تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

مبنای افزایش مزد سال 97 کارگران مشخص شد


-
مبنای افزایش مزد سال 97 کارگران مشخص شد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 هزینه سبد معیشت کارگران پس از چندین جلسه بحث و تبادل نظر در کارگروه تعیین مزد 26.698.027 ریال تعیین شد.

به گزارش انتخاب؛ با این حساب، اعضای شورای‌عالی کار باید طبق تبصره دوم ماده 41 مبلغ هزینه تهیه سبد معیشت کارگری را مبنای تعیین مزد سال 97 قرار دهند.

منبع: انتخاب

جلسه تنظیم بازار استان تهران: تأمین 50 هزار رأس دام کوچک برای عرضه در روز عید قربان

جلسه تنظیم بازار استان تهران: تأمین 50 هزار رأس دام کوچک برای عرضه در روز عید قربان
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

جلسه ستاد تنظیم بازار استان تهران با دستور بررسی روند تغییرات قیمت در کالا‌های اساسی، کنترل بازار عرضه دام زنده در عید قربان و برنامه‌ریزی ورود به ماه محرم و تنظیم بازار در این ماه برگزار شد.

به گزارش ایلنا، در ابتدای جلسه پرتوزاده معاون سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران گزارشی از تغییرات قیمت کالا‌های اساسی طی هفته گذشته تاکنون ارائه داد، بر این اساس قیمت شیرخام با 9 درصد افزایش از 1440 تومان به 1570 تومان رسیده است که تغییرات قیمتی در اقلام ماست، پنیر و سایر مواد لبنی به دنبال داشته است.

در گزارش صمت استان تهران آمده است؛ نوسان قیمت مرغ این قلم کالا را به هر کیلو 9500 تومان رسانده است و برای کنترل این افزایش قیمت شرکت پشتیبانی امور دام به عرضه مرغ گرم در میدان بهمن تهران اقدام کرده است.

پرتوزاده افزود: قیمت مصوب مرغ زنده در ستاد تنظیم بازار 5155 تومان است، اما تا حدود 6200 تومان هم در هر کیلو به فروش می‌رسد، قیمت مرغ گرم نیز در هر کیلو 8175 تومان مصوب است، اما تا 9300 تومان هم به فروش می‌رسد و برای کنترل این فاصله قیمتی شرکت پشتیبانی امور دام توزیع مرغ گرم در میدان بهمن را ادامه می‌دهد تا به قیمت مصوب برسیم.

معاون سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران با اشاره به دستور وزیر برای جلوگیری از خروج دام از کشور برای کنترل عرضه و قیمت در داخل گفت: مقایسه تغییرات قیمت گوسفند زنده و گوشت گوسفندی از سال گذشته تاکنون نشان می‌دهد 28.7 درصد در قیمت گوسفند زنده و حدود 22 درصد در قیمت گوشت گوسفندی تغییرات مشاهده می‌شود.

در ادامه نماینده جهاد کشاورزی استان تهران گزارشی از اقدامات انجام شده برای کنترل بازار عرضه دام زنده در روز عید قربان ارائه داد و اظهار داشت: بر اساس برآورد دامپزشکی، 50 هزار رأس دام کوچک برای کشتار در عید قربان نیاز است که تا حدود 60 هزار تن می‌رسد.

وی ادامه داد: برای جبران کمبود‌ها برنامه ریزی واردات از طریق توزیع سه هزار لاشه وارداتی انجام شده است و امور عشایر استان تهران نیز شش هزار رأس دام برای توزیع در روز عید قربان تأمین می‌کند.

در ادامه جلسه، موضوع تنظیم بازار ایام محرم در استان تهران در دستور کار قرار گرفت که بر اساس گزارش ارائه شده؛ میزان اقلام اساسی مورد نیاز استان در این ماه در اقلام برنج هشت هزار تن، شکر سه هزارتن، گوشت مرغ و گوشت قرمز (مخلوط) هر کدام پنج هزار تن سهمیه درخواستی استان تعیین شده است.

منبع: انتخاب

واکنش آشنا به اتفاقات بازار سکه و ارز: نمی دانید یا نمی توانید یا نمی خواهید؟ مردم در هیچ یک از این سه مورد شما را نمی بخشند؛ به امید مردم خیانت نکنید

واکنش آشنا به اتفاقات بازار سکه و ارز: نمی دانید یا نمی توانید یا نمی خواهید؟ مردم در هیچ یک از این سه مورد شما را نمی بخشند؛ به امید مردم خیانت نکنید
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مشاور رییس جمهور در یادداشتی توئیتری به تحولات بازار ارز و سکه واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، در یادداشت توئیتری حسام‌الدین آشنا آمده است : نمی دانید یا نمی توانید یا نمی خواهید؟ مردم در هیچ یک از این سه مورد شما را نمی بخشند. به امید مردم خیانت نکنید.

منبع: انتخاب

عضو کمیسیون انرژی: نه اجازه دو نرخی شدن بنزین را داده ایم نه گران کردن آن را

عضو کمیسیون انرژی: نه اجازه دو نرخی شدن بنزین را داده ایم نه گران کردن آن را
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک عضو کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی گفت: دو نرخی شدن بنزین در کمیسیون انرژی طرح نشده و حداقل این است که در قانون بودجه 97 که تصویب کردیم دو نرخی شدن بنزین و گران کردن آن را به دولت اجازه ندادیم.

علی بختیار در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص احتمال دو نرخی شدن بنزین، اظهار کرد: تاکنون چنین موضوعی در کمیسیون انرژی طرح نشده است و حداقل این است که در قانون بودجه 97 که تصویب کردیم دو نرخی شدن بنزین و گران کردن آن را به دولت اجازه ندادیم. دولت در لایحه خود بحث افزایش قیمت حامل‌های انرژی را در تبصره 18 قانون بودجه 97 و درآمد 17 هزار میلیارد تومانی را پیش‌بینی کرده بود.

وی در همین خصوص افزود: اما کمیسیون انرژی مجلس در اولین گام رأی به حذف تبصره 18 قانون بودجه داد. در کمیسیون تلفیق بودجه 97 باز همین مسیر دنبال شد و هم‌اکنون موضوع افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن تاکنون در این کمیسیون مطرح نشده است و اگر این کار بخواهد انجام شود باید دولت در این خصوص از مجلس اجازه بگیرد.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی گفت: بنابراین دو نرخی شدن بنزین صحت ندارد و فعلاً افزایش قیمت بنزین هم مطرح نیست.

بختیار تصریح کرد: سهمیه‌بندی بنزین هم فعلاً مطرح نشده است و هیچ تغییری در ترتیبات قبلی در موضوع بنزین و حامل‌های انرژی نداشتیم. در زمینه تأمین بنزین با توجه به اینکه فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم به بهره‌برداری رسید حدود 240 هزار بشکه بنزین از این پالایشگاه بزرگ استحصال می‌شود و تا انتهای امسال هم فاز سوم آن به بهره‌برداری می‌رسد. بنابراین مشکلی در تأمین بنزین نخواهیم داشت.

این عضو کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی، گفت: در رابطه با سایر حامل‌های انرژی مانند برق امسال با مشکل جدی خاموشی‌ها مواجه هستیم که ناشی از مصرف غیر بهینه است. حدود 5000 مگاوات از نیروگاه‌های برق‌آبی را که برق را در زمان اوج مصرف تأمین می‌کردند به دلیل نبود بارش‌های مناسب نداریم و این 5000 مگاوات را کسری داریم.

وی افزود: از طرفی عدم بهینه مصرف کردن برق یکی دیگر از مشکلات است. به همین دلیل در مجلس بررسی می‌کنیم تا بتوانیم دهک‌های دهم، نهم و هشتم را که به صورت غیر بهینه برق مصرف می‌کنند افزایش تعرفه دهیم و با افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف منابع حاصل از آن را صرف افزایش راندمان نیروگاه‌ها کنیم.

بختیار در همین خصوص ادامه داد: متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور 37 درصد است و این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته متوسط راندمان 50 درصد است. حتماً باید در حوزه نیروگاهی و انتقال برق بهینه‌سازی کنیم. در بخش مصرف و تقاضا هم باید حتماً تعرفه‌های سخت گیرانه ای برای مشترکان پرمصرف داشته باشیم.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی، گفت: امروز وضعیت به شکلی است که 20 هزار مگاوات از حدود 57 هزار مگاوات را در حوزه سرمایش استفاده می‌کنیم. بیش از نیاز مصرف می‌کنیم و درجه حرارت را به جای اینکه روی 23 درجه بگذاریم روی 16 درجه می‌گذاریم. این نوع مصرف‌زدگی کشور را دچار زیان جدی می‌کند.

وی بابیان اینکه بخش صنعت در کشور اتلاف انرژی زیادی دارد، خاطرنشان کرد: شدت انرژی در حوزه حمل و نقل بسیار بالا است و این شدت در حوزه ریل باید به یک دهم کاهش یابد. تصمیم داریم طرحی را به صورت کارشناسانه به صحن مجلس ببریم تا جلوی مصرف‌زدگی در حوزه انرژی را بگیریم.

منبع: انتخاب

قیمت مزدا3 در بازار با کارخانه حدود 114 میلیون تومان اختلاف دارد/ باز هم تخلف در ثبت سفارش/ سیستم فروش خودرو دلالی شده است

قیمت مزدا3 در بازار با کارخانه حدود 114 میلیون تومان اختلاف دارد/ باز هم تخلف در ثبت سفارش/ سیستم فروش خودرو دلالی شده است
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سیدحمیده زرآبادی درباره فروش خودرو مزدا 3 و احتمال تخلف در پیش‌فروش این خودرو گفت: این‌گونه ثبت برای خودور اشکال دارد، هنگامی که یک اختلاف قیمت پنجاه تا شصت میلیونی بین قیمت کارخانه و بازار وجود دارد، باعث می‌شود این اتفاق بیفتد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان این که با این شیوه فروش مسلم است که در ثبت سفارش‌ها این قبیل اتفاقات رخ می‌دهد، گفت: نباید انتظار داشته باشیم که اختلاف قیمت به این بزرگی وجود داشته باشد اما هنگام ثبت نام تخلفی صورت نگرفته باشد، مسلم است که چنین کاری رخ می‌دهد.

وی تاکید کرد: در حقیقت خود ما یک ابزاری درست کردیم که این تخلف صورت گیرد؛ خودرو مزدا در بازار با قیمت کارخانه حدود 114 میلیون تومان اختلاف دارد و در بازار حدود 250 میلیون تومان به فروش می‌رسد، این اختلاف عدد کمی نیست.

نماینده مردم قزوین خاطرنشان کرد: چرا کارخانه باید با یک قیمت دیگر بفروشد و واسطه‌ها در بازار آن را با سود 114 میلیونی به فروش برسانند؟

وی ادامه داد: وزارت صنعت و سایر نهادها در حال کنترل هستند که بیشتر روی تولیدکننده فشار می‌آورند، به او می‌گویند قیمت را ثابت نگهدار و استفاده نبر اما از طرف دیگر رانتی ایجاد می‌شود که بسیار اشتباه است.

زرآبادی تاکید کرد: مشکل ما فقط باز و بسته شدن زمان ثبت نام نیست بلکه سیستم فروش در حال گام برداشتن به سمت دلالی است. اگر خودرو در بازار و کارخانه یک قیمت داشته باشد، با وجود این که ثبت سفارش هم باز باشد کسی به سمت آن نمی‌رود.

منبع: انتخاب

افزایش قیمت جهانی نفت و طلا در معاملات امروز

افزایش قیمت جهانی نفت و طلا در معاملات امروز
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

قیمت نفت برنت دریای شمال در معاملات امروز بازارهای جهانی 54 سنت افزایش یافت و به 73 دلار و 12 سنت در هر بشکه رسید. اما قیمت نفت سبک آمریکا در این روز 7 سنت کاهش پیدا کرد و هر بشکه از این نفت در برابر 68 دلار و 17 سنت معامله شد.

قیمت نفت در هفته جاری نسبت به هفته گذشته کاهشی بوده است که از جمله دلایل آن، نگرانی‌ها نسبت به عرضه بیش از تقاضای نفت و تشدید مناقشه تجاری بین امریکا و چین بوده است.

علت افزایش قیمت نفت در معاملات امروز نیز این بود که عربستان نسبت به عرضه بیش از حد نفت به متحدان خود هشدار داد. یکی دیگر از دلایل نوسان قیمت نفت در بازار جهانی اقدام بانک مرکزی چین در کاهش ارزش یوان بوده است. 

در بازار جهانی طلا نیز هر اونس فلز زرد امروز در برابر 1229 دلار معامله شد که این رقم نسبت به روز گذشته 6 دلار افزایش یافته است. قیمت طلا طی یک ماه گذشته با افت 38 دلاری مواجه شده است

منبع: انتخاب
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟