گروه خبری اجتماعی

غلظت گرد و غبار در بیشتر نقاط خوزستان روند کاهشی دارد


اهواز - ایرنا - مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه غلظت گرد و غبار در 13 شهرستان خوزستان رو به کاهش است توضیح داد: غلظت گرد و غبار در شهرستان اندیمشک، دزفول و شوش در ساعت 19 سه شنبه به ترتیب 62، 45 و 12 برابر حد مجاز است.
غلظت گرد و غبار در بیشتر نقاط خوزستان روند کاهشی دارد
شهریار عسگری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: غلظت گرد و غبار ساعت 19 امروز در آسمان اندیمشک 9 هزار و 396 میکرو گرم بر متر مکعب (62 برابر حد مجاز)، دزفول 6 هزار و 850 میکرو گرم بر متر مکعب (45 برابر حد مجاز)، و شوش یک هزار و 880 میکرو گرم بر متر مکعب (12 برابر حد مجاز) است.
وی افزود: غلظت گرد و غبار در این ساعت در اهواز 882، آبادان 142، امیدیه 242، بندرامام 127، بهبهان 477، حمیدیه 278، سوسنگرد 254، شادگان 134، ماهشهر 359، هندیجان 264، رامشیر 537، مسجدسلیمان 602 میکروگرم برمترمکعب را نشان می دهد که نسبت به ساعت های گذشته کاهش محسوس داشته است.
بیشترین میزان غلظت گرد و غبار در خوزستان در روز سه شنبه در ساعت های 16 تا 18در دزفول 10 هزار میکروگرم بر مترمکعب معادل 66 برابر حد مجاز بود.
میزان گرد و غبار در ساعت 16 امروز در آسمان اهواز نیز تا 60 برابر حد مجاز رسیده بود.
میزان طبیعی ذرات معلق در هوا 150 میکروگرم بر متر مکعب است.
بر اساس گزارش سازمان هواشناسی خوزستان از صبح امروز سه شنبه به دلیل وزش باد هوای 14شهرستان خوزستان شامل اهواز، حمیدیه، کارون، باوی، شادگان، آبادان، خرمشهر، هندیجان، امیدیه، ماهشهر، رامهرمز، رامشیر، هویزه و دشت آزادگان شاهد گرد و غبار غلیظ است.
مدیریت بحران استانداری خوزستان روز گذشته در اطلاعیه ای مدارس این شهرستان ها را در روز سه شنبه تعطیل و ساعت پایان کار ادارات و مراکز دولتی را تا ساعت 12 اعلام کرد.
7164 / 6037
خبرنگار: عاطفه جوادی ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجی

خبرنگاران کمتر از خودشان می نویسند


مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: خبرنگاران کمتر از خودشان می‌نویسند و بیشتر به مردم توجه می‌کنند.
خبرنگاران کمتر از خودشان می نویسند
به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، طاهر موهبتی روز سه شنبه در مراسم تقدیر از خبرنگاران حوزه سلامت ضمن پاسداشت یاد و خاطره خبرنگاران ‏شهید و تبریک روز خبرنگار اظهار داشت: خبرنگاری نیاز به ذهن پویا و باهوش و شهامت و نترسی دارد. مطالبی که طی سال در ‏حوزه رسانه تولید می‌شود، شاید به اندازه چندین کتاب باشد؛ این حجم زیاد مطالب می‌تواند به افزایش آگاهی مردم از امور کشور کمک کند.‏
وی افزود: حجم تولید خبرنگاران در کشور بی‌نهایت است و بسیاری از چیزهایی که توسط خبرنگاران نوشته می‌شود، درباره و برای ‏مردم است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت خاطر نشان کرد: وقتی قرار بود شغل خبرنگاری، شغل سخت و ‏زیان آور اعلام شود، کسی از این موضوع دفاع نکرد؛ در حالی ‌که در دنیا این‌طور است و خبرنگاری جزو مشاغل سخت و زیان آور به شمار می رود.‏
موهبتی ادامه داد: وقتی زلزله رخ دهد یا هواپیمایی سقوط کند، خبرنگاران بسیار زودتر در صحنه حاضر هستند. نزدیک به 244 ‏شهید در عرصه خبرنگاری وجود دارد. این نشان می‌دهد که خبرنگاران حتی قبل از امدادگران در صحنه حادثه حضور دارند.‏
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان این ‌که خبرنگاران از لحاظ مادی شرایط چندان مساعدی ندارند، گفت: عشق و علاقه به نوع کار ‏باعث می‌شود که خبرنگاران در کار خود موفق باشند. عشق به خدا، عشق به هم‌نوع در این کار وجود دارد.‏
رئیس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: موضوعی که باعث می‌شود خبرنگاران آزادانه و با همه سختی‌ها کار کنند، عشق و ‏علاقه به کارشان است.‏
وی با تاکید بر این‌ که باید به شرایط عمومی کشور در حال حاضر بیشتر توجه کنیم، بیان کرد: هیچ ‌کس به ایجاد تشنج در کشور علاقه ‏ندارد و قشری که می‌تواند به ایجاد آرامش، محبت، رفاقت، صمیمیت و اخلاق در کشور کمک کند، خبرنگاران هستند. در نتیجه در ‏حال حاضر بیشتر از همیشه به کمک خبرنگاران نیاز است. اگر خبرنگاران هشدار ندهند و صمیمیت ایجاد نکنند، پیامدهای خوبی اتفاق ‏نمی‌افتد.‏
موهبتی با اشاره به کمک‌های خبرنگاران در حوزه سلامت، گفت: خبرنگاران در بسیاری از موارد با مشاوره‌های خود به ما کمک ‏کردند و حتی رویکردهای ما را در برخی موارد تغییر دادند و این کمک‌ها بسیار ارزشمند است. جنس حوزه سلامت باعث کمک‌های ‏بیشتر خبرنگاران به مسئولان می‌شود. باید به حوزه سلامت بیشتر از همیشه کمک کرد تا مردم احساس نبود امنیت نکنند. ایجاد امنیت ‏روانی در جامعه واقعا در دست خبرنگاران است و باید توجه کنیم که مردم به آرامش نیاز دارند.‏
در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران روز 17 مرداد مصادف با شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است.
محمود صارمی در روز هفدهم مردادماه سال 1377، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید.
اجتمام* الف. پ*1834

آیا پرونده فعالان محیط زیست روی میز سران قوا می‌رود


تهران- ایرناپلاس- فاصله جلسات سران سه قوه بسیار کمتر شده و حسن روحانی و علی و صادق لاریجانی اخیرا بیشتر همدیگر را می‌بینند تا با اختیارات جدید درباره مسائل کلان تصمیم بگیرند؛ آیا نامه خانواده فعالان محیط زیستی بازداشت‌شده نیز در حاشیه یکی از جلسات مورد بحث قرار می‌گیرد؟
آیا پرونده فعالان محیط زیست روی میز سران قوا می‌رود
اوایل بهمن‌ماه 96 بود که تعدادی از فعالان محیط زیستی به اتهام جاسوسی بازداشت شدند. هشت نفر از این فعالان همچنان در زندان اوین محبوس‌اند و خانواده‌های آنها با نگرانی پیگیر وضعیت‌شان هستند و در آخرین اقدام، نامه ای به سران قوا نوشته‌اند، به ویژه که برخی با توجه به وجه امنیتی اتهام، موضوع پرونده آنان را بین بخشی ارزیابی می‌کنند.

** اتهام فعالان محیط زیست بازداشت شده
جمعی از فعالان محیط زیست در بهمن 96 به‌دلیل آنچه از سوی دادستان تهران جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی‌شده کشور در حوزه‌های استراتژیک نامیده شده است، بازداشت شدند. اتهام جاسوسی در حالی مطرح می‌شود که زمینه فعالیت این افراد، تحقیقات میدانی در طبیعت بوده است.
پرونده این فعالان زمانی حساس‌تر شد که خبر درگذشت کاووس سیدامامی از بازداشت‌شدگان محیط زیستی که علت آن خودکشی عنوان شد، در زندان اوین منتشر شد. هم‌زمان با این خبر، کاوه مدنی، معاون سازمان محیط زیست نیز به‌دلیل آنچه به قول خودش، فشارهای وارده از داخل کشور عنوان شد از ایران خارج شد و استعفا داد. در پی این اتفاق و افزایش واکنش‌های مردمی به‌ویژه در فضای مجازی، برخی مسئولان و نمایندگان مجلس نیز پیگیر این پرونده شدند. در این مدت، پیگیری‌های مکرری از سوی فعالان محیط زیستی و رسانه‌ای برای رفع ابهام‌ها و آزادی این افراد انجام شد اما هنوز با پاسخ روشنی از سوی مقام قضایی همراه نشده است.

** پیگیری‌های دولت برای فعالان محیط زیست
ورود دولت برای پیگیری وضعیت فعالان محیط زیستی بازداشت شده از دو منظر دارای اهمیت بود: نخست این‌که برخی از این فعالان با سازمان محیط زیست و نهادهای دولتی درباره حفاظت از محیط زیست همکاری می‌کردند و دیگر آن‌که دولت روحانی از ابتدای فعالیت خود یکی از مهم‌ترین‌ دغدغه‌ها و شعارهایش را توجه به محیط زیست اعلام کرده بود و برای محقق شدن شعارهایش همکاری‌های قابل‌توجهی با فعالان محیط زیست داشت.
به همین دلیل، از همان بدو ماجرا، گروهی از سوی دولت، مسئول رسیدگی به این پرونده شدند. بنا بر اظهارات عیسی کلانتری، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خرداد ماه، گروهی چهار نفره شامل وزیر دادگستری، وزیر کشور، معاون حقوقی و وزیر اطلاعات تشکیل شد و این گروه اعلام کرد این افراد بدون اینکه عمل مجرمانه‌ای انجام دهند، بازداشت شده‌‌اند. کلانتری همچنین اضافه کرد: «وزارت اطلاعات به این نتیجه رسیده که مدرکی درباره جاسوس بودن این افراد وجود ندارد. این هیات به این نتیجه رسیده که فعالان بازداشت شده باید آزاد شوند، چون هیچ سندی برای اثبات اتهام‌ها وجود ندارد.»
محمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی اردیبهشت‌ماه در توییتی با اشاره به بازداشت فعالان محیط زیستی نوشت: «در جلسه دیروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، کارشناسان ضدجاسوسی واجا در پاسخ به نمایندگان اصولگرا که از وزیر اطلاعات درباره علت عدم برخورد با فعالان محیط زیستی سؤال کرده بودند، صریحاً، مستدلاً و مستنداً اعلام کردند هیچ دلیلی بر جاسوسی آن‌ها نیافته‌اند.»

** اظهارنظرهای مسئولان دستگاه قضایی
حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه بهمن‌ماه 96 در مصاحبه با ایلنا درباره پرونده فعالان محیط زیست بر اتهام جاسوسی تأکید می‌کند و می‌گوید: «افرادی به اتهام دادن اطلاعات طبقه‌بندی شده از مراکز حساس به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه از جمله رژیم صهیونیستی و امریکا در روزهای گذشته دستگیر شده و بعضی از آن‌ها در بازداشت هستند.»
همچنین بر اساس گزارش ایرنا، جعفری دولت‌‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران در اوایل خرداد با بیان این‌که تشخیص جاسوس بودن اقدامات متهمان از اختیارات قوه قضائیه است، گفت: «مبنای اظهارات آقای کلانتری (رئیس سازمان حفاظت محیط زیست) گزارش هیات تشکیل شده از برخی وزرای دولت و معاون حقوقی ریاست جمهوری است، در حالی که این هیات هیچ‌گونه دسترسی به پرونده و محتویات آن نداشته و بنابراین، نه این گروه حق اظهارنظر و مداخله در پرونده جاری را دارند و نه آقای کلانتری به‌عنوان رئیس سازمان محیط زیست و معاون رئیس‌جمهور.»
غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران خردادماه نیز در مصاحبه با خبرگزاری مهر در مورد این پرونده گفت: «باید دید که آیا واقعاً این ارتباط وجود دارد یا نه و در صورت وجود داشتن تا چه میزان بوده است.»

** واکنش‌های فعالان اجتماعی و محیط زیستی
برخی فعالان اجتماعی و محیط زیست، از همان روزهای اول با طرح ابهام در مورد این پرونده به روند بررسی آن و بازداشت‌ها اعتراض کرده‌اند. اوایل خرداد، جمعی از فعالان اجتماعی، محیط زیستی و دانشگاهیان در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهوری خواستار رسیدگی به وضعیت فعالان محیط زیستی و ارائه گزارش در مورد این پرونده شدند. پس از این نامه، رئیس سازمان محیط زیست نتایج عملکرد هیأت چهار نفره دولت را اعلام کرد.
نهم مرداد ماه سال جاری خانواده‌ این فعالان محیط زیستی در نامه‌ای خطاب به رؤسای قوای سه‌گانه با اشاره به اظهارات اعضای دولت در مورد واهی بودن ادعای جاسوسی و طرح گلایه از طولانی شدن زمان بازداشت، خواستار تشکیل هیأت منتخبی از نمایندگان مجلس و دولت برای شفاف‌سازی، دیدار و گفت‌وگو با بازداشت شده‌ها شدند.

** ریشه اختلاف کجاست
دولت به صراحت اعلام کرده که در این پرونده ادعای جاسوسی قابل تأیید نیست و از طرفی قوه قضائیه مدعی است که دولت نباید به این پرونده ورود کند و همچنین به اطلاعات کافی در مورد فعالیت بازداشت‌شده‌ها دسترسی ندارد.
در این میان پرسش اصلی این است که روند رسیدگی به پرونده و با توجه به گذشت شش ماه از دستگیری این افراد، بازداشت موقت تا چه زمانی می‌تواند ادامه داشته باشد؟ قوه قضائیه در این ماه‌ها حرف جدیدی نزده و مدعی است که روند دادرسی در حال طی شدن است.

گزارش از مهدی نجفی‌خواه
* اداره کل اخبار چندرسانه‌ای* ایرناپلاس**

تابستان امسال 100 رشته قنات در استان کرمان خشک شد


کرمان - ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان گفت: خشکسالی در تابستان سال جاری موجب خشک شدن یکصد رشته قنات و چشمه روستاهای این استان شده و 158 حلقه چاه نیز دچار کمبود آب شدید و در حال خشکیدگی است.
تابستان امسال 100 رشته قنات در استان کرمان خشک شد
علی رشیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: معضل کم آبی در روستاهای این استان در سال جاری به طور چشمگیری افزایش یافته است طوری که هم اکنون حدود یک هزار روستا با مشکل فقر منابع آبی مواجه هستند.
وی بیان کرد: کمیته سازگاری با مشکل کم آبی در تمامی شهرهای استان کرمان برای عبور از معضل کم آبی و مشکلات روستاها در این زمینه تشکیل شده است.
رشیدی تصریح کرد: 260 میلیارد تومان اعتبار برای عبور از خشکسالی باید به روستاهای استان اختصاص پیدا کند که تاکنون مبلغ کمی تامین شده و بمنظور جلوگیری از هر گونه بحرانی نیازمند اقدامات فوری مسئولان در این رابطه هستیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان اظهار داشت: حدود 200 حلقه از چاه های استان کرمان در فصل تابستان با مشکل جدی کم آبی روبرو شده اند و بسیاری از چشمه ها، قنات ها و آب های سطحی نیز کاهش خروجی آب دارند.
وی با بیان اینکه بیش از 760 روستای استان کرمان فاقد آب آشامیدنی هستند اظهار داشت: حدود 800 روستا در استان با تانکر آبرسانی می شوند که اعتبار سنگینی را بر دوش دولت می گذارد.
رشیدی بیان کرد: در مناطقی که از آب سطحی برای شرب استفاده می شود از جمله مناطق کوهستانی در فصل خرداد و تیرماه بسیاری از زهکش، قنات و چشمه ها خشک می شود که باید با حفر چاه مشکل کم آبی را برطرف کرد.
وی ادامه داد: با تکمیل خط انتقال آب از چهارمحال و بختیاری به شمال استان کرمان روستاهای این مسیر از آب آشامیدنی برخوردار می شوند و برای روستاهای شرق استان از سد نرماشیر و شهرستان های بافت و رابر نیز از سد این مناطق تامین آب می شوند.
3029/ 5054

چهار هزار موسسه داوری بدون ضابطه فعالیت می کنند


تهران- ایرنا- رئیس مرکز امور مشاوران، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه گفت: بیش از چهار هزار موسسه داوری در کشور تاسیس شده اند که بدون ضابطه هستند و قوه قضاییه ناچار است به پرونده های آنان رسیدگی کند.
چهار هزار موسسه داوری بدون ضابطه فعالیت می کنند
به گزارش روز سه شنبه خبرنگار قضایی ایرنا از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، عبدالرضا مومنی در نشست تخصصی شورای سیاستگذاری نهاد داوری افزود: در مقطع خاصی قرار داریم و تعداد شعب دادگاه های کشور پاسخگوی نیازهای موجود نیست؛ از این رو باید بخشی از مراجعات، با نظارت دقیق برون سپاری شوند.
وی با بیان اینکه در این زمینه آیین نامه ای تهیه و به منظور بررسی و تصویب به ریاست قوه قضاییه تقدیم شده است، اظهار داشت: با توجه به ضرورت تاسیس موسسه داوری توسط افراد صالح، می توان از قضات بازنشسته توانا کمک گرفت.
علی افتخاری مدیرکل قضایی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز در این نشست اعلام کرد: با وجود این که تاسیس موسسات داوری نسبت به سال های گذشته جهش داشته و در برخی استان ها تعداد زیادی مجوز صادر شده است اما تعداد پرونده های روی میز این داوران کم است، به طوری که نمی توانند هزینه های حداقلی را تامین کنند.
وی یکی از مشکلات این موسسات را عدم مقبولیت داوران و عدم پذیرش آرای آنان از سوی قضات دانست و گفت: به همین منظور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، مسئولیت آموزش و گزینش داوران و همچنین معرفی داوران دارای صلاحیت و مورد تایید قوه قضاییه را برعهده مرکز امور مشاوران این قوه قرار داده است.
محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز با اشاره به اینکه تصمیمات مردمی عاری از بوروکراسی اداری است، گفت: اجازه دهیم بخش خصوصی و مردم تصمیم بگیرند.
وی افزود: به موجب قانون توسعه و سیاست های کلی نظام و برنامه توسعه چهارم قوه، مکلف هستیم داوری را هم تبلیغ و هم ترویج کنیم و برای تحقق این مساله باید نهاد داوری را به رسمیت بشناسیم.
معاون قوه قضاییه اضافه کرد: در سایر کشورها اراده مردم بر انتخاب داور حاکم است و طرفین با توافق به داوری مراجعه می کنند و باور دارند قضاوت داوران، فنی و تخصصی است و همچنین اطلاعات شخصی آنها در دادگاه مطرح نمی شود اما در کشور ما نهادهای حکومتی برای مراجعه به داوری مشوق مردم هستند.
وی گفت: برای حل مشکل قوه قضاییه و کاهش ورودی پرونده به دادگاه ها، مردم را برای حل دعاوی خود به استفاده از داوری ترغیب می کنیم و برای ترغیب مردم به منظور مراجعه به موسسات داوری باید تسهیلات لازم را برای آنان فراهم کنیم.
الفت، داوری را قضاوت خصوصی دانست و گفت: قرار نیست داور لزوما حقوقدان باشد و قانونگذار از داور انتظار ندارد تمام قوانین و مقررات آیین دادرسی مدنی را رعایت کند بلکه رای داور نباید خلاف قوانین موجد حق باشد.
وی تاکید کرد: کاری نکنیم نهاد داوری از جایگاه خود منحرف شود؛ این یک نهاد مردمی است و مدیریت و اداره آن باید توسط مردم انجام شود.
معاون قوه قضاییه گفت: برای جلوگیری از تخلفات احتمالی در نهادهای داوری به این نتیجه رسیدیم داورانی که از سوی دادگاه به درخواست طرفین دعوا انتخاب می شوند، مورد نظارت قرار گیرند و باید اجازه دهیم داورهای واقعی وارد صحنه شوند، زیرا آنان سبب رشد حقوق می شوند.
اجتمام*1003*1834

توزیع هشت هزار سری جهیزیه بین زوجین 14 استان محروم آغاز شد


مشهد - ایرنا - همزمان با دهه کرامت، توزیع هشت هزار سری جهیزیه روز دوشنبه طی آیینی در مجتمع آیه های مشهد بین زوجین 14 استان کم برخوردار آغاز شد.
توزیع هشت هزار سری جهیزیه بین زوجین 14 استان محروم آغاز شد
به گزارش ایرنا معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این آیین گفت: وجود امام رضا (ع) به همه جهان تعلق دارد و در این زمینه بین شیعه و سنی و پیروان ادیان مختلف تفاوتی نیست.
سردار علی اکبر پورجمشیدیان اظهار داشت: دهه کرامت فرصت خوبی برای ترویج کرامات، اخلاقیات و محسنات امام رضا (ع) به جهانیان است و اهدای جهیزیه به زوجین نیز با این هدف انجام می گیرد.
وی بیان کرد: بعد از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب، عنوان محرومیت برای مناطق شایسته نیست و باید با همت خیرین محرومیت در این کشور را به حداقل رسانید.
وی با بیان اینکه رفع محرومیت از مناطق مرزی باعث پایداری امنیت می شود، افزود: نیروی زمینی سپاه در بحث محرومیت‌ زدایی اقدامات گسترده ای انجام داده و تاکنون تنها در استان خراسان رضوی 9 هزار و 443 طرح را با اعتبار هزار و 252 میلیارد و 740 میلیون ریال اجرا کرده است.
دبیر قرارگاه محرومیت ‌زدایی قرب کوثر سپاه نیز در این مراسم گفت: تاکنون 9 قرارداد عمرانی با برخورداری از 545 طرح با اعتبار 40 میلیارد ریال با مجموعه سپاه این استان منعقد شده است.
سردار سیدضیاءالدین حزنی با اشاره به خدمات سپاه در ارائه جهیزیه گفت: تاکنون سپاه 54 هزار و 368 سری جهیزیه را تهیه و در سراسر کشور توزیع کرده که سهم خراسان رضوی از این تعداد، سه هزار و 771 سری جهیزیه بوده است.
وی اظهار داشت: همزمان با دهه کرامت نیروی زمینی سپاه با همکاری آستان قدس رضوی و کمیته امداد امام خمینی (ره) هشت هزار سری جهیزیه را در قالب 'طرح ولایت' تهیه کرد که هر سری شامل 14 قلم کالا به ارزش 40 میلیون ریال است.
حزنی بیان کرد: این میزان جهیزیه قرار است در 14 استان محروم بویژه مرزی توزیع شود که امروز در مرحله نخست 700 سری جهیزیه به زوجین ساکن در نقاط مرزی خراسان رضوی هدیه شد و باقی جهیزیه ها در سایر استانها توزیع می شود.
وی اظهار داشت: زوجین در نقاط محروم بویژه نقاط مرزی توسط ائمه جمعه و پایگاه های بسیج شناسایی می شوند و مشارکت آستان قدس رضوی با سپاه در تامین هزینه جهیزیه ها است.
سیدمرتضی بختیاری، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی نیز در این مراسم گفت: این آستان اقدامات خوبی در حوزه خدمت به محرومان و امدادرسانی به نیازمندان با همکاری نهادهای امدادرسان کشور انجام داده که 'طرح ولایت' با هدف تأمین جهیزیه نوعروسان محروم یک نمونه از آنها است.
7489/5132
>