تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اجتماعی

آمادگی بیمارستان‌ها و اورژانس برای پذیرش مصدومان چهارشنبه سوری

آمادگی بیمارستان‌ها و اورژانس برای پذیرش مصدومان چهارشنبه سوری
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دکتر قاسم جان بابایی درخصوص تمهیدات درمانی بیمارستان ها و آماده باش اورژانس در مراسم چهارشنبه آخر سال، گفت: تمامی تمهیدات لازم برای امدادرسانی به مردم در آخرین چهارشنبه سال اندیشیده شده است.

به گزارش انتخاب؛ وی با بیان اینکه بیمارستان ها و اورژانس آمادگی لازم برای پذیرش و درمان مصدومان را دارند، خاطرنشان کرد: امسال نیز آمبولانس‌ های اورژانس پیش بیمارستانی در میدان ‌ها و نقاط پرتراکم شهری و ایمن، جهت امدادرسانی سریعتر به مصدومان مستقر خواهند بود و همچنین تمامی بیمارستان ‌ها جهت پذیرش مجروحان و مصدومان احتمالی آمادگی کامل داشته و تمامی متخصصان مقیم در اورژانس‌های بیمارستان و تعیین تکلیف بیماران حضور خواهند داشت.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: برنامه مشخصی برای آماده باش بیمارستان های دولتی و خصوصی و همچنین اورژانس پیش بیمارستانی، در چهارشنبه آخر سال تدارک دیده شده است.

وی ادامه داد: در هر صورت، ما از حیث وظیفه سازمانی خودمان این آمادگی را برای اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی، مراکز سوانح و سوختگی در بخش دولتی و خصوصی، تمهیدات لازم را پیش بینی کرده ایم و امیدواریم مردم عزیز کشورمان به گونه ای چهارشنبه آخرسال را برگزار کنند که به خود و دیگران آسیب نزنند. همچنین به گونه ای از فرزندان شان مراقبت کنند، که امسال حادثه ای نداشته باشیم و تمهیدات ما فقط جنبه آمادگی داشته باشد.

دکتر جان بابایی خاطرنشان کرد: به این منظور یک دستورالعمل برای دانشگاه ها ارسال شده است تا هماهنگی کامل جهت ارائه خدمت به هموطنان داشته باشیم.
براساس گزارش وبدا، وی درخصوص این دستورالعمل توضیح داد: دستورالعمل آماده باش تمامی بیمارستانها جهت پذیرش مصدومین و مجروحین احتمالی از تاریخ 19 اسفندماه تا 24 اسفندماه، حضور متخصصین مقیم در اورژانس های بیمارستان ها، تعیین تکلیف کمتر از 6 ساعت بیماران به منظور ایجاد فضای کافی جهت حضور مجروحین احتمالی، دپوی اقلام مصرفی و غیر مصرفی مرتبط در اورژانس بیمارستانها در تاریخ مذکور، حضور متخصصین طب اورژانس و متخصصین بیهوشی در بیمارستان های پذیرنده بیماران ترومایی و دسترسی سریع به متخصص ارتوپدی، جراحی عمومی و همچنین فوق تخصص های مورد نیاز را به دانشگاه ها تاکید و متذکر می شود.

منبع: انتخاب

چالشهای آب در کشور ناشی از بده بستان های سیاسی است

چالشهای آب در کشور ناشی از بده بستان های سیاسی است
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 مسعود تجریشی دوشنبه در نخستین همایش تجلیل از صنایع سبز، چهره های ماندگار و تلاشگران حوزه محیط زیست خوزستان در هتل نیشکر اهواز، شرایط فعلی آب کشور را نامطلوب ارزیابی کرد و گفت: رویکردهای جزیره ای، حکمرانی غلط و سیاستگذاری غیرعقلایی مدیران، عامل بوجود آمدن مشکلات فعلی در حوزه آب شده است. 
وی با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی در وزارت نیرو در سال جاری، افزود: در ایران تجربه سه هزار ساله در زمینه سازگاری با کم آبی وجود داشته که نمونه آن فرهنگ قنات ها بوده است. 
تجریشی تصریح کرد: این مساله باید ریشه یابی شود که چرا در استان های پرآب مانند خوزستان و ارومیه همان مشکلاتی را داریم که در استان های کم آب مثل یزد و کرمان وجود دارد.
وی اضافه کرد: باید بررسی شود که فقط کاهش 30 درصدی بارندگی باعث این مشکلات شده یا نظام تدبیر ناتوان و حکمرانی ناکارآمد در حوزه آب بوده که فرهنگ قناعت و صرفه جویی در مصرف آب را تغییر داده و وضعیت فعلی را بوجود آورده است.
تجریشی تاکید کرد: برای خروج از شرایط بحران و جلوگیری از تهدید بیشتر محیط زیست و تخریب منابع آب، صرفه جویی مهمترین اقدام است وگرنه طی پنج تا 10 سال آینده شرایط به گونه ای می شود که شاید غیرقابل بازگشت باشد.
وی با بیان اینکه سیاستگذاری در مصرف آب در خوزستان باید با توجه به دیدگاه های فرهنگی اجتماعی باشد گفت: در حوزه آبریز خوزستان فقط با صرفه جویی 30 تا 40 درصدی می توان منابع جدیدی تعریف کرد.
وی گفت: با تحلیل های اولیه سازمان محیط زیست به این نتیجه رسیدیم که این امر شدنی است، به طور نمونه در دریاچه ارومیه که کاهش 40 درصدی مصرف هدفگذاری شده بود، اکنون تا 29 درصد صرفه جویی محقق شده است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با تشریح سه سطح برای حکمرانی مطلوب آب اظهار داشت: سطح بنیادین و پایداری که در آن نهادهای غیررسمی و سنت ها و فرهنگ ها و هنجارها باید در آن متحول شود که برای رسیدن به اهداف این سطح 50 تا 10 سال زمان نیاز است.
وی افزود: سطح دوم سطح نهادی است که تحول در حقوق مالکیت و دیوانسالاری و حقوق مردم را مدنظر دارد و رسیدن به این هدف 10 تا 50 سال طول می کشد.
تجریشی ادامه داد: سطح سوم حکمرانی یا تدبیر، شیوه های اقدام و روش های اجرایی و رویه های بالفعل حکمرانی را در بر می گیرد همچنین سطح چهارم سطح تخصیص آب سیاستگذاری برای تخصیص منابع آب و قیمتگذاری و نحوه اشتغال و استفاده از منابع طبیعی مربوط می شود.
وی پیشنهاد کرد که حکمرانی از سطح دوم آغاز شود زیرا تا زمانی که حاکمیت آب از خود اصلاحات را شروع نکند و بخش های آب و کشاورزی و محیط زیست با یکدیگر هماهنگ نشوند نمی توانیم امیدوار باشیم که مردم الگو و رفتارهای خود را تغییر دهند.
تجریشی در ادامه سیاست های جدید سازمان حفاظت محیط زیست در قبال صنایع را تشویق و تنبیه همزمان عنوان کرد و گفت: در گذشته تنها سیاست های تنبیهی در قالب اخذ جرایم آلودگی اجرا می شد اما اکنون می خواهیم با دادن مشوق ها و با همکاری دانشگاه ها به رفع آلودگی های صنایع کمک کنیم.
به گفته وی، این طرح از پارسال در دامداری های استان البرز آغاز شده و قرار است به مدت یک سال از این واحدها جریمه اخذ نشود. 
وی افزود: طرح نیشکر، شهرک های صنعتی و سه واحد پتروشیمی در دستور کار قرار دارند که با همکاری دانشگاه ها بتوانیم مشکل آلایندگی آنها را حل کنیم.

*تصفیه فاضلاب 6 شهر
استاندار خوزستان از بهره برداری 6 تصفیه خانه فاضلاب شهری در استان تا پایان امسال خبر داد.
غلامرضا شریعتی افزود: سیستم تصفیه خانه فاضلاب 6 شهر استان شامل اهواز، آبادان، خرمشهر، بندر امام، شادگان و ماهشهر با فاینانس خارجی در حال اجرا هستند که امسال به اتمام می رسند.
به گفته وی، تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز تا دو هفته آینده آماده بهره برداری است و تصفیه خانه غرب این کلانشهر نیز به زودی آغاز می شود.
وی اضافه کرد: تصفیه خانه های فاضلاب در شهرهای شوش، بستان، اندیمشک، بهبهان و ایذه نیز در آستانه آغاز عملیات اجرایی است.
شریعتی همچنین با اشاره به اثرات منفی توسعه صنعت و شهرنشینی بر محیط زیست در دنیا افزود: خوزستان نیز از این مساله مستثنی نبوده ولی به دلیل وجود منابع غنی و استعدادهای بینظیر، دستکاری در طبیعت این استان نسبت به سایر نقاط کشور بیشتر بوده است.
وی یکی از مشکلات خوزستان را بخشی نگری دستگاه ها و وزارتخانه ها عنوان کرد و افزود: خوزستان با توجه به اقلیم و جغرافیای خاص خود که آخرین نقطه عبور آب رودخانه هاست از بخشی نگری آسیب دیده زیرا در این استان مدیریت سرزمین و حکمرانی خوب اعمال نشده است.
شریعتی تصریح کرد: جنبه های زیست محیطی و اجتماعی طرح های بزرگ در خوزستان مورد توجه نبوده و تنها دستیابی به نتایج اقتصادی آن موردنظر بوده است.
وی با بیان اینکه بحران های خوزستان صحنه تمام نمایی از عملکردهای گذشته است، تصریح کرد: به طبیعت این استان فشار وارد شده و در آن دخالت هایی شده بدون اینکه نیازها و شرایط و توان آن لحاظ شود.
شریعتی اظهار داشت: تمام دستگاه های استان مکلف شده اند که محیط زیست را در طرح های خود مدنظر قرار داده و پیوست های زیست محیطی آنها را انجام دهند.
به گفته وی کمیته مدیریت سرزمین در معاونت عمرانی استانداری برای نظارت بر طرح های استان تشکیل شده است.
استاندار خوزستان با تاکید بر حمایت از صنعت سبز در استان افزود: باید برنامه های تشویقی، تسهیلی و حمایتی برای واحدهایی که به عنوان صنعت سبز (دوستدار محیط زیست) در نظرگرفته شود تا الگوی مناسبی برای صنایع آلاینده ایجاد شود.
وی یکی از راه های حفظ محیط زیست را استفاده از پتانسیل انجمن ها و سازمان های مردم نهاد انتقادات و اقدامات تخصصی آنها دانست و گفت: رسالت سمن ها باید تغییر نوع نگرش و فرهنگ زیست محیطی و مطالبه گری در سیاست های کلان باشد.
شریعتی اضافه کرد: مشارکت دادن مردم و جوامع محلی و درگیر کردن آحاد جامعه با مسائل می تواند راهکاری برای بهبود شرایط محیط زیست باشد.
وی با انتقاد از عدم مدیریت زهاب ها و پساب های تولید شده گفت: در تخصیص منابع آب نیز تنها کمیت درنظر گرفته شده و به تاثیر زهاب بر کیفیت رودخانه ها بی توجهی شده است.
شریعتی با بیان اینکه برای استفاده از زهاب های نیشکر طرح شورورزی به صورت آزمایشی آغاز شده اظهار داشت: در زمینه مهار کانون های گرد و غبار بیش از 20 هزار هکتار نهالکاری و 15 هزار هکتار بیابان زدایی انجام شده است.

*سرنوشت شور کارون
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز در این همایش سد گتوند را مشکل لاینحل خوزستان توصیف کرد و نسبت به وضعیت سد گتوند در صورت ادامه خشکسالی شدید در این استان هشدار داد.
احمدرضا لاهیجان زاده افزود: اکنون چند صد میلیون مترمکعب از آب رودخانه کارون را شور کرده که با مدیریت مخزن سعی می کنند تا حدی تبعات این مشکل را کاهش دهند.
وی طرح سد گتوند و تبعات منفی آن را نیز یادآور شد و گفت: این سد با نادیده گرفتن نظرات کارشناسی و بر اساس تصمیمات سیاسی ساخته شد و اکنون حتی با بسیج همه کشور نمی توان مشکل ناشی از احداث این سازه را حل کرد.
لاهیجان زاده خوزستان را نماد توسعه ناپایدار دانست و افزود: خوزستان در بسیاری شاخص ها از جمله کشاورزی، نفت و گاز و انرژی برق آبی رتبه اول را در کشور دارد و در گذشته با افتخار از این جایگاه صحبت می کردیم اما برخی طرح های استانی و ملی عامل این توسعه ناپایدار در استان بوده اند به طوری که اکنون می توان گفت که خوزستان قربانی توسعه بوده است که تبعات آن اتفاقات اخیر در این استان بوده است.
وی با اشاره به آتش سوزی گسترده در تالاب هورالعظیم و دود غلیظ ناشی از آن افزود: دود آتش سوزی در هورالعظیم در واقع حاصل فرآیندهای چند ده ساله در ایران، عراق و ترکیه است و دودی که اکنون شهرهای خوزستان را فرا می گیرد مرحله نهایی این فرآیند است. 
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین به صنایع استان توصیه کرد که در زمینه تامین نیازهای آب و برق خود راهکارهای جدیدی را اجرا کنند زیرا با توجه به بحران آب و برق در کشور دیگر نمی توان برای توسعه صنعت روی تخصیص آب از منابع طبیعی حساب کرد.
وی با تاکید بر تبدیل چرخه مصرف به سیلک بسته و استفاده مجدد از آب افزود: قرار است فاضلاب خروجی تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز که به زودی به بهره برداری می رسد برای مهار کانون های ریزگرد مورد استفاده قرار گیرد.
لاهیجان زاده همچنین بر خودکفایی صنایع در انرژی برق با تولید انرژی خورشیدی تاکید کرد و گفت: با سرمایه گذاری 100 تا 200 میلیارد ریال می توان از هر هکتار زمین 10 مگاوات برق تولید کرد.
وی با انتقاد از تشدید آلودگی فلرهای نفتی در اهواز به دلیل قطع برق، اظهار داشت: اخیرا قرارداد 4.3 میلیاردی طرح توسعه نفتی ارائه شده که می شد در آن سهم ناچیزی برای تولید انرژی خورشیدی درنظرگرفته شود.
سد گتوند علیا، بلندترین سد خاکی کشور و آخرین سد روی رودخانه کارون است که در25 کیلومتری گتوند در خوزستان قرار دارد. 
کارشناسان می گویند جانمایی اشتباه این سد باعث شده که سازند نمکی گچساران در مخزن سد قرار گیرد و حل شدن تدریجی نمک این سازند باعث شور شدن آب مخزن و رودخانه کارون شده است. این سد در سال 91 با وجود مخالفت شدید کارشناسان آبگیری شد. 
یوسفی نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی 7 مرداد ماه جاری برای دومین بار از وزیر نیرو درباره سرنوشت سد گتوند در صحن علنی مجلس طرح سوال کرده است.

*چشم پوشی سد گتوند از معادن قدیمی نمک
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان نیز در این همایش با انتقاد از انجام نشدن استعلام های لازم قبل از ساختن سد گتوند، گفت: محل احداث سد گتوند از اوایل انقلاب محل بهره برداری معادن نمک منطقه بوده است.
سید نورالله حسن زاده اظهار داشت: در محل ساخت سد گتوند از بیش از 30 سال پیش چندین پروانه بهره برداری از معادن نمک از جمله معادن عنبل یک و 2 صادر شده بود و برای ذخیره اکتشاف معدنی در این زمینه نیز مطالعاتی صورت گرفته بود.
وی افزود: روال بر این است که قبل از اجرای همه طرح ها از سازمان معادن استعلام صورت می گیرد اما برای ساخت سد گتوند هیچونه استعلامی از این سازمان انجام نشد، در حالی که با یک استعلام ساده وجود این معادن نمک قابل تشخیص بود.
این مقام مسئول با اشاره به خطای کارشناسی در جانمایی سد گتوند علیا در خوزستان، تصریح کرد: برخی اشتباهات و یا تعمدات که غیرقابل اغماض هستند را نمی توان به حساب صنعت و تولید گذاشت.
حسن زاده همچنین با بیان اینکه مانعی میان توسعه پایدار و محیط زیست و صنعت وجود ندارد تاکید کرد: هیچ اصراری به حفظ واحدهای صنعتی آلاینده ای که تمایلی برای رفع آلودگی ندارند، وجود ندارد.
وی افزود: می توان به واحدهای صنعتی قدیمی کمک هایی کرد تا آلایندگی خود را رفع کنند.
در این همایش پتروشیمی لاله، پتروشیمی خوزستان و شرکت کشت و صنعت دعبل خزاعی به عنوان صنایع سبز معرفی شدند.
همچنین از تلاش های 30 ساله نعمت الله جعفرزاده عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در اجرای طرح های زیست محیطی، علیرضا زراسوندی رئیس بنیاد نخبگان کشور و عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، علی اژدری مدیرکل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب غرب کشور به عنوان تلاشگران محیط زیست تقدیر شد.

منبع: انتخاب

ورود "شهید حججی" به کتب درسی پایه دوازدهم

ورود "شهید حججی" به کتب درسی پایه دوازدهم
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ضمن بیان اینکه "شهید حججی" یک نماد است و در واقع از همه کسانی که در راه دفاع از میهن به شهادت رسیدند تقدیر می کنیم گفت: شهید حججی وارد کتب درسی پایه دوازدهم شده که به‌زودی از این کتاب رونمایی می‌شود.

به گزارش ایسنا، حیدر تورانی در مراسمی که به منظور تشریح جزئیات سیزدهمین جشنواره تجلیل از مولفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی و یادواره شهید حججی برگزار شد، اظهار کرد: امسال به روال سال‌های گذشته از مولفان کتب درسی تقدیر می‌شود اما با نگاه جدید. نگاه اول این است که طوری نباشد آنها که کتاب نوشته‌اند خودشان دور همدیگر بنشینند و از یکدیگر تقدیر کنند و خوب بود اجازه دهیم ذینفعان که در برنامه‌های درسی ما حضور دارند و نقش ایفا می‌کنند وارد میدان شوند و از مولفان تقدیر کنند.

وی افزود: نکته دوم آنکه فقط مولف نیست که در تدوین کتب درسی نقش دارد و افرادی پشت صحنه هستند که باید دیده شوند. باید از تولید کنندگان کتاب تقدیر شود.

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه این جشنواره مزین به نام شهید حججی می‌شود گفت: فرزندان ما هشت سال مظلومانه جنگیدند و این روند ادامه پیدا کرده و به مدافعان حرم رسیده است. آیا نباید در راه معرفی و زنده نگه داشتن ارزش های دفاع مقدس قدم برداریم؟.

تورانی افزود: باید این مفاهیم به طرق مختلف از جمله کتب درسی به نسل آینده معرفی شود. نمی‌خواهیم رنگ و بوی سیاسی به این یادواره بدهیم. شهید حججی یک نماد است و در واقع از همه کسانی که در راه دفاع از میهن به شهادت رسیدند تقدیر می کنیم. شهید حججی وارد کتب درسی پایه دوازدهم شده و در روز جشنواره از آن رونمایی می‌شود.

وی ادامه داد: تدوین کتب درسی جدید امسال به اتمام می‌رسد، ولی برنامه‌های ما تمام نمی‌شود و اهداف راهنمای حوزه های یادگیری را در دست تدوین داریم.

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه کتب درسی تماما با اهداف سند تحول منطبق نشده اظهار کرد: برای انطباق باید یک دوره ای طی شود، هنوز چارجوب راهنمای حوزه یادگیری تکمیل نشده و معلمان مدارس آشنایی کافی از اهداف برنامه درسی ندارند و همه امکانات و تجهیزات لازم برای انتقال مفاهیم فراهم نیست.

وی با بیان اینکه متاسفانه هنوز والدین نمره طلب می‌کنند نه آموزش مفاهیمی چون عشق، محبت، تربیت و... گفت: باید کمک کنیم معلمان آموزش کافی ببینند. ریشه کتب درسی باید به جان معلمان و والدین بنشیند تا بخوبی منتقل شود.

به گزارش ایسنا، ابراهیم محمدی، دبیر این جشنواره نیز اظهار کرد: دوازدهمین رونمایی از کتب نوپدید درسی به‌زودی انجام و پرونده تدوین کتب دوازده پایه در دور جدید بسته می‌شود.

وی افزود: امسال در این همایش یادواره شهید حججی نیز برگزار می‌شود.

دبیر سیزدهمین جشنواره تجلیل از مولفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه های آموزشی با بیان اینکه اگر به مولفان کتب درسی توجه و از تلاش آنها در حوزه تعلیم و تربیت قدردانی شود به غنای تعلیم و تربیت اسلامی می انجامد.

محمدی افزود: این همایش نیمه دوم مهر در باغ موزه دفاع مقدس برگزار می‌شود و امیدواریم جریان ساز باشد. در این همایش از مولفان کتب درسی تقدیر می‌شود. بخش ویژه همایش نیز یادواره شهید حججی است و محتوای تک نگاشت درباره شهید حججی در کتب درسی هم معرفی می‌شود.

دبیر سیزدهمین جشنواره تجلیل از مولفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه های آموزشی با اشاره به اینکه چقدر شایسته است مولفان کتب درسی را دستگاه‌های بیرونی تقدیر کنند تا ما که متولی هستیم گفت به عنوان مثال خوب و شایسته است از مولفان حوزه بهداشت و سلامت وزارت بهداشت و یا از مولفان حوزه حقوق شهروندی نهاد مربوط در دولت تقدیر کند.

به گزارش ایسنا، در این مراسم از پوستر همایش و یادواره رونمایی شد.

منبع: انتخاب

تایید مرگ یک دامدار از شهرستان مانه و سملقان بر اثر تب کریمه کنگو

تایید مرگ یک دامدار از شهرستان مانه و سملقان بر اثر تب کریمه کنگو
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ابتلا و مرگ یک دامدار از شهرستان مانه و سملقان به تب کریمه کنگو توسط معاونت بهداشتی دانشگاه تایید شد.

به گزارش ایسنا، معاون بهداشتی دانشگاه با تایید مرگ این بیمار به دلیل تب کریمه کنگو بیان کرد : این فرد با علایم تب ، درد عضلانی، خونریزی و به دنبال آن کاهش سطح هوشیاری به بیمارستان منتقل شد اما با وجود انجام اقدامات درمانی متاسفانه وی جان خود را از دست داد.

دکتر  سید احمد هاشمی تصریح کرد : بعد از بررسی نمونه های گرفته شده از این بیمار علت فوت تب کریمه گنگو اعلام شد.

این مسئول با اشاره به اینکه تب کریمه کنگو بیماری بومی در کشور و استان است ، تصریح کرد : تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام است که در اثر گزش و له کردن کنه آلوده یا تماس با خون و ترشحات دام آلوده به انسان منتقل می شود.

وی با بیان اینکه سلاخان ، قصابان و دامپروران بیشترین گروه مبتلایان به بیماری تب کریمه کنگو می باشند ، افزود : عدم نگهداری دام در محیط زندگی ، محافظت از گزش کنه ، جلوگیری از ذبح دام در معابر، نگهداری گوشت تازه به مدت 12ساعت در دمای 2تا 8 درجه یخچال و رعایت بهداشت فردی و عمومی نقش مهمی در پیشگیری از این بیماری دارد.

هاشمی بیان کرد : تاکنون مورد دیگری از ابتلا به این بیماری در منطقه گزارش نشده است ، همکاران دامپزشکی در منطقه مستقر شده و اقدامات پیشگیرانه کنه زدایی را انجام می دهند.

به گفته وی در چند سال گذشته دو مورد ابتلا به تب کریمه کنگو در استان وجود داشته که خوشبختانه درمان شده اند. 

منبع: انتخاب

بهترین جانشین رونالدو در رئال انتخاب شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روزنامه مارکا اسپانیا یک نظرسنجی برگزار کرد که تا بهترین مهاجم برای پر کردن جای خالی کریستیانو رونالدو، فوق ستاره پرتغالی در رئال را انتخاب کند.

در این نظرسنجی 200 هزار نفر شرکت کردند که هری کین با کسب 26 درصد آراء بهترین گزینه برای جانشینی رونالدو انتخاب شد. ادینسون کاوانی، مهاجم اروگوئه ای پاری سن ژرمن نیز با کسب 14 درصد آراء در رده دوم این نظرسنجی قرار گرفت.

منبع: انتخاب

سرعت طوفان در زابل به 94 کیلومتر در ساعت رسید

سرعت طوفان در زابل به 94 کیلومتر در ساعت رسید
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کارشناس پیش‌بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: عصر امروز حداکثر سرعت طوفان در زابل به 94 کیلومتر در ساعت رسید و دید افقی را تا 700متر کاهش داد.

علی ملاشاهی امروز در گفت‌وگو با فارس در زاهدان اظهار کرد: عصر امروز وضعیت غلظت گردوغبار در زابل به 20 برابر حد مجاز رسید.

کارشناس پیش‌بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: عصر امروز حداکثر سرعت طوفان در زابل به 94کیلومتر در ساعت رسید و دید افقی را تا 700متر کاهش داد.

وی گفت: حداکثر غلظت گرد وغبار 3059 میکروگرم بر متر مکعب در هوای زابل به 20 برابر حد مجاز رسید.

ملاشاهی ادامه داد: گرد و غبار گسترده و کاهش دید طی ساعات آینده به زاهدان، نواحی مرکزی و نیمه جنوبی استان نفوذ می‌کند.

منبع: انتخاب
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟