_  

گروه خبری فرهنگی

کنسرت کیوان ساکت از سوی دادستانی مشهد لغو شد


-
کنسرت کیوان ساکت از سوی دادستانی مشهد لغو شد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 کنسرت کیوان ساکت در مشهد به دستور دادستانی لغو شد.

به گزارش انتخاب؛ کیوان ساکت، آهنگ‌ساز و نوازنده سنتی ایرانی در صفحه اینستاگرام خود نوشت که بنا به دستور دادستانی مشهد کنسرت او که قرار بود روز ۲۳ اسفند برگزار شود، لغو شده است.

این چندمین بار است كه كنسرت های دارای مجوز در مشهد لغو میشوند.

کنسرت کیوان ساکت از سوی دادستانی مشهد لغو شد

واکنش پرویز پرستویی به وضعیت سلامتی بازیگر پیشکسوت: حالا که جشنواره به اتمام رسیده، بد نیست حالی هم از حسین شهاب بپرسند


-
واکنش پرویز پرستویی به وضعیت سلامتی بازیگر پیشکسوت: حالا که جشنواره به اتمام رسیده، بد نیست حالی هم از حسین شهاب بپرسند
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پرویز پرستویی با انتشار متنی در اینستاگرام از مسئولان درخواست کرد که حسین شهاب را فراموش نکنند.

پرویز پرستویی در این باره نوشت: «هموطنانی که قبل از انقلاب و بعدازانقلاب سینمای ایران را دنبال کرده باشند بدون شک حسین شهاب عزیز را می شناسند .

ایشان فیلم های سینمایی زیادی بازی کردند، وضمنا از ورزشکاران کشتی کج نیز بودند.

می گفتند زنده یاد رضا بیک ایمانوردی در فیلم هایش که اکشن و زدو خورد داشت میخواستند حتما حسین شهاب در مقابلش باشد .

ولی ایشان مدتی در کما بودند و خدارو شکر از کما درآمدند ولی متاسفانه کبدشون از کار افتاده و در حال حاضر دیالیز می شوند .

مدیران سینمایی که بسلامتی جشنواره بین المللی فجر را با سربلندی و موفقیت به اتمام رساندند ،بد نیست حالی هم از این هنرمند پیشکسوت بپرسند.»

برندان جوایز جشنوره جهانی فیلم فجر چه کسانی بودند؟

برندان جوایز جشنوره جهانی فیلم فجر چه کسانی بودند؟
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر درحالی به کار خود پایان داد که بسیاری از جوایز اصلی جشنواره را هنرمندان خارجی گرفتند و مجید مجیدی هم جایزه اخلاق را دریافت کرد.

به گزارش ایسنا، این مراسم در حالی ساعت ۱۹:۳۰ با یک ساعت تاخیر و با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید شروع شد که در دو دوره گذشته، شروع و پایان به‌موقع آیین اختتامیه از ویژگی‌های بارز جشنواره جهانی فیلم فجر بوده و البته به نظر می‌رسد حضور میهمانان خارجی و تشریفات خاص سبب این تاخیر شده بود.

رامبد جوان مجری مراسم در بخش ابتدایی به تقدیر از دست‌اندرکاران جشنواره پرداخت و سپس سیدرضا میرکریمی دبیر جشنواره در سخنانی بیان کرد: دو سال گذشته بیشتر از دو سه دقیقه حرف نزدم و گزارش ندادم اما در جشنواره هر چه اتفاق افتاد حاصل دسترنج یک تیم خوشفکر و دلسوز بود و از همه اهالی سینما برای اینکه به من در برگزاری جشنواره کمک کردند و همچنین از میهمانان خارجی که رونق جشنواره بودند و بسیار آنها را خسته کردیم، قدردانی می‌کنم.

او با تشکر از آن دسته از اهالی رسانه‌ و کسانی هم که تلاش کردند حاشیه منفی برای جشنواره ایجاد کنند، قدردانی کرد!

وی سپس از حاضران خواست الیور استون را به عنوان فیلمساز بزرگی که در مراسم حضور دارد، تشویق کنند.

اولین بخش از اهدای جوایز به جایزه نتپک اختصاص داشت که به فیلم «هندی و هرمز» به کارگردانی عباس امینی تعلق گرفت.

امینی که از دریافت جایزه غافلگیر شده بود آرزو کرد: امیدوارم بچه‌های سرزمین من هیچ گاه مجبور نشوند به‌خاطر فقر تن به ازدواج دهند.

در بخش بعدی، جایزه فیلم اول با تقدیر از نگار مقدم بازیگر، به پویا بادکوبه کارگردان فیلم «درساژ» که در جشنواره برلین هم جایزه گرفته بود، تقدیم شد.

بادکوبه با بیان اینکه خیلی کیف می‌دهد که آدم در کشور خودش جایزه بگیرد، گفت: من این جایزه را به محمدرضا بادکوبه پدرم تقدیم می‌کنم که از کودکی هر وقت سرصحنه فیلم‌هایی که تهیه می‌کرد رفتم، نشان می‌داد که اخلاق و نظم از هر چیزی مهم‌تر است.

در ادامه، جایزه بین الادیان به فیلم گندم از کشور ترکیه ساخته سمیح اوغلو اهدا شد.

در بخش بعدی، جایزه صلح جشنواره با حضور الیور استون به «ریتی پان» کارگردان سرشناس کامبوجی اهدا شد.

استون با تمجید از پان گفت: او مدتی طولانی است که فیلمسازی می‌کند و من با افتخار این جایزه را به او تقدیم می‌کنم.

پان هم پس از دریافت جایزه خود گفت: برای این جایزه تشکر ویژه می‌کنم و فکر می‌کنم شاید سینما نتواند دنیا را تغییر دهد اما می‌تواند سبب شود که با هم دیالوگ داشته باشیم.

همچنین دیپلم افتخاری در این بخش به سازنده فیلم معدنچی «هانا اسلک» اهدا شد که وی آرزو کرد در سال‌های پیش رو تعداد بیشتری فیلم از کارگردانان زن ایرانی ببیند.

در بخش جلوه‌گاه شرق، جایزه بهترین فیلم‌ کوتاه آسیایی به محمد کارت برای فیلم «بچه‌خور» اهدا شد.

تندیس بعدی هم برای بهترین کارگردان به مریم بحرالعلومی کارگردان فیلم‌ «پاسیو» تقدیم شد.

برای اهدای جایزه بهترین فیلم بلند این بخش، از محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی هم دعوت شد که به جمع داوران اضافه شود تا تندیس این بخش را به کارگردان فیلم «پدر و پسر» دونگ اینگ اونگ تقدیم کنند.

این فیلمساز گفت: این جایزه برای ما بسیار ارزشمند است و اگرچه قبلا از انسان‌دوستی ایرانی‌ها شنیده بودیم اما از زیبایی‌های شهر و  هوای خوب تهران هم لذت بردیم.

کیانیان مدیر کاخ جشنواره در بخش بعدی، جایزه اخلاق را تقدیم کرد که پس از حضور روی سن گفت: اینکه در این  سال‌ها اهدای این جایزه به من سپرده شده یک پس‌گردنی برای من هم هست که بچه خوبی باشم و البته سعی می‌کنم هر سال بچه خوبی باشم.

او با لهجه مشهدی از سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دعوت کرد تا برای اهدای جایزه روی سن حاضر شود.

صالحی با ابراز خوشحالی از حضور مهمانان خارجی در کشوری که یک زمانی کشور شعر بود و امروز کشور سینما هم هست، گفت: در دوره‌ای که خیلی‌ها تلاش می‌کنند از ایران چهره‌ای دیگر بسازند، از شما که تلاش می‌کنید چهره‌ای خوب از ایران بسازید قدردانی می‌کنم.

جایزه محمد امین در این بخش به محید مجیدی تقدیم شد که او با دریافت جایزه بدون هیچ صحبتی صحنه را ترک کرد.

بخش بعدی این مراسم به مسابقه اصلی جشنواره یعنی سینمای سعادت اختصاص داشت که مریلا زارعی و محمود کلاری دو داور ایرانی این بخش بودند و جوایز این بخش با بی‌نظمی و اشتباه زیادی اهدا شد.

لوح افتخار بهترین فیلم کوتاه به «آقای گوزن» به کارگردانی مجتبی موسوی اهدا شد و او از مسئولان خواست انیمیشن ایران را جدی بگیرند.

سیمرغ بهترین فیلم کوتاه نیز به فیلم‌ «ایمان» از روسیه به کارگردانی تاتیانا فدوروسکایا تعلق گرفت.

جایزه ویژه هیات داوران برای بهترین دستاورد هنری هم به فیلم «ترانه گرانیت» تقدیم شد.

سیمرغ سیمین بهترین بازیگر زن هم به ماهور الوند برای فیلم «هتریک» اهدا شد.

سیمرغ سیمین بهترین بازیگر مرد هم به لئون لیچف بازیگر فیلم «معدنچی» تعلق گرفت.

مریلا زارعی در پایان به نمایندگی از داوران این بخش از بازیگران فیلم «تنگه ابوقریب» تقدیر کرد.

سیمرغ سیمین بهترین فیلمنامه هم به رامتین لوافی برای فیلم «هتریک» اهدا شد.

جایزه بهترین کارگردانی بخش سینمای سعادت هم به آلکسی گرمن برای ساخت فیلم «دولاتوف» اهدا شد.

در آخر سیمرغ زرین بهترین فیلم هم با جایزه ۴۰ میلیون تومان به میلکوف لازاروف برای فیلم «آگا» تعلق گرفت.

به گزارش ایسنا، پایان‌بخش این مراسم اجرای کنسرتی توسط شهرام و حافظ ناظری بود.

این اختتامیه که دقایقی بعداز ساعت ۲۱ به پایان رسید، با حاشیه‌هایی نیز همراه بود که از آن جمله به ناهماهنگی‌هایی در اهدای جوایز می‌توان اشاره کرد. این موضوع، انتقاد و تاسف حاضران ایرانی را در مراسمی که مهمانان خارجی زیادی هم حضور داشتند به همراه داشت.

همچنین پوشش نامتناسب با یک مراسم رسمی همچون اختتامیه جشنواره فیلم فجر توسط برخی داوران و دست‌اندرکاران جشنواره نیز باعث تعجب و انتقاد شده بود؛ آن هم در شرایطی که تقریبا تمام مهمانان خارجی با لباس رسمی به تالار وحدت آمده بودند.

هنگام حضور الیور استون روی صحنه، رامبد جوان ابتدا با او سلفی گرفت و به شوخی خطاب به حاضران هم گفت که حتما این لحظه حسادت خیلی از آنها را برانگیخته است.

جوان در بخشی از اهدای جوایز سینمای سعادت هم که معلوم نبود لوح تقدیر فرد برگزیده چه شده از او خواست که به جای جایزه با او سلفی بگیرد.

کیهان از جشنواره جهانی فیلم فجر انتقاد کرد

کیهان از جشنواره جهانی فیلم فجر انتقاد کرد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

کیهان در مطلبی با امضا "محمد دیندار" در انتقاد از جشنواره جهانی فیلم فجر نوشت: چرا در شرایط بد اقتصادی‌ و ارزی، بخشی از ارز مملکت&zwnj باید هزینه جشنواره جهانی فیلم‌فجر و میهمانان خارجی‌ و فیلم&zwnj های فرنگی شود؟ اگر در این‌ جشنواره اولویت با تجلی فرهنگ بومی کشورمان‌ بود، باز می‌شد این‌ همه هزینه را توجیه کرد، اما اینکه کلی میهمان‌ خارجی با هزینه‌های گزاف به ایران دعوت می‌کنند تا فیلم خارجی به آنها نشان دهند، نوبر است!

مگر وظیفه سازمان‌سینمایی، تبلیغ و ترویج‌فیلم‌های خارجی است؟

جالب است که قائم‌مقام جشنواره جهانی فیلم ‌فجر در مصاحبه اخیر خود گفته است: "سعی داریم‌تا با نمایش فیلم‌های خارجی در جشنواره،زمینه اکران فیلم&zwnj ‌های خارجی را در ایران فراهم کنیم»

انتقاد کیهان از جشنواره جهانی فیلم فجر
با این اظهار نظر جا دارد از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرسید آیا هدف از برگزاری جشنواره‌ای با این همه هزینه، باید انتقال فرهنگ‌ کشورمان به جهان‌باشد،یا زمینه‌سازی اکران فیلم‌های خارجی در کشور؟! البته‌ این به معنای مخالفت با اکران‌ فیلم‌های خوب روز جهان‌نیست،اما اکران خارجی هم ساز و کار خود را دارد و در جایی غیر از این جشنواره باید سیاستگذاری و برنامه‌ریزی شود.

به هر حال جشنواره جهانی فیلم‌فجر متاسفانه هم از نظر برگزاری محل آنکه مجتمعی تجاری و مملو از برندهای خارجی است و هم‌از حیث آثار ارائه شده‌ که سهم ناچیزی را به آثار ایرانی اختصاص می‌دهد، نمی‌تواند رویدادی تاثیرگذار در جهت منافع فرهنگی کشورمان تلقی شود. برای اینکه به عمق روش‌اشتباه جشنواره جهانی فیلم ‌فجر پی ببریم،بد نیست نظر یکی از میهمانان این جشنواره را مرور کنیم.

به این ترتیب که ژان‌میشل فرودون‌سردبیر سابق مجله "کایه دوسینما” استاد و روزنامه نگار برجسته‌ سینمای جهان ضمن انتقاد از جدایی بخش داخلی و بین‌المللی جشنواره فیلم فجر به نکته‌مهم و قابل تاملی پرداخته و می‌گوید: «ما خارجی‌ها به ایران می‌آییم‌ تا فیلم‌های ایرانی ببینیم و‌گرنه فیلم‌های خارجی را‌ که در هر جای جهان می‌توانیم‌ ببینیم.من&zwnj فکر می‌کنم جشنواره فیلم‌ فجر به صورت یکپارچه خیلی بهتر بود و ایده جدایی آنها خوب نبود.»

دبیر محترم‌ جشنواره جهانی فیلم‌فجر در مصاحبه‌ای گفته که سال گذشته تعدادی از فیلم‌های خارجی جشنواره را برای اکران عمومی خریداری نموده اما به دلیل نبودن ‌آیین&zwnj نامه اکران، امکان ‌نمایش آنها فراهم‌نشده‌ و فیلم‌های دوبله شده‌ تحویلی به موسسه رسانه تصویری نیز وارد چرخه توزیع و نمایش‌ ‌نشده‌اند.

عجالتا باید پرسید‌ پس ارزی که‌ بابت این فیلم‌ها هزینه‌ کرده‌اید چه ‌می‌شود؟! همچنین آیا این‌ جز از ناهماهنگی میان ‌زیرمجموعه‌های سازمان‌ سینمایی‌ حکایت می‌کند؟ از سویی با این همه ناهماهنگی و دورریزی ارزی، رئیس‌سازمان سینمایی چگونه مدعی است که این جشنواره در چارچوب برنامه جامع سینمایی‌حرکت کرده است.

آیا سازمان سینمایی نباید در برابر بودجه سینمایی کشور که متعلق به آحاد مردم و سینماگران می‌باشد،روشی مسئولانه‌تر برگزیند؟

انتخاب رشته آزمون دکتری آغاز شد

انتخاب رشته آزمون دکتری آغاز شد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز انتخاب رشته داوطلبان آزمون دکتری خبر داد و گفت: داوطلبان تا شنبه هشتم اردیبهشت فرصت دارند نسبت به انتخاب رشته خود در این آزمون اقدام کنند.

به گزارش انتخاب؛ دکتر حسین توکلی ضمن اعلام این مطلب افزود: کارنامه داوطلبان شرکت کننده در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۷ دانشگاه‌ ها و موسسات آموزش عالی و دانشگاه آزاد اسلامی ساعت ۱۷ روز دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷ بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت.

وی در ادامه گفت: از تعداد ۱۸۷ هزار و ۸۲۱ داوطلب حاضر در جلسه آزمون ۱۷۳ هزار و ۷۶۳ داوطلب و به عبارت دیگر ۹۲.۵۲ درصد حاضرین در جلسه آزمون مجاز شدند.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: از تعداد ۱۷۳ هزار و ۷۶۳ داوطلب تعداد ۷۵ هزار و ۷۵۹ نفر زن و مابقی مرد هستند.

وی یادآور شد: از تعداد ۱۷۳ هزار و ۷۶۳ داوطلب مجاز به انتخاب رشته، تعداد ۷۳ هزار و ۶۸۰ داوطلب مجاز به انتخاب رشته کدرشته های محل های دوره روزانه و سایر دوره ها هستند. همچنین از تعداد ۱۷۳ هزار و ۷۶۳ داوطلب، تعداد ۱۰۰ هزار و ۸۳ نفر منحصرا مجاز به انتخاب کدرشته محل های غیر روزانه یا به عبارت دیگر سایر دوره‌ها هستند.

توکلی در ادامه خاطرنشان کرد: داوطلبان از روز دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷ می توانستند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org و وارد کردن شماره داوطلبی و سایر مشخصات فردی نسبت به مشاهده کارنامه اولیه اعلام نتیجه اقدام کرده و در صورت لزوم از آن پرینت تهیه کنند.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (دفترچه شماره ۲) آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۷ از بعد از ظهر روز پنجشنبه ۳۰ فروردین بر روی سایت این سازمان منتشر شد.

وی افزود: آن‌دسته از داوطلبانی که براساس مندرجات کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی شده‌اند، باید از امروز دوشنبه سوم اردیبهشت تا روز شنبه هشتم اردیبهشت ۹۷ نسبت به ثبت کدرشته‌محل‌های انتخابی خود (حداکثر ۵۰ کدرشته محل درصورت وجود) با توجه به رشته امتحانی که در آن آزمون داده‌اند، در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش اقدام کنند.

توکلی اظهار کرد: اسامی معرفی‌شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم (مصاحبه، بررسی سوابق علمی و پژوهشی و...) همراه با برنامه زمانی مراجعه به دانشگاه‌های مجری، اواخر اردیبهشت ماه ۹۷ از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش منتشر خواهد شد.

وی اظهار داشت: ظرفیت پذیرش کدرشته های امتحانی دوره دکتری «Ph.D» سال ۱۳۹۷ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به جز دانشگاه آزاد اسلامی تعداد ۱۳ هزار و ۶۶۵ نفر است.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور خاطر نشان کرد: پس از صدور کارنامه برای کلیه داوطلبان شرکت کننده در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۷ بر اساس ضوابط و شرایط اعلام شده توسط دانشگاه آزاد اسلامی که از طریق سایت مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه به اطلاع متقاضیان واجد شرایط خواهد رسید، داوطلبانی که علاقه‌مند به انتخاب کدرشته های تحصیلی دانشگاه آزاد نیز باشند می توانند با مراجعه به سایت این دانشگاه و بر اساس مقررات نسبت به انتخاب کدرشته های تحصیلی خود در دانشگاه آزاد نیز اقدام کنند.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن