گروه خبری سیاسی

آمادگی سازمان ملی استاندارد برای ورود پررنگ تر به حوزه انرژی


رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: برای ورود پررنگ تر به تدوین و تنظیم استانداردهای جدید در حوزه انرژی آمادگی داریم.
آمادگی سازمان ملی استاندارد برای ورود پررنگ تر به حوزه انرژی
ایران اکونومیست -
به گزارش ایران اکونومیست ؛نیره پیروز بخت،  روز چهارشنبه در دیدار با استاندار قزوین افزود: هرکاری از دست ما برای تدوین و تنظیم استانداردهای جدید حوزه انرژی به ویژه در بخش آب بربیاید انجام خواهیم داد تا شاهد بهینه سازی مصرف این مایه حیاتی باشیم.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران اضافه کرد: مصرف بهینه آب نیاز به فرهنگ سازی دارد و در این خصوص باید سیاست های مناسبی اتخاذ شود.

استاندار قزوین نیز در این دیدار گفت: با توجه به وجود بحران آب در کشور و استان قزوین می توان تجهیزات مصرف آب را به سادگی با استانداردهای روز مجهز کرد تا آب کمتری مصرف کنیم.

عبدالمحمد زاهدی اضافه کرد: اگر مصرف 10 درصد آب را در بخش کشاورزی کاهش دهیم کار بزرگی انجام داده ایم.

مدیرکل سابق استاندارد استان قزوین نیز در این دیدار با اشاره به راه اندازی ساختمان جدید این اداره کل در سال جاری،گفت: با توجه و تدبیر رییس سازمان ملی استاندارد کار تکمیل و بهره برداری از این ساختمان به سرعت انجام شد.

محمودرضا طاهری افزود: در این ساختمان تلاش کردیم تمامی استانداردهای روز را رعایت کنیم و مدیریت سبز را در مصرف انرژی آب و برق آن پیاده کنیم.

رییس سازمان ملی استاندارد امروز چهارشنبه به منظور شرکت در آیین تودیع و معارفه مدیران کل سابق و جدید استاندارد قزوین به این استان سفر کرده است.

روسیه خواستار از سرگیری همکاری پارلمانی مسکو و واشنگتن شد


رئیس کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه گفت که مسکو به واشنگتن پیشنهاد کرده که کمیسیون همکاری پارلمانی دومای این کشور و کنگره آمریکا دوباره فعال شود.
روسیه خواستار از سرگیری همکاری پارلمانی مسکو و واشنگتن شد
ایران اکونومیست -
به گزارش ایران اکونومیست؛ لئونید سلوتسکی پس از دیدار هیات پارلمانی روسیه با هیاتی از آمریکا در حاشیه یک همایش پارلمانی در برلین به خبرنگاران افزود: طرف روسی ازسرگیری فعالیت کمیسیون همکاری های پارلمانی دوما و کنگره را که از چند سال پیش متوقف شده است، پیشنهاد کرد هر چند که هنوز توافقی در این خصوص حال نشده است.

مقام پارلمانی روس یادآورشد که ساختار کمیسیون همکاری های پارلمانی دومای روسیه -کنگره آمریکا با اقدامات و اتهام های کلیشه ای همچون حملات هکرها، مسائل سوریه و اوکراین متلاشی شده است.

وی افزود: در دیدار با هیات پارلمانی آمریکایی هرچند سطحی، توانستیم به این پرسش ها پاسخ داده و نشان دادیم که باید از مواضع کلیشه ای به همکاری های پارلمانی بین دو کشور روی بیاوریم.

مقام پارلمانی روس ادامه داد: اعضای هیات آمریکایی با این موضع و رویکرد روسیه موافق هستند و بر اساس همین رویکرد در جریان نشست مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا دیدار خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه همچنین از برنامه سفر هیات آمریکایی به مسکو خبر داد که قرار است روز 24 ماه جولای (دوم مرداد ماه) در یک کنفرانس خلع سلاح شرکت کند.

هیات پارلمانی آمریکا به سرپرستی سناتور جمهوریخواه ریچارد شلبی رئیس کمیته بانکی سنای آمریکا هفته گذشته به روسیه کرد و با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و هیاتی از دومای روسیه و شورای فدراسیون به سرپرستی ویاچسلاو والودین رئیس دوما دیدار و مذاکره کرد.

سفر این هیات در جهت تلاش ها برای فراهم آوردن مقدمات دیدار روسای جمهوری روسیه و آمریکا برنامه ریزی شده است.

هفته گذشته جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا به مسکو سفر کرد و در جریان مذاکرات وی با رئیس جمهوری روسیه برای دیدار سران دو کشور توافق شد.

روابط روسیه و آمریکا تیره است و واشنگتن از سال 2014 (1393) و در رابطه با مساله اوکراین چندین بسته تحریم اقتصادی و مالی بر مسکو وضع کرده است.

کسب رتبه برترسازمان تامین اجتماعی در حوزه ارائه خدمات الکترونیکی و تحول دیجیتالی درنظام اداری


معاونت اداری مالی سازمان تامین اجتماعی به عنوان یکی از هفت معاونت این سازمان برنامه ها و فعالیت های مهمی را به منظور ارتقای خدمات رسانی به بیمه شدگان و کارکنان این سازمان اجرا می کند.
کسب رتبه برترسازمان تامین اجتماعی در حوزه ارائه خدمات الکترونیکی و تحول دیجیتالی درنظام اداری
ایران اکونومیست -
به گزارش ایران اکونومیست به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، کسب رتبه برتر در حوزه ارائه خدمات الکترونیکی و تحول دیجیتالی در نظام اداری در میان دستگاه‎های اجرائی کشور از طریق راه اندازی و اجرای متمرکز سیستم اتوماسیون اداری سازمان در دومین همایش بزرگ نظام اداری کشور و چهل و هشتمین مجمع مدیران دبیرخانه‌های کل کشور و دریافت لوح تقدیر از معاونت پشتیبانی و تحول اداری دفتر ریاست جمهوری از مهمترین توفیقات معاونت اداری مالی این سازمان است.

 معاونت اداری مالی سازمان تامین اجتماعی در خدمات‎دهی مناسب به ایثارگران در میان دستگاه‎های اجرائی کشور از طریق جذب بالغ بر 1300 نفر از فرزندان مشمول ماده 21 قانون جامع خدمات‎رسانی به ایثارگران (از سال 94 تاکنون) رتبه برتر  کسب و لوح تقدیر از ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران دریافت کرد.

 ایجاد خطFTP  برای تبادل امن اطلاعات مالی بین سازمان و بانکها، پایلوت پرداخت متمرکز تعهدات کوتاه‎مدت در استان‎های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، خوزستان، یزد، آذربایجان شرقی، فارس و کرمان، اقدامات مرتبط با متمرکزسازی صدور  برگ پرداخت حق بیمه و تسهیل در پرداخت حق بیمه و تهیه و تنظیم صورت های مالی صندوق کارگشایی سازمان بر مبنای اطلاعات رسیدگی شده ترازنامه صندوق های کارگشایی واحدهای اجرایی سراسر کشور از دیگر فعالیت های حوزه  اداری مالی سازمان تامین اجتماعی است.

برگزاری آزمون‎های مهارتی کارکنان و مدیران کارگزاری‎های کل کشور و نمایشگاه کتاب داخلی در محل کتابخانه سازمان به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، ابلاغ برنامه و بودجه سال 1397 واحدهای اجرایی سازمان، ابلاغ تشکیلات مصوب ایجاد   برخی مراکز درمانی و ارتقاء تیپ 36 شعبه در سطح واحدهای اجرایی ادارات کل استان‎ها را می توان از دیگر اقدامات معاونت اداری مالی سازمان تامین اجتماعی برشمرد.

بازارچه مرزی« تخت عدالت» در سیستان و بلوچستان افتتاح شد


بازارچه مرزی «تخت عدالت» در شهر مرزی دوست محمد شهرستان هیرمند در حاشیه سفر رحمانی فضلی به سیستان و بلوچستان افتتاح شد.
بازارچه مرزی« تخت عدالت» در سیستان و بلوچستان افتتاح شد
ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست از هیرمند، ظهر امروز با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و جمعی از مسؤولان کشوری و استانی، بازارچه مرزی تخت عدالت در شهر مرزی دوست محمد افتتاح شد.
 
وزیر کشور در این مراسم اظهار کرد: این بازارچه با توجه به مصوبه اخیر هیأت دولت برای سهولت در صادرات، واردات و تجارت مرزنشینان فعال شده است.
 
وی به نقش مهم بازارچه‌های مرزی در معیشت مردم منطقه اشاره کرد و گفت: خانوارهای ساکن تا شعاع 50 کیلومتری مرز می‌توانند از این بازارچه مرزی استفاده کنند.
 
رحمانی فضلی همچنین از تصویب چندین طرح دیگر برای منطقه سیستان خبر داد و گفت: این طرح ها عصر امروز در جلسه اقتصاد مقاومتی در زابل معرفی می شوند.

میزان بارندگی 80 سال آینده جنوب کشور محاسبه شده است


پدر علم هیدروژئولوژی ایران عنوان کرد که در برنامه‌ریزی منابع آب باید کاهش بارندگی را به صورت طولانی‌مدت برنامه‌ریزی کنیم و نباید آن را محدود به 2 الی 3 سال آینده کرد.
میزان بارندگی 80 سال آینده جنوب کشور محاسبه شده است
ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست از شیراز، عزت‌الله رئیسی اردکانی صبح امروز در جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی فارس که در حضور اعضاء و فعالان این بخش برگزار شد، به تشریح مفاهیمی چون خشکسالی و ترسالی، تغییر اقلیم، برداشت از آب‌های زیرزمینی و ریزش ابرها در کشورهای همسایه پرداخت.
 
این استاد دانشگاه که دکترای خود را از دانشگاه کلرادوی آمریکا اخذ کرده و با بیش از 35 سال تدریس، استادتمام دانشگاه شیراز است، با بیان اینکه بررسی آمار 100 ساله شیراز نشان می‌دهد که هر 11 تا 12 سال خشکسالی کاملاً طبیعی و تکرارپذیر است، افزود: از سال 1386 تا 1395 در شیراز خشکسالی داشتیم که متوسط بارندگی 250 میلی‌متر بوده و این نشان از این موضوع دارد که این پدیده در گذشته تکرار شده و یک سیکل معمولی است.  
 
پروفسور رئیسی با اشاره به مفهوم تغییر اقلیم افزود: تغییر اقلیم یعنی تغییر آب و هوا برای یک دوره طولانی یعنی بیش از 20 و 30 سال؛ بنابراین یک دوره 12 تا 13 ساله را یک پدیده طبیعی می‌دانند.  
 
وی بیان کرد: تغییر اقلیم ناشی از کربن دی اکسید است که به علت استفاده زیاد از سوخت فسیلی از روال عادی خارج شده و شدت گرفته است که برای مقابله با آن ما باید بارندگی را برای آینده پیش‌بینی و درجه حرارت را بررسی کنیم؛ این دو پارامتر از طریق «ژنرال سن پوزیشن مدل» که وظیفه آن شبیه‌سازی کل توده‌های هوا در تمامی جوامع است انجام می‌شود.  
 
رئیسی با بیان اینکه مرکز ibcc گزینه‌های مختلف را بعد از شبیه‌سازی ارائه می‌دهد گفت: این مرکز مدل gcm برای 250 در 250 کیلومتر درجه حرارت و میزان بارندگی را تا سال 2100 پیش‌بینی کرده است، اما چون برخی از گزینه‌های این مرکز برای وضعیت ایران کاربرد نداشت ما 14 ایستگاه در جنوب کشور را مورد بررسی قرار دادیم و برای تمام ایستگاه‌ها تا سال 2095 بارندگی و درجه حرارت را محاسبه کردیم.
 
پدر علم هیدروژئولوژی ایران با اشاره به بررسی وضعیت دوره ترسالی و خشکسالی بیان کرد: این مسئله برای 90 سال آینده یک مقدار افزایش پیدا می‌کند.  
 
رئیسی درباره راهکار مقابله با شرایط کنونی گفت: در برنامه‌ریزی منابع آب باید کاهش بارندگی را به صورت طولانی‌مدت برنامه‌ریزی کنیم، نه برای 2. 3 سال آینده.
 
وی افزود: پدیده خشکسالی به دلیل تغییر اقلیم، برداشت بیش از اندازه از آب تجدیدپذیر و تکرار دوره خشکسالی است واقعیت اکنون جامعه برداشت اضافه از منابع آب است.
 
گره زدن معیشت مردم به کشاورزی، اشتباه بزرگ
 
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس هم در این نشست اظهار داشت: تغییر اقلیم در یک روند بلندمدت ایجاد می‌شود، اما خشکسالی و اثراتش در کوتاه‌مدت بروز داده می‌شود و می‌توان در مقابله با آن تمهیدات ملموسی انجام داد.
 
محمدصادق حمیدیان با بیان اینکه آنچه در حوزه تغییر اقلیم به وجود می‌آید نتیجه مسایل مختلفی است، افزود: تصمیم‌گیری‌های جزیره‌ای در دستگاه‌ها، عدم وجود برنامه متقن و ارجح دادن مسائل شخصی بر منافع ملی در حوزه‌های مختلف دیده می‌شود.  
 
وی اظهار داشت: متاسفانه بسیار شاهد هستیم که افراد ناآگاه مطالبی را در جامعه به ویژه فضای مجازی منتشر می‌کنند که مسیر را منحرف می‌کند، اما چیزی که هیچ‌گاه نسبت به آن اعتراض نشده، سوءاستفاده و بد استفاده کردن از منابع آبی است.
 
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی فارس در تشریح این موضوع ادامه داد: بد استفاده کردن از منابع شامل سوء‌استفاده از منابع آب، اضافه برداشت، آلوده کردن منابع آبی و عدم توجه به مسائل زندگی موجب شده که ما دچار بحران شویم و توسعه پایدار به تعویق بیفتد که متاسفانه با پا فشاری بر اتفاقات به سمت تعمیق بحران می‌رویم.
 
وی عنوان داشت: در زمان بحران خشکسالی ما با بحران بدتری به نام بحران غفلت مواجه بودیم همچنین دخالت سیاست‌گذاران در حوزه آب، گره زدن معیشت مردم به کشاورزی و تکه‌تکه کردن زمین‌های کشاورزی باعث بحرانی‌تر شدن وضعیت منابع آب و خاک کشور و استان شده است.
 
حمیدیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث حائزاهمیت کیفیت آب تصریح کرد: کیفیت آب یکی از موارد مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد و ما در کمیسیون کشاورزی نیز به این بحث خواهیم پرداخت.
 
وی افزود: در خصوص کیفیت آب ورودی دریاچه «مهارلو» سال‌های متمادی جلسات و مسایلی مطرح شده است که در حوزه شورای شهر و شهرداری شیراز پرونده‌ها در این مورد به صورت منقطع و خاص بررسی می‌شود و توالی و سلسله‌وار بودن آن مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
 
حمیدیان بیان کرد: شورای شهر و شهرداری شیراز باید بر اساس اطلاعات موجود در گذشته در زمینه کیفیت آب جمع‌بندی کند و ادامه مسیر را مبتنی بر آن اطلاعات انجام دهد.  
 
انتقاد از عدم استفاده از پساب شهری
 
در ادامه این کارگروه محمود جوان عضو هیات علمی دانشگاه شیراز نیز با اشاره به اینکه منابع زیادی در شیراز است که هیچ استفاده‌ای از آن نشده، گفت: تاکنون از پسابی که بسیار با ارزش است نتوانستیم استفاده کنیم. مقدار زیادی آب زیر زمین در نقاط مختلف شهر وجود دارد که حدود 60 میلیون متر مکعب آب می‌شود، اما از این آب با وجود زمین‌های متعلق به شهرداری هیچ استفاده‌ای نمی‌شود.  
 
وی با بیان اینکه این آب متعلق به شهر است و در مواردی چون فضای سبز باید استفاده شود، افزود: سرمایه‌گذاران خارجی هم برای این آب علاقه خود را نشان دادند و برای مذاکره اینجا آمدند، اما هنوز از نظر قانونی ما نتوانسته‌ایم ثابت کنیم که متعلق به چه کسی است.  
 
جوان بیان کرد: سازمان آب و وزارت نیرو خود را مسئول می‌دانند و از طرف دیگر شهرداری و اداره آبفا هم نسبت به این آب ادعای مالکیت دارند.

میزان وقوع سرقت‌ها در ایرانشهر 73 درصد کاهش یافته است


فرمانده انتظامی ایرانشهر از کاهش 73 درصدی سرقت‌ها، دستگیری 83 درصدی سارقان و کشف 14 هزار لیتر سوخت قاچاق از ابتدای تیر در این شهرستان خبر داد.
میزان وقوع سرقت‌ها در ایرانشهر 73 درصد کاهش یافته است
ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست، محمود سعادتی در ایرانشهر اظهار کرد: در راستای طرح ارتقای امنیت اجتماعی و با هدف افزایش احساس امنیت در بین شهروندان طرح‌های مختلف انتظامی با محوریت مبارزه با سرقت های خشن از ابتدای تیرماه در رده‌های عملیاتی این فرماندهی تشدید شد.
 
وی افزود: در این راستا با تلاش شبانه‌روزی ماموران این فرماندهی 60 سارق حرفه را دستگیر شدند که بررسی‌های آماری بیانگر کاهش 73 درصدی وقوع سرقت‌ها و در مجموع، افزایش 82 درصدی دستگیری سارقان نسبت به مدت مشابه سال قبل است.
 
سعادتی تصریح کرد: در همین راستا، ماموران این فرماندهی با کنترل محورهای مواصلاتی حوزه استحفاظی شهرستان 14 هزار لیتر سوخت قاچاق از ابتدای تیرماه تا کنون کشف کردند.
 
فرمانده انتظامی ایرانشهر با اشاره به دستگیری سه قاچاقچی مواد مخدر در نیمه اول تیرماه عنوان کرد: پلیس مبارزه با مواد مخدر و دیگر رده های عملیاتی این فرماندهی با اشرافیت اطلاعاتی و شگردهای خاص پلیسی در چندین عملیات مختلف بیش از 820 کیلوگرم انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی کشف کردند.
 
وی با بیان اینکه در خصوص آموزش فرهنگ ترافیک طرح های مختلفی اجرا شده است، خاطرنشان کرد: در این راستا پلیس راهور این فرماندهی ضمن برخورد با قانون شکنان تعداد 73 دستگاه خودرو و 16 دستگاه موتور سیکلت متخلف را نیز توقیف و روانه پارکینگ کردند.
>