_  

گروه خبری اقتصادی

پرونده 93 نفر در طرح های بوم گردی شهرستان رشت تایید شد


رشت - ایرنا - فرماندار شهرستان رشت با اشاره به ثبت نام 773 نفر در طرح بوم گردی این شهرستان گفت: تاکنون پرونده 93 نفر در بخش طرح های بوم گردی تایید شده است.
پرونده 93 نفر در طرح های بوم گردی شهرستان رشت تایید شد
به گزارش خبرنگار ایرنا، سید محمد احمدی عصر روز سه شنبه در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان رشت در فرمانداری اظهار داشت: پرونده های طرح های بوم گردی پس از تایید به بانک برای دریافت تسهیلات معرفی می شود.
وی با تاکید بر ضرورت توجه به طرح های اشتغالزایی و اقدامات لازم در این باره خاطر نشان کرد: موضوع مهم اشتغال و اشتغالزایی از مباحث جدی در کشور به شمار می رود و از جمله مطالباتی است که بایستی از هر شیوه ای و تعامل سازنده ای برای رفع این مشکل بکوشیم.
فرماندار شهرستان رشت با بیان این که دولت به اشتغال پایدار روستایی و فراگیر اهتمام دارد، افزود: نگاه دولت این نیست که ما با پرداخت تسهیلات افراد را گرفتار کنیم بلکه بایستی اشتغالزایی را به همراه داشته باشد.
وی خاطر نشان کرد: انتظار است تا در بخش اشتغالزایی تحرک و نشاط بیشتری را شاهد باشیم و این تحرک مقدمه ای برای انجام فعالیت هایی از جمله اشتغالزایی برای سال آینده باشد.
احمدی با تاکید بر اینکه ملاک ارزیابی ما در زمینه های اصلی مدیریت ، اشتغال است، اظهار داشت: فایل جدایی را برای توانمندی و خلاقیت مدیران در زمینه اشتغال در دستور کار قرار داده ام که البته خود ما هم اینگونه ارزیابی می شویم.
وی با بیان این که بایستی با وقت گذاشتن، خلاقیت و فکر کردن در زمینه اشتغالزایی کار انجام شود، تصریح کرد: هنر مدیریت پویا و هدف دار این است که مردم از صحبت کردن با ما مایوس نشوند و از خروجی جلسه ها لذت ببرند.
شهرستان رشت با شش بخش ، ۲۹۳ روستا و ۱۸ دهستان، دارای ۹۳۰ هزار نفر جمعیت است که ۶۰درصد آنها شهری و ۴۰ درصد روستایی هستند.
۷۲۸۶ /۶۰۳۰

دستگاه ها طرح های دارای توجیه فنی را به جوانان معرفی کنند


ایلام - ایرنا - استاندار ایلام از مدیران دستگاه های اجرایی استان خواست طرح ها و راهکارهای ایجاد اشتغال جوانان را که دارای توجیه فنی و اقتصادی هستند شناسایی و به آنان معرفی کنند.
دستگاه ها طرح های دارای توجیه فنی را به جوانان معرفی کنند
به گزارش خبرنگار ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی روز چهارشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: متولیان امر به ویژه اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی که تسهیلات اشتغال فراگیر و روستایی را مدیریت می کند، باید پروژه جدید توجیه دار را تعریف و به جوانان اطلاع رسانی لازم برای شغل مورد نظرشان انجام دهند.
وی تاکید کرد: اکنون دولت تسهیلات اشتغال فراگیر، روستایی، خانگی و تسهیلات دستگاه های مدد رسان که عدد بالایی است را برای ایجاد اشتغال مولد تخصیص داده که باید بدرستی و در زمان مقرر از آنها استفاده شود.
استاندار ایلام افزود: روند جذب این تسهیلات در استان مطلوب نیست و باید در اصلاح فرآیند جذب که منجر به اشتغال مولد و رفع بیکاری جوانان می شود، اقدامی اساسی صورت گیرد.
سلیمانی دشتکی یاداور شد: دولت پیگیر ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری است زیرا عدم توجه به بیکاری آسیب های زیادی از نظر اجتماعی و اقتصادی برای مردم به دنبال دارد.
وی اضافه کرد: ایجاد اشتغال و کارگاه های جدید با تعریف پروژه متناسب با نیاز هر منطقه و شهرستان باید صورت گیرد تا بتوان در راه اندازی کسب و کار و ایجاد اشتغال گام اساسی برداشت.
استاندار ایلام ادامه داد: جوانان خواهان شغل هستند و آگاهی از ایجاد شغل ندارند، باید بسیاری از پروژه های ارزان قیمت پایین دستی پتروشیمی صنایع بسته بندی و تکمیلی، صنعت نفت و گاز، مجتمع های گردشگری، بین راهی، طرح های توریستی در اطراف مسیر سد سیمره و سد ایلام تعریف کنیم.
سلیمانی دشتکی گفت: مجبور نیستیم به کارگاه های ورشکسته که امکان احیا ندارند اعتبار تزریق کنیم.
وی افزود: مکان های گردشگری زیادی در استان است و در مسیر سه استان بزرگ در کشور و عراق هستیم و با توجه به ظرفیت هایی که داریم می توان شغل های مناسبی ایجاد کرد، راهکارهای زیادی برای ایجاد اشتغال وجود دارد که با توجه به تسهیلات موجود ، می توان شغل ایجاد کرد.
استاندار ایلام اظهار کرد: به عنوان یکی از مصوبات نشست اقتصاد مقاومتی ظرف ۲ هفته برای هر شهرستان با همکاری دستگاههای اقتصادی، بسته شغلی متناسب با ظرفیت تهیه و برای جوانان شغل ایجاد شود.
سلیمانی دشتکی در ادامه به بروکراسی اداری و اجرای دقیق قانون در استان تاکید کرد و گفت: دولت تدبیر و امید برای رفع بروکراسی اداری میز خدمت ایجاد کرده تا ارباب رجوع سرگردان نشود.
وی افزود: یکی از راه های توسعه استان همین روان سازی قوانین و مقررات مطابق قانون است یعنی قوانین به گونه ای تفسیر شوند که به نفع مردم باشند.
سلیمانی دشتکی تاکید کرد: برخی از قوانین دست و پا گیر هستند و اگر ما سخت گیرانه آنها را اجرا کنیم برخی افراد سودجو راه دررو از آن قوانین را پیدا و متناسب با نیاز دستکاری های لازم را انجام می دهند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز در این نشست گفت: اقتصاد مقاومتی به دنبال خروج واحدها از رکود است به همین دلیل به واگذاری پروژه های نیمه تمام دولتی به بخش خصوصی بر اساس قانون تاکید زیادی دارد.
رحمت اله قیصوری اظهار کرد: پروژه های برجسته استان باید پیگیری و به سرانجام برسند، توسعه صادرات غیر نفتی، توسعه شرکت های دانش بنیان، افزایش بهره وری، بحث استفاده بهینه از منابع و ... باید پیگیری شود.
در این نشست علاوه بر بررسی و پیگیری مصوبات نشست قبل مسائل و مشکلات چهار طرح کارخانه قند نرگس نگین، شرکت پلیمر آلامتو زاگراس، شرکت طلاییران و شرکت تعاونی شصت نیز مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
۷۱۷۷/۶۱۱۹

تسهیلات اشتغالزایی روستایی باید تا پایان تیرماه جذب شوند


خرم آباد -ایرنا- معاون امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری لرستان گفت: تسهیلات اشتغالزایی روستایی باید تا پایان تیرماه امسال جذب شوند.
تسهیلات اشتغالزایی روستایی باید تا پایان تیرماه جذب شوند
به گزارش ایرنا گودرز امیری روز سه شنبه در گردهمایی بررسی راهکارهای بهبود طرح های اشتغال پایدار روستایی و عشایری لرستان در سالن جلسات جهاد کشاورزی افزود: تسهیلات اشتغال روستایی استان ۲ هزار و ۵۶۰ میلیارد ریال است که درحال حاضریک هزار و ۱۶۰میلیارد ریال آن تخصیص داده شده و ۶۳۰ میلیارد ریال آن توسط بانک کشاورزی جذب شده است.
امیری اظهار داشت: امیدواریم در استان علاوه بر این مبلغ تخصیصی مبلغ بیشتری از سهم سایر استان ها و مابقی تخصیص ها نیز جذب استان شود.
وی با بیان اینکه یکی از مواردی که با عزم ملی و اراده قوی باید به آن توجه جدی شود، بحث اشتغال جوانان روستایی در قالب تسهیلاتی است که دولت اختصاص می دهد، تصریح کرد: در سطح استان جهت تحقق این مهم تلاش می شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان گفت: متقاضیانی که در سیستم کارا ثبت نام کرده اند و پرونده های آنها به بانک ها ارجاع شده سریعا به بانک های عامل مراجعه و نسبت به تکمیل و تشکیل پرونده اقدام کنند.
۷۲۷۴/۶۰۶۰

مالیات بر ارزش افزوده تعاونی های مرزنشینان بخشیده می شود


بندرعباس - ایرنا - مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان گفت: 100 درصد مالیات بر ارزش افزوده تعاونی های مرزنشینان هرمزگان با توافق اداره امور مالیاتی برای کمک به رفع مشکلات مالی و افزایش فعالیت اقتصادی این تعاونی ها بخشیده می شود.
مالیات بر ارزش افزوده تعاونی های مرزنشینان بخشیده می شود
موسی نجفی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: هم چنین براساس توافق انجام شده، ۱۰۰ درصد جرایم قابل بخشش پرونده های مالیاتی و ۱۰۰ درصد جرایم حقوق این تعاونی ها بخشیده می شود.
وی ادامه داد: از ۳۵ شرکت تعاونی مرزنشینان هرمزگان ۱۱ تعاونی بدهی مالیاتی دارند که بدهی ۶ تعاونی قابل تقسیط است و یک تعاونی با پرداخت بدهی خود از بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم برخوردار شد.
وی ابراز داشت: افزون بر سه سال از بدهی پنج تعاونی دیگر می گذرد که این تعاونی ها باید برای بررسی وضعیت بدهی خود اقدام کنند.
۳۲۱۹/۷۴۰۸

فرصت های شغلی در روستاها باید براساس مزیت رقابتی باشد


تهران- ایرنا- مدیرعامل صندوق توسعه کارآفرینی امید گفت: مزیت های رقابتی مناطق روستایی شناسایی شده است و باید تلاش کنیم فرصت های شغلی جدید برمبنای این مزیت ها ایجاد شود.
فرصت های شغلی در روستاها باید براساس مزیت رقابتی باشد
به گزارش خبرنگار ایرنا، اصغر نورالله زاده روز دوشنبه در نشست «طرح ملی اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری» افزود: هرچند ممکن است که از مزیت های نسبی روستاها غفلت شده باشد اما باید تلاش کنیم این مزیت ها با هدف ایجاد فرصت های شغلی جدید شناسایی شود.
وی با تاکید بر اینکه فقط به دنبال پرداخت تسهیلات نیستیم، گفت: مهمترین هدف از اجرای «طرح فراگیر اشتغال پایدار» ایجاد فرصت های شغلی جدید است؛ نباید از این هدف دور شویم.
مدیرعامل صندوق توسعه کارآفرینی امید به ضرورت حمایت از تسهیل گرها اشاره کرد و گفت: تسهیل گرها همان دلالها(واسطه ها) هستند که در زمینه اجتماعی فعالیت می کنند؛ البته در قانون تجارت جهانی حتی میزان دستمزد آنها نیز مشخص شده است؛ بنابراین باید وجهه تسهیل گران را بهبود بخشیده و مردم را به این سمت هدایت کنیم.

**
یک کارشناس اقتصاد نیز در این برنامه گفت: اکنون بخشی از جوانان در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال وضعیت تحصیلی و شغلی مناسبی ندارند.
بایزید مردوخی تاکید کرد: اشتغالزایی روستایی باید با بازاریابی برای محصولات تولید همراه باشد و محصولات روستایی و عشایری ما نیز قدرت رقابت پذیری داشته باشند.
وی افزود: بدون توجه به بازاریابی برای محصولات، در روستاها اشتغال ایجاد خواهیم کرد اما پایدار نخواهد بود در حالی که ما به دنبال مشاغل پایداریم.
استاد دانشگاه ادامه داد: برای حل مشکل بیکاری با توجه به شرایط موجود باید اقدامات لازم را از آموزش و پرورش شروع و دوره های آموزشی را به گونه ای طراحی کنیم که بتواند اشتغالزا باشد.
مردوخی به هدایت نقدینگی در ایران به سمت بازار مسکن اشاره کرد و گفت: این امر برای ما فرصت های شغلی مقطعی و فصلی ایجاد کرده است.
اقتصام** م.خ ** ۲۰۲۳

734 طرح روستایی به بانک های استان مرکزی معرفی شد


اراک - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی گفت: 734 طرح اشتغال روستایی به منظور دریافت تسهیلات بانک های عامل این استان معرفی شد.
734 طرح روستایی به بانک های استان مرکزی معرفی شد
سعید فرخی روز دوشنبه در ششمین نشست منتخب کارگروه اشتغال روستایی استان مرکزی، افزود: میزان تسهیلات در نظر گرفته شده برای طرح های اشتغال روستایی بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال است که در صورت اجرایی شدن بیش از سه هزار و ۳۵۶ فرصت شغلی به دنبال دارد.
وی ادامه داد: تسهیلات اشتغال روستایی در ۲ بخش سرمایه ثابت و سرمایه در گردش پرداخت می شود که نرخ بهره تسهیلات سرمایه ثابت ۶ درصد و تسهیلات سرمایه در گردش نیز با نرخ بهره ۱۰ درصد به متقاضیان پرداخت می شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی بیان کرد: ۵۳۹ طرح از مجموعه این طرح ها با تسهیلات هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال در بانک های عامل در دست بررسی است و بقیه نیز به دلیل کمبود مدارک و برای بررسی های مجدد به کمیته روستایی ارجاع داده شد.
وی اضافه کرد: ۱۹۵ طرح ارائه شده به بانک های عامل با رقم ۳۴۰ میلیارد ریال مصوب شده است که از این میزان ۸۶ طرح با تسهیلات ۷۷ میلیارد ریال منجر به عقد قرارداد شده و ۱۸۶ فرصت شغلی به دنبال دارد.
فرخی اظهار داشت: از ۸۶ طرح منعقد شده ۷۸ طرح با رقم ۶۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای ایجاد ۱۶۷ فرصت شغلی پرداخت شده است.
وی گفت: بانک های عامل وظیفه دارند نسبت به بررسی طرح های اشتغالزایی روستایی و پرداخت تسهیلات اهتمام بیشتری داشته باشند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی گفت: راه اندازی واحدهای تولیدی به خصوص توسعه صنایع تبدیلی در روستاها و با مدیریت منطقی و کارشناسی از سوی مسئولان مربوطه بستر ساز اشتغال پایدار و عاملی موثر در جلوگیری از مهاجرات بی رویه به شهرها است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی بیان کرد: حمایت از اشتغال خرد روستایی نه تنها ارتقای شرایط اقتصادی و معیشتی روستاییان را به دنبال دارد بلکه می تواند گامی اساسی در راستای مهاجرت معکوس باشد.
۷۹۲ روستا از هزار و ۲۱۰ روستای دارای سکنه در استان مرکزی دارای دهیاری است و از طرح های توسعه و خدمات عمرانی و رفاهی برخوردار هستند.
۳۰۱۷/۶۰۱۳/

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن