56 درصد خودروهای ناوگان حمل و نقل عمومی فرسوده است
تهران - ایرنا - رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: از ۴۵۰ هزار دستگاه خودروی موجود در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ۲۵۰ هزار دستگاه یعنی حدود ۵۶ درصد آن فرسوده است.
گروه خبری اقتصادی به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «عبدالهاشم حسن نیا» روز چهارشنبه در آیین آغاز تحویل ۵۰۰ مینی بوس از محل نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای کشور افزود: نوسازی این ناوگان در دستور کار جدی وزارت راه قرار دارد و از این رو پنج هزار میلیارد تومان منابع مالی از محل صندوق کار آفرینی امید و سازمان راهداری برای نوسازی ۲۰ هزار مینی بوس در نظر گرفته شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی نرخ سود تسهیلات متقاضیان نوسازی مینی بوس های بین شهری را چهار درصد اعلام کرد.
حسن نیا گفت: ۹۰ درصد جابجایی بار و مسافر در کشور از طریق جاده انجام می شود و ۶۰۰ هزار راننده در این بخش انجام وظیفه می کنند.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور افزود: اکنون طول بزرگراه ها و آزادراه های کشور به حدود ۱۸ هزار کیلومتر رسیده است و دولت در نظر دارد برای تسهیل تردد بار و مسافر در سه یا چهار سال آینده طول آن را به بیش از ۲۰ هزار کیلومتر افزایش دهد.
مدیرعامل صندوق توسعه کار آفرینی امید نیز در این آیین گفت: کاهش سوخت، ارتقای ایمنی در راه و حفظ محیط زیست از مهمترین مزیت های نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای است.
اصغر نور الله زاده افزود: طرح نوسازی ناوگان فرسوده جاده ای ضمن ارتقای بهره وری، در افزایش ارزش افزوده در این بخش و اشتغال نیز موثر است و انتظار می رود حداقل سه درصد در ایجاد اشتغال اثرگذار باشد.
وی یادآور شد: برای نوسازی ۶۵ هزار کامیون با میانگین ۳۵ سال سن، ۲ میلیارد و ۷۶۰ میلیون دلار از محل صرفه جویی مصرف سوخت اختصاص می یابد و دولت در نظر دارد به تدریج تمام کامیون های فرسوده کشور نوسازی شوند.
مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نیز در این آیین گفت: برای تامین منابع مالی مینی بوس های فرسوده ۸۰ درصد ارزش هر مینی بوس به صورت تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و بقیه آورده متقاضیان است.
در این مراسم رئیس سازمان فروش خودروهای تجاری گروه بهمن اظهار داشت: در این برنامه، خودروسازی بهمن تحویل ۱۱ هزار خودروی ناوگان حمل و نقل عمومی جدید را بر عهده گرفته است.
مهیار عسگریان اظهار داشت: مصرف سوخت خوروهای فرسوده بیش از ۲ برابر مصرف خودروهای جدید است و باید برای کاهش مصرف سوخت در کشور بیش از ۲۰۰ هزار خودروی فرسوده نوسازی شوند.
رئیس سازمان فروش خودروهای تجاری گروه بهمن یادآور شد: این خودروسازی سال گذشته برای نوسازی یک هزار دستگاه مینی بوس قرارداد منعقد کرد.
به گزارش ایرنا، با آغاز تحویل نخستین سری از مینی بوس های جدید در گروه خودروسازی بهمن تعدادی از رانندگان ظهر امروز مینی بوس های جدید خود را از این شرکت تحویل گرفتند تا کار خود را در بخش حمل و نقل مسافری کشور آغاز کنند.
دولت دوازدهم در نظر دارد طی سه سال و نیم آینده ناوگان حمل و نقل جاده ای شامل انواع خودروهای تجاری را نوسازی کند که بخشی از اعتبارات مورد نیاز آن از محل صرفه جویی مصرف سوخت تامین می شود.
اقتصام**۱۱۰۸*۹۱۳۲*۲۰۲۵
14 رشته قنات داخل حریم شهری بیرجند است
بیرجند - ایرنا - مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر ۱۴ رشته قنات داخل حریم شهری بیرجند قرار دارد که بیشتر از بافت فرسوده شهری عبور می کند.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا محمدحسن غلامی روز دوشنبه در نشست مشترک کارگروه آب کشاورزی و کمیته خرید گندم خراسان جنوبی که با حضور استاندار برگزار شد افزود: از گذشته های دور قنوات مهمترین منابع آبی استان را تشکیل می دهند.
وی گفت: برای ساماندهی قنوات داخل حریم شهرها به ویژه بیرجند باید جلسات اختصاصی با شهرداری ها و بخشداران استان برگزار شود.
وی با بیان اینکه خراسان جنوبی دومین استان کشور از لحاظ دارابودن قنوات است عنوان کرد: در حال حاضر بیش از ۶ هزار رشته قنات در استان وجود دارد.
غلامی اظهار کرد: در حال حاضر در خیابان موسی بن جعفر (ع) بیرجند یک کیلومتر قنات از زیر منازل مسکونی رد می شود که باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود.

** وجود ۵۱ قنات دایر و بایر در محدوده های شهری استان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان چندی پیش از وجود ۵۱ قنات دایر و بایر در محدوده های شهری استان خبر داد و افزود: باید از تخریب این قنات ها جلوگیری شود.
هاشم ولی پور مطلق گفت: از گذشته تاکنون حریم قنات ها حفظ نشده و بسیاری چاه ها و قنات ها از زیر منزل مسکونی مردم عبور می کند که اکثر خشک شده و باید تعیین تکلیف شوند.

** اولویت ساماندهی قنوات در حریم شهرها با نقاط حادثه خیز است
استاندار خراسان جنوبی هم در این نشست با بیان اینکه اولویت ساماندهی قنوات در حریم شهرها با نقاط حادثه خیز است گفت: برای ساماندهی قنوات داخل حریم و حاشیه شهرهای استان باید اعتبار ویژه ای درخواست و لحاظ شود.
محمدمهدی مروج الشریعه افزود: ساماندهی قنوات حریم و حاشیه شهرهای باید به یک برنامه ویژه و خاص تبدیل شود چراکه هر زمان دیرتر این مهم انجام شود هزینه ها سنگین تر خواهد شد.
وی با بیان اینکه باید مطالعه جامع در خصوص قنوات داخل شهرها انجام شود گفت: اگر در زمینه چگونگی حفاظت از این قنوات پروژه هایی انجام یا قرار است انجام شود باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود.
وی اظهار کرد: از برخی قنوات که از حاشیه شهرها می گذرد و مربوط به میراث فرهنگی است نیز می توان استفاده های دیگری از جمله تبدیل به محل های گردشگری انجام داد.
استاندار خراسان جنوبی گفت: باید جلسه ای اختصاصی به عنوان تعیین تکلیف قنوات داخل حریم شهرهای استان با شهرداران برگزار شود و ما نیز تلاش می کنیم از محل اعتبارات استانی رقمی برای ساماندهی قنوات اختصاص دهیم.
وی تاکید کرد: برخی قنوات داخل حریم شهرها از جمله بیرجند آسیب پذیر بوده و ممکن است با افزایش حداقل بارندگی ها، سبب فرونشست منازل مسکونی مردم شده و جان آنها را به خطر اندازد.
وی گفت: برای آن دسته از قنوات روستایی که بازدهی آنها در تولید محصولات کشاورزی بالا نیست و برعکس، از کشاورزان می خواهیم برای سالم سازی و پایدارسازی حداقل آب این قنوات با ما همکاری کنند.
مروج الشریعه اضافه کرد: در این زمینه نیز باید سرمایه گذارانی برای ایجاد جاذبه گردشگری در قنوات جذب شود به شرطی که سود آن در محیط مربوط به قنات در اختیار کشاورز قرار بگیرد.
بهمن ماه سال گذشته ۲ جوان ۲۸ و ۳۵ ساله در روستاهای شاخن زیرکوه و رومنجان خوسف خراسان جنوبی به دلیل ریزش قنات جان خود را از دست دادند.
۷۵۵۷*۳۰۲۸
شرق کشور بابت خشکسالی گرفتارتر است
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: شرق کشور نسبت به تمام کشور در زمینه خشکسالی و کم آبی گرفتارتر است.
گروه خبری اقتصادی به گزارش ایرنا محمدمهدی مروج الشریعه روز دوشنبه در نشست مشترک کارگروه آب کشاورزی و کمیته هماهنگی خرید گندم استان خراسان جنوبی افزود: متاسفانه در این استان ها به ویژه خراسان جنوبی مردم را به خشکسالی عادت داده ایم و هیچ مدیریت و خلاقیتی توسط دستگاه های اجرایی داده نمی شود.
وی تصریح کرد: اینکه تهدید خشکسالی را به فرصت تبدیل کنیم به معنای تحرک مردم نیست بلکه تا ابد اگر شرق کشور اینگونه به مسائل خشکسالی بنگرد تا آخر همین شرایط را خواهیم داشت.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه با تفاوت در نگاه مدیریت و عمق تفکر می توان از این فرصت استفاده کرد گفت: متاسفانه مخالفان دلسوز طرح انتقال آب به استان تنها مردم را به صبوری، شکیبایی، خواندن نماز باران و ... دعوت می کنند اما تا کی باید این شرایط را تحمل کرد.
وی یادآور شد: در شرایطی که از پدیده خشکسالی نالان هستیم میزان بارندگی در سال زراعی جاری نسبت به سال قبل افزایش یافت اما همچنان در چرخه تداوم خشکسالی قرار داریم.
مروج الشریعه گفت: خشکسالی و کمبود آب در استان به یک تهدید تبدیل شده که می توان برای سازگاری با شرایط کم آبی آن را به فرصت تبدیل کرد.
وی تاکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی و تشکل های این بخش و شرکت آب منطقه ای باید در این زمینه به صورت ویژه تلاش کنند.
وی به خشکی رودخانه زاینده رود اصفهان اشاره کرد و گفت: خشکی این رودخانه بهانه ای شد تا برای همه مسائل مربوط به کمبود آب این استان چاره اندیشی و آن را به فرصت تبدیل کنند.
استاندار خراسان جنوبی افزود: این در حالیست که در خراسان جنوبی به یک دلیل عمده خشکسالی، مسئولان تلاش کردند تا همیشه مردم را با سختی بسازند و وادار کردن به صرفه جویی در منابع آبی کنند.

** لزوم تغییر الگوی کشت
وی با تاکید بر ضرورت تغییر الگوی کشت کشاورزی در استان ادامه داد: خشکسالی و کمبود بارندگی فرصتی برای تغییر الگوی کشت است که بهترین راهبردها در همین ایام باید ارایه داده شود.
مروج الشریعه بیان کرد: کشاورز باید تکلیف خود را بداند و قبل از سال زراعی تکلیف وی برای محاسبات هزینه ای، تداوم کشت، محصولات سازگار با تنش آبی، محصولات کم آب بر و ... مشخص شود.
وی گفت: مسئولان مربوط باید مجموعه ای ازاقدامات اجرایی، علمی و فنی را قبل از شروع سال زراعی در اختیار کشاورز قرار دهند و محققان در این زمان باید به داد مردم و کشاورزان برسند تا شرایطی مناسب برای کشاورزان فراهم شود.

** فرآیند خرید گندم اطلاع رسانی شود
استاندار خراسان جنوبی در ادامه این نشست به خرید تضمینی گندم کشاورزان در استان اشاره کرد و افزود: فرمانداران شهرستان ها باید فرآیند خرید گندم و هرگونه کمک سوبسیدی مترتب با آن را به صورت کامل شفاف اطلاع رسانی کنند.
وی با بیان اینکه به نظر می رسد اطلاع رسانی در این زمینه شفاف نیست گفت: وقتی شهرستانی امسال تازه مطالبه گری حمل محصول خود را از سال قبل دارد نشانه عدم اطلاع رسانی شفاف به کشاورز است.
مروج الشریعه بیان کرد: خرید و فروش گندم از کشاورز امری اختیاری است و وی می تواند در دایره انتخابی خود دلال را برای فروش محصول انتخاب کند لذا مسئولان حوزه خرید گندم تضمینی نیز باید اطلاعات شفاف تر را در اختیار کشاورز قرار دهند.
وی افزود: خرید، کاشت، داشت، برداشت، جمع آوری و فرآوری گندم معمولا از وظایف حساس دولت ها محسوب می شود و از افتخارات این دولت است که مملکت را به مرحله ای از خودکفایی نسبی یا مطلق در تهیه و توزیع آرد و نان رساند که باید به بهترین شکل ممکن از آن پاسداری کرد.
وی تاکید کرد: ظاهر محصول گندم یک نوع کالای ساده است که به نان مردم ختم می شود اما ارزش گذای آن بسیار بالاست.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه درخواست برای افزایش قیمت و سایر اعتبارات در این زمینه باید سریع و به موقع انجام شود گفت: در حالیکه قیمت سایر محصولات بخش کشاورزی به ویژه دان و علوفه افزایش یافته اما قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به سال قبل تغییر نکرده که نیازمند بازنگری است.
وی اظهار کرد: ادارات غله، جهاد کشاورزی، فرمانداری ها و سایر دستگاه های مرتبط باید هر گونه تغییر و تحول در زمینه قیمت ها یا خرید این محصول را به موقع اطلاع رسانی کنند.
وی با تاکید بر نظارت و کنترل بر خرید تضمینی گندم گفت: همچنین سازمان های مسئول خرید تضمینی گندم به ویژه اداره غله باید بر فرآیند خرید و فروش این محصول نظارت کامل داشته باشد تا برای کشاورز ابهام و مشکلی ایجاد نشود.
۷۵۵۷*۳۰۲۸
خسارت سیل به خطوط انتقال آب 2 میلیارد ریال براورد شد
کاشان- ایرنا- مدیر امور آب و فاضلاب روستایی کاشان گفت: جاری شدن سیلاب در نتیجه بارش های رگباری هفته گذشته، ۲ میلیارد ریال به خطوط انتقال، شبکه و مخزن های آب در روستاهای این شهرستان خسارت وارد کرده است.
گروه خبری اقتصادی علیرضا صبوری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: جاری شدن سیل در بخش مرکزی موجب تخریب خطوط انتقال آب و شبکه های داخلی روستاهای خنب، دره، جوشقان، بارونق و استرک شد و بخشی از خطوط انتقال روستاهای مرق و سادیان در بخش بزرک از توابع شهرستان کاشان را از بین برد.
وی افزود: سیلاب به چشمه ریاضی روستاهای حسن آباد و مسلم آباد از توابع بخش قمصر نیز آسیب رساند و به بخشی از خطوط انتقال آب روستاهای نشلج، علوی و غیاث آباد، مخزن های آب کوثر، ارمک و چشمه ای در بخش نیاسر کاشان نیز زیان هایی وارد کرد.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی کاشان بیان کرد: تیم هایی در حال ترمیم، مرمت و اصلاح خطوط انتقال و شبکه داخلی آب روستاهای سیل زده بوده و آب آشامیدنی چند روستا که اصلاح و مرمت شبکه و لوله گذاری آنها زمان بر است، هم اکنون با تانکرهای سیار آبرسانی می شود.
به گفته او، آب آشامیدنی ۵۶ روستای کاشان با ۱۴ هزار و ۶۰۰ مشترک شامل پنج هزار و ۶۰۱ خانوار زیر نظارت آب و فاضلاب روستایی این شهرستان تامین می شود و ۱۵روستای دیگر که زیر پوشش قرار ندارند، به صورت موردی خدمات دریافت می کنند.
بارش های رگباری باران و تگرگ در نقاط شمالی استان اصفهان امسال دستکم ۲ بار منجر به جاری شدن سیلاب و آبگرفتگی برخی معابر، واحدهای مسکونی و تخریب برخی زیرساخت ها از جمله در شهرستان کاشان شده است.
کاشان در فاصله ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع می باشد.
۶۱۳۶/۸۱۲۳
ارتباط تلفنی در مرکز مخابراتی عرب سرخی تهران مختل می شود
تهران- ایرنا- ارتباط تلفنی مرکز مخابراتی شهید عرب سرخی تهران برای انجام عملیات کابل برگردان با هدف توسعه شبکه کابلی از امروز (دوشنبه) مختل می شود.
گروه خبری اقتصادی به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مخابرات منطقه تهران، ارتباط تلفنی مشترکان در مرکز مخابرات شهید عرب سرخی با پیش شماره های ۳۳۷۴ تا ۳۳۷۷ و ۳۳۳۷ تا ۳۳۳۹ در محدوده خیابان های شهید منتظری، بلوار کریمی، بلوار امام حسین، ارضی پیما، مصطفی خمینی به مدت ۷۲ ساعت با اختلال همراه است.
در عملیات کابل برگردان، کابل های قدیمی و مسی با فیبر نوری تعویض می شود.
انتقال داده با سرعت بیشتر، قیمت ارزان تر، ظرفیت بالاتر، جلوگیری از تداخل هنگام عبور سیگنال های الکتریکی، مصرف پایین برق و پایداری شبکه از مزیت های کابل های فیبرنوری نسبت به کابل های مسی است.
البته کابل برگردان همیشه به معنی تعویض کابل ها نیست، بلکه به مجموعه تغییرات روی بستر مخابراتی که سبب قطع ارتباط مشترک شود نیز گفته می شود.
برپایه آخرین گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شمار تلفن های ثابت دایری کشور تا پایان سال ۱۳۹۵، ۳۰ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۶۳۳ شماره بود که خردادماه پارسال به ۳۰ میلیون و ۵۹۰ هزار و ۳۲۳ شماره رسید.
افزایش ضریب نفوذ تلفن ثابت به عدد ۳۸.۶۹ نشان دهنده آن است که با وجود توسعه تلفن همراه در کشور و توزیع بیش از ۱۶۵ میلیون سیم کارت، هنوز تلفن ثابت جایگاه خود را در بین مردم از دست نداده و همچنان یکی از اصلی ترین وسایل ارتباطی مردم با یکدیگر است.
اقتصام*۲۰۷۸*۲۰۲۵
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن