان
ربیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان سمنان در گفت و گو با ایرنا، گفت: در دهه های اخیر رشد روز افزون جمعیت استان همراه با گسترش برداشت بی رویه از منابع آب‌های زیرزمینی به منظور مصرف در بخش های کشاورزی، صنعت و آشامیدنی در کنار تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌های فزاینده، پیامدهای نامطلوبی را در جنبه‌های کمی و کیفی منابع آب به همراه داشته که یکی از این پیامدها فرونشست زمین در دشت های استان سمنان است.
یاسر وکیل زاده پیشینه نرخ فرونشست زمین در سمنان و دامغان را برابر با ۱۴ سانتی متر بر سال اعلام کرد و افزود: افزایش روز افزون بهره برداری از منابع آب‌های زیر‌زمینی با توجه به ویژگی‌های زمین‌شناسی دشت های استان پدیده فرو ریزش سطح زمین را توسعه داده که با در نظر گرفتن شرایط موجود و پیش‌بینی‌های انجام شده، انتظار روند افزایشی در میزان نرخ فرونشست است.
وکیل زاده حفاظت از سفره‌های آب زیرزمینی، صرفه‌جویی در مصرف و ممانعت از هدر‌رفت آب‌های سطحی را سه راهکار کلی مدیریتی در مقابله با فرونشست زمین استان برشمرد.
وی ادامه داد : میزان نرخ فرونشست دشت ها با استفاده از سامانه های پایش اندازه گیری سپس با در نظر گرفتن آن، درجه خطرپذیری رخداد مذکور در منطقه مطالعه و ضمن انجام بررسی‌های گسترده‌تر، راهکاری مناسب را با توجه به وضعیت و شرایط هر کدام از دشت‌ها و حوضه‌های فرونشست زمین اتخاذ می شود.
رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی سمنان خاطرنشان کرد: بررسی‌ های صحرایی انجام شده نشان از گسترش آثار این پدیده در نواحی مختلف است که می توان به فروچاله‌ها و شکاف‌های زمین در سمنان، دامغان و سرخه اشاره کرد.
به گفته وکیل زاده کج‌شدگی تیرها و دکل‌های برق، بالازدن لوله جدار چاه‌ها، ایجاد ترک در ساختمان‌ها و سازه‌های مهندسی مانند پل‌ها و شکل‌گیری فروچاله‌ها، ترک‌ها و شکاف‌های موازی در پهنه فرونشستی و زمین‌های کشاورزی از دیگر آثار این رخداد در استان است.
وی اضافه کرد: عدم صدور مجوز‌های جدید بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی دشت های بحرانی، کاهش بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی، احیای قنات‌ها، جلوگیری از ساخت و سازهای غیرضروری و اتخاذ تدابیر لازم در جهت کاهش تبخیر و تلفات انتقال آب از مسیر کانال‌ها و لوله‌های شبکه آبرسانی که فرسودگی آن‌ها موجب هدررفت آب می‌شوند از راه کارهای کنترل و کاهش اثرات مخاطرات ناشی از فرونشست در دشت های استان است.
وی تصریح کرد: تهیه الگوی کشت بهینه، عدم کشت محصولات غیر ضروری و آب بر، بهبود‌ شرایط خاک و به کارگیری روش‌های نوین آبیاری در بخش کشاورزی می تواند به حفظ منابع زیرزمینی آب کمک کند.
رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان سمنان تاکید کرد: چنانچه امروز به فکر جلوگیری از توسعه آثار زیان بار فرونشست زمین در دشت‌های استان نباشیم، جبران مسایل در آینده امکان پذیر نمی باشد.
کسری مخزن آب زیرزمینی در استان سمنان به ۱۴۳ میلیون متر مکعب در سال می رسد و عامل اصلی بحران آب اضافه برداشت‌های مستمری است که توسط چاه‌های عمیق از آبخوان اصلی دشتها انجام شده است.
در استان سمنان حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که ۸۷ درصد در بخش کشاورزی، حدود هشت درصد در بخش صنعت و خدمات و حدود پنج درصد در بخش آب آشامیدنی مصرف می شود.
۱۳ دشت از ۲۶ دشت استان ممنوعه بوده و سهم آب های زیرزمینی از تامین آب در استان بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد است در شرایطی که اگر این میزان ۴۰ درصد باشد بحران محسوب می شود.
۶۰۲۶/
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن