گروه خبری اقتصادی

فرصت های سرمایه گذاری آستارا با همایش ملی معرفی می شود


آستارا - ایرنا - فرماندار آستارا گفت: بسترها و قابلیت های سرمایه گذاری آستارا طی همایش ملی در هفته جاری مطرح می شود و باید از این فرصت، برای جذب سرمایه گذار و طرح ایده های لازم جهت توسعه و پیشرفت استفاده کنیم.
فرصت های سرمایه گذاری آستارا با همایش ملی معرفی می شود
به گزارش خبرنگار ایرنا یونس رنجکش غروب سه شنبه در جلسه هماهنگی همایش یاد شده در هتل اسپیناس آستارا افزود: آستارا دارای ظرفیت های زیادی در حوزه های اقتصادی، کشاورزی و تجاری است اما مغفول مانده و با برگزاری همایش های علمی باید توانمندی ها را معرفی کرد.
وی اضافه کرد: 160 مقاله در حوزه های کشاورزی، صادرات، برنامه ریزی شهری، گردشگری و بندر و کشتیرانی به دبیرخانه همایش ارسال و از بین آنها، 150 مقاله برای داوری انتخاب شده است.
رنجکش اظهار کرد: در این همایش از چهره های علمی و سیاسی کشور جمهوری آذربایجان نیز حضور خواهند داشت و رسانه ها باید برای پوشش بخش های مختلف آن همت کنند.
وی تصریح کرد: این همایش در روزهای 26 و 27 بهمن ماه در هتل اسپیناس آستارا برگزار می شود و در کنار آن، نمایشگاهی از توانمندی های صنعتی، تولیدی، گردشگری و علمی آستارا برپا خواهد شد.
فرماندار آستارا افزود: 500 نفر از میهمانان همایش در روز 27 بهمن ماه از جاذبه های اقتصادی، فرهنگی و طبیعی آستارا نظیر راه آهن، بندر، گردنه حیران، موزه حکیم نظامی و تالاب استیل دیدن خواهند کرد.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده و به علت برخورداری از جاذبه های طبیعی، تاریخی و تجاری جزو 20 شهر گردشگر پذیر ایران است.

** دعوت از سرمایه گذاران برای ایجاد باشگاه پروازی در آستارا
فرماندار آستارا از سرمایه گذاران خواست برای ایجاد باشگاه های پروازی به منظور توسعه گردشگری در این شهرستان سرمایه گذاری کنند.
به گزارش عصر سه شنبه روابط عمومی فرمانداری آستارا به ایرنا یونس رنجکش در بازدید از نمایشگاه توانمندی های نیروی هوایی در پایگاه دوم شکاری شهید فکوری تبریز گفت: حضور سرمایه گذاران این رشته در آستارا می تواند در ابعاد مختلف برای این شهرستان مفید باشد.
وی افزود: آستارا به دلیل برخورداری از جاذبه های طبیعی و گردشگری، سودآوری بالایی در خدمات تفریحی، سرگرمی و امدادی برای سرمایه گذاران خواهد داشت.
وی اضافه کرد: با توجه به سیاست های دولت و حمایت استانداری گیلان از توسعه بسترهای خدمات گردشگری، مانعی برای فعالیت سرمایه گذاران در آستارا وجود ندارد.
نمایشگاه توانمندی های نیروی هوایی شامل فن آوری های نوین و پیشرفته، شبیه سازی هواپیما، سلاح و مهمات، سامانه های الکترونیکی، هواپیمای شکاری صاعقه، رهگیر اف 5 ، بمب افکن میگ 29، سامانه های دفاع هوایی و جنگ های نوین و تجهیزات راداری به مدت 10 روز در پایگاه دوم شکاری شهید فکوری تبریز بر پا شد.
خبرنگار:یوسف هدایتی**انتشار:کبیری
7105 / 7124 / 2007

نخل های تشنه بر لب کارون


اهواز - ایرنا - کارون، امسال نتوانست ساقی خوبی برای نخلستان های جنوب خوزستان باشد ونخل های تشنه، جز با آب شور مشروب نشدند.
نخل های تشنه بر لب کارون
«نخل عین عمه انسان است و احترامش واجب» این را شیخ حسن فاضلی، نخلدار آبادانی می گوید. این باور ریشه در یک روایت قدیمی دارد که خداوند درخت خرما را از زیادی طینت (سرشت) حضرت آدم (ع) آفرید، بنابراین نخل، خواهر آدم است و از او به عنوان عمه انسان یاد می شود.
شیخ حسن و تعدادی از نخلداران آبادانی به تازگی مراسم ختم برگزار کردند آنطور که گفته اند: «این مجلس ختم، نه در سوگ امواتشان است بلکه برای مرگ نخل های تازه مرده است؛ 6 میلیون نفر نخل».
شیخ حسن، یک هزار نفر نخل در روستای «محرزی» در حاشیه رودخانه بهمنشیر دارد، همان منطقه ای که نخلستان هایش در سال های نه چندان دور زبانزد عام و خاص بود.
او می گوید: حالا نخل ها خشک و تشنه اند. بخشی از نخل ها در جنگ از بین رفت و بخشی را آب شور دارد می کُشد. این مراسم ختم را گرفتیم که با نخلداران مصیبت دیده عزاداری کنیم و آنها را تسلی دهیم. از این طریق می خواستیم صدایمان را به مسئولان هم برسانیم تا بازمانده نخل ها را نجات دهیم، ولی هیچکس توجهی نکرد.

***نخل ها ایستاده می میرند
آبادان در زمان جنگ 6 میلیون اصله نخل داشت که بعد از جنگ 2 میلیون اصله از آنها باقی ماند.
دبیر نظام صنفی کشاورزی آبادان می گوید: نخلستان های آبادان به دلیل شوری آب امروز دچار مرگ تدریجی شده اند، به ویژه امسال که شدت شوری بسیار زیاد بود، بیشتر محصول خرما، میانه کاری (شامل یونجه، خربزه، بامیه و لوبیا) و 2 میلیون اصله پاجوش جوان نیز نابود شده است.
«شاکر هندالی» می افزاید: در سال های نرمال بیش از 100 هزار تن خرما در آبادان تولید می شد اما امسال، نخلستان ها از 50 درصد به بالا دچار خسارت شده اند و پیش بینی می کنیم کمتر از 50 درصد خرما آنهم با کیفیت نامطلوب برداشت کنیم.
وی ادامه می دهد: آبادان تنها شهرستان تک محصولی است و هشت هزار نخلدار این شهرستان تنها از طریق نخلستان ها امرار معاش می کنند.
برغم اینکه نیمی از نخلداران محصول خود را بیمه کرده اند ولی از انجا که اداره بیمه خسارت ناشی از شوری آب ، گرد و خاک را که مشکل اصلی کشاورزان است، تقبل نمی کند ، انها روزبه روزفقیر تر می شوند.

***نوشداروی سدها
خوزستان قطب تولید خرما، رتبه دوم تولید این محصول و رتبه نخست صادرات آن را در کشور دارد. سهم این استان تولید حدود 200 هزار تن خرما است. هم اکنون 43 هزار هکتار از زمین های خوزستان زیر کشت نخیلات است که بیش از 32 هزار هکتار آن بارور است و بیشتر در اراضی شهرستان های خرمشهر، آبادان و شادگان و در حاشیه رودخانه کارون قرار دارد. میلیون ها اصله نخل در این شهرستان ها قربانی کمبود و شوری آب کارون شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان می گوید: به دلیل کمبود آب و شوری آن، به تولید خرمای استان خسارت وارد شده و این خسارت در شهرستان های آبادان، خرمشهر و شادگان جدی است.
کیخسرو چنگلوایی می افزاید: میزان خسارت به تولید خرمای امسال دست کم 20 درصد است اما تا زمان برداشت محصول نمی توان میزان دقیق آن را اعلام کرد.
وی با اشاره به مکاتبات با استانداری درباره بحرانی بودن وضعیت آب نخیلات استان می گوید: شوری آب در پایین دست کارون بسیار بالاست و به هیچ وجه به صلاح نیست نخیلات با این آب آبیاری شود، به همین دلیل روز پنجشنبه گذشته در جلسه ستاد خشکسالی، قرار شد که با هدف کاهش شوری و بهبود کیفیت آب در پایین دست کارون (آبادان و خرمشهر)، رهاسازی آب از سدهای دز و گتوند از شنبه شب تا میزان 650 مترمکعب برثانیه افزایش یابد.

***سهم اب نخل ها به نیشکر رسید
رودخانه کارون در سال زراعی جاری 65 درصد کاهش آبدهی داشته است. کارشناسان دلیل آن را انتقال حدود 2 میلیارد مترمکعب از سرشاخه های این رودخانه، سدسازی های بی رویه، افزایش برداشت در بالادست و خشکسالی می دانند. کاهش شدید آب کارون در سال های اخیر باعث پیشروی آب دریا به داخل رودخانه ها شده است. امسال اما وضع بدتر بود به طوری که شوری آب شرب آبادان و خرمشهر، تجمعات اعتراضی مردم را در خرداد و تیر به دنبال داشت. در نیمه تیر ماه گذشته با افتتاح طرح انتقال آب از رودخانه کرخه به شهرهای خرمشهر و آبادان و شادگان (طرح غدیر) مساله آب شرب مردم حل شد؛ اما کارون و آب نخیلات همچنان شور ماندند. بر اساس آمار سازمان آب و برق خوزستان در روز پنجشنبه شوری آب (EC) در محل تامین آب نخلستان های خرمشهر و آبادان، ایستگاه های پمپاژ «مارد» بیش از 10 هزار میکروموس و در «طره بخاخ» بیش از 24 هزار بوده است. در حالی که آستانه تحمل نخل، شوری آب تا چهار هزار میکروموس است.
مدیرعامل اتحادیه نخل داران خوزستان نیز می گوید: مشکل شوری آب شرب مردم آبادان و خرمشهر که حل شد، نخلستان ها رها شدند و برای آب نخیلات فکری نکردند و آب همچنان شور است.
جاسم حزباوی می افزاید: چند سال است که آب شور شده اما امسال شدت آن بسیار بالا رفته و بیم آن می رود نخلستان ها به کلی نابود شود، در حال حاضر آب رودخانه کارون به قدری کم شده که «مَد دریا(اب شور)» تا دارخوین (شادگان) رسیده و آب شور کیلومترها از آب رودخانه را تحت تاثیر قرار داده است. امسال از اهواز تا دارخوین در شرق و غرب کارون، محصول خرما خوب و درجه یک است اما از دارخوین به پایین دست (آبادان و خرمشهر) به خاطر شور شدن آب محصول نداریم.
وی با انتقاد از برخورد دوگانه با کشاورزان می گوید: اکنون کانالی که آب را برای پتروشیمی های ماهشهر می برد پرآب است و مزارع توسعه نیشکر آب خود را از رودخانه برداشت می کنند، اما نخلستان ها از آب کارون بی نصیب مانده اند و سرمایه چندین سال عمر نخلداران در معرض نابودی است.
معاون نظام صنفی کشاورزی خوزستان تصریح می کند: برای حل مشکل نخیلات استان با جهاد کشاورزی، فرمانداران، استاندار، نماینده های مجلس و خبرگان نامه نوشتم.
حزباوی توضیح می دهد: نخل تنها درختی است که در قرآن 20 بار نامش آمده، ارزش غذایی بالایی دارد و ارز آور است، با فرهنگ مردم عجین شده و معیشت مردم به آن وابسته است.

***تغییر الگوی نخل
مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی اما بحث تغییر اقلیم و تغییر الگوی کشت نخیلات را مطرح می کند.
مسعود لطیفیان می گوید: شوری آب مسئله مهمی در منطقه آبادان و خرمشهر است که کسی نمی‌تواند منکر آن شود، از سوی دیگر به دلیل مسائل مختلف خشکسالی و تغییر اقلیم، مناطق مستعد کشت تغییر می کنند که این یک اصل علمی پذیرفته شده است؛ بنابراین با توجه به اینکه کشور و منطقه جنوب غرب تحت تاثیر تغییر اقلیم و خشکسالی است از این قاعده مستثنی نیست.
وی توضیح می دهد: خرما از نظر راندمان رسیدن به تولید اقتصادی از گیاهان بسیار حساس نسبت به کم آبی و شوری است. ولی از نظرتوانایی تحمل و امکان زنده ماندن، گیاه مقاومی به شمار می رود، در شرایط فعلی مناطق جنوب غرب کشور به دلیل خشکسالی و عواقب ناشی از آن مثل شوری آب، در تولید خرما کاهش تولید و افت راندمان خواهیم داشت.
لطیفیان درباره برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در شرایط خشکسالی نیز می گوید: برخی خسارت ها قابل کنترل به روشهای مدیریتی هستند و برخی نیز قهری اما قابل تعدیل؛ یعنی اقدامات مدیریتی خسارت را تعدیل می کند ولی نمی تواند کاملا آن را مهار کند، از جمله اقدامات حمایتی طرح احیا و بازسازی و اصلاح سیستم آبیاری در 35 هزار هکتار از نخیلات آبادان و خرمشهر تحت عنوان طرح مقام معظم رهبری در حال اجرا است، همچنین انتقال آب به شادگان برای جلوگیری از خشکی نخیلات آن شهرستان اقدام شده است.
وی ادامه می دهد: وقتی خشکسالی بیش از پنج سال طول می کشد، مقابله با اثرات بلند مدت آن مطرح می شود، بر همین اساس طرح جامع مقابله با خشکسالی تدوین شده و برنامه های آن توسط دفتر مدیریت بحران وزارت جهاد کشاورزی در دست پیگیری است.
لطیفیان می گوید: اقلیم در حال تغییر است و مناطق مستعد کشت محصولات از جمله نخل خرما هم در حال تغییر هستند، بنابراین منطقه ای مثل آبادان و خرمشهر که روزی از مستعدترین مناطق کشت نخل خرما بودند امروز دیگر ممکن است آن استعداد اولیه را نداشته باشند، بنابراین باید برنامه استراتژیک تولید و الگوی کشت مناسب برای مناطق تحت تاثیر تغییر اقلیم ارائه شود.
وی می افزاید: در طرح مقابله با خشکسالی بحث تغییر الگوی کشت نخیلات و پیشنهاد الگوی کشت مناسب را پیگیری می کنیم.

***نخل و فرهنگ
عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز همچنین می گوید: وقتی آب خیلی شور شود یکی از راهکارها تغییر دادن الگوی کشت است اما قبل از آن باید کشاورز و بازار را آماده کرد، این کار برای درختان خیلی سخت است زیرا یک درخت ممکن است 20 یا 30 سال عمر داشته باشد و یا جزئی از سنت و یا فرهنگ مردم باشد؛ مثلا بومی های خرمشهر و آبادان وقتی یک نخل را می بینند خوشحال و بشاش می شوند و وقتی نخلشان از بین می رود مثل این است که یکی از اعضای خانواده مرده است، بنابراین مسائل روحی و روانی دخیل است و تغییر به این سادگی نیست.
مجید نبی پور تاکید می کند: مهمترین اقدام این است که نگذاریم زمین و منطقه شور شود، شاید به نظر برسد راحت ترین کار این باشد که یک گیاه را برداریم و گیاه دیگری به جای آن بکاریم اما همانند کار پزشکی، جراحی آخرین تصمیم است نه اولین تصمیم.
وی اضافه می کند: 10 سال پیش نوشتم با این آبی که کارون به خرمشهر و آبادان می فرستد گیاهان نمی توانند دوام بیاورند؛ بنابراین باید شرایط به حالت طبیعی بازگردد و شوری کاهش پیدا کند، اما در صورت ادامه وضع باید کشت جایگزین بیاورند.

***جایگزینی برای نخلستان
«نخل» و «کارون» از قدیم نمادهای بی بدیل خوزستان بوده اند. در شرایطی که کارون جایش را به فاضلاب ها و پساب های نیشکر داده. آیا جایگزینی هم برای نخل پیدا می شود؟
گزارش از: نادره وائلی زاده
9754/6002/6064

افزایش 1.4 برابری تعرفه آب پرمصرف ها روی میز دولت


تهران-ایرنا- معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، گفت: کارگروه سازگاری با کم آبی به دولت پیشنهاد داده است که تعرفه پرمصرف ها 1.4 برابر افزایش یابد.
افزایش 1.4 برابری تعرفه آب پرمصرف ها روی میز دولت
به گزارش روز دوشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، «عباس سروش» با تاکید بر اینکه الگوی مصرف به فراخور استان ها متفاوت است، گفت: مشترکانی پرمصرف تلقی می شوند که مصرف آب آنها، مازاد بر الگوی مصرف باشد.
وی افزود: به نظر می رسد میزان پیشنهادی برای افزایش تعرفه پرمصرف ها مورد استقبال دولت قرار گیرد.
معاون وزیر نیرو درباره آخرین وضعیت آب شهرهای کشور نیز گفت: امسال 334 شهر تحت تنش آبی اند که این رقم پارسال 284 شهر بود؛ امسال به دلیل کاهش بارش ها، 50 شهر نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
این خبر تکمیل می شود...
اقتصام*9189*1070** 2023

صیادی کشتی های چینی در آب های سرزمینی ایران صحت ندارد


تهران - ایرنا - رییس سازمان شیلات ایران بار دیگر حضور کشتی های صیادی چینی را در آب های سرزمینی کشور رد کرد و گفت: 100 درصد شناورها متعلق به شرکت های ایرانی است و فراتر از 10 مایل از ساحل، ماهیان ریز را صید می کنند.
صیادی کشتی های چینی در آب های سرزمینی ایران صحت ندارد
به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، حسن صالحی اظهارداشت: حضور کشتی های چینی در آب های سرزمینی جنوب ایران، برداشت درستی نیست، زیرا ایران 50 تا 60 فروند شناور دارد که سهامداران آن ایرانی هستند و حدود 25 درصد این شناورها احتمال دارد ساخت چین باشند.
وی با بیان اینکه شناورهای مزبور در ایران، اروپا، ژاپن، تایلند و چین ساخته شده اند، گفت: امسال برپایه برنامه ریزی صورت گرفته، تقویت ساخت شناور های داخلی در دستور کار قرار گرفته و
شناورهای یادشده در آب های سرزمینی صید نمی کنند و از این رو تاثیری در صید سنتی ایران ندارند.
وی اضافه کرد: این شناورها در دریای عمان و در آب های مشترک عمان - ایران و نیز پاکستان فعالیت دارند و ممکن است بعضی از آنها از کاپیتان ها، متخصصان و صیادان خارجی استفاده کنند، زیرا دانش و تکنولوژی صید ماهیان ریز را در کشور نداریم.
رییس سازمان شیلات ایران افزود: ایران در زمینه صید با رشته قلاب نیز از کارشناسان هندی استفاده می کند و در گذشته دانش این نوع صید را در اختیار نداشتیم.
وی درباره عمق صید توسط شناورها گفت: این شناور ها در مناطقی که دریا بیش از 300 متر عمق دارد، فعالیت دارند و صید ماهیان ریز و یا فانوس ماهیان را انجام می دهند و در واقع آنها صید ماهیان آبی دارند و تور آنها به کف دریا و به عمق نمی رسد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که عمر ماهیان ریز یک سال و نیم است، اظهار داشت: ماهیان ریز برای تهیه پودر ماهی مورد نیاز کشور و به منظور توسعه آبزی پروری کاربرد دارد و به این ترتیب از خروج مقادیر زیادی ارز جلوگیری می شود و سال گذشته شناورها 24 هزار تن فانوس ماهی صید کردند.
به گزارش ایرنا، مدتی است برداشت بی‌رویه شناورهای چینی از ذخایر دریای جنوب کشور مطرح است که چندی پیش 'شاپور کاکولکی' معاون سازمان شیلات ایران 'نیز حضور شناورهای صیادی چین در آب های ساحلی ایران را رد کرد و افزود: هیچ شناور خارجی حق ورود به آب های ایران را ندارد و این موضوع تخلف محسوب می شود و تمام مراحل ثبت شناور و تغییر پرچم بر عهده سازمان بنادر کشور است.
وی گفت: به کارگیری خدمه خارجی موضوع دیگری است که در سایر موارد نیز دیده می‌شود، مانند هواپیما که ممکن است خلبان آن خارجی باشد و حتی مواردی داریم که شناورهای ایرانی ناخدای خارجی دارند و اینکه یک فرد چینی در ایران شرکت ثبت کرده، طی قراردادی قرار است 80 فروند شناور چینی را برای صیادی وارد آب‌های جنوب کشور کند.
تبعه چینی یاد شده تاکنون 16 فروند شناور را به شکل اجاره‌ای و با شریک ایرانی وارد آب‌های ایران کرده و به فعالیت مشغولند و گاهی برخی شناورهای خارجی توسط ایرانی ها به شرط تملیک اجاره می شود.
قیمت یک فروند شناور صیادی رقمی بیش از 30 میلیون دلار است بنابراین خرید چنین شناورهایی آسانی نیست، اما تعداد قایق های غیرمجاز صیادی زیاد است که برخی از آنها شماره ثبت ندارند و برخی شماره های ثبت تفریحی دارند که به صید و صیادی غیرمجاز مشغول می شوند.
طبق آمارها، نزدیک به 300 نفر از خدمه شناورهای ایرانی در آبهای ساحلی خارجی حضور دارند و در مجموع حدود 85 فروند شناور در حوزه صید فانوس ماهیان دریای جنوب فعالیت دارند.
اقتصام**9186 ** 1559

ادامه سقوط بهای سکه؛ قیمت ها هنوز حباب دارد


تهران- ایرنا- رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران اعلام کرد: باوجود افت بهای انواع مسکوکات طلا در بازار، قیمت هر قطعه سکه تمام هنوز 800 هزار تومان حباب دارد.
ادامه سقوط بهای سکه؛ قیمت ها هنوز حباب دارد
ابراهیم محمدولی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، علت اصلی کاهش قیمت سکه در دو روز گذشته را واکنش بازار به تصمیم دولت برای اعمال سیاست های جدید ارزی دانست که قرار است امروز در دولت تصویب و اعلام شود.
وی با ابراز خرسندی از اینکه آرامش به بازار مسکوکات طلا بازگشته است، بخشی از آن را ناشی از وارد نشدن نقدینگی های سرگردان به این بازار در چند روز گذشته عنوان کرد و گفت: آنهایی که در هفته های گذشته برای تبدیل سرمایه های خود به سکه، طلای آب شده و ارز به بازار مراجعه می کردند، فعلا دست نگه داشته اند.
محمدولی اظهار داشت: بازاریان نیز انتظار دارند مردم به اندازه نیاز خود خرید انجام دهند تا بازار طلا و سکه متلاطم و غیرعادی نشود.
این فعال صنف طلا و جواهر افزود: فعالان اقتصادی انتظار دارند در شرایطی که کشور در آستانه اعمال تحریم ها قرار دارد، دولتمردان و تصمیم گیرندگان کشور با سیاست ها و مدیریت درست، اجازه ندهند که برخی از این شرایط و وضعیت جدید سوء استفاده کند.
وی درباره اینکه گفته می شود، بسیاری در روزهای اخیر در بازار سکه، فروشنده شده اند، اظهار داشت: در هفته ها و ماه های گذشته برخی افراد عادی به دلایل فضاسازی های روانی برای خرید سکه، طلای آب شده و ارز به بازار مراجعه کردند و اکنون که قیمت ها رو به کاهش است، از ترس می خواهند موجودی خود را بفروشند زیرا احساسشان این است که یا سود خوبی نمی برند و یا در آینده زیان می کنند.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تاکید کرد: سیاست های جدید ارزی در صورتی بر کاهش تلاطمات بازار اثرگذار است که نه تنها خوب اجرا شود بلکه دولت نیز به تعهداتش به موقع عمل کند.
محمدولی بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در معاملات ظهر امروز (یکشنبه) را سه میلیون و 580 هزار تومان اعلام کرد که همچنان به گفته وی حدود 800 هزار تومان نسبت به بهای واقعی آن حباب دارد زیرا اکنون نرخ هر مثقال طلا یک میلیون و 199 هزار تومان است.
اقتصام*2025** 2023

اهمال مخابرات در گمراه کردن مسیر داده ها محرز شد


تهران- ایرنا- سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با ارسال پرونده تغییر مسیر داده های اینترنتی در شرکت مخابرات ایران به مراجع امنیتی، اعلام کرد: هرچند شواهدی مبنی بر اراده و تصمیمی سازمان یافته در این باره به دست نیامد اما موضوع در کمیته تخلفات اپراتورها مطرح خواهد شد.
اهمال مخابرات در گمراه کردن مسیر داده ها محرز شد
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، های جک (BGP Hijacking) یا حمله BGP از نظر فنی به ‌معنای گمراه کردن مسیر رسیدن داده‌ها به مقصد است. روش کلی انتقال اطلاعات در بستر اینترنت به این صورت است که یک بسته اطلاعاتی باید از نقطه «الف»‌به نقطه «ب» برسد. در میانه راه مبداء تا مقصد، ایستگاه‌های کوچکی به نام روتر قرار گرفته‌اند که در طول مسیر بسته را به سمت مقصد راهنمایی می‌کنند.
حمله «های ‌جک» که بی.جی.پی (BGP) یا گمراه کردن آی.پی (IP) هم به آن گفته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که یک عامل روی روترها که مسیریاب های اینترنتی هستند، قرار گرفته و داده را از مسیر عادی خود منحرف کند.
بر اساس اعلام برخی پایگاه های خبری روز هشتم مرداد ماه تلگرام با یک اختلال بی‌سابقه روبه‌ رو شد و در ساعتی که هنوز بسیاری از کاربرها این شبکه اجتماعی پرطرفدار خواب بودند، داده‌های قابل انتقال در این شبکه مورد سرقت بی.جی.پی (BGP) قرار گرفت و این داده‌ها از نظر فنی مسیر حرکت‌شان را گم کردند.
نتیجه این شد که برخی از داده‌ها به جای عبور از مسیرهای قبلی، از راه‌های جدیدی می‌گذشتند که ناشناخته بود و این یعنی می‌توانست از نظر فنی و حریم شخصی برایشان خطرناک باشد. یکی از کارشناسان فنی فعال در توییتر خبر حمله «های جک» آی‌.پی‌های تلگرام توسط ایران را منتشر کرد.
«محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این کارشناس گفت، اختلال در روز هشتم مرداد، ساعت 4 تا 6صبح رخ داده و دلیلش تغییر توپولوژی و تجمیع شبکه استانی مخابرات در شیراز و بوشهر بوده است.
وی تاکید کرد: «درصورت تایید خطا، چه سهوی یا عمدی، مخابرات ایران جریمه سنگینی خواهد شد».
در همین پیوند سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران روز یکشنبه گزارش تازه ای در این باره منتشر و تاکید کرد: بر اساس مستندات موجود، در ساعت 10:58 هشتم مرداد توسط AS# 58224 متعلق به شرکت مخابرات ایران گزارش رخ دادن حمله «های جک» (BGP Hijacking) دریافت شده است.
گزارش ادامه داد: در بررسی ابتدایی، علت مرتبط با عملیات تغییر توپولوژی و تجمیع شبکه استانی در استان های شیراز و بوشهر توسط مخابرات ایران در ساعات 4 تا 6 بامداد تشخیص داده شده بود که با دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بررسی های بیشتری با حضور متخصصان این بخش صورت گرفت.
«با رخ دادن پرفیکس(BGP Hijacking) ،(Prefix) حمله «های.جک»های متعددی که توسط شرکت مخابرات ایران (استان خراسان شمالی) با دستور قضایی برای فیلترینگ و جلوگیری از مسیریابی ترافیکهای مربوطه، به روش (Static Route) به اینترفیس (NULL) مسیریابی شده بودند، از طریق پروتکل (BGP) در شبکه بین الملل منتشر می شوند».
گزارش رگولاتوری تاکید دارد: شرکت مخابرات ایران در چندین نقطه با سایر اپراتورها روی پروتکل (BGP) برای انتقال ترافیک بین الملل (اینترنت) دارای همسایگی است و علاوه بر آن شرکت مذکور در این نقاط دارای پرفیکس فیلترینگ (Prefix filtering) برای جلوگیری از شکل گرفتن سناریوهای حمله «های جک» بوده است.
گزارش اضافه کرد: در زمان رخداد در یکی از این چند نقطه، پرفیکس فیلترینگ(Prefix Filtering) فی مابین با وارد کردن یک کامند، غیرفعال شده است که در اثر آن مسیرهای استاتیک (Static) از طریق پروتکل بی.جی.پی (BGP) به همسایه بی.جی.پی (BGP) انتشار مجدد یافته و متعاقب آن به لینک بین الملل ارسال می شود.
گزارش رگولاتوری ادامه داد: این موضوع باعث اختلال در سیستم روتینگ بین الملل شده و باعث شده بلافاصله همه مسیریاب های بین الملل جداول مسیریابی خود را به روزنمایی کنند و ترافیک های غیر مرتبط به شبکه شرکت مخابرات ایران و به روتر استان خراسان شمالی مسیریابی شود.
سازمان تنظیم مقررات در ادامه گزارش خود آورده است: با آگاهی از موضوع پرفیکس فیلترینگ (Prefix Filtering) مربوطه مجدد توسط تیم کارشناسی بازگردانیده شده و رخداد متوقف و شبکه به شرایط قبل از رخداد بازگردانده می شود و همه این اختلال حدود 3 دقیقه به طول انجامیده است.
در ادامه گزارش تاکید شده است: در بررسی های انجام شده شواهدی دال بر اراده و تصمیمی سازمان یافته بدست نیامده است اما اقدام نادرست کارشناس مسئول محرز است، ولی با توجه به شواهدی مبنی بر حذف مستندات سیستمی تغییرات (LOG) و اهمیت این اطلاعات در ردیابی رخداد و همچنین حساسیت موضوع و احتمال عمدی بودن و دستکاری هدفمند در فقره اخیر و وجود برخی ابعاد غیر فنی، اشخاص مرتبط به همراه مستندات توسط شرکت مخابرات ایران برای بررسی های لازم به مراجع ذی صلاح امنیتی معرفی شدند و در آینده، نتایج بررسی ها توسط این مراجع به اطلاع عموم خواهد رسید.
سازمان تنظیم مقررات تاکید کرد: شرکت مخابرات ایران به عنوان یکی از اپراتورهای دارنده پروانه از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نسبت به تعهدات پروانه ای خود مسئولیت دارد و با توجه به ابعاد اهمیت این موضوع و تاکید وزیر و همچنین با وجود عدم احراز مشکل سازمانی، این موضوع در کمیته تخلفات اپراتورهای سازمان تنظیم مقررات طرح خواهد شد و نسبت به رسیدگی کامل و حسب مورد جرائم مربوطه، مطابق مفاد پروانه اپراتور، اقدام خواهد شد.
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ضمن تاکید بر حفظ امنیت و صیانت از داده های شخصی کاربران و رعایت قوانین و پروتکل های بین المللی، ضمن برخورد با این اتفاق، با جدیت بیش از پیش و با هماهنگی یکپارچه فعالان این عرصه نهایت تلاش خود را در جهت پیش گیری انجام خواهد داد.
به گزارش ایرنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات 9 مرداد ماه این باره به خبرنگاران گفته بود: خطای شرکت مخابرات در بروز اختلال برای برخی سرویس های پیام رسان با جدیت پیگیری می شود و سازمان تنظیم مقررات رادیویی مامور شده است این موضوع را پیگیری و گزارش نهایی آن را اعلام کند.
وی ادعاهای مطرح شده درباره منحرف کردن آدرس های تلگرام (IP) توسط ایران را رد کرد و در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر انتشار اخبار سرقت نشانی های هایجکت تلگرام توسط دولت ایران صحت دارد یا خیر، گفت: اتفاق رخ داده، در شبکه مخابرات ایران بوده و توسط دولت انجام نشده است.
عضو هیات دولت افزود: طبق دستور قضایی که برای فیلتر تلگرام صادر شده است، در جدول روتینگ، آدرس های مختلفی (IP) را به سمت نال صفر هدایت کرده بودند که سبب بروز اختلال شد.
آذری جهرمی گفت: اصل مطلب این است که چنین اتفاقی نباید رخ دهد، فقط هم درباره تلگرام نبوده است، بیش از 100 پرفیکس (عنوان) بوده که در شبکه مخابرات ایران به مدت دو ساعت به کل شبکه جهانی آگهی و اعلام شده است، اما افکار عمومی نسبت به تلگرام حساس‌تر بوده و تنها موضوع تلگرام روشن شده است.
آذری جهرمی وعده داد که «چه خطای فنی صورت گرفته باشد یا خدای ناکرده عمدی در کار باشد، موضوع با جدیت پیگیری می شود زیرا این اتفاق هم خلاف قرارداد (پروتکل‌های) بین‌المللی و هم خلاف قراردادهای داخلی است و با مخابرات به خاطر این اقدام برخورد می‌شود».
اقتصام**2078**2025
>