اتلیتکو مادرید، فاتح جام نقره ای اروپا


اتلتیکو مادرید که در دو فینال لیگ قهرمانان مغلوب شده بود، با برتری 3 بر صفر مقابل مارسی قهرمان لیگ اروپا شد.
اتلیتکو مادرید، فاتح جام نقره ای اروپا

ایران ورزشی آنلاین / اتلتیکو مادرید آخرین مانع سر راهش، مارسی را هم کنار زد و قهرمان لیگ اروپا شد. تیم اسپانیایی فینال لیون را 3 بر صفر برد تا پس از شش سال قهرمانی در دومین جام قاره را تکرار کند.

پیش از فینال پیش‌بینی می‌شد که اتلتیکو شانس بیشتری برای قهرمانی داشته باشد، با این حال مارسی شروع بهتری داشت و در دقیقه 12 ژرمن با اوبلاک  تک به تک شد، ولی ضربه‌اش را با بی‌دقتی بیرون زد.

مارسی تا دقیقه 21 برتری نسبی داشت، ولی یک اشتباه مرگبار به اتلتیکوی زهردار فرصت داد به گل برسد. انگیسا پشت محوطه جریمه پاس مانداندا، دروازه‌بان تیم را نتوانست کنترل کند تا گریزمان تک به تک شود و توپ را استادانه به تور دروازه برساند.

شوک دوم به مارسی خروج دیمیتری پایت، کاپیتان تیم در دقیقه 32 بود. پایت که هفته گذشته مصدوم بود و در لحظه آخر به بازی رسیده بود، دوباره آسیب دید و مجبور شد زمین را با چشمان اشکبار ترک کند. با خروج این هافبک بازیساز بازی مارسی هم افت کرد.

برنامه اتلتیکو این بود که نیمه دوم را با پرس سنگین شروع کند و با همین تاکتیک به گل دوم رسید. توپ‌ربایی بازیکنان این تیم در نیمه زمین مارسی گریزمان را یک بار دیگر صاحب فرصت کرد که برای دومین بار توانست مانداندا را مغلوب کند.

بعد از این گل به نظر می‌رسید که بازگشت مارسی به بازی با توجه به عملکرد دفاعی بی‌نظیر اتلیتکو غیرممکن باشد. گارسیا، سرمربی مارسی به عنوان آخرین راه حل انجی و میتروغلو را به زمین فرستاد. مهاجم یونانی در همین زمان کم بهترین موقعیت تیمش را ساخت، ولی ضربه سر او با برخورد به تیر عمودی وارد دروازه نشد.

اتلتیکو در آخرین دقیقه بازی گل سوم را زد و گابی روی پاس کاستا دروازه را باز کرد. با این گل اتلتیکو موفق شد پیروزی 3 بر صفر مقابل اتلتیک بیلبائو در فینال سال 2012 لیگ اروپا را تکرار کند. معمار این دو عنوان اروپایی کسی نیست جز دیه‌گو سیمئونه که به خاطر محرومیت روی سکوها بود، با این حال بازیکنانش دستورات او را مو به مو اجرا کردند و به مارسی اجازه دومین قهرمانی اروپایی را ندادند.

 

 

فینال کابوس‌وار کیف / وقتی کلمات کم می‌آورند


لیورپول باید به آنچه در این فصل زیر نظر کلوپ انجام داده افتخار کند، اما متاسفانه از کیف فقط خاطرات بد ماند، اشک‌ها و اشتباهات. دیگر کلمه‌ای نمی‌ماند.
فینال کابوس‌وار کیف / وقتی کلمات کم می‌آورند

ایران ورزشی آنلاین / نیل جونز / بعضی وقت‌ها کلمات کافی نیستند؛ نه به اندازه‌ای که شکوه یک گل را توصیف کنند، نه اینکه مسخرگی یکی دیگر را شرح دهند، نه می‌توانند اشک‌های یک نفر را توضیح دهند، نه قدرت بیان نبوغ کسی را دارند و نه کابوس آن دیگری را.

کلمات نمی‌توانند محمد صلاح را تسلی دهند یا لوریس کاریوس را یا یورگن کلوپ را؛ همینطور هزاران هواداری که به کیف رفتند تا قهرمانی لیورپول در اروپا را جشن بگیرند اما فقط با غم و افتخار برمی‌گردند. کلمات فقط آن چیزی را به شما می‌گویند که می‌توانست بشود اما نشد. کلمات کم می‌آورند.

این فینال لیگ قهرمانان دو تصویر به یادماندنی دارد. رئال مادرید، گرت بیل را می‌بیند که دو متر در هوا پرید و یکی از زیباترین گل‌های این فصل لیگ قهرمانان را زد. این گل برای بردن هر جامی کافی است، درخشان، فوق‌العاده و ویرانگر.

برای لیورپول، خاطرات تلخ است. آنها اشتباهات کاریوس را به یاد می‌آورند، گاف‌های غیرقابل توجیهی که بازی را به حریف هدیه کرد. او به تمام تشویق‌ها و اعتماد به نفس‌ها و انگیزه‌های جهان نیاز دارد تا از این بازی به فوتبال برگردد. این یک فیلم ترسناک بود که در پرده جهانی به نمایش درآمد.

تصویر دیگر به صلاح ربط دارد و اشک‌های جاری‌اش. بی‌رحمانه است؟ فوتبال هر وقت بخواهد سنگدل می‌شود. کمتر از نیم ساعت از بازی گذشته بود که مهاجم مصری در یک مبارزه با سرخیو راموس شانه‌اش آسیب دید. می‌دانست خیلی خوب نیست، درمان‌های اولیه و فوری صورت گرفت و بعد دلش فرو ریخت. تمام شد، فصل استثنایی او به بدترین و وحشتناک ترین شکل ممکن تمام شد. همدردی کریستیانو رونالدو انسانی بود و بی‌فایده. درباره کلمات چه چیزی گفتیم؟

می‌شود گفت شانس لیورپول مثل صلاح بود که در تونل محو می‌شد اما اگر به دنبال نقطه عطف این بازی می‌گردید به بزرگی شاهکار بیل و اشتباهات کاریوس بود. آریگو ساکی بین دو نیمه گفت: «بازی دو قسمت داشت، قبل از مصدومیت و بعد از آن.» لیورپول بازی را خوب شروع کرده بود، با پای جلو و می‌خواست حریف باتجربه‌تر را به اشتباه مجبور کند. آنها شانس داشتند، در فضای خوبی توپ به دست می‌آوردند. بعد همه چیز تغییر کرد. صلاح رفت، رئال آزاد شد. فشار لیورپول افتاد، شاید سرهایشان هم. به نظر می‌رسید خانه خراب شده‌اند، مثل اینکه باقیمانده نیمه اول را 10 نفره به پایان رساندند. رئال اوایل بازی لغزان بود اما اشتباهاتش به شدت لیورپول مجازات نشد.

قرمزها هنوز در بازی بودند تا نخستین لحظه «وای خدای من» کاریوس. تماشای گل اول بازی به وسیله کریم بنزما با اشتباه دروازه‌بان آلمانی باورکردنی نبود. اسون اولریش در نیمه‌نهایی یک گل به این فرانسوی هدیه کرده بود، این یکی اما بدتر بود.

سادیو مانه، بهترین بازیکن لیورپول، گل مساوی را زد و اعتماد به نفس برگشت. هواداران آواز می‌خواندند و تیم روحیه گرفته بود، هزاران هوادار حاضر در کیف مایه افتخار تیم بودند اما بیل سه دقیقه بعد از ورود به زمین با قیچی برگردانش همه را ساکت کرد. گاهی باید فقط تشویق کنی حتی اگر ضربه خورده‌ای.

کاریوس یک لحظه شوکه کننده دیگر داشت روی ضربه از راه دور بیل. حال این بازیکن 24 ساله را می‌شود حس کرد اما همه می‌خواهند بدانند آینده‌اش چه می شود؟ لیورپول باید به آنچه در این فصل زیر نظر کلوپ انجام داده افتخار کند. آنها گام‌های بلندی رو به جلو برداشتند و خاطراتی فوق‌العاده ایجاد کردند اما متاسفانه از کیف فقط خاطرات بد ماند، اشک‌ها و اشتباهات. دیگر کلمه‌ای نمی‌ماند.

 

استقبال کم از فینال لیگ قهرمانان / کیف، شهر ارواح


اگر سه ماه پیش شما می‌توانستید برای پرواز و اقامت دو شب در یک هتل مناسب در کیف 700 یورو هزینه کنید با گذشت زمان، این مبالغ به سطحی غیرمنطقی رسیده.
استقبال کم از فینال لیگ قهرمانان / کیف، شهر ارواح

ایران ورزشی آنلاین / امشب فینال لیگ قهرمانان اروپا در پایتخت اوکراین برگزار می‌شود اما کسی نمی‌داند چه تعداد از هواداران فوتبال به خاطر قیمت‌های بالا از رفتن به این شهر پشیمان شده‌اند. کیف با منارهای طلایی کلیساها در کرانه رودخانه دنیپر، شهری مذهبی به ذهن تداعی می‌شود اما الزامات تمدن مدرن همه چیز را تغییر داده و با سفر از فرودگاه به مرکز شهر این تضاد آشکار می‌شود. ده‌ها ساختمان سر به فلک کشیده در حالی که صدای ساخت و ساز تا ورودی استادیوم المپیک رهایتان نمی‌کند. ترکیب گرما و رطوبت در این فصل، کیف را به بهشت پشه‌ها و جهنم توریست‌ها تبدیل می‌کند. شباهتی ندارد به جایی که قرار است بزرگترین مسابقه فوتبال باشگاهی اروپا در آن برگزار شود، دیداری که صدها میلیون بیننده در سراسر جهان آن را تماشا می‌کنند.

رئال مادرید از طرف یوفا 12802 بلیت برای هوادارانش گرفت و حدود 3 هزار تا را پس دادند چون فکر کردند ارزشش را ندارد. اگر سه ماه پیش شما می‌توانستید برای پرواز و اقامت دو شب در یک هتل مناسب 700 یورو هزینه کنید با گذشت زمان، این مبالغ به سطحی غیرمنطقی رسیده. در درجه اول فاصله آزاردهنده میزبان با دو شهر است: کیف با مادرید 3686 کیلومتر و با لیورپول 2300 کیلومتر فاصله دارد. روزانه دو پرواز مستقیم از پایتخت اسپانیا وجود دارد و شهر انگلیسی پروازی به پایتخت اوکراین ندارد. بعد از سفر هوایی هم یک ساعت و نیم راه است تا مرکز شهر که پر از ترافیک‌های آزاردهنده است.

بیشتر شرایط اسکان، توریست‌ها را می‌آزارد. تختخوابی که سه ماه قبل در کیف 80 یورو بوده به 800 یورو رسیده آن هم در جایی نه چندان مناسب. هتل‌ها هم رزرو را کنسل کرده‌اند تا قیمت را به بالاترین حد برسانند. انتخاب کیف آخرین اقدام میشل پلاتینی به‌عنوان رییس یوفا بود. با ریاست الکساندر سفرین، فینال بعدی در واندا متروپولیتانو در مادرید برگزار می‌شود جایی که به اندازه کافی هتل دارد با فرودگاهی که پذیرای هزاران مسافر است. حداقل آنجا می‌توان از حضور هوادارانی که شال و پیراهن باشگاه را بپوشند، پرچم‌ها را به اهتزاز درآورند و با صدای خود بازی را گرم کنند، مطمئن بود. کیف مثل شهر ارواح است.

منبع: مارکا

 

رونالدو: نیمار؟ هر سال می‌گویند 50 بازیکن جدید به رئال می‌آید!


ستاره رئال مادرید با وجود شایعات چندان خوش بین نیست که نیمار فصل آینده به این تیم بپیوندد.
رونالدو: نیمار؟ هر سال می‌گویند 50 بازیکن جدید به رئال می‌آید!

ایران ورزشی آنلاین / کریستیانو رونالدو می‌گوید خیلی به پیوستن نیمار به رئال مادرید خوشبین نیست چون این باشگاه به وعده‌‌هایی که برای خرید بازیکنان جدید می‌دهد خیلی پایبند نیست. در زیر گفت و ‌گوی رونالدو با خبرنگاران اسپانیایی در روز رسانه‌‌ای باشگاه رئال مادرید پیش از فینال لیگ قهرمانان اروپا را می‌خوانید:

می‌گویند که رئال مادرید می‌خواهد نیمار را بخرد. نظر تو در این باره چیست؟

- در رئال مادرید همیشه صحبت از خرید بازیکنان جدید است. مدیریت چنین مسائلی دست من نیست. من 8 سال است که برای این تیم بازی می‌‌کنم و آنها همیشه درباره 50 بازیکنی حرف می‌زنند که قرار است بیایند و آخر سر هیچ کدام‌شان هم نمی‌آیند. در ماه سپتامبر، کلی بازیکن قرار است بیایند و در نهایت آنهایی که به فینال می‌رسند همیشه همان بازیکنان قبلی هستند.

رئال مادرید برای سومین سال متوالی به فینال لیگ قهرمانان رسیده و تو در آستانه پنجمین قهرمانی‌ات در این رقابت‌ها هستی...

- اگر این اتفاق رخ دهد تاریخی می‌شود. تیم ما برای رسیدن به این هدف هیجان‌زده است و این موضوع در تمرینات‌مان کاملاً مشخص است. الان خیلی به اینکه این اتفاق چقدر می‌تواند تاریخی باشد توجه نمی‌کنیم چون همگی فقط روی بازی تمرکز داریم اما بعد از بازی اگر همه چیز خوب پیش برود، ما وارد کتاب‌های تاریخ می‌شویم. من خوشبینم، آماده و می‌بینم که همه ‌هم‌تیمی‌هایم انگیزه دارند. اگر من هم پنجمین قهرمانی‌ام را کسب کنم عالی می‌شود.

با توجه به اینکه زمانی بازیکن منچستریونایتد بودی‌، آیا قرار گرفتن برابر لیورپول برای تو اتفاق خاصی محسوب می‌شود؟

- فینال‌ها همیشه خاص هستند. من اما ترجیح می‌دادم به جای لیورپول در فینال مقابل منچستریونایتد بازی می‌کردم. البته لیورپول هم تیمی شایسته احترام است. ما اصلاً حریف را دست‌کم نمی‌گیریم. آنها لیاقت حضور در فینال را داشته‌اند. آنها مرا یاد رئال سه چهار سال پیش می‌اندازند. خط حمله‌شان بسیار سریع و قوی است و من به آنها احترام می‌گذارم اما رئال تیم بهتری است. ما باید در سطح همیشگی خودمان بازی کنیم اما باید برای حریف هم احترام قایل باشیم و آن را دست‌کم نگیریم. هواداران ما باید خوشبین و مثل همیشه حامی ما باشند. ما هر کاری لازم باشد برای بردن بازی انجام می‌دهیم.

 

 

همه چیز را از ونگر آموختم / امری: می‌خواهیم بهترین تیم لیگ برتر باشیم


امری درباره سبک بازی تیمش گفت: تاریخ باشگاه می‌گوید که اینجا همه عاشق فوتبال مالکانه هستند. من این رویکرد را دوست دارم و وقتی توپ نداریم، تیم باید حریف را به شدت پرس کند.
همه چیز را از ونگر آموختم /  امری: می‌خواهیم بهترین تیم لیگ برتر باشیم

ایران ورزشی آنلاین / دیروز مراسم معارفه و کنفرانس خبری امری برگزار شد و مربی اسپانیایی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. کنفرانس با حرف‌های گازیدیس، مدیر اجرایی باشگاه شروع شد: «خوشحالم که اونای امری، سرمربی جدید آرسنال را معرفی می‌کنم. بعد از اعلام جدایی آرسن، ما گروه سه نفره‌ای برای پیدا کردن سرمربی جدید تشکیل دادیم. ما سه عامل را در نظر داشتیم: فوتبال جذاب، شخصیتی که مناسب آرسنال باشد و آمار خوب در پرورش بازیکنان. در نهایت به هشت اسم رسیدیم. هر هشت نفر علاقه‌مند به این پست بودند و با آنها مصاحبه داشتیم. در نهایت کسی را انتخاب کردیم که گزینه اول ما بود. امری در ملاقات با ما نشان داد که شناخت و تحلیل کاملی از بازیکنان آرسنال دارد.»

امری در شروع کنفرانس گفت: «این یک چالش بزرگ برای من است. یک رویا. من بازیکنان تیم را می‌شناسم و آنها برای ما بسیار مهم هستند. می‌خواهم همه آنها اینجا بمانند. باید با تک تک آنها رودررو صحبت کنم.»

مربی اسپانیایی اضافه کرد: «از خانواده کرونکه تشکر می‌کنم. ما به آتلانتا رفتیم و دوشنبه با آنها ملاقات کردیم. احساس کردم که آنها را از صمیم قلب دوست دارند. باید از آرسن ونگر هم تشکر کنم. او برای تمام مربیان دنیا یک الگو بود و از او چیزهای زیادی آموختم. این یک پروژه بزرگ است و افتخار می‌کنم که اینجا هستم و باید کار او را ادامه دهم.»

او درباره اینکه آیا تابستان پیش‌رو به خرید بازیکنان بزرگ نیاز دارد، گفت: «فکر می‌کنم با همین بازیکنان می‌توانیم پیشرفت کنیم. هدف ما این است به سختی کار کنیم و بازیکنان مستعدی داریم. دو سال از لیگ قهرمانان دور بودیم و برای باشگاه خیلی مهم است که تلاش کنیم تا بهترین تیم لیگ برتر و جهان شویم.»

در روزهای گذشته گفته شد که بودجه آرسنال برای بازار تابستانی تنها 50 میلیون پوند است، ولی گازیدیس درباره بودجه‌ای که در اختیار امری قرار می‌گیرد گفت: «دست مربیان ما همیشه باز بوده و این وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد.»

امری که هنوز به زبان انگلیسی کاملا مسلط نیست و به زبان اسپانیایی صحبت می‌کرد، درباره اهداف این فصل آرسنال گفت: «موفقیت ما در این فصل در رشد تیم خواهد بود، ولی چطور؟ با جنگیدن برای تمام عناوین. این در سابقه آرسنال و من بوده و می‌خواهم این را ادامه دهم. می‌خواهم ما در میان بهترین تیم‌های اروپا باشیم. همچنین می‌خواهم که هواداران به تیم افتخار کنند.»

او درباره سبک بازی تیم هم گفت: «در زندگی همیشه نسبت به خودم زیاده‌خواه بودم و باشگاه و بازیکنان هم همینطور هستند. تاریخ باشگاه می‌گوید که اینجا همه عاشق فوتبال مالکانه هستند. من این رویکرد را دوست دارم و وقتی توپ نداریم، تیم باید حریف را به شدت پرس کند. دو نکته مهم مالکیت توپ و پرس توپ زمانی است که توپ ندارید.»

او در پاسخ به خبرنگاران درباره نظرش نسبت به اوزیل، ستاره آلمانی تیم گفت: «او یکی از بزرگترین استعدادهای ماست و می‌خواهم که بازیکنان مستعد اینجا بمانند. می‌خواهم با 100 درصد توانم کار کنم و از بازیکنان هم می‌خواهم که همینطور باشند.»

انتظارات از امری بالا خواهد بود، ولی او وعده قهرمانی نداد و گفت: «می‌خواهیم به سختی کار و پیشرفت کنیم. همه عناوین برای ما مهم است و می‌خواهیم در همه جام‌ها مدعی باشیم. من نمی‌توانم وعده قهرمانی بدهم، ولی قول می‌دهم که به سختی در کنار هم کار کنیم.»

 

>