تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اجتماعی

سرقت مسلحانه از یک بانک در سبزوار


سبزوار- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری سبزوارگفت: یکی از شعب بانک صادرات در این شهر ظهر امروز مورد سرقت مسلحانه قرار گرفت.
سرقت مسلحانه از یک بانک در سبزوار
حسین میردشتی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سارقان 2 نفر بودند که با تهدید اسلحه کلاشنیکف با ورود به بانک صادرات خیابان شهید خوشبین سبزوار اقدام به دزدی کردند.
وی گفت: دزدان مسلح با سرقت مبلغ 100 میلیون و 800 هزار ریال با یک دستگاه موتورسیکلت از محل متواری شدند.
معاون فرماندار سبزوار افزود: نیروی انتظامی بلافاصله در محل حاضر شده و عملیات پلیس برای شناسایی و دستگیری سارقان در جریان است.
سبزوار در فاصله 230 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.
خبرنگار: حمید دلاوری هروی **انتشار: حسین کریم زاده
8145/7495/1858
منبع: ایرنا

مرکزکنترل ترافیک بهشت زهرا(س) راه اندازی شد


تهران- ایرنا- مرکزکنترل ترافیک بهشت زهرا(س) که اواخر سال گذشته به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفت و با توجه به نقش موثر آن از امروز به صورت دائمی فعالیت می کنند.
مرکزکنترل ترافیک بهشت زهرا(س) راه اندازی شد
سعید خال مدیرعامل سازمان بهشت زهرا روز یکشنبه در حاشیه بهره برداری از 20 پروژه بهشت زهرا (س )و نواختن زنگ شهدای دانش آموز که با حضور سید محمد علی افشانی شهردار تهران و جمعی از مسئولان برگزارشد در جمع خبرنگاران گفت: از این پس امکان رصد ترافیک در ایام و مناسبت های مختلف سال از بهشت زهرا (س)فراهم شده است.

* 50 آمبولانس های جدید حمل متوفی در بهشت زهرا رونمایی شد
مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) افزود: هر آمبولانس ظرفیت حمل 4 متوفی را دارد که با بهره برداری از این ناوگان ظرفیت حمل متوفی از 100 به 200 متوفی افزایش می یابد.
وی اظهارداشت: این آمبولانس ها از امروز وارد چرخه کار می شوند.
بارگذاری نقشه انلاین بهشت زهرا، احداث 2 سوله بحران، رونمایی از جلد دوم خاطرات کارکنان بهشت زهرا(س) و احداث 150 چشمه سرویس بهداشتی از دیگر پروژه هایی بود که خال به آن اشاره کرد.
تهرام/9353/1109 / 1539 /
منبع: ایرنا

جانی دوباره در خانه بی پناهان


کرمانشاه - ایرنا - در سال های اخیر اردوگاه ترک اعتیاد چشمه سفید با کمبود فضای فیزیکی و نبود امکانات مناسب رفاهی و بهداشتی مواجه بود که از سال گذشته با تدابیر ارگانهای مربوطه برای سروسامان دادن و بازگشت شور زندگی به تنها اقامتگاه بی خانمان های کرمانشاهی، گام های بزرگی برداشته شد.
جانی دوباره در خانه بی پناهان
به گزارش ایرنا، متکدیان خیابانی نمونه ای از ناهنجاری اجتماعی هستند که پرسه زدن آنها در سطح شهر نه تنها برای شهروندان مزاحمت ایجاد می کنند بلکه چهره ژولیده و به هم ریخته آنان، جلوه ای ناخوشایند به منظر شهری می بخشد.
وجود متکدیان با هر رده سنی در شهر کرمانشاه معضلی است که نمی توان آن را نادیده انگاشت که دل رحمی شهروندان برای یاری رساندن به آنها و نیز کمبود فضای فیزیکی برای نگهداری از آنان در افزایش روزافزون کارتن خواب ها و متکدیان تاثیرگذار بوده است.
براساس آمار اعلام شده، بیش از 70 درصد متکدیان معتاد هستند و به انواع مواد مخدر اعتیاد دارند که وجود معتادان متجاهر، زنگ خطری دیگر برای زندگی شهری و شهروندی به حساب می آید.
اردوگاه اقامتی چشمه سفید، مکانی است که با مشارکت دستگاه‌های مختلف برای ساماندهی و نگهداری متکدیان و افراد درگیر با اعتیاد در نظر گرفته شده تا بتوان علاوه بر ارائه خدمات به این قشر ، در کاهش سیمای نامناسب شهری، احترام به حقوق شهروندی و داشتن شهری ایمن و پاکیزه یاری رسان باشد.
در سال های اخیر این اردوگاه با کمبود فضای فیزیکی و نبود امکانات مناسب رفاهی و بهداشتی مواجه بود که از سال گذشته تاکنون با تدابیر استانداری، فرمانداری، شهرداری و دیگر ارگان های مربوطه برای سروسامان دادن به آن ، گام های بزرگی برداشته شده که اکنون جذب اعتبار برای توسعه و یا در نظر گرفتن مکانی دیگر می تواند در جمع آوری بیشتر متکدیان تاثیرگذار باشد.

** 97 نفر اضافه بر ظرفیت در اردوگاه چشمه سفید نگهداری می شوند
سرپرست اداره کل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: اردوگاه چشمه سفید از ظرفیت نگهداری تقریبی 100 نفر برخوردار است و با این وجود نزدیک به 197 نفر هم اکنون در این مکان نگهداری می شوند که 97 نفر اضافه بر ظرفیت است.
علیرضا بهرامی با بیان اینکه متکدیانی که از سوی شهرداری از سطح شهر جمع آوری می شوند در اردوگاه چشمه سفید نگهداری می شوند، اظهار داشت: اردوگاه ماده 16 واقع در جاده سراب نیلوفر نیز مکمل اردوگاه چشمه سفید است و معمولا معتادان متجاهر جمع آوری شده در این اردوگاه نگهداری می شوند.
وی با بیان اینکه در این اردوگاه قرنطینه تنها به سم زدایی منتهی شده، ادامه داد: متکدیان و معتادانی که وارد اردوگاه می شوند مستقیم به آسایشگاه منتقل نمی شوند بلکه تا 48 ساعت در قرنطینه نگهداری می شوند تا اگر مشکل و بیماری وجود دارد مشخص شود با این وجود در اردوگاه جای قرنطینه درمانی خالی است.

** چشمه سفید قرنطینه درمانی می خواهد
بهرامی با بیان اینکه نبود قرنطینه درمانی در اردوگاه چشمه سفید در جلسه اخیری که در فرمانداری و استانداری تشکیل شد، مطرح شد، افزود: در نظر گرفتن مکان دیگر، راهکار مناسبی است چرا که حداکثر استفاده از زمین اردوگاه چشمه سفید به عمل آمده و دیگر امکان توسعه فضای آن وجود ندارد.
وی ادامه داد: به عنوان مثال 2 چشمه سرویس بهداشتی موجود در اردوگاه تنها برای همان ظرفیت 100 نفر کافی است و جوابگوی 197 نفر نیست.

** اقدام های شهرداری برای سروسامان دادن به چشمه سفید
بهرامی به اقدام های شهرداری در زمینه ساماندهی فضای سبز، زیباسازی، رنگ آمیزی، ایجاد سالن مجهز غذاخوری، تجهیز تختخواب، تعویض موقتی البسه برای ورود با لباس تازه و پاکیزه در آسایشگاه، تهیه برنامه غذایی و احداث آشپزخانه جدید و اتاق ملاقات اشاره کرد.
بهرامی یادآور شد، نگهداری متکدیان و معتادان در این اردوگاه بسته به نظر مقامات قضایی از 10 روز تا یک ماه و یا 45 روز متفاوت است و به صورت معمول متکدیان نزدیک به یک ماه در این مکان نگهداری می شوند.

** ارائه خدمات رایگان شهرداری به متکدیان اردوگاه
سرپرست اداره کل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری کرمانشاه ادامه داد: برخی از معتادان متجاهر توسط خانواده به ماده 15 که کمپ اجباری است ، اعزام می شوند که اگر از اعتیاد به مواد مخدر دست نکشند به نزد قاضی می روند و با توجه به اینکه بودجه ای برای ترک اعتیاد عضو خانواده خود ندارند ، خواهان انتقال فرد معتاد به اردوگاه چشمه سفید می شوند چرا که ارائه خدمات شهرداری در این اردوگاه رایگان است.
بهرامی با تاکید براینکه افزایش ظرفیت نگهداری و انتقال یکی از 2 اردوگاه به مکان دیگر نیازمند اعتبار است، افزود: به فرماندار نیز وعده داده ایم که اگر مکانی دیگر ایجاد شود متکدیان سطح شهر ظرف یک هفته جمع آوری خواهند شد.
این مقام مسئول از سامانه 137 به عنوان مرکز اطلاع رسانی در راستای جمع آوری متکدیان خبر داد.

** فضای اردوگاه چشمه سفید توسعه یافته است
فرماندار کرمانشاه نیز در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینکه عملیات توسعه اردوگاه چشمه سفید به پایان رسیده، افزود: در این پروژه چندین اتاق تخریب و نوسازی شد و به بخش های متعددی همچون اتاق مدیریت، پزشک، نگهبانی و بخش غربالگری مجهز شده است.
فضل اله رنجبر با بیان اینکه این اردوگاه تا 150 نفر ظرفیت پذیرش متکدیان را دارد، ادامه داد: علاوه بر اقدام های فیزیکی، 200 میلیون تومان هم با حمایت استاندار برای گازکشی به اردوگاه و تامین برخی تجهیزات مورد نیاز اختصاص یافت.
وی افزود: فاضلاب کشی از جمله پروژه های در دست اقدام است و اردوگاه با همت شورای شهر و شهرداری رنگ آمیزی شده و توسعه فضای سبز و زیباسازی آن نیز انجام شده است.

**غربالگری به صورت هفتگی انجام می شود
فرماندار کرمانشاه اظهار داشت: در آخرین جلسه قرار بر این شد تا غربالگری در محل اردوگاه با همکاری نمایندگان کمیته امداد، علوم پزشکی، و بهزیستی به صورت هفتگی انجام شود.
رنجبر یادآور شد، همچنین در انتهای سال گذشته به میزان 800 میلیون تومان از سوی استاندار کرمانشاه برای توسعه اردوگاه ماده 16 واقع در جاده سراب نیلوفر کمک شد.
وی ادامه داد: بخش دوم اردوگاه که محلی برای نگهداری زنان متکدی است از ظرفیت 30 نفر برخوردار است و در تلاش هستیم مشکلات جزیی آن رفع شود که بیشتر به تجهیزات خدمات مورد نیاز اشاره دارد و هم اکنون اتاق نگهبانی ورودی اردوگاه در حال ساخت است.

** فرهنگ سازی، فرصت تکدی گری را تنگ می کند
در ادامه مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمانشاه اظهار داشت: تکدی گری بر وضعیت اجتماعی و فرهنگی استان تاثیر می گذارد و جلوه نامطلوب بصری آن برای مهمانان و مسافران ناخوشایند است.
علیرضا گودرزی با تاکید براینکه بیش از 70 درصد افرادی که تکدی گری می کنند معتاد هستند و برای تامین مواد مخدر به این کار روی آورده اند، افزود: متکدیان پس از غربالگری در صورتی که معتاد و متجاهر باشند به اردوگاه ماده 16 واقع در سراب نیلوفر منتقل می شوند، همچنین افرادی که به دلیل نیاز، تکدی گری را به عنوان حرفه انتخاب کرده اند باید به کمیته امداد ارجاع داده شوند و متکدیانی که دارای سابقه کیفری هستند نیز با واگذاری به دستگاه قضا، به زندان منتقل می شوند.
گودرزی اظهار داشت: تا فرهنگ سازی نشود و تا زمانی که مردم در زمینه ساماندهی متکدیان مشارکت نکنند نمی توانیم در این زمینه موفق شویم، چرا که به صورت حرفه ای از احساسات مردم استفاده می کنند.
وی معتقد است، کمک ها باید سازمان دهی شده باشد و از طریق سازمان های مربوطه و نهادهای خیریه به جامعه هدف برسد.
وی بر کمک سازمان برنامه و بودجه در راستای جذب اعتبارات نیز تاکید کرد و گفت: اگر جلسات تیم غربالگری به صورت منظم برگزار شود ، مشکلات اردوگاه ماده 16 و اردوگاه چشمه سفید رفع خواهد شد.

** برخورد جدی با متکدیان حرفه ای
گودرزی یادآور شد، با توجه به اینکه تنها یک محل آن هم اردوگاه چشمه سفید برای نگهداری متکدیان در استان وجود دارد لذا در صورت اعزام افراد جمع آوری شده از طریق فرمانداری های شهرستان های تابعه، شهرداری کرمانشاه به عنوان مدیریت مرکز موظف است نسبت به پذیرش و غربالگری افراد اقدام کند.
وی تاکید کرد که پس از انجام مراحل غربالگری توسط دستگاه های مربوطه ، برخورد قانونی و جدی با متکدیان حرفه ای انجام شود.
کمپ اقامتی میان مدت در اردوگاه چشمه سفید در سال 94، با 300 میلیون تومان اعتبار ساخته شد که اکنون همکاری سازمان برنامه و بودجه و سایر ارگان های مربوطه در جذب اعتبار می تواند به توسعه فضای فیزیکی و ایجاد مرکزی دیگر در شهر برای ساماندهی متکدیان و داشتن شهری به دور از جلوه نامناسب تکدی گری تاثیرگذار باشد.
گزارش از زهره کریم زاده
7460/8066
منبع: ایرنا

مردم اردبیل جلوه های عشق حسینی را در تاسوعا به تماشا گذاشتند


اردبیل - ایرنا - مردم اردبیل از سپیده دم تاسوعا با انجام عزاداری ها به شکل سنتی جلوه های زیبایی از ارادت و عشق قلبی خویش به خاندان نبوی و به خصوص سرور آزادگان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را به تماشا گذاشته اند.
مردم اردبیل جلوه های عشق حسینی را در تاسوعا به تماشا گذاشتند
به گزارش ایرنا ، عزاداران اردبیلی در حالی که از ابتدای شب تاسوعا تا پاسی از شب در مساجد و تکایای این شهر عزاداری کرده از سپیده دم آیین های سوگواری تاسوعای حسینی را با مراسم سنتی پخش شمع در مساجد این شهر برگزار کردند.
حرکت افراد به شکل انفرادی و یا در دسته های کوچک در حالی که لباس مشکی پوشیده و دستار سیاه بر سر بسته اند حال و هوای معنوی خاصی را در کوچه و بازار شهر پدید آورده و عزاداران با سردادن اشعار و رجزهای مختلف و فرستادن صلوات در مقابل هر مسجد توقف کرده و شمع های نذریشان را روشن می کنند.
'بی جا دگل بو کوچه و بازاری دولاندوک - شمع الده دوتوب طشت قباقینده دایاندوک' یعنی (بیخود و بی جهت نیست که این همه کوچه و بازار را گشته و با در دست گرفتن شمع در مقابل طشت های مقدس ایستادیم) شعر سوزناک و تاثیرگذار دیرینه ایست که این عزاداران در دهه های متمادیست هنگام برپایی مراسم سنتی پخش شمع به یاد لب تشنگان نهر فرات و نیز خیمه های تاریک اهل بیت امام حسین (ع) و یاران باوفایش در شامگاه غم انگیز تاسوعای 61 هجری، ترنم می کنند.
هر کدام از عزاداران اغلب 41 عدد شمع نذری و در هر مسجد و تکیه یک عدد شمع روشن می کنند، علت نذر این تعداد شمع برای روشن کردن در مساجد و تکایای اردبیل در روز تاسوعا بطور دقیق مشخص نیست ولی عده ای از سالخوردگان بر این باورند که در روزگار قدیم تعداد 41 باب مسجد در سطح این شهر وجود داشته است و به همین خاطر عزاداران با روشن کردن یک شمع در مقابل هر مسجد در مجموع 41 عدد شمع روشن می کرده اند که در سال های بعد نیز این روال ادامه یافته است.
بعضی صاحب نظران می گویند عدد 41 از گذشته های دور در میان ساکنان اردبیل مانند بعضی اعداد دیگر جنبه تقدس داشته و به همین خاطر است که در تاسوعا این تعداد شمع را نذر کرده و در مساجد روشن می کنند.
امروز با نزدیکی زمان ظهر تاسوعا و وقت اذان ظهرگاهی عزاداران در مساجد و تکایا توقف کرده و فریضه نماز را اقامه کردند.
همچنین عزاداران حسینی پس از اقامه نماز تجمع بزرگ خود را در میدان عالی قاپوی اردبیل برگزار کرده و در آن شعرا و مداحان اهل بیت به مرثیه خوانی و نوحه سرایی پرداختند.
همچنین بر اساس سنت دیرینه عزاداران اردبیلی از عصر امروز در هوایی بارانی در قالب محلات شش گانه اصلی به همراه مساجد و تکایای محله های فرعی خود به شکل دسته های منسجم رهسپار خیابان های اردبیل شده و با سر دادن رجزها و شعارهای مذهبی به یاد رشادت های ماه منیر بنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس (ع) و رد امان نامه شمر توسط آن برادر باوفای ابا عبدالله الحسین (ع) به سینه زنی و عزاداری پرداخته اند.
در تعدادی از میادین مقابل مساجد شهر اردبیل گروه های شبیه خوانی و تعزیه گردانی با برپایی مراسم شبیه خوانی جلوه هایی از وقایع تاسوعای 61 هجری را برای حاضران علاقه مند به تماشا می گذارند.
عده کثیری از مردم شریف و حسینی اردبیل نیز با پخش انواع خوراکی ها و آشامیدنی ها به عنوان نذری در مغازه ها ، منازل و گذرگاه های سطح شهر اردبیل از دسته ها و افراد عزادار پذیرایی می کنند.
گزارش ایرنا از دیگر شهرستان های استان اردبیل نیز حاکیست که آیین های عزاداری سالار شهیدان حسین ابن علی (ع) از صبح چهارشنبه در حال برگزاری است.
مراسم عزاداری در اردبیل که به خاطر پیشینه غنی مذهبی و تاریخی خود از گذشته های دور به القاب گرانسنگ مانند دارالارشاد ، دارالایمان ، دارالامان و دارالعرفان لقب یافته و به خاطر محوریت آن در برپایی عزاداری های محرم به پایتخت حسینیت ایران مشهور شده از هشتم ذی الحجه سالروز شهادت سفیر صادق امام حسین (ع) حضرت مسلم بن عقیل آغاز می شود و در روزهای تاسوعا و عاشورا به اوج خود می رسد.
6019/6016
منبع: ایرنا

اتوبوس های شهری ارومیه، اول مهر برای دانش آموزان رایگان است


ارومیه - ایرنا- شهردار ارومیه گفت: استفاده از اتوبوس های شهری در روز اول مهر /یکشنبه هفته آینده/ برای دانش آموزان، رایگان در نظر گرفته شده است.
اتوبوس های شهری ارومیه، اول مهر برای دانش آموزان رایگان است
محمد حضرت پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این امر در راستای کاهش مشکلات ترافیکی در سطح شهر و ترویج استفاده دانش آموزان از ناوگان حمل و نقل شهری تصمیم گیری شده است.
وی اضافه کرد: در روز اول مهر برای تسهیل در عبور و مرور دانش آموزان، ناوگان اتوبوسرانی ارومیه از همه توان خود را برای رساندن دانش آموزان به محل تحصیل و همچنین منزل استفاده می کند.
وی بیان کرد: همچنین در روزهای پایانی تعطیلات تابستان، ناوگان حمل و نقل عمومی سطح شهر ارومیه برای ارائه خدمات به شهروندان در آماده باش کامل است.
شهردار ارومیه ادامه داد: به مناسبت بازگشایی مدارس 10 دستگاه اتوبوس برای ارائه خدمات به شهروندان در رینگ میانی شهر ارومیه نیز فعالیت می کند.
حضرت پور گفت: رفت و روب شهری، خط کشی معابر و خطوط عابر پیاده به ویژه در جلوی درب مدارس و ایمن سازی مسیر مدارس، آماده سازی ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله اقدامات مدیریت شهری در آستانه سال تحصیلی جدید است.
وی همچنین از شست و شوی مدارس سطح شهر ارومیه در راستای استقبال از مهر خبر داد و افزود: این امر همه روزه با برنامه ریزی و هماهنگی های لازم به صورت مداوم تا بازگشایی مدارس ادامه دارد.
به گزارش ایرنا، سال تحصیلی جدید از شنبه هفته آینده در سراسر کشور آغاز می شود.
8137/2093
منبع: ایرنا

آیین استقبال از یک شهید دوران دفاع مقدس در قزوین برگزار شد


قزوین - ایرنا - آیین باشکوه استقبال از پیکر مطهر شهید جمشید صیادی از شهدای تازه شناسایی شده در عملیات تفحص شهدا، شامگاه یکشنبه در قزوین برگزار شد.
آیین استقبال از یک شهید دوران دفاع مقدس در قزوین برگزار شد
به گزارش ایرنا، این مراسم با حضور خانواده معظم شهدا و جمعی از ممسئولان استانی در معراج شهدای قزوین برگزار شد.
خانواده این شهید سرافراز در این مراسم با پیکر عزیز خود وداع گفتند.
پس از این مراسم، پیکر شهید صیادی برای برگزاری مراسم بزرگداشت و وداع هم رزمان، به لشگر 16 زرهی ارتش منتقل شد.
آیین تشییع و خاکسپاری پیکر این شهید فردا دوشنبه در شهر الوند برگزار می شود.
پیکر مطهر این شهید گرانقدر همراه با پیکر 135شهید دوران هشت سال دفاع مقدس به تازگی شناسایی شده است.
این شهید بزرگوار به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و بیستم بهمن 1364در عملیات والفجر هشت در شلمچه به شهادت رسید و تا هفته گذشته اثری از پیکر مطهرش به دست نیامده بود.
استان قزوین دارای بیش از سه هزار شهید گلگون کفن است.
3013
منبع: ایرنا
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟