_  

گروه خبری اجتماعی

آمادگی بیمارستان‌ها و اورژانس برای پذیرش مصدومان چهارشنبه سوری

آمادگی بیمارستان‌ها و اورژانس برای پذیرش مصدومان چهارشنبه سوری
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دکتر قاسم جان بابایی درخصوص تمهیدات درمانی بیمارستان ها و آماده باش اورژانس در مراسم چهارشنبه آخر سال، گفت: تمامی تمهیدات لازم برای امدادرسانی به مردم در آخرین چهارشنبه سال اندیشیده شده است.

به گزارش انتخاب؛ وی با بیان اینکه بیمارستان ها و اورژانس آمادگی لازم برای پذیرش و درمان مصدومان را دارند، خاطرنشان کرد: امسال نیز آمبولانس‌ های اورژانس پیش بیمارستانی در میدان ‌ها و نقاط پرتراکم شهری و ایمن، جهت امدادرسانی سریعتر به مصدومان مستقر خواهند بود و همچنین تمامی بیمارستان ‌ها جهت پذیرش مجروحان و مصدومان احتمالی آمادگی کامل داشته و تمامی متخصصان مقیم در اورژانس‌های بیمارستان و تعیین تکلیف بیماران حضور خواهند داشت.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: برنامه مشخصی برای آماده باش بیمارستان های دولتی و خصوصی و همچنین اورژانس پیش بیمارستانی، در چهارشنبه آخر سال تدارک دیده شده است.

وی ادامه داد: در هر صورت، ما از حیث وظیفه سازمانی خودمان این آمادگی را برای اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی، مراکز سوانح و سوختگی در بخش دولتی و خصوصی، تمهیدات لازم را پیش بینی کرده ایم و امیدواریم مردم عزیز کشورمان به گونه ای چهارشنبه آخرسال را برگزار کنند که به خود و دیگران آسیب نزنند. همچنین به گونه ای از فرزندان شان مراقبت کنند، که امسال حادثه ای نداشته باشیم و تمهیدات ما فقط جنبه آمادگی داشته باشد.

دکتر جان بابایی خاطرنشان کرد: به این منظور یک دستورالعمل برای دانشگاه ها ارسال شده است تا هماهنگی کامل جهت ارائه خدمت به هموطنان داشته باشیم.
براساس گزارش وبدا، وی درخصوص این دستورالعمل توضیح داد: دستورالعمل آماده باش تمامی بیمارستانها جهت پذیرش مصدومین و مجروحین احتمالی از تاریخ ۱۹ اسفندماه تا ۲۴ اسفندماه، حضور متخصصین مقیم در اورژانس های بیمارستان ها، تعیین تکلیف کمتر از ۶ ساعت بیماران به منظور ایجاد فضای کافی جهت حضور مجروحین احتمالی، دپوی اقلام مصرفی و غیر مصرفی مرتبط در اورژانس بیمارستانها در تاریخ مذکور، حضور متخصصین طب اورژانس و متخصصین بیهوشی در بیمارستان های پذیرنده بیماران ترومایی و دسترسی سریع به متخصص ارتوپدی، جراحی عمومی و همچنین فوق تخصص های مورد نیاز را به دانشگاه ها تاکید و متذکر می شود.

ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند/ مجرمان فراری مشمول عفو‌عمومی نمی‌شوند

ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند/ مجرمان فراری مشمول عفو‌عمومی نمی‌شوند
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی افراد بدون طی مراحل قانونی از کشور خارج شده‌اند، گفت: در صورت تصویب قانون، این افراد به محض بازگشت مشمول عفو عمومی می‌شوند.

به گزارش ایرنا، محمد کاظمی روز دوشنبه در توضیح طرح دو فوریتی برای عفو مجرمان و محکومان امنیتی- سیاسی، با بیان این مطلب افزود: ایرانیانی که در کشور یا خارج از کشور مرتکب جرم کیفری یا سیاسی- امنیتی شده باشند مشمول عفو عمومی قرار نخواهند گرفت، افراد خارج از کشور ممکن است در گذشته پرونده کیفری یا غیره داشته باشند که باید رسیدگی شود.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: شورای نگهبان نیز عفو عمومی برای افرادی که در مظان اتهام باشند را نخواهد پذیرفت، در عین حال افراد بی‌گناهی در خارج کشور پناهنده شده یا اقامت گزیدند که نگران بازگشت به کشور هستند.

کاظمی ادامه داد: مجرمی که مرتکب قتل شده و از کشور فرار کرده را نمی‌توان مشمول عفو عمومی قرار داد، اما برخی افراد بدون مجوز قانونی از کشور خارج شده‌اند که طبق این طرح می‌توان این افراد را مورد عفو عمومی قرار داد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس معتقد است: در این طرح مجرمانی که علیه نظام جمهوری اسلامی جرایمی را مرتکب شده و مجرمان سیاسی متواری از عفو عمومی مستثنی شده‌اند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: حضور ایرانیان خارج از کشور فی نفسه جرم نیست مگر آنکه این افراد جرایم خاص و مشخصی را مرتکب شده باشند، بنابراین طرح نمایندگان مجلس به دنبال بازگشت افراد، نخبگان و سرمایه‌دارانی است که به لحاظ روانی نگران بازگشت به کشور بوده و جرمی مرتکب نشده‌اند.

سونامی پلاستیک در راه است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

امسال شعار روز جهانی محیط‌زیست «حذف آلودگی با پلاستیک» بود. می‌دانی که ایران درشمار ۱۰ کشور پرمصرف پلاستیک در جهان قرار دارد؟ خبر داری که سالانه ۱۸۵هزار تن پلاستیک در کشور تولید می‌شود؟ اما در کشوری  مثل هند تا سال ۲۰۲۲ میلادی استفاده از مواد پلاستیکی یک‌بار‌مصرف ممنوع است!

«هنگامه قدیری»، کارشناس محیط‌زیست مرکز آموزش تخصصی سازمان مدیریت پسماند شهرداری در این‌باره به هفته‌نامه‌ی دوچرخه می‌گوید: «وقتی یک ظرف پلاستیکی می‌بینیم اگر به پشت ظرف توجه کنیم یک مثلث می‌بینیم که درون آن از  عدد یک تا هفت نوشته شده است که هرکدام از این عددها یک کد هستند و به شما می‌گویند این ظرف چه نوع پلاستیکی است. کد یک، پلی&zwnj اتیلن‌تری‌فتالات یا همان پت است که ظرف‌های آب‌معدنی را شامل می‌شود و قابل بازیافت هستند؛ اما بهترین بخش یک بطری آب‌معدنی، درهای آن است که از نوع پلاستیک بهتری است. کد دو، اس‌پی‌آی، به پلاستیک‌های ظرف‌های شیر و شامپو گفته می‌شود و قابل بازیافت هستند. کد سه، پی‌وی‌سی نام دارند که معمولاً لوله‌های پولیکا از این جنس&zwnj اند و قابل بازیافت نیستند.

اگر هم بازیافت شوند، نباید با مواد غذایی برخورد داشته باشند. کد چهار، پلی‌اتیلن‌ نرم نام دارند که کیسه‌های بسته‌بندی مواد غذایی از این نوع هستند و قابل بازیافت هستند. کد پنج، پلی‌پروپیلن‌ یا پی‌پی است که زیاد مناسب بازیافت نیستند؛‌ مثل ظرف‌های ماست. کد شش، پلی‌استایرن یا همان فوم‌ها هستند که بازیافتشان خیلی هزینه دارد و معمولاً بازیافت نمی‌شوند. کد هفت، پلاستیک‌های پلی‌کربنات و پلی‌لاکتیدها  هستند. مثل سی‌دی‌ها که کم‌تر بازیافت می‌شوند و پروسه‌ی بازیافتشان خیلی سخت است.»

قدیری می‌گوید: «متأسفانه فقط سه‌درصد از این پلاستیک‌ها بازیافت می‌شوند و مردم چندان از اهمیت جداسازی این پلاستیک‌ها آگاهی ندارند، این پلاستیک‌ها کره‌ی زمین را تهدید می‌کنند و همه‌ی کشورهای جهان باید با این پدیده مبارزه ‌کنند.» او می‌گوید: «کیسه‌های پلاستیکی، هم آب دریاها و هم خاک را آلوده می‌کنند و سال‌ها طول می‌کشد که این پلاستیک‌ها تجزیه شوند، شاید بعضی از آن‌ها تا ۰۰۲سال در طبیعت باقی ‌بمانند.»

کارشناسان محیط‌زیست نگرانند و می‌گویند که در سال‌ ۲۰۵۰ میلادی تعداد پلاستیک‌ در دریاها و اقیانوس‌ها از تعداد ماهیان بیش‌تر خواهد بود و این یعنی فاجعه؛ یعنی سونامی پلاستیک در راه است.

«صدرالدین علی‌پور»، رئیس مرکز مدیریت محیط‌زیست و توسعه‌ی پایدار شهرداری تهران، درباره‌ی نام‌گذاری روزهای هفته‌ی جهانی محیط‌زیست می‌گوید: «۱۹ خرداد/کاهش تولید زباله، ۲۰ خرداد/ انرژی تجدیدپذیر، ۲۱خرداد/ تنوع‌زیستی، ۲۲خرداد مدیران و شهروندان هم‌دل، ۲۳خرداد، مدیریت مصرف آب،  ۲۴خرداد/ کودک و طبیعت و روز ۲۵خرداد/ کاهش مصرف پلاستیک، نام‌گذاری شد.»

علی‌پور با اشاره به دستورالعمل اجرایی هفته‌ی محیط‌زیست سال ۱۳۹۷ می‌گوید: «بر این اساس مناطق ۲۲گانه‌ی شهرداری تهران موظفند به فعالیت‌هایی از این قبیل بپردازند: آموزش شهروندی در خصوص خرید سبز در فروشگاه‌های شهروند  اطلاع‌رسانی در زمینه‌ی بحران کم آبی در دو میدان میوه و تره‌بار در هریک از مناطق ۲۲گانه، رفع نواقص تأسیسات آب‌رسانی فضای سبز در بوستان‌ها، ایجاد غرفه‌ی فعالیت‌های ترویجی برای والدین در بوستان‌ها در خصوص ضرورت ارتباط کودک و طبیعت، عدم استفاده از بطری‌های آب‌معدنی و بسته‌های پذیرایی حاوی ظروف یک‌بارمصرف در مسجد‌ها و مراسم روز عید فطر، اشاره به ارزش‌های محیط‌زیست و ترویج تلاش برای حفظ آن‌ها توسط ائمه‌ی جماعات، پخش تیزرهای آموزشی تبلیغاتی مرتبط در اماکن عمومی، برگزاری کارگاه‌های نقاشی، مسابقه‌های محیط‌زیستی، نمایش‌های عروسکی با استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در منطقه از جمله اداره‌ی آموزش‌های شهروندی، کانون‌های محیط‌زیست و سازمان‌های مردم&zwnj نهاد.»  اما اگر شما می‌خواهید اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی بازیافت پلاستیک دریافت کنید و در این‌باره بیش‌تر بدانید، می‌توانید به مرکز آموزش تخصصی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران بروید. شماره‌ی این مرکز ۴۴۰۹۰۱۱۵ است.

تیراندازی مجدد به پالایشگاه بهبهان/سه تن از عاملان دستگیر شدند

تیراندازی مجدد به پالایشگاه بهبهان/سه تن از عاملان دستگیر شدند
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مدیر روابط عمومی پالایشگاه گاز بید بلند خلیج فارس بهبهان از تیراندازی مجدد به این پالایشگاه در شب گذشته (پنجشنبه) و دستگیری سه تن از عاملان این تیراندازی‌ها خبر داد.

هدایت‌الله درخشنده در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان، با اعلام این خبر، اظهار کرد: در پی تیراندازی به سمت خودروهای حراست پالایشگاه گاز بید بلند خلیج فارس در حوالی ساعت ۲ بامداد چهارشنبه از سوی دو راکب یک موتورسیکلت پیگیری‌های انتظامی و قضایی برای شناسایی عاملین این تیراندازی آغاز شد.

وی ادامه داد: حوالی ساعت ۲۳ شب گذشته نیز افرادی ناشناس از روگذر شرقی محور اصلی بهبهان - رامهرمز اقدام به تیراندازی هوایی و همچنین تیراندازی به سوی درب ساختمان اداری پالایشگاه کردند که خوشبختانه تلفاتی برجای نگذاشت.

مدیر روابط عمومی پالایشگاه گاز بید بلند خلیج فارس اضافه کرد: با تشکیل پرونده قضایی برای این دو حمله طی تحقیقات انتظامی و اطلاعاتی برای شناسایی عاملان دو تیراندازی اخیر به این پالایشگاه، شب گذشته نیروهای انتظامی و امنیتی سه تن از عاملان این تیراندازی‌ها را دستگیر کردند.

درخشنده با بیان اینکه "پروژه پالایشگاه بید بلند خلیج فارس یک ابرپروژه و سرمایه ملی است"، اظهار کرد: این پروژه در صورت تکمیل صددرصدی و تولید، روزانه ۲.۵ میلیارد دلار سودآوری برای اقتصاد کشور خواهد داشت.

20 دانش آموز مسموم شدند / علت: نشت گاز کولر اتوبوس مدرسه

20 دانش آموز مسموم شدند / علت: نشت گاز کولر اتوبوس مدرسه
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: یک اتوبوس دانش آموزکلاس پنجم از شهرکاشان درحال برگشت از اردو, دچار مسمومیت با گاز کولر اتوبوس شدند.

به گزارش ایلنا, مجتبی خالدی اظهار داشت: دانش‌آموزانی که با اتوبوس مدرسه درحال بازگشت از تهران به کاشان بودند، به دلیل نشت گاز کولر اتوبوس، دچار مسمومیت شدند.

با تماس به‌موقع مربیان حاضر در اتوبوس با ۱۱۵ یک اتوبوس و دو دستگاه آمبولانس به محل اعزام گشت و تمامی ۲۰ دانش آموز را به بیمارستان منتقل کردند.

همه دانش‌آموزان پس از معاینه و اکسیژن تراپی درمان ‌شده و از بیمارستان مرخص شدند.

قاتل کودک 10 ساله مشهدی دستگیر شد

قاتل کودک 10 ساله مشهدی دستگیر شد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فرمانده انتظامی خراسان رضوی از دستگیری عامل قتل هولناک دانش‌آموز ۱۰ ساله مشهدی خبر داد.

قادر کریمی در گفت‌وگو با ایسنا- اظهار کرد: با اعلام خبر مفقود شدن کودک ۱۰ ساله در مشهد و با توجه به اهمیت موضوع بلافاصله دستورات لازم برای پی‌گیری سریع موضوع صادر و کار آگاهان مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی با هدایت‌های تخصصی مقام قضایی وارد عمل شدند.

وی ادامه داد: کار آگاهان جسد غرق به خون پسر بچه ۱۰ساله را که با ضربات چاقو و برخورد جسم سخت به سرش به طرز وحشتناکی به قتل رسیده بود را کشف و تحقیقات علمی خود را ادامه دادند.

فرمانده انتظامی خراسان رضوی گفت: با انجام اقدام‌های گسترده علمی و اطلاعاتی کارآگاهان مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی، عامل جنایت را که یک جوان ۲۷ ساله است پس از ۳۳ساعت شناسایی و شب گذشته او را در نزدیکی محل سکونتش واقع در محدوده بلوار موسوی قوچانی که با خانه مقتول نیز فاصله چندانی ندارد در عملیاتی غافل‌گیرانه دستگیر کردند.

کریمی افزود: تحقیقات کارآگاهان برای کشف انگیزه متهم از ارتکاب جنایت ادامه دارد.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن