گروه خبری سیاسی

کمیته ویژه رئیس‌جمهور برای پیگیری حوادث ناخوشایند در بازداشتگاه‌ها


به دستور رئیس‌جمهور، کمیته چهارنفره‌ای از اعضای دولت، مامور رسیدگی و پیگیری حوادث ناخوشایند در برخی از بازداشتگاه‌ها شد.
کمیته ویژه رئیس‌جمهور برای پیگیری حوادث ناخوشایند در بازداشتگاه‌ها
ایران اکونومیست -
به گزارش ایران اکونومیست؛ به دستور رئیس‌جمهور، کمیته چهارنفره‌ای از اعضای دولت، مامور رسیدگی و پیگیری حوادث ناخوشایند در برخی از بازداشتگاه‌ها شد.

بر اساس این دستور، وزرای کشور، اطلاعات، دادگستری و معاون حقوقی رئیس‌جمهور ماموریت یافتند تا جزئیات امر را رسیدگی و پیگیری دقیق کنند و نتایج بررسی‌های خود، از جمله قصور یا تقصیر احتمالی را به رئیس‌جمهور گزارش دهند.

 

بی توجهی به هشدارها باعث آتش سوزی پارک ملی گلستان شد


رییس کل دادگستری استان گلستان گفت: بی توجهی به هشدارها و توصیه های فراوان مبنی بر لزوم اجرای طرح های پیشگیرانه عامل اصلی آتش سوزی هفته گذشته در پارک ملی گلستان شد.
بی توجهی به هشدارها باعث آتش سوزی پارک ملی گلستان شد
ایران اکونومیست -
به گزارش  ایران اکونومیست؛ هادی هاشمیان روز یکشنبه در جلسه ستاد پیشگیری از وقوع جرم گلستان که با حضور استاندار و دیگر مسوولان استان برگزار شد، اظهار کرد: خاکستر شدن صدها هکتار جنگل بکر و ارزشمند نتیجه بی توجهی به هشدارها بود.

وی اظهار کرد: بارها نسبت به ضرورت پیشگیری از بروز آتش سوزی در جنگل ها و زمین های کشاورزی گلستان هشدار دادیم اما توجهی به آن نشد.

وی بیان کرد: نامه ها و هشدارهای فراوانی به ادارات و دستگاه های مرتبط ارسال کردیم تا با پیشگیری از بروز خسارت و تلفات اخیر جلوگیری شود و اگر پیشگیری های لازم در این زمینه انجام می شد، شاهد آتش سوزی چند روز گذشته نبودیم.

رییس کل دادگستری گلستان با بیان اینکه یکی از راه های کاهش خسارت این گونه آتش سوزی ها اطلاع رسانی بیشتر و دقیق است، گفت: لازم است اطلاع رسانی بیش از پیش به گوش شهروندان و بخصوص حاشیه نشینان جنگل ها رسانده شود.

گفتنی است در جریان آتش سوزی ظهر دوشنبه گذشته پارک ملی گلستان مدیرکل محیط زیست استان که مدیریت متمرکز پارک ملی گلستان را بر عهده دارد تا غروب همان روز از درز خبر و اطلاع رسانی حادثه جلوگیری کرده که همین عامل، نیروهای مردمی و داوطلب را دیرتر از زمان معمول به یاری امدادگران آتش نشان رسانده است.

آتش سوزی پارک ملی گلستان علاوه بر خاکستر کردن گستره وسیعی از پارک ملی گلستان باعث سوختن تعداد زیادی از وحوش جنگلی بویژه گونه های کمیاب جانوری شد.

پارک ملی گلستان قدیمی‌ ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم‌ نظیر برای حیات ‌وحش است که 1350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری از جمله نیمی از گونه ‌های پستانداران ایران را در حدود 900 کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره ‌گاه زیست ‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده ‌است.

رییس کل دادگستری گلستان همچنین گفت: مردم و مسوولان در هفته درختکاری با تلاش فراوان چند صد درخت می کارند اما بی توجهی یک فرد صدها هکتار از جنگل را در مدتی کوتاه تبدیل به خاکستر می کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به آمار بالای تصادف موتورسواران گلستان اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات برخورد با موتورسواران متخلف جانبداری بی دلیل برخی مسوولین از فرد خطاکار است.

هاشمیان بیان کرد: در برخی شهرهای گلستان به محض توقف موتورسواران نمایندگان مجلس، ائمه جمعه و مسوولان ادارات در تماس با مقام قضایی و پلیس خواستار پس دادن موتورها به صاحبان آن ها می شوند.

رییس کل دادگستری گلستان افزود: این مسوولین بدون توجه به تخلف های انجام شده می گویند وضع اقتصادی موتورسواران نامناسب است و نباید با آنها برخورد قهرآمیز کرد.

هاشمیان ادامه داد: دفاع بی دلیل مسوولان باعث افزایش حضور موتورسیکلت سواران متخلف در جاده های گلستان شده و احتمال بروز تلفات را بیشتر کرده است.

وی همچنین با یادآوری خشکسالی و ضرورت جلوگیری از هدررفت آب گفت: در گلستان بیش از 16 هزار چاه غیرمجاز وجود دارد و قضات استان احکام فراوانی برای مسدود کردن آنها صادر کرده اند اما هزینه بالای مسدودسازی و پلمب کردن اجرای حکم را معطل کرده است.

در این نشست مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان هم آمار بالای تصادف موتورسیکلت ها در استان را نگران کننده دانست و گفت: امسال آمار سوانح موتوری و خسارات و تلفات ناشی از آن در استان افزایش یافت.

مهدی میقانی اظهار داشت: بخش عمده مرگ و میرهای ناشی از سوانح موتوری گلستان جوانان زیر 30 سال هستند که اگر با اجرای طرح های پیشگیرانه مانع آن نشویم، شرایط سختی را پیش رو خواهیم داشت.

مدیرکل بهزیستی گلستان هم در این جلسه افزایش آمار تلفات جاده ای و مرگ بالای موتورسواران را از عوامل بیشتر شدن تعداد زنان سرپرست خانوار در استان دانست.

ابراهیم غفاری گفت: در زمان حاضر 60 درصد بیماران ضایعه نخاعی گلستان بیماران ناشی از سوانح جاده ای و به خصوص موتورسیکلت ها هستند که مراقبت ونگهداری از آن ها هزینه های درمانی و اجتماعی زیادی برای جامعه خواهد داشت.

وی بیان کرد: بعد از سرطان مرگ ناشی از سوانح موتوری دومین عامل به وجود آورده زنان سرپرست خانوار در گلستان است که فرهنگ سازی برای استفاده صحیح از این وسیله به کاهش مرگ و میرها و به تبع آن مهار آسیب های اجتماعی خواهد انجامید.

گلستان نزدیک به 1.9 میلیون نفر جمعیت در سطح 14 شهرستان دارد.

آماده حل اختلاف حزب اعتماد ملی هستیم


عضو کمیسیون ماده 10 احزاب و جمعیت ها گفت: این کمیسیون آمادگی داوری و حل اختلاف بوجود آمده در حزب اعتماد ملی را دارد و تشکل های سیاسی پیش از برگزاری مجمع، مشورت های لازم را انجام دهند تا وارد اختلاف ماهیتی نشوند.
آماده حل اختلاف حزب اعتماد ملی هستیم
ایران اکونومیست -
به گزارش ایران اکونومیست؛ «محمدعلی تبرائی» روز یکشنبه در مورد اختلاف در حزب اعتماد ملی،گفت: با توجه اینکه متولی احزاب، کمیسیون ماده 10 است من و «حسین کمالی» رئیس خانه احزاب به عنوان نمایندگان تشکل های سیاسی آمادگی داوری و حل اختلاف را داریم.

این پیشنهاد کمیسیون ماده 10 احزاب پس از آن ارایه شد که حزب اعتماد ملی طی هفته های اخیر حین برپایی کنگره حزبی دچار تنش و اختلافات درون حزبی ، به خصوص با اعلام الیاس حضرتی به عنوان قائم مقام دبیرکل شده است.

وی افزود: احزابی که تا 14 خرداد خودشان را تطبیق نداده اند یک ماه فرصت داشتند براساس تبصره دو ماده 22 قانون احزاب طی نامه ای به این کمیسیون علت عدم تطبیق با قانون جدید را بیان کنند و امکان برگزاری مجمع شان را در تاریخ تعیین شده اعلام کنند و کمیسیون ماده 10 نیز سه ماه فرصت دارد که عذر موجه آنها را بررسی کند.

وی با بیان اینکه سهولت برگزاری تجمعات قانونی، دغدغه کلان وزارت کشور و کمیسیون ماده 10 احزاب است، گفت: طبق قانون، متولی صدور مجوز تجمعات به عهده این کمیسیون است و کمیسیون نیز به استاندارها تفویض اختیار کرده است.

وی همچنین گفت: اخیرا با همت وزارت کشور و مصوبه هیات دولت حوزه های تجمع قانونی مردم در مناطق تهران مشخص شده است.

تبرائی در خصوص علت سپردن وظیفه تقسیم یارانه به خانه احزاب، گفت با توجه به برنامه ششم توسعه و کاهش تصدی گری دولت و تقویت اصناف و احزاب، نحوه تقسیم یارانه تشکل های سیاسی به خانه احزاب واگذار شده است.

به گفته وی : تا کنون یارانه ای به خانه احزاب پرداخت نشده است. این مصوبه کمیسیون ماده 10 بوده است که متولی قانونی فعالیت احزاب است که مقرر کرده است یارانه 96 با همکاری وزارت کشور به احزابی که تا 14 خرداد سال جاری خود را با قانون جدید تطبیق داده اند، تقسیم شود.

دبیر اجرایی خانه احزاب در خصوص پیشنهاد این خانه در مورد تقسیم یارانه، گفت: با تشکیل کارگروه در خانه احزاب سریعا پیشنهاد به کمیسیون ماده 10 داده شده است تا در اولین فرصت در دستور کار قرار گیرد.

تبرائی اتصریح کرد: برخی تشکل های سیاسی، قانون فعلی احزاب را نوعی محدودیت می دانند و استقبالی جهت تطبیق خود با قوانین جدید نمی کنند که قابل بررسی است و در همایش اخیر خانه احزاب، به تشکل های سیاسی تاکید شده است که بازبینی های لازم را انجام دهند.

پیام دکتر نوربخش به مناسبت هفته تامین‌اجتماعی


مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی با صدور پیامی، فرارسیدن هفته تامین اجتماعی را به ملت بزرگ ایران به‌ ویژه بیمه‌شدگان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان و همچنین جامعه شریف کارآفرینان و کارفرمایان کشورمان، تبریک گفت.
پیام دکتر نوربخش به مناسبت هفته تامین‌اجتماعی
ایران اکونومیست -
به گزارش ایران اکونومیست به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی؛متن پیام دکترسیدتقی نوربخش به شرح زیر است:
 
در سالی که با توجه به شرایط کلان اقتصادی و اجتماعی کشور و اهمیت دوچندان ترویج فرهنگ کار و تلاش و استفاده از تولیدات باکیفیت داخلی برای رونق بخشیدن هرچه بیشتر به اقتصاد ملی، از سوی مقام معظم رهبری به نام سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، گرامیداشت هفته‌ای به عنوان هفته تامین‌اجتماعی، فرصتی ارزشمند برای یادآوری دوباره ضرورت تقویت هرچه بیشتر و کارآمدسازی حمایت‌های اجتماعی از سربازان و تلاشگران اصلی حوزه تولید و انگیزه بخشیدن به کارآفرینان و کارگران برای استمرار تلاش در مسیر خودکفایی و بالندگی اقتصاد ملی است.

اینجانب فرارسیدن هفته تامین‌اجتماعی – 19 تا 25 تیرماه – و 25 تیر ماه را که روز تامین‌اجتماعی نامیده شده است، به محضر ملت بزرگ ایران به‌ویژه بیمه‌شدگان تحت‌پوشش سازمان تامین‌اجتماعی، بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان و نیز جامعه شریف کارآفرینان و کارفرمایان کشورمان، صمیمانه تبریک و تهنیت می‌گویم.
 
نامگذاری یک روز در هر سال به نام روز تامین‌اجتماعی، ناشی از اهمیت کارکرد نظام تامین‌اجتماعی در عمق بخشیدن هرچه بیشتربه امنیت‌اجتماعی جامعه و تلاشی برای جلب توجه افکار عمومی و نیز جلب توجه تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران کلان کشور به توانمندی‌ها و در عین حال چالش‌ها و مشکلات حوزه بیمه‌های اجتماعی و بازنشستگی به‌عنوان مهم‌ترین بخش از نظام جامع رفاه و تامین‌اجتماعی کشور است.

در سال جاری با توجه به تحولات بین‌المللی اخیر و خروج یک‌جانبه آمریکا از معاهده برجام و تحرکات عنادورزانه، یکجانبه و سلطه‌گرانه آمریکا برای برقراری دوباره تحریم‌های غیرانسانی و غیرقانونی علیه ملت ایران، همانگونه که مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خویش فرمودند، راه مقابله با این دشمنی‌ها، بارورسازی اقتصاد ملی با تکیه بر توان داخلی و اهمیت دادن همگان به حمایت از کالاهای باکیفیت داخلی است.

در این میان سازمان تامین‌اجتماعی در مقام سازمانی در خدمت تولید و اقتصاد ملی و سازمانی با کارکرد حمایت از فعالان اقتصادی در برابر پریشانی‌های اقتصادی، وظیفه‌ای خطیر بر عهده دارد که امیدوارم با حمایت‌های دولت خدمتگزار و نگاه واقع‌بینانه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نسبت به این حوزه، زمینه‌ای مساعدتر و مناسب‌تر برای استمرار و توسعه روزافزون خدمت‌رسانی سازمان تامین‌اجتماعی به تولید ملی و حمایت موثر از نیروهای کار و کارفرمایان و کارآفرینان کشور فراهم شود.

البته لازم به یادآوری است که در سازمان تامین‌اجتماعی، تلاش برای بازسازی ساختاری، رفع موانع خدمت و نیز توسعه و تسهیل شیوه‌های ارائه خدمات متنوع بیمه‌ای و درمانی، از مدت‌ها پیش آغاز شده و خرسندیم که نتایج و ثمرات این تلاش‌ها در حوزه‌هایی چون توسعه پوشش بیمه‌ای به اقشار جدید شاغلان مشاغل نوپدید همچون استارت‌آپ‌ها و مشاغل مبتنی بر فن‌آوری‌های نوین؛ نوسازی، تجهیز و ارتقای خدمات هتلینگ بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ویژه بیمه‌شدگان؛ توسعه پوشش بیمه‌ای به ایرانیان شاغل در خارج از کشور و اتباع بیگانه شاغل در ایران، ایجاد پرونده الکترونیک بیمه‌ای و پرونده الکترونیک سلامت، حذف کلی دفترچه‌های بیمه از مراکز درمانی ملکی این سازمان و آغاز حذف تدریجی آن در بخش درمان غیرمستقیم، افزایش سالانه مستمری‌ها بیش از نرخ تورم در سال های اخیر و ... نمایان شده است.

ما در سازمان تامین‌اجتماعی با الهام از اصول مصرح در قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران بر این باوریم که آسایش و رفاه اجتماعی، حقی است همگانی که بخش مهمی ازآن می‌تواند و باید درسایه تلاش و کوشش نیروهای مولدجامعه و به‌ اتکای سرمایه‌گذاری در عرصه‌های گوناگون اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی، ایجاد اشتغال، ارتقای درآمدهای ملی و بازتوزیع عادلانه و عزت‌مدارانه آنها، ازطریق بیمه‌های اجتماعی و تامین‌اجتماعی محقق شود و سازمان تامین‌اجتماعی به عنوان بزرگترین سازمان بیمه‌گراجتماعی و محوری‌ترین بخش نظام رفاه و تامین‌اجتماعی کشور، در شرایط فعلی اقتصادی و اجتماعی ملی و جهانی، تحقق اهداف کلان اقتصاد مقاومتی را زمینه‌سازحمایت مؤثر از نیروهای مولد و تولیدگر کشور و نیز فراهم‌سازی شرایط امن و آرام برای فعالیت تولیدگران و کارآفرینان، درمسیر تحقق توسعه پایدار و انسان‌محور ارزیابی می‌کند و بر این باور استکه با توجه به اینکه در حال حاضر از هر 2 شهروند ایرانی، یک نفر به‌نوعی از خدمات متنوع بیمه‌ای و درمانی سازمان تامین‌اجتماعی برخوردار است، تقویت هرچه بیشتر این سازمان و رفع برخی دغدغه‌ها در زمینه تعادل منابع و مصارف آن، می‌تواند مناسب‌ترین گزینه برای حمایت موثر از نیروهای مولد جامعه و فراهم شدن بستری امن و آرام برای توسعه تولید داخلی و بسترساز تولید کالا و خدمات با کیفیت و رقابت‌پذیر ایرانی باشد.

ما در سازمان تامین‌اجتماعی همچنین تاکید داشته و داریم که تنها در سایه «برنامه‌محوری»، «امانتداری و پاکدستی»، «قانونمداری و عدالت‌محوری»، «تخصص‌گرایی»، و «آینده‌نگری و بهبود مستمر و روزانه»که در برنامه راهبردی این سازمان، به‌عنوان ارزش‌های اساسی مورد توجه قرار گرفته است،یک سازمان بیمه‌گراجتماعی باماهیت عمومی و غیردولتی و متکی به منابع داخلی، می‌تواند پشتیبانی مؤثر برای میلیون‌ها تن ازمشترکان امروز خود و حامی نسل‌های آینده باشد.

در مسیر تحقق این آرمان بزرگ عدالتجویانه، مدیران و کارکنان سازمان تامین‌اجتماعی برای غلبه بربرخی دشواری‌های ناشی از عدم توازن میان منابع و مصارف،ضمن توکل به عنایات الهی و پشتگرم به حمایت و مشارکت همیشگی شرکای اجتماعی،خود را نیازمند مساعدت و یاری همه مسئولان دلسوزدر دولت محترم و مجلس خدمتگزار و سایر نهادهای قانونگذار و تصمیم‌ساز می‌دانند و امید داریم هفته تامین‌اجتماعی سال جاری، نقطه عطفی در توجه هر چه جدی‌تر به اهمیت ماموریت خطیر این سازمان و ضرورت تقویت روزافزون حوزه بیمه‌های اجتماعی در کشور باشد.

6 میلیون تومان فقط برای 30 عدد قرص!


هرساله سنگینی هزینه‌های درمان عده‌ای را به زیرخط فقر می‌کشاند که تاکنون سیاست‌های وزارت بهداشت نتوانسته در کاهش پرداختی‌ها از جیب مردم، آنچنان موفق باشد.
6 میلیون تومان فقط برای 30 عدد قرص!
ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست از شیراز، احتمالاً گذرمان به بیمارستان، درمانگاه و داروخانه‌ها افتاده و حال خودمان و برخی‌های دیگر را هم دیده‌ایم، وقتی صندوق‌دار مبلغ را می‌گوید اگر تا قبل از بیماری، دستی به دهان می‌رسید و زندگی می‌چرخید؛ هزینه‌های سرسام‌آور درمان تبدیل به بلای خانمان‌سوزی می‌شود که یکباره عده‌ای را به زیرخط فقر می‌کشاند.
 
طبق آنچه در رسانه‌های رسمی اعلام شده در سال‌های 88 تا 89 آماری که در ارتباط با خانواده‌هایی که توان پرداخت هزینه‌های سنگین درمان بیماری‌های سخت را نداشته و ناگزیر با فروش وسایل زندگی به زیرخط فقر رفتند، در حدود 2.5 تا 4 درصد از کل جمعیت کشور بوده که این آمار در سال‌های 90 تا 91 به مرز 7.5 درصد رسیده است.
 
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس سال 92 گفت که در ماده 90 قانون برنامه توسعه چهارم آمده است که شمار افرادی که براثر هزینه‌های درمان به زیرخط فقر می‌روند باید از 3 به یک درصد برسد، اما الآن 14 درصد شده است که این‌یک فاجعه انسانی است.
 
وزیر بهداشت ‌نیز سال 93 با اشاره به اینکه سالانه 700 هزار نفر به دلیل مسائل درمانی زیرخط فقر می‌روند، وعده سروسامان دادن مشکلات بهداشت و درمان مردم را داد.
 
سخنگوی وزارت بهداشت اسفند 96 در یک مصاحبه مطبوعاتی هم عنوان کرد که میزان پرداخت از جیب مردم در سال‌های قبل از طرح تحول سلامت بیش از کشورهای مشابه بوده و علی‌رغم کاهش قابل‌توجه پرداخت از جیب از 51 درصد به 37.7 درصد، باز هم این میزان بیش از کشورهای مشابه است که به نظر می‌رسد راه‌حل این موضوع ارزان کردن هزینه‌های درمان، افزایش نقش دولت و بیمه‌ها در هزینه‌های بهداشتی درمانی و کاهش پرداخت از جیب مردم است.
 
اما با وجود گذشت چندین سال از تمام این حرف‌ها، هرچند اقداماتی از سوی وزارت بهداشت انجام شده، اما همچنان هزینه‌های درمان بر دوش مردم سنگینی می‌کند و اکنون مصوبه شورای عالی بیمه مبنی بر خروج برخی داروها از پوشش بیمه نیز به نارضایتی مردم از بیمه‌ها افزوده است.
 
پیرزن روستایی تنها و نیازمندِ مبتلابه سرطان
 
گروه اجتماعی خبرگزاری فارس در شیراز در راستای حمایت و کمک‌رسانی به بیماران نیازمند، به شرح‌حالی از یک بیمار سرطانی می‌پردازد که امید است مسؤولان مربوطه و خیّرین نیک‌اندیش با دستان بخشنده خود یاری‌رسان این بیمار و خانواده‌اش باشند.
 
بانویی که توسط یکی از گروه‌های جهادی شیراز به خبرنگار ما معرفی شد، 74 ساله است که همسر خود را سال گذشته از دست ‌داده و به دلیل نازایی، فرزندی هم ندارد و برادرزاده‌اش پیگیر امور درمانی و تهیه دارو برای اوست.
 
برادرزاده این بانو با بیان اینکه عمه‌ام تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) است، گفت: سال گذشته عمه‌ام درد پهلو گرفت، متوجه یک غده در اطراف کلیه‌اش شدیم که تشخیص پزشک هم سرطان بود؛ کلیه سمت راستش را برداشتند و مراحل شیمی‌درمانی را هم طی کرد.
 
6 میلیون تومان برای خرید 30 عدد قرص
 
وی ادامه داد: اردیبهشت امسال یک سی‌تی‌اسکن خاص باید انجام می‌داد که هزینه‌اش 4 و نیم میلیون تومان بود و فقط در بیمارستان کوثر شیراز انجام می‌شد، با هزار بدبختی هزینه را جور کردیم، بعد از مدت کوتاهی پزشک معالجش گفت که غدد لنفاوی درگیر شده و باید دارو مصرف کند.
 
برادرزاده این بانوی بیمار افزود: به داروخانه رفتم تا داروهایش را تهیه کنم، اما برای 30 عدد قرص به من گفتند باید 6 میلیون و 600 هزار تومان پرداخت کنید.
 
شانه خالی کردن بیمه از تأمین هزینه‌های دارو
 
به گفته وی عمه پیر و تنهایشان دفترچه بیمه روستایی دارد که اداره بیمه هزینه دارو را تقبل نمی‌کند و در پاسخ می‌گویند چون جراحی کرده و کلیه‌اش را برداشته، طبق بخشنامه ابلاغی جدید از تعهد ما خارج است!
 
دست رد کمیته امداد
 
برادرزاده این بانوی بیمار با استیصال گفت: 10 روز از وقت مصرف داروی عمه‌ام گذشته است و راه چاره‌ای نداریم، هزینه‌های قبلی را با هزار التماس از فامیل و اهالی روستا جمع کردیم اما دیگر رویی نداریم که پول قرض کنیم، به کمیته امداد هم مراجعه کردیم اما گفتند نمی‌توانیم کمکی کنیم؛ چند بار به رئیس اداره بیمه و یکی از مسؤولان کمیته امداد گفتم اگر دارو به عمه ما نرسد می‌میرد، اما باز گفتند که کاری از دست ما برنمی‌آید.
 
این بانو به هلال‌احمر فارس نیز معرفی‌ شده تا شاید از این طریق داروهای عمه‌اش را تأمین کند، اما هزینه‌های درمان و داروی وی تنها محدود به این نسخه نیست.
 
به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، مددکاری بیمارستان و دفتر حمایت از بیماران نیازمند دانشگاه علوم پزشکی شهرستان‌ها، مجمع خیرین سلامت و... کمک ناچیزی در حدود چند صد هزار تومان در مقابل هزینه‌های میلیونی بیمارستانی را متقبل می‌شوند، البته وام نیز به بیماران نیازمند پرداخت می‌کنند اما پیدا کردن ضامن و بعد پرداخت اقساط آن نیز موجب دردسر خانواده‌ها می‌شود.
 
بدون شک تغییر سیاست‌های وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی در خدمات‌رسانی عادلانه و کاهش پرداختی از جیب مردم، امری ضروری است؛ در غیراین‌صورت متولیان این دو حوزه مهم خود تولیدکننده فقر در بین مردم خواهند بود که موجب افزایش نارضایتی عمومی نیز می‌شود.

میزان بارندگی 80 سال آینده جنوب کشور محاسبه شده است


پدر علم هیدروژئولوژی ایران عنوان کرد که در برنامه‌ریزی منابع آب باید کاهش بارندگی را به صورت طولانی‌مدت برنامه‌ریزی کنیم و نباید آن را محدود به 2 الی 3 سال آینده کرد.
میزان بارندگی 80 سال آینده جنوب کشور محاسبه شده است
ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست از شیراز، عزت‌الله رئیسی اردکانی صبح امروز در جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی فارس که در حضور اعضاء و فعالان این بخش برگزار شد، به تشریح مفاهیمی چون خشکسالی و ترسالی، تغییر اقلیم، برداشت از آب‌های زیرزمینی و ریزش ابرها در کشورهای همسایه پرداخت.
 
این استاد دانشگاه که دکترای خود را از دانشگاه کلرادوی آمریکا اخذ کرده و با بیش از 35 سال تدریس، استادتمام دانشگاه شیراز است، با بیان اینکه بررسی آمار 100 ساله شیراز نشان می‌دهد که هر 11 تا 12 سال خشکسالی کاملاً طبیعی و تکرارپذیر است، افزود: از سال 1386 تا 1395 در شیراز خشکسالی داشتیم که متوسط بارندگی 250 میلی‌متر بوده و این نشان از این موضوع دارد که این پدیده در گذشته تکرار شده و یک سیکل معمولی است.  
 
پروفسور رئیسی با اشاره به مفهوم تغییر اقلیم افزود: تغییر اقلیم یعنی تغییر آب و هوا برای یک دوره طولانی یعنی بیش از 20 و 30 سال؛ بنابراین یک دوره 12 تا 13 ساله را یک پدیده طبیعی می‌دانند.  
 
وی بیان کرد: تغییر اقلیم ناشی از کربن دی اکسید است که به علت استفاده زیاد از سوخت فسیلی از روال عادی خارج شده و شدت گرفته است که برای مقابله با آن ما باید بارندگی را برای آینده پیش‌بینی و درجه حرارت را بررسی کنیم؛ این دو پارامتر از طریق «ژنرال سن پوزیشن مدل» که وظیفه آن شبیه‌سازی کل توده‌های هوا در تمامی جوامع است انجام می‌شود.  
 
رئیسی با بیان اینکه مرکز ibcc گزینه‌های مختلف را بعد از شبیه‌سازی ارائه می‌دهد گفت: این مرکز مدل gcm برای 250 در 250 کیلومتر درجه حرارت و میزان بارندگی را تا سال 2100 پیش‌بینی کرده است، اما چون برخی از گزینه‌های این مرکز برای وضعیت ایران کاربرد نداشت ما 14 ایستگاه در جنوب کشور را مورد بررسی قرار دادیم و برای تمام ایستگاه‌ها تا سال 2095 بارندگی و درجه حرارت را محاسبه کردیم.
 
پدر علم هیدروژئولوژی ایران با اشاره به بررسی وضعیت دوره ترسالی و خشکسالی بیان کرد: این مسئله برای 90 سال آینده یک مقدار افزایش پیدا می‌کند.  
 
رئیسی درباره راهکار مقابله با شرایط کنونی گفت: در برنامه‌ریزی منابع آب باید کاهش بارندگی را به صورت طولانی‌مدت برنامه‌ریزی کنیم، نه برای 2. 3 سال آینده.
 
وی افزود: پدیده خشکسالی به دلیل تغییر اقلیم، برداشت بیش از اندازه از آب تجدیدپذیر و تکرار دوره خشکسالی است واقعیت اکنون جامعه برداشت اضافه از منابع آب است.
 
گره زدن معیشت مردم به کشاورزی، اشتباه بزرگ
 
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس هم در این نشست اظهار داشت: تغییر اقلیم در یک روند بلندمدت ایجاد می‌شود، اما خشکسالی و اثراتش در کوتاه‌مدت بروز داده می‌شود و می‌توان در مقابله با آن تمهیدات ملموسی انجام داد.
 
محمدصادق حمیدیان با بیان اینکه آنچه در حوزه تغییر اقلیم به وجود می‌آید نتیجه مسایل مختلفی است، افزود: تصمیم‌گیری‌های جزیره‌ای در دستگاه‌ها، عدم وجود برنامه متقن و ارجح دادن مسائل شخصی بر منافع ملی در حوزه‌های مختلف دیده می‌شود.  
 
وی اظهار داشت: متاسفانه بسیار شاهد هستیم که افراد ناآگاه مطالبی را در جامعه به ویژه فضای مجازی منتشر می‌کنند که مسیر را منحرف می‌کند، اما چیزی که هیچ‌گاه نسبت به آن اعتراض نشده، سوءاستفاده و بد استفاده کردن از منابع آبی است.
 
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی فارس در تشریح این موضوع ادامه داد: بد استفاده کردن از منابع شامل سوء‌استفاده از منابع آب، اضافه برداشت، آلوده کردن منابع آبی و عدم توجه به مسائل زندگی موجب شده که ما دچار بحران شویم و توسعه پایدار به تعویق بیفتد که متاسفانه با پا فشاری بر اتفاقات به سمت تعمیق بحران می‌رویم.
 
وی عنوان داشت: در زمان بحران خشکسالی ما با بحران بدتری به نام بحران غفلت مواجه بودیم همچنین دخالت سیاست‌گذاران در حوزه آب، گره زدن معیشت مردم به کشاورزی و تکه‌تکه کردن زمین‌های کشاورزی باعث بحرانی‌تر شدن وضعیت منابع آب و خاک کشور و استان شده است.
 
حمیدیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث حائزاهمیت کیفیت آب تصریح کرد: کیفیت آب یکی از موارد مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد و ما در کمیسیون کشاورزی نیز به این بحث خواهیم پرداخت.
 
وی افزود: در خصوص کیفیت آب ورودی دریاچه «مهارلو» سال‌های متمادی جلسات و مسایلی مطرح شده است که در حوزه شورای شهر و شهرداری شیراز پرونده‌ها در این مورد به صورت منقطع و خاص بررسی می‌شود و توالی و سلسله‌وار بودن آن مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
 
حمیدیان بیان کرد: شورای شهر و شهرداری شیراز باید بر اساس اطلاعات موجود در گذشته در زمینه کیفیت آب جمع‌بندی کند و ادامه مسیر را مبتنی بر آن اطلاعات انجام دهد.  
 
انتقاد از عدم استفاده از پساب شهری
 
در ادامه این کارگروه محمود جوان عضو هیات علمی دانشگاه شیراز نیز با اشاره به اینکه منابع زیادی در شیراز است که هیچ استفاده‌ای از آن نشده، گفت: تاکنون از پسابی که بسیار با ارزش است نتوانستیم استفاده کنیم. مقدار زیادی آب زیر زمین در نقاط مختلف شهر وجود دارد که حدود 60 میلیون متر مکعب آب می‌شود، اما از این آب با وجود زمین‌های متعلق به شهرداری هیچ استفاده‌ای نمی‌شود.  
 
وی با بیان اینکه این آب متعلق به شهر است و در مواردی چون فضای سبز باید استفاده شود، افزود: سرمایه‌گذاران خارجی هم برای این آب علاقه خود را نشان دادند و برای مذاکره اینجا آمدند، اما هنوز از نظر قانونی ما نتوانسته‌ایم ثابت کنیم که متعلق به چه کسی است.  
 
جوان بیان کرد: سازمان آب و وزارت نیرو خود را مسئول می‌دانند و از طرف دیگر شهرداری و اداره آبفا هم نسبت به این آب ادعای مالکیت دارند.
>