مراسم تودیع و معارفه مدیرکل استاندارد استان قزوین برگزار شد
صبح امروز، مراسم تودیع و معارفه مدیرکل استاندارد استان قزوین با حضور نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد ایران، عبدالحمید زاهدی، استاندار، سید محمد علی قاسمی، مدیرکل امور اقتصاد و دارایی، علی پرزحمت، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت، ابوالفضل یاری، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و جمعی از صنعتگران استان قزوین در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.
گروه خبری سیاسی ایران اکونومیست -

به گزارش ایران اکونومیست ؛صبح امروز، مراسم تودیع و معارفه مدیرکل استاندارد استان قزوین با حضور نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد ایران، عبدالحمید زاهدی، استاندار، سید محمد علی قاسمی، مدیرکل امور اقتصاد و دارایی، علی پرزحمت، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت، ابوالفضل یاری، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و جمعی از صنعتگران استان قزوین در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران با ابلاغ حکمی ، سیروس صارمی، را به عنوان مدیرکل استاندارد استان قزوین منصوب و از محمود رضا طاهری، مدیرکل سابق استاندارد این استان تقدیر کرد.

کره شمالی سایت اتمی خود را تخریب کرد
خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی دقایقی پیش اعلام کرد کره شمالی سایت اتمی 'پیونگه ری' که این کشور شش آزمایش اتمی خود را در آن انجام داده است امروز پنجشنبه با حضور خبرنگاران ۵ کشور خارجی به صورت رسمی تخریب و منهدم کرده است.
گروه خبری سیاسی ایران اکونومیست -
به گزارش ایران اکونومیست؛ کره شمالی پیشتر گفته بود که در یکی از روزهای چهارشنبه تا جمعه تمامی تونل های این سایت را منفجر می کند، ورودی های سایت را می بندد و تاسیسات نظارتی در سطح زمین را نیز از بین می برد.

موسسه تسلیحات اتمی کره شمالی با صدور اطلاعیه ای در این ارتباط تاکید کرده است تخریب این سایت اتمی نشان دهنده اهداف صلح‌آمیز پیونگ یانگ است.

در این بیانیه آمده است: کره شمالی در زمینه توسعه اتمی هیچ وقت با سوریه یا ایران همکاری نکرده است.

موسسه تسلیحات اتمی کره ‌شمالی در بیانیه‌ای خود اعلام کرده است پیونگ یانگ متعهد شده بود تا به ساخت جهان عاری از تسلیحات اتمی کمک کند.

این بیانیه می افزاید: کارمندان سایت آزمایش اتمی 'پیونگه ری' سایت را ترک کرده و درحال حاضر انجام آزمایش‌های اتمی در این سایت غیر ممکن است.

تخریب این سایت اتمی یکی از مهمترین دستاوردهای دیدار سران دو کره در پایان ماه آوریل امسال در خاک کره جنوبی است.

سایت هسته ای 'پیونگه ری' که امروز با حضور خبرنگاران خارجی نابود شد در یک منطقه کوهستانی در شمال پیونگ یانگ واقع شده است، کره شمالی در این سایت ۶ آزمایش هسته ای خود را انجام داده است.

کره شمالی به خبرنگارانی از ایالات متحده آمریکا، کره جنوبی، بریتانیا، چین و روسیه اجازه داده بود تا شاهد عملیات تخریب این سایت باشند.

خبرنگاران روز گذشته مسیر شهر بندری 'ونسان' تا منطقه کوهستانی محل سایت را با قطار پیمودند، تلویزیون مرکزی چین گزارش داده بود که برای جلوگیری از دیدن مسیر، پنجره های این قطار پوشیده شده بودند و خبرنگاران از گرفتن عکس از قطار منع شده بودند.

در همین حال 'چونگ یویی یونگ' مشاور امنیت ملی کره جنوبی که راهی آمریکا شده است گفت به احتمال زیاد دیدار سران کره شمالی و آمریکا طبق موعد مقرر روز ۱۲ ژوئن برابر با ۲۲ خرداد در سنگاپور انجام خواهد شد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی هم قبلا در گزارشی نوشته بود بستن این سایت اقدامی بسیار پر معنا و برجسته است که این کشور به طور داوطلبانه و برای تحقق غیر هسته ای شدن شبه جزیره کره انجام خواهد داد.
ترامپ وضع تعرفه بر واردات خودرو را بررسی می کند
روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقام های اقتصادی آمریکا نوشت که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در حال بررسی طرحی برای وضع تعرفه بر واردات خودرو است.
گروه خبری سیاسی ایران اکونومیست -
به گزارش ایران اکونومیست؛ رئیس جمهوری آمریکا در جلسات مختلف از وضع تعرفه بر قطعات یدکی خودروها سخن به میان آورده بود. این طرح هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و ممکن است با مخالفت جدی برخی گروه های ذینفع در صنعت خودروسازی از جمله شرکای خارجی یا فروشندگان خودروهای وارداتی در ایالات متحده مواجه شود.
وضع تعرفه بر واردات خودرو به تحقیقات طولانی و گزارش وزارت بازرگانی آمریکا نیاز دارد. دو منبع آگاه اعلام کردند که دولت در نظر دارد تا ۲۵ درصد تعرفه بر واردات خودرو وضع کند. دولت هدف از این اقدام را مسائل مربوط به امنیت ملی عنوان کرده است.
انتظار می رود که وزارت بازرگانی آمریکا به زودی جزئیاتی در این باره ارائه دهد.
ترامپ روز چهارشنبه در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته بود: خبرهای بسیار خوبی برای خودروسازان بزرگ ما در راه است.
ترامپ با وجود اعتراضات جهانی اعلام کرد که بر واردات فولاد از برخی از کشورها از جمله چین ۲۵ درصد و بر واردات آلومینیوم نیز ۱۰ درصد تعرفه اعمال کند.
اتحادیه اروپا و چین مخالفان اصلی این تعرفه ها هستند. اتحادیه اروپا تا اول ژوئن (یازدهم خرداد) از این تعرفه ها معاف شده است. همچنین به دنبال واکنش های تند دولت چین به تصمیم آمریکا مبنی بر وضع تعرفه های جدید این کشور بر بیش از یکهزار و سیصد محصول وارداتی از چین، واشنگتن این تعرفه ها را تعلیق کرد.
مشاور و حامی تولیدکنندگان هستیم
نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در هم اندیشی حمایت از کالای ایرانی و در جمع تولیدکنندگان برجسته کشور گفت: سازمان ملی استاندارد در سال حمایت از کالای ایرانی حامی و مشاور تولیدکنندگان خواهد بود.
گروه خبری سیاسی ایران اکونومیست -
به گزارش ایران اکونومیست به نقل از روابط عمومی و ارتباطات بین الملل سازمان ملی استاندارد ایران‌؛ پیروزبخت گفت: تحقق عملی شعار حمایت از کالای ایرانی طرح دقیق علمی می خواهد و باید با مشارکت همه سازمان ها انجام شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد که در جلسه هم اندیشی حمایت از کالای ایرانی در سازمان صدا و سیما سخن می گفت، افزود: گاهی تحریم ها نیز محرک پیشرفت و تولید می شود چنان که ژاپن پس از جنگ و تحریم روی تولید با کیفیت سرمایه گذاری کرد تا جایی که امروز کمتر کشوری در تولید با کیفیت قدرت رقابت با این کشور را دارد.

وی افزود: سازمان ملی استاندارد یکی از سازمان های مهم در تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی است و از سال‌های قبل بر اساس قوانین و سیاست های کشور حمایت از کالای ایرانی را در راس برنامه های خویش قرار داده است.

عضو شورای عالی استاندارد ادامه داد: بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی پوشش استاندارد باید به همه کالاهای ایرانی گسترش یابد.

وی گفت: تصویب قانون جدید استاندارد نیز بستر حمایت از کالای ایرانی را بیش از پیش فراهم کرده است.

پیروزبخت گفت‌: سازمان ملی استاندارد در سه حوزه تولید داخلی، واردات و صادرات تسهیلاتی را برای تولیدکنندگان فراهم کرده و به عنوان حامی و مشاور کنار تولید کنندگان خواهیم بود.

بر اساس این گزارش‌؛ هم اندیشی حمایت از کالای ایرانی با اهتمام صدا و سیمای جمهوری اسلامی و با حضور تعدادی از دولتمردان، اساتید دانشگاه، نمایندگان صنوف و تولیدکنندگان برجسته کشور عصر دوشنبه در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد و هر یک از حاضران دیدگاه های خود درباره حمایت از کالای ایرانی را مطرح کردند.

در این جلسه علاوه بر رئیس سازمان ملی استاندارد ایران و رئیس سازمان صدا و سیما، وزرای صنعت، معدن و تجارت ؛ کار، رفاه و امور اجتماعی‌؛ معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و تنی چند از نمایندگان مجلس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور داشتند.
حرکت جمعیت ایران به سمت میانسالی
مرکز آمار ایران پیش بینی ساختار سنی جمعیت ایران تا سال ۱۴۱۵ را منتشر کرد.
گروه خبری سیاسی ایران اکونومیست -
به گزارش ایران اکونومیست؛ با توجه به اهمیت و برنامه ­ریزی ­های مختلف در سطوح خُرد و کلان در سطح کشور، آگاهی نسبت به آینده جمعیت از نظر تعداد، ساختار و ترکیب جمعیت در سطوح مختلف جغرافیایی ضرورت می یابد. بر این اساس، مرکز آمار ایران نسبت به پیش‌بینی جمعیت کشور به تفکیک استان و برحسب سن و جنس تا سال ۱۴۱۵ بر اساس آخرین نتایج سرشماری نفوس و مسکن ۱۳۹۵ اقدام کرده است.

این گزارش که در بیست و یکمین جلسه کمیته آمارهای بخشی جمعیت، با حضور متخصصان، مدیران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی نهایی شده، در حال حاضر آماده بهره برداری برای کاربران آماری و جمعیتی است که به مناسبت روز ملی جمعیت منتشر می‌شود.

برای انجام این پیش­بینی از روش «ترکیبی پیش‌بینی جمعیت» بهره گرفته شده است. در این روش که متداول‌ترین روش پیش­ بینی جمعیت است بر اساس عملکرد مجموعه عوامل موثر بر تغییر و تحولات جمعیت یعنی باروری، مرگ و میر، مهاجرت و ترکیب سنی و جنسی جمعیت استفاده شده است.

گفتنی است بر اساس پیش­ بینی فوق سهم جمعیت ۰-۱۴ ساله از ۲۴.۳ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۱۹.۷ درصد در سال ۱۴۱۵ کاهش خواهد یافت. همچنین سهم جمعیت جوان (۲۹-۱۵ ساله) از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۵ از ۲۳.۹ درصد به ۱۹.۶ درصد کاهش یافته و سپس تا سال ۱۴۱۵ به ۲۱.۸ درصد افزایش می­ یابد.

افزون بر این، سهم جمعیت میانسال (۶۴-۳۰ ساله) نیز از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۵ از ۴۵.۶ درصد به ۴۸.۸ درصد افزایش یافته و سپس تا سال ۱۴۱۵ به ۴۷.۵ درصد کاهش می‌یابد. جمعیت سالمندان ۶۵ ساله و بیشتر از ۶.۱ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۱۱ درصد در سال ۱۴۱۵ افزایش می‌یابد.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن