نورافکن: به استقلال مدیونم اما باید بروم


نورافکن بعد از صعود استقلال در لیگ قهرمانان آسیا اعلام کرد که این آخرین بازی او با پیراهن آبی است و می خواهد فوتبالش را در اروپا ادامه بدهد.
نورافکن: به استقلال مدیونم اما باید بروم

ایران ورزشی آنلاین / امید نورافکن در آستانه جدایی از استقلال است. او به احتمال بسیار راهی بلژیک خواهد شد. شاید استانداردلیژ، شاید شارلروا و شاید هم تیم خنگ. مقصد امید یکی از این 3 تیم خواهد بود اما دیگر تیم‌های بلژیکی هم هستند که برای جذب امید نورافکن از خود علاقه نشان داده‌اند. در عین حال روبین‌کازان هم برای نورافکن پیغام داده و او را می‌خواهد. امید استقلالی با پیشنهادهای بزرگی مواجه است. او عزم رفتن دارد. امید می‌خواهد یکی از لژیونرهای موفق فوتبال ایران باشد. او در بهترین شرایط سنی به دنبال رسیدن به تیم‌های بزرگ اروپایی است. نورافکن ظرفیت این کار بزرگ را دارد.

 
ظاهرا جدایی تو از استقلال جدی شده، ماجرا چیست؟
 اول از هر چیز بگویم که من هر کاری بکنم با هماهنگی باشگاه است. در قرارداد من توافقی وجود دارد که در صورت جلب رضایت باشگاه می‌توانم این تیم را ترک کنم. الان هم شرایطی پیش آمده که می‌توانم از استقلال به تیم‌های اروپایی بروم.

دوست داری بروی؟
 برای پیشرفت فوتبالم و البته سر بلند کردن نام استقلال بله.

مقصدت بلژیک است؟
 به احتمال زیاد به بلژیک می‌روم اما یک تیم روسی هم من را می‌خواهد. دوست دارم بهترین تصمیم را بگیرم؛ این از همه مهم‌تر است.

بعد از بازی با ذوب آهن دیدیم که با چشم‌های اشکبار سمت تماشاگران رفتی. رفتارت بوی خداحافظی می‌داد؟
 من فوتبالم را مدیون باشگاه استقلال هستم. در این باشگاه رشد کردم و طبیعی است که جدایی برایم دشوار است. راستش یاد روز اولی افتادم که برای استقلال در همین ورزشگاه آزادی بازی کردم. برای همین گریه‌ام گرفت.

فکر می‌کنی بتوانی در فوتبال اروپا دوام بیاوری؟
 من سختی‌های بازی در استقلال را تجربه کردم و به خودم ایمان دارم که می‌توانم در فوتبال اروپا هم دوام بیاورم. ان‌شاء... اتفاقات خوبی در راه است.

اما خیلی از بازیکنان در شرایط مشابه تو قرار دارند که بازی در داخل و گرفتن پول‌های آنچنانی را به سختی‌های بازی در تیم‌های اروپایی ترجیح می‌دهند.
 من اینطور فکر نمی‌کنم. من اعتقاد دارم که باید در فوتبال سختی کشید. خیلی از بزرگان فوتبال ما با سختی کشیدن به جایگاه خوبی در فوتبال رسیده‌اند. مطمئنا بدون سختی کشیدن نمی‌شود پیشرفت کرد و من خودم را آماده هر نوع سختی و دشواری کرده‌ام.

سه‌شنبه شب برای شما شب به خصوصی بود. هواداران استقلال حالا به قهرمانی در آسیا امیدوار شده‌اند.
 امیدوارم بهترین اتفاقات برای استقلال بیفتد. راستش از زمانی که آقای شفر سرمربی ما شد اوضاع به خوبی تغییر کرد. الان هم یکی از هشت تیم برتر آسیا هستیم که این برای ما یک افتخار است. با این حال فکر می‌کنم استقلال ظرفیت رسیدن به فینال لیگ قهرمانان آسیا را دارد. ما می‌توانیم خودمان را در فرصت‌های باقیمانده تقویت کنیم و با قوای بیشتری در بازی‌های آینده حاضر شویم. قهرمانی استقلال آرزوی من و همه استقلالی‌هاست.

برای هواداران استقلال حرف متفاوتی داری؟

جدایی من موقتی است. حتما روزی برمی‌گردم و دوباره برای استقلال بازی می‌کنم.

رضا حسن زاده: مجید حسینی را می بینم انگار خودم را می بینم


رضا حسن زاد ه می گوید: من همیشه مهدی (پاشازاده) را می دیدم، انگار خودم را می دیدم. حالا هم مجید حسینی را که می بینم انگار خودم را می بینم.
رضا حسن زاده: مجید حسینی را می بینم انگار خودم را می بینم

ایران ورزشی آنلاین / این روزها که بحث قرار گرفتن مجید حسینی در ترکیب ثابت تیم ملی قوت گرفته است، خیلی ها او را به لحاظ راهیابی به تیم ملی و نوع بازی و پستی که دارد، به مهدی پاشازاده در سال 1998 تشبیه می کنند. رضا حسن زاده، مدافع سابق استقلال اما درباره این تشبیه به خبرنگار ایران ورزشی می گوید: «زمانی که مهدی پاشازاده بازی می کرد، همه می گفتند او مدل «ب» رضا حسن زاده است. حالا با این تفاسیر باید مجید حسینی را مدل «جیم» من بدانیم. تا ببینیم در آینده چه کسی مدل «دال» می شود.»

او همچنین توضیح می دهد: « در زمان علی منصوریان به او بازی کم می رسید اما شفر از او استفاده کرد و نتیجه اش را گرفت. اینکه شفر آمد و استقلال در سیر صعودی قرارگرفت. کسب قهرمانی جام حذفی، صعود از گروه مرگ در لیگ قهرمانان آسیا و راهیابی به جمع چهارتیم برتر غرب آسیا، شانسی شانسی اتفاق نیفتاده. حاصل زحمت بازیکنان و کادرفنی است. از بین بازیکنان دروازه بان و خط دفاع باز هم بیشتر زحمت می کشند و در خط دفاع، تأثیر مدافعان وسط به مراتب بیشتر از مدافعان کناری است.»

رضا حسن زاده توصیه هایش به حسینی را این طور بیان می کند: « من همیشه مهدی (پاشازاده) را می دیدم، انگار خودم را می دیدم. حالا هم مجید حسینی را که می بینم انگار خودم را می بینم. بازیکن بی حاشیه ای است و حواسش به کار خودش است. اگر همین طور روی فوتبال تمرکز کند، استرس را از خودش دور کند و اشتباهاتش را کم کند، می تواند به آنچه لیاقتش را دارد برسد. ضمن اینکه خوب است که بازیکنی ساده بازی کند. در تیم ملی هم که روزبه چشمی و پژمان منتظری کنارش هستند و اگر اشتباهی کند، کمکش می کنند.»

حسن زاده تأکید می کند: «شک نکنید که مجید(حسینی) این شانس را دارد که بعد از جام جهانی انتخاب های بیشتری برای بازی در لیگ اروپا داشته باشد.»

شروع پرمشقت تیم‌های پایه پرسپولیس


با محرومیت باشگاه پرسپولیس از نقل و انتقالات، تیم های پایه این باشگاه هم از الان دنبال جذب بازیکن برای فصل زمستان هستند و برخی دیگر با نفرات رده سنی کوچکترشان کار می‌کنند.
شروع پرمشقت تیم‌های پایه پرسپولیس

ایران ورزشی آنلاین /سرانجام کادر فنی تیم‌های پایه پرسپولیس مشخص شد و مربیان منتخب پنجعلی خیلی زود دست به کار شدند. در این بین جابه‌جایی هم صورت گرفت. مثلا منصور هاشمی که خودش سرمربی تیم نوجوانان بود حالا دستیار منوچهر عبدا... نژاد در تیم جوانان شده. عبدا... نژاد فصل قبل سرمربی تیم امید پرسپولیس بود که تقریبا در تمام مقاطع تیم‌های پایه کار کرده و فصل قبل هم سرمربی امیدهای پرسپولیس بود. در تیم نونهالان فرامرز سلطانی باقی مانده. شهرام سبزی هم مثل گذشته دستیار اوست.
 همچنین قرار بود اردلان آشتیانی به این کادر اضافه شود که ظاهرا کناره‌گیری کرده و دوست دارد کنار حمید استیلی باشد. در تیم نوجوانان رضا جباری نخستین تجربه سرمربیگری‌اش را شروع کرده و علیرضا محمد مدافع راست سرخ‌ها را کنار خود دارد که او نیز در شروع راه مربیگری است. قرار بود مجتبی شیری نیز در این کادر باشد اما او به تیم امید رفته و کنار اسماعیل حلالی کار می‌کند. در کادر تیم جوانان غیر از عبدا... نژاد و هاشمی، محمد برزگر و محمدعلی یحیوی هم حضور دارند ضمن اینکه یعقوب فاطمی‌مقدم از دیگر پیشکسوتان پرسپولیس سرپرست تیم جوانان خواهد بود. کادر فنی تیم امید هم هنوز تکمیل نشده و قرار است حلالی علاوه بر مجتبی شیری که روی او شناخت دارد دو مربی دگر را هم به کادرش اضافه کند.

استارت امیدها با بچه‌های جوانان
تیم امید پرسپولیس از بعد از ظهر دیروز تمریناتش را در ورزشگاه شهیدان اسماعیلی آغاز کرد. جالب است که امیدها هم روش تیم بزرگسال را در پیش گرفته‌اند و با وجود محرومیت از نقل و انتقالات بازیکنان تستی را هم ارزیابی می‌کنند و اگر بازیکن خوبی ببینند در تیم نگه خواهند داشت تا روز دهم که تکلیف محرومیت روشن شود. البته باشگاه می‌تواند با بازیکن مد نظر کادر فنی امیدها قرارداد ببندد و در صورت بسته ماندن پنجره نقل و انتقالاتی در نیم فصل دوم به تیم اضافه کند. در تیم امید الان حدود 18،17 بازیکن از تیم جوانان بالا آمده‌اند که 10 تا 12 نفرشان دیگر نمی‌توانند برای رده جوانان بازی کنند.
 همچنین 12،10 بازیکن هم از تیم امید فصل قبل در اختیار حلالی هستند که او سعی دارد از این جمع تیمی شسته رفته وارد رقابت‌ها کند.

20 بازیکن نوجوانان در تیم جوانان
تیم نوجوانان پرسپولیس فصل قبل رتبه سوم این رده را به خود اختصاص داد اما حالا 20 بازیکن آن تیم همراه با مربی‌شان منصور هاشمی به تیم جوانان آمده‌اند. منوچهر عبدا... نژاد یک کار ریسکی در این تیم انجام خواهد داد چرا که جثه بازیکنان که پایین‌ترین سن جوانان را دارند برای مقابله با تیم‌های دیگر کوچکتر خواهد بود. این تیم از روز جمعه تمریناتش را در یافت آباد آغاز کرد. تیمی که کلا 25،24 بازیکن دارد و با توجه به بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتی قصد دارد از همین نفرات بهترین تیم را روانه مسابقات کند. عبدا...نژاد پیش از این در تیم امید پرسپولیس(در دوره مدیریت رویانیان) با بازیکنان رده جوانان وارد مسابقات شده بود که البته مدیران باشگاه تاب نتایج ضعیف را نداشتند اما همان بازیکنان سال بعد بهترین نفرات رده سنی خود شدند. چند سال قبل تیم کیا هم در رده امیدها با نفرات جوانان به میدان رفت و در میانه جدول قرار گرفت اما فصل بعد از آن همه باشگاه‌ها دنبال بازیکنان این باشگاه بودند. حالا عبدا... نژاد می‌خواهد همان روش را در تیم نوجوانان پیاده کند که ریسک بالایی دارد اما می‌تواند برای باشگاه بازدهی بالایی داشته باشد.

برنامه‌ریزی عجیب هیات فوتبال
درست یک ماه دیگر یعنی از روز 6 تیرماه مسابقات رده‌های پایه تهران آغاز خواهد شد و تیم‌های پایه پرسپولیس که از  جمعه و شنبه کارشان را شروع کرده‌اند فقط یک ماه زمان دارند تا خود را آماده مسابقات کنند. در این میان مربیان نمی‌دانند باید در این زمان بسیار کوتاه کار بدنسازی انجام دهند، دنبال جمع کردن تیم و بازیکن باشند یا کارهای تاکتیکی‌شان را پیش ببرند. در واقع زود شروع شدن مسابقات و تقویم عجیب هیات فوتبال محل اعتراض همه مربیان پایه است. مسابقاتی که در فصل گرم و ساعت‌هایی که اوج گرماست برگزار می‌شود. در حال حاضر و در ماه مبارک رمضان انجام تمرینات بدنی برای تیم‌ها دشوار است ضمن اینکه با شروع شدن جام جهانی نمی‌توان به فوتبالیست‌های جوان ایراد گرفت که چرا تا پاسی از شب مشغول تماشای فوتبال بوده و خواب درستی نداشته است. این اتفاقات در حالی می‌افتد که فصل پایه‌ها روز آخر دی ماه به پایان می‌رسد و اگر این اتفاق یک ماه دیرتر رخ دهد هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. جالب اینجاست که هیات فوتبال اصرار دارد که نمی‌تواند تقویم مسابقاتش را تغییر دهد در حالی که مانعی برای این کار وجود ندارد.

 

بازگشت ربیع خواه از مهر ماه


محسن ربیع خواه بعد از عمل جراحی روی زانوی آسیب دیده اش مشغول فیزیوتراپی است اما حداقل دو ماه ابتدایی فصل جدید لیگ برتر را از دست خواهد داد.
بازگشت ربیع خواه از مهر ماه

ایران ورزشی آنلاین / سه هفته از زمان جراحی محسن ربیع خواه می‌گذرد اما سوال اینجاست که او کی می‌تواند تمریناتش را شروع کند؟ دکتر حقیقت پزشک تیم پرسپولیس می‌گوید: «محسن در کلینیک پرسپولیس مشغول کارهای فیزیوتراپی است و با روند خوبی پیشرفت می‌کند. روند بهبودی و درمان او باید به صورت علمی پیش برود اما ما تلاش می‌کنیم هر چه زودتر به میادین برگردد. برای این نوع مصدومیت عرفی وجود دارد که همان 6 ماه است بنابراین احتمالا این بازیکن از سه تا چهار ماه دیگر می‌تواند شرایط تمرین کردن را پیدا کند. البته این دلیل نمی‌شود که زودتر در تمرینات تیم اضافه نشود بلکه برای شرکت در تمرینات فشرده و شرایط بازی این زمان طی خواهد شد.»

با توجه به اینکه تمرینات پرسپولیس از اواخر خرداد آغاز خواهد شد و یک ماه بعد از آن با سوپرجام، بازی‌های پرسپولیس شروع می‌خورد ربیع خواه در خوشبینانه‌ترین حالت می‌تواند از شهریور ماه تمریناتش را آغاز کند و از مهرماه به میدان برود.

استقلال قید اللهیار را می زند؟


آیا باشگاه استقلال قید صیادمنش را می زند یا برای دریافت رضایتنامه او، با باشگاه سایپا وارد مذاکره خواهد شد؟
استقلال قید اللهیار  را می زند؟

ایران ورزشی آنلاین /چند روز پیش خبرهایی مبنی بر مذاکره و حتی توافق باشگاه استقلال با اللهیار صیادمنش منتشر شده بود. این خبرها اما با واکنش جدی باشگاه سایپا همراه شد. مدیران سایپا با اعلام اینکه صیادمنش با باشگاه قرارداد دارد، تأکید کرد که هیچ مذاکره ای برای این بازیکنان با باشگاه صورت نگرفته وو طبعاً بدون رضایت نامه نیز نمی توانند راهی تیمی دیگر شوند.

حالا این سوال مطرح می شود که با این واکنش مدیران سایپا آیا باشگاه استقلال قید صیادمنش را می زند یا برای دریافت رضایتنامه او، با باشگاه وارد مذاکره خواهد شد؟ آنچه مسلم است باشگاه استقلال برای فصل آینده نیاز جدی به تقویت دارد و با توجه به جدایی چند بازیکن از این تیم، بعید نیست که مدیران باشگاه برای جذب صیادمنش با باشگاه سایپا وارد مذاکره شوند.

پرسپولیس و سروش دوباره به هم می‌رسند؟


سروش در لیگ قطر نتوانست دوام بیاورد و حالا برای بازگشت به ایران منتظر بهترین پیشنهاد است.
پرسپولیس و سروش دوباره به هم می‌رسند؟

ایران ورزشی آنلاین / این را دیگر همه می‌دانند که اگر محرومیتی در کار نبود، برانکو خیلی زودتر از امروز بازیکن محبوبش را بازمی‌گرداند. اتفاقی که البته رخ دادنش خیلی محتمل است اما در گرو باز شدن پنجره‌ی نقل و انتقالاتی باشگاه. سروش رفیعی می‌خواهد به لیگ برتر بازگردد و برای یک همکاری دوباره با پرسپولیس به توافق رسیده‌ اما مشکل اینجاست که به خاطر محرومیت باشگاه یا باید یک نیم‌فصل بیرون بنشیند و یا نیم‌فصل نخست را برای تیمی دیگر بازی کند. می‌گویند این تیم، فولاد است اما از قولِ خودِ سروش خواندیم که اگر نتواند پیراهن پرسپولیس را بپوشد، به سپاهان خواهد رفت و البته بعضی شایعه‌ها احتمال ماندن او در لیگ قطر را هم مطرح کرده‌اند. یک طرف ماجرای سروش رفیعی هم شکایت باشگاه فولاد و رایی است که کمیته انضباطی فدراسیون صادر خواهد کرد و باید ببینیم این بازیکن به حضور دوباره در اهواز محکوم می‌شود یا می‌تواند به میل خودش تیم انتخاب کند. با توجه به علاقه‌ی برانکو به سروش و سروش به پرسپولیس، قرمزپوش شدن این بازیکن محتمل‌ترین اتفاق به نظر می‌رسد اما همین معادله‌ی ساده هم شاید به این زودی‌ها حل نشود.

>