تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

تخلف تازه در بازار تلفن همراه؛ سودجویی مالیاتی از خریداران

تخلف تازه در بازار تلفن همراه؛ سودجویی مالیاتی از خریداران
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تلاش دولت برای افزایش شفافیت اقتصادی به عنوان یکی از بندهای منشور حقوق شهروندی، از زمان اعلام جزییات بودجه 1397 و انتشار جزییات دریافت نهادهای مختلف از بودجه عمومی کشور وارد مرحله تازه ای شد که با وجود برخی مخالفت ها که حتی از درون دولت مطرح می شد، تا امروز ادامه یافته است. 
به گزارش ایرنا، با ورود دولت به موضوع ساماندهی به بازار ارز و انتشار کارنامه شرکت های واردکننده که از ارز دولتی بهره مند شده اند، شفاف سازی در زمینه تخصیص منابع بیت المال شکل ملموس تری به خود گرفت. 
برخی ذینفعان بازار تلفن همراه و لوازم دیجیتال که با این شفاف سازی عرصه را بر خود تنگ دیدند، سعی کردند با تعطیل کردن بازار، کسب و کارهای سنتی را با خود همراه کنند و موضوع سوء استفاده از منابع ارزی را به انحراف بکشند. 
پس از این شفاف سازی برخی شرکت ها با هدف تاثیرگذاری بر پیامدهای شفاف سازی، عرضه تلفن همراه با اختساب نرخ ارز دولتی را در پیش گرفتند اما در قبال آن از شهروندان کارت ملی می خواستند که با ورود سازمان تعزیرات حکومتی این روند متوقف شد.

** پرده تازه؛ سودجویی مالیاتی
خبرنگار اقتصادی ایرنا در مراجعه به بازار تلفن همراه با نمود تازه ای از سوء استفاده سودجویان روبرو شده است.
شماری از فروشندگان تلفن همراه ادعا کردند برخی شرکت هایی که تا پیش از این با سوء استفاده از گل آلود بودن شرایط، کالای مشمول ارز دولتی را با قیمت بالاتر می فروختند و اکنون جلو آنها گرفته شده است، با هدف جبران زیان خود به اقدام های جدیدی دست زده اند.
به گفته آنان، عرضه کنندگان متخلف پس از دریافت کارت ملی خریداران برای واگذاری تلفن همراه به نرخ ارز دولتی، مالیات ویژه ای را بر مبنای اطلاعات کارت ملی آنان درج می کنند.
الزام های مالیاتی درباره صدور صورتحساب فروش کالا و خدمات در ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم آمده است. براساس مفاد آن به سازمان امور مالیاتی کشور اجازه داده می شود برای همه اشخاص حقیقی و حقوقی شماره اقتصادی صادر کند. 
اشخاص حقیقی و حقوقی که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور به اخذ کارت اقتصادی موظف می شوند مکلفند برای معاملات خود صورتحساب صادر و فهرست آن را به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم کنند. 
این مالیات جدا از 9 درصد مالیات ارزش افزوده ای است که روی برگ فروش کالا، از خریداران گرفته می شود.
خریدارانی که به این شکل از اطلاعات کارت ملی آنان سوء استفاده شده است، در صورتی از این تخلف مالیاتی آگاه می شوند که قصد دارند فعالیت اقتصادی ویژه ای داشته باشند یا به هر دلیل از کشور خارج شوند.

** پرده دوم؛ اجبار به نصب نرم افزار
این فروشندگان تلفن همراه به خبرنگار ایرنا گفتند برخی شرکت ها برای کسب سودی که تا پیش از این به جیب می زدند، خریدار را مجبور می کنند بسته بندی کالا را همان جا باز کرده و نرم افزارهایی که شاید می توانند بعدها ارزان تر بخرند، با قیمت که آنها اعلام می کنند نصب کنند.
برخی نیز مدعی شدند این شرکت ها لوازم جانبی را با قیمت چند برابر به خریداران ارایه می کنند تا کمی از زیان خود را جبران کرده باشند.

** تایید اتحادیه درباره سوء استفاده ها
در همین پیوند، رییس اتحادیه صنف فروشندگان دستگاه های مخابراتی، تلفن همراه و لوازم جانبی درباره سوء استفاده مالیاتی شرکت های متخلف به خبرنگار ایرنا گفت: چنین مساله ای (ثبت مالیات در ازای صدور صورتحساب فروش کالا و خدمات) با یک خرید تلفن همراه میسر نیست؛ بلکه اگر تعداد بیشتری خریداری شده باشد احتمال دارد درج مالیات صورت گرفته باشد.
«مهدی محبی» از تشکیل کمیته ای 10 نفره با ترکیب سازمان بازرسی کل کشور، نیروی انتظامی، اتحادیه و سایر دستگاه های متولی خبر داد که برای رسیدگی به این سوء استفاده ها تشکیل شده است و نتایج رسیدگی های خود را به زودی اعلام می کند.

* هجمه به شفاف سازی
در حالی که مراجعه کنندگان به صفحه های اجتماعی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تداوم شفاف سازی ها را خواستار بودند، برخی تشکل ها و انجمن ها نیز با صدور بیانیه های حمایتی تسری اقدام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به سایر بخش ها را ضروری دانستند و آن را گامی برای احقاق حقوق مردم اعلام کردند.
با این همه، این اقدام شفاف ساز به مذاق بسیاری خوش نیامد و تلاش کردند آن را بی اهمیت جلوه دهند.
برخی رسانه ها نیز همصدا با آنان به این حرکت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاختند با طرح برخی موضوع ها مانند مسدودسازی شبکه های اجتماعی پرمخاطب مانند اینستاگرام در انحراف افکار از موضوع سوء استفاده های ارزی کوشیدند.
این روند بتازگی با پخش مستندی از صدا و سیما به نام «بیراهه» وارد مرحله ای تازه شد و واکنش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را به دنبال داشت. 
«محمدجواد آذری جهرمی» با انتشار یادداشتی در صفحه خود در یکی از شبکه های اجتماعی، این موضوع را عادی ندانست و آن را گامی برای انحراف افکار عمومی از موضوع شفاف سازی ارزی توصیف کرد.

منبع: انتخاب

فهرست کالاهای که نباید احتکار شود، در اختیار گشت های بازرسی قرار می گیرد

فهرست کالاهای که نباید احتکار شود، در اختیار گشت های بازرسی قرار می گیرد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«حسن یونس سینکی» در نخستین نشست «ستاد تشدید مبارزه با احتکار و اختفای کالا» گفت: دبیرخانه ستاد متشکل از نمایندگان اعضای ستاد در دفتر امور خدمات بازرگانی فعال می شود. دبیرخانه مکلف است کالاهای موضوع طرح تشدید مبارزه با احتکار و اختفا و کالاهایی را که به پیشنهاد اعضا به فهرست یاد شده اضافه می شود، احصا کرده و به طور ویژه در اختیار گشت های مشترک بازرسی از انبارها قرار دهد.
وی اضافه کرد: دبیر ستاد موظف است در مصاحبه‌های مستمر و منظم با رسانه‌های دیداری و شنیداری، گزارش رسیده از گشت های بازرسی را به اطلاع عموم برساند.
سازمان تعزیرات حکومتی بر اساس اختیارات و وظایف خود اجازه ورود به اماکن و انبارها را ندارد اما به گفته سینکی، این محدودیت قانونی با هماهنگی دادستان کل کشور و همکاری قوه قضاییه رفع می شود.
معاون اموراقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت از توافق با رییس کل گمرک برای ارائه خدمات بین سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا با سامانه پنجره واحد گمرکی خبر داد.
به گفته وی، مصرف کنندگان می توانند اطلاعات مربوط به انبارهای نگهداری کالا را به سامانه 124 گزارش کنند.
سینکی افزود: مقرر شد به سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها اعلام شود با اولویت موجودی کالاهای مشمول، طرح تشدید در انبارهای استانی را در اولویت ‌کاری قرار داده و اطلاعات آن را در اسرع وقت به دبیرخانه ارایه کنند.
«در دیدار حضوری با رییس جمهوری، فهرست کالاهای مهم و ضروری دارای نقش اساسی در آرامش اقتصادی جامعه برای کنترل و نظارت و جلوگیری از افزایش 10 درصدی قیمت در سال 1397 ارائه شد که مورد تایید قرار گرفت».
به گفته وی، در تعیین قیمت اقلام یاد شده، ضریب اهمیت در سبد هزینه خانوار، اولویت، ارز مورد نیاز و ضریب وابستگی به واردات در نظر گرفته شده است.
«بر این اساس مقرر شد فهرست اقلام کالایی یادشده موضوع اجرای مبارزه با احتکار و اختفا قرار گرفته و اجرایی شود».
برپایه این گزارش، در نخستین جلسه ستاد تشدید مبارزه با احتکار و اختفا، دستورالعمل کنترل و نظارت کالاهای وارداتی یا تولیدشده با مواد اولیه وارداتی با نرخ ارز رسمی تایید شد.
 چندی پیش ستاد تشدید مبارزه با احتکار و اختفای وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه ای با اعلام فهرست کالاهای مشمول طرح مبارزه با احتکار تاکید کرد «همه کالاهای مشمول باید پس از تولید یا ترخیص از گمرک های کشور، در انبارها ثبت و در سامانه انبارها و مراکز نگهداری کالا نگهداری شود».

 

منبع: انتخاب

یورو بیش از 2 هزار تومان ارزان شد / سقوط سکه به کانال 3.7 میلیون تومان

یورو بیش از 2 هزار تومان ارزان شد / سقوط سکه به کانال 3.7 میلیون تومان
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

همزمان با آغاز سیر نزولی قیمت‌ها از شب گذشته و ادامه این روند تا امروز، قیمت سکه بار دیگر به کانال سه میلیون تومان بازگشت.

به گزارش «انتخاب»، بعد از اعلام خبر‌های مثبت در حوزه ارزی از سوی دولتی‌ها و انتظار بازار برای رونمایی از بسته جدید ارزی دولت، سیر نزولی قیمت‌ها در بازار طلا و ارز از دیشب آغاز شده است.

به نوشته تسنیم، سقوط قیمتی دلار و سکه موجب شد تا از صبح امروز تا ساعت انتشار این گزارش، بازاری‌ها شاهد تغییر ساعتی قیمت‌ها باشند، اما اینبار قیمت‌ها هر ساعت ارزان‌تر از ساعت قبل می‌شوند.

قیمت سکه درحالی دیروز ثانیه‌ای بالا می‌رفت که طی 6 ساعت 350 هزار تومان افزایش پیدا کرد و به رکود 4 میلیون و 700 هزار تومان هم رسید.

ولی اولین معاملات امروز صبح با توجه به اخبار مثبت دیشب به یکباره با 400 هزار تومان کاهش نسبت به رکورد قیمتی دیروز در محدوده 4 میلیون و 300 هزار تومان آغاز به کار کرده است.

تازه‌ترین قیمت‌های رسیده از بازار طلا و سکه نشان می‌دهد که قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بار دیگر به کانال سه میلیون تومان برگشته است.

هم اکنون سکه طرح جدید در بازار آزاد با قیمت سه میلیون و 790 هزار تومان معامله می‌شود. قیمت انواع ارز بخصوص دلار، یورو، پوند و درهم نیز از صبح امروز کاهش چشم گیری نسبت به آخرین معاملات عصر دیروز داشتند. یورو که روز گذشته به بالای 13 هزار تومان رسیده بود، در حال حاضر به مرز 11 هزار تومان کاهش یافته است.

فعالان بازار پیش بینی می‌کنند که روند کاهشی قیمت‌ها در طلا و سکه و انواع ارز‌ها ادامه داشته باشد.

منبع: انتخاب

افزایش 48 درصدی واردات نفت خام هند از ایران باوجود تحریم‌های آمریکا

افزایش 48 درصدی واردات نفت خام هند از ایران باوجود تحریم‌های آمریکا
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«دارمندرا پرادهان» وزیر نفت هند امروز-دوشنبه- از افزایش 48 درصدی واردات نفت خام از ایران با وجود تهدید‌ها و تحریم‌های آمریکا خبر داد.

پرادهان گفت واردات نفت خام در ماه ژوئن سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 48 درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که گزارش‌هایی در باره کاهش خرید نفت خام هند از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، منتشر شده بود.

وزیر نفت هند گفت: «پتروشیمی‌های هند در ماه ژوئن سال 2017، 1 میلیون و 900 هزار تن نفت خام از ایران خریداری کرده و در ماه ژوئن سال جاری 2 میلیون و 820 هزار تن سفارش خرید نفت خام از ایران داشتند.»

وی اضافه کرد که واردات نفت خام از ایران در ماه‌های مارس، آوریل و مِی سال جاری نسبت به سال گذشته به ترتیب 12، 16.5 و 16 درصد افزایش داشته است.

منبع: انتخاب

مابه التفاوت نرخ ارز مرجع تا ارز رایج بازار از واردکنندگانی که به تعهدات خود عمل نکرده اند، دریافت می‌شود

مابه التفاوت نرخ ارز مرجع تا ارز رایج بازار از واردکنندگانی که به تعهدات خود عمل نکرده اند، دریافت می‌شود
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در جلسه امروز هیئت وزیران که به ریاست حجت­ الاسلام حسن روحانی رییس ­جمهوری، برگزار شد گزارش وزارت راه و شهرسازی از روند بازاریابی و جذب سرمایه ­گذاری بعد از افتتاح طرح توسعه بندر شهید بهشتی در بندر چابهار، به استحضار اعضای دولت رسید.

 براساس این گزارش، از ابتدای سال جاری تاکنون 16 درخواست برای سرمایه ­گذاری در بخش­ های مختلف در این بندر پیشنهاد شده که از این تعداد، نسبت به انعقاد هفت فقره قرارداد سرمایه­ گذاری جمعاً به میزان 4 هزار و 670 میلیارد ریال با سرمایه­ گذاران داخلی و خارجی در زمینه جمع­آوری مواد زائد کشتی­ ها، احداث مخازن نگهداری LPG و فرآورده­ های نفتی و انبار چند منظوره و نیز دو تفاهم­نامه با سرمایه ­گذاران خارجی به مبلغ یک میلیارد دلار و یک تفاهم‌نامه داخلی به میزان 950 میلیارد ریال اقدام شده است.

** تعیین تکلیف سهم 20 درصدی دولت از بازار تولید برق کشور

هیئت وزیران به منظور تعیین تکلیف سهم 20 درصدی دولت از بازار تولید برق کشور، فهرست نیروگاه­‌هایی که کمتر از 20 درصد سهم بازار را دارند، اعلام کرد.

براساس قانون اجرای سیاست‌­های کلی اصل 44 قانون اساسی، دولت مجاز است به منظور حفظ سهم بهینه بخش دولتی در فعالیت­ های اقتصادی مربوط، با توجه به حفظ حاکمیت خود، استقلال کشور، عدالت اجتماعی و رشد و توسعه اقتصادی به میزانی سرمایه ­گذاری نماید که سهم دولت از 20 درصد ارزش این فعالیت­ ها در بازار بیشتر نباشد.

** آیین­‌نامه اجرایی مربوط به دریافت مالیات و عوارض ارزش افزوده نفت و گاز اصلاح شد

هیئت وزیران در ادامه جلسه، آیین­‌نامه اجرایی مربوط به دریافت مالیات و عوارض ارزش افزوده نفت و گاز را با هدف تسهیل و شفافیت  اطلاعاتی در زنجیرتولید و توزیع نفت اصلاح کرد.

به موجب این اصلاحیه، نفت خام، میعانات گازی و گاز غنی تحویلی به پالایشگاه ها و واحدهای تصفیه حاضر در زنجیره توسط شرکت ملی نفت ایران از شمول مالیات بر ارزش افزوده مستثنی می­باشد و صرفاً مالیات و عوارض ارزش‌­افزوده پرداخت شده مربوط به فروش سایر کالاها و خدمات مشمول به عنوان اعتبار مالیاتی قابل پذیرش خواهد بود.

** دریافت مابه ­التفاوت نرخ ارز از واردکنندگانی که به تعهدات خود عمل نکرده ­اند

دولت کلیه واردکنندگانی که به موجب مصوبه هیئت وزیران در سال 1391، از ارز با نرخ مرجع استفاده نموده و کالاهای مربوط به آنها ترخیص و بدون رعایت ضوابط قانونی قیمت‌گذاری و در شبکه غیررسمی توزیع به فروش رسیده است را مکلف کرد براساس محاسبات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان مابهالتفاوت ریالی نرخ ارز در روز ترخیص کالا با نرخ ارز در روز بازپرداخت را بپردازند.

همچنین آن بخش از کالاهای وارداتی که مشمول پرداختمابهالتفاوت ریالی نرخ ارز شده و حسب اعلام بانک مرکزی اقدام به پرداخت و تسویه مابهالتفاوت نرخ ارز مربوط نموده‌اند، از شمول این مصوبه مستثنی هستند.

** دولت لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری­ها و دهیاری­ ها را بررسی کرد

دولت با هدف بررسی و شناخت منابع درآمدی شهرداری­ های کشور و چگونگی اصلاح و تأمین منابع جدید برای جایگزین شدن با درآمد فعلی شهرداری­ ها در جهت توسعه شهری و ایجاد خدمات مورد نیاز شهروندان، لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری­ها و دهیاری­‌ها را تصویب و ادامه مباحث به جلسه بعدی دولت موکول شد.

بهره‌­گیری از ابزارهای مختلف تأمین مالی و روش ­های اجرایی جلب مشارکت بخش خصوصی، متناسب با پروژه­‌های شهری و پیش­‌بینی تضمین‌های کافی، افزایش کارایی و ضمانت اجرایی برای کسب عوارض و درآمدهای قانونی شهرداری، اصلاح و تقویت منابع موجود درآمدی و تأمین منابع جدید به منظور حداقل استفاده از درآمدهای دولت و کاهش وابستگی مالی شهرداری­ ها به منابع درآمدی دولتی، افزایش سهم شهرداری­ ها از محل عواید حاصل از قانون مالیات بر ارزش افزوده و اصلاح ساز و کار وصول عوارض نوسازی و عمران شهری، از دیگر اهداف لایحه یاد شده است.

منبع: انتخاب

تعمیر پالایشگاه شازند سبب کمبود بنزین سوپر شد

تعمیر پالایشگاه شازند سبب کمبود بنزین سوپر شد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: پالایشگاه شازند اراک در حال تعمیر (اورهال) قرار دارد و در چند روز آینده با عرضه 3.5 میلیون لیتر بنزین سوپر، مشکل کمبود رفع می‌شود.

به گزارش ایرنا، توزیع بنزین سوپر در پمپ بنزین‌ها که از اواسط فصل بهار آغاز شد، همچنان ادامه دارد، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد تولید این نوع بنزین به طور موقت محدود شده است.
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی چهارشنبه گذشته اعلام کرد: تولید بنزین سوپر در پالایشگاه‌های کشور در پی محدودیت انتقال فرآورده‌های تولیدی به علت افزایش مصرف بی رویه سوخت در تعطیلات تابستان به طور موقت محدود شده است.

توان تولید بنزین سوپر در پالایشگاه‌های امام خمینی شازند، اصفهان، بندرعباس و ستاره خلیج فارس وجود دارد، اما بر پایه اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، به دلیل محدودیت انتقال فرآورده‌های تولیدی فقط از طریق یک خط لوله تولید بنزین سوپر در پالایشگاه‌های یاد شده به طور موقت محدود شده است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی امروز به تارنمای خانه ملت گفت: شرکت پالایش و پخش تدابیری به کار بسته است که ظرف روز‌های آینده کمبود بنزین سوپر در بازار رفع شود و روزانه 3.5 میلیون لیتر بنزین سوپر عرضه کند.

«جلال میرزایی» افزود: با توجه به افزایش مصرف بنزین، پالایشگاه شازند اراک که بنزین سوپر تولید می‌کرد، اولویت خود را بر تولید و تامین بنزین یورو 4 قرار داده بود؛ زیرا مولفه‌های تولید بنزین یورو 4 با سوپر برابر است.
میرزایی اضافه کرد: بخشی از کمبود و توزیع محدود بنزین سوپر در جایگاه‌ها به این سیاست پالایش و پخش برای تولید بنزین یورو 4 باز می‌گردد؛ زیرا نیاز مصرف کنندگان در این بخش بیشتر است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه مرحله دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بهره برداری رسیده است، به واردات بنزین نیازی نیست.
خروج موقت پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند برای مدتی حجم عرضه بنزین سوپر در جایگاه‌های سوخت را کاهش داد که به طور موقت این مشکل، رفع شده است.
بنزین بیشتر پالایشگاه‌های کشور با عدد اکتان 91 تولید می‌شود که کیفیت آن با بنزین سوپر تفاوت چندانی ندارد و با همه خودرو‌ها سازگار است.

به گزارش ایرنا، میانگین مصرف روزانه بنزین کشور با ثبت رکوردی جدید در تیرماه امسال به 91 میلیون و 700 هزار لیتر رسید که در مقایسه با ماه مشابه در سال 1396 رشد بیشتر از هشت درصدی را ثبت کرد.
بیشترین مصرف بنزین کل کشور در سی و یکم تیرماه رکورد بی‌سابقه 121 میلیون و 800 هزار لیتر را شکست.
میانگین مصرف روزانه بنزین کل کشور در مقایسه با مدت مشابه پارسال 8.5 درصد رشد نشان می‌دهد. 
پارسال میانگین مصرف روزانه بنزین کل کشور 84 میلیون و 600 هزار بشکه بود.

میزان روزانه مصرف بنزین سوپر در کشور حدود چهار میلیون لیتر است.
اوج گیری سفر‌های تابستانی در تیرماه به عنوان عامل اصلی رشد مصرف بنزین در کشور شناخته می‌شود.
استاندارد نبودن خودرو‌ها در زمینه مصرف سوخت نیز دیگر عامل رشد مصرف بنزین است.

منبع: انتخاب
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟