خرازی: ایران و اروپا منافع مشترکی دارند
کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ ضمن اشاره به اهمیت حفظ استقلال وشان کشورهای اروپایی درقبال تصمیم دونالد ترامپ در خروج از توافق هسته‌ای گفت: ایران و کشورهای اروپایی منافع مشترکی دارند.
گروه خبری سیاسی ایران اکونومیست -
به گزارش ایران اکونومیست؛ فرانس۲۴ دراین مصاحبه از رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، درباره تاثیرات خروج آمریکا از توافق هسته ای ۱+۵ با ایران و تلاش طرف اروپایی در این زمینه سوال کرد.

خرازی گفت:همگان به دنبال ماحصل نشست روزدوشنبه وزیر خارجه ایران با وزرای خارجه (سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان) و خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هستند، اگر آنها (طرف اروپایی) تصمیم به دادن یک تضمین استوار برای نجات توافق هسته ای بکنند، این موضوع برای همه در ایران قابل قبول خواهد بود.

فرانس۲۴ از رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران پرسید که تحریم ها با توافق تسهیل شدند، اما آمریکا حال وعده تحریم های سخت تری داده است فکر می کنید (این موضوع) چه تاثیری بر اقتصاد ایران داشته باشد.

خرازی اظهار داشت: قطعا برخی تاثیر ها بر اقتصاد ایران خواهد داشت، اما اینجا مساله شان و استقلال کشورهای اروپایی مطرح است، معتقدم آنچه که بیش از نفع ایران از تصمیم اروپایی ها مطرح است، مساله حفظ استقلال اروپایی ها در قبال تصمیم ترامپ است.

وی افزود: همچنین منافع مشترکی بین ایران و کشورهای اروپایی وجود دارد.

وزیر پیشین امور خارجه ایران که برای شرکت در همایش «رهبران برای صلح» به پاریس پایتخت فرانسه سفر کرده ، روز گذشته ( سه شنبه)به همراه جمعی از شخصیت های سطح اول سیاسی جهان همچنین در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان انستیتوی علوم سیاسی فرانسه که در محل کاخ وزارت خارجه این کشور برگزار شد، شرکت کرد.

خرازی در آن جلسه بااشاره به خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران، یونسکو و قرارداد آب و هوایی پاریس این اقدامات را نشانه پیگیری سیاست های مبتنی بر یکجانبه گرایی از سوی دولت حاکم بر ایالات متحده عنوان کرد.

وی گفت: کشورهای جهان باید برای نجات چندجانبه گرایی در نظام بین الملل اقدام عملی کنند.
رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه هجدهم اردیبهشت ماه جاری با تکرار ادعاهای بی اساس علیه ایران، رسما خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد.

دقایقی پس از اقدام پیمان شکنانه ترامپ، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران با تعیین «ضرب الاجل چند هفته ای» برای انگلیس، فرانسه و آلمان و نیز روسیه و چین، گفت: در این شرایط ما باید منتظر باشیم که کشورهای بزرگ جهانی نسبت به این توافق چگونه عمل خواهند کرد.«اگر اهداف ایران را سایر طرف ها تامین کنند، برجام برجا خواهد ماند.»

در پی سخنان رئیس جمهوری، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران سفر دوره ای خود را به کشورهای چین، روسیه و بلژیک آغاز کرد.

وی دیروز در بلژیک با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه دیدار کرد.

وزیر امور خارجه در این گفت وگوها بر لزوم فرصت دادن به دیپلماسی در زمانی فشرده برای تضمین بهره مندی مردم ایران از برجام تاکید کرد.

چهار وزیر خارجه اروپایی نیز با حمایت از موجودیت برجام، از برنامه ریزی کشورهای اروپایی برای بررسی راه های حفظ برجام و بهره مندی ایران از منافع آن خبر دادند.
بدافزار «تلگراب» در 2 نسخه منتشر شده است
کارشناسان امنیت اطلاعات تاکنون موفق به کشف ۲ نسخه بد افزار «تلگراب» شده اند که فایل‌های مرتبط با برنامه پیام رسان تلگرام را از رایانه ‌های شخصی سرقت می کند.
گروه خبری سیاسی ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست، مرکز 'آپا' (آگاهی رسانی، پشتیبانی و امداد رایانه ای) دانشگاه صنعتی اصفهان روز یکشنبه اعلام کرد: بد افزار تلگراب با استفاده از فایل‌هایی که سرقت کرده است می‌ تواند به برنامه تلگرام قربانی متصل شده و به همه فایل‌ها و محتوای چت‌های کاربر دست یابد.
در این گزارش آمده است: این بدافزار در زمان حاضر کاربران چینی و روسی را هدف قرار داده است.
تاکنون ۲ نسخه از این بدافزار منتشر شده است که نسخه اول در ابتدای آوریل (اواسط فروردین امسال) اطلاعاتی همچون گواهی‌نامه‌های مرورگر، کوکی‌ها و فایل‌های متنی روی سیستم را سرقت می کرد.
در نسخه دوم این بدافزار که تنها یک هفته پس از نسخه اول منتشر شد؛ فایل‌های مرتبط با برنامه دسکتاپ تلگرام شامل حافظه پنهان (cache) ، فایل‌های کلیدی و اطلاعات ورود به آن سرقت می شود.
این بدافزار برای سرقت فایل‌های مرتبط با تلگرام از آسیب‌ پذیری‌ها و یا ضعف‌های امنیتی این برنامه بهره نمی‌برد بلکه تنها نسخه دسکتاپ این برنامه را به دلیل نداشتن امکان چت محرمانه و قابلیت خروج اتوماتیک پیش‌فرض هدف قرار داده است.
این بدان معنی است که مهاجم می ‌تواند با فایل‌های سرقت شده از قربانی به تلگرام آن دسترسی پیدا کند، البته به شرطی که هنوز محتوای دزدیده شده از رایانه قربانی بسته نشده باشد.
در این شرایط با دسترسی به تلگرام قربانی، همه فایل‌ها، مخاطبان و چت‌های قربانی در معرض سرقت قرار می گیرد.
بدافزار تلگراب توسط دانلود کننده‌ها توزیع شده است؛ این بدافزار روش ماندگاری روی سیستم قربانی را نداشته و پس از راه‌اندازی مجدد سیستم از روی آن پاک می‌شود.
اطلاعات به سرقت رفته از کاربران در یک حساب ابری سوییسی با نام 'pCloud' ذخیره شده‌اند و با توجه به اینکه این اطلاعات به صورت رمز نشده ذخیره می‌شوند اگر کسی به این حساب دسترسی پیدا کند به همه اطلاعات سرقت شده دست می‌یابد.
محققانی که این بدافزار را بررسی کرده‌اند معتقدند که این بدافزار پیچیده نیست در عین حال به صورت بهینه‌ای نوشته شده است.
کارشناسان معتقدند با وجود اینکه این حمله، دامنه تاثیر پایینی داشته است می‌تواند هشداری برای برنامه های پیام‌رسان‌ باشد و تنظیمات پیش‌ فرض نادرست می ‌تواند مخاطبان آنها را تحت تاثیر قرار ‌دهد.
مرکز آپا دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان یک مرکز امداد امنیت رایانه‌ای، فعالیت خود را در زمینه ارائه سرویس مدیریت حوادث امنیتی و آسیب‌پذیری‌های شبکه، از سال ۱۳۸۶ در این دانشگاه آغاز کرده است.
نقاشی های دختر یازده ساله هزاران دلار فروش می‌رود
الیزابت آنیسیمو دختر یازده ساله ای است که با رنگ‌آمیزی مدل‌های زنده خود در پس‌زمینه آثار نقاشان معروف همچون رامبرانت، هزاران دلار درآمد کسب می کند.
گروه خبری سیاسی ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست از شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی، الیزابت نخستین کار خود را در ۷ سالگی آغاز کرده و تاکنون از فروش آثار هنری خود حدود ۳۵ هزار دلار درآمد داشته است.
این دختربچه آمریکایی، با استفاده از شخصیت های زنده در پس‌زمینه‌های نقاشی‌های معروف تحسین شده توسط مونتی، دگا، رنوار و رامبرانت «نقاشی های زندگی» خود را خلق می کند.
او دلیل انتخاب نام «نقاشی های زندگی» برای آثارش را، تحرک سوژه های خود در نقاشی می داند و می گوید: شما می توانید حرکت کنید، و هنوز هم مانند یک نقاشی به اثر نگاه کنید، به همین دلیل آنها نقاشی های زندگی نامیده می شوند زیرا نقاشی ها قادر نیستند در اطراف حرکت کنند.
آنیسیمو کتابهای هنری را برای سرگرمی می خواند و شیوه کار خود را برگرفته از سنت اروپایی که در قرن نوزدهم در اروپا توسط سبک امپرسیونیسم محبوبیت داشت می داند که در آن سبک، بازیگران را به نمایشگران صحنه هایی از هنر، ادبیات و تاریخ تبدیل می کردند.
وی برای اینکه بتواند نقاشی های زنده اش را به فروش برساند، با دوربین از آنها عکس گرفته و سپس بر روی بوم ها و قاب های نقاشی چاپ می کند.
آنیسیمو، گاراژ والدینش را به استودیوی نقاشی تبدیل کرده است و کارهای خود را در گالری های هنری، جشنواره ها و رویدادهای خیریه برای جمع آوری کمک مالی نمایش می دهد.
تابلوی «دختری که یک سبد سیب را حمل می کند» نخستین نقاشی زندگی آنیسیمو بود که در سن ۹ سالگی با قیمت بسیار بالایی فروخته شد.
وی درباره فروش اولین اثرش گفت: این نقاشی به من اطمینان داد که می توانم این کار را انجام دهم و بابت چیزی که واقعا دوستش دارم پول دریافت کنم.
نقاشی های زندگی او از ۲۵۰۰ تا پنج هزار دلار بسته به پیچیدگی پروژه و هزینه مواد، فروخته می شود.
این کودک که خود را یک هنرمند و کارآفرین می داند، به دنبال صرفه جویی در پولهایش هست تا بتواند در دانشگاه سوربن، مطالعات هنر بخواند.
وی مشتریانش را از طریق رسانه های اجتماعی جذب می کند و مدعی است که مردم از او می خواهند که خود و فرزندانشان سوژه های نقاشی هایش شوند.
این نقاش کوچک می گوید: «از شک و تردید دیگران برای رشد خود به عنوان یک هنرمند استفاده می کنم و قصد دارم توانایی ام را برای دیگران ثابت کنم و کاری را انجام دهم که حتی بهتر و بزرگتر از گذشته ام باشد؛ این سبک من است و هیچ چیز نمی تواند آن را تغییر دهد.»
فرانسه : آمریکا ژاندارم اقتصادی جهان نیست
به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر دارایی فرانسه امروز ضمن مخالفت با یکه تازی اقتصادی آمریکا خبر از احتمال جبران زیان شرکت های اروپایی هدف تحریم های ضد ایرانی واشنگتن داد.
گروه خبری سیاسی ایران اکونومیست -
به گزارش ایران اکونومیست؛    برونو لومر در مصاحبه ای رادیو تلویزیونی خبر داد که این کشور در پی بررسی امکان جبران زیان های احتمالی شرکت های اروپایی هدف تحریم های ثانویه آمریکا به وسیله اتحادیه اروپا است. لومر به قانون سال ۱۹۹۶ انسداد اتحادیه اروپا اشاره کرد که به گفته وی اجازه می دهد تا اتحادیه اروپا برای محافظت از شرکت های اروپایی در برابر هر گونه تحریم آمریکا مداخله نماید. وی افزود که فرانسه می خواست تا اتحادیه اروپا موضع محکم تری در این زمینه اتخاذ نماید.
به نوشته رویترز، در سال ۱۹۹۶ و زمانی که آمریکا تلاش کرد تا شرکت های خارجی طرف قرارداد با کوبا را جریمه کند، اتحادیه اروپا واشنگتن را با تهدید به تحریم های متقابل وادار به عقب نشینی کرد. اکنون که رئیس جمهوری آمریکا این کشور را از توافق هسته ای ۱+۵ و ایران خارج کرده، شرکت های اروپایی طرف قرارداد با ایران با تحریم های آمریکا مواجهند.
لومار افزود: آیا می خواهیم به ایالات متحده اجازه دهیم که ژاندارم اقتصادی جهان باشد؟ پاسخ خیر است.
 جمعه پیش (۲۸ اردیبهشت) کمیسیون اروپا در بیانیه ای مطبوعاتی از آغاز روند رسمی اجرای قانون انسداد برای محافظت از منافع شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا خبر داد. در این بیاینه به همکاری مستقیم با بانک مرکزی ایران، تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری اروپا در ایران به وسیله بانک سرمایه گذاری اروپا و تداوم و تحکیم همکاری های موجود نیز اشاره شده است.
ترامپ سه شنبه هفته گذشته (۱۸ اردیبهشت) با تکرار اتهام هایی علیه ایران اعلام کرد که آمریکا دربرجام نخواهد ماند و تحریم های یکجانبه تعلیق شده کشورش را علیه ایران بازخواهد گرداند. این تصمیم با مخالفت بسیاری از کشورها از جمله طرف های برجام مواجه شده است و مخصوصا اروپایی ها تلاش تازه ای را برای خنثی کردن تاثیر تحریم های آمریکا بر شرکت های اروپایی آغاز کرده اند.
مقام های سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان هفته جاری در جلسات متعدد بر حفظ برجام و حفاظت از شرکت های خود در برابر تحریم های آمریکا تاکید کردند و سران اتحادیه اروپا نیز چهارشنبه شب (۲۶ اردیبهشت) در صوفیه بلغارستان اعلام کردند که به حمایت از فعالیت شرکت های تجاری شان با ایران ادامه می دهند.
مسیرهای تامین دارو در صورت تحریم احتمالی مشخص شد
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: مسیرهای موازی برای تامین دارو در صورت تحریم های احتمالی پس از خروج آمریکا از برجام در نظر گرفته شده است.
گروه خبری سیاسی ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست، کیانوش جهانپور افزود: این سازمان با استفاده از ظرفیت های موجود در فضای بین المللی اعم از موسسه ها و سازمان های مردم نهاد بین المللی و برخی کشورها، مسیرهای موازی را برای تامین داروی خارجی در صورت ایجاد شرایط تحریمی در نظر گرفته است.
وی با تاکید بر اینکه جای نگرانی چندانی برای تامین دارو در کشور وجود ندارد، افزود: این مسیرها به گونه ای پیش بینی شده است تا در صورت تحمیل تحریم ها، غافلگیر نشویم و کمبود حادی در کشور بوجود نیاید.
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: بر حسب ظاهر و آنچه بر روی کاغذ نوشته می شود، دارو، تجهیزات پزشکی و غذا نباید هدف تحریم ها قرار گیرد اما بدلیل اینکه ملت ها و افزایش آلام آنها هدف تحریم هاست هر تحریمی به طور غیر مستقیم بویژه بدلیل تراکنش های مالی بر روی سلامت عمومی جامعه تاثیر می گذارد.
جهانپور افزود: ما همواره بدبینانه ترین شرایط احتمالی را برای تامین دارو در نظر می گیریم تا در صورت وقوع چنین وضعیتی غافلگیر نشویم.
وی با اشاره به اقدام های انجام شده در حمایت از تولید داخل در صنایع داروسازی نیز گفت: در زمان حاضر ۹۶ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود.
به گفته وی، چهار درصد دیگر داروی مورد نیاز کشور که از خارج وارد می شود بیشتر شامل داروهای نادر یا جدید بدون مشابه داخلی و داروهای بیماری های خاص و صعب العلاج است.
جهانپور وضعیت فعلی بازار داروی کشور را آرام خواند و گفت: پیش بینی می شود که این بازار در آینده نیز آرام باشد.
وی اضافه کرد: توان تولیدی کارخانه های داروسازی کشور به اندازه ای است که می تواند جمعیت ۲۰۰ میلیون نفری را پوشش دهد.
جهانپور با تاکید بر اینکه کمبود دارو با 'کمبود برند خاص از یک داروی خاص' تفاوت دارد، گفت: ممکن است بیماری به دلیل توصیه پزشک یا تمایل شخصی خود خواهان برند خاصی از دارو باشد در حالیکه نمونه مشابه داخلی یا خارجی آن موجود است و این به معنای کمبود دارو نیست.
به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو ،بر اساس برنامه ششم توسعه نباید بیش از ۱۰ درصد بازار داروی کشور به واردات داروهایی که تولید مشابه داخلی دارند، اختصاص یابد.
جهانپور خاطرنشان کرد: در پنج سال گذشته کشور با کمبود ۳۵۰ قلم دارو مواجه بود که بدلیل اقدام های حمایتی انجام شده بویژه در قالب طرح تحول نظام سلامت اکنون این رقم به ۵۰ تا ۶۰ قلم کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه این کمبود داروها مقطعی است، تصریح کرد: کمبود دارو به صورت مقطعی در همه کشورها وجود دارد.
سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره قیمت دارو نیز توضیح داد: قیمت و قیمت گذاری داروها بر اساس روال گذشته صورت می گیرد و تغییر خاصی در آن بوجود نیامده است.
جهانپور با بیان اینکه قیمت داروها توسط کمیسیون قیمت گذاری سازمان غذا و داروی کشور، تعیین می شود، گفت: قیمت دارو حداکثر تا سقف نرخ تورم سالانه و با توجه به شرایطی مانند مصالح عمومی و قیمت مواد اولیه افزایش می یابد.
به گفته وی ،با نظام و ضوابط جدید قیمت گذاری سازمان غذا و دارو، ممکن است قیمت برخی از برندهای خارجی و وارداتی کاهش یابد.
وی از مردم خواست در صورتیکه تصور می کنند دارویی را گران تر از قیمت واقعی خریداری کرده اند آن را به شماره تلفن ۱۹۰ گزارش کنند.
loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن